Hirdetés

2024. június 1., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Napelem

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 03:32:25

LOGOUT.hu

Általánosságban a napenergiáról (alapinformációk)
Kezdjük Ádámtól, Évától! Napenergiát nagyon sok mindenre lehet hasznosítani, nagyon sokféleképpen, de ezek közül a legelterjedtebb a napelem és a napkollektor.
Napelemmel villamos energiát lehet előállítani, napkollektorral hőenergiát állítunk elő, amivel vizet vagy levegőt lehet melegíteni, amit a használati meleg víz melegítésére, vagy épp fűtésrásegítésre lehet használni. Utóbbi előnye, hogy rendkívül magas hatásfokkal (<95%) tudja a beeső napsugárzást hasznosítani, hátránya, hogy akkor adja a legnagyobb meleget, amikor süt a nap – jellemzően amikor nincs rá szükségünk (nyáron)! Mosodáknak, autómosóknak (ahol sok hőenergiára van szükség nyáron is) ideális befektetés! Háztartásoknak már több problémát hordoz, mint előnyt, mert a nyáron keletkezett energiával valamit kezdeni kell, különben néhány év alatt saját magát fogja károsítani a rendszer!
Könnyű megjegyezni, hogy melyik-melyik, mert anno iskolában majdnem mindenkinek volt napelemes számológépe! Ez a topic a napelemekről szól! ;)

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#46751) User_2 válasza Yodafon (#46749) üzenetére


User_2
tag

annak a balkonsolarnak, amit balkonsolarként forgalmaznak a hátulján lévő mikro invertere jelenleg nincs az engedélyezett inverterek listáján.
tehát nem tudod HMKE-ként engedélyeztetni a balkonszolárként forgalmazott balkonszolárt

tudsz építeni egy két paneles rendszert, aminek az inverterét külön vásárolod meg és kb 6-800watt-os, amennyiben találsz olyan forrást, ahol megvásárolható
és hát innen választhatsz egy szimpatikusat:
https://www.eon.hu/content/dam/eon/eon-hungary/documents/hmke/nyomtatvanyok/alkalmazhato-inverterek-listaja.pdf
ez most épp az eon oldaláról van, de mind a hat áramszolgáltatónál ugyanaz a lista tartalma

így inkább plátói marad a szerelem.

vagy vásárolhatsz egy pl 2kw-os sima invertert, de csak kettő panelt kötsz rá, az is csak kb 6-800 wattot fog termelni.

így a napelemtelepítők árajánlataiból levonod a "nemszükséges" mennyiségű napelemek árát és már meg is van a bekerülési költség.

[ Szerkesztve ]

(#46752) senki68 válasza Yodafon (#46749) üzenetére


senki68
senior tag

A 600 wattos napelem nem 600 wattos, hanem 600 wattpeak. Tehát csúcsteljesítmény. Jellemzően jóval alatta fog termelni. Jó tájolás esetén hozni fog neked kb 1200kWh/kWp/év.
Tehát egy 600 Wp-s balkonsolar hoz neked kb évi 720 kWh. Ennyit nem veszel meg a szolgáltatótól. Ez évi kb 27 ezer Ft. Most számolhatsz megtérülést mennyibe is kerül itthon a balkonsolar?

Visszatáplálásról nemigazán van értelme beszélni, mert ezt a kicsi teljesítményt nem kihívás a termelés pillanatában elhasználni.

(#46753) edeleny válasza Yodafon (#46749) üzenetére


edeleny
őstag

A lentebb linkelt táblázatom egy 6,8 kWp rendszer adatai.

Azt ha elosztod 10-el,akkor jó eséllyel annyit fog termelni egy 600 wattos rendszer.
Nyáron, napi szinten 3 - 3,6 kW.

Ha 100 - 150 000-ből ki tudnál hozni egy ilyen rendszert megérné.

Jelenleg 5 forintot adnak a betáplált energiáért.
Kapsz érte éves szinten 3500 forintot.
Ha mind elhasználod 24 000 éves szinten
Olyan 25 év megtérülés.

