Hirdetés

2024. május 8., szerda

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2022-07-13 14:16:17

LOGOUT.hu

Ez itt, az elektronikával hobbiból foglakozók fórumtémája.
Lentebb összegyűjtötttem néhány elektronikával kapcsolatos, hasznos linket.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#22401) Lompos48 válasza jozsi252 (#22400) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Akkor 3A. De nem sok az egy kicsit?

(#22402) jozsi252 válasza Lompos48 (#22401) üzenetére


jozsi252
veterán

Akkor őő valami nemstimmel. De szerintem rengeteg. Az egy dolog hogy 5V kell a készüléknek, de ugye 230-ról kapja a cuccot, amit az adapter alakít át 5V-ra. Ebben az esetben akkor most 5V-al kell hogy számoljak vagy 230-al?

Illetve 10Wattnál kétlem hogy többet enne.

[ Szerkesztve ]

iPhone 13 Pro Max

(#22403) Lompos48 válasza jozsi252 (#22402) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Természetesen az 5V-tal. Még 10Wattnál is 2A. Ceruzaelemekről nem hiszem, hogy órákig bírná. Nincs az adapterre ráírva, ami a kimenetet jellemzi az 5V-on kívül?

[ Szerkesztve ]

(#22404) jozsi252 válasza Lompos48 (#22403) üzenetére


jozsi252
veterán

Akkor valamit a számításba rontunk el, mert hónapok óta megy a 3 elemmel, ez csak egy kis időjárásjelző kütyü az éjjelimen, kinti időjárást mutatja, hőfok páratart, illetve bent a szobába is ugyanezt. Amúgy nemlehet hogy itt 0.5-el kell osztani?

15:0,5=30 szóval 30mA ez már korrektebb eredménynek tűnik szerintem.

iPhone 13 Pro Max

(#22405) dudika10 válasza jozsi252 (#22404) üzenetére


dudika10
veterán

P = U * I
( Teljesítmény [Watt] = Feszültség [Volt] * Áramerősség [Amper] )
Tehát:
I = P / U

Vigyázz a nagyságrendekre!

Az az állomás szinte semennyit nem fogyaszt.
Egy random 5V-os táp, ami 200mA-t (5V*0,2A=1W) képes kipréselni magából, több mint valószínű, hogy bőven elég.

[ Szerkesztve ]

Prodipe Pro 5 aktiv hangfalpar elado.

(#22406) Lompos48 válasza jozsi252 (#22404) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Mi a 15 és mi a 0,5? Próbáld meg a dudika10 (azaz Ohm :F :) ) képletével

[ Szerkesztve ]

(#22407) jozsi252 válasza dudika10 (#22405) üzenetére


jozsi252
veterán

(#22406) Lompos48

Ha dudika képlete szerint számolom ki hogy

I=P / U akkor 10wattot elosztom a fesszel ami 5V és akkor kijön 2 namost ez 2A vagy 200mA?

Ez eddig okés is.

Tegyük fel hogy megeszik 10 wattot, ami szerintem normális érték. 5Volt kell neki. Viszont ha elosztom a 10Wattot 5Volt-al akkor ugye 2A jön ki, ami nagyon sok neki.

Erre írtad hogy vigyázzak a nagyságrendekre? Mert amit írtál pl hogy 200mA ez a x ugye amit nemtudunk hogy valójában mennyi. Márcsak azért is szeretném tudni hogykell pontosan ezt kiszámolni ha máskor találkoznék egy ilyen dologgal akkor tudjam hogy kell számolni.

Az okés hogy I=P / U viszont erre a képletre nem valós érték jön ki, mert a 2A nagyon sok. Vagy ez 200mA akarna lenni?

[ Szerkesztve ]

iPhone 13 Pro Max

(#22408) dudika10 válasza jozsi252 (#22407) üzenetére


dudika10
veterán

Ha 15W-ot fogyaszt és 5V kell neki, akkor az 3A.

A hiba ott van, hogy közel sem eszik 15, de még 1W-ot sem.
1W-ot írd be a képletbe, és úgy kijön a 0,2A = 200mA áramerősség.

