Hirdetés

2024. június 18., kedd

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Napelem

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 03:32:25

LOGOUT.hu

Általánosságban a napenergiáról (alapinformációk)
Kezdjük Ádámtól, Évától! Napenergiát nagyon sok mindenre lehet hasznosítani, nagyon sokféleképpen, de ezek közül a legelterjedtebb a napelem és a napkollektor.
Napelemmel villamos energiát lehet előállítani, napkollektorral hőenergiát állítunk elő, amivel vizet vagy levegőt lehet melegíteni, amit a használati meleg víz melegítésére, vagy épp fűtésrásegítésre lehet használni. Utóbbi előnye, hogy rendkívül magas hatásfokkal (<95%) tudja a beeső napsugárzást hasznosítani, hátránya, hogy akkor adja a legnagyobb meleget, amikor süt a nap – jellemzően amikor nincs rá szükségünk (nyáron)! Mosodáknak, autómosóknak (ahol sok hőenergiára van szükség nyáron is) ideális befektetés! Háztartásoknak már több problémát hordoz, mint előnyt, mert a nyáron keletkezett energiával valamit kezdeni kell, különben néhány év alatt saját magát fogja károsítani a rendszer!
Könnyű megjegyezni, hogy melyik-melyik, mert anno iskolában majdnem mindenkinek volt napelemes számológépe! Ez a topic a napelemekről szól! ;)

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#41851) senki68 válasza robi-k (#41849) üzenetére


senki68
senior tag

Nem tud asszimetrikus termelést. És csak az LG, BYD akksikkal megy .

(#41852) VaZso válasza eric.cartman (#41841) üzenetére


VaZso
senior tag

Honnan és mennyiért rendelted ezeket az akkumulátorokat?

(#41853) eric.cartman válasza robi-k (#41849) üzenetére


eric.cartman
senior tag

Köszi - de ahogy most gyorsan csekkoltam, nem csak az optimalizáló itt a gond, hanem a 10kW-os is max. 5kW akkut tud kezelni (maximum DC power), tehát szigetben feltételtelenem, hogy 5kW a csúcsa...[link]
Sajnos az egyetlen 20kW-os jóváhagyott hibrid: Sofarsolar HYD-20KTL-3PH pedig csak nagyfeszültségű (min.180V DC) akkupakkot tud kezelni.
Tehát úgy tűnik nem úszom meg a dupla inverter költségét :W

" I'm fat, but you're ugly. I can diet... :D "

(#41854) eric.cartman válasza senki68 (#41848) üzenetére


eric.cartman
senior tag

Köszönöm az infót!
Mindenképpen felveszem vele a kapcsolatot - a hsz-aiból úgy tűnik valóban nagy szakértője a témának :R

" I'm fat, but you're ugly. I can diet... :D "

(#41855) eric.cartman válasza VaZso (#41852) üzenetére


eric.cartman
senior tag

Kínából rendeltem őket (CALB Battery Store) - a teljes költség lassú tengeri szállítással Németországba, onnan ide házhoz DPD-vel, vámmal, áfával (DDP) és PayPal-fizetéssel együtt nagyjából 1.8MFt volt a 32 cellára (28,6kWh). (de amikor fizettem még 390-400Ft volt a US$)
..és garantáltan ez eredeti (lézeres QR-os quality check-es A-grade), már a legújabb verzió ami 9000 ciklus után a kapacitás 80%-át garantálja. Ennyi ciklussal életem végéig jó lesz ;)
Kaptam képeket is az eladótól amikor az enyémre heggesztettét fel a csavar-meneteket. Most éppen hajón van valamerre.

[ Szerkesztve ]

" I'm fat, but you're ugly. I can diet... :D "

(#41856) barizo válasza gabor9991 (#41847) üzenetére


barizo
tag

Az eredeti terv egy bő 7000kWh volt a panelokat tekintve
De mivel az év vége a változásokat hozta, így elvetettem a fűtést átállítani villanyos megoldásra a meglévő gáz helyett.
Ezért a teljesítmény igény is nagy mértékben redukalodott.
Havi számla kb 9000Ft villany.
Szóval most megy a dilemma, elállni egy az egyben vagy optimalizalni a beruházás költséget.
De még mindig nem érzek jó megtérülést ebben az egészben.