Az interneten előtt is ugyan ennyi hülye volt mint most, csak a világ nem tudta róluk, hogy azok.

(#46754) cinemazealot válasza Yodafon (#46749) üzenetére


cinemazealot
addikt

Ha jól értem a korábbi hsz-edet, azért foglalkoztat ennyire a balkon szolár, mert 5. emeleten laksz és nincs más lehetőséged, ugye?

Ez esetben én azt mondom, hogy ha egyébként jogosult vagy HMKE invertert telepíttetni a lakásod falára (pl. erkélyre/lodzsára/lépcsőházba stb.), akkor az már másodlagos kérdés, hogy a napelem egyébként az épület tetején vagy az erkélyeden van elhelyezve... feltéve, ha érintésvédelmi szempontból tilos karnyújtásnyira napelemet elhelyezni (erről majd a telepítős kollégák nyilatkoznak), bár rengeteg kertben álló állványra szerelt panelt látni, ami szabályos, így én ezt nem tartanám problémának. Tehát ha van egy a magyar jogszabályoknak megfelelő kis teljesítményű (pl. 1 fázisú 2,5 kW-os) invertered, akkor az már csak Rajtad múlik, hány darab és mekkora teljesítményű panelt kötsz rá. A lényeg, hogy az invertert képesek legyenek meghajtani, illetve hogy masszív és biztonságos legyen a rögzítés, ne eshessen le az utcára.

Szakik? Társasházi lakásnak lehet saját HMKE-je? Ha igen, hova szokás tenni az invertert?

Szerk.: Még annyi, hogy ha a dolog működőképes, akkor arra figyelj, hogy a külcsínbe talán a társasház lakóközösségének is lehet beleszólása. Így mielőtt elkezdenéd az erkélyedet telepakolni sötétszürke/fekete panelekkel, egyeztess a közös képviselővel! :D

[ Szerkesztve ]

(#46755) 313313 válasza edeleny (#46742) üzenetére


313313
addikt

Tarifák közti bármilyen átkapcsoló (kézi, elektromos, etc...) nem megengedett szabálytalan vételezés, más dolog bíroságon mennyire állja meg a helyét....

Nekem is volt munkatársam, aki sokmindent megcsinált, pénteken volt fegyelmije(már több hónapja) hétfőn reggel megkapta a felmondást azonnali hatájjal....

Vezérelt órára bármit ráköthetsz szinte, csak fixen legyen csatlakoztatva az eszköz az eloszóhoz. Ez az MVM energia ellenőrök állásfoglalása ;)

HP 250 G5, Creative Surround 5.1 USB, Genius 5.1 Home Theater 5000, Kona Blast Deluxe + Shimano LX, Torpado T2000 + Campagnolo Veloce, Motorola Edge 30 Neo 8/256GB

(#46756) 313313 válasza cinemazealot (#46754) üzenetére


313313
addikt

Lehet, meg kell szavaztatni közgyüllésen, aztán ad engedélyt a közös képviselő és már adhatod is be az engedélyeket.
Kapcsoltam be több társasházban lévő napelemet, volt aki folyosóra rakta, volt aki a garázsába, volt aki a lakásába. Én a lakásomban tudnám a legjobb helyen...

HP 250 G5, Creative Surround 5.1 USB, Genius 5.1 Home Theater 5000, Kona Blast Deluxe + Shimano LX, Torpado T2000 + Campagnolo Veloce, Motorola Edge 30 Neo 8/256GB

(#46757) 313313 válasza Yodafon (#46749) üzenetére


313313
addikt

Nálunk társasháznál elő volt írva az erkélyek, ablakok, erkélyüvegek színei...
Szerintem egy balkon napelemet engedélyeznie kell legalább a közös képviselőnek, de ha olyan az alapszabály, akkor közgyüllésen kell szavaztatni...

HP 250 G5, Creative Surround 5.1 USB, Genius 5.1 Home Theater 5000, Kona Blast Deluxe + Shimano LX, Torpado T2000 + Campagnolo Veloce, Motorola Edge 30 Neo 8/256GB

(#46758) kardkovacsi válasza senki68 (#46752) üzenetére


kardkovacsi
senior tag

Ha 600 kWh-át hozna akkor már nagyon jó. Ne feledjük a balkonon nem 35 fokos szögben lesznek a panelok hanem valahol 70-80 fok között. Mivel teljesen körbe se fogja járni a nap, így lehet a 600 kWh is sok.

