Hirdetés

2024. június 6., csütörtök

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Napelem

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 03:32:25

LOGOUT.hu

Általánosságban a napenergiáról (alapinformációk)
Kezdjük Ádámtól, Évától! Napenergiát nagyon sok mindenre lehet hasznosítani, nagyon sokféleképpen, de ezek közül a legelterjedtebb a napelem és a napkollektor.
Napelemmel villamos energiát lehet előállítani, napkollektorral hőenergiát állítunk elő, amivel vizet vagy levegőt lehet melegíteni, amit a használati meleg víz melegítésére, vagy épp fűtésrásegítésre lehet használni. Utóbbi előnye, hogy rendkívül magas hatásfokkal (<95%) tudja a beeső napsugárzást hasznosítani, hátránya, hogy akkor adja a legnagyobb meleget, amikor süt a nap – jellemzően amikor nincs rá szükségünk (nyáron)! Mosodáknak, autómosóknak (ahol sok hőenergiára van szükség nyáron is) ideális befektetés! Háztartásoknak már több problémát hordoz, mint előnyt, mert a nyáron keletkezett energiával valamit kezdeni kell, különben néhány év alatt saját magát fogja károsítani a rendszer!
Könnyű megjegyezni, hogy melyik-melyik, mert anno iskolában majdnem mindenkinek volt napelemes számológépe! Ez a topic a napelemekről szól! ;)

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#46701) Istv@n


Istv@n
aktív tag

Sziasztok!

Solaredge rendszer bővítésével kapcsolatban lenne kérdésem. (Egyelőre elméletben...)
Van egy 4 éves SE8K inverterem, 27db 275W-os polikristályos napelemmel, P370-es optimalizálókkal. Egy "stringre" van feltéve az összes panel.

Ha bővíteni szeretném, ebbe a kiépített stringbe bele tudok tenni még pár panelt, vagy véges az egy stringen lévők darabszáma?
Kb 5 db-nak lenne helyem, ezek már lehetnének méretben és teljesítményben is nagyobbak, persze figyelve az optimalizáló és az áram kompatibilitásra.

(#46702) edeleny válasza Andras6800 (#46694) üzenetére


edeleny
őstag

Na, ez jól mutatja a problémát.


A PV2 a kék a meredekebb, de kevesebb panel. 7 db 405 W
A PV1 a zöld a laposabb, 10 db panel.
Olyan 12 körül jön ki az arnyékból, de még utána is kap ezt azt.

De ez van a házat nem tudom elforgatni.
Ha meg felvetem a zasszonynak, hogy a diófa vagy én,......

Egyébként ez valami BlackHero panel. Amiket olvastam az arnyékról, ahhoz képest elég jól tűri.

[ Szerkesztve ]

Az interneten előtt is ugyan ennyi hülye volt mint most, csak a világ nem tudta róluk, hogy azok.

(#46703) senki68 válasza Istv@n (#46701) üzenetére


senki68
senior tag

1 stringbe mehet 50 optimalizáló.
Teljesítmény határt nem éred el, 1 stringben lehet 11250 Wp. / ha 1 string van vagy a 2 string között nem nagyobb az eltérés mint 2000Wp akkor mehet 13500Wp-ig/

P370-es optihoz S440 opti kell.
Nincs áram kompatibilitás. Ez nem string inverter :) Ez SE!!!!!!

Opti tud fogadni 14.5 amper, kimeneti max árama 15 amper. /15X750 az 11250 , ez az elméleti max teljesítménye 1 stringnek. /

(#46704) Andras6800 válasza edeleny (#46702) üzenetére


Andras6800
senior tag

Nyílván a házat nem tudod forgatni. Fát emiatt én sem vágatnék ki. Max visszavágatni, de az diónál annyira nem játszik. A kérdés annyi, hogy megelégszel így vele, vagy tuningolsz rajta. Megéri-e a szarakodást +1 optit/ +3 optit a tövet amit elérsz vele.

Nem ismerve az árnyékok konkrét mozgását meg a pontos tájolást, így hasra, ha a mostani kWh/kWp-et feljavítod valamivel 1 fölé, az is lehet vagy 300 kWh/ év. Az majdnem 12 000 Ft/év feltételezve, hogy marad az elszámolási rendszer. :DDD

[ Szerkesztve ]

A békéért harcolni olyan, mint a szüzességért dugni!

