Hirdetés

2024. május 3., péntek

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Adattárolás  »  HDD probléma (nem adatmentés) (kiemelt téma)

Hozzászólások

(#54301) Dan33


Dan33
csendes tag

Sziasztok!

Lenne egy kérdésem. Lehet tök egyértelmű a válasz, de én nem jövök rá. :(
Beraktam egy új HDD-t a gépbe, minden tökéletes, viszont ahol a pendrive-ot távolítom el feldobja a HDD-t is.
Mi lenne a megoldás?

Köszi előre is.

(#54302) Doky586 válasza Dan33 (#54301) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog

Belépsz a biosba és kikapcsolod hogy eltávolíthatónak mutassa a portra dugott lemezt.

(#54303) Dan33 válasza Doky586 (#54302) üzenetére


Dan33
csendes tag

Köszi szépen.....

(#54304) ricsip válasza Dan33 (#54301) üzenetére


ricsip
addikt

Bios -> SATA beállítások -> Hot plug vagy hasonló -> Disable.

-

(#54305) Joker88


Joker88
őstag

van a gépben,mint másodlagos adattár az SSDn kívül, egy 500Gb-os, több mint tíz éves HDD.
Eddig semmi probléma nem is volt vele..
Azonban az utóbbi napokban, nagyon sok alkalommal, hangos lett. Nem kattog,csak ahogy gondolom a fej ide-oda ugrál..
Ha megy valami letöltés a HDD-re,és közben szintén a HDD-ről egy filmet/videót akarok megnyitni, jó nehezen indul el, ha belepörgetek a videóba szintén dög lassú..
Eddig ilyen jelenség nem volt..
HDSentineles képet is mellékelek,szerinte minden okés..
Egyébként Windows 10 rendszer..

[ Szerkesztve ]

In loving memory of Garrett Lockhart

(#54306) danyboy1978 válasza ricsip (#54304) üzenetére


danyboy1978
csendes tag

Köszi, így még könnyebb lesz :)

(#54307) Andralin válasza Andralin (#54276) üzenetére


Andralin
aktív tag

Sziasztok!

Nos megpróbáltam a lehetetlen és tátva maradt a szám!
A 2007-ben gyártott abit IX38 QuadGT alaplapomra elindítottam egy Win10 telepítést.
A konfigom: Intel Core 2 Quad Q9650 (3,1 GHz-re húzva), ehhez egy fórumból letöltött, házilag "főzött" BIOS van, az alaplapon, ami támogatja az E0 steppinget. 2x4 GB GeIL Black Dragon DDR2 1066MHz CL5 RAM modul és NVIDIA GeForce GTX 1660 Ti 6 GB videó kártya. Vannak még régi IDE vinyóim a gépben valamint még a jó öreg floppy meghajtóm is megvan.

A Win10 pöccre felmászott. Minden drivert megtalált, tökéletesen működik minden! :Y
Nem is gondoltam volna, hogy menni fog rajta! Minden számomra fontos szoftver tökéletes sebességgel működik. Feltelepítettem egy kicsit erőforrás igényesebb ipari szimulációs rendszert, amit a munkámhoz használok. Több résztvevős, kamerás Teams hívás közben akadozás mentesen fut a fenti szotfver miközben megosztom Teams-en a képernyőmet és a második monitoron látom a többi résztvevő videó képét. Egy kis szaggatás sincsen, fullos minden. Ez valami fantasztikus élmény ezt megtapasztalni ezen az ősrégi, 15 éves vason! Telejsen transzba estem tőle! :D :D :))
Ezen a ponton nem értem, hogy miért kellene új hw cuccost venni, kidobni egy rakás pénzt az ablakon, mikor egy 2007-es erősebb konfigon tökéletesen elmuzsikálnak a legfrissebb szoftver cuccok is és teljesen használható, minden kompromisszum nélkül is! :U

Na és a lényeg!
Ugyanebben a gépben voltak a korábban itt a topikban említett problémáim a 6 TB-s HDD-vel.
Megformáztam Win10 alatt és így tökéletes! A Win10 már látja a teljes 6 TB tárhelyet, amit a Win7 nem látott. Végig teszteltem full write/read teszttel a HDS-el. Itt már a HDS is látja a teljes 6 TB-t éd hibátlasnul lefutott a teszt is. És végül az általatok ajánlott H2testw-vel is végigtöltöttem a vinyót és így már hibátlan, nem omlik össze a partíció miután 1,5 TB feletti adatmennyiséget másoltam rá.

