Hirdetés

2024. június 23., vasárnap

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Napelem

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 03:32:25

LOGOUT.hu

Általánosságban a napenergiáról (alapinformációk)
Kezdjük Ádámtól, Évától! Napenergiát nagyon sok mindenre lehet hasznosítani, nagyon sokféleképpen, de ezek közül a legelterjedtebb a napelem és a napkollektor.
Napelemmel villamos energiát lehet előállítani, napkollektorral hőenergiát állítunk elő, amivel vizet vagy levegőt lehet melegíteni, amit a használati meleg víz melegítésére, vagy épp fűtésrásegítésre lehet használni. Utóbbi előnye, hogy rendkívül magas hatásfokkal (<95%) tudja a beeső napsugárzást hasznosítani, hátránya, hogy akkor adja a legnagyobb meleget, amikor süt a nap – jellemzően amikor nincs rá szükségünk (nyáron)! Mosodáknak, autómosóknak (ahol sok hőenergiára van szükség nyáron is) ideális befektetés! Háztartásoknak már több problémát hordoz, mint előnyt, mert a nyáron keletkezett energiával valamit kezdeni kell, különben néhány év alatt saját magát fogja károsítani a rendszer!
Könnyű megjegyezni, hogy melyik-melyik, mert anno iskolában majdnem mindenkinek volt napelemes számológépe! Ez a topic a napelemekről szól! ;)

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#54451) gyulaszu válasza Öregecske (#54450) üzenetére


gyulaszu
senior tag

Az #54447 hozzászólásban próbált segíteni a fórumtárs a kép feltöltése érdekében:
[link]

gyulaszu

(#54452) edeleny válasza Öregecske (#54450) üzenetére


edeleny
őstag

Valahogy így
Kepfeltöltes

Tallózás

Kivalasztas

Feltöltes

Kép kivalsztasa

És be is rakta

Több kép

Végén a hsz. beküldése.

Az interneten előtt is ugyan ennyi hülye volt mint most, csak a világ nem tudta róluk, hogy azok.

(#54453) Öregecske válasza edeleny (#54442) üzenetére


Öregecske
lelkes újonc

Csatolom a 4 hónapja működő rendszerünk csúcs napi termelését. Ebből látható, hogy a 12Kw.-os inverterünk „kényelmesen” van terhelve.

(#54454) gorbep válasza Öregecske (#54446) üzenetére


gorbep
senior tag

Hát... a Szaldó végével azért ez egy elég öngyilkos forgatókönyv... :(

Tudom, még 9 év... de azért én erre se vennék mérget... elég ha Irán lezárja a Hormuzi szorost... és akkor 1973. megismétli önmagát... :U

[ Szerkesztve ]

- Micimackó! Hogyan betűzik azt, hogy szeretet? - Sehogy Malacka, azt érzik .......

(#54455) Polllen válasza gorbep (#54454) üzenetére


Polllen
nagyúr

Miért öngyilkos? Az a 13 mWh az évente valami 8-900k forint éves szinten ma. A 9 év alatt simán megtérül, utána pedig csökkenti a villanyszámlát az akkori tarifa szerint még 10-15 évig. Szerintem ilyen méretben és fogyasztás mellett (+van gázkazán), nem rossz elgondolás. Vagy hol tévedek?

"Odamentem egy párhoz...négyen voltak!"

(#54456) gorbep válasza Polllen (#54455) üzenetére


gorbep
senior tag

Ha ezt a tájolást és méretet beteszed egy szimulátorba (elevációt 45°-ra tettem, a kolléga nem nyilatkozott)... rögtön rájössz... télen kb semmire sem elég... nyáron meg... jégkocka gyártás, nagy méretű nyári thermal medence... amúgy meg az MVM bőkezű szponzorálása nem kis pénzzel...

Persze mindenki abba teszi a pénzét, amibe jónak látja...

Szerk: 3 háztartás ekkora fogyasztással.... 37Ft-al számolj!

[ Szerkesztve ]

- Micimackó! Hogyan betűzik azt, hogy szeretet? - Sehogy Malacka, azt érzik .......

(#54457) edeleny válasza Öregecske (#54453) üzenetére


edeleny
őstag

A tájolás miatt ez így rendbenlévőnek látszik!
Persze az igazi szakértők majd nyilatkoznak.
gorbep-nek igaza van, hogy ki mibe tartja a pénzét, de én is magkaptam már az én tetőmre, hogy arra nem kellett volna napelemet tenni.

