Hirdetés

2024. május 3., péntek

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#75401) májkimiki válasza #26097408 (#75399) üzenetére


májkimiki
őstag

" Egy windowsos laptopon szerintem sosem lesz olyan gordulekeny az elmeny mint olyan laptopon amit direkt erre alakitottak ki ezert gondolkozok hogy kiprobalnam. "
Pont ezt mutatná meg egy live próba, hogy megy-e minden.
A VBox inkább arra való, hogy megnézd a grafikus felületeket, melyik tetszik. (jó sok egyéb másra is jó a VBox).
Ne hidd, hogy külön linuxhoz gyártott komponensek vannak a linuxos notikban. Kernel, driver szinten, ha támogatott az adott hardver elem. Semmivel nem fog jobban muzsikálni, ha ilyen cégtől veszed, vagy máshonnan bármelyik márka notiját.
Az üzleti próba a live rendszerrel sokat segíthet, mint azt a Kapitány is említi.

(#75402) ubyegon2 válasza #26097408 (#75399) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Meg sosem hasznaltam csak videokat latam rola.

Nyugtass meg, hogy nem erre alapoztad az alábbi mondatod:

Egy windowsos laptopon szerintem sosem lesz olyan gordulekeny az elmeny mint olyan laptopon amit direkt erre alakitottak ki

Több, mint 75ezer hozzászólást élt meg ez a topik, de ilyen ...-ot még nem olvastam itt. ;]

Kétségtelen, hogy van néhány gyártónak olyan modellje, ami nem szereti a Linuxot, de alapvetően nem gyártanak gépet Windowsra és Linuxra külön.

Abban igazad van, hogy virtualban nem olyan, telepítsd fel.

Probaltam mar a Zorint es a mintet meg ubuntut virtualban

Ezek közül a középső is egy Linuxot akar jelenteni? Így értelmezhetetlen sajnos, amit írsz.

(#75403) mefistofeles válasza #26097408 (#75397) üzenetére

Szia! Nem tudom mitől "linux" egy laptop de simán megfelel az igényeidnek a kisebb is.
Ahogy CPT.Pirk mester is írta, én is a Mint kipróbálását javaslom. Alap felhasználóknak tökéletes, rendkívül felhasználó barát, full magyar és van honi oldala is ahol minden kérdésedre gyorsan kapsz választ.

Egyeseknek mindenük megvan. Öregek, csúnyák szegények és betegek. Másoknak semmi sem jut......

(#75404) vadkörte válasza #26097408 (#75399) üzenetére


vadkörte
addikt

"Probaltam mar a Zorint es a mintet meg ubuntut virtualban de az nem ugyanaz mintha rendesen hasznalnam"

Ez természetes. Egy virtuális gép - ezen a szinten - nem tartós használatra való (illetve arra is, de az más lapra tartozik), hanem megismerkedni a rendszerrel, "marhulni". Ha elcseszel valamit még mindig egyszerűbb egy VB "gépet" újrahúzni, mint a fizikait. A szerveres virtualizálást most ne feszegessük.

"Egy windowsos laptopon szerintem sosem lesz olyan gordulekeny az elmeny mint olyan laptopon amit direkt erre alakitottak ki ezert gondolkozok hogy kiprobalnam."

Ez egy ordas nagy butaság. Megnéztem a gépek specifikációit és semmi extra nincs bennük egy Windows-zal előtelepített/Windows-t futtató géphez képest.
A mostani gépeden is nagy valószínűség szerint - hacsak nem valami nagyon egzotikus hw - ugyanolyan gördülékeny lesz a linux használata. A kérdés nem feltétlenül az, hogy mi mit ajánlunk, hanem inkább az, hogy Neked mi jön be. A próbált OS-e közül melyik tetszett a legjobban?
Amúgy a felsoroltak közül, ismerkedésre egy Mint-et javasolnék én is. A felületekbe és a különbözőségeikbe egyelőre ne menjünk, még nem tartunk ott.
A felsorolt igényekre igazából bármelyik jó. A filmezés miatt - ha nem létkérdés a mobilitás - én egy nagyobb panelest választanék.

