Hirdetés

2024. június 1., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Napelem

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 03:32:25

LOGOUT.hu

Általánosságban a napenergiáról (alapinformációk)
Kezdjük Ádámtól, Évától! Napenergiát nagyon sok mindenre lehet hasznosítani, nagyon sokféleképpen, de ezek közül a legelterjedtebb a napelem és a napkollektor.
Napelemmel villamos energiát lehet előállítani, napkollektorral hőenergiát állítunk elő, amivel vizet vagy levegőt lehet melegíteni, amit a használati meleg víz melegítésére, vagy épp fűtésrásegítésre lehet használni. Utóbbi előnye, hogy rendkívül magas hatásfokkal (<95%) tudja a beeső napsugárzást hasznosítani, hátránya, hogy akkor adja a legnagyobb meleget, amikor süt a nap – jellemzően amikor nincs rá szükségünk (nyáron)! Mosodáknak, autómosóknak (ahol sok hőenergiára van szükség nyáron is) ideális befektetés! Háztartásoknak már több problémát hordoz, mint előnyt, mert a nyáron keletkezett energiával valamit kezdeni kell, különben néhány év alatt saját magát fogja károsítani a rendszer!
Könnyű megjegyezni, hogy melyik-melyik, mert anno iskolában majdnem mindenkinek volt napelemes számológépe! Ez a topic a napelemekről szól! ;)

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#46651) edeleny válasza modflow (#46650) üzenetére


edeleny
őstag

Nekem szeptember hatodikán van a forduló, és holnap lesz egy éve a beüzemelésnek/óracserének.

Szóval az marad.
1.8 a bevett energia, 2.8 a kiadót.

Az interneten előtt is ugyan ennyi hülye volt mint most, csak a világ nem tudta róluk, hogy azok.

(#46652) dobolan válasza llacee (#46629) üzenetére


dobolan
senior tag

Nekem mindíg előbb jött a pénz, mint a levél. De kiváncsi lennék hányszor 5eft-ot fizetnek ki havonta.

(#46653) llacee válasza dobolan (#46652) üzenetére


llacee
őstag

A számlában írják jóvá vagy a postás hozza? Ha nem kaptam meg és reklomálok, akkor arra is fél év múlva válaszolnak? :)

(#46654) ftamas0201 válasza llacee (#46653) üzenetére


ftamas0201
senior tag

Nálam is hozott már ezért is meg egyszer a magas fesz miatt is, postás hozta mindkét esetben, de attól függ hogy utalással fizetted a havi csekkjeidet vagy postai úton. Ha póstain fizetted akkor elvileg úgy is fog jönni az 5ezer ft, nálam úgy hozta a papír után vagy előtt, mindkét esetben másképp volt. :)

[ Szerkesztve ]

(#46655) tomi07 válasza llacee (#46653) üzenetére


tomi07
tag

Nekem a számlámra utalták. Egy hét múlva kaptam a levelet az okáról. Októberi kérelem februári jóváhagyása miatt kaptam, mert nem tartották be a határidőt. Nem is gondoltam, hogy ezért fizetnek.

(#46656) tothjozsef


tothjozsef
aktív tag

Fronius Symo inverternél lehet valahogy látni külön a stringek termelését, vagy csak egyben ?

(#46657) dobolan válasza llacee (#46653) üzenetére


dobolan
senior tag

A bankszámlámra jött utalással. Postás csak a levelet dobta be.

(#46658) nimfas válasza llacee (#46653) üzenetére


nimfas
addikt

Nekem is jött 5000 Ft utalással, pedig nem is küldtem semmilyen reklamáló levelet nekik. Ki érti ezt?

(#46659) Tapsi


Tapsi
addikt

Nekünk is jött egy ötös. A csatlakozási engedélynek jobban örültem volna. :D

(#46660) asdf_ válasza nimfas (#46658) üzenetére


asdf_
veterán

Nem kérni kell. Jár.

