Hirdetés

2024. június 23., vasárnap

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Napelem

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 03:32:25

LOGOUT.hu

Általánosságban a napenergiáról (alapinformációk)
Kezdjük Ádámtól, Évától! Napenergiát nagyon sok mindenre lehet hasznosítani, nagyon sokféleképpen, de ezek közül a legelterjedtebb a napelem és a napkollektor.
Napelemmel villamos energiát lehet előállítani, napkollektorral hőenergiát állítunk elő, amivel vizet vagy levegőt lehet melegíteni, amit a használati meleg víz melegítésére, vagy épp fűtésrásegítésre lehet használni. Utóbbi előnye, hogy rendkívül magas hatásfokkal (<95%) tudja a beeső napsugárzást hasznosítani, hátránya, hogy akkor adja a legnagyobb meleget, amikor süt a nap – jellemzően amikor nincs rá szükségünk (nyáron)! Mosodáknak, autómosóknak (ahol sok hőenergiára van szükség nyáron is) ideális befektetés! Háztartásoknak már több problémát hordoz, mint előnyt, mert a nyáron keletkezett energiával valamit kezdeni kell, különben néhány év alatt saját magát fogja károsítani a rendszer!
Könnyű megjegyezni, hogy melyik-melyik, mert anno iskolában majdnem mindenkinek volt napelemes számológépe! Ez a topic a napelemekről szól! ;)

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#54501) llacee válasza Semin (#54499) üzenetére


llacee
őstag

Létezik olyan, akinek megépült a 100%-os támogatású rendszer? Ismerőseim közül sehol semmi hir

(#54502) asdf_ válasza llacee (#54501) üzenetére


asdf_
veterán

Bőven, már egy héttel a legelső támogató okiratok után volt ilyen. Tavaly(!) augusztusban. Ki persze nem fizették, így nyomtak is utána gyorsan egy stopot, csak nem a kitáplálásra, hanem a kivitelezésekre.

(#54503) itg


itg
tag

Sziasztok!

Szeretnék egy kis segítséget kérni. Végig olvastam az összes hozzászólást, illetve google-t is használtam elég intenzíven.
Röviden: zöld hiteles lakásocskát fogok vásárolni, ha végre elkészül. Sajnos az építkezés lassan halad, így a tavaly októberi, illetve az idei szeptemberi kritikus szaldós jelentkezésről is lecsúsztam.
Még a villanyóra igénylés sincs beadva, nemhogy a napelem igény. :(
Energetikai szakértővel újraszámoltattam az egész lakást, ő azt mondja, hogy két 5SCOP klímával kiváltható a napelem.
Egyrészt ez lenne az első kérdés, hogy lehet ebben igazság?
Eddigi felhasználásunk éves szinten 3-4000kWh volt, de elég sok eszközzel áttérnénk villanyra. A kezdeti 10kWh-s napelemről már leadtam 6-ra és a bruttó elszámolás ellenére is szeretném megvásárolni. (2 éve még a földgázt se akartam bekötni, aztán csak szükség lett rá)
A második kérdésem ehhez kapcsolódik, ha minden optimális, mekkora napelemmel termelt felhasználási aránnyal érdemes számolni?
Az eddigi olvasatomban átagosan 20-30%-ot lehet kisajtolni, ez akksi nélkül reális lehet? Lehet növelni? Átlagos, 4fős kis ~80nm-es lakás, villanyautó nélkül.

Köszönöm előre is a segítséget!

[ Szerkesztve ]

(#54504) Polllen válasza itg (#54503) üzenetére


Polllen
nagyúr

Én hallgatnék rá. Nem tudjuk, milyen lesz a bruttó. Inkább arra költs, h kevesebb energiát használj el.

"Odamentem egy párhoz...négyen voltak!"

(#54505) asdf_ válasza itg (#54503) üzenetére


asdf_
veterán

Az eddigi olvasatomban átagosan 20-30%-ot lehet kisajtolni, ez akksi nélkül reális lehet?

Igen, és ezen lehet javítani, ha nyáron "túlhűtöd" télen túlfűtöd a házat, hogy amíg van nap, addig ha csak csökkentesz vagy emelsz egy foknyit és amikor már nem süt a nap, abból esik vissza normál hőmérsékletre. Vagy vizes hőszivattyúnál szép nagy puffert fűt (bár ha van gáz, akkor ez vélhetően már nem lesz). Programozva megy a mosógép, a mosogatógép, de főleg a melegvíz napsütéskor készül.
Ha belefér időben, én visszatérnék erre az egészre a bruttós elszámolási rendszer számainak ismeretében. Van még rá 5 hetük, talán kiszenvedik magukból végre.

Energetikai szakértővel újraszámoltattam az egész lakást, ő azt mondja, hogy két 5SCOP klímával kiváltható a napelem.

