Hirdetés

2024. május 3., péntek

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#75551) cigam


cigam
félisten

Senki nem tudja hogyan kell UEFI boot-os telepítést készíteni GRUB nélkül?

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#75552) ubyegon2 válasza kutga (#75550) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Akartam írni az előbb is, hogy többnyire nem is hw-es, csak sw-es sérülés jelentkezik ilyenkor, sok eszköz már eleve rendelkezik valamilyen védelemmel, sehol nem említik, de az SSD-k magasabb árkategóriájú példányai ilyenkor is megmutatják, miért drágábbak. :K

(#75551) cigam

Frawly jókomám nyomta egy időben ezt a GRUB nélküli UEFI mantrát. Másnál nem nagyon olvastam. :K

[ Szerkesztve ]

(#75553) #26097408


#26097408
törölt tag

Probalok rajonni az ujjlenyomat olvaso mukodesere. A software managerben azt irja, hogy fel van telepitve az Fprintd alkalmazas. Ez lenne amit keresek szerintem de magat az alkalmazast sehol sem talalom.
Elolvastam ezt az oldalt: [link]
De semmi hasznos infot nem talaltam. Valahol a User beallitasoknal kellene megtalalnom de ott nincs. Valamit rosszul csinalok?

(#75554) ubyegon2 válasza #26097408 (#75553) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Nem használom ezt a gépen, de itt egy thread, nézd át, hogyan oldódott meg. A Kubuntu 20.04 meg a Mint 20 ugyanaz alaprendszer szempontjából.

(#75555) kutga válasza ubyegon2 (#75552) üzenetére


kutga
nagyúr

A win bootol, megyek tovább.

Let the Zone take me if I am.

(#75556) lev258 válasza cigam (#75551) üzenetére


lev258
veterán

Mi a probléma vele? Nincs semmi akadálya. Live-ban kell indítani a telepítést egy Terminálos paranccsal.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#75557) májkimiki válasza cigam (#75551) üzenetére


májkimiki
őstag

Utólag tudod megcsinálni. Egyelőre még a telepítő nem kínálja fel, mint lehetőség.
[link]

(#75558) kutga válasza kutga (#75555) üzenetére


kutga
nagyúr

A linken szereplő leírásnál már az első lépésnél elakadok.

sudo mount -t ext4 /dev/sdc2 /mnt
mount: /mnt: /dev/sdc2 already mounted or mount point busy.

umount sem működik, tehát biztosan nincs csatolva, de mégis hogy tudnám kideríteni mi a baj?

[ Szerkesztve ]

Let the Zone take me if I am.

(#75559) cigam válasza lev258 (#75556) üzenetére


cigam
félisten

Hát hogy nem tudom azt a terminálos parancsot. májkimiki leírása több mint egy terminál parancs.

Köszi! Ebből már már ki tudok indulni.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#75560) lev258 válasza cigam (#75559) üzenetére


lev258
veterán

Kb. 2 éve volt rá szükségem, így már nem emlékszem rá. De arra igen, hogy nem jelentett erőfeszítést, hogy ráleljek.
Szerk.: Ez korábban működött (20.04-gyel nem próbáltam):
ubiquity --no-bootloader

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#75561) mefistofeles válasza kutga (#75558) üzenetére

Had gondoljam végig, a dualbootot akarod helyreállítani? Feljeb említetted, hogy a win bootol, ez csak úgy lehezséges ha a windows helyreállítóját végigcsináltad. Márpedig ha így van akkor a linux indítója felül lett írva. Arról már nem fog bootolni

Egyeseknek mindenük megvan. Öregek, csúnyák szegények és betegek. Másoknak semmi sem jut......

(#75562) ubyegon2 válasza kutga (#75558) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Kb 5 dolognak kell megvalósulnia, amit itt is említ a leírás.