(#46759) mlaci01


mlaci01
tag

Próbáltam visszaigényelni a többlet után.
Az alábbi választ kaptam:
"A beküldött kifizetés kérést Társaságunk nem tudja fogadni, mert a XXXXXXXXXX számla nem megfelelő
adatokkal (egységárváltozás miatti megbontás) került kiállításra. Érvénytelenítést követően a számla
helyes adatokkal ismételten kiállításra kerül, a számla javításáig szíves türelmét kérjük.
"
Tapasztalt ilyet valaki ??

(#46760) PilG válasza cinemazealot (#46754) üzenetére


PilG
kezdő

Szakik ezt az erintesvedelmi dolgot meg tudnatok erositeni?
Az (epulo) teraszom del fele nez es azon filoztam, hogy mi lenne, ha annak a korlatjat fednem le, vagy maga a korlat lenne uveg/uveg napelem.
Del fele nezo fuggoleges felulet joval kevesebbet termel nyaron, de egesz evre nezve egyenletes a teljesitmeny es szaldo utani vilagban az egy nagyon csabito lehetoseg!

(#46761) Tapsi válasza PilG (#46760) üzenetére


Tapsi
addikt

...maga a korlat lenne uveg/uveg napelem

Ennek utána kell nézni, mert az üvegkorlát speciális ragasztott üveg szokott lenni, hogy az extra terhelést is elviselje. Nem biztos, hogy egy bifacial napelemtábla ezt tudja/minősítve van rá.

Maga az ötlet egyébként nem rossz, de sok minden függ az elhelyezhető táblák számától. Tetőre is menne panel?

(#46762) axioma válasza 313313 (#46755) üzenetére


axioma
veterán

es mi az 'eszkoz' definicioja? gondolom fali e-auto tolto me'g mindig nem jo mert maga az auto lekapcsolodik... nem mintha hotar kalyha nem kapcsolna' le magat
pedig lehetne eltolt kapcsolasu csoportot csinalni nekik.

(#46763) PilG válasza Tapsi (#46761) üzenetére


PilG
kezdő

Van kelet/nyugat iranyban is 8-8 meter elokeszitve, de egyenlore azon elmelkedem, hogy mi lenne az idealis...

(#46764) edeleny válasza 313313 (#46755) üzenetére


edeleny
őstag

Ebben az a szép, hogy volt gondom az órákkal, meg a kivitelező bacsikkal.

Mivel két műanyag szekrényt csináltak, kérdéssé vált melyik óra maradjon, a H vagy a vezérelt.
Maradt a H.
Amikor tették fel az advesz órát mondta a két csóka először az átkapcsolót. H - sima.
Utána említettem a villanyszrelő kuzinomnak, aki jött és megcsinálta.

Most azon gondolkozom, hogy a H-ról vissza, meg egy harmadik villanyszrelő szerelte, aki a klimákat kötötte be.
Ja, nem azt én csináltam! 😁 Nyár volt, csak nem fogom venni az áramot, amikor ingyen van😁😁😁😁

De, egyébként nem értem, a H ról csak a klímák mennek. Nem is mehet más. Napelemesként meg senki ne várja, hogy majd megy ki az áram, a H- n meg fizetek!

Egyébként, ugye azt írták, hogy ha csavarhúzó kell hozzá, akkor fixen van bekötve. Kiveszem a kapcsolót, három száll drót, és hol ide kötöm, hol oda. Na abba 'oszt tényleg nem szólhat bele senki!
Ja, tényleg így voltak, amíg a szakszerű kapcsoló fel nem került! 😁😁😁😁😁😁

[ Szerkesztve ]

Az interneten előtt is ugyan ennyi hülye volt mint most, csak a világ nem tudta róluk, hogy azok.

