Hirdetés

2024. június 26., szerda

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Napelem

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 03:32:25

LOGOUT.hu

Általánosságban a napenergiáról (alapinformációk)
Kezdjük Ádámtól, Évától! Napenergiát nagyon sok mindenre lehet hasznosítani, nagyon sokféleképpen, de ezek közül a legelterjedtebb a napelem és a napkollektor.
Napelemmel villamos energiát lehet előállítani, napkollektorral hőenergiát állítunk elő, amivel vizet vagy levegőt lehet melegíteni, amit a használati meleg víz melegítésére, vagy épp fűtésrásegítésre lehet használni. Utóbbi előnye, hogy rendkívül magas hatásfokkal (<95%) tudja a beeső napsugárzást hasznosítani, hátránya, hogy akkor adja a legnagyobb meleget, amikor süt a nap – jellemzően amikor nincs rá szükségünk (nyáron)! Mosodáknak, autómosóknak (ahol sok hőenergiára van szükség nyáron is) ideális befektetés! Háztartásoknak már több problémát hordoz, mint előnyt, mert a nyáron keletkezett energiával valamit kezdeni kell, különben néhány év alatt saját magát fogja károsítani a rendszer!
Könnyű megjegyezni, hogy melyik-melyik, mert anno iskolában majdnem mindenkinek volt napelemes számológépe! Ez a topic a napelemekről szól! ;)

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#42501) mlaci01 válasza Blackmate (#42395) üzenetére


mlaci01
tag

A CHiNT azt írta, hogy nincs 3 fázisú mérőjük Huawei-hez :(

(#42502) matt_ válasza szabog74 (#42496) üzenetére


matt_
újonc

Okt 6-i igényre még nincs válasz. Szszmiklós. :((

(#42503) hevepapa válasza senki68 (#42494) üzenetére


hevepapa
senior tag

Hol olvasható ez a hivatalos Fronius és SE álláspont?
A Froniusnál pár frissítéssel ezelőtt volt egy javítás ami a felhő elérés biztonságát növelte. Azt meg eldönti mindenki, hogy neki mennyire probléma, ha esetleg sebezhető a felhő elérése. Persze meglepne, ha az átlag felhasználó olvasgatná a change logot amikor kijön egy frissítés :)

(#42504) Zolee897 válasza cOxeR (#42499) üzenetére


Zolee897
tag

"benzinnel is"

Mondjuk az igaz, hogy az olaj ára is már rég-rég lejjebb van, mint a háború előtti szint. Nálunk a gyenge forint miatt ilyen drága a benzin.

(#42505) edeleny válasza Thales79 (#42498) üzenetére


edeleny
őstag

Egyszeri 5000 ft küldenek, anblock!

Az interneten előtt is ugyan ennyi hülye volt mint most, csak a világ nem tudta róluk, hogy azok.

(#42506) LifeM4kker


LifeM4kker
csendes újonc

Sziasztok!
Láttam itt a képeket, hogy milyen applikációkat használtok.
Nekünk ami van az komolyan ennyire képes, hogy 1 db adatot ír? Ebből honnan fogom tudni a fogyasztásunkat? :F
Másoknak láttam rendes statisztika fül van alul, itt pedig egy görbe van max a pillanatnyi termelésről..
[kép]

[ Szerkesztve ]

Gy.T.

(#42507) LifeM4kker válasza LifeM4kker (#42506) üzenetére


LifeM4kker
csendes újonc

Kép lemaradt.
[kép]

[ Szerkesztve ]

Gy.T.

(#42508) asdf_ válasza LifeM4kker (#42506) üzenetére


asdf_
veterán

Ha nem szerelsz fel egy mérőt és nem kötöd össze az inverterrel, akkor szegény honnan tudná a fogyasztásodat? Anélkül csak azt tudja, amit megtermel, hogy ebből mennyi megy a házba és menny a hálózatba, azt értelemszerűen nem.
B verzió: okosotthonos szórakozás és villanyóra P1 port, meg inverter adatolvasgatás

(#42509) senki68 válasza hevepapa (#42503) üzenetére


senki68
senior tag

Tanfolyamon.

Froniusnál külön kell szedni az inverter és a datamanager frissítését.