# mount /dev/sda6 /mnt # mount the linux partition on /mnt
# mount --bind /proc /mnt/proc # mount the proc subsystem into /mnt
# mount --bind /dev /mnt/dev # mount the devices into /mnt
# chroot /mnt # change root to the linux partition
# grub-install /dev/sda # reinstall grub with your old settings

Én ezzel az egysorossal is próbáltam már, simán működött, mert megfelel a fentieknek:

sudo mount /dev/sda1 /mnt && sudo mount --bind /dev /mnt/dev && sudo mount --bind /dev/pts /mnt/dev/pts && sudo mount --bind /proc /mnt/proc && sudo mount --bind /sys /mnt/sys && sudo chroot /mnt

partició behelyettesítésre figyelni kell

utána:

grub-install /dev/sda && update-grub

(live-ból ténykedünk itt végig)

A kolléga linkjének első sora nekem kicsit fura, mert -t máshol mintha nem lenne.....

sudo mount -t ext4 /dev/sdXY /mnt

[ Szerkesztve ]

(#75563) májkimiki válasza ubyegon2 (#75562) üzenetére


májkimiki
őstag

Ha uefi-s telepítés, akkor kell az efi partíciót is csatolni és természetesen abba kell a grubot telepíteni!

(#75564) ubyegon2 válasza májkimiki (#75563) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Oppa, értem, a fránya UEFI már megint, akkor bocs, nem belevau. :B (igaz csak azt írtam, hogy nekem azzal működött) :D

[ Szerkesztve ]

(#75565) lev258 válasza májkimiki (#75563) üzenetére


lev258
veterán

A Grub-ot EFI esetén is a lemezre telepíted, csak lesz majd vonatkozó bejegyzése az EFI partíción is.
Egyedül a Mint-nél volt valami ortopéd megoldás pár éve, ahol az EFI partícióra kellett telepíteni, különben nem indult el a rendszer. Néztem is nagyot, amikor először láttam. Azt nem tudom, azóta hogy csinálják, visszatértek-e a "normál" megoldásokhoz.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#75566) májkimiki válasza ubyegon2 (#75564) üzenetére


májkimiki
őstag

Semmi gond, úgyis hibára fut vagy nem fog bootolni.

(#75567) ubyegon2 válasza májkimiki (#75566) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Na ja, de a cél ilyenkor az lenne, hogy működjön a dolog! :K (ne csak nálam)

(#75568) májkimiki válasza lev258 (#75565) üzenetére


májkimiki
őstag

Csak MBR-nél van a lemezen. UEFI-nél a FAT32-es partíción.
De igazából kéne egy két terminál kimenet a pontos diagnózishoz.

(#75569) lev258 válasza májkimiki (#75568) üzenetére


lev258
veterán

Nem.
A rendszerbetöltőnél ugyanúgy a lemezt kell kiválasztani, nem az EFI partíciót.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#75570) #26097408


#26097408
törölt tag

Ez mennyire biztonsagos szerintetek?
[link]

(#75571) lev258 válasza #26097408 (#75570) üzenetére


lev258
veterán

Én maradtam a tűzrókánál. Viszont azt jelezném, hogy a snap csomag (telepítő) miatt több helyet (és talán erőforrást) emészt majd fel a program a gépeden és ne lepődj meg, ha esetleg kisebb jogosultsági bosszúságokat is okoz. Ez az ára a "sandboxing" megoldásoknak.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#75572) #26097408 válasza lev258 (#75571) üzenetére


#26097408
törölt tag

En is azt hasznalom 99.99 szazalekban, de folyamat probalgatok masik bongeszoket. Peldaul fentvan meg a chromium meg a Tor bongeszo. Snapeket meg sosem probaltam telepitettem. Csak probalgatok, gyakorolgatok. Csak azert kerdeztem, mert nem akarok elrontani semmit sem egy rosszul beirt parancsal.

(#75573) lev258 válasza #26097408 (#75572) üzenetére


lev258
veterán

A snap egy zárt doboz, így nagyon nem tudod elrontani vele a rendszert. Persze hivatalos helyről szerezd be. Az általad linkelt oldal olyan.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#75574) ubyegon2 válasza #26097408 (#75570) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

How To Install Brave Browser on Linux Mint 20

Emlékszünk még a Flatpak és társai meg a .deb témára? Egyébként maga a böngésző meg a Snap is biztonságos.

