Hirdetés

2024. június 23., vasárnap

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Napelem

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 03:32:25

LOGOUT.hu

Általánosságban a napenergiáról (alapinformációk)
Kezdjük Ádámtól, Évától! Napenergiát nagyon sok mindenre lehet hasznosítani, nagyon sokféleképpen, de ezek közül a legelterjedtebb a napelem és a napkollektor.
Napelemmel villamos energiát lehet előállítani, napkollektorral hőenergiát állítunk elő, amivel vizet vagy levegőt lehet melegíteni, amit a használati meleg víz melegítésére, vagy épp fűtésrásegítésre lehet használni. Utóbbi előnye, hogy rendkívül magas hatásfokkal (<95%) tudja a beeső napsugárzást hasznosítani, hátránya, hogy akkor adja a legnagyobb meleget, amikor süt a nap – jellemzően amikor nincs rá szükségünk (nyáron)! Mosodáknak, autómosóknak (ahol sok hőenergiára van szükség nyáron is) ideális befektetés! Háztartásoknak már több problémát hordoz, mint előnyt, mert a nyáron keletkezett energiával valamit kezdeni kell, különben néhány év alatt saját magát fogja károsítani a rendszer!
Könnyű megjegyezni, hogy melyik-melyik, mert anno iskolában majdnem mindenkinek volt napelemes számológépe! Ez a topic a napelemekről szól! ;)

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#54851) Zoli2 válasza asdf_ (#54849) üzenetére


Zoli2
aktív tag

Jól gondoltad, 10 db 400 Wattos panel tervezett, 13 A-es névleges árammal. Egyébként nyáron csúcsban, rövid időre 14 A-t is elért a sztring.
Köszönöm! :R

(#54852) asdf_ válasza Zoli2 (#54851) üzenetére


asdf_
veterán

Ott akkor picit több, 10A körüli, magasabb feszültségű panelértékkel volt a számolás.

(#54853) Lasersailing


Lasersailing
senior tag

Sziasztok,

Röpke 14 hónap alatt eljutottunk oda, hogy a beadott napelemigény után ma küldtek szerződést, és elvileg 1-2 héten belül óracsere lesz.
A szerződéssel együtt küldtek egy figyelemfelhívó levelet, hogy az első szaldós időszak az óracserétől a szokásos óraleolvasás idejéig fog tartani. Ez nálam június 15-30 közé esik.

Az éves leolvasás időpontját lehet változtatni, mondjuk nov. 30-ra?

(Áramhasználattal részben gázfogyasztást is fogunk kiváltani, azonban nehéz egy ismeretlen rendszerről kitalálni, hogy júniusig mennyit fog termelni az meg nem lenne nagy üzlet, ha a gázfogyasztás annyira lecsökkentem, hogy utána áramra fizetek egy halom pénzt)

Köszi minden megoldási ötletet előre is!

(#54854) 4D4M válasza Lasersailing (#54853) üzenetére


4D4M
aktív tag

Azért ma már ez nem túl nagy kihívás, hogy az időjárás okozta szóráson belül megjosoljuk, hogy egy adott rendszer mit termel havonta.
Például.
Szerintem a telepítőnek is alap lenne, hogy ad erről információt, pláne ha kérsz.

...mit teszel ma, ami holnap is számít ?

(#54855) Lasersailing válasza 4D4M (#54854) üzenetére


Lasersailing
senior tag

köszi,

és elszámolási időszak változtatásra van esély?

(#54856) senki68 válasza Lasersailing (#54855) üzenetére


senki68
senior tag

Van olyan terület ahol engedélyezik.
Általában nem szokták engedélyezni, ha van másik , napszaki mérő, ami nem távleolvasós.
Egy próbát megér.

(#54857) 4D4M válasza Lasersailing (#54855) üzenetére


4D4M
aktív tag

Különböző a hozzáállás ehhez a különböző területi engedélyesek között. Ha elarulod merre laksz, akkor biztos lesz itt, aki megmondja.

...mit teszel ma, ami holnap is számít ?

(#54858) senki68 válasza 4D4M (#54854) üzenetére


senki68
senior tag

Alap lenne, de sajnos én is azt tapasztalom, ez hiányzik.