(#46705) hurjup


hurjup
csendes tag

Atolvastam a tema osszefoglalot, es a keresot is hasznaltam, de valaszt nem talaltam par kerdesre. Epito jellegu valaszokat szivesen fogadok (masik forum ajanlasa is er, sot).
Kontextus: Sziget uzem, akku nelkul. Alapvetoen gondolatkiserlet, jatek, nyilvan okkal nem futottam bele az interneten. Meg egyszer: a megvalosithatosag a kerdesek lenyege, a celszeruseget ne firtassuk!
- #1: Nyugatabbra mogyeszokert (400-600eur) lehet kapni vallalhato, 800Wp-s erkely eromuveket (pl "Balkonkraftwerk" a nemeteknel). Ebbol vegso soron egy villasdugo log ki amibol valtoarom jon ki. Fog az ember egy tobb aljzatos hosszabbitot, "kabelteleniti", radugja az eromuvet, kap par aljzatot amibol valtoaram jon ki. A kerdes, hogy mi tortenik ha erre radugok egy fogyasztot? A pelda okaert legyen 500W-os villanymotor aminek - gondolom - nem tesz jot ha eheztetik, raadasul a nap folyaman barmikor beindithatom. Torvenyszeru hogy lesz olyan idoszak amikor 500W alatt lesz az aktualis termeles. Ilyenkor a (mikro)inverter letilt, vagy a motor eg le? Vagy eleve el sem indul, mert az elindulaskor nagyobb az aramfelvetele mint ami az eromubol a legjobb esetben ki tudna jonni / jellemzoen van valami vedelem barmilyen villanymotoros holmiban?
- #2: Ha a motor leegese a valasz #1-re, letezik olyan "egyszeru" berendezes ami beallithato ugy hogy x watt alatt lekapcsol, folotte pedig aramot ad?
- #3: Gondolom egy power station ha nem is egyszeru berendezes, de #2 problemajat megoldja. Es ezzel ki is leptunk a kontextusbol, es elertunk a valodi sziget uzemhez.

(#46706) asdf_ válasza hurjup (#46705) üzenetére


asdf_
veterán

A kerdes, hogy mi tortenik ha erre radugok egy fogyasztot?

Semmi. Ha nem látja a madzag másik felén a napelem invertere a 230V 50 Hz-et, akkor semmi nem jön a dugó végén (amin ha csak úgy fixen jönne valami ha nap éri, akkor nem is lehetne dugó, csak aljzat, hiszen hozzányúlsz és meghalsz). 0 watt jön róla így, tehát ha nincs hálózatra csatolva, vagy azon nincs feszültség, akkor mint minden hagyományos inverter -hogy ne csapja agyon a póznást- leáll és nem termel.

[ Szerkesztve ]

(#46707) cOxeR válasza hurjup (#46705) üzenetére


cOxeR
Ármester

Egy fogyasztásmérős okos eszköz, amúgy megoldaná a fel/le kapcsolást, bizonyos értek felett/alatt, de a koncepció nem működőképes, mint írták.

(#46708) snooze válasza zsolosz (#46700) üzenetére


snooze
veterán

total dél,38fokos tetö,6kW-os huawei inverter,risen 450es panel,optik nélkül..teljesen árnyékmentes..

[ Szerkesztve ]

GO Gunners!!!

(#46709) edeleny válasza Andras6800 (#46704) üzenetére


edeleny
őstag

Pont ezen agyalok én is, hogy megéri e a változtatást.

Szeptember elején lesz az első elszámolt teljes évem, de úgy néz ki ezt a letermelt mennyiséget sem fogyasztom el.
Fűtés felé is fejleszteni kellene. A klímák telepitésekor a hűtés volt a szempont.

Nem tudjunk mi lesz január egytől. Ha marad a szaldó akkor lehet megéri némi optit beszerezni.
Úgy tudom ha a Huawei inverterhez Huawei optit teszek akkor mindegyik panelre kell. Így marad a Tigo, de az is 30 000 körül van darabja.

Persze örök szaldó esetén nem is lenne kérdés....

Az interneten előtt is ugyan ennyi hülye volt mint most, csak a világ nem tudta róluk, hogy azok.