#75400CPT.Pirk:
A Manjaro olyan mint egy igényes "madamm". Megválogatja a barátait :DDD (egy abszolút kezdőnek nem feltétlenül ezt javasolnám ismerkedni)

[ Szerkesztve ]

Üdv. V. Körte

(#75405) K0zm0 válasza ubyegon2 (#75386) üzenetére


K0zm0
aktív tag

Köszi a linket! Holnap átrágom magam rajta, így este meló után már gondok vannak a megértéssel! :DDD

"A valóság az, ami akkor sem tűnik el, ha már nem hiszünk benne." - PKD \\\ CTRL+ALT+BAKANCSTALP ///

(#75406) I02S3F válasza vadkörte (#75404) üzenetére


I02S3F
őstag

"Ha elcseszel valamit még mindig egyszerűbb egy VB "gépet" újrahúzni, mint a fizikait." - Itt ragadnám meg az alkalmat, hogy megemlítsem az osboxes.org-ot, ahol kész rendszerképek tölthetőek le. Persze ezzel a telepítést nem gyakorolja, de ha gyorsan szükség van egy oob vm-re, akkor lehet hozzájuk fordulni. Virtualbox és vmware képfájlok is vannak.

(#75407) gregory91 válasza #26097408 (#75399) üzenetére


gregory91
senior tag

" Egy windowsos laptopon szerintem sosem lesz olyan gordulekeny az elmeny mint olyan laptopon amit direkt erre alakitottak ki"

Mi az hogy nem lesz? Ezt úgy veszem mintha ezt el sem olvastam volna...
Xubuntu vagy olyan disztrót tegyél fel ami xfce-s DE-vel bír és olyan gördülékenyen fut majd rajta hogy öröm lesz azt a boot időt is kivárnod.
Csinálj neki külön partíciót(>100 GB) aztán hajrá.Ha elakadnál a telepítésében írj.

[ Szerkesztve ]

Remélem itt elfér - https://sites.google.com/site/geriprojekt/ - https://github.com/kgregoryan - Az ember téved,a gép hibázik.

(#75408) CPT.Pirk válasza vadkörte (#75404) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Ebben az évben mindkét asztali gépemen átálltam Manjarora, ráadásul a testing ágra. 1 alkalommal kellett kézzel kiadnom parancsot frissítés után mikor valami gáz volt egy kernel frissítéssel, egyébként kezesbárány.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#75409) Yerix


Yerix
tag

Manjaro alatt szeretném beállítani az .x11vncservervnc-t, hogy rá tudjak csatlakozni localból és távolról is. De csak nem sikerül.

(#75410) onkelz


onkelz
aktív tag

sziasztok

egy olyan kérdésem lenne, hogy:
ubuntu 20.04ről hogyan lehetne eltávolitani a xubuntut?

(#75411) K0zm0 válasza ubyegon2 (#75386) üzenetére


K0zm0
aktív tag

Végigrágtam magam rajta, sok hasznos tudnivaló van benne! Tudom ez még a windózos "reflex" számlájára írható, de olyan sebezhetőnek érzi magát az ember ha nincs a gépén vírusírtó! Ez még kicsit úgy hat nekem, mint júniusi kánikulában a karácsonyfa! :DDD

"A valóság az, ami akkor sem tűnik el, ha már nem hiszünk benne." - PKD \\\ CTRL+ALT+BAKANCSTALP ///

(#75412) I02S3F válasza onkelz (#75410) üzenetére


I02S3F
őstag

Sudo apt remove xubuntu-desktop

(#75413) onkelz válasza I02S3F (#75412) üzenetére


onkelz
aktív tag

Köszi ezt már próbáltam, ezt az üzenetet kapom, viszont restartkor xubuntu logo fogad.
Reading package lists... Done
Building dependency tree
Reading state information... Done
Package 'xubuntu-desktop' is not installed, so not removed
0 upgraded, 0 newly installed, 0 to remove and 17 not upgraded.