A nagyságrendeknél az amper - milliamper átszámolást értettem.
Ha nem amperrel és volt-tal, hanem miliamperrel és milivolttal számolsz, akkor fals eredményeket köp ki a képlet.

Az álatalam leírt Ohm-törvény tökéletesen működik már egy ideje, megbízhatsz benne, és így kell számolni minden eszköznél (ahol nincs fázisszög, tehát egyenáramnál egészen biztosan), csak helyesen kell használni. :)

[ Szerkesztve ]

Prodipe Pro 5 aktiv hangfalpar elado.

(#22409) jozsi252 válasza dudika10 (#22408) üzenetére


jozsi252
veterán

Jah értem, akkor ezekszerint nagyon túlbecsültem azt a 15W-ot. Köszi a segítséget mostmár így érthető teljes mértékben :K

És neked is köszi Lompos :R

Azlenne még hogy 3 ceruza elemről megy, ami ugye 4.5V, a hátuljára meg azvan ráírva hogy DC5V, akkor ezekszerint azt a fél volt növekedést még minden további nélkül elbírja a készülék? Vagy netán elbírna még 1-2V-os is plusszba?

[ Szerkesztve ]

iPhone 13 Pro Max

(#22410) Lompos48 válasza jozsi252 (#22407) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Nem fogsz olyan 5V-os adaptert találni, ami ne tudjon a neked szükségesnél sokkal többet. Valószínű 6V sem ártana meg neki, de nem biztos. Aztán gyakoribbak az 5V-os adapterek. Majdnem minden telefontöltő is tudja.

@dudika10 Ohm-törvény tökéletesen működik már egy ideje :DD

[ Szerkesztve ]

(#22411) CPT.Pirk válasza jozsi252 (#22400) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Egyenáram (DC) esetében P = U * I képletből az áram ( I ) 3A, azaz 3000mA.

Arra tippelek, hogy kevesebb is elég neki, de ilyen tápot is találni nem túl sok pénzért: [link], vagy használhatsz egy máshol már fölöslegessé vált számítógépes tápot is, ha megoldható az elhelyezése v. gyorsan kell valami.

szerk: hoppá, a fórum nem töltötte be a 20:15 utáni hozzászólásokat...

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#22412) zka67 válasza jozsi252 (#22400) üzenetére


zka67
őstag

Egy ilyen készülék uA-eket fogyaszt. 1mA-es fogyasztásnál havonta kellene cserélned benne az elemeket. De nem is ez az érdekes, mivel töltésről van szó, és töltés lévén amúgy is akkumulátorokat kell használnod. Az akkukat pedig 200mA-nél nagyobb töltőárammal nem szokták tölteni.

Tehát a kapható legkisebb 5V-os DC tápegység megteszi neked. Szerintem 500mA-esnél kisebbet úgysem fogsz kapni.

(#22413) hNp88


hNp88
aktív tag

üdv népek,

erősítőről hogyan lehet vonali szintű jelet kicsatolni? gondolom a hangszínszabályzó és a végfok között kell. :B de hogyan? azt azért sejtem, hogy nem csak odahajítok egy 2200uF-t, oszt' jónapot... :F

:R

Beatam Mortem Expectans. "kötél&diófa - business solutions"

(#22414) zka67 válasza hNp88 (#22413) üzenetére


zka67
őstag

Pedig akár úgy is lehet. Egy 4u7 vagy 10u-os kondival.

De ha tisztességes megoldást akarsz, akkor beteszel egy műveleti erősítőt, a + bemenetére kötöd egy kondin keresztül a jelet, a kimenetét pedig összekötöd a - bemenetével. A kimenetéről természetesen szintén kondival mész tovább. A + bemenetét egy-egy 100K-s ellenállással rákötöd a tápra és a földre. Táp a műveleti erősítőtől függően 12V-36V között bármekkora lehet.

(#22415) hNp88 válasza zka67 (#22414) üzenetére


hNp88
aktív tag

ááá, köszönöm :) bonyolultabbra számítottam. műv.erősítőnek megteszi egy tl071 is? (csak mert az van :D)

Beatam Mortem Expectans. "kötél&diófa - business solutions"

(#22416) zka67 válasza hNp88 (#22415) üzenetére


zka67
őstag

Persze.