(#42510) LifeM4kker válasza asdf_ (#42508) üzenetére


LifeM4kker
csendes újonc

Hát nem vagyok villamosmérnök, apukámnak próbálok segíteni mert mindenképp ezt akarja tudni mennyit fogyaszt :D Ki tud segíteni ilyen mérőrendszer kiépítésben?

Gy.T.

(#42511) snooze válasza LifeM4kker (#42510) üzenetére


snooze
veterán

veszel egy dtsu666 h 3f méröt,és egy jo villanyszerelö be is tudja kötni..vagy a telepitö,aki csinálta a napelemet..

[ Szerkesztve ]

GO Gunners!!!

(#42512) foo85 válasza tothgabor73 (#42500) üzenetére


foo85
kezdő

Igen ez a 10V ahogy nézem mindig meg van eltérés. 20-30V-ok pedig a drasztikus eltérések, a kikapcsoláskor 227-205-234V volt a fázisonként. Eddig annyit bírtam kilesni hogy 12-16 óra között esik be drasztikusan, sokszor 200-202V-ra a feszültség (nem egy pillanat alatt hanem szépen lassan 1-2 óra alatt), utána szépen helyreáll. Most nézegetem hogy mi lesz ha az azon a fázison lévő klímát nem használom, de nem hiszem sokra megyek vele mert az eddigiek alapján akkor is esik ha nem fogyasztok semmit…
És innentől nálam megállt a tudomány, házon belül és kívül is szakember tudja folytatni… :)

(#42513) tothgabor73 válasza foo85 (#42512) üzenetére


tothgabor73
csendes újonc

Hát, ha fogyasztás nélkül is ez van, akkor nem nálad lesz a probléma, hanem a trafókörzetben. Valószínűleg nem egyenletes a terheléselosztás a fázisok között (utcaszinten) Nekem is délután esik be inkább az egyik fázis ( [link] ). Lehet, hogy akkor indulnak a vezéreltek? Bár akkor egy erős leszúrás után lassan emelkednie kéne. Nem tudom, hogy mi lehet az ok, de ezt inkább az E-ON-nak kell kiderítenie.

(#42514) Vision válasza senki68 (#42509) üzenetére


Vision
veterán

Fronius Smart meter beépítésével egyszerűen megvalósítható a visszwatt védelem, ugye? Amíg megjön az engedélyünk, óracserénk simán lehet, hogy még fél év is eltelik. Az alatt bőven megtérülne a dolog. Mit gondolsz?

Smart meter nettó ára most 75K körül mozog.

(#42515) robi-k válasza Vision (#42514) üzenetére


robi-k
őstag

Tudtommal minden korszerű rid tie inverter tud visszvatt üzemmódot megfelelő mérővel, de a visszvatt védelemnél is van kis mértékű visszacsorgó betáplálás, amit a szogáltató mérőóraja természetesen ki is fog jelezni a leolvasásnál. A nem engedélyezett visszatáplálást pedig bünteti a szolgáltató.

(#42516) Vision válasza robi-k (#42515) üzenetére


Vision
veterán

Hja, ez kicsit veszkós terület, mert az MGT maga már megvan. Ezt vehetjük visszatermelési engedélynek?

[ Szerkesztve ]

(#42517) senki68 válasza robi-k (#42515) üzenetére


senki68
senior tag

Minusz értéket kell beállítani, és akkor nincs visszacsorgó áram.

(#42518) asdf_ válasza robi-k (#42515) üzenetére


asdf_
veterán

Én amúgy már megvárnám a március végét, elvileg akkor derül ki, mi a tüdő lesz és hogyan. Lehet, mire eljut oda, hogy megjön az MGT és be kell adni a csatlakozásit, abba már bele sem kell rajzolni a smartmetert, mert mehet a kitáplálás. Az viszont azért valószínű szemet szúr majd, hogy 5-10 évre visszamenőleg mondjuk 4100-4350 kWh volt valaki fogyaszatása, majd most hirtelen beesik a harmadára (ha nyárra esik a várakozás, akár a felére). Persze megértem, várjon hónapokat, fél évet az, aki rászorul.

313313, titeket hogy küldenek, van bármi észszerű kísérlet arra, hogy a lehető legkevesebbet kocsikázzatok és a lehető legtöbbet vegyetek át a kuncsaftok blokkosításával, vagy totál random elmebeteg módszerrel öntik a címeket és mehettek a szélrózsa minden irányába és csütörtökön van olyan településes cím, ahol pl. két nappal korábban, kedden voltatok?