(#75414) I02S3F válasza onkelz (#75413) üzenetére


I02S3F
őstag

Igen! Nem könnyű kitakarítani miután felraktad az említett (meta) csomagot. Én újra raknám az egészet, mert _én_ jobb megoldást nem tudok. De majd a többiek!

(#75415) gregory91 válasza onkelz (#75410) üzenetére


gregory91
senior tag

Ha jól értelmezem 2 asztali környezed is van(gnome+xfce)?
Akkor:
sudo apt remove xfwm4
Előtte egy biztonsági-- mentést a timeshift-el.

[ Szerkesztve ]

Remélem itt elfér - https://sites.google.com/site/geriprojekt/ - https://github.com/kgregoryan - Az ember téved,a gép hibázik.

(#75416) Sanyi.mTs válasza #26097408 (#75399) üzenetére


Sanyi.mTs
addikt

Én a linux ismerkedésére vettem egy új 120GB-s SSD-t 7ezerért.
Kicseréltem a laptopban a w10-es SSD-t az újra és azon próbálgatom a telepítést és a linuxot is. Ha gond van/lesz, akkor nem az elő, "jól működő" w10-es rendszer SSD/HDD-t sz@rja el az ember, főleg kezdőként. És probléma esetén nyugodtan formázhatom a linux-os SSD-t, nem kell a w10 miatt aggódnom.

Persze még egy pendrive-ra szükség van, hogy w10 alatt kiírd rá a linux telepítőt.

(#75417) kutga válasza Sanyi.mTs (#75416) üzenetére


kutga
nagyúr

+1, én is ezt csináltam. Asszony kapta a nagyot, én játszok a kicsivel. :)

Let the Zone take me if I am.

(#75418) #26097408


#26097408
törölt tag

Koszi a tippeket. Kaptam hideget meleget. Majd meg utana nezek jobban mikent jarjak el de erosen afele hajlok hogy letorlom a windows-t es felteszek valamit. Lesz ami lesz.

(#75419) onkelz válasza gregory91 (#75415) üzenetére


onkelz
aktív tag

Köszönöm :)

(#75420) ubyegon2 válasza #26097408 (#75418) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Szerintem inkább az történt, hogy egy ordas tévhitet próbáltunk eloszlatni, hogy feleslegesen ne dobj ki 400/700 dollárt az ablakon. Ha viszont elhatározod magad és kiválasztod, melyik disztró szimpi neked, simán tudunk segíteni a telepítésben.

(#75421) ubyegon2 válasza K0zm0 (#75411) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Valóban elég hasznos az a blog, a főoldalra kalandozva is érdemes átbogarászni, milyen témák vannak és tényleg nem csak kezdőknek hasznosak a tippek, javaslatok!

Easy tips for Linux Mint and Ubuntu, both for beginners and for advanced users.

de olyan sebezhetőnek érzi magát az ember ha nincs a gépén vírusírtó!

Nekem a legnagyobb élmény volt anno majd 7 éve, mikor nem kellett online víruskergetőt meg tűzfalakat felraknom! Azóta nulla kártevő galádkodott a gépemen. Kb annyi Windows is. ;]

[ Szerkesztve ]

(#75422) I02S3F válasza ubyegon2 (#75421) üzenetére


I02S3F
őstag

"Nekem a legnagyobb élmény volt anno majd 7 éve, mikor nem kellett online víruskergetőt meg tűzfalakat felraknom! Azóta nulla kártevő galádkodott a gépemen. Kb annyi Windows is. " - Csodálkozom, hogy az ms office-t, hogyan váltottad ki? Én szakdogát írok. Megkerülhetetlen. (nekem)

(#75423) Rimuru válasza I02S3F (#75422) üzenetére


Rimuru
veterán

Szakdoga es office? Latex. ;)

Vigyázat, csalok!