Ezzel csak a papírnak felelsz meg (és nem lesz "ingyen" áramod). 2 klímával adja magát, hogy nem lehet vele kifűteni 80 m2-t. De ha lesz gáz, egy újépítésű ekkorának szégyen lenne évi 700 m3-nél többet fogyasztania, szerintem itt inkább a kisebb (de bővíthető!) napelem és az átmeneti időben a nagyobb helyiségeket napáramból fűtő klíma lehet talán az, ami fele célszerű lenne menni. De tuti megvárnám, hogy a bruttóst most eszik vagy isszák, anélkül ismeretlenbe ugrasz fejest. Szerencsére ez egy tervezhető ország, így már rég tudjuk a bruttós részleteit. Ja, nem.

[ Szerkesztve ]

(#54506) 4D4M válasza itg (#54503) üzenetére


4D4M
aktív tag

Egyrészt ez lenne az első kérdés, hogy lehet ebben igazság?
~
a,) keress olyan energetikást, akiben megbízol.
b,) ha megbízol benne, ne egy hardveres fórumban keress megerősítést (:
Egyébként van benne igazság. Ezen kívül a 25% megújuló fokozott energiahatékonysággal is kiváltható (összesített energetikai jellemző <= 75%, az más kérdés, hogy ez mennyire könnyű amúgy napelem nélkül)
Egyébként új energetikai számítási módszer lépett életbe, noha a követelmények nem változnak elvileg.

Nem egyértelműen fogalmaztál. Lesz gáz fűtésre vagy nem? Mert teljesen más önfogyasztás jön ki gázzal és anélkül.
Bruttó feltételek ismeretének hiányában sok értelmes dolgot nem lehet ajánlani, de nyilván akkor tudod minden feltételek között az optimumot megtalálni, ha több energiaforrás is rendelkezésedre áll és a lehető legkevesebbet fogyasztod.

...mit teszel ma, ami holnap is számít ?

(#54507) itg válasza 4D4M (#54506) üzenetére


itg
tag

asdf_

Igen, és ezen lehet javítani, ha nyáron "túlhűtöd" télen túlfűtöd a házat, hogy amíg van nap, addig ha csak csökkentesz vagy emelsz egy foknyit és amikor már nem süt a nap, abból esik vissza normál hőmérsékletre. Vagy vizes hőszivattyúnál szép nagy puffert fűt (bár ha van gáz, akkor ez vélhetően már nem lesz). Programozva megy a mosógép, a mosogatógép, de főleg a melegvíz napsütéskor készül.
Ha belefér időben, én visszatérnék erre az egészre a bruttós elszámolási rendszer számainak ismeretében. Van még rá 5 hetük, talán kiszenvedik magukból végre.
köszi, ez jó ötlet.

Ezzel csak a papírnak felelsz meg (és nem lesz "ingyen" áramod). 2 klímával adja magát, hogy nem lehet vele kifűteni 80 m2-t. De ha lesz gáz, egy újépítésű ekkorának szégyen lenne évi 700 m3-nél többet fogyasztania, szerintem itt inkább a kisebb (de bővíthető!) napelem és az átmeneti időben a nagyobb helyiségeket napáramból fűtő klíma lehet talán az, ami fele célszerű lenne menni. De tuti megvárnám, hogy a bruttóst most eszik vagy isszák, anélkül ismeretlenbe ugrasz fejest. Szerencsére ez egy tervezhető ország, így már rég tudjuk a bruttós részleteit. Ja, nem.
Igen, ezt sejtettem. Nem is szeretnék tartósan klímával fűteni, max. tavasz esetleg ősz.

Polllen
Én hallgatnék rá. Nem tudjuk, milyen lesz a bruttó. Inkább arra költs, h kevesebb energiát használj el.
köszi és igen, ez a terv.

4D4M
a,) keress olyan energetikást, akiben megbízol. b,) ha megbízol benne, ne egy hardveres fórumban keress megerősítést (: Egyébként van benne igazság.
megbízom én benne, csak kicsit furcsa, hogy hőszivattyú/napelem nélkül, fele/harmada annyiból megfelel a követelményeknek.

Nem egyértelműen fogalmaztál. Lesz gáz fűtésre vagy nem? Mert teljesen más önfogyasztás jön ki gázzal és anélkül. Bruttó feltételek ismeretének hiányában sok értelmes dolgot nem lehet ajánlani, de nyilván akkor tudod minden feltételek között az optimumot megtalálni, ha több energiaforrás is rendelkezésedre áll és a lehető legkevesebbet fogyasztod.
lehet pontatlan voltam, eleinte nem szerettem volna gázfűtést, de aztán mégis lesz.

alapvetően nem tántorít el a bruttó elszámolás, bár jobban örülnék, hogy a kezdeti nagy bekerülési költség miatt mindenki szaldóban legyen az első 10 évben, csak kíváncsi vagyok az ésszerű, normál üzemeltetés mellett mekkora részt lehet házilag fedezni.
én magam is nagyon sok számítást elvégeztem, de pl. még indukciós tűzhelyem sosem volt, ott pedig az lesz....