(#54859) Lasersailing válasza 4D4M (#54857) üzenetére


Lasersailing
senior tag

Érd. Erről valakinek van tapasztalata?

Más:
A weblapba mit írjak be kwp-nek? A panelek teljesítménye 12kwp, de a rendszer 8.2-es Fronius
(ráadásul a panelek nem egy irányba néznek, hogy még szebb legyen a helyzet: 5db déli, 23 db keleti tájolás)

(Annó a tervezéskor adott meg éves adatokat a tervező, de most nekem 5.5 havi adat kellene, ráadásul részben saját hibából nem fért fel annyi panel, mint amit terveztünk)

(#54860) 4D4M válasza Lasersailing (#54859) üzenetére


4D4M
aktív tag

A két tájolást két külön szamitassal tudod lefedni, amikben a panelek kWp teljesítménye szerepel. Az eredményt a két termelési sor összegzése adja meg értelemszerűen a hónapok szerint. Adott esetben elképzelhető, hogy vágni fog az inverter, de ezt ezzel az eszközzel nem fogod tudni kiszamolni. Viszont termelésben ez nem is lesz számottevő valószínűleg.

...mit teszel ma, ami holnap is számít ?

(#54861) Andras6800 válasza Lasersailing (#54859) üzenetére


Andras6800
senior tag

Érd az gondolom exELMŰ EON terület. Ott nem lehet áttetetni az évfordulót.Legalábbis 2022-ben nem lehetett Diósdon. Én egy darabig pattogtam az EON (Elosztó) és az MVM (kereskedő) közt, mire EON kinyögte, hogy náluk ilyet nem lehet. Kereskedő meg elosztóhoz van kötve.

A békéért harcolni olyan, mint a szüzességért dugni!

(#54862) cOxeR válasza Lasersailing (#54853) üzenetére


cOxeR
Ármester

Simán lehet hagyatkozni arra, mit ír a telepítő, mi a várható éves termelés. Picit inkább kevesebbet szoktak mondani és pozitív irányba csalódsz. Tájolás, panelszám/típus alapján tudniuk kell ezt számolni, ha nem, ott baj van.
Túloldalon nem lehet változtatni semmi ilyet, amit szeretnél, fix éves időpontban van fordulópont, mindegy mikor szerződtél, mikor lett napelem... (Halásztelek)

(#54863) senki68 válasza Lasersailing (#54859) üzenetére


senki68
senior tag

Froniusnak is van saját tervezője, kiadja hónapokra is a várható termelést.
[link]

(#54864) axioma válasza Lasersailing (#54853) üzenetére


axioma
veterán

Igazabol nem kockaztatsz sokat a gaz->villany kivaltassal. A rezsicsokis villany es a rezsicsokis gaz HMV tartaly (=cekaszfutes) eseten van egy arban (kb. 1:3 vs. 37Ft:100Ft, nyilvan elnagyolva). Az aram nem rezsicsokisen az csak majdnem 2x-os szorzo, de a gaz 7x-es, tehat erdemes arra loni, hogy ha valamelyik tulfuthat, akkor az a villany legyen.
Sot, ha klimaval valtasz ki akkor me'g a rezsicsoki feletti villany is olcsobb, mint a rezsicsokis gaz, mert 2-esnel jobb lesz a COP-je a leghidegebb napok kivetelevel (amikor meg gondolom ugyis reflexbol hasznalod a meglevo gazfutest).

(#54865) axioma válasza cOxeR (#54862) üzenetére


axioma
veterán

"Simán lehet hagyatkozni arra, mit ír a telepítő, mi a várható éves termelés. Picit inkább kevesebbet szoktak mondani és pozitív irányba csalódsz."
Ezt azert nem irom ala. Mert amig marketingel, addig probalja azzal eladni, hogy mennyi aramdijat valt ki, mennyi ido alatt terul meg. Siman kiadnak ajanlatot ugy, hogy az elvi deli 35 fokos arnyekmentes teto hozamat irjak be, aztan meg ha reklamalna a user, akkor az o hibaja, mert a tajolas meg az arnyek...

