Hirdetés

2024. június 26., szerda

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Napelem

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 03:32:25

LOGOUT.hu

Általánosságban a napenergiáról (alapinformációk)
Kezdjük Ádámtól, Évától! Napenergiát nagyon sok mindenre lehet hasznosítani, nagyon sokféleképpen, de ezek közül a legelterjedtebb a napelem és a napkollektor.
Napelemmel villamos energiát lehet előállítani, napkollektorral hőenergiát állítunk elő, amivel vizet vagy levegőt lehet melegíteni, amit a használati meleg víz melegítésére, vagy épp fűtésrásegítésre lehet használni. Utóbbi előnye, hogy rendkívül magas hatásfokkal (<95%) tudja a beeső napsugárzást hasznosítani, hátránya, hogy akkor adja a legnagyobb meleget, amikor süt a nap – jellemzően amikor nincs rá szükségünk (nyáron)! Mosodáknak, autómosóknak (ahol sok hőenergiára van szükség nyáron is) ideális befektetés! Háztartásoknak már több problémát hordoz, mint előnyt, mert a nyáron keletkezett energiával valamit kezdeni kell, különben néhány év alatt saját magát fogja károsítani a rendszer!
Könnyű megjegyezni, hogy melyik-melyik, mert anno iskolában majdnem mindenkinek volt napelemes számológépe! Ez a topic a napelemekről szól! ;)

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#42351) cOxeR válasza t72killer (#42350) üzenetére


cOxeR
Ármester

Inkább a kérdés, hogy ami termel is mérvadó mennyiséget, az mekkora és milye zajjal üzemel, illetve engedi-e a helyi rendelet, hogy pl ideális magasságba kerülhessen.

(#42352) Vision válasza t72killer (#42350) üzenetére


Vision
veterán

Nem éri meg.

(#42353) cOxeR válasza koti (#42348) üzenetére


cOxeR
Ármester

Minek leállítani, újraindítani? A lényege, hogy folyamatosan menjen… 4 hónapja van rendszer nálam, nem 1x volt újraindítva automatikusan mikor frissítés volt.

(#42354) asdf_ válasza kardkovacsi (#42343) üzenetére


asdf_
veterán

Igen, az is jó, azt csak azért vetettem el, mert látszik :), a két alsó V betűt viszont el lehet rejteni.

(#42355) asdf_ válasza koti (#42348) üzenetére


asdf_
veterán

2.8.0 az nem a termelt, hanem a termelés azon része, amit helyben nem tudtál elhasználni, a "fölösleg", ha úgy tetszik. A termeltet az inverter mutatja, a kettő különbsége meg a termelésből származó önfogyasztásod.

(#42356) Frankie50 válasza asdf_ (#42342) üzenetére


Frankie50
tag

Üdv!
Tegnap a fél Dunántúlt összedöntő viharban szereltük fel az egész cuccot. Szerinted mennyi szél fújt ott mikor a képen látható állványon, létrán egyensúlyozva pakoltuk a 2 m2-s paneleket? Minden irányból elég szélvédett a hely. Déli fal, északról teljesen védett, nyugatról domboldal, keletről fák, egyedül délről kaphat erősebb szelet, de az is gyengül a szemben lévő távolabbi fákon. Azokat a csavarokat úgy tervezték, hogy nem kell alátétet tenni. Előbb fog a falból a beragasztott tipli kiszakadni a téglával együtt, mint a csavar feje leszakadni. Szóval én nem félek, hogy a fejemre esik a rendszer :) Mindamellett a két szélére egy-egy ferdekötőt még felrakok, mert hallgatok a véleményetekre.

(#42357) t72killer válasza cOxeR (#42351) üzenetére


t72killer
titán
LOGOUT blog

+#42352: +1, jogos :R . Közben olvastam amazonos visszajelzéseket egyikről-másikról, amelyik nem azt 5csillagozza, h milyen szép csomagolása van hanem érdemben meg is méri mennyit hoz, azok gyalázatos teljesítményről számolnak be, ami gyakran kukadöntögető szélben is csak a ráírt tizede. És igen, a halknak reklámozott cucc 100méterről hallgatóan visít meg ilyenek, úgyh skippeljük a témát.