[ Szerkesztve ]

(#54508) senki68 válasza Polllen (#54504) üzenetére


senki68
senior tag

És mit nem tudni a bruttó elszámolásról?
Meret azt tudjuk a betáplálásért fizetnek 5 Ft-ot.
A vételezésért meg ugye ott a táblázat.

(#54509) axioma válasza senki68 (#54508) üzenetére


axioma
veterán

1. idotartam amire osszegeznek 2. fazis[ok] amire osszegeznek 3. mi az ami a rezsicsokis arhoz kotott mi ami a piacihoz, es milyen keplettel [jovobecsles]

[ Szerkesztve ]

(#54510) asdf_ válasza senki68 (#54508) üzenetére


asdf_
veterán

És mit nem tudni a bruttó elszámolásról?

Hogy lesz-e piaci kereskedő, aki megveszi a lakossági napelemes áramot piaci áron és hogy mennyi is lesz ez. Meg ennek az egésznek a feltételrendszerét. 5 forintért nyilván kuka az egész napelemes történet.

(#54511) senki68 válasza axioma (#54509) üzenetére


senki68
senior tag

1. Van az órában 2 mérési irány. Csak le kell olvasni évente egyszer . Mi olyan bonyolult ebben?
2. Tudtommal a Napelem szövetség most egyeztet a kormány embereivel, azt akarják elérni nem fázisonként, hanem összegezve mérjék. Ez még nyitott kérdés. De fontos.
3. Nyilvános a kvóta évi 2523 kWh-ig rezsicsökkentett ár felette lakossági piaci. Éves leolvasásnál mi kell még?

(#54512) senki68 válasza asdf_ (#54510) üzenetére


senki68
senior tag

Ez még nyitott kérdés, de azért a határvonalak ismertek.

(#54513) ecaddsell válasza itg (#54503) üzenetére


ecaddsell
aktív tag

Energetikai szakértővel újraszámoltattam az egész lakást, ő azt mondja, hogy két 5SCOP klímával kiváltható a napelem.
Egyrészt ez lenne az első kérdés, hogy lehet ebben igazság?

Törvényileg igen, zöld leszel, innentől az energetikai szakértő szempontjából véget ért a történet. Számodra még nem.

A második kérdésem ehhez kapcsolódik, ha minden optimális, mekkora napelemmel termelt felhasználási aránnyal érdemes számolni?
Az eddigi olvasatomban átagosan 20-30%-ot lehet kisajtolni, ez akksi nélkül reális lehet? Lehet növelni? Átlagos, 4fős kis ~80nm-es lakás, villanyautó nélkül.

Ha időzítel akkor tavasztól őszig lehet az 30-40% is, ha mindent is időzítel akkor több is. Hűtés, mosás, mosogatás, vízmelegítés, fűtés, takarítás, főzés stb. minden akkor amikor süt a nap. Viszont, ez masszívan kényelmetlenné tud válni hosszú távon vagy esetleg változik az életviteled és nem tudod ezt megcsinálni (pl. a mosógépből mégis át kell tenni a ruhát a szárítóba mert az egyben gépek kevesebbet tudnak többért stb.). Az akku ezt a nyűgöt tudja megoldani.
Az akku növelésével már csak mérsékelten nő az elérhető önfogyasztás (lényegében azokat a napokat kezded áthidalni amikor kevésbé termel a napelem), azaz nem érdemes nagyon túlméretezni. Pl. 10kWh akku már elég jó. Elektromos autó ezt borítani tudja, olyan sok kWh-t igényel.

(#54514) molnartibor válasza ecaddsell (#54513) üzenetére


molnartibor
tag

Az önfogyasztást mihez képest nézitek?
- A ház napi fogyasztását veszed alapból és abból mennyi a napelem általi termeléssel fedezett? (itt ugye nagy a szórás rendszertől függően + adott hónap)
- Vagy a másik számolás hogy a napi napelem termelést mennyire sikerül felhasználni / eltárolni?

(#54515) 4D4M válasza molnartibor (#54514) üzenetére


4D4M
aktív tag

Az önfogyasztásként hivatkozott az előbbi, az utóbbit meg saját termelésből helyben elfogyasztottként lehet pl hívni. Mindkettőt lehet akármekkora távon átlagolni, képezni, de praktikusan éves léptékben adja a legkorrektebb képet.

...mit teszel ma, ami holnap is számít ?