(#54866) 4Grider válasza rajzol01 (#54841) üzenetére


4Grider
nagyúr

Az app lefotóztatja veled a villanyóra 1.8.0 (fogyasztás) és 2.8.0 (termelés) értékeit és ha van külön a vezérelt és H-s órákat.

(#54867) Janusz001 válasza kardkovacsi (#54842) üzenetére


Janusz001
őstag

Ha marad az inverter, akkor szerintem nem ugrik, max annyi, hogy meglegyen az amper arra a fázisra, amelyikre az inverter lesz rakva.

(#54868) Lasersailing válasza axioma (#54864) üzenetére


Lasersailing
senior tag

Köszönöm!
Ez megnyugtat, akkor ezzel fogok kalkulálni.
Egyelőre mind gázzal, mind villannyal a limit alatt vagyunk, szóval azzal a részével tudok kalkulálni. Igaz fával is fűtünk.

(#54869) tomi07 válasza Lasersailing (#54853) üzenetére


tomi07
tag

Próbáld meg ezt a kalkulátort: [link] . Ha beállítod a saját rendszered adatait elég jó előzetes kalkulációt ad. De természetesen az időjárást átlagosan számolja, így csak hozzávetőleges.

(#54870) chungey9 válasza axioma (#54864) üzenetére


chungey9
tag

A gáz köbméterének energiatartalma kb. 10 kWh, tehát rezsicsökkentett áram vs. gáz 37/11Ft.

(#54871) chungey9


chungey9
tag

Az eon távleolvasási portál legalább másfél hónapja nem mutat adatokat, az órát is újraindítottam már, heti 1x beléptem hátha, de most már a fiókom is tiltva. Gondolom zaklatásnak vették :)

(#54872) leslieke válasza chungey9 (#54871) üzenetére


leslieke
Jómunkásember

Nálam jó az oldal, adatok is vannak.

A sörben az a jó, hogy legyél bárhol a világon, kizárólag az első háromnak fáj az ára!

(#54873) axioma válasza chungey9 (#54870) üzenetére


axioma
veterán

Valoban, ott van az 1:3, hulye vagyok, elnezest. Tehat nem a melegvizre hanem csak az SCOP>=3 klimara igaz az, hogy rezsicsokivel pariban van a ketto, utana viszont a gaz sokkal dragabb.
Mea culpa!
[Mondjuk ezek szerint valami nekem mar joval korabban rosszul vesodott be, mert nalam HMV-re van csak alternativa, tavaly ilyenkor ment is, es fizettunk is valamennyi rezsicsokis arat, kozben kiderult hogy a gazbol se futottunk ki.]

(#54874) 4Grider válasza chungey9 (#54870) üzenetére


4Grider
nagyúr

Ne felejtsd el, hogy gázra nem létezik jó scop értékű fűtőberendezés, így ami hőt gázzal megtermelsz 1 m3-ből, annak többszörösét fogod előállítani egy jobb klímával/hőszivattyúval.

(#54875) chungey9 válasza 4Grider (#54874) üzenetére


chungey9
tag

Azért a kondenzációs kazán elég közel van az 1-hez, egy hőszivattyú persze megelőzi, főleg egy kedvezőbb tarifán.

(#54876) 4Grider válasza chungey9 (#54875) üzenetére


4Grider
nagyúr

4-es scop értékű klíma 1kW villamos energiából 4kW hőenergiát termel.
Egy kondenzációs kazán meg ha jól értem, 1 m3 gázból 10 kW hőenergiát. Vagy mennyit?

(#54877) kardkovacsi válasza 4Grider (#54876) üzenetére


kardkovacsi
senior tag

Közel jól, valahol 9,5 kWh körül van. Ez függ az előremenő hőmérséklettől.

(#54878) senki68 válasza kardkovacsi (#54877) üzenetére


senki68
senior tag

Ha azt veszem alapul, hogy 1 m3 gáz 34 MJ, /átlag/ akkor 9.44kWh.
Kondenzációs gázkazán éves hatásfok 86% felett, akkor az kb 8.1 kWh.