Ha mindenképp akarsz fejleszteni, valami déli részt kellene nézni! Kreatívan!
Volt itt aki az előtetőt fedte be, volt aki a házfalra tett konzollal! volt aki télikertet csináltvele.
Én északnyugatra nem tennék, délkeletre nem tudsz....

De meghallgatnám a telepítőcég ajánlatát is.

Az interneten előtt is ugyan ennyi hülye volt mint most, csak a világ nem tudta róluk, hogy azok.

(#54458) gorbep válasza gorbep (#54456) üzenetére


gorbep
senior tag

Bocs, kifutottam a szerkesztési időből... Bírom az ilyen kognitív disszonanciát... amikor a téli klímás/hőszivattyús fűtés meg a meleg víz megtérülést 70 Ft-al számolják.... legyen az inkább 24 Ft... (amíg még) van H meg B tarifa...

- Micimackó! Hogyan betűzik azt, hogy szeretet? - Sehogy Malacka, azt érzik .......

(#54459) Öregecske válasza gorbep (#54454) üzenetére


Öregecske
lelkes újonc

Üdv Gordep! Éppen ez az, Ha bárki lezárja a Hormuz szorost (én inkább az USA.-ra tippelek) A szívtelen profit éhség az egekbe hajtja az energia árakat, és akkor nem az lesz a kérdés mi mennyibe kerül, hanem az, hogy hol lehet valamilyen tüzelőt kapni! Ezt a helyzetet kárörvendően nem kívánhatom, mert előfordulhat, hogy ez elviszi az éves szaldóelszámolást, és együtt fázhatok sok mindenkivel. De, most hogy már működik (még ha az átlagosnál kisebb hatékonysággal is), sokkal nyugodtabb vagyok mint előtte. Persze lehet hogy ez is csak érzéki csalódás! Jó egészséget!

(#54460) Polllen válasza gorbep (#54458) üzenetére


Polllen
nagyúr

Én nem 70 forinttal számoltam, hanem a 13 mWh-ból levontam a 2520 kWh-t és fejben kalkuláltam egy nagyságrendet.

H meg B tarifa egyszerre hogy lenne? Vagy fűtesz vagy meleg vizet állítasz elő, ezt te is tudod.
Illetve most akkor 3 villanyórára rákötötték az 1 db invertert vagy egy villanyórájuk van és jár a 3x2520 kWh?

De akkor számoljuk újra, bár látom nem érdekel, hiszen inkább a gondolkodásom szakérted meg, mintsem hogy érveljünk pro-contra.

2520 kWh x 3 = 7560 kWh
7560 kWh * 36 HUF/kWh = 272160 HUF

13000 kWh - 7560 kWh = 5440 kWh
5440 kWh * 70,1 HUF/kWh = 381344 HUF

Éves villanyszámla
272160 + 381344 = 653504 HUF, ami az általad említett 9 évre 5 881 536 HUF

"Odamentem egy párhoz...négyen voltak!"

(#54461) Öregecske válasza edeleny (#54442) üzenetére


Öregecske
lelkes újonc

Fusion Solar applikációm van. Az inverter jelent a központnak a felhőbe (én így tudom), én pedig az interneten keresztül hozzáférek a FS applikációval. Üdv.

(#54462) gorbep válasza Polllen (#54460) üzenetére


gorbep
senior tag

azt hiszem ezt átugrottad... ;)

"Hát... a Szaldó végével azért ez egy elég öngyilkos forgatókönyv... :("

Azt nem tudtam, hogy nem lehet H és B egyszerre... akkor rosszul tanították nekem 2 hete... :U

De nem kell meggyőznöd.... én sem a megtérülésre hajtok.... az én rendszerem se fog megtérülni 10 év alatt se... a 2014-es rendszerem 50% megtérülésnél tart csak... nettó... ha a tőke költségét is számítom, akkor egyenesen mínuszban vagyok... :D

Szerintem aki hisz a 10 év szaldóban, az egyszerűen naív... még ha 10 évig nem is lesz irányváltás, akkor is irreális.... szigorúan szerintem...

