Hirdetés

2024. május 2., csütörtök

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#75251) hcl válasza ubyegon2 (#75236) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

De ez nem annyira script kérdés, mert 1db prancsot kéne lefuttatni adott esemény esetén (gép ébredés :) )

Mutogatni való hater díszpinty

(#75252) ubyegon2 válasza hcl (#75251) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Jogos, mégis esélyesebben foglalkoznak ilyenekkel az ottaniak. ;) Nem? De!

(#75253) vadkörte


vadkörte
addikt

Egy félresikerült rendszer takarításnak "köszönhetően" sikeresen meggyilkolásztam kedvenc Manjarom. Úgyhogy reinstall (kihívás lett volna helyreállítani, de nem volt lelkierőn szívni vele) Példásan gyorsan végeztem. (A frissítésekkel, az applikációk összeválogatásával és a beállításokkal együtt néhány óra - na jó, mindig van valami faragni való és nem, nincs backup, szeretek veszélyesen élni :DDD - néhány= ~8) végeztem.
Így derülhetett ki, hogy nálam sem fut a trim. :U Nektek, meg némi guglizásnak köszönhetően már elviekben megyeget ütemezetten.
Egyszerűbb lett volna fstab-ból de a linux egy 840-es Samu-n van arról meg azt az infót találtam, hogy ütközhet a fw-ével, így maradt a heti periodikus)

Üdv. V. Körte

(#75254) vadkörte válasza vadkörte (#75253) üzenetére


vadkörte
addikt

Kifutottam a 15 percből. Ez kimaradt.

ui.:
A gépet csak nyílt driverrel tudtam telepíteni, zárttal valamiért belefagyott a boot-ba a telepítő. Az install/update után a személyre szabásnál bekapcsolt kompozitorral kritikán aluli volt a felhasználói élmény. Miután felment a zárt NV driver (455) helyreállt a világbéke.
Synaptic ex-olvtárs problémáját is próbáltam előhpzni, de a VLC-be tekerhettem 1-2sec-et is és 45min-is, akkor sem lag-olt. Mellette futott FF-ben YT, Brave-ben meg 4-5 tab, a szoftveráruház is telepített valamit és a VB-ba is telepedett egy W7. A gépem pedig jóval gyengébb az övénél...

[ Szerkesztve ]

Üdv. V. Körte

(#75255) ubyegon2 válasza vadkörte (#75253) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Egy félresikerült rendszer takarításnak "köszönhetően" sikeresen meggyilkolásztam kedvenc Manjarom.

:D Nyugtass meg, hogy nem valami csoda GUI-s rendszertisztítót használtál!

Egyébként meg tényleg jó néha nulláról felrakni a rendszert, én se használtam soha backup-ot, igaz már fejből tudom a 3 PPA-t, amiről appot kell felraknom, a többi meg majd menet közben is ráér. Úgyis mindig egyre kevesebbet rakok fel.

Nektek, meg némi guglizásnak köszönhetően már elviekben megyeget ütemezetten.

Guglizás az jó, főleg, hogy a délelőtt linkelt SSD-s blogból minden kiderült volna. Ahogy a 840-es problémája is. De erről is olvashattál volna az említett blogból, de ahogy megoldottad, az úgy tökéletes egyébként. :P

Egyébként annyira alap már egy modern disztrónál, hogy az SSD TRIM-et kezelje.....szóval még erősebbek a kétségeim Manjaroéknál, hogy nem vállalják-e túl magukat ezzel a sok változattal. :U
Mert ez igen durva hiba ám, hogy nincs default TRIM, mivel ma már szinte mindenki SSD-t használ.

(#75254) vadkörte

Synaptic kolléga problémája egy olyan erős gépen teljesen elképzelhetetlen, de az a baj, hogy nem igazán írt le részleteket, én az elején kértem pár terminal kimenetet, de azon is inkább ledöbbent, hogy jó hogy a TB számát nem kérem....no mindegy, érdekes lehetett volna, ha kiderül, mi volt a gond nála. Vagyis a gépén, mert ez nem Linux probléma volt szerintem.

