Hirdetés

2024. június 23., vasárnap

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Napelem

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 03:32:25

LOGOUT.hu

Általánosságban a napenergiáról (alapinformációk)
Kezdjük Ádámtól, Évától! Napenergiát nagyon sok mindenre lehet hasznosítani, nagyon sokféleképpen, de ezek közül a legelterjedtebb a napelem és a napkollektor.
Napelemmel villamos energiát lehet előállítani, napkollektorral hőenergiát állítunk elő, amivel vizet vagy levegőt lehet melegíteni, amit a használati meleg víz melegítésére, vagy épp fűtésrásegítésre lehet használni. Utóbbi előnye, hogy rendkívül magas hatásfokkal (<95%) tudja a beeső napsugárzást hasznosítani, hátránya, hogy akkor adja a legnagyobb meleget, amikor süt a nap – jellemzően amikor nincs rá szükségünk (nyáron)! Mosodáknak, autómosóknak (ahol sok hőenergiára van szükség nyáron is) ideális befektetés! Háztartásoknak már több problémát hordoz, mint előnyt, mert a nyáron keletkezett energiával valamit kezdeni kell, különben néhány év alatt saját magát fogja károsítani a rendszer!
Könnyű megjegyezni, hogy melyik-melyik, mert anno iskolában majdnem mindenkinek volt napelemes számológépe! Ez a topic a napelemekről szól! ;)

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#54901) kelzsoca válasza gorbep (#54900) üzenetére


kelzsoca
félisten

Jogos, mert csak a pillanatnyi megtermelt energiával lehet ez esetben gazdálkodni, természetesen lesz majd akkumulátor is, de a támogatásból egy működő rendszert kellene kihozni, ezért is gondoltam az akkksik későbbi beszerzésére.

(#54902) Öregecske válasza kelzsoca (#54897) üzenetére


Öregecske
lelkes újonc

kelzsoca! Mindenképp használd ki a lehetőséget. De az egésznek csak akkor van igazi értelme, ha később még tudsz saját erővel fejleszteni. Pl . feltehetsz még ugyanannyi napelemet. Az akkumulátoros fejlesztés elengedhetetlen, mert a nappali árammal nem sokra mész. Komoly lehetőség van a ciklikus munkaakkumulátorok alkalmazására. Ezek némelyike 30%-os kisütési mélység alkalmazásával 10 évig is működnek (3 ezer ciklus). De a pár száz ciklusú akkumulátorok egy évig is alig bírják. Gondot jelent, hogy a 30%-os kisütési mélység miatt több akkumulátort kell venned. DE még így is harmadába-negyedébe kerül, mintha komplex gyártói napelem akkumulátor rendszert vásárolnál. Még akkor is, ha töltésvezérlőket is kell venned, mert az invertered nem vezérli ezen akkumulátorok töltését (bár ezt nem hinném). A szakember megmondja, hogy mi a teendő, én csak kívül álló érdeklődő vagyok, nem szakmabeli. Üdv.

(#54903) szekera


szekera
csendes tag

Bevállalta a rezsicsökkentés átalakítását Brüsszelnek a magyar kormány
[link]
Reagált a kormány a rezsicsökkentésről született brüsszeli alkuval kapcsolatban
[link]
és megkezdődött a "megmagyarázás" hazafelé, a "választóknak"

[ Szerkesztve ]

(#54904) Öregecske válasza szekera (#54903) üzenetére


Öregecske
lelkes újonc

Senki68! szekera! Végre áttanulmányozhattam a panelek fizikai kiosztása függvényében a termelés- csökkenést. A képen a 120 fokra néző fő-irány paneljei látszanak. A felső sorban 6-6 panel álló helyzetben, az alsó sorban 3-3 panel fektetve van elhelyezve. A rosszul termelő panelek mind a tető nyugati oldalán vannak (velünk szemben balra). Egy rajzon fekete színnel jelöltem a rosszul termelőket. Bocs, hogy folyton megszólítalak, Titeket, de a Ti tudásotokban bízom, ha terhes, egyszerűen rázzatok le! A bal oldali 3 fekete négyzet jogos, ott árnyék van. A jobboldali két fekete jelölésű panelt még vizsgálnom kell. Mindig ez az öt termel legkevesebbet. Még kutatnom kell, hogy ez a kettő miért? Üdv.