(#22417) PHM válasza zka67 (#22414) üzenetére


PHM
addikt

"A + bemenetét egy-egy 100K-s ellenállással rákötöd a tápra és a földre."
Feszültség követőnél szerintem ez nem szükséges.
A neminvertáló bemenet és föld közé kötött ellenállás a csatoló kondival együtt
soros RC tagot fog képezni, ami kedvezőtlenül befolyásolhatja a hangképet.
Véleményem szerint a műveleti erősítő bemenete közvetlenül is összeköthető
például a hangerő szabályzó poti melegpontjával, (már ha ott jel van, és nem
vezérlő feszültség) vagy a végfok bemenetével.

Ma olyan bizonytalan vagyok... Vagy mégsem?

(#22418) zka67 válasza PHM (#22417) üzenetére


zka67
őstag

... ami kedvezőtlenül befolyásolhatja a hangképet.

1 Hz alatt le fogja vágni?

Nem akartam túlbonyolítani a dolgot, hogy ezt ide, azt oda kösse, ez így mindenképp működő megoldás.

(#22419) Batman2 válasza Soja (#22354) üzenetére


Batman2
őstag

A Nagy modellvasút topicban válaszoltam Neked !

Link: http://prohardver.hu/tema/nagy_modellvasut_topik/friss.html#msg2915

Üdv.

Batman2 - Viva la Mercedes W123-200D 1979

(#22420) Batman2 válasza Soja (#22353) üzenetére


Batman2
őstag

Távirányító !

Most javítottam a saját távirányítónkat !
Meguntam, hogy nem megy a hangerő szabályzás.

Előszőr én is a gombokkal kezdtem, és nem értettem, hogy miért nem megy. Átforrasztottam az IC lábait is próba, de semmi.
Aztán a jobban megnézve a penlt felfedeztem pár hibát szakadás kinézetű részt a egyes vezető sávokon.
Átforrasztottam, de még mindíg semmi.
Aztán még egy pöttyöt találtam, ahol viszont tényleg meg volt szakadva a vezető sáv, a védő lakk lekaparása után !
Ezt cinnel összecseppentve már működött is a két, eddig kuka gomb !! :K

Szóval javaslom, alaposan nézdd át, lehet hogy ez a baja.

Üdv.

Batman2 - Viva la Mercedes W123-200D 1979

(#22421) pc-user


pc-user
aktív tag

Van egy Orion dvd 5000 lejátszóm. tegnap zenét akartam vele hallgatni, de nem szólt az egyik csatorna. Kicseréltem az audio kábelt, majd szétkaptam a lejátszót, arra gondolva, hogy esetleg a kábel ki-be tologatás miatt újra kell forrasztani a kilazult érintkezőket, valami kontakt hiba van. Közben észrevettem, hogy forrósodik a panel...
Gondolom, emiatt nem szól az egyik csatorna, ez valami zárlat?

(#22422) rii


rii
nagyúr

hello

azt szeretném megkérdezni, hogy
1.) létezik-e valamiféle LED-es kis égő
2.) meg lehet-e oldani, hogy 3x4 db AA elemet sorbakötni, és lenne egy központi kis konzol, ahol mind a 3-at (egyenként 4 db AA) be lehet kapcsolgatni, így egyre erősebb fényerőt elérve?

kerékpárra szeretnék "lámpát"
a kormányon lenne a 3 kis kapcsoló, a váz más részén az akkuk, az első villán a tengelynél meg a LED.

piros-kapszula: https://www.youtube.com/watch?v=oW-VZVYohRg

(#22423) zka67 válasza rii (#22422) üzenetére


zka67
őstag

Ez nem a legjobb hatásfokú megoldás. Inkább PWM-es meghajtást javaslok neked, egy egyszerű, 555-ös IC-vel + egy FET-es "végfokkal". A fényerőt a kitöltési tényező fogja meghatározni, a maximum fényerőhöz méretezd a "tápot" és a soros ellenállást. A soros ellenállás minél kisebb értékű legyen, de vedd figyelembe az elemek merülését is (1.2V-al számold őket), a FET kb. 0.5V-os feszültségesését.