Igen, és megint 37 és 70 Ft-al a számolod a fűtés költségét, amire lenne 24 Ft-os alternatíva... :P

[ Szerkesztve ]

- Micimackó! Hogyan betűzik azt, hogy szeretet? - Sehogy Malacka, azt érzik .......

(#54463) edeleny válasza Öregecske (#54461) üzenetére


edeleny
őstag

Tudom, nekem is Huawei van, csak én a webes felületet is használom.

Én az átmeneti időre terveztem a klímát, szeptember november, március amig kell.

Ha valami buzi lezárja az oljacsapot, van fa!
Az UPS-t még be kell szerezni.

Off
Egyébként meg van 200 liter borsodi palesz, és kit érdekel...

Az interneten előtt is ugyan ennyi hülye volt mint most, csak a világ nem tudta róluk, hogy azok.

(#54464) Polllen válasza gorbep (#54462) üzenetére


Polllen
nagyúr

Nem ugrottam át a szaldó végét, pont az volt a lényege a mondandómnak, hogy ha a szaldó ideje alatt megtérül, akkor utána miért lenne gond? Van egy eszközöd, ami szaldó után nem kerül pénzbe és csökkenti a villanyszámlád. Ebben mi az öngyilkosság? :N
Ezt te ugrottad át és a számoláson lovagoltál/lovagolsz, lévén nálad ez csípődött be.

Az amúgy szuper hír, hogy lehet egyszerre H meg B tarifád, gondolom 3 villanyórával, ezt nem tudtam.

A 24 forint remekül hangzik, lovagoljunk együtt ezen!

A háztartások fogyasztása 5500 kWh * 36 HUF/kWh = 198000 HUF
A fűtés 5700 kWh * 24 HUF/kWh = 136800 HUF

Éves számla: 334800 (ami akkor igaz, ha 3 fogyasztó van, egy fogyasztóval ez inkább 440000 HUF körül van)

9 évre 3 milla. A végén megmarad a napelem beruházás ára + kamat - 3 milla - H tarifa kiépítése. Utána pedig fizeted ugyanúgy a villanyszámlát. 15 év múlva térjünk rá vissza, hogy melyik lett volna jobb.

Én nem látom továbbra sem az öngyilkosságot.

[ Szerkesztve ]

"Odamentem egy párhoz...négyen voltak!"

(#54465) tomi07 válasza edeleny (#54463) üzenetére


tomi07
tag

A pálinka pl a NAV-ot biztosan érdekli. :)

(#54466) gorbep válasza Polllen (#54464) üzenetére


gorbep
senior tag

HA már annyira megtérüléssel számolsz.... jelenleg irreálisan magas tőke költség és észvesztően magas az Állampapír hozam! Hidd el nem éri meg ... főleg nem ilyen rossz tájolással... szerintem évente nettó bukó...

És 5 év múlva térjünk rá vissza.... hogy van e még éves szaldó... :U

PEACE :R

- Micimackó! Hogyan betűzik azt, hogy szeretet? - Sehogy Malacka, azt érzik .......

(#54467) edeleny válasza tomi07 (#54465) üzenetére


edeleny
őstag

Ha hoznak sört, beszélgetünk a kapuban. Ha nem, főzzenek maguknak!
Nekem se a legyek hordták össze!

Az interneten előtt is ugyan ennyi hülye volt mint most, csak a világ nem tudta róluk, hogy azok.

(#54468) Polllen válasza gorbep (#54466) üzenetére


Polllen
nagyúr

A H és B tarifáért tűzbe tennéd a kezed, h ennyi marad? Ugye? :)

"Odamentem egy párhoz...négyen voltak!"

(#54469) gorbep válasza Polllen (#54468) üzenetére


gorbep
senior tag

Nálam ez félig szakma félig hobby... de megtérülési alapon nem szabad belevágni... még az ÖRÖK SZALDÓ-val határeset... de azt is egy tollvonással húzták át... egyelőre (csak) 10 évre szűkítve... :(

Egyáltalán nem tenném tűzbe... de előbb fog megszűnni az ÉVES SZALDÓ, abban biztos vagyok... Más a támogatotti kör, és nagyon más az érintettek száma... és ez fontos különbség... a B biztos maradni fog, mert annak még gazdasági és műszaki értelme is lenne, ha nem így működtetnék... :U

- Micimackó! Hogyan betűzik azt, hogy szeretet? - Sehogy Malacka, azt érzik .......

