Hirdetés

2024. május 8., szerda

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Építő/felújító topik (kiemelt téma)

Hozzászólások

(#39101) fero02 válasza zoltan6 (#39098) üzenetére


fero02
veterán

Nem fog. Így jobban tud játszani a pénzzel, ha teljesítménynövelésre kerülne a sor.

sza.sa: nekem évek óta egy 125-ös fordulatszám szabályzós Hyundai gépem van. Egyszer cseréltem az eltört készülékzsinórját és a keféket, de azon kívül semmi baja. Korrekt kis masina (állítólag full Bosch) ennyi pénzért.

[ Szerkesztve ]

(#39102) vinpilu válasza Met (#39099) üzenetére


vinpilu
senior tag

Illetve, az akác mellett a "valami szövetet" is cserélném valami fóliára, ami jobban távoltartja a nedvességet a fától. Valószínűleg az eső és a locsolóvíz így is megáll ott, de a szövet biztos jobban tartja és folyamatosan dolgozik a fán (rohad).

(#39103) #25712384


#25712384
törölt tag

Sziasztok!

Hozzáértők véleményét szeretném kérni. Lakás villamos hálózatának felújítása esetén, a 1,5 Mcu vezeték megfelelő? Említésre méltó fogyasztók szoba: PC, porszívó, vasaló; konyha: mikró, hűtő, mosógép, szárítógép, (porszívó).
Vezeték összekötéshez sorkapocs vagy Wago a jobb szerintetek?
Fi reléből melyik gyártmány megbízható Omega, Legrand, Schneider, GE, ABB?
Szobai és konyhai áramkörökre milyen kismegszakítókat javasolnátok? Mosógép + szárító mehetne egy áramkörön? :R

[ Szerkesztve ]

(#39104) CoolBoy323 válasza #25712384 (#39103) üzenetére


CoolBoy323
nagyúr

1,5 jo, de nagy fogyasztokhoz 2,5 mehetne.
Szamolgatni kell... Kismegszakitok meretezeset is.

Suto nem lesz?

Csakis Wago! Nem csoki!

Fi rele elvileg mind ugyan azt kell h tudja. Tracon, schneider pl

[ Szerkesztve ]

(#39105) DeFranco válasza CoolBoy323 (#39104) üzenetére


DeFranco
nagyúr

miben jobb amúgy a wago a csokinál? gondolom, hogy jobb, csak érdekel, hogy miért.

laikusként érdemes beszerezni párat? milyet érdemes venni?

(#39106) pjen válasza DeFranco (#39105) üzenetére


pjen
félisten

Hogy miért jobb:rugós rögzítés,kissebb hely igény,teljesen szigetelt összeállítás,merev és hajlékony vezetékek könnyű össze kötése stb.Ha veszel a nyitható(késes)sorozatból vegyél MCU 2,5-MKH 4 mm keresztmetszetig biztonságosan rögzít.222-412,413,415.

(#39107) CoolBoy323 válasza DeFranco (#39105) üzenetére


CoolBoy323
nagyúr

Biztosabb kotes.
Jobban elfer a kotodobozban.

Mihez kell? Van oldhato is belole, az sodrotthoz valo (sodrott + sodrott, sodr +merev)

Van WAGO marka is, az jo, de itt sincs minosegi kulonbseg. Utana azt kell eldontened, h 3as, 4es, 5os kell-e.

(#39108) #25712384 válasza CoolBoy323 (#39104) üzenetére


#25712384
törölt tag

Köszönöm!
Sütés - főzés gázzal megy, nem tervezünk villanyra váltani.

Wago esetében van különbség a bontható és az fix változat között, vagy mind a kettő tartós és megbízható?!

[ Szerkesztve ]

(#39109) rhonin


rhonin
senior tag

Terasz szélére szeretnék egy ilyen [link]
mozgásérzékelős reflektort felszerelni.
120w-os. 2m-re tőle van egy fali lámpa. Szerintetek, ha a fali lámpnál egy csokival elosztanám az áramot akkor megfelelő lenne? Így igazából elhúznám a plafonon a 2m kábelt és gyorsan eltávolítható lenne ha le kéne szerelni. Jó a megoldás vagy esetleg máshogy kéne megoldanom?