(#75424) lev258 válasza I02S3F (#75422) üzenetére


lev258
veterán

Speciálisabb célra LaTeX, egyébként meg LibreOffice. Kolléga a doktori disszertációját az utóbbiban írta. Vannak igen hasznos beépített funkciók.
Persze más tészta, ha a témavezető "MS Office only" eszmecserét vár el.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#75425) CPT.Pirk válasza I02S3F (#75422) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Miért kell a szakdogához MS Office? Már 2012-ben LO-ban írtam a szakdogámat és minden passzolt.
Most a nemrég megjelent 7-es LO-ban pedig bejelentették a teljes MSO kompatibilitást.

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#75426) lev258 válasza CPT.Pirk (#75425) üzenetére


lev258
veterán

Utóbbit a helyén kell kezelni. Nekem általában nincsenek problémáim, de van néhány fájlom, amik a mai napig nem úgy jelennek meg, ahogy kellene.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#75427) vadkörte válasza I02S3F (#75422) üzenetére


vadkörte
addikt

Nem szakdolgozat, csupán a tavaszi home office időszak. Sajnos Wine+MS Office (2007) keleltt, mivel MS Access-ben dolgoztam, azt meg saját magán kívül nem kezeli semmi. Ha táblázatkezelőben kellett volna dolgozni a Libre Office-szal el tudtam volna végezni.
(illetve a napi beszámolók küldése miatt W10, mivel az Outlook is kellett (infós kolléga csak azt volt hajlandó beállítani))

#75408 CPT.Pirk
Ahol csak lehet - otthon, a vállalkozásba tartozó gépen - Manjaro-t használok. Gyáva nyúl vagyok, maradtam a stabe ágon, nekem az is bőven megfelel. :D Semmi gubanc nem volt sem az átállásban, sem a használat során, kivéve amikor én barmoltam el valamit. Ettől függetlenül ismerkedni nem biztos, hogy ez a legjobb választás. Bár ki tudja... Lényegében next-next-next-finish...
(Épp a KDE Neon-t próbálgatom, persze VB-ban. Érdekes...)

#75418 PrivacyGirl
Inkább úgy mondanám, hogy próbáltunk megóvni egy felesleges kiadástól. Ha sikerült választani és elakadsz itt segítségre találsz az biztos.

Üdv. V. Körte

(#75428) Sanyi.mTs válasza #26097408 (#75418) üzenetére


Sanyi.mTs
addikt

ahogy a többiek is írták, próbálunk egy felesleges kiadástól megóvni.
én egy 2008-as laptopon, 4GB RAM társaságában próbálgatom a linux-ot (nem napi szintű használatban). az SSD sokat segít a rendszer gyorsaságán még ennél a gépnél is.

(#75429) májkimiki válasza #26097408 (#75418) üzenetére


májkimiki
őstag

Milyen géped van most? Annyit azért elárulhatnál, lehet nem kellene teljesen sötétben tapogatóznod.

(#75430) ubyegon2 válasza I02S3F (#75422) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Csodálkozom, hogy az ms office-t, hogyan váltottad ki?

Nem kellett kiváltanom, mivel 2010-ig kb 10 éven keresztül hegynyi dokumentumot gyártottam Officeben, onnantól kezdve kizárólag olyan munkát kerestem, ahol nem kell ilyet művelni. Wint használtak ugyan a melóhelyen, de az otthoni átállás után hamarosan kiakasztott a főnököm a géphasználattal kapcsolatban és onnantól kezdve nem is ültem le Win elé melóhelyen.