(#46661) wik_406 válasza tothjozsef (#46656) üzenetére


wik_406
csendes tag

solar.web-en belepve meg lehet nezni visszamenoleg is. Analisis menupont alatt, majd history.

Wik

(#46662) tothjozsef válasza wik_406 (#46661) üzenetére


tothjozsef
aktív tag

köszönöm!!

(#46663) tothbe válasza llacee (#46653) üzenetére


tothbe
addikt

Nekem kihozta a postás. Csak at kellett venni tőle.

By(e) Tothbe

(#46664) llacee


llacee
őstag

Akkor lebukott asz asszony, hogy lenyúlta a vissza ötösöket :)

(#46665) chungey9


chungey9
tag

2021-ben lett okosmérőm, 2022-ben sikeresen megvolt távleolvasással az éves elszámolás, most meg küldözgetik az e-maileket hogy telepítsek alkalmazást és azzal adjam le az óraállást. Én úgy vagyok ezzel hogy kínlódjon vele akinek annyira kell.
Egy éve 4 kWh termelésem maradt bent, 2 napja néztem +1 (!) kWh volt, 13500 és 13501 :)

(#46666) tomi07 válasza chungey9 (#46665) üzenetére


tomi07
tag

Mindenki megkapja ezt az üzenetet, legalábbis akinek rögzítve van az elérhetősége. De az alkalmazással nem csak a villany hanem a gázóra állása is rögzíthető. Ha csak a villany van ne foglalkozz vele.

(#46667) DNReNTi


DNReNTi
őstag

Tudom off, de nem talalok dedikalt topikot a (napelemes, iden marciusig futo) otthon felujitasi tamogatashoz, esetleg valaki utba tudna igazitani? Koszi!

but without you, my life is incomplete, my days are absolutely gray

(#46668) kiir válasza DNReNTi (#46667) üzenetére


kiir
tag

Itt van, ha ugyanarra gondolunk.

[ Szerkesztve ]

(#46669) modflow


modflow
veterán

Nézem az Sx631/s34u18 használati útmutatót.
A menüben minden is van, de egyszerűen nem látom, hol van a fosztásom (kw) és a termelésem.

Ezt megtudná valaki mondani?

[ Szerkesztve ]

(#46670) senki68 válasza modflow (#46669) üzenetére


senki68
senior tag

1.8.0 a fogyasztásod, 2.8.0 a termelés.

(#46671) modflow válasza senki68 (#46670) üzenetére


modflow
veterán

Köszi.

(#46672) chungey9 válasza tomi07 (#46666) üzenetére


chungey9
tag

Végül volt a leolvasó ma... nekem magas ez a logika. Tavaly semmit nem kaptam csak jött az elszámoló számla.

(#46673) modflow válasza senki68 (#46670) üzenetére


modflow
veterán

Ez tuti? Mert a 2.8.0.: 36, az app pedig 50-et mutat termelésre. :F

Vagy amit real time fogyasztok a termelésből az nem jelenik meg sehol?

[ Szerkesztve ]

(#46674) snooze


snooze
veterán

ma megkaptam a többlet termelés árát..ápr.12.-én elküldtem a topicban leirt emailcimre,szombaton meg a hmke-s emailre,ami az mvm-es,és a pénz meg az mvm next energiakereskedelemtöl jött..melyik email érhetett célba??🤔🤔😊😊

[ Szerkesztve ]

GO Gunners!!!

(#46675) leslieke válasza snooze (#46674) üzenetére


leslieke
Jómunkásember

A hmke-s címé, oda küldtem én is, és 30 napra pontosan utaltak.

A sörben az a jó, hogy legyél bárhol a világon, kizárólag az első háromnak fáj az ára!

(#46676) snooze válasza leslieke (#46675) üzenetére


snooze
veterán

hmke-eset szombaton küldtem..

GO Gunners!!!

(#46677) wik_406 válasza modflow (#46673) üzenetére


wik_406
csendes tag

A kulonbseget elfogyasztottad.