(#39110) CoolBoy323 válasza rhonin (#39109) üzenetére


CoolBoy323
nagyúr

a fali lámpába kapcsolt fázis megy, a mozgásosnak fix kellene gondolom :)
mert ha fel van kapcsolva a fali lámpa, akkor működne csak a mocorgásérzékelősöd

@Askania01: akkor sütőnek nem kell nagy szufla :) én a nagyfogyasztókat kiszámolgatnám a helyedben, hogy mennyi az annyi, és ahhoz méretezném a hálózatot.

van különbség a fix és az oldható wagó között, lejjebb leírtam!

[ Szerkesztve ]

(#39111) csemberlen válasza #25712384 (#39103) üzenetére


csemberlen
őstag

Gerincnek, és nagyobb fogyasztóknak ajánlott a 2,5mm2. Wagót használunk, de nem az utánzatot. Omega ismeretlen számomra a többi mehet. Ha nem akarod egyszerre használni akkor elég 1 áramkör.

Hja kérem az élet nem egy habostorta

(#39112) fero02 válasza #25712384 (#39103) üzenetére


fero02
veterán

Én magamnak úgy csinálom, hogy komplett 1 szoba dugalj 1 áramkör. 2 szoba világítás 1 áramkör. Az egész lakáson belül lesz egy áramkör, ami csak a porszívóé. Onnan mehet a vasaló is. A fürdőszoba szintén 1 áramkör, de oda a mosógép dugalja egy külön áramkör lesz. A konyhában lesz 4 dugalj áramkör, mert lesz 2 db 4-es sorolt dugalj (pult), 1 db 3-as (pult) és egy 2-es (mikró, hűtő). A kazánházban lesz 3 dugalj 1 körön, de maga a kazán dugalja megint csak külön.

Kábel dugaljakhoz mindenhova 3x1.5 MCU, sütőhöz 3x2.5 (nekem MT, mert a sütő hátuljába kötődik). Ledes lámpákhoz és elszívókhoz 3x1 MT.

A szabvány a Wago gyors kötőelemet írja elő. Én magamnak sodrom + forrasztom.

A Schneider, Legrand nagyon jó és megbízható márka.

Szerintem törekedj arra, hogy ne legyen sok dolog 1 áramkörön. Ha ne adj Isten hiba lesz, így a hibakeresés is könnyebb lesz. És ne forintoskodj. Sajnos nem olcsó mulatság (a felújítás soron semmi sem), de itt emberélet és vagyonbiztonság is múlik ezen.

[ Szerkesztve ]

(#39113) Dr.Zoo válasza fero02 (#39112) üzenetére


Dr.Zoo
senior tag

Itt elég jól leírja.

"decretum... Ugros eliminandos esse / rendeljük, hogy a magyarok kiírtassanak."

(#39114) #25712384 válasza csemberlen (#39111) üzenetére


#25712384
törölt tag

és (#39112) fero02 nektek is köszönöm a választ!

Arra vonatkozóan van valami szabály, hogy hány vezeték futhat ugyanabban a bergmann csőben?

[ Szerkesztve ]

(#39115) csemberlen válasza #25712384 (#39114) üzenetére


csemberlen
őstag

Természetesen van rá szabvány, és minél több fut benne annál kevés
bé terhelhető. Fejből nem tudok számot, de pl 16mm-es csőbe 5*2,5 az futhat.

Hja kérem az élet nem egy habostorta

(#39116) fero02 válasza Dr.Zoo (#39113) üzenetére


fero02
veterán

Melyik felhasználó?

(#39117) CoolBoy323 válasza fero02 (#39112) üzenetére


CoolBoy323
nagyúr

Osszesodorni es forrasztani???

Ez egy nagy marhasag!!! Takolas, kokanyolas, nem villanyszereles!! Pedig irtad, h ne fillereskedjen mas, te pedig a wagon sporoltal... Ha valami eletveszelyes, akkor ez, nem pedig egy tulterhelt kismegszakito!

(#39118) fero02 válasza CoolBoy323 (#39117) üzenetére


fero02
veterán

Légy szíves szakmai indokokkal támaszd alá, hogy szerinted miért tákolás, kókányolás.