(#54905) riffirafi válasza Öregecske (#54904) üzenetére


riffirafi
lelkes újonc

Delkeleti tajolas? Igy jar a nap.

(#54906) wik_406 válasza Öregecske (#54904) üzenetére


wik_406
csendes tag

Fel vannak cserelve? Ugy logikus lenne :)
Az alsoknal talan van esely ellenorizni.

Wik

[ Szerkesztve ]

(#54907) Öregecske válasza riffirafi (#54905) üzenetére


Öregecske
lelkes újonc

riffirafi! Sajnos ilyen az objektív adottság. A 120 fokra néző homlokzat cserepes részére szerintem ráfér pár panel, ez kb. 210 fok talán valamivel jobb lenne. Ez egy bővítési lehetőség, ha kell nagyon a napenergia! Üdv.

(#54908) senki68 válasza Öregecske (#54904) üzenetére


senki68
senior tag

Így ebből a fotóból én biztos nem tudom megállapítani, mi árnyékol.

Esetleg ha lenne egy cím, meg egy utcakép akkor googleban meg lehetne nézni, vagy egy távolabbi fotó.

(#54909) fujifilm1 válasza VaZso (#54896) üzenetére


fujifilm1
senior tag

Köszönöm a választ. Már értem mik az érvek.

(#54910) Öregecske válasza wik_406 (#54906) üzenetére


Öregecske
lelkes újonc

wik_46! Nincs semmi sem felcserélve. eredetileg így rakták fel. felül 6-6 db álló, alatta3-3 db fekvő napelem. Üdv.

(#54911) wik_406 válasza Öregecske (#54910) üzenetére


wik_406
csendes tag

Nem fogalmaztam pontosan... A terkep, es az optik nem stimmelnek. Az magyarazat lenne a dologra.
Wik

(#54912) Öregecske válasza senki68 (#54908) üzenetére


Öregecske
lelkes újonc

senki68! Bal oldalon a két jobb oldali szélső biztosan nincs árnyékban. Most, amikor minimális a termelés, a következő a helyzet: felső jobb szélső: Ube: 24,2 V; Kiw: 11, 8. A jól termelő adatai Ube: 36V; Kiw: 21,4. A kimenő teljesítmény majdnem a duplája, az Ube 50%.-al több. A Google hibásan tartalmazza a címünket a futárok nem találnak (egymás mellett 3 azonos nevű utca, össze-vissza számozás!). Az árnyék lehetőségét elvetem. Ha majd a nagyobb termelési értékeknél zavar a panelek csökkent termelése, intézkedni fogok (felfogadok egy telepítőt menjen fel a tetőre, és ha mindent rendben talál megpróbálom garanciával javítani, cserélni). Köszönöm a válaszod! Üdv.

(#54913) ssarosi


ssarosi
tag

Felszereltem egy Shelly EM-et, illetve Shelly Plus 1 PM-et.
Az a célom, hogy a villanybojlert akkor kapcsoljam be, ha süt a nap, és túltermelésem van.
Erre a célra ez a két eszköz alkalmas.
Amiért írtam, hogy nem gondoltam volna, hogy 974W visszatermelés mellett 525
VA meddő teljesítményt is fogyasztok. Mi lehet ennyi? A keringető szivattyún kívül (ami most nem is megy) semmiféle motorom nincs.
Javítás: de van, a mosógép.

[ Szerkesztve ]

(#54914) senki68 válasza Öregecske (#54912) üzenetére


senki68
senior tag

Alacsony napállásnál, szerintem középen az a háromszög valószínű árnyékolja a jobb oldali panelokat.

Az Ube feszültség nem mérvadó elemzéznél, mivel ha fényt kap a panel akkor a feszültség közel állandó. Akkor lehet kisebb a feszültség, ha a panelon belül a bypass dióda bekapcsol. Az meg jó eséllyel árnyék miatt kapcsol be. Az áram és a kimenő teljesítmény a változó.
Az a Kiw az nem tudom mi lenne. Kimenő teljesítmény?
Optimalizálóval nem szokott bekapcsolni a bypass dióda.
Pont ez lenne a lényege az optimalizálónak, hogy ne iktassa ki a rendszerből a gyengébben termelő panelokat.

(#54915) Öregecske válasza wik_406 (#54911) üzenetére


Öregecske
lelkes újonc

wik_406! Nem értem, hogy mire célzol. Kifejtenéd részletesebben? Mi köze van az optimalizálónak a térképhez? Én újonc vagyok, kérlek kerüld a szakmai szlengeket, mert azokat én nem értem! Üdv.