Így hát kiderült, hogy a Win 7 volt a lúdas, nem az alaplapommal van baj, nem az AHCI kompatibilitással, mert Win 10 alatt már tökéletesen működik és elérhető, használható a teljes 6 TB terület. :DD

[ Szerkesztve ]

(#54308) King Unique válasza Andralin (#54307) üzenetére


King Unique
titán

Ha az alaplap és annál a BIOS felől oké a 2+ TB-os HDD-k támogatása, valamint SATA-n a fizikai csatlakozás is rendben van, akkor igen, marad jobb híján az OS mint hibaforrás. Ahol normál esetben a W7-nek is kezelnie kellene megfelelően a 6 TB-os HDD-t, támogatja a GPT-t adatlemezeknél mind a 32 bites, mind a 64 bites verziója. Ha esetedben nem kezelte, akkor ott tippre valamilyen driveres / egyéb szoftveres probléma lehetett, vagy ha esetleg torrentről letöltött agyontákolt ISO-val lett telepítve, akkor meg potenciálisan az utóbbi.
Igen, ideje volt már újabb Windowsra váltani, meg pláne hogy a W7 konzumer vonalon már bő 2 éve nem támogatott. :))

[ Szerkesztve ]

(#54309) ricsip válasza Andralin (#54307) üzenetére


ricsip
addikt

Teams videó közben nagy részét a terhelésnek átveszi a GTX 1660, ami pl. bőven nem 15 éves technika. Menj be a Teams beállításokba és a videó alatt vedd ki a hw gyorsítás mellől a pipát. Ezután Teams kliens újraindít, és nézd meg hogyan változik a cpu terhelés.
Illetve a videó effekteket pl. be sem tudod kapcsolni (pl. background blur vagy custom blur) mert ahhoz már AVX utasításkészlet kell, ami core i 1. gen-ben jelent meg először, core2-ben még pont nem volt.
Ha próbálsz desktopot megosztani, valszeg az is meg fogja enni a processzort reggelire.
A Teams amúgy is rossz példa, mert egy rosszul megírt szar konstrukció az alapja amin fut (Electron alapú, ami gyakorlatilag egy teljesértékű webes böngésző, ezen fut egy cset + audió videó kliens). Natív alkalmazásként tizedekkora gépet és erőforrást zabálna csak. De sajnos a szoftverfejlesztés iránya már évtizedek óta el lett baszva.

[ Szerkesztve ]

-

(#54310) Crvsh3R


Crvsh3R
senior tag

Sziasztok!

Nem teljesen a topic témájába vág, de nem találtam olyan topicot, amibe 100%-ra felvethető lenne a kérdésem, ezért előre is elnézést kérek.
Felajánlottak nekem vásárlásra egy használt Seagate OneTouch 5TB-os külső merevlemezt, ami tavalyi és a gyári száma alapján a gyártói honlapon jövő év közepéig írja a garanciát. Rettentő olcsón adná az illető, állítólag valami "projekt"-hez vette, amit nem csinálnak tovább. A HDD tele van "plot-k32-xxxxxxxxx.plot" fájlokkal, aminek utána néztem és a Google kidobta, hogy ezek a fájlok Chia farmolás során keletkeznek.
Ennek ellenére a HDS eléggé jó értékeket hoz (ahogy én látom) és mintha csak egyszer lett volna az itt látható adatok alapján teleírva a HDD. Gondolom, hogy rápróbáltak és látták, hogy nem jövedelmező a dolog és abbahagyhatták a dolgot.
Tudnátok tanácsot adni abban, hogy a csatolt képernyőmentések alapján szabad-e/érdemes-e egy ilyen HDD-t megvásárolni?
Előre is köszönöm a segítséget! :R

Samsung Galaxy A52s 5G || Steam: Crvsh3R || Nintendo Switch OLED || NS friend code: SW-6235-6627-3408 || Hirdetéseim (Switch kiegészítők, stb.): https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/crvsh3r/index.html

(#54311) ledgeri válasza Crvsh3R (#54310) üzenetére


ledgeri
nagyúr

HDS mit mutat, mi a belső lemez típusa?

// #ublockO-HardMode // anti-blockadblock-er // PH! új arculat: 1/ 500 // szeksziboj -nálam van egy pirospontod! // Találtam sárga fényű lézert! (kézit, ceruzaelemest) https://youtu.be/XQnmMjYHgcM //

(#54312) King Unique válasza Crvsh3R (#54310) üzenetére


King Unique
titán

Igen, nem teljesen, mivel van a témának külön topikja, amit egy másik topikban linkeltek is, ahol szintén fel lett téve ugyanez a kérdés és ahol nem feltétlen szorosan a témába (külső vs. belső) vágó...

A HDS screenshotok alapján oké a HDD állapota. Azt hogy szabad-e / érdemes-e ilyet venni, értelemszerűen el kellene dönteni, hogy megér-e a kedvezőbb (?) ár kb. -1 év garanciát és már használt állapotot, vagy sem.

(#54311) ledgeri:
Ha 2,5"-os One Touch, akkor értelemszerűen a 2,5"-os BarraCuda sorozat 5 TB-os modellje (ST5000LM000).