(#41857) barizo válasza asdf_ (#41850) üzenetére


barizo
tag

Az eredeti terv egy bő 7000kWh volt a panelokat tekintve De mivel az év vége a változásokat hozta, így elvetettem a fűtést átállítani villanyos megoldásra a meglévő gáz helyett. Ezért a teljesítmény igény is nagy mértékben redukalodott. Havi számla kb 9000Ft villany. Szóval most megy a dilemma, elállni egy az egyben vagy optimalizalni a beruházás költséget. De még mindig nem érzek jó megtérülést ebben az egészben.
Ugye beadva a 6-os inverter volt, amire megjött a jóváhagyás.
De mivel jelenleg nagyon nem opció leváltani a gazkazant (eredeti tervem az volt, hogy javarészt villamos megoldással fűtenék)így már redukalni kell a teljesítményt is.
3 fázis van, elvileg elő készülve a Solar fogadására (3*16A-re bővítés, megfelelő Fi relé, korrektebb fűtésre alkalmas klíma, etc...)
A tartalék azért volt benne ekkora mert eredetileg valóban a 9000/hó elektromos fogyasztás mellé még HMV és fűtés kiváltás lett volna a cél.
Na de most.
Most meg azon megy a matek, hogy egyáltalán nem ez a 2,3m is sok lenne nem tudva hogy mire szerzodom le az Eonnal.
Visszatàplàlàs, elszámolás, szaldó, stb....
Tehát ez a két opció maradt.
Vagy -nem elbukva a szeptemberben beadott jóváhagyását a rendszernek, egy lényegesen kisebb rendszer,- vagy elengedni az egészet, mert nem látni a megtérülést.
Ez a dilemma.

(#41858) sunseeker2k5 válasza KrAt (#41843) üzenetére


sunseeker2k5
lelkes újonc

Én diktálós voltam-vagyok és az okosmérő felszerelése után kaptam egy számlát az utolsó periódusra.

Ha HMKE-d van nem alapból egyszeri éves elszámolás van ? Ezt külön kell kérni ? Én azt gondolom, hogy ez a jelenlegi szaldó rendszer lényege, hogy évente csak 1x van elszámolás és azt a rész fizeted amit az éves betápod nem fedez.

Rosszul gondolom ?

(#41859) snooze válasza sunseeker2k5 (#41858) üzenetére


snooze
veterán

sajnos nem,kérni kell az éves elszámolást,havi 0ft-os elszámolást..pedig megoldhatná alapbol a szolgáltato,de nem megy nekik..👍

[ Szerkesztve ]

GO Gunners!!!

(#41860) senki68 válasza barizo (#41857) üzenetére


senki68
senior tag

Mivel semmi nem változott csak annyi, hogy 10 évig lesz a szaldo, én biztos nem vetném el az eredeti tervet.

(#41861) snooze válasza senki68 (#41860) üzenetére


snooze
veterán

szaldo lesz,csak nem mindegy milyen..😔

GO Gunners!!!

(#41862) senki68 válasza snooze (#41861) üzenetére


senki68
senior tag

Jelenlegi hatályos jogszabályok szerint éves.
De aki ennyire nyuszi, az minek vágott bele?
Mikor belevágott még azt se tudta meddig lesz szaldo.

[ Szerkesztve ]

(#41863) snooze válasza senki68 (#41862) üzenetére


snooze
veterán

.

[ Szerkesztve ]

GO Gunners!!!

(#41864) sanzi89 válasza senki68 (#41862) üzenetére


sanzi89
addikt

Azt tudta, hogy szerződés módosításig lesz szaldó. Legalábbis a csapból is ez folyt mindenhonnan.

De ahogy a fenti, úgy a mostani állítás se ér semmit, semmire nem lehet alapozni, ha holnap új verziót gondolnak ki, akkor az lesz. Azért ez némi bizonytalansági faktor 10 éves távlati tervezésnél és több millió forint elköltésekor.

[ Szerkesztve ]

"Mindent azért kell tudni mert kérdezik, nem azért mert hasznos."