(#54879) 4D4M válasza senki68 (#54878) üzenetére


4D4M
aktív tag

Amit megadnak a számlán az a fűtőérték, ha arra vetítjük a hatásfokot, akkor a kondenzációs kazánok 100% felett vannak. Az égéshőre vetítve lesz 100% alatti hatásfok és így kötünk ki 9,7-10.7 kWh/m3 tartományban a földgáz energiatartalmát illetően, amihez még hozzájön a kazán hatásfoka (+/-)

...mit teszel ma, ami holnap is számít ?

(#54880) molnartibor válasza 4D4M (#54879) üzenetére


molnartibor
tag

Véleményedre lennék kíváncsi!
Nekem ilyen kazánom van: Junkers Euroline ZW23 [link] akkor ezek alapján egy kondenzációs kazánra átállni 1,5M forintér gondolom nem éri meg.

(#54881) 4D4M válasza molnartibor (#54880) üzenetére


4D4M
aktív tag

Amíg nem adja fel, addig nem érdemes kidobni. Attól is függene, hogy milyen ház milyen hőleadóval van ráakasztva. Ha energiazabáló kádárkocka alulméretezett radiátorokkal, akkor csekély lenne megtakarítási potenciál, ha sűrű padlófűtés, akkor akár 30% is.

Az összeget már érdemes elkülöníteni rá, meg kinézni egy utódot, de nyilván ha karácsony másnapján éri el az élettartama végét, akkor hiába voltak előkészületek: előfordulhat, hogy ezt kell még szerelni.

szerk.: érdekesség a junkers manualból az elmúlt időszakban itt lezajlott téma kapcsán:
A készülék rézbõl készült hõcserélõjét a tartósan alacsony fûtõvíz hõmérséklet (kisebb mint 45 °C) miatt kialakuló kondenzáció rövid idõn belül tönkreteheti.

[ Szerkesztve ]

...mit teszel ma, ami holnap is számít ?

(#54882) BB9000 válasza molnartibor (#54880) üzenetére


BB9000
senior tag

Nekem Junkers Euromax van, ami nagyon hasonló a tiedhez. 2005-ben szerelték be. A rendszeres karbantartást csináltatom évente/kétévente. 18 év alatt még nem volt komoly baja!
Amíg javítható, addig egészen biztos, hogy nem cserélem. Nem csak az egyszeri csere költsége miatt. Valamennyi gázt meg tudnék spórolni a kondenzációs kazánra átállással, de a megspórolt gáz árának a többszörösét kellene költenem a szervizeltetésére. Nekem nem hiányzik az.

Szerk: nálam az előremenő fűtővíz kb 52-58 C fokos. Attól függ, milyen fokozatra kapcsolom a kazánt.

[ Szerkesztve ]

(#54883) ecaddsell válasza senki68 (#54878) üzenetére


ecaddsell
aktív tag

Valójában ahogy 4D4M is írta, az 1m3 gázból kinyerhető hőenergia 9.8-9.9 kWh környékén van min., minél alacsonyabb a visszatérő ág hőmérséklete annál jobb (többet kondenzál).
Egyszerűség miatt én 10kWh-val szoktam számolni.

Ehhez képest a gázos erőmű ugyanannyi gázból, ha modern akkor kb. 6 kWh-t áramot tud előállítani, ha egyszerű akkor kb. 4kWh-t. Ehhez még jön a villamos energia továbbítás vesztesége.
https://en.wikipedia.org/wiki/Combined_cycle_power_plant
Azaz, hogy összességében a hőszivattyúval nyerjünk min COP 2-t kell tudjon, de régi erőmű esetén inkább a COP 3 közelében kell lenni (ennél többet tudnak). Ha bekerülési/üzemeltetési költséget is nézzük akkor ezek a COP értékek még jobbak kellenek legyenek.

(#54884) molnartibor válasza 4D4M (#54881) üzenetére


molnartibor
tag

Köszönöm a válaszod, neked is BB9000!

Én is erre jutottam jó volt ovlasni hogy nem lőttem mellé, főleg hogy ezekhez a kazánokhoz bagóért kapható minden és magamnak is tudom szervizelni (kivéve a gázos takarítós részt ahhoz nem akarok nyúlni).
Legutóbb deflektort cseréltem (bontott 10k), és szivattyút zsír új 30k és még csak szét se kellett borítani nagyon hozzá.