[ Szerkesztve ]

(#75256) vadkörte válasza ubyegon2 (#75255) üzenetére


vadkörte
addikt

"Nyugtass meg, hogy nem valami csoda GUI-s rendszertisztítót használtál!"

:DDD :DDD Dehogynem, a Bleachbit-et, szeretem és évek óta elégedetten használom. Csak most nagyon rossz ötlet volt az egyik opció - már meg nem mondom melyik, talán az üres lemezterület törlése :F - bepipálása, majd futás közben kilőni az egész folyamatot, ezután újra futtatni. Mire észrevettem mit is csinál, a kis huncutt törölt ~20GB-nyi rendszer adatot... Az OS még futott, nem omlott össze, de onnantól vége volt, mint a botnak és már készítettem is a telepítő pendrive-ot :D

"...főleg, hogy a délelőtt linkelt SSD-s blogból minden kiderült volna. Ahogy a 840-es problémája is..."
Pláne úgy, hogy azokat most olvastam vissza, miután végeztem az egésszel... :DD A fél napom elment rá, pedig 2db terminal parancs megoldotta. Mindegy. Ebből lehet tanulni.

"Mert ez igen durva hiba ám, hogy nincs default TRIM, mivel ma már szinte mindenki SSD-t használ."

2x 120GB-os ősöreg (2012 körül vehettem őket) SSD-m van az asztaliban (840-es Samu és OCZ3 Vertex) a korukat leszámítva semmi problémám velük. A frissen telepített linux-on ~85GB, a W10-esen ~143GB-nyi adatot trimmelt (kíváncsi lennék a W10 mégis mi a nyavajakórságot csinál, mert ott elvileg "alapból" megy a trim???

Mindegy. Nem fog már kiderülni mi lehetett a probléma, pedig egy Ryzen 3900+1080Ti nem vékony. (nálam I5 6600+750Ti)

[ Szerkesztve ]

Üdv. V. Körte

(#75257) ubyegon2 válasza vadkörte (#75256) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Dehogynem, a Bleachbit-et, szeretem és évek óta elégedetten használom. Csak most nagyon rossz ötlet volt az egyik opció

Biztos voltam benne, hogy az volt és előbb-utóbb mindenki rákattint egy eztnemkellettvolna opcióra! :DD

A fél napom elment rá, pedig 2db terminal parancs megoldotta. Mindegy. Ebből lehet tanulni.

Pontosan, így ér valamit, egy összeszedett írásból kiszedni pár parancssort, az a lustáknak való! ;]

840-es Samu és OCZ3 Vertex

Ezek aztán tényleg múzeális darabok, ráadásul sokaknak volt is problémája velük, de persze ettől még a régi jó SSD-k bírták a használatot. Most már jól meg kell nézni, mit vesz az ember, nem véletlenül van a fél szemem a Milyen SSD-t topikon, igaz jórészt csak okoskodni járok oda is. ;)

A Winx-ed szerintem lósz*rt se trimmelt eszerint.

Ryzen 3900+1080Ti ....hát ezen durva is lenne, ha egy kisablakos videó megnyekkenne időnként, de mint kiderült valami tearing-re írt javaslat is jó volt a kollégánál, de addig ugye taeringról szó sem volt. Persze, ha a kért terminal kimeneteket bemásolja.....no mindegy, így az ő esetéből legalább senki nem tanult semmit.

[ Szerkesztve ]

(#75258) paolinho válasza CPT.Pirk (#75211) üzenetére


paolinho
őstag

Nem kínlódok tovább, eleresztem a mentés témáját. Isten igazából a leglényegesebbeket, a fotókat korábban már lementettem, a filmek, programok meg ugye, pótólhatók.
A DiskInternals Linux Reader nem tűnt volna rossznak, de a mentéseket követően közel felére méretezte a filmeket, nem is beszélve arról, hogy lassabban mentett, mint, ha újra letöltöttem volna azt.
Viszont az azonban érdekelne, hogy ha csak úgy simán pendrive-ról feltelepítenék egy Ubuntut, akkor az a PC indításánál felajánlana-e egy lehetőséget arra, hogy a Win10, vagy az Ubuntu induljon, vagy csak simán elindul az utoljára telepített operációs rendszer?
Illetve miért igényel több mint 500 Gb-ot az Ubuntu a telepítés alkalmával?