(#75575) májkimiki válasza lev258 (#75569) üzenetére


májkimiki
őstag

Akkor itt hazudnak?
[link]

(#75576) growler válasza lev258 (#75569) üzenetére


growler
őstag

Van 3 telepített rendszerem.
1; Mint 20 -> "szabványos" efi telepítés - rendszerbetöltő a boot, efi partíción.
2; Mint 20 -> Hibrid telepítés -> gpt part. tábla, 300MIB Fat32 boot efi partíció
de a rendszerbetöltőt az eszközre (/dev/sda) tettem.
3; Mnt 18.3 -> régi Legacy telepítés.
Ha a BIOS-ban a "CSM" Enabled, akkor mindhárom indul / használható
Ha a "CSM" Disabed, akkor csak a 2 Mint 20 indítható.

(#75577) lev258 válasza májkimiki (#75575) üzenetére


lev258
veterán

Nem, csak elnézted. Felcsatolja az EFI partíciót (ami szükséges UEFI esetén), viszont a grub-install a lemezre megy itt is. Mondjuk a cím is félrevezető.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#75578) lev258 válasza growler (#75576) üzenetére


lev258
veterán

A 3. opció nem értem, hogy kerül ide. Az első kettőhöz meg nincs kommentem. Mint írtam, a Mint-esek kavartak ezzel korábban és én nem követem, most épp mi az aktuális kényük-kedvük.
Én a megszokott, a disztribúciók jelentős többsége által használt, szabványos megoldásról beszélek.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#75579) májkimiki válasza lev258 (#75577) üzenetére


májkimiki
őstag

Oké. Értelmezési probléma. De a grub vagy a rendszerbetöltő az efi partíción van.

(#75580) lev258 válasza májkimiki (#75579) üzenetére


lev258
veterán

Most ugyanazt nézzük? Ezt miből gondolod?

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#75581) májkimiki válasza lev258 (#75580) üzenetére


májkimiki
őstag

Te nem az MBR-el kevered? GPT/UEFI sémánál csak partícióra van írva bármilyen rendszerbetöltő. A klasszikus mbr részre nincs írva.
Az UEFI FAT32 fájrendszerű partíción (boot,esp jelölő kell neki) keres bármilyen indítót.
A grub-istall /dev/lemez meg megkeresi az efi partíciót és oda rakja a grubot. Ezért kell felcsatolni. Ha meg direkt megmondod az efi partíció nevét, azért nem kiabál.
Mi van, ha 2 efi partíciód van? (ezt nem tiltja semmi) Akkor meg kell mondani, melyik a Linuxod efi partíciója.
Systemd bootnál nincs grub, a rendszerindítódat mégis az efi partíción keresi az UEFI.

[ Szerkesztve ]

(#75582) lev258 válasza májkimiki (#75581) üzenetére


lev258
veterán

Én továbbra sem keverek semmit. És ha megnézed, a grub mappa a /boot-ban található, nem a /boot/efi-ben.
A finom részleteket figyelmen kívül hagyhatjuk (mely szektorokra mi kerül), a lényeg, hogy az efi partícióra nem a Grub kerül, hanem csak egy része, egy kapcsolódó bejegyzés. Ez is az oka annak, hogy tudunk grub módosításokat végezni és az update-grub is gond nélkül tudja tenni a dolgát. Mert nem kell az efi partícióhoz nyúlnia.
Azzal viszont egyetértek, hogy a telepítés során szofisztikáltabb műveletek zajlanak, mint amit elsőre gondolna az ember a látható opciókból. Én mindössze azt akartam egyértelműsíteni, melyik opció a helyes (a tevékenységétől függetlenül).

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#75583) #26097408


#26097408
törölt tag

Hasznal valaki itt minitube appot?
Mikor belepek az appba kiirja, hogy update elerheto. Lepjek ki es telepitsem. Bemegyek a sofware manager-be de ott up to date minden... :F
Nem ertem.