(#46765) 313313 válasza axioma (#46762) üzenetére


313313
addikt

Autótöltő (enegetikust ismerek aki komfort tarifán Teslát tölt), villanykazán(ez szintén komfort tarifán volt), fagyasztóláda, etc csak fix legyen, ne konnektoros.

Komfort tarifa 12 órát ad egy nap alatt, nem 8-at, mint a sima vezérelt, cserébe 2-3ft-al drágább...

[ Szerkesztve ]

HP 250 G5, Creative Surround 5.1 USB, Genius 5.1 Home Theater 5000, Kona Blast Deluxe + Shimano LX, Torpado T2000 + Campagnolo Veloce, Motorola Edge 30 Neo 8/256GB

(#46766) 313313 válasza edeleny (#46764) üzenetére


313313
addikt

A kismegszakítóból a vezeték kötözgetése egyik elosztóból, a másikba, az hivatalosan elfogadott :D

HP 250 G5, Creative Surround 5.1 USB, Genius 5.1 Home Theater 5000, Kona Blast Deluxe + Shimano LX, Torpado T2000 + Campagnolo Veloce, Motorola Edge 30 Neo 8/256GB

(#46767) axioma válasza 313313 (#46765) üzenetére


axioma
veterán

ja csak felmilla kialakittatni... azt mikorra termeli ki, es me'g a szolgaltatonak is szar, mert nem a vezerelt lecsengese utani idoszakra teszi a fogyasztast...

(#46768) petakpa1 válasza 313313 (#46756) üzenetére


petakpa1
őstag

Én a saját teraszomra építtettem egy télikeret és ennek a födéme a bifacial napelem. Mivel nem közös területre építettem így nem kellett engedély a közös képviselőtől. Az inverter eredetileg a magába a télikertbe akartam tetetni, de a telepítők mondták, hogy ott melege lesz ezért a tárolóba (fűtetlen, ablaktalan, ajtóval zárt így viszonylag állandó a hőmérséklet benne) került végül.
Maga a rendszer kicsi 6 db 355 Wp-s Solitek Bifacial panelből áll, azaz 2,13 kWp.

Inverterem egy egyfázisos 2,5 kW-os SAJ.

Az engem is érdekelne, hogy ugyanilyen Bifacial paneleket vajon felszereltethetnék még a teraszom korlátjára? Mik lennének ennek feltételei?
Pl érintésvédelem?
Illetve gondolom optimalizálókkal lehetne, mert az inverterem csak 1 munkapontos és a mostani panelok kb 12-13 fokos szögben vannak, de a teraszkorlátra elképzeltek viszont 90 fokos szögben állnának.

"... Feltalálom a hidegfúziót oszt reszeltek az amcsiknak...":)))

(#46769) kardkovacsi válasza petakpa1 (#46768) üzenetére


kardkovacsi
senior tag

Akkor ha felkapcsolod a villanyt van termelés :)

(#46770) modflow


modflow
veterán

A sütő egy olyan fázison van, ami nincs napelemre kötve. Konkrétan semmi nem megy azon, csak a sütő, mert azt mondta a szerelő, az nagy áramot vesz fel, külön köti be.
Nyáron lesz olyan, hogy egész nap menni fog a sütő.
Ha a sütőt és simán bedugom a napelemmel is táplált konnektorba, akkor rossz esetben mi lesz?
Levágja a biztosítékot, vagy kigyullad a vezeték, vagy micsoda?

(#46771) senki68 válasza modflow (#46770) üzenetére


senki68
senior tag

Villanysütők általában 3.5kW-osak. Jellemzően 2 fűtőszál van benne, alsó felső. Akkor megy teljes terhelésen ha mindkét fűtőszál be van kapcsolva. /ki milyen sütési módot használ/.
Simán konnektoba dugva azért az elég nagy terhelés az aljzatnak, persze tudom rá van írva 16 amper, de általában folyamatos üzemben elég nekik 10 is, amilyen gagyi szerkezet belülről.
Kérdés, hogy azon a fázison mennyi még a terhelés, ahol a napelem van, mekkora a megszakító.
De míg szaldo van addig felesleges dugdosni. Szerintem.