(#54516) axioma válasza senki68 (#54511) üzenetére


axioma
veterán

1. iranyonkent osszegzes az kvazi masodperces osszegzes, de most csak homalyos utalasok vannak, hogy mennyi idonkent osszegzest akarnak, konkretum semmi - eredetileg ugye volt havi, napszaki stb. terv, leirva meg valami maszatolas lett
2. nalatod, tehat nem tudjuk a brutto egy lenyeges feltetelet
3. nem tudod megvalaszolni a kovetkezoket (ami fontos a jovo tervezesehez):
a) marad-e a rezsicsokkentett ar a _visszavetel_ eseten akkor, ha eltorlik a rezsicsokit az elore iranyra (70-5 vs. 33 rhd)
b) hogyan valtozik mind a rezsicsokis mind a visszavetel ar akkor, ha a piaci ar novekszik (szazalekosan, nominalis kulonbseg marad, stb.) - figyelembe veve hogy az nem lehet hogy mindketto egyforman!!! ha %-os 1.5x-odik akkor a bruttonal lenyeges mennyiseg (min(be,ki)) dija ami most 38-5, az 33*1.5 lesz vagy marad 33, mert az rhd az nem maszik a piacival? nem latszik a koncepcio, igy nem latszik hogy mi lesz a "lusta" megoldas, ami valoszinubb (nem a strukturaba nyulnak bele, csak az a'rakba)

(#54517) Öregecske válasza asdf_ (#54505) üzenetére


Öregecske
lelkes újonc

A hozzászólók többségében túlteng a megtérülési idő fétise. Aki nem létminimumon él, az más szempontokat is figyelembe vehet, hogy pl a ráfordítható létminimumon túli költségekért több kényelmet, nagyobb komfort érzetet, a jövő viszontagságaival szemben nagyobb biztonságérzetet szerez. A bruttó elszámolással létesített napelem rendszerrel főleg a nyári hőséggel szembeni védelmet lehet biztonságosan megteremteni. A téli fűtéshez más megoldás kell. Egyébként én igaznak tartom, hogy 2 db jó minőségű fűtésre optimalizált Klímával fel lehet fűteni egy 80 m2.-es lakást (persze a legnagyobb hidegben akár kettő alá is eshet a COP, és így horribilis villanyszámlával kell számolnia, majdnem úgy, mintha villanykályhával fűtene) . Ilyenkor más pótfűtéssel kell besegíteni. Az akkumulátor csak az önfogyasztást javíthatja , főleg a nyári hónapokban. Nálunk egy 3 lakásos családi házban (összesen 240 m2) a napelem rendszer mellett általában 10 KWh alatt történik hálózatból való fogyasztás. Ha lenne néhány 10 KW.-os akkumulátor, ez lenullázható lenne. Itt viszont nálam is erősen ketyeg a megtérülés kényszere. Ugyanis ciklikus akkumulátor kell, és csak 30%-os mélységig szabad kisütni, mert csak így marad hosszú élettartamú a meglehetősen drága akkumulátor. A komplett napelem akkumulátor rendszerek ára az elmúlt 2 évben közel ötszörösére emelkedtek, így számomra megfizethetetlenek. Az akkumulátor a téli fűtést csak minimálisan segíti Alig van eltárolni való termelés. . De aki "reszket" a megtérülésért, bruttó elszámolással hogyan gondolhat klímával való fűtésre? A háztartás időzítés alapú működtetésre való átállítása nem ördögtől való. A bruttó elszámolási rendszer optimális kihasználásának ez a fő módszere. Hajrá! Jó egészséget!

(#54518) LOTR válasza Öregecske (#54517) üzenetére


LOTR
addikt

a napelemnek lakossági szinten mi más értelme van, mint a "megtérülés"?
hogy bizonyos időtávot nézve kevesebb legyen a rezsiköltség és/vagy nagyobb értéke legyen az ingatlannak
de a végeredmény ugyan az, hogy az erre a beruházásra fordított költséghez képest nagyobb profit keletkezzen, tehát valamiféle anyagi "haszonszerzés" a cél

ha ez nem történik meg, akkor azért kellene napelemet venni, hogy a gyártók, döntéshozók és egyéb érdekelt óriáscégek vezetői egy újabb, nagyobb, szebb magángéppel tudjanak olyan konferenciákra utazni, ahol azt döntik el, hogy milyen újabb adókat fizessenek be az adófizetők, hogy a bolygónak és a társadalomnak jobb legyen?

az a réteg, akit a plusz "biztonság" vezérel, olyan szűk, hogy szinte elhanyagolható, és jellemzően a felsőbb néhány %-ból való, ahol egy esetleges rezsinövekedés hatása már nem befolyásoló tényező

One Ring to rule them all

(#54519) axioma válasza Öregecske (#54517) üzenetére


axioma
veterán

"A bruttó elszámolással létesített napelem rendszerrel főleg a nyári hőséggel szembeni védelmet lehet biztonságosan megteremteni."
Megette a fene ha folyamatos energiafogyasztassal es nem passziv hovedelemmel teszik meg...
A futes meg sose volt jo otlet aramra alapozva.