Wik

(#46678) senki68 válasza modflow (#46673) üzenetére


senki68
senior tag

De mi köze az APP-nak ahhoz, hogy mennyit tápláltál be a hálózatba?

(#46679) modflow válasza senki68 (#46678) üzenetére


modflow
veterán

"A menüben minden is van, de egyszerűen nem látom, hol van a fosztásom (kw) és a termelésem."

Fogyasztást kérdeztem, nem betáplálást. És ez alatt a full fogyasztást értettem.

[ Szerkesztve ]

(#46680) asdf_ válasza modflow (#46673) üzenetére


asdf_
veterán

Vagy amit real time fogyasztok a termelésből az nem jelenik meg sehol?

Nem, hiszen nem raktál fel egy külön mérőt, ami ezt mérné.

(#46681) modflow válasza asdf_ (#46680) üzenetére


modflow
veterán

Okés, így most már értem. :)

(#46682) Janusz001 válasza modflow (#46669) üzenetére


Janusz001
őstag

1.8.0 vételezett
2.8.0 visszatáplált
Napi fogyasztásod: vételezett+(napi napelem termelés-napi visszatáplált) , igazából napira ez sem túl pontos, mert nem tudod az applikáció mikor olvassa ki a mérőórából az adatokat, éjfélkor meg csak nem áll ott az ember felírni a mérőállást.

(#46683) kormos81


kormos81
újonc

Sziasztok!
Mai nap folyamán ismét felhívtam az ELMŰ-t az októberben beadott csatlakozási igényem állapota felől érdeklődve, ahol végre olyasvalakivel sikerült beszélnem, aki vetett egy pillantást a papírokra.
Mivel az igényben nem határoztam meg a tervezett inverter típusát (úgy rémlett akkoriban hogy az nem kötelező), így most azt pótolnom kell, de az elmondottak szerint ettől ez még nem számít új kérelemnek.
Adott egy itt-ott árnyékos, cserébe rendkívüli módon tagolt tető, viszont még nincs kivitelezőm hiszen engedélyem sincs.
A pótlást szeretném megejteni a héten, és nem tudom, hogy ennyi idő alatt találok-e kivitelezőt akit egy ilyen bizonytalan lehetőség komolyan érdekel.
Laikusként SE10K-t írnék be, abban bízva, hogy ez a típus elérhető a piacon, és a remélt MGT birtokában Pesten találni fogok rá kivitelezőt.
Bármilyen javaslatot, véleményt örömmel fogadok.

(#46684) senki68 válasza kormos81 (#46683) üzenetére


senki68
senior tag

A kivitelező a legutolsó dolog amit keresned kell.

Add be SE10K átlagos elérhető inverter.
Utána kelleni fog aki megcsinálja a csatlakozási dokumentációt.
Ha ez megvan, összeszedheted az anyagot.
Ha megvan az anyag, keress egy csapatot aki feldobja a tetőre.
Aztán már készre is jelentheted.

Sima liba.

(#46685) Attiskaaa


Attiskaaa
tag

Sziasztok!
Olvasgattam és olyat találtam, amitől kicsit kikerekedett a szemem...
Azt írta valamelyik napelem telepítő cég, hogy ha MFB hitelből csináltatott valaki rendszert, akkor nem igényelheti vissza a túltermelést.
Hallott már valaki ilyenről? Nekem elég furcsa...

(#46686) Andras6800 válasza Attiskaaa (#46685) üzenetére


Andras6800
senior tag

Ez így ebben a formában nem igaz. Legalábbis a hitelszerződésben ilyen nincs.
A pályázatban annyi van, hogy nem telepíthetsz túlméretes rendszert. Energetikaival kell megindokolni a telepítendő teljesítményt (Persze evvel lehet azért játszani). Plusz Inverter teljesítmény sem lehet duplája a felpakolt panel teljesítménynek. Ha jól emlékszem volt +/-30% korlát.

Szóval ilyen formán a megmondás jogos, hogy túlméretes rendszer hiányában nem fogsz tudni visszaigényelni csillió kWh betermelés után.