(#41865) senki68 válasza sanzi89 (#41864) üzenetére


senki68
senior tag

Soha sehol semmi nem írta, hogy szerződésmódosításig lesz szaldo.

Annyit tudtunk, hogy 2024 január 01 után bármikor egy tollvonással megszűnhet.

Most viszont annyit tudunk, hogy telepítéstől számított 10 évig lesz szaldo.

(#41866) sunseeker2k5 válasza senki68 (#41860) üzenetére


sunseeker2k5
lelkes újonc

Rossz helyre válaszoltam, sorry

[ Szerkesztve ]

(#41867) Csontikka válasza Csontikka (#40854) üzenetére


Csontikka
aktív tag

Sziasztok!
ez a kérdés még mindig fennáll a túláram védelemmel kapcsolatban.
Valaki aki jártas a túláram védelmi eszközökben tudna nekem segíteni az eszközök kiválasztásában?
AC oldalra a Noark/ex9ue2 12.5 3pn 275-t tenném én is, de a DC oldallal kapcsolatban bizonytalan vagyok.
Ez esetleg megfelelő lenne? (Weidmüller VPU PV II 3 1000) Ez egyben túlfesz és túláram védő is? Bocs ha hülyeséget kérdezek és ez ugyanaz, csak nem értem teljesen hogy a korábbi HSZemben szereplő DC oldali képen miért van a 2 string-re annyi sok védelmi modul.
(csak T2 védelmet szeretnék DC oldalra mert ahogy néztem a T1 védelem iszonyat drága)

7, illetve 8 panel van a stringeken (TrinaSolar 420-as panelek) illetve hamarosan felkerül mindre a huawi 450-es optimalizáló is. (huawei sun2000-10ktl-m1 3 fázisú inverter)

Előre is köszönöm a segítséget!

[ Szerkesztve ]

(#41868) t72killer


t72killer
titán
LOGOUT blog

kempingezős összehajtható napelemet 50-80W környéki teljesítménnyel, lifepo4 (14,6V)+usb töltési képességgel tudtok ajánlani, vagy érdemesebb pl 4 kicsi flexi panelből s.k. összebarbárkodni?

[ Szerkesztve ]

30€ Meta store bónusz Quest headset aktiváláshoz, keress priviben :)

(#41869) sunseeker2k5 válasza snooze (#41859) üzenetére


sunseeker2k5
lelkes újonc

Köszönöm, ez fontos információ. Telefonon az MVM-nél lehet ezt kérni ?

(#41870) snooze válasza sunseeker2k5 (#41869) üzenetére


snooze
veterán

nekem anno igy állitották be ,csak kitartoan kell hivni öket..😊

GO Gunners!!!

(#41871) Gabesz87


Gabesz87
veterán

El tudnátok magyarázni, hogy is működik a különbözet elszámolása? Mindig ilyenkor januárban történik az elszámolás? Mert én azt hittem, hogy a rendszer használatba vétele után évente (1 év elteltével) történik. Ma kaptam egy elszámoló számlát, és látom, hogy a végén van egy nyilatkozat és kifizetési kérelem. És ezt hogy kell elküldeni, postán (van rajta egy Bp. II. JÁnos Pál pápa téri cím), vagy mailben scannelve is lehet? És ha nem kérem a kifizetést, akkor mi történik? Mert nekünk májusban telepítették, június óta működik a rendszer, és addig - pláne most télen - úgyis több lesz a fogy. mint a termelés, szóval még azt sem tudom biztosra, tudunk-e nullázni.

(#41872) hzsolee


hzsolee
őstag

Azt meg tudja valaki mondani, hogy Makeskyblue vezérlő lemerült akku jelzés után magától visszaáll, vagy ki kell kapcsolni? A doksiban annyi van, hogy várjak...

A feleségem szerint 2 hibám van. Az egyik, hogy nem figyelek rá, a másikra nem emlékszem... ( . )( . ) Nagyon difficult az élet... meg schwer..."

(#41873) psg5


psg5
veterán

Sziasztok!