(#54520) Reggie0 válasza axioma (#54519) üzenetére


Reggie0
félisten

A futes meg sose volt jo otlet aramra alapozva.

A valaha letezo egyik legjobb otlet, legrosszabb esetben is csak draga az uzemeltetes.

(#54521) axioma válasza Reggie0 (#54520) üzenetére


axioma
veterán

Van spec eset, amikor igen: egyenileg, amig a tobbi sziv gazzal/faval, es emiatt te belefersz a teljesitmenybe, mert elotte erosen hoszigeteltel. Ha hirtelen mindenki 0-24 zsinorban csak egy AE haz 70kWh/m2/ev kifutese miatt terhelne 1.5 kW-tal (ami ugye a szezonalitas miatt inkabb kevesebb napon de 2.5 lenne), akkor mellette mar tulterheles miatt nem sok mindent lehetne bekapcsolni. A 230kWh/m2/ev (atlagos!) hazakkal szorozd ugye 3-mal.

(#54522) Reggie0 válasza axioma (#54521) üzenetére


Reggie0
félisten

Mindig az. Mar eleve kenyelmi es szennyezesi okokbol sokkal jobb. Franciaknal vannak telepulesek, ahol csak villannyal futenek, nagysagrendekkel jobb ott a levego es az ember kozerzete. Nem mellesleg az elektromos futes a legjobban szabalyozhato, legszerteagazobban telepitheto, igy a leginkabb komfortos. Egyedul a villany ara ami negativan emlitheto mellette.

(#54523) axioma válasza Reggie0 (#54522) üzenetére


axioma
veterán

Franciaknal mennyi a tervezesi homerseklet, plane abban a mintafaluban? Felteszem nem -15 fok... es cseppet tobb penze van az embereknek hogy nem energiavampir hazakban eljenek hanem modernizaljanak.
Mondjuk ettol me'g valahol termelik azt az aramot, es ott szennyez. Plusz itthon is a butorlappal, muanyaggal futes a budos, nem a gazzal, szaraz faval, pellettel. Tippelheted a megoszlasukat a ket orszagban...

(#54524) Reggie0 válasza axioma (#54523) üzenetére


Reggie0
félisten

Alpokban a hegyekben azert nem ritka a -15 fok.

A szigeteles es kis fogyasztas fontossagat en sem vitattam.

(#54525) Öregecske válasza LOTR (#54518) üzenetére


Öregecske
lelkes újonc

Lotr! Ez egy másfajta szemlélet. A magad szempontjai szerint igazad van! De leszel majd öreg is amikor roppant kellemetlen lesz fát vágni, salakolni. Ráadásul, ha az USA lezárja a Hormuz szorost, hogy üssön egy jó nagyot Kínán, akkor minden fűtőanyag drága lesz, (a fa is). A passzív ház pedig olyan drága, hogy még a másvilágon sem térül meg. Abban is igazad van, hogy a szolgáltatók pofátlanul nagy profitot vágnak zsebre. De nem szeretném, ha ez ellen forradalommal, vagy terrorizmussal válaszolnánk, mert az is nekünk lenne rosszabb! Igazságtalannak tartom, hogy nem lehet mindenkinek éves szaldóelszámolása. Az országunk vezetése jobban tenné, ha nem korlátozná a HKE létesítését. Olyan beruházásokat kellene szorgalmazni, amelyek elősegítik a lakosság (és a vállalkozók) által megtermelt zöld energia elfogyasztását és a tárolását. Technológiailag olyan majdnem lehetetlen változások kellenének, amelyek csúcs áram fogyasztás időben otientált működtetést érnek el. A tárolás nemzetgazdasági méretekben döntően abból állna, hogy csúcs időben vizet szivattyúzunk a hegyi tározókba szükség esetén pedig ezzel a víz mennyiséggel áramot termelnénk (állítólag kb 40 %-os veszteséggel). Az akkumulátoros tárolás jelenleg csak háztartási méretekben érhető el. A villamos hálózat korszerűsítése is sokat segít, de döntő dolog a megtermelt áram hasznos elfogyasztása. Szóval ilyen bonyolult a helyzet! De azért ne keseredjünk el!