Ellenben lyan kitételről nem hallottam, hogyha keletkezik 50 kWh túltermelésed, azt nem igényelheted vissza.

A békéért harcolni olyan, mint a szüzességért dugni!

(#46687) edeleny


edeleny
őstag

Egy évesek lettünk. Néhány keresetlen szösszenet, hátha tapasztal belőle valaki valamit!

Pusztán a számok!
A 6,8 kWp rendszer hozott 6652 kW-ot. Ebből számomra is meglepően 1607 kW-ot (32%) haználtam el egyből! (ha olyan lett volna az elmúlt három nap mint az előző három majdnem nulla lett volna, de hát a maratont sem az utolsó métereken kell emgnyerni)
7 panel garázs tető, 45 fokos tető lejtés. 10 panel ( 2 + 5 + 3) a lakás tető kb 35 fok.
Huawei inverter két string.

Engedély.
Akkor még még nem volt para. A tervek engedélyek meg voltak egy hónap alatt, sehova nem kellett mennem, online minden. Fizetni, miután a tetőn volt minden, kellett.

Tervek.
Ma már okosabb lennék! Ez 23 000 ft villanyszámlára elég. Hogy ez mire is elég, vagy mennyit hoz arról nem volt szó. Azért valahol elvártam volna egy számítást, hogy ez a 6,8 ahogy akarod, kb. 7 e. kW lesz. Kijött a csávó, néz, végül is jó lesz így. Semmi tetőszög, azimut, semmi iylesmi!
Szerintem, ha azt mondom tegyük az északi oldalra arra is bólint! Még a villanyszerelő is aki cserélte az órát, okoskodott: - hülye vagy 6-os inverter 6,8-as rendszer. Ezek nyáron 10%-ot is túltermelnek, folyamatosan le elsz kapcsolva az invertered. Tudod hány helyre járunk emiatt?-
Hál istennek a szerelők már profibbak voltak. Sok mindent máshogy csináltak, mint ahogy én terveztem, utólag látom, hogy tudták mit csinálnak. Így is van 3 panel, ami szerintem a téli napforduló közelében semmit sem termel, ha süt a nap akkor sem. Árnyékban van. Mire kijön az árnyékból lemegy a nap.
Ilyenkor nyáron reggelente már öt órakkor süt a nap. nekem 10 óráig csak 1-200 wattot termelnek. Esz a fene, legalább egy panelt át kellene tennia délkeleti részre. ( sírva-faragva kb 2 kW-ot fel tudnék tenni)

Érdekes, de télvíz idején amikor a nap alig emelkedik a kerítés felé, a 45°-os dőlészsögű tető kb. kétszer annyit termel, mint a nagyobb baneles laposabb tető. Nyáron ez nem látszik!

De
Tavaly indulástól olvasásig (szeptember 06.) 2100 kWh túltermelésem volt.
Mondjuk úgy decemberig ment a klíma, márciustól megy a klíma. (3 hónap gáz)Most vagyok mínusz 1100 kW-ba. ha minden úgy megy mint tavaly,a kkor megint jókora túltermelésem lesz Tehát a bővítés így felesleges.
Az éves szeldó jó!
A havi szaldó. Hát, ha nem fűtök, akkor kb. 3 hónap van amikor kevesebbet termelek.
Ha havi szaldó lesz, lehet megéri feltenni néhány panelt, és akkor fűthetek egy darabig, és december is nulla lehet. nyáron meg az egyik klímával veretem a fűtést, a másikkal meg ahűtést! :)
Ez a 15 perces, meg mindenféleképpen szopatás, akkor nem tudom mi lesz! :(

Az interneten előtt is ugyan ennyi hülye volt mint most, csak a világ nem tudta róluk, hogy azok.

(#46688) snooze válasza edeleny (#46687) üzenetére


snooze
veterán

hát az nem valami sok tényleg,nekem a 4.5-es 6295kWh-t termelt egy év alatt..

GO Gunners!!!