Ami konkrétan elgondolkodtatott, az egy marketplace-en szembejövő használt rutland 1200 volt 500 fontért de se töltésvezérlő se normális, kertben használható oszlop nem volt hozzá. Most utánaszámoltam, a típus a való életben 50-100W körül termel szeles időben (nálunk mondjuk azért ebből nincs hiány), azaz a mi villanyárainkkal (~40penny/kWh) számolva 15-30EZER órát kéne pörögnie, hogy egyáltalán az árát visszahozza - addigra nemhogy ezt a kacatot, de engem is megesz már a rozsda...

[ Szerkesztve ]

30€ Meta store bónusz Quest headset aktiváláshoz, keress priviben :)

(#42358) kardkovacsi válasza Frankie50 (#42356) üzenetére


kardkovacsi
senior tag

Így legalább nyugodtan alszol :) különben minden egyes viharnál azon járna az agyad, hogy a napelemes fórumban azt mondták így akár lekaphatja a szél a paneleid.

(#42359) rsf válasza asdf_ (#42355) üzenetére


rsf
senior tag

Inkább az a legegyszerűbb megfogalmazás, hogy az ad-vesz óra az utcáról bejövő és kimenő villamos energiát méri. Pont.

“Az a baj a világgal, hogy a buták mindenben holtbiztosak, az okosak meg tele vannak kételyekkel.“

(#42360) Frankie50 válasza kardkovacsi (#42358) üzenetére


Frankie50
tag

:R

Ami biztató, ma reggel 8 órától már sütötte a nap az egész felületet. Az 5 panel 2300 kWp max, 250 v feszültséggel, és 9 A alatti áramerősség, ami lényeges. Már csak a villanyos emberkének kell bekötni, és mehet a termelés :DD

[ Szerkesztve ]

(#42361) Frankie50 válasza Frankie50 (#42360) üzenetére


Frankie50
tag

természetesen csak 2300 Wp :Y nem kis paksot raktam a falra :W

(#42362) snooze válasza cOxeR (#42346) üzenetére


snooze
veterán

jo a mai nap,meg nyáron sem volt ilyen magas a kW termelés..link

GO Gunners!!!

(#42363) mlaci01 válasza snooze (#42362) üzenetére


mlaci01
tag

Ez milyen inverter ?
Bocsi megtaláltam :)

[ Szerkesztve ]

(#42364) snooze válasza mlaci01 (#42363) üzenetére


snooze
veterán

huawei 6kW..4.5kWp panellel..

GO Gunners!!!

(#42365) Catman válasza snooze (#42364) üzenetére


Catman
aktív tag

És milyen appot használsz, ha nem titok?

(#42366) snooze válasza Catman (#42365) üzenetére


snooze
veterán

fusionsolar +dtsu 666 3f ami ilyet is tud: link

[ Szerkesztve ]

GO Gunners!!!

(#42367) cOxeR válasza snooze (#42362) üzenetére


cOxeR
Ármester

Milyen szögben vannak a panelek, illetve a tájolás?
Nálam a névleges 92%-ánál volt ma a csúcs, még kell kb 1 hónap mire ideális lesz a besugárzási szög a teljes felület maximumára/fölé.
Eddig 105% volt a plafon 21,67 kW (20,625 kWp panellel) kiváncsi leszek mi lesz egy éves futás után ez az érték.

[ Szerkesztve ]

(#42368) snooze válasza cOxeR (#42367) üzenetére


snooze
veterán

total déli,tetö 37fok..

GO Gunners!!!

(#42369) zsolosz


zsolosz
tag

[kép] Kedves Fórumozók!
Elkészült a napelemes állványunk, 45 fokos a dőlése. Szerintetek kellhet még bele némi merevítés? Az elmúlt napok szeles időjárása elgondolkodtatott...hátha.
60x40 x3 a keret anyaga, és a magassága pedig 3100 mm, szélessége 3000 mm, a kisebbik része 600 mm magas. A beton talpak a földben 900 mm mélyen. Még egy kérdés, amire nem tudom a választ, hogy ha megütöm a kezemmel a közepén a keretet, remeg egy darabig... Ez normális jelenség? Köszönöm a segítséget!

[ Szerkesztve ]

(#42370) koti válasza asdf_ (#42355) üzenetére


koti
tag

No ez egy nagyon jó info. Köszönöm az értelmezést.