(#54916) edeleny válasza Öregecske (#54904) üzenetére


edeleny
őstag

HA azt mondom, hogy tudoma választ a problémádra?

Szóval, az én történetem:
Nekem optik nálkül telepítették a rendszerem. 6-os Huawei inverter. Én utólag szeptember 15.-én telepítettem hozzá egy strigre 6 db SUN2000-450W-P2 optit.
Boldogság kerek 1 napig tartott!

Amit látsz durván déltől két óráig, azok nem felhők, vagy bármilyen leállások. Amint az optik megkapták a normális napsütést elkezdtek egyesével leállni. Random! Aztán jó volt.

Nem ragozom. Külföldi fórumok: az összes firmware, de még a jóisten is legyen a legfrissebb!
Én az SMBusz firmware-val szívtam, alig találtam hozzá.

https://photomate.zendesk.com/hc/en-gb/categories/4406398674589-Firmware-

[link]
Itt nézz szét!
Mindenből a legfrissebb!
Ha nem tudod megnézni, jöhet a telepítő cég. Gondolom mikor feltették a peneleket nem kínlódtak ilyennel? Vagy mégis?

Az interneten előtt is ugyan ennyi hülye volt mint most, csak a világ nem tudta róluk, hogy azok.

(#54917) edeleny válasza edeleny (#54916) üzenetére


edeleny
őstag

Az előzőző képeid alapján az optik firmware-je jó.
Az adatbusz számít! Azt keresd ki, de én azt a web-es felületen nem látom.
Sjnos mindenhol azt írja, hogy nekem a 125-ös van rajta, de tudom , hogy a 330-as! Az kell neki!

Az interneten előtt is ugyan ennyi hülye volt mint most, csak a világ nem tudta róluk, hogy azok.

(#54918) wik_406 válasza Öregecske (#54915) üzenetére


wik_406
csendes tag

Rosszul irtak fel, vagy rosszul vittek fel az adatokat a fizikai elrendezeshez.
A ket jobb szelso panel a ket arnyekos melletti a valosagban.

Wik

(#54919) Öregecske válasza edeleny (#54917) üzenetére


Öregecske
lelkes újonc

edelény ! Szenzációs vagy! Mutatom, hogy nálam mi a helyzet:


Az inverter szoftvere SPC154 az SPC158 helyett. Honnan tudtad, hogy az optimalizáló szoftvere jó (SPC019)? A BUSZ szoftverét a Fusion Solar-on nem találom. De lehet csak nem értek hozzá. Én persze inverter frissítésbe nem merek belekezdeni, de majd megkérem a telepítők szakemberét (eddig aranyosak voltak, de lehet, hogy már unják a zaklatásomat) Jól gondolom? Üdv.

(#54920) VaZso válasza fujifilm1 (#54909) üzenetére


VaZso
senior tag

Remélem, nem bántottalak meg - nem volt ilyen szándékom.

(#54921) edeleny válasza Öregecske (#54919) üzenetére


edeleny
őstag

Tettél fel képet pár napja, hogy melyik panel mennyit termel.
Azon a képen ott van az opti típusa, és a szoftver verziót is.

Nekem az inverteten a 156-os verzió fut.

Mondom a MBUS szoftvere érdekes.
Most azt írja, hogy a 125-ös van rajta, előtte 120.
De valójában 300, és 330 végű kell. A külföldi fórumon írták, hogy csak azzal megy rendesen.

A szeptember végi hozzaszólásaimban írtam erről.

Egyébként nem találja a rendszer. Kézzel kell leszedni a linkelt oldalról, kézi frissíés, és simán felmegy.

Az interneten előtt is ugyan ennyi hülye volt mint most, csak a világ nem tudta róluk, hogy azok.

(#54922) szekera válasza Öregecske (#54904) üzenetére


szekera
csendes tag

Öregecske!
Ellentmondás van hozzászólásaidban a feltöltött kép és kék-fekete színezés alapján! => lásd az 54912 hozzászólásod első mondatát, ill. az ábra kék-fekete színezését.
Wik és Senki is ezt kapargatja.
Az ábrán jobb oldali 2 fekete színnel jelölt panel (közben tőlük balra 4 db kék) egyáltalán nem tűnik logikusnak: vándorol a nap, a fa árnyékol, de csak a 3+2 széleken lévő paneleknél?