(#75259) hcl válasza paolinho (#75258) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Felajánl. Kapsz egy GRUB menüt.
Az első Win frissítésig, mert akkor rakhatod rendbe a GRUB-ot, addig csak a Win fog indulni.
De ha simán elindítasz egy telepítőt, akkor Live módban látod a Linux filerendszereken levő adataidat.
Hol mondta, hogy 500GB kell neki? :D
5-10 a minimum... :)

Mutogatni való hater díszpinty

(#75260) vadkörte válasza paolinho (#75258) üzenetére


vadkörte
addikt

Ahogy hcl írja, felajánl egy boot menüt, amit a W10 szépen el is fog kutyulni Te meg teheted rendbe.
Vagy lehúzon a W10-es eszközt és egy külön adathordozóra telepíted az Ubuntut. Ekkor "nem látják egymást", apró kellemetlenség, hogy indításkor a BIOS boot-menüjéből kell választanod, hogy melyik OS-t szeretnéd indítani.
500GB? :Y Még az Ubuntu Studio sem ennyire zabagép. A belakott Manjaro-m 15GB...

Üdv. V. Körte

(#75261) CPT.Pirk válasza hcl (#75259) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

No de ha nem EFI-s telepítést csinálsz, akkor nem fog semmi összekavarodni. Még mindig nincs olyan alaplap, ahol ne lenne engedélyezve a legacy boot, így igazából semmi sem kényszerít rá, hogy EFI-s telepítést csinálj. :)

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#75262) sztpega válasza ubyegon2 (#75249) üzenetére


sztpega
tag

Ez írja ki, hogy mikor mi is történt:
journalctl -u fstrim.service

(#75263) hcl válasza CPT.Pirk (#75261) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

??? Nem sok ilyet csináltam, de általában a Win10 nagyob update-i nekem eddig felülírták a Grub-ot (Core2-n volt utoljára dual boot apósnál, azon is).

Mutogatni való hater díszpinty

(#75264) ubyegon2 válasza sztpega (#75262) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Az bizony, de (#75243) ubyegon2 első mondata épp ezt említi. ;)

(#75239) ubyegon2 - ide be is másoltam a kimenet elejét.

[ Szerkesztve ]

(#75265) CPT.Pirk válasza hcl (#75263) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Nem ír felül semmit MBR-es legacy telepítésnél. Az EFI-s telepítésnél van az, hogy jön a nagy frissítés és akkor a saját bootloderét állítja be első helyre, kérdés és tájékoztatás nélkül. A grub akkor se íródik felül, de a sorrendet kézzel vissza kell állítani, hogy az legyen az elsődleges.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#75266) sztpega válasza ubyegon2 (#75264) üzenetére


sztpega
tag

Te
journalctl -u fstrim.timer
írtál, én meg
journalctl -u fstrim.service

(#75267) hcl válasza CPT.Pirk (#75265) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Akkor nem tudom, de azon a gépem, amire legutóbb dualboot volt, csak így ment a Windows. :D

Mutogatni való hater díszpinty

(#75268) ubyegon2 válasza sztpega (#75266) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Ajaj, akkor ma már csak filmezek, vagy nem látok vagy az agyam fárad az egész napi passzív melótól. Bocsi! 😬

(#75269) paolinho válasza hcl (#75259) üzenetére


paolinho
őstag

Először is köszi szépen a segítséget!
Nálam egy 240-es SSD a Windows alapja, és egy 2 Tb-os vinyó fut mellette. Na ide szertne települni az Ubuntut is, és ebben a folyamatban látszik a tárterület igénye is, ami furcsa módon 500 Gb-t feletti.

vadkörte, Neked is köszi szépen a segítséget.