(#54470) Öregecske válasza gyulaszu (#54451) üzenetére


Öregecske
lelkes újonc

(#54471) S-eye


S-eye
senior tag

Deye Sun 5K-SG04LP3-EU inverteren be lehet állítani, hogy hibrid üzem esetén, ha az akku látja el a házat, a feszültségek mind 230V legyen és ne 215V vagy épp ami a hálózaton van? Azt hittem ez így működik alapból. Vagy csak full sziget üzemben?

(#54472) llacee válasza S-eye (#54471) üzenetére


llacee
őstag

Ott valami nincs jl beállítva, mert még nálam sosem ment 230V alá, mindegy milyen forrás.

(#54473) szekera válasza Öregecske (#54446) üzenetére


szekera
csendes tag

Öregecske!
Merész felvetésem:
családi házatokhoz tartozik kert is, ahol földre/állványzatra telepített napelempark kialakítható lenne déli irányban?
nem tudom mibe kerülne az ÉNY 17 db panel áttelepítése, a leírtak szerint az 5MWh helyett jóval több lenne a termelés, ki kellene számolni, hogy az áttelepítés költsége megtérül-e és mennyi idő alatt?

(#54474) S-eye válasza llacee (#54472) üzenetére


S-eye
senior tag

Tudsz beállítast küldeni?

(#54475) szekera válasza szekera (#54473) üzenetére


szekera
csendes tag

ezzel a megoldással nem lenne szükség további beruházásra (napelemek+optimalizálók terén), a meglévő eszközöket tudnátok hatékonyabban felhasználni a többlettermelés érdekében
kérdéses van-e déli fekvésű hely (garázs?), ill. melyik mennyibe kerül

(#54476) Öregecske válasza szekera (#54473) üzenetére


Öregecske
lelkes újonc

Köszönöm a javaslatot! Mindennemű további döntést tavasszal fogok meghozni a család egyetértésével. (800 m2) nagy meredekségű udvar van, meredeken lejt a Duna felé. Ha szükséges a tetőre össze-vissza még fel tudunk rakni kb 6 panelt. Ez a legolcsóbb megoldás. A család allergiássá vált a további beruházásokra. A megtérülés most már számunkra nem kérdés, kiizzadtuk , kész, túl vagyunk rajta! Várjuk, hogy, hogy lesz! Ahogy lesz, úgy lesz! Bár még apró simításként pár száz ezret rákölthetünk. Jó egészséget!

(#54477) llacee válasza S-eye (#54474) üzenetére


llacee
őstag

három fázisúm van, így szerintem annyira nem passzol

(#54478) Mateosz válasza Öregecske (#54446) üzenetére


Mateosz
aktív tag

Kedves Öregecske!

A számításodhoz annyi észrevételt tennék, hogy megvizsgálnám, hogy a mostani fűtési rendszerednek mennyi a vesztesége, és ezt is belekalkulálnám a hőigénybe.
Ha pl. 10% veszteség keletkezik a kazános fűtésen, akkor nem is 19850 kWh energiára van szükséged, hanem csak 17865-ra, és ha 3,5-os COP értékkel számolsz fűtő klímánál, akkor 5700 kWh helyett már 5100 kWh áram fedezi ezt a mennyiséget.

*** Be prepared! ***

(#54479) edeleny válasza Mateosz (#54478) üzenetére


edeleny
őstag

És az időjárást ne hagyd ki a dologból!
Szeptember elején van a leolvasásom.

Tavaly ilyenkor már - 200 kWh-ban voltam. (09.06 - hez képest)
Most, köszönhető a jó időnek még mindig +230 kWh van.

Az interneten előtt is ugyan ennyi hülye volt mint most, csak a világ nem tudta róluk, hogy azok.