(#42371) Frankie50 válasza zsolosz (#42369) üzenetére


Frankie50
tag

Ez földrengés biztos :K

(#42372) Reggie0 válasza zsolosz (#42369) üzenetére


Reggie0
félisten

Szerintem ezt egy statikus tudja kiszamolni neked.

(#42373) koti válasza zsolosz (#42369) üzenetére


koti
tag

A napelemek tömegéből adódó terhelést könnyedén elviseli a fémszerkezet. A szélterhelést pedig a födhöz való megfelelő rögzítéstől függ. Ha az betontuskókon van biztosan rendben van. Nyugodtan telepítheted a rendszert!

(#42374) zsolosz válasza Frankie50 (#42371) üzenetére


zsolosz
tag

Az igen, de remélem vihar biztos is... ;)

Reggie0 valószínűleg, igen

koti, jókora beton tuskókon... :)

Azért még egy-két kereszt tartót teszek majd bele, biztos ami biztos.

(#42375) snooze


snooze
veterán

sziasztok!
nálatok a fusionsolar mutatja a havi összesitöben az adatokat?nálam két napja nem..😔😔pedig napközben müködik rendesen..link

[ Szerkesztve ]

GO Gunners!!!

(#42376) Blackmate válasza snooze (#42375) üzenetére


Blackmate
senior tag

Nálam működik rendesen (iOS és Android is):



A fentebb is linkelt karbantartást jól értem, hogy automatikus lesz és frissítik az inverter firmwarét? Ilyen még nem volt.

(#42377) snooze válasza Blackmate (#42376) üzenetére


snooze
veterán

nekem tegnap elött kezdte..napközben ok,összesitöbe utána eltünik minden..link

[ Szerkesztve ]

GO Gunners!!!

(#42378) cOxeR válasza snooze (#42375) üzenetére


cOxeR
Ármester

Nálam megy:

(#42379) leslieke válasza snooze (#42375) üzenetére


leslieke
Jómunkásember

Igen, mutatja azt is, meg a többit is, naprakészen.

A sörben az a jó, hogy legyél bárhol a világon, kizárólag az első háromnak fáj az ára!

(#42380) Blackmate válasza snooze (#42377) üzenetére


Blackmate
senior tag

Ha van webes hozzáférésed, akkor nézd meg ott is. Ha ott jól mutatja, akkor a telefon app-al lesz a gond >> cache törlés pl segíthet.

(#42381) snooze válasza Blackmate (#42380) üzenetére


snooze
veterán

azon már tul vagyok,ott sem jo..😔várom a support válaszát..

GO Gunners!!!

(#42382) Blackmate


Blackmate
senior tag

Én meg elébe mentem a frissítéseknek és felraktam a legutolsó verziókat:
Dongle: V100R001C00SPC133
Inverter: V100R001C00SPC150

Egyelőre semmi gond, a Home Assistant integrációm is megy.

(#42383) #76500480


#76500480
törölt tag

Sziasztok. Sunova és Risen panel között van minosegbeli különbség? Napelemes cég termekhelyettesítés magyarazattal Sunovat szerel fel. Állításuk szerint jobban járunk teljesítményben…. :U

(#42384) kovmat86


kovmat86
csendes tag

Sziasztok, a telepítő cég - akivel már tavaly októberben elindítottuk a folyamatot - az alábbi nyilatkozat aláírását kéri tőlem. Röviden: mivel sok megrendelésük van és csúszik a MGT kiállítása a szolgáltató részéről, ezért szeretnék az MGT megadása előtt felszerelni a napelemes rendszert. Mondván, így nem csúsznánk ki az idén dec 31-ei határidőből, és alacsony a kockázat, hogy az EON elutasítaná. Ti aláírnátok? Köszi!

"Nyilatkozom, hogy a Vállalkozótól teljeskörű és részletes tájékoztatást kaptam az általam megrendelt napelemes rendszer kivitelezésének Vállalkozási Szerződés szerinti ütemezéséről. A jelen nyilatkozat megtételével kifejezetten kérem a Vállalkozót, hogy a Vállalkozási Szerződésben foglalt ütemezéstől eltérően a telepítendő napelemes rendszer elemeinek kiszállítását és telepítését szervezze meg a telepítési címre.