(#22424) CPT.Pirk válasza rii (#22422) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Led az led, az izzó meg izzó. Hagyományos foglalatba csavarható ledet még nem láttam, sokkal egyszerűbb venni valami olcsó, eleve ledes lámpát a bicajra, azt meg átalakítani.

Az elképzelésed viszont ebben a formában nem jó. A led fényerejét, miután a kapocsfeszültség elérte a kinyitási feszültséget (~4V a fehér lednek), az átfolyó áram értéke adja meg, de azzal meg nem lépheted túl a maximális értéket, mert akkor a led tönkremegy rövid úton.

Ezt az áramot a leddel sorba kötött ellenállás szabja meg. R = (Utáp - Uled) / I led

A fényteljesítmény növelésének módja a ledek sorba kapcsolása, ameddig a tápfeszültség engedi. 3 lednél már 12V-s tápra van szükség, de 3*4 akku cella összekapcsolásánál már azok belső ellenállása is rontja a dolgot, akkor már inkább valami step-up konverter IC-t kellene használni.

No, egyébként amiket így gyorsan találtam googleben, azok a nagy fényerejű fehér ledek 20mA áramot kérnek. Ebből már tudsz számolni. 1 darab led és 4.2V táp mellett a soros ellenállás 40ohm.

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#22425) hoffman_


hoffman_
nagyúr

Sziasztok,

Egy elég rookie kérdéssel fordulok hozzátok :B Egy 230V-os fali lámpa nagyon hülye módon lett kábelezve, el szeretném rejteni a dolgot. Ehhez sajna meg kéne bontanom a kábelt. Hogyha a vezetéket a vágás/szerelés után csak összesodrom és szigszalaggal szépen lezárom, az mennyire gány munka?

"The time you enjoy wasting is not wasted time."

(#22426) Lompos48 válasza hoffman_ (#22425) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Ha a felső 2 szálat kell összekötni, akkor a baloldali lemezke kiegyenesítése után talán összeérnek annyira, hogy forrasztani lehessen. Utána szigetelőszalag.

Ha nem érnek össze (vagy nem tudod forrasztani), akkor a 1.5-2 cm hosszan megpucolt ée összesodort végeket is összesodorhatod egymással jó szorosan. Utána szigetelni kell. Falilámpa esetén sok évig fog gond nélkül szolgálni.

(#22427) hoffman_ válasza Lompos48 (#22426) üzenetére


hoffman_
nagyúr

A felső két szál közé jön a kapcsoló, csak azt már kioperáltam(IKEA lámpáról lévén szó, meg lepődtem, hogy roncsolás nélkül szét tudtam szedni). Az alsó, kék kábelt kell majd sodornom, de még el is kell vágjam előtte, direkt az érdemi munka előtt kérdeztem. Akkor az elképzelésemmel nincs gond, köszönöm a megerősítést :) :R

"The time you enjoy wasting is not wasted time."

(#22428) Lompos48 válasza hoffman_ (#22427) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Nincs. De ha forrasztanád, akkor örökre megfeledkezhetnél róla. ;)

(#22429) hoffman_ válasza hoffman_ (#22427) üzenetére


hoffman_
nagyúr

Nem állok a helyzet magaslatán ilyen téren, ami azt illeti, nincs mivel forrasztanom... De már szükségét érzem nagyon, be kéne szereznem egy pákát.

"The time you enjoy wasting is not wasted time."

(#22430) zka67 válasza hoffman_ (#22425) üzenetére


zka67
őstag

És így keletkeznek a lakástüzek! Gondolom, tapéta, bútorok közt menne a vezeték. Összesodrod, az évek folyamán a szigszalag ragasztójától meg a levegő nedvességétől faszán oxidálódik a vezeték, ami melegedni fog és a végén kész a tűz.

Legalább egy nyomorult sorkapcsot tegyél rá, lemezest, ne olyat, amiben csak egy csavar van. Ha szükséges a kapcsoló, akkor ne ott vágd el a vezetéket, hanem máshol, ahol utána biztonságosan le tudod szigetelni.