(#46710) chungey9 válasza chungey9 (#46672) üzenetére


chungey9
tag

Meg is kaptam a számlát, 119 kWh fogyasztás szerepel rajta, annak ellenére hogy egál a két óraállás, mivel tavaly a tervezett leolvasás és évforduló (05.12) helyett 05.18 leolvasás dátum szerepel, ahol már volt többlettermelésem (mivel csak 05.12-ig figyeltem) , 6 napnyi amit lenulláztak, ez a kis trükk hoz nekik 4500Ft-ot, én meg bosszankodhatok.

(#46711) bb71 válasza snooze (#46708) üzenetére


bb71
őstag

ezzel az összeállítással nehéz vitába szállni... :DDD

(#46712) Andras6800 válasza edeleny (#46709) üzenetére


Andras6800
senior tag

"Szeptember elején lesz az első elszámolt teljes évem, de úgy néz ki ezt a letermelt mennyiséget sem fogyasztom el."

Ha nem fogyasztod el, kár bele. Vagy fene se tudja. Én most így biztos nem költenék rá.

"Nem tudjunk mi lesz január egytől. Ha marad a szaldó akkor lehet megéri némi optit beszerezni."

Én is úgy gondolom, hogyha nincs energiaigény növekmény, akkor nem szabad most beletenni.
Én személy szerint nem merek most feltenni még 4 panelt. Hiába fog jenetősen nőni az energia igényem év vége fele (EV). Ha tényleg havi szaldo lesz, nyáron így sem tudom majd elhasznélni. Télen meg nem hoz annyit. Max ha még tovább esik a panelek ára, betárazom azt a 4 darabot. Aztán némi veszteséggel eladom év végén. :W

A békéért harcolni olyan, mint a szüzességért dugni!

(#46713) kardkovacsi válasza edeleny (#46709) üzenetére


kardkovacsi
senior tag

Érdemes a napelemes adok veszek csoportba benézni, szoktak mindenféle optikat ár alatt adni, valaki többet rendel, nem jót stb. TIGO is volt 23e-ért, szerintem ugyanaz hirdet a jó fogáson is, de van ott 450-es Huawei opti is 16+áfáért [link] .
Ha jól tudom van valami minimális darabszám, talán 4 vagy 6 amit be kell tenni optiból, de nem kell mindegyikre.

[ Szerkesztve ]

(#46714) beller válasza edeleny (#46699) üzenetére


beller
aktív tag

Vedd le az elejét, rögtön meglátod😀

(#46715) edeleny válasza kardkovacsi (#46713) üzenetére


edeleny
őstag

Bammeg!!!
A jó pap is holtig tanul, aztán mégis hülyén hal meg!!
Nem részletezem, de az egyik ereszvízcsatorna levezető alatt volt egy hordó, locsolni! Tavaly ősszel mikor kiöntöttem találtam benne valami műanyag biz-bazt. Nem tudtam mi az. Az általános vélemény volt a családba, hogy a gőztisztító alkatrésze, de nem volt olyan alkatrésze, eltettem!

Most hogy kinyitottam a linket, rögtön ismerős lett! Egy iylen szolárcsatlakozó! A madzag végén lévő csati...
Biztos leejtették..... :)

Hááát!
A tegnapi termelésnél decemberben legalább 15 jobb volt!! :) De legalább egyenlőre a mai is hozza a tegnapit!

Az interneten előtt is ugyan ennyi hülye volt mint most, csak a világ nem tudta róluk, hogy azok.

(#46716) Istv@n válasza senki68 (#46703) üzenetére


Istv@n
aktív tag

Köszi szépen!

Az S440-es opti biztosan jó a P370-hez? Mert a kompatibilitási táblázatban nem szerepel.

[ Szerkesztve ]

(#46717) senki68 válasza Istv@n (#46716) üzenetére


senki68
senior tag

Hol nézed?
Itt nézd
[link]

Tudni kell használni a táblázatot.

Az S440 kompatibilis a P400 P401 P500-al.
A másik táblázatban meg látszik, hogy a P401 kompatibilis a P370-el. Tehát az S440 kompatibilis a P370-el.