Máshonnan megközelítve:
Javaslom nézd meg a tervezési dokumentációban havi bontásban, hogy mekkora termelési hozamot jelzett a tető 2 oldala.
Ha nincs meg, készítsd el.
Vesd össze a tényleges termeléseddel, ebből objektív módon megállapítható a várt és tényleges termelés közötti különbség.
Ha nincs jelentős eltérés, akkor az adottságok-körülmények okozzák a gyengébb termelést (ebben az esetben is felróható tervezőnek a beruházási összeg és az eredmény aránytalansága, a korrekt tájékoztatás v. informálás, figyelmeztetés elmaradása).
Ha jelentősebb eltérés mutatkozik, akkor vissza kell hívni a kivitelezőt teljes ellenőrzésre, mert valamit rosszul kötöttek össze.

(#54923) edeleny válasza szekera (#54922) üzenetére


edeleny
őstag

Ez jó poén volt!

Csináltak ilyen előzetes kalkulációt bárkinek is?

Van olyan ember ebben a nyüves országban, akinek elutasitották az igényét, mert nem éri meg?
Amit írsz, az egy álom! 😁😁😁😁😁😁😁

Az interneten előtt is ugyan ennyi hülye volt mint most, csak a világ nem tudta róluk, hogy azok.

(#54924) Gabesz87


Gabesz87
veterán

Fronius Gen24 Plus-sal kapcsolatos kérdésem volna. HA alá intergrálnám, de úgy láttam, aktiválni kell a Solar API-t a kommunikációs beállításokban. Az a problémám, hogy most az inverter beállításaiba nem tudok belépni Customerként (sem). Lehet, hogy tévedek, de itt mintha régebben az e-mail címet kellett volna megadni azonosítónak, uganúgy mint a Solarweb-en. Technicain-ként meg szintén nem tudok belépni. Megkérdeztem pár hete a telepítő cégtől a jelszót, megadták, de nem jó. De mosz azt nem értem leginkább, hogy simán Customer-ként miért nem tudok belépni :F

(#54925) Öregecske válasza szekera (#54922) üzenetére


Öregecske
lelkes újonc

szekera! Nagyon okos dolgokat írtál! Azért állítom, hogy a két fekete panel nincs árnyékban, mert egy hegyoldalban építkeztünk, és csak a baloldalon vet árnyékot egy fenyőfa csoport, körben nincs semmi ami árnyékolhatna (ha csak nem a 120 fokra néző homlokzat). A tervdokumentáció "hozamjával" még nem találkoztam, lehet, hogy a terjedelmes dokumentumban el van rejtve valahol, majd tüzetesebben átvizsgálom. Szívesen elkészíteném, ha tudnám, hogy miként kell jósolni a várható termelést. Egy átlagos szorzóval az össztermelést meg tudom becsülni de a panelét nem. Ti teljes mértékben elvetitek a hibás panel lehetőségét? Én erősen erre hajazok! Lehet, hogy rosszul? Üdv.

(#54926) 4D4M válasza Gabesz87 (#54924) üzenetére


4D4M
aktív tag

A Modbus TCP irány célravezetőbb és hatékonyabb lesz. Okos otthon topikban találsz hasznos infókat szerintem.

...mit teszel ma, ami holnap is számít ?

(#54927) Blackmate


Blackmate
senior tag

Huawei tulajok!

Van akinek az SDongleA-05 firmware verziója V200R022C10SPC108?
Az enyémen jelenleg V100R001C00SPC133 fut, viszont a V200 újításai közül ez tetszik:

"Dongle log adds recording of active power of third-party electricity meters."

Ezek szerint végre mérné a Smart meter a fogyasztási adatokat akkor is, ha már az inverter nem termel?

(#54928) llacee válasza ssarosi (#54913) üzenetére


llacee
őstag

Szia!
Ez melyik EM, mert az én felületemen nem találom a meddő értéket

(#54929) snooze válasza Blackmate (#54927) üzenetére


snooze
veterán

ha a gyári smart metered van(dtsu666),az mindig méri,és mutatja az appban a fogyasztást..vagy mire gondolsz?link

[ Szerkesztve ]

GO Gunners!!!