A másik megoldás, hogy a vezeték másik végét, amelyik a lámpában van, azt kikötöd, behúzod ahova kell, aztán szépen visszakötöd, mert ez így igen, gányolás. :(

(#22431) hoffman_ válasza zka67 (#22430) üzenetére


hoffman_
nagyúr

Nem kell ennyire nekem esni, ezért jöttem kérdezni. Egyébiránt, ha akarna se tudna meggyulladni semmi, tök üres, festett falfelület kellős közepén menne a vezeték, közel s távol semmi sincs. A vezeték kikötést akartam először én is, de sajnos nem szétszedhető a cucc, legalábbis szerintem károsodás nélkül nem tudom szétszedni.

A sorkapocs jó lenne, de az a baj, hogy nem hogy a kapcsoló alatt, de még máshol történő beavatkozás esetén se férne el nagyon, pláne nem kettő. Egy ilyenbe akarom behúzni majd, jó vékonyba, max 5-6 mm, így nem tudom, akkor, hogy hogyan legyek okos.

"The time you enjoy wasting is not wasted time."

(#22432) jozsi252


jozsi252
veterán

Amúgy azt lehet tudni szerintetek hogy egy ceruza elem hány mA energiát képes tárolni?

iPhone 13 Pro Max

(#22433) zka67 válasza hoffman_ (#22431) üzenetére


zka67
őstag

Akkor legalább nyomj rá érvéghüvelyt. Összesodrod a vezetékeket, bedugod a megfelelő méretű érvéghüvelybe - gondolom nyomód nincs hozzá, de egy kombinált fogóval is össze lehet préselni, és 4/2-es zsugorcsövet húzz rá és melegítsd rá pl. egy öngyújtó lángját húzogatva alatta.

Vegyél pár darab 1-es és pár darab 1.5mm-es érvéghüvelyt, majd meglátod melyik lesz rá jó. Villanyszerelési, elektronikai boltokban fillérekért beszerezhető dolgok.

De ha a továbbiakban is akarsz villanyszereléssel foglalkozni otthon, akkor érdemes beszerezned egy érvéghüvely-préselő fogót, ehhez adnak pár darab érvéghüvelyt is mindenféle méretben.

A vezetéket ne egymás mellett vágd el, hanem az egyiket távolabb a másiktól, valahogy így:
---x---------
---------x---

hogy véletlenül se érhessenek össze a vezetékek, még ha lejön róla a zsugorcső, akkor se.

(#22434) hoffman_ válasza zka67 (#22433) üzenetére


hoffman_
nagyúr

Köszönöm a korrekt leírást, így fogok nekilátni :R

Annyira nem szeretnék villanyszereléssel foglalkozni itthon, de az ilyen kisebb dolgokat inkább én csinálnám meg, egy kontakt-hiba miatt nem fogok villanyszerelőt hívni egy konnektor aljzathoz. A fenti kérdés is azért született, mert én akartam megcsinálni, de mivel még nem csináltam ilyet, nem igazán tudtam, hogy lenne érdemes/szakszerű. Lényeg a lényeg, köszi még egyszer :)

"The time you enjoy wasting is not wasted time."

(#22435) totya694


totya694
őstag

Üdv!

Tegnap sikerült vennem a Dual 704 lemezjátszómba egy Shure DM95 fejet igaz vele volt egy Dual 1239A lemezjátszó is.Meg volt egy törött Lenco amit szintén a tűje miatt vettem meg és ezt el is bontottam.Viszont utóbbi készülékben volt egy kis előerősítő BA4558 IC-vel.Rákötöttem a lemezjátszóra és elég szép hangja lett.

Még mi előtt megkérdezné valaki a tokmány oda van csavarozva az asztalomhoz és abba van bele állítva a nagyítós lámpám aminek hiányzott a felfogatója.

Üdv:Attila

(#22436) cigam


cigam
félisten
LOGOUT blog (1)

Hoztak egy fontos adatokkal teli pendrive-ot. Gép nem látja. Valószínú csak a kvacot kotorták le róla mikor "visszaragasztották" .