Amikortól termel a rendszer, hogy érdemes a szolgáltatónál a részszámlákat beállítani? 0.-fizetésre állítani vagy egy-két ezerre? Nyilván (ha) havi szaldó lesz megint más, de ti hogy állítottátok?

F.K.T.

(#41874) senki68 válasza Gabesz87 (#41871) üzenetére


senki68
senior tag

Attól, hogy lett egy napelemrendszered az éves leolvasás időpontja nem változik. /kivéve ha kérted és engedélyezték/. Így az első év általában tört év.

Ha most van plusz termelésed, azt vagy kifizetik, vagy elvész. Azt már tovább nem tudod vinni.
Opus Titász be lehet küldeni mailban, csak hitelesíteni kell.

(#41875) leslieke válasza psg5 (#41873) üzenetére


leslieke
Jómunkásember

Nullára, évente egyszeri elszámolással. Havi részszámlát akkor érdemes kérni, ha biztosan tudod, hogy a rendszer kevesebbet fog termelni, mint a fogyasztás, mivel az éves elszámolást egyben kell fizetni.

A sörben az a jó, hogy legyél bárhol a világon, kizárólag az első háromnak fáj az ára!

(#41876) llacee


llacee
őstag

Sziasztok
Technikai kérdésem lenne, nem az én rendszerem csak segíteni szeretnék.
Egy fázisú huawei inverter, mindenhez van hozzáférés.
Otthoni wifin a telefonos app kapcsolódik, mutatja a termelés/fogyasztást.
Ha nem otthoni wifin van semmi.
Állítólag ez működik más wifi kapcsolaton is pl munkahelyről ránézne.
Beállításokban a felhős kapcsolat az inverter és a felhő szerver között zöld, connected.
Mit kell állítanom, hogy működjön minden wifiről?

(#41877) cdl válasza llacee (#41876) üzenetére


cdl
senior tag

Milyen telefonos app? Nem az inverter saját wifijére kapcsolódik a telefon?
Ez ugyanis 2 különböző app.

(#41878) sunseeker2k5 válasza snooze (#41870) üzenetére


sunseeker2k5
lelkes újonc

Az megy, volt hogy másfél órát vártam hogy kapcsoljanak ügyintézőt, csak azért, hogy elmondja ezzel a DÉMÁSZT hívjam direktben :)

(#41879) t72killer válasza t72killer (#41868) üzenetére


t72killer
titán
LOGOUT blog

Kishal kérdésre valaki :F ?

Egyszer volt 1 pici paneles napelenes usb-töltőm, az hamar kiadta a lelkét. Emiatt is hajlok inkább saját bütykölésre, mert azt legalább javíthatom ha vmi besz.rt.

30€ Meta store bónusz Quest headset aktiváláshoz, keress priviben :)

(#41880) t72killer válasza t72killer (#41879) üzenetére


t72killer
titán
LOGOUT blog

egy konkrét jelölt. Bár azt nem tudom értelmezni, hogy mennyi a dc kimenet: valahol be tudom vajon állítani a konkrét értéket :F?

30€ Meta store bónusz Quest headset aktiváláshoz, keress priviben :)

(#41881) psg5 válasza leslieke (#41875) üzenetére


psg5
veterán

Köszönöm.
Megkaptuk az engedélyt most kukdjuk a keszre jelentest. Ameddig nem jonnek orat programozni (oracsere már megvolt amikor 3 fazisra emeltettunk) addig gondoltam nem allitgatom a resszamlat. Online engedni fogja? (Mvmnext online gáznál nem engedi tamogatott ar alá vinni).

F.K.T.

(#41882) senki68 válasza psg5 (#41881) üzenetére


senki68
senior tag

Azért ne lepődjél meg ha nem programoznak semmit. :)Még blombát se bontanak. :)

(#41883) edeleny válasza Gabesz87 (#41871) üzenetére


edeleny
őstag

Nem a Pápa térre kell küldeni, hanem Paksra, MVM ügyfélszolgálati kft, vagy MVM Service Kft. Egy levelet megspórolsz. A címet fejből nem tudom. Én az ugyfélszolgálathoz küldtem másodjára, de ami vissza jött levél abban elől az Ügyfélszolgálat, hátul a Service KFT volt.