(#54480) Öregecske válasza Mateosz (#54478) üzenetére


Öregecske
lelkes újonc

Tisztelt Mindenki! Tisztelt Admin! Kedves Mateosz! Engem nagyon zavar Geresics topikgazda rögzített hozzászólása. Tiszteletlenség velem szemben, és több tucat társaimmal szemben, hogy "roppant udvariasan "eltanácsol a napelem témától. Ez nem egy napelem topik?? A másik panaszom az, hogy eddig legalább 3 második hozzászólásomat törölték azzal az udvarias felszólítással, hogy ne lelkesedjek túlságosan, várjam meg amíg valaki válaszol. Mateosz! Neked is írtam, hogy okos a javaslatod, de nem értek a gázkazán veszteségének megállapításához. De ez második hozzászólás volt és törölték. Számomra ez is sérelmes, mert azt a hamis képzetet sugározza rólam, hogy nem tisztelem meg társamat azzal, hogy válaszolok! Ha törlik akkor jelezzék az illetőnek hogy "Öregecske válaszát töröltük" . Lám milyen gonosz vagyok. Egy nagyon tetsző közösségbe kerültem, rengeteg okos észrevételt kaptam, én meg a nem tetsző dolgokat "fikázom". Minden hozzászólónak köszönöm az észrevételeit! Jó egészséget!

(#54481) VaZso válasza Öregecske (#54480) üzenetére


VaZso
senior tag

Geresics hozzászólása akkor került oda, amikor a kormány belengette, hogy meg fog szűnni a szaldó, és emiatt nagyon sok politikai tartalmú üzenet jelent meg nem kifejezetten napelemes rendszerekkel kapcsolatban, hanem azt érintően, mivel nagyon sokan kikeltek magukból emiatt.

Lényegében az a hozzászólás már idejétmúlt, nyugodtan le lehetne már szedni.

A több egymás utáni hozzászólás régi téma, nem nagyon szeretik a PH! fórumain, ha egymás után sok hozzászólást ír valaki (a rendszer hozzászólások alapján rangsorol, és nem jó, ha valaki erre rájátszik).
Emiatt szoktak inkább több hozzászólásra egy üzenetben válaszolni, ha mód van erre.

Ezek nem ellened vannak, nagyjából a fent írtak voltak az okok.

Némi témától eltérő hozzászólás eltűrt, de sokat (hosszú szálakat) nem szokták szeretni, ill. célszerű a témán kívüli tartalmakat "off topik"-ba tenni.

[ Szerkesztve ]

(#54482) H-Mano válasza Öregecske (#54480) üzenetére


H-Mano
tag

Szervusz!
Elolvastam az összes hozzászólásod....
Adott egy már teljesen kiépített PV rendszer.EZ a lényeg.
A hsz-ekből nekem az jön le, hogy túl sokat tettetek fel erre a rendszerre és most, UTÓLAG keresed a visszaigazolást a "matekra"....
A JELEN helyzetben is kérdéses, hogy jó ötlet volt-e, a jövőre nézve pedig SENKI SEM TUD SEMMI BIZTOSAT.
A szaldóról a véleményem:
még 2027-ig bírja valószínűleg.(Hogy miért 27-ig, azt mindenki találja ki :)))

[ Szerkesztve ]

(#54483) senki68 válasza Öregecske (#54480) üzenetére


senki68
senior tag

Nem a napelem témától tanácsol el, hanem épp azt írja maradjunk a témánál.
Néha sok szokott lenni az OFF téma.

Ilyen a fórum. Míg újonc vagy addig ez van. Azt hiszem 30 napig vagy újonc. Szokd meg.

(#54484) Öregecske válasza H-Mano (#54482) üzenetére


Öregecske
lelkes újonc

Szervusz H-manó! Neked tökéletesen igazad van! De ez csak az egyik szempont. A másik szempont a miénk. Tökéletesen begazoltunk a nagy árrobbanástól. Bennünket felkészületlenül ért, környékünkön nehezen lehetett tüzelőhöz jutni. Ahhoz, hogy átálljunk a hőszivattyús fűtésre, ennyi energia kell. Közös fűtési rendszerünk van, 3 család állta a költségeket. A gyakorlatban megtapasztaltuk, hogy ez a rendszer nem eléggé hatékony. Azt nem tudtam, hogy mennyivel lehet bővíteni a napelemrendszert azonos inverter mellett (mert az inverter bővítés az éves szaldóelszámolás megszüntetésével jár). Itt most tőletek megtudtam. Ez előtt rengeteget kutakodtam az interneten, de ilyen tapasztalati információkkal nem találkoztam. Ezt a költséget ki tudtuk gazdálkodni. Most egy kicsit bizakodó és nyugodt vagyok. Talán alaptalanul? Az egészen biztos, ha a bankba lenne ez a költség és nem lenne HKE, nem lennék nyugodtabb! A kaviár és a Bahamák helyett nekünk HKE. van. Reméljük az optimista várakozásunk beteljesül. Ha nem, akkor egy új helyzet adódik, amit újból kezelni kell. Jó a szlogen: "Majd akkor megyünk át a hídon ha odaértünk! Köszönöm a hozzászólásodat.