(#75431) onkelz


onkelz
aktív tag

Talàltam itthon egy nem túl mai Sony netbookot, megpróbàltam ràgyömöszölji a legutolsó Debiant.Boot utàn nem a megszokott grafikus felület fogad, nhanem fekete képernyö, ahol kéri a usert és a passt, illetve ez Debian GNU/Linux 10 debian tty1.
Harmadjàra rakom újra, de mindig ugyanez fogad.
Mi a teendöm?

(#75432) kutga válasza onkelz (#75431) üzenetére


kutga
nagyúr

Valami minimál disztrót próbálj rátenni, Xubuntut mondjuk.

Let the Zone take me if I am.

(#75433) májkimiki válasza onkelz (#75431) üzenetére


májkimiki
őstag

Milyen Sony az pontosan? Proci, memória, grafikus vezérlő?
Debianból a non-free telepítő szerencsésebb.

(#75434) onkelz


onkelz
aktív tag

Ubuntu felment simán, x is, csak kiváncsi voltam erre, de lehet nem szereti a vga-t
ilyen noti: https://www.sony.hu/electronics/support/laptop-pc-vpc-series/vpcyb3v1e/specifications

(#75435) ubyegon2 válasza onkelz (#75434) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Jelekből ítélve felment a Debian 10 is, de a firmware-amd-graphics csomag nagyon kéne, hogy láss is valamit, ez meg ugye a non-free verzióval lesz meg, ahogy májkimiki kolléga is érzékeltette! Ill konzolból is felrakhatod utólag a csomagot, ha ismered a módját.

firmware-linux-nonfree (20190114-2)
firmware-amd-graphics (20190114-2)

sudo apt install firmware-linux-free firmware-linux-nonfree

Ez a parancs azt hiszem húzza magával függőségként a firmware-amd-graphics csomagot is, de ha nem, akkor azt is beírhatod a fenti parancsba. Piszok rég csináltam ilyet.

(#75436) onkelz válasza ubyegon2 (#75435) üzenetére


onkelz
aktív tag

köszi
ha ezt a firmwaret kimásolom pendrivera, hogy tudom beilleszteni?
az alatta lévő parancssorra nekem ezt irja ki:
... is not the sudoers file.This incident will be reported.

(#75437) ubyegon2 válasza onkelz (#75436) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

A pendrive-os módszer nem lesz jó, mert a két fw függőségben van és lehet más függőség is, amit így nem tudsz kezelni. Amúgy nekem ez a külön pendrive-os módszer a telepítés folyamán működött ezer éve, de az a hálókártya illesztő volt, különösebb függőségek nélkül. Ha tudsz csinálni netkapcsolatot konzolból, akkor van esélyed így megoldani, mert konzolból előbb fel kéne raknod a non-free kiegészítést a sources.list-ben lévő aktuális repora. Utána már egyszerű dolgod lenne, de jelenleg jobban jársz, ha letöltesz egy non-free verziót és tiszta telepítést csinálsz.

Ja és a sudoers file is okoz majd problémát, de azt egyszeráen meg lehet oldani, bár én még soha nem csináltam, legkönnyebb úgy elkerülni, hogy csak user jelszót adsz meg a telepítéskor és a root jelszó részt üresen hagyva továbblépsz.

[ Szerkesztve ]

(#75438) májkimiki válasza onkelz (#75436) üzenetére


májkimiki
őstag

Ott a fekete képernyőn (konzolon) bejelentkezel és beírod azt a parancsot amit Ubi mutatott.
Telepítéskor adtál root jelszót is vagy kihagytad? Ez fontos a root jogú műveletekhez.
Hálózatot azért nézd meg, működik-e. Azt is konzolból (ping 8.8.8.8 és ping google.com).

[ Szerkesztve ]

(#75439) ubyegon2 válasza májkimiki (#75438) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Először módosítania kell a sources.list-ben lévő repot!

Enable the Non-Free Repository fejezet innen mondjuk.