Nyugodt légy, nálam szeptembertől tart az ügy.

Az interneten előtt is ugyan ennyi hülye volt mint most, csak a világ nem tudta róluk, hogy azok.

(#41884) psg5 válasza senki68 (#41882) üzenetére


psg5
veterán

Mármint? Kijönnek ránéznek csupán?

F.K.T.

(#41885) sanzi89 válasza psg5 (#41884) üzenetére


sanzi89
addikt

Ilyen esetben nekem csak kijöttek, ránéztek, felírták a mérő óra állásokat és azt mondták, hogy bekapcsolhatom az invertert és elmentek. 5 perc volt az egész, egy csavarhúzót nem fogtak a kezükbe.

"Mindent azért kell tudni mert kérdezik, nem azért mert hasznos."

(#41886) kiir válasza psg5 (#41881) üzenetére


kiir
tag

Most év legelején volt az óracserém, rögtön foglaltam időpontot ügyfélszolgálati irodába, de legnagyobb megdöbbenésemre simán nullára tudtam állítani a havi részszámlámat online is. Az ügyfélszolgálaton már csak rápillantott az ügyintéző a gépére, hogy "de hát már nullán van" és kész is voltam. A változtatást febr. 1-jével vették be, vagyis egy nem nullás számlám még lesz azért.

[ Szerkesztve ]

(#41887) senki68 válasza psg5 (#41884) üzenetére


senki68
senior tag

Azért nem csak ránéznek, mert van olyan, hogy viszik a csatlakozási dokumentációt, és megnézik, úgy van e megcsinálva, ahogy a terven fel van tüntetve. Aztán kitöltenek egy csomó dokumentumot, felírják a blombák számát, de az órához nem nyúlnak. Csak megnézik eddig mennyit tápláltál be, mennyi az óraállás, mert kapsz egy elszámolószámlát.

De magát az órát nem programozzák :)

(#41888) edeleny


edeleny
őstag

Ez az MVM tényleg egy vicc!
A december eleji, harmadjára visszaküldött visszatérési dokumentumokról még mindig semmi.

Mivel ÉMÁSZ-os voltam az app-ban nincs fogyasztás.

Szintén december eleji mailra válaszoltak. Töltsek ki egy semmitmondó nyomtatványt, majd valamikor beállitjak.
Kinyomtat, aláir, szkennel, küld. Kíváncsi leszek!

Töltsek ki elégedettségi kérdőívet.
Már dörzsöltem a kezem, most aztán jól....
Első kérdés:
Mennyire elégedett a válasz stílusával?
10 ből, legyen 5.
És nincs több kérdés 😥😥😀😀😁😁

Az interneten előtt is ugyan ennyi hülye volt mint most, csak a világ nem tudta róluk, hogy azok.

(#41889) cOxeR válasza edeleny (#41888) üzenetére


cOxeR
Ármester

4 hónapja írtam egy panaszlevelet, azóta ezt 3 alkalommal kiegészítve újra és újra megkapták, semmit nem válaszolnak… itt az ideje megint írni.
Az a baj, ügyfélszolgálatra bemegyek a végén csak kiabálni fogok a szerencsétlennel mert segíteni/válaszolni kárt enyhíteni nem fog… max a vérnyomásom lesz 200… nincs igazából felettes szerv akitől tartanának (mint más normális piaci szolgáltató), az ügyintézők meg így is le vannak strapálva.

(#41890) gorbep


gorbep
senior tag

Jött ma egy mail a SolarWEb-ről...

Na ilyen még nem volt a 8 év alatt... mondjuk olyan se hogy a hó nem csúszott le a panelekről...

Gyorsan kifutottam megnézni, azt írja: " Alacsony photovoltaikus teljesítmény"

Remélem nincs más gond.... :(

[ Szerkesztve ]

- Micimackó! Hogyan betűzik azt, hogy szeretet? - Sehogy Malacka, azt érzik .......