(#46772) Gallmix válasza petakpa1 (#46768) üzenetére


Gallmix
aktív tag

Ez de jól néz ki :)

(#46773) leslieke válasza mlaci01 (#46759) üzenetére


leslieke
Jómunkásember

Igen, tavaly nálam is volt ilyen, küldenek új számlát, az már jó lesz.

A sörben az a jó, hogy legyél bárhol a világon, kizárólag az első háromnak fáj az ára!

(#46774) psg5


psg5
veterán

Sziasztok!

A resszamlat a szolgaltatonal az 1.8.0 es 2.8.0 eseteben is nullára kell állítani ugye?
E-on feluletén most lattam hogy mindkettő zero.

F.K.T.

(#46775) varadigabor


varadigabor
senior tag

Végre lecserélték az órát... :D 13kw panel szépen termel :D

www.fpvracestore.hu --- FPV alkatrészek hazai raktárkészletről ---

(#46776) senki68


senki68
senior tag

Ha van 2 db párhuzamos stringem, az ugye mehet 1 túlfeszvédőre?

(#46777) RobexX10


RobexX10
aktív tag

Sziasztok!

Valaki megtudná mondani mennyi egy Huawei SUN2000-5KTL-M1 inverter jelenlegi ára hivatalos forgalmazótól?

(#46778) Tapsi válasza RobexX10 (#46777) üzenetére


Tapsi
addikt

Aminek számodra van értelme szerintem, arra google-n is rá tudsz keresni. Nagykerárakat be tudunk dobni, de az nem lesz neked releváns, mert úgyse szolgálnak ki. Esetleg FB csopikban érdemes körülnézni.

(#46779) senki68 válasza RobexX10 (#46777) üzenetére


senki68
senior tag

980 euró+Áfa.
Solar Kit.

(#46780) RobexX10 válasza Tapsi (#46778) üzenetére


RobexX10
aktív tag

Az megvolt. Netes árakat tudom. Nagyker ár is érdekelne ha tudsz mondani. Csak kíváncsiságból :) Kapott árajánlatot akarom összehasonlítani. Kicsit vastagon fogott a ceruza az inverter áránál.

(#46781) senki68 válasza RobexX10 (#46780) üzenetére


senki68
senior tag

Van egy árajánlatod, gondolom van benne vastagon munkadíj is.

Dobd be nekik, anyagot te beszerzed, csak ezért a munkadíjért csinálják meg :)

(#46782) Tapsi válasza senki68 (#46781) üzenetére


Tapsi
addikt

Arra azért érdemes ilyenkor figyelni, hogy innentől a garanciális ügyintézés is az ügyfélre hárul. Lehet ezt vállalni, mi is így telepítettük a saját rendszerünket, csak aztán nehogy félreértés legyen később a dologból.

(#46783) senki68 válasza Tapsi (#46782) üzenetére


senki68
senior tag

Arra azért érdemes figyelni, főleg a közösségi médiákban, mennyi panasz van, hogy a telepítő nagyívben lesz@rja 2-3 év múlva a garanciális ügyintézést.
Tehát teljesen mindegy.

Itt egy példa.
[link]

(#46784) modflow válasza senki68 (#46771) üzenetére


modflow
veterán

"Kérdés, hogy azon a fázison mennyi még a terhelés, ahol a napelem van, mekkora a megszakító."

Nos ezt nem tudom pontosan, azon a fázison egy nap kb. 6 kw fogy el. A megszakító ilyen:

(#46785) Tapsi válasza senki68 (#46783) üzenetére


Tapsi
addikt

Ennyi alapján érthető, hogy nem akar vele foglalkozni. Ha a terv szerint lett kivitelezve, akkor itt nincs garanciális probléma (nálam még csak nem is 4-es, hanem 2,5-es kábel lett betervezve). A cserép kivágást pedig talán pont te challenge-elted múltkor, amikor írtam, hogy ez elvárható lenne. De az se garanciális hiba.

(#46786) senki68 válasza Tapsi (#46785) üzenetére


senki68
senior tag

Látom a lényeget nem sikerült értelmezni.
"A kivitelezés 3 éve volt.
Most már a telefont sem veszi fel, és az e-mailre sem válaszol."