(#54930) Blackmate válasza snooze (#54929) üzenetére


Blackmate
senior tag

A log-ban nincs adat. Konkrétan: DTSU666 mellett, ha letöltöd az "Inverter Performance Data"-t, akkor "Standby : no sunlight" státusz mellett az összes Smart Meter adat nullát mutat. Magyarán csak akkor van infód a log-ban, ha elkezd termelni a napelem.

Itt egy minta az excel-ből:

(#54931) Jolida válasza Gabesz87 (#54924) üzenetére


Jolida
tag

Nézd meg a (solarweb.com-on belépve) a "Jogosultságok" és a "Kapcsolattartók" fülön mit látsz.

Nekem (miután nagy nehezen megadta a telepítő cég a Customer jogosultságot) jelszót kellett változtatnom (Beállítások-Egyebek-Tulajdonos váltás ha nem Te szerepelsz ott).

Utána kapcsoltattartónak megmaradt a telepítő rendszermérnök, a telepítő cég és én, a "Jogosultságoknál" a rendszermérnök "rendszerfelügyelő" jogosultsággal.

(#54932) snooze válasza Blackmate (#54930) üzenetére


snooze
veterán

melyik log-ra gondolsz pontosan?hol található?

GO Gunners!!!

(#54933) edeleny válasza Blackmate (#54927) üzenetére


edeleny
őstag

https://photomate.zendesk.com/hc/en-gb/articles/4486389816861-Smart-Dongles

[link]
Azt hiszem ez az!

Szerintem ez a link mehetne az összefoglalóba.

Az interneten előtt is ugyan ennyi hülye volt mint most, csak a világ nem tudta róluk, hogy azok.

(#54934) summers


summers
tag

Helo!

Pénteken cserélték le az órámat egy SX631 advesz mérőórára és a kijelzőjén T2 tarifát jelez. Ez a lakossági A1-es díjszabás lenne?

[ Szerkesztve ]

(#54935) senki68 válasza summers (#54934) üzenetére


senki68
senior tag

Nem.
2 időzóna van, T1 T2 . Egyik a nappali másik az éjszakai.
Nem kell vele foglalkozni.

(#54936) senki68 válasza Jolida (#54931) üzenetére


senki68
senior tag

Az, hogy a solarweben mi a jogosultságod, az nem határozza meg, hogy belépj az inverter menüjébe.

(#54937) Blackmate válasza snooze (#54932) üzenetére


Blackmate
senior tag

FusionSolar webfelület. Reports > Inverter Report. Itt excel-be ki tudod exportálni az 5 perces adatokat.

@edeleny: támogatom és pont a fenti linkeden néztem meg, hogy miben tud újat a V200 firmware a dongle-hez.

Nekem mi a firmware a dongle-en és az optikon?

(#54938) Jolida válasza senki68 (#54936) üzenetére


Jolida
tag

Azt meg tudja nézni, hogy adott-e a telepítő neki customer jogot.

Ha nem adott, csak egy customer jelszót adott át, ami nem működik, akkor a "Bejelentkezés"-"Elfelejtette a jelszavát", PIN kódos jelszó törlés után felhasználói joggal a solar.web-en szerintem nem fog tudni jelszót változtatni ("A rendszer tulajdonosai maguk állíthatják vissza az ügyfél jelszavát a Fronius Solar.web oldalon a Beállítások – Alkatrészek menüpont alatt.").

(#54939) gduck válasza Blackmate (#54927) üzenetére


gduck
addikt

V100R001C00SPC125

[ Szerkesztve ]

(#54940) senki68 válasza Jolida (#54938) üzenetére


senki68
senior tag

Szerintem még mindig nem értitek.
Nem customer jogot kell kapnia, hanem tulajdonosi jogot. Ha nem kapta meg, verje az asztalt. Az jár neki.

Ettől függetlenül az inverter menüjébe be lehet lépni, a solarweb jogosultság nem befolyásolja, az inverter menüjét.

(#54941) snooze válasza Blackmate (#54937) üzenetére


snooze
veterán

de nyilván ez csak telepitöi felületen megy,nálam ilyen menüpont nincs..

GO Gunners!!!

(#54942) gduck válasza Blackmate (#54937) üzenetére


gduck
addikt

Nálam sincs Reports menüpont...