Lehet tudni hogy milyen értékűeket használnak? Ha jól olvastam le, akkor egy FC8708 chip van rajt.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#22437) Batman2 válasza cigam (#22436) üzenetére


Batman2
őstag

Szerintem a chip száma és a pendrájv márkája alapján bogarássz a neten, hátha találsz valami hasznosítható infót !

Üdv.

Batman2 - Viva la Mercedes W123-200D 1979

(#22438) cigam válasza Batman2 (#22437) üzenetére


cigam
félisten
LOGOUT blog (1)

próbáltam, de semmi :(

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#22439) CPT.Pirk


CPT.Pirk
Jómunkásember

Ha szeretném tovább fejleszteni az fpga-m A/D-s képességeit, hogyan induljak el?

A kis AD panelt nem használnám tovább, az SMD cuccokat nem akarom megbuzerálni rajta pákával.

Szóval csinálnék egy külső AD-t, ehhez kellene némi kiinduló pont.

Pl. milyen típusú AD-t (flash / szubprox / más) érdemes választani szinusz hullám csúcsainak méricskélésére (ami kiskerben is beszerezhető) és milyen alul áteresztő szűrőt a bemenetre?

Elolvastam 1-2 leírást már, de sok a lukas pont, némi magyarázat jó lenne.

szerk:
AD7476 van gyárilag az AD panelon, ami szubprox. aprom. típusú AD. A tanultak szerint a multiméterekben használnak ilyen AD-t..

Fast throughput rate: 1 MSPS
70 dB SNR at 100 kHz input frequency
[link]

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#22440) Batman2 válasza cigam (#22438) üzenetére


Batman2
őstag

Akkor nézz meg egy másik pendrájvot, vagy valami általános infót, kapcsolást, leírást, hogy többnyire milyen frekvencián, milyen kvarccal szoktak működni (én a sajátomról nem bírom leolvasni) és tegyél be max. akkora, vagy kicsit kisebb kvarcot, elgondolásom szerint alacsonyabb frekvencián tud üzemelni, legfeljebb lassabban.

Üdv.

Batman2 - Viva la Mercedes W123-200D 1979

(#22441) And válasza cigam (#22438) üzenetére


And
veterán

Én szintén kerestem, de gondolom te is megtaláltad volna, ha lenne konkrét adatlap :B. Egyéb apró részinformációkból, illetve a korábban látott pendrive-ok belsejéből meg más USB2 kontrollerekből kiindulva én első körben 12 MHz-es kvarccal próbálkoznék. Előfordul még ennek a többszöröse is, pl. 48 MHz, de az előbbi - ahogy az ilyen flash-vezérlőknél látni lehet - sokkal gyakoribb. Az általad említett típussal kompatibilis AU6990-es vezérlőnél például integrált kristályoszcillátort emlegetnek, de a rövid leírásában persze nem említik, hogy az milyen frekvencián működik.
Mod. #22440-re: "elgondolásom szerint alacsonyabb frekvencián tud üzemelni, legfeljebb lassabban."
Ennyire szerintem nem ilyen egyszerű: a magának a kontrollernek talán mindegy volna, de az USB-kommunikáció miatt igen nagy valószínűséggel kötött az órajel. Ha egy hétköznapi mikrokontroller például hagyományos soros kommunikációt valósít meg, akkor sem lehet 'csak úgy' módosítgatni az órajelet, mivel akkor a bitráta elmászik a szabványos értékéről, az adatátvitel nem fog működni. Ha a baudrate generátor az órajelhez kötött, akkor az órajel-frekvencia módosítása kötelezően szoftvermódosítást igényel, ha egyáltalán lehetséges megoldani, mivel nem lehet bármilyen órajelből kihozni (az adott hibán belül) a megkívánt adatsebességet.

[ Szerkesztve ]

(#22442) Batman2 válasza And (#22441) üzenetére


Batman2
őstag

Ez is igaz lehet, nem tudom.

Batman2 - Viva la Mercedes W123-200D 1979

(#22443) cigam válasza And (#22441) üzenetére


cigam
félisten
LOGOUT blog (1)

Hát megpróbáljuk. Végülis nem olyan drága, pár próbát megejtek.
Köszi a tippet!