(#39119) CoolBoy323 válasza fero02 (#39118) üzenetére


CoolBoy323
nagyúr

Ezt magyarazni kell?? :Y

Le is irtad: szabvany wago-t ir elo! Ennyi!

(#39120) fero02 válasza CoolBoy323 (#39119) üzenetére


fero02
veterán

Nekem ne magyarázz, nekem indokolj.

Tedd félre ezt a "mit mondd a szabvány"-t most kicsit.

(#39121) vmk válasza fero02 (#39118) üzenetére


vmk
tag

Ez szabály:
"A lágyforrasztások mechanikai igénybevételnek (nem csak húzásnak és hajlításnak, de nyomásnak sem) nem ellenállóak, ezért alkalmazásuk kizárólag mechanikai tehermentesítésük mellett megengedett. A lágyforrasztás ezen túlmenõen (mechanikai tehermentesítés esetén is) csökkenti a vezetékek terhelhetõségét és fõként a zárlati áramokkal áramokkal szembeni ellenálló képességét is."

(#39122) fero02 válasza vmk (#39121) üzenetére


fero02
veterán

Az első rész igaz egy sorkapcsos bekötésre. Esetemben nem arról volt szó.

A második része is megkérdőjelezhető. Milyen keresztmetszet, mit és mennyivel biztosítasz.

(#39123) philoxenia válasza vmk (#39121) üzenetére


philoxenia
MODERÁTOR

Na most ha befuttatok egy vezetéket és utána meghúzom a csavart a kötésen, egyrészt sokkal jobb lesz az érintkezés, azaz nehezebben melegszik, másrészt annyira minimális ón kerül oda, hogy elfolyva sem igen tud kárt okozni. Mikrogrammok kb. szerintem. Ha már olyan szintű melegedés van, hogy olvad az ón, akkor a műanyag szigetelés már régen tönkrement és olvadt, porcelánnál persze ez nem áll, de ritka a porcelán konnektor például... :U

Később általában nem értek egyet azzal, amit korábban leírtam. Ehhez néha évek kellenek, néha percek csak...

(#39124) CoolBoy323 válasza fero02 (#39120) üzenetére


CoolBoy323
nagyúr

Villanyszerelo vagy? Mert ha igen, azonnal fejezd be a tevekenykedest!!

Nem forrasztunk es pont!

Rohadt egyszeru h pl miert: hol termelodik a legtobb hő? A koteseknel... No akkor az a forrasztas tartos, biztos kotes? NEM!!!

(#39125) philoxenia válasza CoolBoy323 (#39124) üzenetére


philoxenia
MODERÁTOR

Nem a forrasztás adja a kötést...

Később általában nem értek egyet azzal, amit korábban leírtam. Ehhez néha évek kellenek, néha percek csak...

(#39126) Retro DJ válasza CoolBoy323 (#39124) üzenetére


Retro DJ
aktív tag

No en nem kotekedni avagy nem voksot letenni a forrasztott kotes mellett, de teny, hogy a szakszeru mesterek evtizedekig forrasztottak. Egy jol osszetekert es megforrasztott kotes (nem tulmerezezett kismegszakito eseten) nem rosszabb mint a rugos kotoelem.

Azonban a vilag valtozasa magaval hozta a rugos kotoelemeket, amelyekkel gyorsabb dolgozni, konnyebb hibat elharitani.

Szerintem egy praktizalo villanyszerelo sem tekergeti mar sajat otthonaban a vezetekeket! :)

Retro

(#39127) zoltan6


zoltan6
őstag

régebben én is forrasztottam,ma már egyáltalán nem tartom jó ötletnek.kimelegszik a kötés mivel az un. cín 60/40 arányú ón/ólom ötvözet,tehát puha,utánahúzás nélkül egy idő után kimelegszik,és rettentően oxidálódik is.

(#39128) Retro DJ válasza zoltan6 (#39127) üzenetére


Retro DJ
aktív tag

Ha nem terheled tul hogy melegedhet veszesen meg?