[ Szerkesztve ]

(#54943) HunChris


HunChris
senior tag

Shelly Black Friday nov 27-ig. [link]

(#54944) Gabesz87 válasza Jolida (#54931) üzenetére


Gabesz87
veterán

Jogosultság alatt az én e-mail címem van, mint rendszerfelügyelő. Kapcsolattartónál pedig a telepítő cég.

#54926 4D4M:
bocs a hülye kérdésért, de ez a Modbus TCP pontosan mit takar? Mit kell, hogyan, mivel összekötni? Mint amikor a SmartMetert kötöm UTP-vel az inverterhez? Nemrég az okosotthonos topikban érdeklődtem is a SmartMeter-rel kapcsolatosan, de utánanézek ott is ennek a Modbus TCP-nek, köszi.

(#54945) snooze válasza Gabesz87 (#54944) üzenetére


snooze
veterán

ha össze van kötve az inverter a smart meterrel,az inverterbe kell engedélyezni a modbus tcp-t, és utána látható a HA-ba is..link link

[ Szerkesztve ]

GO Gunners!!!

(#54946) Jolida válasza Gabesz87 (#54944) üzenetére


Jolida
tag

Mellékelem a levelezés egy részét:

--------
Kérem, hogy a Fronius jogosultságomat "tulajdonos"-ra, az Önökét "rendszerfelügyelőre" állítsák.
Az inverter lokális web felszínén (192.x.x.x) tulajdonosként (customer) milyen jelszóval tudok bejelentkezni?
A Home Assitant rendszeremhez történő Fronius integrálás hibát ad, az alábbi beállítást meg kell tenni az inverter felületén:
" For Gen24 devices (delivered with Firmware >= 1.14.1) make sure to activate “Solar API” in the inverters web interface."

------
Tisztelt Kivitelező!
Alábbi levelemre semmilyen visszajelzést nem kaptam.
Kérem, hogy az Önök által telepített Fronius inverteren az inverter lokális web felszínen részemre "customer" (tulajdonos) jogosultságot állítsanak be, vagy adják meg a "customer" felhasználó belépési jelszavát!
--------

Zaklatni kell őket, előbb-utóbb meg fogják unni és megadják a kellő jogosultságot.

(#54947) wik_406 válasza snooze (#54945) üzenetére


wik_406
csendes tag

Ha van smart meter, akkor nem megy a modbus TCP. Symo-nal biztos, Gen24-et nem tudom.

Wik

(#54948) snooze válasza wik_406 (#54947) üzenetére


snooze
veterán

nem huaweiröl van szó??

GO Gunners!!!

(#54949) Gabesz87 válasza snooze (#54948) üzenetére


Gabesz87
veterán

Nem, Fronius Gen24 Plus.

#54947 wik_406: nincs SmartMeter. Maga az eszköz megvan, csak nem tudtuk múltkor lehúzni a BUS kábelt a fali csatornában (saját magunk), de ez ügyben még majd lehet, futok egy kört a villanyszerelőmmel.

#54946 Jolida:
eredetileg ha jól emlékszem, a kivitlező volt a rendszerfelügyelő a jogosultságoknál. Kértem, hogy állítsák át, hogy én legyek. TUlajdonosi jogosultságot nem is látok. De most akkor nem az a "jó" ha én vagyok a rendszerfelügyelő (is)?

(#54950) szekera válasza Öregecske (#54925) üzenetére


szekera
csendes tag

[link]
itt tudsz közelítő adatokat lekérni a várható termelésről (v. tervezőtől elkérni)
de irányonként csak külön-külön és utána összegezni
az eredmény pedig pl. ilyen lehet: az egyes oszlopok havi tervadatait (Nálad júliustól) tudnád összehasonlítani a Fusionsolar adataival (tényleges termelés):

a következtéseket már leírtam

Továbbá arra utaltam, hogy nálunk a ház tagolt szerkezete alapján így tervezték meg a napelemek elhelyezését (délkelet és délnyugat):

a bejárat túloldalán, a tetőnk terasz felőli hátsó részét déltől folyamatosan süti a nap, az a melegebb oldal (északnyugat): kérdésemre több tervező is ellenezte a napelemek ottani elhelyezését a kisebb várható termelés miatt

A HMKE indulása után az alacsony és a várttól elmaradó termelési értékek okán visszahívtam a kivitelezőket, elismerték hogy rosszul kötötték össze az egyik sztringet. Újradrótozták és azóta flottul működik, szóval ők is tudnak hibázni.

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Napelem
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.