(#75270) sztpega válasza ubyegon2 (#75268) üzenetére


sztpega
tag

Nem baj, legalább jól körbejártuk a témát :)

(#75271) hcl válasza paolinho (#75269) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Mondd neki, hogy márpedig 15 :D (Azon aztán nem lesznek helygondjaid.)

Gondolom automatikusan particionálnád, az meg úgy van vele, hogy a másik partíciót leszedi a felére, a többit befoglalja :D

Mutogatni való hater díszpinty

(#75272) paolinho válasza hcl (#75271) üzenetére


paolinho
őstag

Na este nekiugrok újra, de mintha nem is dobta volna fel az SSD-t lehetőségül a legördülő ablakban, csak a winchester-t.

(#75273) I02S3F válasza paolinho (#75272) üzenetére


I02S3F
őstag

Nem tudom, hogy telepítettél-e már Linuxot, vagy hogy hányszor, csak szólni szeretnék, hogy légy körültekintő, mert keletkezhet adatvesztés.

(#75274) paolinho válasza I02S3F (#75273) üzenetére


paolinho
őstag

Régebben telepítettem, de akkor "csupasz" gépre. Így Windows mellé még sosem próbáltam. Hezitálgatok is emiatt, de végül is minden lényeges adatot a NAS-on tárolok. Így talán csak nem ér nagy veszteség, ha valahol bekavar a Linux. De azért köszi a figyelmeztetést!

(#75275) hcl válasza paolinho (#75274) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Ha nem jelölsz ki olyan partíciót formázásra, anmin van is valami, akkor nem fog felülírni semmit.
Ha csak próbálgatni akarod, akkor érdemesebb csinálni Hyper-V-vel vagy Vmware Player-rel egy virtuális gépet, és azon nem tudsz kárt tenni semmiben.

Mutogatni való hater díszpinty

(#75276) paolinho válasza hcl (#75275) üzenetére


paolinho
őstag

Lehet, hogy igazad van, ez a megoldás nem is hangzik rosszul. Mert valóban csak próbálgatnám, hogy mire képes a rendszer. Köszi a tippet!

(#75277) Anakin007


Anakin007
aktív tag

Sziasztok!

Kubuntu 20.04 Focal, Lenovo Thinkpad T410. Az ujjlenyomat-olvasót szeretném beindítani, több-kevesebb sikerrel. Az lsusb mutatja:

bus 001 Device 003: ID 147e:2016 Upek Biometric Touchchip/Touchstrip Fingerprint Sensor

1 nap után itt tartok:
- kéne a fingerprint-gui csomag, de nem leltem élő linket a neten rá
- thinkfinger-0.3 megvan forrásban, ezen a linken megadott módon kezdtem el, a configure szintaktikai hibák javítása után. Kimenet:
sudo tf-tool --acquire

ThinkFinger 0.3 (http://thinkfinger.sourceforge.net/)
Copyright (C) 2006, 2007 Timo Hoenig <thoenig@suse.de>

Initializing...USB device not found.

-valahonnan szereztem egy olyat, hogy Fprint.
# fprintd-enroll
Using device /net/reactivated/Fprint/Device/0
Enrolling right-index-finger finger.
Enroll result: enroll-stage-passed
Enroll result: enroll-stage-passed
Enroll result: enroll-stage-passed
Enroll result: enroll-stage-passed
Enroll result: enroll-completed
#

F@xa. Ellenőrzöm:
# fprintd-list root
found 1 devices
Device at /net/reactivated/Fprint/Device/0
Using device /net/reactivated/Fprint/Device/0
Fingerprints for user root on Upek TouchChip Fingerprint Coprocessor (swipe):
- #0: right-index-finger
#

És most hogyan tovább? Találtam ezt a leírást, de mint neki, nekem sem múkod ill sok ugyanilyet, máshol, néha bővített kiadásban, de semmi változás. A bejelentkezés-kezelő SDDM.
Annyit mindenesetre elértem, hogy mostmár ujjlenyomattal is be tudom kapcsolni a fullra kikapcsolt gépet (hurrá), de linuxon egyenlőre csak konzolon látszik, hogy van.