Retro

(#39129) Dr.Zoo válasza fero02 (#39116) üzenetére


Dr.Zoo
senior tag

Az tök mindegy. A lényeg, hogy "régen" más volt az összetétele a forrasztó ónnak, ott le is írják a pontos típusát.
Mára ezek kikoptak, az újak nem alkalmasak a biztonságos kötés kialakítására.
Maradt a wago.
Szerintem.

"decretum... Ugros eliminandos esse / rendeljük, hogy a magyarok kiírtassanak."

(#39130) zoltan6 válasza Retro DJ (#39128) üzenetére


zoltan6
őstag

puha fém mint az aluminium,az is kimelegszik egy idő után.nemrég cseréltem egy lépcsőházban egy 100A-es főkapcsolót.sodrott 25-ös kábel a kapcsoló egyik felében leforrasztva,másik felében 16-os sodrott csak simán bekötve.a 25-ös kábelnél 2 fázisnál is el volt égve a kábel,ki volt melegedve,de rendesen.

természetesen én is szoktam időnként forrasztani,például ha csak sima wago van nálam,és megy bele flexi vezeték is, azt leszoktam forrasztani.

[ Szerkesztve ]

(#39131) fero02 válasza CoolBoy323 (#39124) üzenetére


fero02
veterán

Nem, nem vagyok az.

Hő csak rossz kötésnél termelődik. De mint Philo is mondta, a forrasztás nem kötés. A kontaktot az összecsavarás + meghúzáskor érintkező felület adja. A forrasztás ezt csak rögzíti. És ha jobban belegondolsz, akkor egy 2-3-4 cm hosszan összetekert vezetékek nagyobb felületen érintkeznek, mint a Wago picsányi részein.
Ha megkérdezel szerelőket (lehetőleg olyanokat, akik naprakészek és nyitottak az új dolgok felé), akkor hidd el, de többen fognak a jól összecsavart és leforrasztott kötés mellett voksolni, mint a Wago mellett.

zoltan6: Egy kérdés: amit kellene csinálni, de 99%-ban mindig "elmarad". Volt ellenőrzés és után húzása a csavaroknak? :U Gondolom ott se foglalkozott vele senki.

[ Szerkesztve ]

(#39132) Dr.Zoo válasza fero02 (#39131) üzenetére


Dr.Zoo
senior tag

Ha manapság aktív szakit kérdezel, és forraszt, azon meglepődnék.
Mivel ennyi idő a világon nincs, főleg ha minden kötést forrasztva alakítasz ki. A wago gyors.
Ha Te a páciensnek 3 hetet mondasz, az ellenfél meg 4 napot, akkor szerinted kit fog választani?
Nem kötekedek, kérdezek.

"decretum... Ugros eliminandos esse / rendeljük, hogy a magyarok kiírtassanak."

(#39133) Retro DJ válasza zoltan6 (#39130) üzenetére


Retro DJ
aktív tag

A forrasztas es a csavaros kotes az mas! Alairom, hogy a leg szakszerutlenebb dolog mint amit el lehet kovetni, mert leforrasztas utan a sodrott rez ugy fog viselkedni mint az alu. Osszetomorodik a nyomas alatt sz szerint kifolyik es kontakthibat okoz!

De ha csak osszetekersz megfeleloen ket tomor rezvezetot es megforrasztod, az ha nem terheled tul nem folyik szet!

Retro

(#39134) philoxenia válasza Retro DJ (#39126) üzenetére


philoxenia
MODERÁTOR

Okoskodni én sem akarok, de a sok szakszerű szerelő, ha hosszabbítót csinál például, akkor merev vezetékből csinálja? A rugalmas kötésnél is jobb szvsz, ha cinnel be van futtatva. Sodrott vezetéket egy aljzatba/dugóba kötve használnak például érvéghüvelyt? Mekkora lesz az ellenállása egy érvéghüvellyel szerelt kötésnek és mekkora egy cinezettnek?

Később általában nem értek egyet azzal, amit korábban leírtam. Ehhez néha évek kellenek, néha percek csak...

(#39135) fero02 válasza Dr.Zoo (#39132) üzenetére


fero02
veterán

A cég, ahol dolgozom csak olyan helyen használ Wagot-t, ahol muszáj (későbbi ellenőrzések miatt). A többinél kivétel nélkül forrasztunk. 3 sima villanyszerelő szakmunkás és 1 mestervizsgával rendelkező, reg. szerelő.