Én is 1-2-3 évente szervizeltetem, ami többnyire takarítást jelenti mert a gáz részéhez nem akarok nyúlni és azt le szokták szedni hozzá!

(#54885) Geradossz


Geradossz
aktív tag

Nincs ötletetek, hogy 13. a óta az alkalmazásban miért nem látom az adatokat? Azt írja az inverter, hogy csatlakoztatva van a wifi-re.

(#54886) fujifilm1


fujifilm1
senior tag

Sziasztok,

most volt egy tervezett áramkimaradás az EON-tól. Kb 4,5 óra volt.
Ennek kapcsán vettem -utolag :) - egy ilyen "pure sine wave inverter"-t:
[link] (12V->220V, 50Hz, 1600W -15eFt)

Aztán azon gondolkoztam, elvileg, ha szépen süt a nap, és a napelem termelne, ha lenne a grid oldalról bemenet.
Mi lenne ha az EON szerelők érdekében lekapcsolom a főbiztit (nincs a házból visszatermelés)
Van egy 12V 500W-os Litium aksi pakkom, azt a pure sine wave inverter bemenetre kötném, és az inverter 220-as kimenetét az egyik konnektorba bekötném. :Y

1. akkor a napelem termelése elindul? elvileg ez menne? :U
2. A 12v/220V-os inverter tönkre megy attól hogy a napelem megemeli a 220V-os tápfeszt azaz visszatermel?
3. a napelem invertere SAJ R5-2.5K-S1-15 nem károsodik?
4 milyen egyéb gond merülhet fel.
Ez az ötlet nagyon nem javasolt? Próbálta már valaki?

Köszi.

[ Szerkesztve ]

(#54887) VaZso válasza fujifilm1 (#54886) üzenetére


VaZso
senior tag

Szia!

Amit leírsz, azzal több probléma is van, ezt ebben a formában inkább felejtsd el.
Csattanás az lenne és elég sok veszélyforrás is.

(#54888) encoder


encoder
tag

Sziasztok!
Fronius Primo 5.0-1-re a creator 18 db 415 W-os panelre (Trina TSM-415DE09R.05) 1x10 és 1x8 ajánlást tett és kézi beállításnál mutatja, hogy egy stringen a 18 db panel már sok neki, de pl. azt már nem értem, hogy a 2x9-es string elosztást a creator miért nem ajánlja fel.

Előre is köszönöm, ha kezdőként segítetek felhomályosítani az alábbi kérdésekben:
1. A 240 - 800 V MPP feszültségtartományban hol dolgozik a leghatékonyabban az inverter?
2. Miért jó az az inverternek, ha a két munkapontján eltérő feszültségek vannak?
3. Érdemes 150%-os panel túlméretezéssel hajtani a Primot? Ez csökkenti az inverter élettartamát vagy simán lekezeli?

[ Szerkesztve ]

(#54889) asdf_ válasza encoder (#54888) üzenetére


asdf_
veterán

8-asra vonatkozik, de kb. rokon lehet:

2% a különbség hatásfokban, hogy pár panel vagy maxi.

Az 1x18-cal az a baja, hogy mivel a hőmérséklet függvényében változik a panel feszültsége, a nagy hidegben 18 ilyen panel már kívül esik a munkaponti feszültségen, azaz nem (feltélten) fog elindulni a termelés. Ha midnenképp 1x18-at akarsz rakni, akkor nézz esetleg valami másik panelt, valahol félúton, ami a 12 amperhez közelebb van, és ott alacsonyabb lesz a panelfeszültség.

2. Miért jó az az inverternek, ha a két munkapontján eltérő feszültségek vannak?

Mivel két munkapont, az két független cucc, így pont nem érdekli az egyiket, hogy mi történik a másikon.

3. Érdemes 150%-os panel túlméretezéssel hajtani a Primot? Ez csökkenti az inverter élettartamát vagy simán lekezeli?

A tetőd dönti el, hogy meddig érdemes hajtani, nem az inverter. Ha full délre néz, egy síkban és 30 fokos, akkor értelmetlen a 150%, mert csak a pénzt dobod ki a sok panelra, ha keletre meg nyugatra egy-egy string, akkor meg simán.