Előre is köszönök minden segítséget.

U.i.: hol van beállítva manapság az alapértelmezett futási szint? Régen a /etc/initdefault volt, de manapság mintha nem lenne olyan...

Ha Isten létezne, hinnék benne.

(#75278) Tim82 válasza Anakin007 (#75277) üzenetére


Tim82
nagyúr

- kéne a fingerprint-gui csomag, de nem leltem élő linket a neten rá

20.04-től nem támogatott, illetve azt hiszem, maga a fejlesztő sem támogatja már.

Xubuntu (Thinkpad X200) és Ubuntu Mate (Thinkpad X230i) alatt biztosan működik az itt írt megoldás, Kubuntu jelenleg nincs egyik gépemen sem, hogy azzal is kipróbáljam.

[ Szerkesztve ]

"You're going to negotiate with a girl, who thinks she's a space station? - When you put it like that, it does kinda sound crazy." - Audio-GD NFB-11.32 DAC/fejeserősítő eladó - https://tinyurl.com/Tim82HA

(#75279) Sanyi.mTs


Sanyi.mTs
addikt

time shift alatt létrehozott rendszermentés fájlja(i) hol található(k) meg? átmásolnám a nas-omra, hogy meglegyen máshol is.

(#75280) growler válasza Sanyi.mTs (#75279) üzenetére


growler
őstag

Úgy emlékszem: Fájlrendszer (Könyvtárak)/home

(#75281) baloo79 válasza Sanyi.mTs (#75279) üzenetére


baloo79
tag

Beállítások -> Hely
Itt a Pillanatképek helyének kiválasztása alatt azt írja:

A pillanatképek a /timeshift könyvtárba lesznek mentve a kiválasztott partíción. Egyéb helyek nem támogatottak.

[ Szerkesztve ]

(#75282) Anakin007 válasza Tim82 (#75278) üzenetére


Anakin007
aktív tag

Sikerült, köszi! :R Mindössze a

#pam-auth-update

kellett és ott beikszelni a fingerprint-et.

Mostmár konsol-on a sudo su -ra is kéri az ujjlenyomatot ill. bejelentkezéskor. Külön ikon vagy valami nincs, mindössze inaktív marad a jelszó bekérő sor és felgyullad az ujjlenyomatolvasó led-je. Összefoglalva ezek a csomagok kellenek KDE-n (hátha kell majd másnak is):

fprintd
libpam-fprintd
polkit-kde-1
libpam0g-dev (ez utóbbi nem biztos, lehet, csak a thinkfinger miatt raktam fel)

Aztán
fprintd-enroll username
pam-auth-update (fingerprint bepipál)

Ha Isten létezne, hinnék benne.

(#75283) hcl válasza Anakin007 (#75282) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Ikon vagy valami -> K menü, Rendszerbeállítások alatt sincs a bejelentkezés beállításánál?

Mutogatni való hater díszpinty

(#75284) Sonja válasza Tim82 (#75278) üzenetére


Sonja
veterán

Én meg most álltam át 20.04.1-re. Viszont nálam meg nem működik, hibába futok. Elméletileg ez a bug az, de már javítva kellene lennie, nem?! :F Szóval egyelőre nem tudom használni az újjlenyomat olvasót. :(

[ Szerkesztve ]

Ha csalódni akarsz, bízz az emberekben!

(#75285) Tim82 válasza Sonja (#75284) üzenetére


Tim82
nagyúr

Az X200-ban Upek olvasó van, ott - egyszer - előfordult valami ilyesmi, de - sok próbálkozással - sikerült újra felvinni az ujjnyomatot. Azóta nem fordult elő újra.

"You're going to negotiate with a girl, who thinks she's a space station? - When you put it like that, it does kinda sound crazy." - Audio-GD NFB-11.32 DAC/fejeserősítő eladó - https://tinyurl.com/Tim82HA

(#75286) Sonja válasza Tim82 (#75285) üzenetére


Sonja
veterán

Hozzáadni hozzátudom, azzal nincs gond. Viszont amint használni is akarom a sudo akármi parancssal, akkor leáll ezzel a hibával: free(): double free detected in tcache 2

Sajnos így semmit nem lehet elindítani sudo-val. :(

Ha csalódni akarsz, bízz az emberekben!