[ Szerkesztve ]

(#42519) S-eye


S-eye
senior tag

V-TAC matricás Deye inverterekkel van már tapasztalat? Kell félni attól, hogy nem "igazi" Deye? Vagy ez nem igazán probléma?

Pályázatos kivitelezőm ezt ajánlja. Azt mondja hamarosan már az 5kW-os hibridre is kijön az engedélyük.

(#42520) sz.zs. válasza edeleny (#42505) üzenetére


sz.zs.
senior tag

Nekem pl. amikor a szabványosításnál 2 hetet késtek júliusban az MGT-vel , automatikusan küldték. Amikor októberben 76 napra kaptam meg az MGT-t a HMKE igénnyel kapcsolatban, semmit nem kaptam azóta sem…

Mini Gaggia (Aplimont) pid box-szal vagy nélküle eladó

(#42521) mlaci01


mlaci01
tag

Akinek Huawei invertere van megnézné milyen hőfokon üzemel?
Most hogy ilyen sok a napsütés, az enyém nagyon magas hőfokon üzemel.
13-körül betettem egy ventilátor, de nem történt nagy változás.
Normális ez így ?

(#42522) kardkovacsi válasza Zolee897 (#42490) üzenetére


kardkovacsi
senior tag

Rövid távon biztos esni fog. A nagyker árra gondolok. Az áram ára nagyon erős korrelációban van a gáz árával. Amikor 300 euró fölött volt a gáz ára akkor 600-700 euró is volt egy MWh, most amikor 53 a gáz ára akkor meg 100-200 között van.

Viszont a gáz ára jelenleg magas, még mindig. Ha kiépül a megfelelő mennyiségű LNG kapacitás Európában (2025-26 lett amikorra teljesen megépül) olyan 30 euró környékén lesz azaz innen még van egy felezés. Ez valószínűleg meg fog látszani az áramárakon is.

Amúgy legtöbben örülnének annak is ha a bekerárat megkapnánk a fel nem használt áramért, mert akkor megérné bővíteni, hogy a téli hónapokban egyezzen a termelés a fogyasztással, nyáron meg kifizetnék a túltermelést havi szaldó alapján.

(#42523) asdf_ válasza kardkovacsi (#42522) üzenetére


asdf_
veterán

Sok önkományzatot meg beszédítették a fixáras gázba szeptemberig vagy meddig, na azokat is egy okos lépés volt aláírni. :U

(#42524) airotkiv válasza mlaci01 (#42521) üzenetére


airotkiv
csendes tag

Napsütötte falrészen van? :Y
A miénk ugyan Solplanet, és árnyékban, de 23,5 fok... tudom, ez semmiben sem releváns a kérdésedre, de ha már felmerült, megnéztem.

(#42525) Catman válasza mlaci01 (#42521) üzenetére


Catman
aktív tag

Az enyém egy 2kW inverter, 19 fokot mutat jelenleg. Ezt a grafinkont hol látod?

(#42526) snooze válasza mlaci01 (#42521) üzenetére


snooze
veterán

nálam 40.5fok fedett teraszon oldalfallal télen..

[ Szerkesztve ]

GO Gunners!!!

(#42527) mlaci01 válasza airotkiv (#42524) üzenetére


mlaci01
tag

Egy kis kamrában van, de az ablakon keresztül rásüt a nap, igaz ablakon és függönyön keresztül.Október 11-től üzemel, de eddig ilyen nem volt, csak pár napja.Ami még érdekes, hogy mióta feltettem a ventilátort, a hűtőborda kézmeleg.

[ Szerkesztve ]

(#42528) mlaci01 válasza Catman (#42525) üzenetére


mlaci01
tag

Grafana, saját adatgyűjtés.

(#42529) kardkovacsi válasza asdf_ (#42523) üzenetére


kardkovacsi
senior tag

De ez csak idén szeptemberig. Nem volt ez annyira rossz lépés, kockázatkerülés. Mondjuk az is tény, hogy 59 eurón fixálták az árat és azóta esett még 10%-ot a gáz.