(#46718) asdf_ válasza senki68 (#46717) üzenetére


asdf_
veterán

Bocsánat, hogy olyanba szólok bele, amihez nem értek, de logikailag ez így nem állja meg a helyét. Ha A kompatibilis B-vel, és B kompatibilis C-vel, abból nem következik, hogy A kompatibilis C-vel.
Itt most A azért kompatibilis C-vel, mert a táblázat doksijában van egy ilyen mondat (amit nyilván tudsz es alkalmazod, ellenben nem írtad le, pedig ez a lényeg):
Any P-Series Power Optimizer that is compatible with the P401 Power Optimizer is also compatible with the S440 and S500 Power Optimizers.

(#46719) senki68 válasza asdf_ (#46718) üzenetére


senki68
senior tag

Nem tudok angolul. Ezt a szöveget nem is láttam.
Tanfolyamon elmondták, hogy kell használni.

Sehol nem írtam, hogy ez általános, csak annyit írtam, tudni kell használni a táblázatot.
Amit írtam, csak erre a táblázatra csak SE optimalizálókra érvényes.
Mivel eleve erről volt szó.

(#46720) ssarosi


ssarosi
tag

SE rendszer telepítőktől kérdezném.
Szigeteljük a házat, de az eső miatt csúszik a kivitelezés.
Kikötöttem az invertert, mert útban volt.
A Solar Edge monitoring oldalán látom, hogy riasztás van, elöször el tudtam olvasni, hogy talán "megszakadt a kapcsolat" üzenet volt, most már azt sem.
Ilyenkor a telepítőnek nem küld üzenetet az SE szoftvere?
Vagy küld, csak nem foglalkozik vele?
Csak azért, mert vártam legalább egy telefonhívást, illetve érdeklődést a hibaüzenet miatt.

(#46721) tothbe válasza ssarosi (#46720) üzenetére


tothbe
addikt

A monitoring rendszerben biztosan látnia kell. Persze kérdés, hogy mennyire monitorozza a telepítéseit.

By(e) Tothbe

(#46722) senki68 válasza ssarosi (#46720) üzenetére


senki68
senior tag

Küld ha 24 órán keresztül nincs kapcsolat.
Csak látja a telepítő, hogy kommunikációs hiba, és nem foglalkozik vele.

Én is látom, az enyémben.
Mondjuk tudom, hogy elmentek nyaralni, a rendszer meg még nincs átadva az áramszolgáltatónak, a viszwattal meg még szenved a support . Ráadásul a tulaj telefonon jelezte ki lesz kapcsolva :) .

Az, hogy a te telepítőd b@szik rá, így jártál. Te választottad. :)

(#46723) ssarosi válasza senki68 (#46722) üzenetére


ssarosi
tag

Ezen a fórumon választottam ki a telepítőt, elolvastam az összes hozzászólását.
Akkor ebből azt szűrtem le, hogy ért hozzá.
Ami igaz is, mert az ő segítségével csináltuk meg az EU-s pályázatot az asszonnyal (3 óra alatt), így ezen is nyertünk egy kis pénzt, nem kellet pályázat írót fizetni.
A kivitelezés jó volt (azt hittem). Most láttam, hogy a Bramac cserepeim nem takarnak a rögzítőknél, ki kellett volna vágni. Az inverter leszerelése előtt megnéztem a 4mm2-es mtk kábelt, max. teljesítményen 5kW, kb. 20A-nél észrevehetően melegedett, pedig árnyékban volt. Ezt most vastagabbra fogom cserélni.
A kivitelezés 3 éve volt.
Most már a telefont sem veszi fel, és az e-mailre sem válaszol.
Egy ember tulajdonságait pár óra alatt nem lehet megismerni.
De akár történhetett is vele valami.

(#46724) senki68 válasza ssarosi (#46723) üzenetére


senki68
senior tag

Alap, 4mm2 MTK kábellal nem kötünk be invertert, mert EPH minimum 6mm2 és akkor a 4-es MTK mellé ki kell húzni egy 6mm2 földelővezetéket.

Végül is míg nincs semmi gondod addig mindegy ki felügyeli.

(#46725) cOxeR


cOxeR
Ármester

Érdekes lesz ez a hónap... áprilisban 3 nap volt deficites termelés tekintetben, most azért "rosszabb" a helyzet, pedig összességében erősebb lesz a hónap - talán, viszont picit tudtam növelni a helyben fogyasztásomat, de még van bőven mit javítani.