(#54526) LOTR válasza Öregecske (#54525) üzenetére


LOTR
addikt

bevallom nem biztos, hogy értem, hogy mire írod ezt

ha minden energiahordozó drága lesz, akkor a napelemmel termelt energia is többet fog érni és több pénzt takarít meg az, akinek van ilyen rendszere mint az, akinek nincs
vagyis ez felfogható lesz úgy is, hogy gyorsabban megtérül a beruházás

arra szándékosan nem tértem ki, hogy ha a szolgáltató nem tud energiát szolgáltatni, akkor akinek van napeleme annak lesz e energiája, mert a jelenleg üzemelő rendszerek a mostani formájukban nem biztos, hogy fognak tudni szolgáltatni, nyilván megfelelő átalakítások mellett már igen, de az sok esetben újabb beruházást fog jelenteni

One Ring to rule them all

(#54527) Z_A_P válasza Reggie0 (#54522) üzenetére


Z_A_P
addikt

Igen, de franciaban kb minden sarkon atomeromu van, ami konstans olcso aramot ad.
Valoban a cekasz a legjobb futes, nem fujja a levegot, eleg 2 drotot behuzni (nem kell csovek, viz, vizpumpa, kazan, hoszivattyu, tokomtudja), pofonegyszeruen es pontosan szabalyozhato.
Hatha egyszer eljon a vegtelen ingyen energia kora (fuzios eromu).

OK

(#54528) Borisz76 válasza Z_A_P (#54527) üzenetére


Borisz76
veterán

Pont Franciaországban építenek egy kísérleti fúziós erőművet.....TIER néven fut.
Érdemes rákeresni a YouTube-on Mogyorósi Csaba videójára!

Synology NAS DSM6 - Összefoglaló : https://logout.hu/bejegyzes/borisz76/synology_nas_osszefoglalo.html

(#54529) 4D4M válasza Borisz76 (#54528) üzenetére


4D4M
aktív tag

ITER-ként talán többet találnak róla (:

...mit teszel ma, ami holnap is számít ?

(#54530) PilG válasza Öregecske (#54525) üzenetére


PilG
kezdő

"A passzív ház pedig olyan drága, hogy még a másvilágon sem térül meg. "

En ennek azert utananeznek a helyedben...

(Egy epulo passziv szintu haz tulajdonosakent mondom, aki egy 2.5kW-os napelem rendszerrel fogja fedezni az eves teljes energiaigenyet)

(#54531) Borisz76 válasza 4D4M (#54529) üzenetére


Borisz76
veterán

Bocs..... rosszul emlékeztem. :R

Synology NAS DSM6 - Összefoglaló : https://logout.hu/bejegyzes/borisz76/synology_nas_osszefoglalo.html

(#54532) süti5 válasza PilG (#54530) üzenetére


süti5
őstag

Elektromos autóét is? :)

(#54533) PilG válasza süti5 (#54532) üzenetére


PilG
kezdő

LPG-t hasznalok...
De ha valaki kiszamolja, hogy evi ~15e km futassal erdemes elektromosat vennem, meg hogy az normal hasznalat mellett (lasd nem otthon napelemet hasznalva toltve) olcsobb, azt megdicserem! :DD

(#54534) Vision válasza PilG (#54530) üzenetére


Vision
veterán

Ez önmagában semmit sem mond a megtérülésről. :) Tedd mellé a passzívság felárát!

(#54535) PilG válasza Vision (#54534) üzenetére


PilG
kezdő

Egy rendesen megcsinalt hazhoz kepest elenyeszo a felar!
(Ez itt nagyon off, ha akarod privatban szivesen elbeszelgetek rola)

(#54536) asdf_ válasza Vision (#54534) üzenetére


asdf_
veterán

.Passzív ≠ passzív minősítésű. Talán 20% pluszt kell beledobni egy standard házhoz képest tippre egy passzív vagy passzívközelihez. A passzív minősítésűhöz már bankot kell robbantani, de az értelmetlen hülyeség.

[ Szerkesztve ]

(#54537) Öregecske válasza PilG (#54530) üzenetére


Öregecske
lelkes újonc

Kedves Pig! Lehet, hogy téves elképzeléseim vannak a passzív ház épitési költségeiről, hiszen 10 évvel ez előtt építkeztem, és akkor nem volt pénzem "lélegző" szigetelésre, csak az olcsóbbra, így most nagyon oda kell figyelni a szellőztetésre, meg a penészedésre (rengeteg Szavó kell).
Ma már olcsóbb lenne? Lehetséges? Ami pedig a villamos energia-ellátást illeti, lehet, hogy nekünk (mármint az országnak) lesz. Jó egészséget!

(#54538) 4D4M válasza Öregecske (#54537) üzenetére


4D4M
aktív tag

Nincs szükség lélegző szigetelésre, de szerintem akkora szakadék van a valóság és a tévképzeteid között, hogy nagyon messziről kellene indulni és szétfeszítené ezt a topikot a téma.

...mit teszel ma, ami holnap is számít ?