(#75584) CPT.Pirk válasza #26097408 (#75583) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Ami az SW managerben van, azt mind a disztró fejlesztői tették oda. Van némi átfutása a dolgoknak, mire a kiadott szoftver eljut az adott disztró csomagtárolóiba.

És akkor még itt jön a képbe, hogy milyen disztrót használsz, mert van, ahol szándékosan régebbi csomagokat tartanak.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#75585) growler válasza #26097408 (#75583) üzenetére


growler
őstag

Úgy tudom hogy különböző problémák vannak (lehetnek) a minitube-al.
Olyan gyenge a géped hogy nem bírja a YouTube-ot ?

(#75586) onkelz


onkelz
aktív tag

Köszönöm a múltkori segítséget minden résztvevőnek, az újratelepytett non-free a beírt parancssorral megoldotta minden gondom, azóta szépen hasít a system.
Próbáltam ma Libre Office-szal MS.doc dokumentumot megnyitni, aztán még vagy 4 féle szövegszerkesztővel, de egyik sem akarta.Van valami trükkje, hogy a Librevel hogy tudnám megetetni?

(#75587) CPT.Pirk válasza onkelz (#75586) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Ha összesen 5 program se tudja megnyitni, akkor valszeg azzal a doc fájllal történt valami... Gyors tipp, próbáld meg a online google docs-al megnyitni és a sikerül neki, akkor mentsd el más fájlként.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#75588) #26097408 válasza growler (#75585) üzenetére


#26097408
törölt tag

Miert van YouTube app? Vagy most a bongeszoben levo YouTube-ra gondolsz?
Csak meglattam ezt az appot azt gondoltam kiprobalom.
CPT.Pirk: Mi az oka neki hogy regebbit tartanak?

[ Szerkesztve ]

(#75589) ubyegon2 válasza #26097408 (#75583) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Hasznal valaki itt minitube appot?

Ha működik, hozzá ne piszkálj! Anno használtam, de amikor frissebbet raktam fel, valami google.api-t követelt és azt felrakni annyira nyűgös volt, hogy működjön is.....amúgy is megy normálisan a gépen a YT. :K Gyenge gépekre vannak ezek az appok kitalálva, amik nem bírják futtatni normál felbontásban a YT-ot.

Egyébként nem kell mindenből a legfrissebb, aki azt szereti, annak ott a rolling rendszerek sokasága. ;] Te most egy stable, kiadás alapú rendszert használsz. Nem túl új hardverek megléte esetén 100%-ig tökéletes minden program ezeken.

[ Szerkesztve ]

(#75590) #26097408 válasza ubyegon2 (#75589) üzenetére


#26097408
törölt tag

Persze teljesen egyetertek veled de neha furdal a kivancsisag hogy egy appbol van frisebb verzio is ami talan jobb, tobbet tud mint ami a software manager-ben van. Meg probalom megerteni miert van ez a a verzio difi appok kozt.

(#75591) milan26 válasza #26097408 (#75590) üzenetére


milan26
senior tag

Itt nem annyira fontos, hogy mindig a legfrissebb programjaid legyenek, winen a sérülékenységek, biztonsági rések miatt az.