(#46726) kardkovacsi válasza cOxeR (#46725) üzenetére


kardkovacsi
senior tag

Ez a következő nagyon rossz hónap lesz :) sokadik már tavaly nyár óta. Én fizetni is fogok rendesen mert lesz vagy 800-900 kWh "deficitem". Az előrejelzett (ami alatt sosem volt termelésem) ezer kWh, ehhez képest 474-nél áll a számláló 17-én. Ha szinte egyfolytában sütne a nap akkor érné el az előrejelzett értéket.

(#46727) cOxeR válasza kardkovacsi (#46726) üzenetére


cOxeR
Ármester

Mikor van a fordulód? Mondjuk igazából mindegy is... mert tényleg nem a jósolt mennyiségek jönnek le... ezt én is látom. A következő két hétben is lesznek esős napok, szóval kicsi az esélyed, hogy full nap és meglesz a deficit. Én szívesen adok áramot, ha el tudod vinni. :D

(#46728) kardkovacsi válasza cOxeR (#46727) üzenetére


kardkovacsi
senior tag

Május vége :) szóval esélytelen. Mindegy, legalább nem mondhatja a szolgáltató, hogy nem veszek tőle áramot egyáltalán. A poén az, hogy az elmúlt napokban megint romlott a szaldóm, május van :) és mégis. Tegnap 5 kWh jött le a 7,26-os rendszerről.

(#46729) modflow válasza kardkovacsi (#46728) üzenetére


modflow
veterán

"Tegnap 5 kWh jött le a 7,26-os rendszerről. "
Egész napos esőben az rossz?

(#46730) kardkovacsi válasza modflow (#46729) üzenetére


kardkovacsi
senior tag

Az a rossz, hogy egész nap ennyire borult volt az idő. Májusban nem jellemző a novemberi sötétség. Tavaly májusban a legrosszabb napom 14 kWh volt, tavaly előtt 9 kWh. Úgy hogy idén volt még ezen az 5 kWh-n kívül egy 7-es, egy 8-as meg egy 11 kWh-s nap.

(#46731) gorbep válasza kardkovacsi (#46730) üzenetére


gorbep
senior tag

Megkattant az időjárás... szeptemberben már-, májusban még fűtünk... 9 hónapos fűtési szezonra nem emlékszem még... félek a fennmaradó 3 hónapban meg majd csutkán megy a klíma... a PV panelek meg jól letörnek, mert izzani fognak... :(

- Micimackó! Hogyan betűzik azt, hogy szeretet? - Sehogy Malacka, azt érzik .......

(#46732) kardkovacsi válasza gorbep (#46731) üzenetére


kardkovacsi
senior tag

Az, az. Nálunk is megy a klíma fűtés módban, most is. Ilyenkor inkább azt indítom el, mintsem gázzal fűtsek.
Jelenleg 11 fok van kint a klíma kültéri szerint.

(#46733) axioma


axioma
veterán

Nekunk ma jott eves villany elszamolas, 2300kWh minusz, nem sokon mult hogy teljes a'ras is keruljon bele. [Oka: hmv-t honapokig villanyrol toltuk, hogy gazbol ne legyen 7x-es a'r. Kov. te'lre kisebb reszt futunk, egyszeri alkalom volt hogy igy jott ki jobban.]
Az mvm app fejlodott, ma'r 1%-ra is leveheto a kov. havi atalany a korabbi +-30% lehetseges modositas utan. Nem tudom, van-e ertelme telefonalni a fix nulla miatt... foleg hogy mostanaban sok a varakozas ugyintezore.

(#46734) asdf_ válasza axioma (#46733) üzenetére


asdf_
veterán

Azt hiszem valami havi 4-5000 Ft alatt nem állítanak ki számlát, mert értelmetlen, lehet, hogy jó leszel az 1%-kal. Esetleg a következő hónapban még egyszer lentebb viszed :)

(#46735) axioma válasza asdf_ (#46734) üzenetére


axioma
veterán

sztem csak 1x lehet modositani per szamlazasi ev, de 30kWh alatti, plusz alapdij, egy onki kajaldas ebed is tobb, vonjak csak... ingyen vonjak, kamata elhanyagolhato, most en tartoztam 4-5 honapot sokkal tobbel

(#46736) edeleny válasza kardkovacsi (#46732) üzenetére


edeleny
őstag

Azért a mai (május) klímás fogyasztás, az nem az április eleji!