(#54539) axioma válasza Öregecske (#54537) üzenetére


axioma
veterán

A lelegzo szigetelesnek nagyjabol semmi koze a paratartalomhoz (nem javithato vizszigetelesnel kell az alulrol jovo viz ellen, de nem a lakasban kepzodo para miatt - a falon keresztul nagyon max. 3% tavozna).
A passziv hazhoz vegkepp nem. A passziv haznak az aktiv szelloztetese egy lehetseges megoldasa a(z amugy egeszseg miatt is szukseges) legcserenek, de azt lehet telepiteni minden mas nelkul is. A PH amugy alapbol a rigozus legzarasra epul! Me'g az elektromos vezetekek csovezeset is legmentesiti.
Bocs, nem offolok tobbet rola.

(#54540) Borisz76


Borisz76
veterán

Csak eszembe jutott 1-2 gondolat az utóbbi pár hsz-t olvasva :

Az el nem használt energia a legjobb energia !

Ezért is van előtérben manapság a szigetelés mint lehetőség mert ezzel rettentően sokat lehet spórolni hosszútávon.
Barokkos túlzással....egy jól szigetelt házat egy szál gyertyával is ki lehet fűteni !
( Lehet építteni olcsóbb házat...aminek a fentartási költsége magas....ezt is hosszútávon kell majd fizetni. Illetve egy egyszeri de drágább beruházás egy jól szigetelt ház...aminek pedig alacsonyabb a fenttartási költsége hosszútávon. )

Csak a nagyon jól leszigetelt házaknál előjön egy olyan probléma , ami eddig ( a réggebbi házaknál ) nem jött elő.
Ez pedig a légcsere hiánya....amivel eggyütt járhat a penészedés megjelenése is.
Kb mintha egy nylon zacskót húzna az ember a fejére !

Ezért kell manapság - egy jól szigetelt házba - levegő utánpótlást biztosítani , a meglévő elhasznált levegőt pedig eltávolítani.
Erre hivatottak a szellőztető rendszerek.
Létezik helyi szellőztetés és központi is.

Új építésnél a központit érdemes eleve kialakítani.
Abból is olyat , ami az elhasznált levegő hőenergiáját képes újrahasznosítani azáltal, hogy a bejövő , friss levegőt előmelegíti.

De ha nagyon az alapoktól kellene indulni, akkor pl. már a telek fekvése is érdekes lehet....
Hogyan , milyen irányba lehet rá építeni házat ?!
Érdemes a déli oldalra nagyobb ablakokat tenni, hogy téli időben az alacsonyan járó nap képes legyen bevilágítani és ezzel melegíteni a házat.
Nyáron viszont árnyékoltást kell alkamazni a túlzott napfény ellen.

Rengeteg olyan dolog van amire hirtelen nem is gondol az ember.
Aztán 4-5 év olvasgatás és mások tapasztalatai alapján összeáll egy ideális vagy közel ideálisnak vélt ház körvonala.

Ha tehetném én is építenék egy jó házat.
Sajnos az utóbbi időben úgy elszálltak az árak, hogy már egy telket sem tudnék most venni....nehogy építeni !

Gondolom sok sorstársam van...akinek nincs pénze új házat építeni.
Akkor pedig marad a használt ingatlan....ami sok esetben zsákbamacska mert nem látsz bele a betonba, falakba , hogy mi és hogyan lett beépítve 20-30-40 évvel ezelőtt.
Ezen bosszantó "apróságok"...amik lehet, hogy nagy anyagi kiadást hoznak magukkal ....csak akkor derülnek ki ha az ember belevág egy alaposabb, nagyobb felújításba !

Hirtelen ennyi ami a témával kapcsolatban kikívánkozott belőlem.
Amúgy pedig nem adom fel....pár hét kihagyás után most megint vettem skandináv lottót :DDD 315 MFt a főnyeremény amit holnap húznak. Talán szerencsém lesz és akkor ......

Synology NAS DSM6 - Összefoglaló : https://logout.hu/bejegyzes/borisz76/synology_nas_osszefoglalo.html

(#54541) Strezi válasza Öregecske (#54537) üzenetére


Strezi
őstag

Tíz éve is olcsóbban lehetett PHt építeni mint átlagos házat. Országszerte tucatnyi házat kísértem. Csak senkinek nem érdeke az építtetön kívül. Nem marketing mérnökkel meg gépésszel kellett nekiállni.

Használt LiFePo 15kWh akuk eladóak! ... Passzív ház klímás fűtéssel, 2011 - | Napelem, 2013 - | Tesla, 2019 - ...

(#54542) senki68 válasza axioma (#54516) üzenetére


senki68
senior tag

1. Mondom ott az óra számlálója. Mi olyan bonyolult ebben? Jelenleg fázisonként külön mérnek. Az, hogy ez változik e, azt nem tudni.
Van egy határozat a Magyar Közlönyben, ki így ki úgy értelmezi.
Ma voltam egy Roadshow, ott úgy értelmezték hogy január 01-től szummában mér. Anno itt a fórumon úgy , hogy marad a fázisonkénti.
Döntsd el. Nem vagyok jó jogszabály értelmezésben.