Tudomásul veszem, hogy a jelen nyilatkozat útján a napeleme rendszer kiszállítását követően a telepítés megkezdéséig a megfelelő őrzés kötelezettsége, valamint a kárfelelősség és kárveszély kizárólag engem terhel, az átvett tárgyakkal rendelkezni még nem vagyok jogosult.

Tudomásul veszem továbbá, hogy a rendszer telepítése a szolgáltatói tájékoztatás (HMKE létesítés feltételei vagy Előzetes ajánlat vagy Tájékoztatás értesítések) előtt eltérés a folyamattól és az esetleges elutasítás megakadályozza a Vállalkozót a rendszer beüzemelésében és átadásában. Kijelentem, hogy szolgáltatói elutasítás esetén nem a Vállalkozót terheli felelősség a hálózatra kapcsolás elmaradásáért és jogosult az előírásoknak megfelelően telepített rendszer átadása után a vállalkozói díj átvételére."

(#42385) Reggie0 válasza kovmat86 (#42384) üzenetére


Reggie0
félisten

Ha olyan alacsony a kockazat, akkor irjak azt a vegere, hogy nem neked kell fizetni az MGT elutasitasa eseten, hanem ingyen leszerelik es elszallitjak.

Ird at ilyenre, es add be, csak a nem szot kell athelyezni:
"Tudomásul veszem továbbá, hogy a rendszer telepítése a szolgáltatói tájékoztatás (HMKE létesítés feltételei vagy Előzetes ajánlat vagy Tájékoztatás értesítések) előtt eltérés a folyamattól és az esetleges elutasítás megakadályozza a Vállalkozót a rendszer beüzemelésében és átadásában. Kijelentem, hogy szolgáltatói elutasítás esetén nem a Vállalkozót terheli felelősség a hálózatra kapcsolás elmaradásáért és nem jogosult az előírásoknak megfelelően telepített rendszer átadása után a vállalkozói díj átvételére.""

Szemelyesen add be es irass veluk is ala egy peldanyt.

[ Szerkesztve ]

(#42386) leslieke válasza kovmat86 (#42384) üzenetére


leslieke
Jómunkásember

Szerintem ez nem túl korrekt a részükről, ráadásul év végig még majdnem 11 hónap van.

A sörben az a jó, hogy legyél bárhol a világon, kizárólag az első háromnak fáj az ára!

(#42387) Vision válasza kovmat86 (#42384) üzenetére


Vision
veterán

Biztosan nem írnám ezt alá.

(#42388) mlaci01 válasza Blackmate (#42382) üzenetére


mlaci01
tag

Nekem még ezek vannak:
Dongle:V100R001C00SPC130
Inverter:V100R001C00SPC148
Honnan töltötted le őket ?
Lehet tudni mi változott ?

(#42389) mlaci01 válasza snooze (#42364) üzenetére


mlaci01
tag

Igazából a DTSU666 érdekelne, hogy az inverter "tudjon" a fogyasztásról.
Építettem egy mérőt (6 db/fázisonként 2), ami jól működik, de az inverterrel ugye nem tud kommunikálni.
Nem tudom, honnan lehetne beszerezni jó áron, itthon aranyárban látom,
nem tudom amit az Aliexpressről lehet venni, működik-e az inverterrel.

(#42390) Zolee897 válasza kovmat86 (#42384) üzenetére


Zolee897
tag

Ha olyan "kicsi" a kockázat, akkor miért akarják áttolni hozzád? Én BIZTOSAN nem írnék ilyet alá.

De gondolj bele, itt most azt írod alá, hogy akkor is fizetsz, ha a rendszer fel lesz szerelve de nem lesz használható. Ha ez mégis bekövetkezik, lesz a tetődön egy napelem, ami nem használható, de te kifizetted. Akkor majd mit csinálsz? Lehet, hogy később persze lesz MGT-d, de az is lehet, hogy nem és az is lehet, hogy a vállalkozó már nem fogja beüzemelni, mert végül is a pénzt kifizetted, mit érdekli őt, van neki sok másik dolga, azt írták, hogy "sok a megrendelésük"... És akkor még arról nem is beszéltem, ha csődbe mennek vagy a NAV lekapcsolja őket, mint pár éve egy másik napelemes céget...