(#54485) barizo


barizo
tag

Sziasztok

Jó hosszú vajúdás után befejeztük a szolár rendszer telepítését, október 6-án megtörtént az E-on részéről az óra csere
A múlt héten megkaptam az új szerződést is az E-on reszeről.
Még előtte (telepítést követő ~2 hét múlva ) a telefonos ugyfelszolgalaton jeleztem hogy írjuk át a havi elszámolást évesre, illetve tisztáztuk a leolvasás idejét (oktober01, merthogy nem tudnak úgy hogy 6.-a…..)
Rendben
A kapott szerződés a számlázás, leolvasás pontban az alábbiakat tartalmazza:
Szamlazasi időszak: Havi részszámlázás
Leolvasás időszak; Éves

Aztán részletezi az árakat, díjakat
Majd hogy -határozatlan ideig- szaldó elszámolás van, és hogy be kívánok termelni
Szolgáltatás időpontja : 2022.12.02. ????
A szolgáltatói jóváhagyás is 2023. januárban lett meg., szóval ezt nem ertem…
Igazából az érdekel, hogy elszámolás tekintetében illetve a vastagon emelt dátum miatt szükséges e bemennem hogy rendezzük ezt
Vahy ez így teljesen jó , elszámolás/szamlazas ügyileg?
Koszonom előre is

(#54486) Öregecske válasza senki68 (#54483) üzenetére


Öregecske
lelkes újonc

Köszönöm, figyelmesen elolvasva újra, igazad van! Elfogadom, hogy nekem kell Hozzátok alkalmazkodni és nem fordítva! Üdv.

(#54487) H-Mano válasza barizo (#54485) üzenetére


H-Mano
tag

1.)"A kapott szerződés a számlázás, leolvasás pontban az alábbiakat tartalmazza:
Szamlazasi időszak: Havi részszámlázás
Leolvasás időszak; Éves"
Ez teljesen rendben...
2.)"Majd hogy -határozatlan ideig- szaldó elszámolás van, és hogy be kívánok termelni"
Nem csak az van, hogy a szerződés határozatlan???
3.)"Szolgáltatás időpontja : 2022.12.02. ????"
A szolgáltatói jóváhagyás is 2023. januárban lett meg., szóval ezt nem ertem…"
Nálam 2009.04.01....(Azóta van az ELSŐ szerződésem az E.On-nal ezen a mérési ponton)

[ Szerkesztve ]

(#54488) Öregecske válasza VaZso (#54481) üzenetére


Öregecske
lelkes újonc

VaZso! Igazad van! Mea culpea, mea maxima culpea!

(#54489) barizo válasza H-Mano (#54487) üzenetére


barizo
tag

Hello
Az én szerződésem ezzel van megfogalmazva, hogy határozatlan ideig szaldó
Ezt is és a dátumot is furcsalltam
Most pedi szignozva vissza kellene küldeni, de csak maradt bennem kérdőjel…

(#54490) turcsikg válasza H-Mano (#54487) üzenetére


turcsikg
csendes tag

Engem is érdekelne, ha valakinek van ara válasza, hogy a szerződésben mit is takar a megfogalmazás, és miért van más dátum a szerződés kezdetére, mint az HMKE óracsere dátuma.

1. Havi résszámlák alapján történik a számlázás, csak ugye ezt állíttatjuk 0-ra, és éves összegzéssel történik a fizetés. Ez így tényleg rendben van.

2. A szerződés az elszámolás alapján szaldót ír, a vételezett és termelt energia különbsége alapján, és szerepel benne a "szaldó" szó is. A szerződés pedig határozatlan.

Tehát akkor most van a szolgáltatóval egy szerződésem, ami szaldóra szól és határozatlan időre kötöttük meg. Ha határozatlan, akkor ebből hogy lesz 10 év? És ha mégiscsak 10 év, akkor a (jövőbeli) bruttóba való átsorolás az nem egyoldalú szerződésmódosítás?