Hogyne lenne. Aki a munkájára sajnálja az időt, az az igazi kókány. És az általában úgy is szokott kinézni, mint a hányás.
A 3 hét vs 4 nap irreális különbség, ha csak a forrasztásos vs Wago-s kötést vesszük alapul. Akiknek én eddig dolgoztam, ők mind elfogadták azt az idő intervallumot, amit megbeszéltünk. Én minden megbeszéléskor részletekig menően elmondom, hogy mit hogyan és ha kérdezi, hogy miért, akkor azt is. És zárásként meg szoktam kérdezni, hogy így minden ok, teljesen egyről beszélünk-e, amit mondtam részükről vállalható-e. Eddig szerencsére nem volt problémám senkivel és semmivel, a munkámra sem hallottam vissza negatív kritikát.

(#39136) zoltan6 válasza Retro DJ (#39133) üzenetére


zoltan6
őstag

"De ha csak osszetekersz megfeleloen ket tomor rezvezetot es megforrasztod, az ha nem terheled tul nem folyik szet!"

ebben egyetértek,csináltunk már mi is tetőteret,ahol az összes kötés forrasztva lett,mert a gipszkartonok mögött voltak a kötések,és hogy tutira ne kelljen hozzányulni többet.

(#39137) Dr.Zoo válasza fero02 (#39135) üzenetére


Dr.Zoo
senior tag

Hogy jutottunk el a wago-tól a kókányig?
De ok, én már régóta nem építettem belső hálózatot, amiket szoktam "tervezni", azok keresztmetszete általában 4x240-es.
Szabadvezetéknél meg 95-ös.

Béke.

"decretum... Ugros eliminandos esse / rendeljük, hogy a magyarok kiírtassanak."

(#39138) Retro DJ válasza philoxenia (#39134) üzenetére


Retro DJ
aktív tag

Nem jobb, ez tevedes! Idovel az is szetlapul es kontakt hibat okoz! Sot a vezeto forrasztasa torekennye teszi es pl. gyakran hasznalt hosszabitonal el is torik!

Egyetlen gyari hosszabbito sincs forrasztva! Egyetlen szakszeru ut az erveghuvely szakszeruen preselve!

Retro

(#39139) fero02 válasza philoxenia (#39134) üzenetére


fero02
veterán

Abból is lehet. Nem törvényszerű, hogy csak hajlékonyból lehet, csak célszerű. Ugye sokkal egyszerűbb vele bánni is.

Érvégezés: ha szorítólapos a csatlakozó felület, akkor nem baj, ha nincs érvég. Szétlapítja a szálakat, de jól meg lehet húzni, így jó lesz a kontakt és kicsúszni sem fog. De ha "sima" csavaros a kötési pont, akkor szükséges. Ha nem teszel, akkor a behajtott csavarfej széttolja az elemi szálakat és sokkal rosszabb lesz a kontakt (itt lehet igazán melegedésről beszélni), és ha meg is van tépve, akkor sok szálat el is szakít a csavar.

(#39140) rhonin válasza CoolBoy323 (#39110) üzenetére


rhonin
senior tag

Igen igazad van... :B Erre nem is gondoltam.
Közben találtam az egyik ablaknál kivezetést ahol gondolom még régebben telefon kábelt húztak be és onnan ki tudom majd vezetni neki a tápot.

(#39141) fero02 válasza Dr.Zoo (#39137) üzenetére


fero02
veterán

Arra akartam rávilágítani, hogy hiába szakszerű az anyagfelhasználás, ha maga a kivitelezés meg igénytelen. Egy példa: kiveszel egy Wago-zott kötést, a 3 vezeték 3 különböző hosszúságú és túl van csupaszítva a kábel. Az elsőre lehet mondani, hogy semmi jelentősége nincs, de egy munkájára igényes szerelő szerintem megpróbálja egyforma hosszúra vágni, mert annak úgy lesz pofája. Az "ígysikerült" blankolás némi "jóvanazúgy"-al megfűszerezve pedig valóban veszélyes, mégis látni nem egy olyat. Aztán betapossák a kötődobozba (pedig ennek is lehet kellemes arculatot adni) és le van tojva.