(#75287) Tim82 válasza Sonja (#75286) üzenetére


Tim82
nagyúr

Ja nem, én ilyet egyáltalán nem tapasztaltam vele.

"You're going to negotiate with a girl, who thinks she's a space station? - When you put it like that, it does kinda sound crazy." - Audio-GD NFB-11.32 DAC/fejeserősítő eladó - https://tinyurl.com/Tim82HA

(#75288) Anakin007 válasza hcl (#75283) üzenetére


Anakin007
aktív tag

Nincs semmi sehol, de működik. Ikonok miatt, meg hogy valami pofája legyen, ezért kellett volna a GUI.

Ha Isten létezne, hinnék benne.

(#75289) hcl válasza Anakin007 (#75288) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Na ja, csak tippeltem, hogy esetleg ott lehetne valamilyen felülete.

Mutogatni való hater díszpinty

(#75290) Anakin007


Anakin007
aktív tag

Informális jellegű kérdésem lenne, összekavarodtam: egy mai ubuntu vagy bármi, ami nem két-három évnél régebbi: honnan veszi az alapértelmezett (runlevel) futási szintet? Mondjuk ezen a 20.04 -es ubin. sysV init? Vagy ez az upstart? systemd? Melyik hol? Más fórumokon írnak ezt is, azt is, javarészt elavultnak tűnő dolgokat találtam.

Ha Isten létezne, hinnék benne.

(#75291) lev258 válasza Anakin007 (#75290) üzenetére


lev258
veterán

A systemd néhány éve alapértelmezett lett mindenféle disztribúción. Csak néhány kisebb projekt létezik nélküle, jellemzően erős ellenérzések miatt.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#75292) BoB válasza Anakin007 (#75290) üzenetére


BoB
veterán

Ubuntu már 15.10 óta systemd-t használ, a futási szint idejétmúlt ebben a környezetben.

Helyette target-ek vannak, amik hasonlóak.

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#75293) Anakin007


Anakin007
aktív tag

Másik: mi csatolja a partíciókat ill. hol tárolja az infókat? Van a gépemen 2 másik rendszer is (Kali és win10). A Kali, amit hol Kali2, hol Kali3, hol csak simán Kali bejegyzés alá mountol indításkor. Ha leválasztom kézzel és törlök minden 'Kali' nevű könyvtárat a 'media' alól, restart után újra összekuszálódik, kreál Kali-s könyvtárakat (általában kettőt Kali és Kali1 néven) és hol ide, hol oda csatolja indításkor. Fontos lenne, hogy mindig ugyanott legyen. A /etc/fstab-ban meg sehol semmi, csak az alap rendszer van /home-al, /-el meg swap-al, még a win10 sincs ott, ami pedig állandó és látszik a Dolphin-ban és a 'media' alatt is megcsinálja a könyvtárat hozzá. Érdekes, azt nez 1-ek variálja, pedig pont az nem érdekelne :P

Nemrég SSD-t cseréltem nagyobbra, ezt a Kubi-t pedig átpartícionáltam. Régen / volt egy partíció +SWAP ugye és a $HOME. Most csináltam /usr és /var partíciókat. A futó rendszeren Kparted-el csatoltam fixen /var1 és /vusr1 könyvtár alá, majd Kali-n átmozgattam a dolgokat a helyükre, majd, (gondoltam) tök jó lesz, mert csak a Kubi fstab-jában kell csak az egyeseket kitörölni és kész. De nem. Nincs ott semmi, a Kparted nem mentette oda vagy passz, hogy hova. Kali alól megmókoltam az fstab-ot, UUID szerint, ahogy a korábbiak (érdekesség, a win10 sincs ott, de azt mindig jól felcsatolja, mindig ugyanoda) és lám, múkod. CSAK: azóta, véletlenszerűen, néha a bejelentkezés után nem áll fel a KDE, csak a háttérkép jelenik meg és elköszön, semmire nem reagál, se ALT+CTRL+DEL, se ALT+CTRL+BACKSPACE. Egyedül az ALT+CTRL+Fvalamelyik megy, ilyenkor konzolon betudok lépni és elsütni egy init 6-ot. Utána ha mákom van, simán megy. MEg azután is. Tényleg random, mikor mi törénik. Ötlet? a .xsessionerrors-ban csak a szokásos hibák vannak, amik mindig...