(#54890) Treff


Treff
aktív tag

Sziasztok!
A sx631/s34u18 mérőn a Pwr melletti Net led villogása mit jelent?

(#54891) fujifilm1 válasza VaZso (#54887) üzenetére


fujifilm1
senior tag

Szia
Köszi a választ.
Konkrétumokat írnál? Mikre gondolsz?

Köszi

(#54892) Öregecske válasza senki68 (#54878) üzenetére


Öregecske
lelkes újonc

Senki 68! Mindenki! Felvetnék egy problémát, okosok segítsenek, ha tudnak (meg, ha van kedvük hozzá)!
Végre eljutottam odáig, hogy látom a Fusion Solar fontosabb adatait. Az 1.2.1; 1.2.2 optimalizáló csak 28 és 30 W-ot termel a többi 60w fölöttihez képest. A paraméterek egyébként rendben vannak, kivéve a bemenő áram (0,82 A) ami a fele a többinek. Mi lehet az oka? Az alsó táblázatban az optimalizáló sorozatszáma kiolvasható. Még mindig nem látom a a panelek fizikai elrendezését (csak a logikait). A telepítő cég szakembere azt állítja, hogy a panel kiosztást meg kell kérdezni a telepítő csapattól. Ezt Ők tudják (honnan?)? Fel kellett jegyezni? Ha nem jegyezték fel akkor most fel kell mászni a tetőre megnézni? Köszi! Majd még többet kérdezek! Üdv.!

(#54893) senki68 válasza Öregecske (#54892) üzenetére


senki68
senior tag

Optimalizálót hozzá kell rendelni a panelhoz. Mikor telepítik, csinálni kell egy stringtérképet és igen be kell írni, melyik panehoz melyik sorszámú optimalizáló kerül.
Ha ezt elmulasztotta a telepítő csapat, akkor igen fel kell menni a tetőre, és meg kell nézni, melyik panel alatt melyik sorszámú optimalizáló van.
Legalábis SolarEdge rendszernél így működik.

Kb egy ilyet.

Az, hogy 2 panelnél feleakkora a teljesítmény, / a teljesítmény az pillanatnyi, a hozam meg gondolom napi/, annak sok oka lehet. Lehet árnyék is, ezért kell a fizikai elrendezés, az látszik ha ránézel a tetőre, melyik van árnyékban.
Jó lenne egy napi teljesítmény elemzés, összevetni egy jól termelő panellal, látszana milyen napszakban eltérő a teljesítmény.
Valami ilyen.

[ Szerkesztve ]

(#54894) edeleny válasza Öregecske (#54892) üzenetére


edeleny
őstag

Azért termel kevesebbet, mert árnyék van rajta.
Mutassak szebbet?

Itt van minden mint a búcsúba, 103 watttól 23 wattig! Ahogy a szomszéd ház árnyéka vonul!

Anno a telepítőnek kellett volna olyan papírt csinálni, mint senki68 mutatott. A Huawei-nek van saját letölthető, nyomtatható térképe, de így kézzel is tökéletes.
(felvarázsoltam az optikat a panelok alá, majd kezdtem előlről, mert rájöttem amire te is nem tudom melyik melyik, matrica leszed, ragaszt felír)
A webes felületen is meg lehet csinálni, de ahhoz kell a telepítő joga. Van hozzá útmutató!

Viszont, ha az appal csatlakozol az inverterhez, akkor a fizikait te is meg tudod csinálni. kell hozzá némi türelem, de meg lehet!

Az interneten előtt is ugyan ennyi hülye volt mint most, csak a világ nem tudta róluk, hogy azok.

(#54895) Öregecske válasza senki68 (#54893) üzenetére


Öregecske
lelkes újonc

senki68! edelény! Köszönöm! Közben megkaptam, tanulmányozom! A telepítőknek fényképfelvételt kellett készíteni, minden megvan. Most már egy kicsit több hozzáértés kellene, de az is meglesz! Üdv.

(#54896) VaZso válasza fujifilm1 (#54891) üzenetére


VaZso
senior tag

Szia!