Mondjuk, ha jogász lennék, akkor abba biztos belekötnék, hogy mit jelent a "vállalkozói díj átvételére" jogosultság, mert nem az van benne, hogy neked fizetned kell, hanem, hogy ha fizetsz, akkor jogosultak átvenni :-) Amatőrnek hangzik... De erre ne vegyél mérget, mert nem vagyok jogász. Az is kérdés, hogy vajon, ha nem adják át a rendszert, akkor kinek a tulajdona? A tied mert fizettél? Vagy az övék? Mi van a szerződésbene erről? Még az is lehet, hogy fizetsz egy nem használható napelemes rendszerért, amit nem is a tied?

Én semmiképpen nem írnék ilyet alá.

[ Szerkesztve ]

(#42391) Reggie0 válasza Zolee897 (#42390) üzenetére


Reggie0
félisten

Arrol nem is beszelve, hogy a projekt bukasa eseten a ceg gond nelkul tovabb tudja adni az eszkozoket, mig maganszemelykent azert problemas megszabadulni tole, szoval a vallalkozasnak eredendoen kisebb kockazatot jelent.

Amugy a vallalkozoi dij atvetelere jogosultsag ebben a kontextusban pont azt jelenti, hogy fizet.

[ Szerkesztve ]

(#42392) airotkiv válasza kovmat86 (#42384) üzenetére


airotkiv
csendes tag

Az odáig rendben van, hogy a szolgáltatói elutasítás esete nem az ő felelősségük, ebben én nem látok gondot.

Viszont itt nekem hiányzik egy lépés, miszerint a te döntésedtől függjön, hogy elutasítás esetén is felrakatod-e, amiért meg értelemszerűen fizetsz.

Betennék ide valami olyasmit, hogy "A szolgáltatói elutasítás Megrendelő számára jogalapot képez a jelen Szerződéstől való elállásra. Ebben az esetben Vállalkozó kötelessége és felelőssége a tulajdonát képező, már leszállított rendszerelemek észszerő időn belül történő visszavétele és elszállítása."

(#42393) senki68 válasza kovmat86 (#42384) üzenetére


senki68
senior tag

Olyan sok igény ment be, hogy nem tudni ,mikor érnek a végére. Azt sem tudni, hogy valóban nem jellemző az elutasítás, de ebben a nagy rohamban, mennyit fognak elutasítani valós vagy vélt indok alapján.

Ha nem rakatod most fel, akkor az a veszély fenyeget, nem tudnak még az idénre besorolni, eladják másnak az anyagot, neked csak drágább jut, stb....

Tehát igazából itt nincs jó megoldás.

Talán annyi, hogy leszerződsz másik céghez. Vagy majd akkor indulsz neki, ha megjött az MGT.

Ha már a tetődön van , nem fenyeget az a veszély, hogy csődbe megy a cég, azt már nem viszi el a nav, készrejelenteni meg bárki tudja.

(#42394) Vismajor01 válasza kovmat86 (#42384) üzenetére


Vismajor01
addikt

Én még papirt se kaptam, csak emailben megirtam, hogy vállalom a kockázatot, hogy nem kap engedélyt, szereljék fel.

Azt mondták telefonba, hogy felszerelhetik engedély nélkül d eakkor a leszerelési dijat nekem kell fizetnem.

Azért vállaltam be, mert már kifizettem 60%-át előre, és utána heteken-hónapokon át nem történt semmi. Cégek meg megszűnnek állandóan, szal gondoltam ha már benne áll 3m forintom akkor ez legyen nálam tutira. Aztán kifizetem a maradékot támogatásból, ha engedélyezik meg etc.

Meg valamiért azt hittem h sokáig tart a felszerelés, erre 2 nap alatt felrakták az egészet.

Samsung Galaxy s22Ultra/Corsair One Pro/Lexus RX400H

(#42395) Blackmate válasza mlaci01 (#42388) üzenetére


Blackmate
senior tag

Itt és itt találod a letölthető csomagokat és release notes-okat. Van akinek regisztráció nélkül is megy a release notes letöltés, de nekem csak reg és belépés után. A firmware csomagok letöltése pedig tudtommal csak telepítőknek engedélyezett.