Ha Isten létezne, hinnék benne.

(#75294) lev258 válasza Anakin007 (#75293) üzenetére


lev258
veterán

Nekem kissé nehezen követhető.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#75295) I02S3F válasza lev258 (#75294) üzenetére


I02S3F
őstag

Ha jól értem két külön hiba van.
Hiba1: A Kali Linuxos partícióját mikor Kali, mikor Kali1 néven csatolja fel a rendszer. (Fstab bejegyzés nincs róla)
Hiba2: nem áll fel a kde, nem tudja miért.

Anakin007 - Jól értettem?

[ Szerkesztve ]

(#75296) lev258 válasza I02S3F (#75295) üzenetére


lev258
veterán

Hiba1: "Fontos lenne, hogy mindig ugyanott legyen"
Erre a megoldás az fstab. Említi, de ha jól értem, nem használja. Hogy azon túl milyen a Kali lelki világa, az mellékes.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#75297) I02S3F válasza lev258 (#75296) üzenetére


I02S3F
őstag

Szerintem azért van Kali és Kali1 mappa, mert a Kali-ba már nem tudja felcsatolni a rendszer a partíciót, ezért Kali1-el próbálkozik.

Kérdésem, hogyha nem kezdő, mert úgy veszem ki, akkor miért nem használ alapból fstab-ot?

Szerk. : Hiba2 - A kde csak ír valami logba, hogy miért nem startolt el rendesen.

[ Szerkesztve ]

(#75298) tordaitibi


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Sziasztok, egy régebbi témára visszatérve,

egy blogbejegyzésemben fél évvel ezelőtt rendesen leminősítettem a Linux rendszereket, oka is volt, 2 év folyamatos szívással telt.
Megoldás született az ügyben, azóta több hónapja a legnagyobb megelégedéssel nyúzok egy Ubuntut.
A blogbejegyzésemet kiegészítettem egy nyilvános bocsánatkéréssel amiben a Linux rendszerek insatbilitása és magbízhatatlansága miattai kirohanásaimat negáltam.
Ha valakinek van kedve olvasa el az Update részt,
és ha valaki tudja a végén feltett kérdésemre a választ az ne tartsa magába hanem ossza meg velem.

[link]

[ Szerkesztve ]

(#75299) Anakin007 válasza I02S3F (#75295) üzenetére


Anakin007
aktív tag

Jól :)

És bocsi, kétfelé kellett volna szednem...

Ha Isten létezne, hinnék benne.

(#75300) Anakin007


Anakin007
aktív tag

Üdv,

Az automount (vagy akárhogy is hívják) megoldódott: kézzel lecsatoltam (root-ként) a KaliX könyvtárat, majd az összes Kali könyvtárat töröltem (4db volt már). Restart, és jó. A partíciót, amin a Kali van, elneveztem anno Kali -nak, gondolom, innen vette a Kubuntu-s folyamat a könyvtár nevét, amit boot-kor kreál és felcsatolja oda. Valószínűleg egyszer kézzel csináltam Kali könyvtárat valamiért és nem töröltem ki használat után, emiatt kergült meg az automount. Úgy tűnik, létező könyvtár alá nem csatol és a partíció label-ét erőlteti könyvtárnévnek, ahova felcsatolja azt. Viszont még mindig nem tudom, mi ez a folyamat, ami minden boot-kor szétnéz a vinyón és magától felcsatolgatja amit talál.....

Ha Isten létezne, hinnék benne.

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.