16.án egész nap ment a 4 db klíma. 22 fokra állítva. Este 22 órától reggel hatig ( akkor nagyon nem megy más) a lakás mindenestül nem fogyasztott 4 kW-ot! Ettől többe van a gyógyszer!

Április elején, amikor éjjel -5, nappal 6°C volt, akkor 25 kW körül elment naponta.
Vagy inkább 27-28 kW, ami bejött az órán.

Szépen írom havonta az óra állást, jan. 01-től, meg lekérdezem.
tegnap csináltam egy táblázatot, ha már úgy is esik az eső, és más dolgom nincs!
Az hogy ahol én írogattam fel az órákat, nem jön ki a matek, azt tudtam, de hogy a naponta lekérdezett nem egyezik a havi távleolvasással azt nem sejtettem. Nem sok 2-3-5 kW eltérések vannak havonta.
Ezek alapján fűtéssel együtt 880 kW túltermelésem van. Nagyon kontzervatív voltam a fűtéssel.

Más.
Kerestem a számlát. Az app-ban találtam egy oldalt az óraállásokkal.
Ott a tavalyi leolvasás, és van még jó pár időpont távleolvasással. (Pl. jan 01.)
Ami érdekes, nem csak az ad-vesz órát viszik szépen előre. Valamiért a "H" tarifás órát is, ami nem távleolvasott, már 100 kW felett van előreszámlázva. Egy gramm áramot nem vettem be rajta! :)

Az interneten előtt is ugyan ennyi hülye volt mint most, csak a világ nem tudta róluk, hogy azok.

(#46737) edeleny


edeleny
őstag

Az csak most jutott eszembe!
Szaldó, nem szaldó. Havi leolvasás, táv leolvasás! 15 perces fogyasztás!

Ok! Havi szaldó távleolvasással. És mi lesz azokkal az órákkal (vezérelt, "H" tarifa) amik nem okosak.
Ezek, hogy lesznek havonta elszámolva, vagy nem?
Nekem is úgy van, hogy a klímák egy kapcsolóval mehetnek "H" tarifáról is, meg napelemről is. Mert az volt a terv, hogy ha nem férek bele a gázba, akkor a "H" még mindig olcsóbb, ha elfogy a szaldó!

Az interneten előtt is ugyan ennyi hülye volt mint most, csak a világ nem tudta róluk, hogy azok.

(#46738) cOxeR válasza edeleny (#46736) üzenetére


cOxeR
Ármester

Nekem 13-ától megy a fűtés újra, azért csak megevett 90-95 kWh-át csak a fűtés. (egy EM még kell a szettbe nekem a pontos statisztikához, csak 2 fázison látom a fűtést)

(#46739) Polllen válasza edeleny (#46736) üzenetére


Polllen
nagyúr

A nem okos órát vagy diktálod vagy havi becsült értéket fizetsz.

A "H" tarifára kötött eszközöket fixen kell bekötni, nem?
Szóval a kapcsolgatás az nem szabályos.

"Odamentem egy párhoz...négyen voltak!"

(#46740) edeleny válasza Polllen (#46739) üzenetére


edeleny
őstag

Márpedig tökre szabályos, mert regisztrált szerelő, aki ráadásul a szolgáltató egyik prominense csinálta!
Ha szerinte az, akkor az!
Háromfázisú, kétállású kapcsoló.A kitáp a klíma kismegszakítók, az egyik oldal jön a "H" óra, a másik a rendszer, (napelem) Vagy ide kapcsolom, vagy oda. De oda nem volt!

Azt tudom, hogy a nem okos órával mi van, de ha havi szaldót, akarnak, meg a fene tudja mit, amit gyakorlatilag el sem tudunk képzelni! Abba hogy fogják beilleszteni az egyébként buta órákat?
Mondjuk azt nehezen tudom elképzelni, hogy valaki a napelem mellett vezérelt (éjszakai) áramot használ.
De lehetnek olyan elvetemültek mint én aki megtartotta a H órát.
Sőt.
Ha havi szaldó lesz, és marad a kedvezményes H tarifa, akkor télen megéri a H-val fűteni!

Az interneten előtt is ugyan ennyi hülye volt mint most, csak a világ nem tudta róluk, hogy azok.