3. A szerződés kezdő időpontja nekünk 2022. október 16, miközben a HMKE megrendelés időpontja is későbbre esik (papír szerint október 18.). Az óracsere pedig 2023. augusztus közepe. Így nem nagyon értem hogy a 2022. október 16. az milyen dátum? (Még esetleg a fázisbővítés dátuma lehetne, az valahova oda esik).

Most nincs előttem a szerződés, de emlékeim szerint csak a HMKE megrendelés dátuma szerepel benne, az óracsere dátuma nem. Ha mégis 10 év, akkor innen fogjuk kezdeni ennek a számítását? Mert akkor ez egyből 1 év bukó.

[ Szerkesztve ]

(#54491) H-Mano válasza turcsikg (#54490) üzenetére


H-Mano
tag

A 2.pontra egyszerű a válasz:
Az a bizonyos 10 év NINCS kőbe vésve...Szerintem a szolgáltató nem foglalkozik, csak a határozatlan szerződések "aktualizálásával", ha egy új jogszabály jön...
A 3.ponthoz:
Akkor nézd meg, mi történt nálad 2022.okt.16-án.. :)Valamilyen szerződés készülhetett akkor.
A 10 év a HMKE óracserétől számít...(De még egyszer: ne vegyél mérget erre a "10évre")

[ Szerkesztve ]

(#54492) Z_A_P


Z_A_P
addikt

A brutto elszamolas mar elindult? Tehat akinek ma indul a buli, annak mar brutto van? :F
Vagy csak jan 1-tol? De akkor addig mi van, szaldo?

OK

(#54493) tomi07 válasza Z_A_P (#54492) üzenetére


tomi07
tag

Ha most indult a rendszered akkor biztosan 2023 szeptember 7. előtt adtad be az igénybejelentőt.
A kormányzati ígéret szerint 10 évig az üzembehelyezéstől szaldó elszámolásba kerülsz. Az meg a jövő titka, hogy ebből az ígéretből mit tartanak be.

(#54494) BB9000 válasza tomi07 (#54493) üzenetére


BB9000
senior tag

Sajnos bennem is felmerült gondolat, hogy ez a "10 év szaldó" egy politikai szereplő szájából hangzott el, ergo: nincs kőbe vésve.

(#54495) senki68 válasza BB9000 (#54494) üzenetére


senki68
senior tag

Még szerencse, hogy nem csak "egy politikai szereplő szájából hangzott el" hanem írásban is megjelent a Magyar Közlönyben :)

(#54496) bb71 válasza senki68 (#54495) üzenetére


bb71
őstag

pontosabban kár, hogy ez így megjelent...

(#54497) H-Mano válasza senki68 (#54495) üzenetére


H-Mano
tag

A kettő között gyakorlatilag semmi különbség nincs.
Egyetlen nap alatt bekerülhet bármi és annak ellenkezője...

(#54498) Z_A_P válasza tomi07 (#54493) üzenetére


Z_A_P
addikt

Akkor hagyjuk azt a részt :)
Ez a kérdés : A brutto elszamolas mar elindult?

Mert a pályázatosok (tíz?)ezreinek már megy jó ideje a rendszer, és ugye pályázatban az volt hogy mennek bruttósba ha lesz. (eközben az van hogy maradnak szaldósok, de erről bármi hivatalos?).
Tehát akkor ha már van bruttó elszámolás, akkor a pályázatosok már most úgy kéne működjenek. Vagy mivel szaldossa akarják őket is tenni, akkor most ezzel "nem foglalkozunk" :F :F

OK

(#54499) Semin válasza Z_A_P (#54498) üzenetére


Semin
senior tag

A rendelet - ami a közlönyben megjelent - nem tett különbséget pályázatos és nem pályázatos között. Így az járt a legjobban aki 100%-os pályázattal építetett rendszert. (utána az OFT-sek, és az járt a legrosszabbul aki önerőből)

Bruttóba csak az kerül, aki most adja be az igénybejelentőt.

[ Szerkesztve ]

(#54500) Z_A_P válasza Semin (#54499) üzenetére


Z_A_P
addikt

:R
Reméljük valóban így lesz. De messze még a dec 31 23:49 :D

OK

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Napelem
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.