(#42530) peternac válasza mlaci01 (#42521) üzenetére


peternac
tag

nálam is hasonló
nekem lakáson belül van a mosokonyhában egyéb gépekkel együtt
jelenleg ott 24,4 fok van 30%-os relatív párával
eddig még nem vettem észre, hogy throttlingolna a magas hő miatt
szóval sztem "jóvanazúgy"
a nyári csúcsot is remélem kibírja így

(#42531) mlaci01 válasza peternac (#42530) üzenetére


mlaci01
tag

Szerintem nekem vág 8kW fölött, ha eléri a 60 fokot.

(#42532) peternac válasza mlaci01 (#42531) üzenetére


peternac
tag

nekem 6,44kWp panel van fent, az inverter meg 5kW-os
még nem értem el a csúcsot sosem (4,5kW körüli az eddigi max, panelok DNY-ra néznek, talán majd a kövi hónapban)
de mindjárt lekérdezem, hogy mi volt nekem eddig a max temp

(#42533) peternac válasza peternac (#42532) üzenetére


peternac
tag

eddigi max temp:
2023. február 4. 14:58:21 Inverter Internal temperature: 57,4 °C
2023. február 4. 15:05:00 Inverter Internal temperature: 57,4 °C

(#42534) HunChris válasza Zolee897 (#42504) üzenetére


HunChris
senior tag

Már a gyenge HUF sem igaz a háború előtti árfolyamhoz képest.

MOL sem tudja megmagyarázni miért adja ilyen drágán az üzemanyagot a környező országokhoz képest. (úgy, hogy többnyire az 50%-kal olcsóbb Ural olajat kapja.)
Ural $55, Brent $85

A szaknciók is maradtak, viszont a energiaárak a háború előttiek. Tehát mégsem a szakciók tehetnek az energiaárakról, ezt nehéz lesz kommunikálni...

[ Szerkesztve ]

(#42535) cdl válasza mlaci01 (#42521) üzenetére


cdl
senior tag

Nálam kint van az északi oldalon, 14.8 fokos.

(#42536) cOxeR válasza Zolee897 (#42504) üzenetére


cOxeR
Ármester

A forint ami 400 alatt nem volt idén és volt 385 körül is? :) - előre megyünk ;) :Ude szerintem elég ebből nincs értelme :)

(#42537) Caranita válasza airotkiv (#42524) üzenetére


Caranita
aktív tag

Nekem ezért javasolták az északi falat minden mással szemben (beltér/kültér), így sosem éri a nap.
A mai napi csúcshőmérséklete 17.4 C°, így nyáron sem számítok nagy melegedésre.

(#42538) mlaci01 válasza Caranita (#42537) üzenetére


mlaci01
tag

Nekem 15-20m kellet volna kábelezni ehhez. Nem igen volt választásom. Az utcai betáp és a villanyóra a déli fal közepén van.
Mondjuk az előbb befelhősödött egy kis időre, és 5-10 perc alatt visszaesett 45 fokra.

[ Szerkesztve ]

(#42539) snooze válasza HunChris (#42534) üzenetére


snooze
veterán

áfa,adó itt jóval magasabb mint máshol..

GO Gunners!!!

(#42540) csongi


csongi
veterán

Sziasztok!
Kellene egy kis útba igazítás.
Jelenleg, hogyan számolják el hálózati díjat?
Az áram részét értem. X bemegy, X kijön. Képződik egy diferencia.
De a hálózathasználati díj, az hogy?
Köszi!

(#42541) asdf_ válasza HunChris (#42534) üzenetére


asdf_
veterán

MOL sem tudja megmagyarázni miért adja ilyen drágán az üzemanyagot a környező országokhoz képest.

És azt megfigyeltétek, hogy az eddigi kutak közti eltérések -amiknek az áremelkedések miatt nőniük kellett volna- gyarkolatilag eltűntek?
Nemhogy az egy márkához tartozó kutaknál egyezik az ár (nem kéne, mert külön cégek üzemeltetik őket, azaz az Attilla u. 1. alatt található Shell kút a Gipsz Jakab kft-hez tartozik, míg a tőle 500 méterre levő Zoltán u. 1 alatti Shell kutat meg a Pop Simon kft. viszi). És most nemhogy az egymárkájú kutak közt nincs különbség (pedig hányszor láttam egymással szemben levő kutat ugyanazon út két oldalán eltérő árakkal, pl. Könyves Kálmánon a Lurdy előtt a két Shell, amíg megvolt mindkettő), hanem egy egész kerületen belül az összes színes ugyanannyiért tolja. Most poénból rászűrtem, XIV. kerület + 20 kilométéres(!) körzet:
Összes Shell 613,9
Összes ÖMV 613,9 (kivéve 3 autópályás)
Összes MOL 614 Ft (kivéve 3 autópályás)