(#75440) májkimiki válasza ubyegon2 (#75439) üzenetére


májkimiki
őstag

Jogos.
Jobb lesz, ha nonfree ISO-ból telepít és nem ad meg root jelszót. Úgy is lesz még bíbelődni valója ezután is.

(#75441) ubyegon2 válasza májkimiki (#75440) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Úgy is lesz még bíbelődni valója ezután is.

Naná, de ezért szeretjük a Debiant! :D

Ha csak nem akar az elején nagyon belemélyedni a kolléga és egyből elsajátítani a konzollal való kiegészítő lépéseket, akkor valóban picit egyszerűbb az új iso-val végigpörgetni újra a telepítést.
Root jelszó nélkül bőven jó még így az elején, nekem se kellett soha, mivel egyedi gépre telepítettem.

[ Szerkesztve ]

(#75442) májkimiki válasza ubyegon2 (#75441) üzenetére


májkimiki
őstag

"Root jelszó nélkül bőven jó még így az elején,"
Ezt inkább azért, hogy ne utólag kelljen a sudo-val bíbelődni.

(#75443) #26097408 válasza Sanyi.mTs (#75428) üzenetére


#26097408
törölt tag

Ez van nekem: [link]

(#75444) májkimiki válasza #26097408 (#75443) üzenetére


májkimiki
őstag

E mellé fölösleges másik notit venni.
De ha mindenképp azt látod jobbnak és nem gond a költség. Akkor a kiinduló linkről a nagyobbik kijelzőset Linux Mint-el. Ezen meg hagyd meg a Win10-et vagy telepítsd vissza.
A kezdeti időkben nem árt ha meg van még a megszokott Win10. Ezért ajánlottuk dual bootban a linuxot a 10-es mellé.

(#75445) onkelz válasza májkimiki (#75440) üzenetére


onkelz
aktív tag

azt hiszem ez lesz :)
rufus-szal csinálok egy bootolós pendriveot és megpróbálom a non-freet.
Amúgy ez a non free dolog ez micsoda?

(#75446) májkimiki válasza onkelz (#75445) üzenetére


májkimiki
őstag

Röviden, tömören, pongyolán.
A Debian alapból free szoftverekkel adja a rendszert, liszencelési okokból.
A non-free kiadásoknak és repoknak a tartalma nem egyezik a GNU követelményivel. (Debian/GNU Linux)
Nagyjából és nagyon tömören.

(#75447) onkelz válasza májkimiki (#75446) üzenetére


onkelz
aktív tag

aham, nagyon köszönöm :)

(#75448) májkimiki válasza onkelz (#75447) üzenetére


májkimiki
őstag

A root jelszót hagyd üresen, ha telepítessz!

(#75449) ubyegon2 válasza májkimiki (#75442) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Ezt inkább azért, hogy ne utólag kelljen a sudo-val bíbelődni.

Ja igen, erre mindig rácsodálkozom, ha írják, hogy mi a ragya ez? Mivel anno totál kezdőként raktam fel Debiant, jó érzékkel kihagytam a külön root jelszót, mivel előtte a Mint telepítésnél sem volt. Nem is bántam meg mondjuk. :N

(#75445) onkelz

Pontosan melyik verziót akarod most felrakni?

[ Szerkesztve ]

(#75450) májkimiki válasza #26097408 (#75443) üzenetére


májkimiki
őstag

Van itt egy másik cég is aki Linux spec. notikat árul.
[link]
Ők igaz csak Ubuntu/Gnome felülettel adják a rendszerüket. Viszont több hozzáadott érték van, mint a Csillagos gépeknél.
Konkrétan Intel/AMD és nVidia specifikus telepítő ISO-kat gyártanak a gépeikhez. Az Ubuntuból ki van gyomlálva a snap rendszer és saját repóból terítik a rendszer frissítéseket is.
Én inkább tőlük vennék, mint az általad linkelt cégtől.

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.