(#46741) Polllen válasza edeleny (#46740) üzenetére


Polllen
nagyúr

Legyen így. Én is gondolkodtam ilyenen, ha megszűnne az éves szaldó, de nekem a szerelő azt mondta, hogy nem szabályos. (Bár nálam most még vezérelt van, lehet csak erre nem szabad.)

A havi szaldó a napelemre vonatkozik. A többi órára maradnak a normál szabályok. Ott diktálhatsz havonta app-pal, telefonon vagy általányt fizetsz.

"Odamentem egy párhoz...négyen voltak!"

(#46742) edeleny


edeleny
őstag

#46741Polllen
A vezérelt az más! Ott tényleg fixen kell legyen bekötve. A kedves kuzin berzenkedett is, amíg volt vezérelt órám, mert miután leszereltem a bojlert egy idő után másra is használtam a vezéreltet. (ugyan úgy vizet melegítettem vele, csak volt egy csavar a dologban)

Esküszöm, ez az uccsó, iylen megnyilvánulásom.
#46738cOxeR
Nálam március elejétől csak klímás fűtés van. nem tudom mennyit eszik, de sokat!
Unalmamban csináltam ilyen táblázatokat az első évről!
Esik!

Az interneten előtt is ugyan ennyi hülye volt mint most, csak a világ nem tudta róluk, hogy azok.

(#46743) nimfas válasza Polllen (#46739) üzenetére


nimfas
addikt

Nekem mint villanyszerelő a fix bekötés azt jelenti hogy szerszám nélkül nem bontható. Tehát nem dugvillás-konnektoros. De egy mágneskapcsoló vagy bármi fix bekötés megfelelő számomra. Kérdés hogy az EON mit gondol erről.

(#46744) kardkovacsi válasza edeleny (#46736) üzenetére


kardkovacsi
senior tag

Persze de azért kell fűtened mert nem süt a nap (májusban kisüt a nap és mindjárt felmegy 20 fok fölé a hőmérséklet).

(#46745) Polllen


Polllen
nagyúr

Meggyőztetek. :)

"Odamentem egy párhoz...négyen voltak!"

(#46746) ssarosi válasza edeleny (#46737) üzenetére


ssarosi
tag

Hasonló célból (2kW-os bojler, napelem vagy vezérelt táplálás) most fogok beszerelni egy átkapcsolót. [link]

(#46747) tothjozsef


tothjozsef
aktív tag

JA Solar 390W-os paneljeim vannak, bővítenék, lehetőleg ebből vennék még pár darabot, hol érdemes keresni?

(#46748) senki68 válasza tothjozsef (#46747) üzenetére


senki68
senior tag

Manitou Solarnál tudok 385-öst.

(#46749) Yodafon


Yodafon
senior tag

Bocs a hulye kerdesert de meg mindig nem tudom elengedni ezt az erkely napelem dolgot :D

Szoval: Tegyuk fel egy RENDES HMKE-t epitek ki, visszataplalassal, engedelyeztetessel, mindennel. Kb mekkora a korulbeluli kiepitesi koltseg ha tenyleg csak az erkelykorlatra raknam ki a napelem paneleket es olyan 600 watt koruli lenne a teljesitmenye? Engedelyekkel, mindennel egyutt.
Aztan a kov. kerdesem, a megterulesi ido az csak a felhasznalt fogyasztas aranak kivaltasa?
Tehat ha 500k ba kerul a rendszer es 5k volt a havi villanyszamlam akkor 100honap a megterules vagy ebben benne van a visszataplalasi dij is?
Mert ha teszem azt 600 wattos a napelem, az ugye orankent 600 watt, de mondjuk en napkozben csak 150 wattot hasznalok ki akkor ugye 450 watt visszataplalodik es akkor nekem csenget az elmu. Igy akkor a 100 honap mar nem is 100 honap lenne hanem kevesebb nem?
Jol gondolom vagy total el vagyok tevedve? :DD

I'm gangsta!

(#46750) KrAt válasza kardkovacsi (#46726) üzenetére


KrAt
veterán

Nekem is ez a gondolatom, varjuk itt az 1,2-1,4es mwh/kwp ertekeket, most tartok majdnem 1nel, ha igy haladunk, 1,1 se lesz, pedig 205 fokra nez a 25 fokos teto, szoval nem katasztrofa :)

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Napelem
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.