(#46689) bb71 válasza edeleny (#46687) üzenetére


bb71
őstag

Nem bántásból: ez harmat gyenge termelés.
Nincs 1 az arányszámod: 6652/6800=0,978
Illene 1,2 fölött lennie egy napelemes rendszernek.

(#46690) axioma válasza edeleny (#46687) üzenetére


axioma
veterán

Tajolas es tereptargyak nagyon befolyasoljak, nekem masszivan kW/kWp alatt van (17SE/16.9, eves termeles valahol 15.5 korul). Nagyon kelet, kicsit odebb de nyar kivetelevel szamito magas fak. Nyilvan nekem se jo, de a korulmenyek ezt adjak.

(#46691) senki68 válasza bb71 (#46689) üzenetére


senki68
senior tag

Én inkább azt mondanám illene 1 felett lennie.
De hát kinek hogy sikerül.

(#46692) modflow válasza snooze (#46688) üzenetére


modflow
veterán

Azért az 1,4-es szorzó az odab@sz. :)

(#46693) Polllen válasza 313313 (#46454) üzenetére


Polllen
nagyúr

Ma felrakták az okos órát, megy a termelés, fogyasztásmérés, de nálam is villog a 3 fázis jelölője. -> fordított fázis.
Kell ezzel foglalkoznom vagy maradhat így?

"Odamentem egy párhoz...négyen voltak!"

(#46694) Andras6800 válasza axioma (#46690) üzenetére


Andras6800
senior tag

Az biztos, de leírás alapján, neki van is 1-2 panel ami lefog egész stringet.
"Így is van 3 panel, ami szerintem a téli napforduló közelében semmit sem termel, ha süt a nap akkor sem. Árnyékban van. Mire kijön az árnyékból lemegy a nap."

Ide lehet nem ártana pár optimista. Nem tudom hány panel van még azon a seringen, de így hallásra benne van, hogy ilyenkor az egész sering kb semmit nem termel.

A békéért harcolni olyan, mint a szüzességért dugni!

(#46695) 313313 válasza Polllen (#46693) üzenetére


313313
addikt

Azzal nem kell, az óra balos forgást kap a jobbos helyett...

HP 250 G5, Creative Surround 5.1 USB, Genius 5.1 Home Theater 5000, Kona Blast Deluxe + Shimano LX, Torpado T2000 + Campagnolo Veloce, Motorola Edge 30 Neo 8/256GB

(#46696) Polllen válasza 313313 (#46695) üzenetére


Polllen
nagyúr

:R

"Odamentem egy párhoz...négyen voltak!"

(#46697) edeleny válasza Andras6800 (#46694) üzenetére


edeleny
őstag

10 panel van a nagyobb stringen.

Tudom, hogy nincs 1 az arány ,és ez nem sok. ( kolléga aránya 1,34)
Viszont ez van, ilyen a tető. Nem fér el rá több. Alacsony nap állás alatt a szomszéd is be árnyékol.

A legplcsóbb variáció, hogy a lépcsőzetesen egymás feletti 3 panelből kettőt tetősíkra forgatni, a harmadiknak csinálok mozgatható keretet, és felteszem délkeletre. Így kell egy opti. A többit meg tudom csinálni. Vagy három opti.
Tigo, mert nem akarok az összes panelra.

Az interneten előtt is ugyan ennyi hülye volt mint most, csak a világ nem tudta róluk, hogy azok.

(#46698) kormos81 válasza senki68 (#46684) üzenetére


kormos81
újonc

Köszönöm.

(#46699) edeleny válasza 313313 (#46695) üzenetére


edeleny
őstag

A digitális merre forog?
Én hiába nézem nem látom! 😁

Az interneten előtt is ugyan ennyi hülye volt mint most, csak a világ nem tudta róluk, hogy azok.

(#46700) zsolosz válasza snooze (#46688) üzenetére


zsolosz
tag

Lehet, hogy leírtad már, de mik a rendszer paraméterei?
Tájolás, dőlés, inverter, napelem típus, etc... Köszönjük!

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Napelem
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.