Nem szívesen (az elektromosság veszélyt rejt magában, ha nem ért hozzá az ember)...

- Inverter kimenetét "konnektorba" bekötni.
Nem tudom, mit értesz alatta, de ilyet egyszerű formában semmilyen körülmények között nem szabad csinálni.
SOHA, semmilyen körülmények között nem vezetünk érinthető, hozzáférhető felületre 230V feszültséget! Dugvillával ezt megoldani szigorúan TILOS és életveszélyes!
- "Csak úgy" nem kötünk ismeretlen hálózatra külső áramforrást
- A szolgáltató felé kismegszakítóval szakaszolni egy más hálózatról üzemelő rendszert nem szabad, nagyon könnyen előállhat az a helyzet, hogy valaki mégis felnyomja őket, semmi garancia arra, hogy az így "beállított" állapot úgy is marad.
- Ha élő hálózatra kapcsolod, a 12V-os invertered nem fogja kibírni.
- A 12V-os invertered nem feltétlen bírja el az egész hálózat üzemeltetését (egyébként ekkora teljesítményhez megfelelő DC vezeték is szükséges).
- Egyáltalán nem biztos, hogy képes huzamosan 1500-1600W-ot leadni egy 15k Ft-ért árult eszköz.
- Egyáltalán nem biztos, hogy erről az inverterről drága / érzékeny eszközöket üzemeltetnék, különösen többet is egyszerre, nem beszélve pl. induktív fogyasztók indulásáról.
- A napelemes inverter általi termelést sem fogja elviselni.
- Lehet, hogy a napelemes invertered sem fogja ezt kibírni.

Más felmerülő kérdéseket nem is érintve továbbra is azt mondom, felejtsd ezt el ebben a formában.

A kérdésedből ítélve nem vagy villamos szakember, így mindenképpen hívj szakembert bármilyen villamos hálózatot érintő módosítással kapcsolatban, és kérj tőle javaslatot, milyen lehetőségeid vannak pl. a hálózat leválasztására, esetleges szigetüzemre.

Ebbe nem szabad belekontárkodni, mert könnyű életveszélyt okozni, és ezzel saját magad és családod is veszélybe kerülhet, amit nyilván senki sem szeretne.

[ Szerkesztve ]

(#54897) kelzsoca


kelzsoca
félisten

Sziasztok!

Vissza nem térítendő támogatásból 1M Ft nincs még elhasználva, felvetődött a gondolat, hogy ebből az összegből egy napelemes rendszer alapjait meg tudnám oldani.

Információk:

- Nem szeretnék visszatermelni a szolgáltatónak (sziget üzemű rendszer)
- A szűkös keret miatt egyelőre akkumulátorok nélkül üzemelne a rendszer (hibrid inverter)
- Számlaképes, magyar vállalkozástól kellene beszerezni a rendszert (tételes elszámolás szükséges a támogatás miatt)
- Nem szükséges kiváltania az áramszolgáltatót a rendszernek.
- Inverter ~5kW, 48V
- Inverter távoli elérés lehetősége (wifi, akár utólagos modullal is)
- A napelemek nem tetőre, hanem földre kerülnének, a tartószerkezetet magam készíteném.

Az alábbi szettet néztem, véleményeket, javaslatokat várnék:

link

Köszönöm a segítséget!

[ Szerkesztve ]

(#54898) Semin válasza kelzsoca (#54897) üzenetére


Semin
senior tag

"Nem szükséges kiváltania az áramszolgáltatót a rendszernek."
Pontosan mit szeretnél üzemeltetni róla?

(#54899) kelzsoca válasza Semin (#54898) üzenetére


kelzsoca
félisten

Kezdetben, akkumulátorok nélkül főképp kissebb fogyasztókat, világítás, akkumulátoros gépek töltése stb..

(#54900) gorbep válasza kelzsoca (#54899) üzenetére


gorbep
senior tag

Világításra akku nélkül nem lesz jó.... mert akkor termel amikor süt a nap... hacsak nem valami pincébe kell... :U

- Micimackó! Hogyan betűzik azt, hogy szeretet? - Sehogy Malacka, azt érzik .......

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Napelem
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.