Egy korábbi hozzászólás.

"A Solar Edge monitoring oldalán látom, hogy riasztás van, elöször el tudtam olvasni, hogy talán "megszakadt a kapcsolat" üzenet volt, most már azt sem.
Ilyenkor a telepítőnek nem küld üzenetet az SE szoftvere?
Vagy küld, csak nem foglalkozik vele?
Csak azért, mert vártam legalább egy telefonhívást, illetve érdeklődést a hibaüzenet miatt."

(#46787) Tapsi válasza senki68 (#46786) üzenetére


Tapsi
addikt

Hja, nem pörgettem vissza több hsz-nyit. :)

Most már a telefont sem veszi fel..

Ebből meg arra következtettem, hogy volt már pár telefonos körük.

(#46788) senki68 válasza modflow (#46784) üzenetére


senki68
senior tag

Ezek azért nem egy izmos megszakítók :)

10 amper max 2300 watt. Akkor gondolom nem véletlen van egy szabadon álló fázison a villanysütő.
Ha mellé még bekapcsolsz egy mikrót vagy vízforralót jó eséllyel leold.

(#46789) senki68 válasza Tapsi (#46787) üzenetére


senki68
senior tag

Én meg arra, ennyit a garanciális ügyintézésről.
Tehát inverterre panelra gyártói garancia van.
Az, hogy szerinted ezt a gyártói garanciát majd a kivitelező fogja 3 év múlva intézni, az egy álomvilág.

(#46790) Tapsi válasza senki68 (#46789) üzenetére


Tapsi
addikt

Ez praktikusan része egy kivitelezői szerzinek. Mi rakattunk klímát, ott a gariztatást a telepítő intézi, ha kell szerződés szerint.

(#46791) cinemazealot válasza modflow (#46784) üzenetére


cinemazealot
addikt

Bocs, muszáj belevauznom. :B Egy fázison 6 kW (teljesítmény) nem tud elfogyni, mert az bő 26 A, ezek pedig 10 A-es kismegszakítók. Ha 6 kWh-ra (energiára) gondoltál, az meg nem mond semmit, mert 6 kWh elfogyhat 10 A-rel is 2,6 óra alatt (230×10×2,6 = 5980), de elfogyhat 2 A-rel is 13 óra alatt (230×2×13 = 5980).

A sütős kérdésedre visszatérve: ahogy a többiek azt már elmondták, szaldó esetén nincs jelentősége, melyik fázisból fogyasztasz és melyikbe táplálsz vissza. Ha a szaldót idővel kivezetik, Te pedig átdugnád a nagyfogyasztóidat az inverter fázisára, akkor is arra kell majd figyelned, hogy az össz. pillanatnyi teljesítményfelvételed ne legyen nagyobb annál, mint amit a kismegszakítóid az adott fázison átengednek. Ha tehát a sütőt átdugod egy másik fázisba, akkor figyelj arra, hogy azon ne üzemeljen más.

A 2000 W-os napelem inverterednek ilyen szempontból nincs ráhatása a kismegszakító terheltségére. Az azzal, hogy termel, csak a hálózatnak segít be, így ha a fogyasztásod állandó is, a hálózati betáp. vezeték terhelése fog csak csökkenni, a lakás vezetékei nem fognak jobban izzani.

(#46792) ssarosi válasza Tapsi (#46787) üzenetére


ssarosi
tag

Velem biztos nem volt több telefonos "köre".
Az eltelt 3 év alatt nem volt miért felhívnom.
Bővítés ügyében akartam vele beszélni, de az e-mailre nem válaszol (él a címe, mert nem jön vissza, hogy kézbesíthetetlen a levél), a telefonja meg kicsörög, de nem hív vissza.
Addig jó volt a "kapcsolat", míg a húgom lányának ajánlottam, és ö kivitelezte a rendszerüket. Ajánlásomra kapott egy másik megrendelést is a szomszéd városban.
A garancia rám marad, azt már tudom.
Az EUR raklapon, amikor hozták a szerelés előtt az anyagot, ott maradt a szállítólevél (most is megvan), így tudom hogy melyik nagykerből vásárolták. Hogy van e ennek valami jelentősége garancia szempontjából, azt nem tudom.