"„(5c) Ha a háztartási méretű kiserőmű a csatlakozási ponton a közcélú hálózatba villamos energiát betáplál,
a háztartási méretű kiserőmű üzemeltetőjével mint felhasználóval jogviszonyban álló villamosenergia-kereskedő
olyan elszámolást alkalmaz, amelyben az alkalmazott elszámolási időszaktól függetlenül a hálózatba betáplált és
vételezett villamos energia mennyisége irányonként külön-külön, az egyes fázisok szerinti terhelés és vételezés
összesített energiamérlegével kerül megállapításra"

3. Jövő tervezés???????????? Ebben az országban????????? Te nem itt élsz????
Jó ha azt megtudjuk mi lesz január 01-től.

Jelenleg a kormánynál nincs napirenden a rezsicsökkentés eltörlése ez a Szent Gráljuk így a kérdés értelmezhetetlen, mi lesz utána.
A kormányzati álláspont az, annyiért veszik vissza amennyiért a lakosság kapja. Szerintük ez most 5 Ft.
A jelenlegi ár marad a fűtési szezon végéig, tehát 2024 április 15-ig. Az, hogy utána mi lesz, azt senki nem tudja. De a válaqsztásokig biztos nem lesz eltörölve a rezsicsökkentés, és maradnak ezek az árak. Ha belerokkan az ország akkor is.

(#54543) axioma válasza senki68 (#54542) üzenetére


axioma
veterán

szoval nem ismert az az adat, amire fel kijelenthetnenk, hogy hulyeseg vagy nem bruttora napelemet, pont ezt mondtam en is [igen, a tervezhetetlenseg miatt a meghozott korabbi strukturat is modosithatjak, de itt me'g a struktura se latszik, az a baj]
de sztem tultargyaltuk

(#54544) nimfas


nimfas
addikt

Hali!

EON szolárhoz van valakinek direkt kontaktja?
Anyámék pályázatos úton csináltatták a napelemet.
Üzemel is, de valami papírokat a pályázathoz el kéne küldeni és nem éri el a céget....
Jöhet privátban is ha nem pubikus teljesen a telefonszám.

Előre is köszönöm!

(#54545) senki68 válasza axioma (#54543) üzenetére


senki68
senior tag

Miért nem ismert?

Én ismerem. Amit betáplálsz megveszik 5 ft-ért. Vissza meg a szokásos árszabáson adják.

Nem értem minek ezt ennyire túlbonyolítani?

Erre az elszámolásra biztos 1 fillért nem tennék napelembe.

(#54546) süti5 válasza PilG (#54533) üzenetére


süti5
őstag

Nem nehéz kiszámolni az elektromosat..
Ha nagyon nagyon durván számolunk, tuti nem fogyaszt többet 20kwh /100km. Nekem pl 14kwh/100 km az összátlagom, de vannak nehezebb elektromosak is. Innentől rezsicsökkentett határig 38, afelett 70ft egy kwh. Tehát max 1400 ft/100km. Lpg-t nem tudom.

[ Szerkesztve ]

(#54547) senki68 válasza ssarosi (#54283) üzenetére


senki68
senior tag

Neked egyszerű lesz. HD Wave inverterre most is rakható akksi. És akkor 200%-ban túlpanelezhető.

De hamarosan az SE3K-10K inverterekre is.

(#54548) Öregecske válasza LOTR (#54526) üzenetére


Öregecske
lelkes újonc

Bocsánat! Úgy értelmeztem az előző hozzászólásodat, hogy agitálsz a HKE ellen. Mea culpa (most helyesen írtam le)! A passzív ház téma ügyében olyan sokan reklamáltatok, hogy megdöbbentem, mennyire nem értek hozzá! Úgyhogy ebben a témában nem okoskodok tovább.

(#54549) 4D4M válasza Öregecske (#54548) üzenetére


4D4M
aktív tag

Ez tiszteletreméltó.

Egyébként nagyon sok a közszájon forgó minden alapot nélkülöző mende-monda, még a szakmabeliek között is. Így ha eldobsz egy követ, akkor jó eséllyel eltalalsz valakit, aki nagyon hangosan félrevezető meggyőződéseiről fog beszélni. Ez is hungarikum lehetne.
Sokat tettek/tesznek az ügyért az ingatlanosok is, akik meghonosították a "passzivhaz jellegű" kifejezést, ami olyan mint a NER-ben a nemzeti: fosztóképző.

...mit teszel ma, ami holnap is számít ?

(#54550) süti5 válasza senki68 (#54547) üzenetére


süti5
őstag

Csak az SE új modellekre vagy pár évesre is?

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Napelem
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.