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#22444) Lompos48 válasza And (#22441) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Igen, a 12MHz a legvalószínűbbnek látszik.

AU6990-es vezérlőnél például integrált kristályoszcillátort emlegetnek

Ez egy furcsa koktél lenne. Sehogysem klappol a kvarckristály és IC gyártási technológiája. Ilyet még csak hibrid kivitelben hallottam/láttam (lásd RTC, azaz real time clock, amibe még az elemet is belegyömöszölik).

(#22445) And válasza Lompos48 (#22444) üzenetére


And
veterán

Megmondom őszintén, hogy én is csodálkoztam rajta, de több helyen is említik az Integrated build-in crystal meg az On chip Crystal kifejezést: [link], [link]. Hogy ez mennyiben jelent valós kvarcoszcillátort, vagy csak egyéb módon jusztírozott, az átlagnál nagyobb pontosságú belső RC-oszcillátort, azt nem tudom, de a leírás mindenképp kvarcoszcillátorra utal. Az FTDI USB-UART chipjei is olyan belső 12 MHz-es oszcillátorral rendelkeznek, amely önállóan működőképes, de kvarckristály is köthető rá referenciaként. Igaz, ők - az Alcor weblapjával ellentétben - egy szóval sem utalnak belső kvarckristályra.

(#22446) Batman2 válasza And (#22445) üzenetére


Batman2
őstag

...Akkor van valami sumákság itt !! :N

Batman2 - Viva la Mercedes W123-200D 1979

(#22447) cigam válasza And (#22445) üzenetére


cigam
félisten
LOGOUT blog (1)

Ezt akartam is kérdezni: Miért nem integrálják bele a kvarcot? Még ha fizikailag nem fér fel a chip-re, attól még simán beleférne a tokon belülre.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#22448) Lompos48 válasza cigam (#22447) üzenetére


Lompos48
nagyúr

A kvarcoszcillátor egy 2 kontaktus közé szerelt nagyon pontos méretre hasított (majd csiszolt) kristálydarab, ami egy zárt térben (ténylegesen) rezeg. Ezt csak tokostól lehet egy "valamibe" beleintegrálni, nem lehet műgyantába önteni, mint a szilíciummorzsát, azaz azzal együtt. A félvezetőtechnika fázisaiban pedig a kvarc nem "megmunkálható" az ott szokásos technológiákkal. Ötvözni a technológiákat pedig nagyon nehéz lenne. Ezért volt szó korábban hibrid konstrukcióról. Említettem hibrid konstrukciójú óraáramkört (RTC) beépített elemmel, kvarccal, amit pl. analitikai műszerekben használnak. Azóta utánanéztem: az Intersil gyárt már 1.5mm vastag tokban ilyen alkatrészt. Na, ez már közelít, de még mindig kissé nagy egy pendriveba. Ugyanakkor nagyon megemelné a már annyira alacsonyan szálló árakat is.

[ Szerkesztve ]

(#22449) kjani18


kjani18
őstag

A legamatőrebb kérdés, ami itt elhangzott: Van egy egyszerű konnektorba dugható tápom, mondjuk mint egy telefontöltő, Na, ez a táp megdögölte magát. Hogyan szedjem szét, hogy utána összerakható legyen ( roncsolás mentesen )?????
Ha van valakinek jól bevált trükkje.... Jó ötletek kellenének!

Köszi

[ Szerkesztve ]

Olvasd el, benne van a megbízhatóságom is! https://logout.hu/bejegyzes/kjani18/uzletszabalyzatom.html

(#22450) szeva000 válasza kjani18 (#22449) üzenetére


szeva000
addikt

óvatosság és fűrészlap vagy tapétavágóval az összeragasztás mentén szétvágod.
Ha meg valami pattintós megoldás,akkor majd enged...én volt mikor műgyantával azután egyszerűen kiöntöttem:)...egyszer javítható lett:)
De vágásnál nagyon vigyázni,mert szétvághatsz mindent,ha nagyon közel van a panel:)

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.