(#75592) cigam válasza #26097408 (#75590) üzenetére


cigam
félisten

A külső tárolóból való telepítéssel megoldható, de ezzel megtöröd a rendszer integritását. Elképzelhető, hogy bizonyos kapcsolódó programkönyvtárakból is frissebbet szeretne(függőségek), ami(ke)t feltelepítve más problémákat vihetsz a rendszerbe. pl.Más programoknak még a régebbi verzió kellene, ami néha feloldhatatlan ellentét, ill. biztonsági/stabilitásbeli problémákkal is járhat.
A különböző distro-k pl. ebben is eltérnek. Van amelyik megfontoltan halad előre, alaposan körbeteszteli az adott programot, és nem emeli be a legfrissebb verziókat (kiadás alapú).
Vannak olyanok, amik a megjelenés után pár nappal már elérhetővé teszik a legfrissebb kiadást (gördülő kiadások). És vannak amik a kettő között vannak.
Ha biztonsági probléma merül fel, általában visszaporolják (kijavítják) a distro-val szállított kiadásban. Így biztonságos marad anélkül, hogy át kellene térned egy új verzióra.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#75593) CPT.Pirk válasza ubyegon2 (#75589) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Az, hogy mire van szükséged. Régi, de elvileg stabil dologra, vagy nagyjából friss de még mindig elég stabil dolgokra, vagy tényleg a legújabbra mindenből. Így a Debian filozófiájától eljutunk az Ubuntu naptári kiadási modelljén át a rolling disztrókig, mint pl. az Arch és a Manjaro.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#75594) ubyegon2 válasza #26097408 (#75590) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Többiek leírták a friss és régebbi kiadások lényegét, de én megértelek, hogy kíváncsi vagy. Én az elején mindent kipróbáltam, voltak is csuda dolgok, de telepíteni is meg kell tanulni egyszer. :D
Szóval nyugodtan próbálgasd csak, ami tetszik meg amire kíváncsi vagy, de ha megölöd a rendszert, próbáld is először helyreállítani is, ne csak nyúlj a pendrive-ért egyből. Most már látod, megfelel neked a rendszer, kezdd el nyúzni, előbb-utóbb majd kezdenek egész jól összeállni benned olyan dolgok, amiket most még nem látsz túlzottan. No meg ott van még sok disztró sok DE-vel, sokkal érdekesebb világ ez, mint a Wines zártság. :K

(#75593) CPT.Pirk

Igaz, nem csak a haedverek miatt kellhet egy rolling rendszer vagy akár egy Debiannál pörgősebb kiadás alapú disztró, hanem a felhasználó igényei is meghatározhatják, mire van szükség. Annyi 5000%, hogy egy nem új gépes home usernek a kiadás alapú Ubuntu és deratívái rendszerek megfelelőek. Viszont kipróbálni érdemes mindet. ;]

[ Szerkesztve ]

(#75595) Ueda válasza cigam (#75592) üzenetére


Ueda
senior tag

Most akkor ez hasonló, mint Windows alatt system32 mappa, ami tele van dll-kel ? (vagy a fájlkezelő, aminek szüksége van az explorerre.) De ám nem fárasztó, hogy folyamat függőségeket kell tesztelgetni ? Csak szimplán hülyeségnek tünik, mert rengeteg vele a munka. Ahelyett, hogy mindenki a saját programjáért felelne.

OS : EndeavourOS KDE . . . . . . Parancs menü : https://pastebin.com/u/txt444

(#75596) growler válasza #26097408 (#75590) üzenetére


growler
őstag

Ha ilyen kíváncsi / kísérletező beállítottságú vagy, akkor javaslom
nézz utána hogy mire is jó a Timeshift nevű alkalmazás - ami
alapértelmezetten telepítve van a rendszereden.

(#75597) FastFox66


FastFox66
kezdő

Hát én nem tudom miben jobb mint a windows ha valakinek van kedve elmondhatja ;]

Ha próbálkozol nem vesztesz, ha nem próbálod nem nyerhetsz.

(#75598) #26097408 válasza growler (#75596) üzenetére


#26097408
törölt tag

Be van allitva. Mar az elejen megcsinaltam.Ha mar szoba jottek a disztrok, melyik disztrok porognek a legjobban es mik azok akik inkabb lasan jarj tovabb ersz elven fejlodnek?

[ Szerkesztve ]

(#75599) batyuska100 válasza FastFox66 (#75597) üzenetére


batyuska100
senior tag

Többféle Linux is létezik, pl. Linux Mint, Ubuntu, Zorin OS, stb stb. Én most kapásból azt tudom "hozzádvágni", hogy a Linux túlél egy platform cserét, pl. ha egy Core 2 Duo gépben telepítesz egy ssdre, majd az ssdt beteszed egy i5-be, el fog indulni a rendszer.

[ Szerkesztve ]

(#75600) FastFox66 válasza batyuska100 (#75599) üzenetére


FastFox66
kezdő

És ezek a linux "rendszerek" miben különböznek egymástól? :DDD

Ha próbálkozol nem vesztesz, ha nem próbálod nem nyerhetsz.

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.