(#46793) modflow válasza cinemazealot (#46791) üzenetére


modflow
veterán

Oké, köszi. 🙂

Egy Huawei Sun2000-2ktl-l1 estén milyen intervallumok között tekinthető normálisnak a FusionSolar által jelzett belső hőmérséklet?
Csak mert ma, hogy beköszöntött a nyár 😅 és kisütött a nap, azt írja most 19:19-kor, hogy 31,9 celsius fok.
Mi lesz ha valóban nyár lesz?

Ennyi?
–25°C to +60°C
(derated when the temperature is higher than +45°C)
Mi csökken itt 45 felett?

[ Szerkesztve ]

(#46794) gabor9991 válasza modflow (#46793) üzenetére


gabor9991
őstag

Nálam 31,7°C.
Ez teljesen normális, nyáron felmegy 50 fok közelébe.

(#46795) cinemazealot válasza modflow (#46793) üzenetére


cinemazealot
addikt

Szerintem ez normális lehet. Az én 3 kW-os, passzív hűtésű SMA-m most, hogy lement a nap, még mindig 29,9°C-os, pedig garázsban van. :) Nyári adatra nem emlékszem, problémája nem volt az elmúlt 6 évben, ezért nem figyeltem, de feltételezem, nem ok nélkül kapott csak bordákat.

(#46796) senki68 válasza modflow (#46793) üzenetére


senki68
senior tag

Az enyém így néz ki.

És tavaly július közepén.

(#46797) modflow válasza senki68 (#46796) üzenetére


modflow
veterán

Hú, 54 fok. Na majd nyáron kiderül.
Hol van ez az inverter elhelyezve?

(#46798) senki68 válasza modflow (#46797) üzenetére


senki68
senior tag

Nyáron is annyi :)

Egy raktárban.

(#46799) RandomName


RandomName
aktív tag

Sziasztok.Fronius inverteren merült fel az igény a PV pontos feszültség használatára.
Viszont van a rendszeren két tűzeseti leválasztó, ami feszültségkiesésnél hamarabb leold, mint ahogy a PV kimenet aktívvá válna.
Milyen megoldást szoktak ilyen esetben alkalmazni?

"A logout olyan mint egy joghurtkultúra... bedobod a bejegyzést, és minimum 8, maximum 24 óra múlva minden tag a téma egyetemi szintű szakértőjévé válik." By: DeFranco (2016)

(#46800) ssarosi


ssarosi
tag

Nem tudom, hogy politikai (gazdasági) rendszer fóbiám van, és már abban is ki*aszást látok, amiben nincs?
Most kaptam levelet az EON-tól, hogy a rádiós smart mérőórám leolvasását augusztus közepéről áthelyezték szeptember közepére. 3 éves a napelem rendszerem, az óracsere biztosan nem befolyásolt semmit, mióta itt lakom (1987) azóta változatlan az időpont. Eddig még bizonytalan voltam a miértre, de.
A szomszédom idős (80 múlt), nincs napeleme, szintén smart órája van. Az EON-os leolvasást mobil applikáción én csináltam meg neki (röhej, smart órán), ezért meg tudom nézni az ő elszámolási idő intervallumát. Neki változatlan, maradt augusztus közepe.
A kérdés a miért? Eddig volt némi túltermelésem (tavaly 990 kWó fillérekért), de most az egy hónap változás miatt ez ismét nőni fog, A várható pluszt télen lenulláztam klímás fűtéssel, de az egész borul, hiszen most 13 hónapra lesz az elszámolás. Ismét pluszom lesz, amit nem tudok elhasználni, hacsak nyáron ki nem teszek egy hősugárzót a teraszra. Újabb kérdés. Ha most átvariálom a fogyasztásom a következő évre, akkor meg visszateszik 11 hónapra, mert így jobb nekik, hiszen akkor meg mínuszban leszek?

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Napelem
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.