(#41891) BB9000 válasza t72killer (#41880) üzenetére


BB9000
senior tag

"Specifications: Charging Port Output: DC 18V / 3.4A(Max) & USB 5V / 2.1A"
Ennek az értelmezése okozott nehézséget? :-o
Kis segítség: Két kimenete van. Az egyiken jön ki a 18 Volt, 3,4A maximummal. Feszt állítgatni nem lehet. A másik meg egy USB port, ami 5V, 2.1A. Ezen sincs fesz állítási lehetőség.

(#41892) t72killer válasza BB9000 (#41891) üzenetére


t72killer
titán
LOGOUT blog

Az okozott nehézséget, hogy a 18V fix, nem variálható érték-e, vagy az, hogy valamivel 12-18 között állítani lehet-e ezeket? Jellemzően kevés képet töltenek fel a kínaiak :((( , az univerzális laptoptápomon pl van egy kis tekerentyű potméter, amivel a kimenő feszt állítod. Fix 18V-ra még vacakolnom kell egy buck adapterrel.

Másik bizonytalanság, hogy vajon mennyire megbízhatók ezek hosszú távon :F

[ Szerkesztve ]

30€ Meta store bónusz Quest headset aktiváláshoz, keress priviben :)

(#41893) nihill válasza gorbep (#41890) üzenetére


nihill
őstag

semmi gond nincs, hóval fedett paneleknél ez teljesen normális

(#41894) sunseeker2k5 válasza sunseeker2k5 (#41878) üzenetére


sunseeker2k5
lelkes újonc

Nos felhívtam az MVM-et és megerősítették, hogy autómatikusan éves szaldóba kerülök, de... ITT jön a csavar :)

Ha nem szeretnék havonta résszámlákat kapni és fizetni, akkor át kell tegyük éves egyszeri elszámolásba a dolgokat ami megtörtént. Külön felhívták a figyelmem, hogy ha ezt választom, akkor az éves elszámoláskor egy összegben kell kifizetni a különbözetet, ami nagyobb összeg is lehet. Azt is elmondták, hogy általában azok szokták ezt választani, ahol a termelés mennyisége nullszaldóssá teszi az éves mérleget vagy ehhez közeli érték jön ki.

Pluszban kaptam egy hasznos linket emailben az egész témáról :
https://www.mvmnext.hu/ee/egyetemes-szolgaltatas/ugyintezes/szamlazas-fizetes/elszamolasi-modok

Adtak egy email címet is további technikai kérdések megválaszolására : h_tarifa.hmke@mvm.hu

Az okosmérős kérdésem is feltettem : miért nem látom a visszatermelést. A válasz az volt, hogy mivel egy hete indult a HMKE a rendszer még nem látja ezt, kb 30 nap múlva fogja. (ahogy @snooze és @313313 is írta)

Mégegyszer köszönöm mindenki segítségét itt a fórumon :)

(#41895) zotyesz 1


zotyesz 1
tag

Az egyik régebbi rendszeremet szeretném kibővíteni pár új "kimaradt" panellel (ugyanolyan pozícióba és szögbe rakva). Akkoriban polikristályosak lettek rakva, azokhoz kerülnének sorbakötve az új monokristályosak. Természetesen a panelek eredő feszültsége az inverter max.fesz. tartományában maradna. Lehet ezeket (polit a monoval) egyszerűen sorbakötni, vagy ajánlatos használni Tigo-kat? (optimizer TS4-A-O)

[ Szerkesztve ]

(#41896) Vision válasza zotyesz 1 (#41895) üzenetére


Vision
veterán

Lehet sorba kötni, ha az invertered bírja.

(#41897) psg5 válasza senki68 (#41887) üzenetére


psg5
veterán

Köszönöm mindegyikotoknek!

F.K.T.

(#41898) bb71


bb71
őstag

Van ötlete valakinek, hogy miért eshet be 0-ra ugyanarra néző optimalizálós panel termelése:

(#41899) eric.cartman válasza bb71 (#41898) üzenetére


eric.cartman
senior tag

Elromlott a panel vagy az optimalizáló? (Talán kontakt hiba?)

" I'm fat, but you're ugly. I can diet... :D "

(#41900) HunChris válasza bb71 (#41898) üzenetére


HunChris
senior tag

Kommunikációs hiba, esetleg kontakt?

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Napelem
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.