A GVH meg csendben ül és malmozik... :U :U :U

(#42542) Zolee897 válasza asdf_ (#42541) üzenetére


Zolee897
tag

"MOL sem tudja megmagyarázni miért adja ilyen drágán az üzemanyagot a környező országokhoz képest."

A Mol meg tudja de nem AKARJA megmagyarázni. A MOL részben állami cég, a Hernádi meg azért eléggé kötődik a fideszhez nem fogja azt mondani, hogy az állam által kivetett magas adók és az állam által okozott gyenge forint miatt magas nálunk a benzin ára.

[ Szerkesztve ]

(#42543) zfarkas


zfarkas
senior tag

Sziasztok!

Aki mostanában (kb. 2 hónapon belül) adott be HMKE betáp miatt kifizetési kérelmet, az megkapta már a pénzt?
December végén küldtem be a nyomtatványt, azóta semmi, állítólag feltorlódtak a kérelmek, kötbérről nem hajlandóak tájékoztatni, pedig 30 napon belül kellene fizetniük.
Köszi,

Zoli

Raw Dark Pure

(#42544) Zolee897 válasza mlaci01 (#42521) üzenetére


Zolee897
tag

Hány kW-os az invertered és mennyi panel van rajta? Nekem 4kW-os inverter, 4.125 kWp napelemmel és belső hűvös de kintinél melegebb folyosón van, ma 44 fok körül volt a max.

(#42545) Zolee897 válasza HunChris (#42534) üzenetére


Zolee897
tag

"A szaknciók is maradtak, viszont a energiaárak a háború előttiek. Tehát mégsem a szakciók tehetnek az energiaárakról, ezt nehéz lesz kommunikálni"

Most volt pár hete az ELSŐ szankció, ami az energiaárakat birizgálta. Előtte egy olyan sem volt. És nem lesz nehéz kommunikálni, mert az emberek 99%-nak fel sem tűnik, hogy az ÖSSZES eddigi szanckiót mi is együtt szavaztuk meg a gonosz Brüsszellel, ettől függetlenül tele lehetett plakátolni az országot azzal, hogy a szankciók tönkretesznek...

Egyébként meg: https://www.consilium.europa.eu/hu/policies/sanctions/restrictive-measures-against-russia-over-ukraine/sanctions-against-russia-explained/

(#42546) Hohocali


Hohocali
aktív tag

Scrácok nem akartok politikai fórumba menni politizálni? Miért kell ide szemetelni?

"az armos chipek minden szempontbol elavultak, csak tok hulyeknek tudjak eladni oket , lasd ipad userek" by vers :)

(#42547) tothbe válasza csongi (#42540) üzenetére


tothbe
addikt

jelenleg azt is a differenciára fizeted.

By(e) Tothbe

(#42548) mlaci01 válasza Zolee897 (#42544) üzenetére


mlaci01
tag

10 kW, 11,6kWp
Most 1-2 kW termelésnél 43 fok, és már a nap se süt be az ablakon.

[ Szerkesztve ]

(#42549) mjani1172


mjani1172
addikt

Nagy nehezen bekötötték az új órát a cégben is.
Mit kell állítanom, vagy tennem hogy éves szaldós legyek? Most havi diktálós vagyok.
Állítólag az appban is lehet ezt állítani.
A lakásnál nem csináltuk meg , 1,5 évig ugyanúgy fizettük és ugyanannyit a havi átalányt , de mikor besokalltam és mikor bementünk az MVM -hez csak akkor állítottak valamit.

(#42550) edeleny válasza zfarkas (#42543) üzenetére


edeleny
őstag

Nyugi, én szeptember végén adtam be!, és azóta már ujra. Még semmi!

Az interneten előtt is ugyan ennyi hülye volt mint most, csak a világ nem tudta róluk, hogy azok.

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Napelem
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.