De ilyen dolgok a 240-es földkábelek világában is vannak. Például a saruzás után a prés által hagyott éleket le reszelni, a nyakra zsugorcsövet rakni...ehelyett betekerik szigszalaggal, aztán "jóleszazúgy".

Béke of korsz.

(#39142) Retro DJ válasza fero02 (#39139) üzenetére


Retro DJ
aktív tag

En nyomom az erveget ha kell, ha nem :). Altalaban baj csak abbol van, hogy a gagyi minosegu dugvillak, aljzatok menetei tornek nyalodnak, ha erosen (de nem allat modjara) meghuzna az ember. Az osszes stliot lecsereltem Kopp-ra, annak meg sem koppan akarom mondani kottyan... :)

Retro

(#39143) fero02 válasza Retro DJ (#39142) üzenetére


fero02
veterán

Én még a szolgáltató sodrott csatlakozóvezetéke ((MLC) végére is rakok érvéget. Jó az ónozott HALK fővezetéki sorkapocs amit kérnek, de simán meg lehet úgy húzni a csavarjait, hogy szétnyírja a szálat. Így viszont sokkal egészségesebb és még befőzni is könnyebb.

Nekem mostanában a porcelán foglalatokkal van tele a tököm. Az a fing kis csavar (M2 talán) és annyira nevetséges a fémmegmunkálás és az anyagvastagság, hogy még akkor is eltörik szerencsétlen csatlakozó, ha fázisceruzával húzom meg. 5 lámpa felrakásakor 2 foglalat tuti cserés.

(#39144) zoltan6 válasza fero02 (#39143) üzenetére


zoltan6
őstag

sajnos ma már minden kínai :( ,scheider anya dugaljakkal is szívtam már én is többször,olyan kis gyenge csavart raknak bele,hogy pillanatok alatt megszakad,még a 1,5-ös 1db vezetékkel is,szerintem a 2,5-ös bele sem menne.

(#39145) fero02 válasza zoltan6 (#39144) üzenetére


fero02
veterán

Ami nem kínai az hamisítvány! ;] :DDD

Anya-tól azért ne várj csodát. Nem véletlen kerül annyiba, még is a "legalja" kategória...

(#39146) zoltan6 válasza fero02 (#39145) üzenetére


zoltan6
őstag

amit a megrendelő kér,általában még aki megteheti az is előszeretettel spórol a szerelvényeken,de a falat betöltő 1 millás uhd tv-re van lové :N

(#39147) fero02 válasza zoltan6 (#39146) üzenetére


fero02
veterán

Igen, jellemző sajnos. De az ilyen meg is érdemli a sorsát. De az értelmes ember megérti és elfogadja a javaslatot, ha szépen elmagyarázod neki. De ha ne adj Isten van is nálad 1-2 fajta és látja a különbséget, akkor egészen biztosan az általad ajánlottat fogja választani. Legalábbis nekem ez a tapasztalatom.

Mondjuk ettől már csak az a jobb, amikor előhoz egy nylon zacskónyi ilyen olyan bontott szerelvényt. :DDD :W

[ Szerkesztve ]

(#39148) philoxenia válasza fero02 (#39139) üzenetére


philoxenia
MODERÁTOR

Biztosan jó lehet merev vezetőből készült 50m-es hosszabbítóval csatlakoztatott fűnyíróval hetente füvet nyírni..... :U Meg tárolni is könnyű gondolom....

Később általában nem értek egyet azzal, amit korábban leírtam. Ehhez néha évek kellenek, néha percek csak...

(#39149) fero02 válasza philoxenia (#39148) üzenetére


fero02
veterán

Igen...ezért írtam, hogy lehetni ugyan lehet MBCU-ból is csinálni, de a célszerűség miatt nagyságrendekkel jobb az MTK.
Súlyban nem sok különbség van amúgy. A baj inkább azzal van, hogy a merev jobban felveszi a formát és nehezebb kiegyenesíteni, illetve hamarabb megtörik.

[ Szerkesztve ]

(#39150) pjen válasza fero02 (#39149) üzenetére


pjen
félisten

Hogy már a gumi kábelről ne is beszéljünk.

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Építő/felújító topik (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.