Frissíteni a SUN2000 app-al tudod (nem a FusionSolar), de én speciel a webes felületről indítottam, mivel több jogom a kelleténél és sokkal kényelmesebb.

A DTSU666-hoz: valóban nem olcsó, de ha nem akarsz játszadozni, akkor az az ami plug & play. Egyébként a mérőt a CHiNT gyártja, hátha úgy keresve találsz jobb ajánlatokat: [link]

Ha nagyon vágod a témát, akkor megpróbálhatod összelőni a jelenlegi mérőiddel, ha RS485-ön tudnak beszélgetni, mert az inverter is azt teszi a DTSU-val.

(#42396) Vision válasza senki68 (#42393) üzenetére


Vision
veterán

Na, azért azzal egészítsük ki, hogy anyag biztosan jutni fog, mert van bőven raktáron. Már elindult az árcsökkenés is.

(#42397) BB9000 válasza kovmat86 (#42384) üzenetére


BB9000
senior tag

Az ügyintézés lassúsága miatt a telepítés a nem tud a szerződéskötéskor (2022. szeptemberében) eltervezett ütemezésben megvalósulni. Egyrészt ebből erednek a gondok, másrészt a folyamatos, nagy mértékű áremelkedések miatt a telepítő haszna úszhat el, vagy apadhat le teljesen.
Ennek a nem várt csúszásnak a hatásait próbálja csökkenteni, a maga szemszögéből ezzel a nyilatkozattal. Szerintem van más megoldás is, ami neked jobb lehet. A saját szemszögedből kell ezt a helyzetet vizsgálnod és minimalizálni a kockázatokat.
A részedről vállalható lépés lehet pl, ha a szerződést úgy módosítjátok, közösen, hogy az alapanyagárak emelkedését kivédendő, te vállalod, hogy egy jelentős előleget megfizetsz akkor, amikor leszállításra kerülnek az anyagok, és vállalod azok őrzését is. Ebben meg kell egyeznetek. És abban is, hogy mi történjen akkor, ha nem jön MGT x ideig. Ki tudja, hogy jön-e egyáltalán MGT az idén? Ha kiszállsz, akkor mennyit kapsz vissza és mennyit buksz el?
Szerintem az MGT nélküli felszerelés számodra túl nagy kockázattal járna. Ebbe nem javaslom így belevágni a mostani bizonytalan helyzetben. Még az is lehet, hogy kiötöl valaki egy olyat, ami miatt az egész napelemesditől elmegy a kedved. Erre is gondolj!

(#42398) PandaMonium


PandaMonium
őstag

Sziasztok! Friss HMKE tulaj lettem. Az alapokkal tisztában vagyok, viszont napok óta értetlenkedem az eOn-os mérő által kijelzett adatokon. Az világos, hogy az 1.8.0 az import energia ami az 1.8.1 és az 1.8.2 összege, de nekem valamiért 1.8.0-n belül két különböző értéket mutat időnként az óra, elég drasztikus különbséggel: [Egyik érték], [Másik érték]

Elég vacak lett a kép, de a lényeg, hogy az egyiknél alul egy 1-es van az 1.8.0 mellett, a másiknál egy 2-es. És nem, ezek nem az 1.8.1 és az 1.8.2 értékei. Nem találtam erről még semmi infót, valaki tudna segíteni, hogy itt melyik mit jelent?

Szerk: Közben elképzelhető, hogy megkaptam a saját kérdésemre a választ, ha jól értem van 1.8.0-n belül 1.8.0.1 és 1.8.0.2, ahol:
1.8.0.1: 1 hónappal korábbi hónapvégi tárolt Aktív energia import (+A)
1.8.0.2: 2 hónappal korábbi hónapvégi tárolt - Aktív energia import (+A)

Ezek lennének a kiírt értékek?

[ Szerkesztve ]

What I cannot create, I do not understand

(#42399) riffirafi válasza PandaMonium (#42398) üzenetére


riffirafi
lelkes újonc

Sziasztok.Nálad ugye nem cseréltek órát?

(#42400) HIJ


HIJ
őstag

Hali!

Azt tudja valaki, hogy ha én beadtam egy 11kW -s igény és mondjuk megkapom az MGT -t, akkor rakhatok kisebb rendszert is? (Persze már a tervet is azzal készíteném...)

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Napelem
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.