[ Szerkesztve ]

(#54313) Crvsh3R válasza King Unique (#54312) üzenetére


Crvsh3R
senior tag

Rendben, köszönöm a segítséget! 50€-t kérnek érte, szerintem bevállalom.

Samsung Galaxy A52s 5G || Steam: Crvsh3R || Nintendo Switch OLED || NS friend code: SW-6235-6627-3408 || Hirdetéseim (Switch kiegészítők, stb.): https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/crvsh3r/index.html

(#54314) King Unique válasza Crvsh3R (#54313) üzenetére


King Unique
titán

Az kb.19 ezer, ami tényleg elég kedvező ár, újan hazai webáruházakban kb. 2,5x ennyibe kerül.

(#54315) ledgeri


ledgeri
nagyúr

Ha seagate: Raw error rate, és seek error rate az valamiért náluk száguldozik össze vissza (nem számít)
Start stop count (összes elindulás) látszik is [Aránylag kevés]
Power on time óra bekapcsolva [időben okés]
Drive cycle (összes ki-be kapcsolás) [nem sok]
G-sense 4 ütődés [passz, erő mértékétől függ]
Power off Retracct (Rossz leválasztás, áramtalanítás), [nem sok, de nem voltak óvatosak]
Load unload ( Fej a tányér fölé majd vissza) [hosszú távon fej pakolgatós a drive, de kiküszöbölhető]
LBA written (összes írtadat) Nekem a 2021 májusi SSDm, 4 TB írással 9 000 000 000 alatt jár nem sokkal, te picit felette, és nekem 4 TB írást ír a HDS... ez nem "chia vészes".
LBA read, meg, akkor kb utána számolható...

Nálam a mért ütés, és áramtalanítás ami a leg "aggasztóbb". Többi mind okés Többiek is majd nyilatkoznak.

#54312 King Unique Sosem volt egy X dolgot gyártó, aki konkurens X termékkel helyettesítette a saját termékét, termékének részletét, ugyi?

[ Szerkesztve ]

// #ublockO-HardMode // anti-blockadblock-er // PH! új arculat: 1/ 500 // szeksziboj -nálam van egy pirospontod! // Találtam sárga fényű lézert! (kézit, ceruzaelemest) https://youtu.be/XQnmMjYHgcM //

(#54316) King Unique válasza ledgeri (#54315) üzenetére


King Unique
titán

Eleve kb. köztudott ezen a területen, hogy azon külső merevlemezek gyártói, akik maguk is gyártanak belső HDD-t (Seagate, Toshiba, WD), azokat szerelik a saját külső merevlemezeikbe is, szóval nincsen itt semmi meglepő és eleve adja magát, hogy a Seagate külső merevlemezben értelemszerűen Seagate belső merevlemez van. Na meg úgy, hogy 2,5"-os 5 TB-os belső merevlemezt jelenleg eleve csak a Seagate és a WD gyárt, megint egyértelmű a dolog, meg nyilván nem fogja a Seagate a saját termékébe a konkurens gyártó (WD) belső merevlemezét tenni. ;)

[ Szerkesztve ]

(#54317) ricsip válasza ledgeri (#54315) üzenetére


ricsip
addikt

100 ezer parkolás ilyen rövid idő alatt iszonyatosan nagy értéknek tűnik (ment kb. 3600 órát, az kb 150 nap, fél év)

-

(#54318) ledgeri válasza ricsip (#54317) üzenetére


ledgeri
nagyúr

Visszaosztod: ~2 percenként parkolt egyszer élete folyamán végig. Külső vinyóként "energiatakarékoskodva". Hát passz...
Melyik széria volt a nagyon parkolós? Azt is vissza kéne osztani, aztán referálni, hogy mennyire lett bajuk.. (ezért is utaltam rá, hogy várjon több válaszra :R !)

// #ublockO-HardMode // anti-blockadblock-er // PH! új arculat: 1/ 500 // szeksziboj -nálam van egy pirospontod! // Találtam sárga fényű lézert! (kézit, ceruzaelemest) https://youtu.be/XQnmMjYHgcM //

(#54319) Crvsh3R válasza ledgeri (#54318) üzenetére


Crvsh3R
senior tag

2-3 órát használtam tegnap és ma és 42-vel nőtt a parkolások száma. Olvasgattam a neten és ajánlották az APM teljes kikapcsolását vagy maximális értékre (FEh (254)) állítását. Kipróbáltam mindkettőt, de végül az utolsót szavaztam meg és azóta nem parkol a HDD.
Úgy néz ki alapból ennyire parkoltatja a firmware/80h (128) APM beállítás.
Remélem ezt a beállítást eltárolja és nem kell minden rendszerindításkor újra kalibrálni.

[ Szerkesztve ]

Samsung Galaxy A52s 5G || Steam: Crvsh3R || Nintendo Switch OLED || NS friend code: SW-6235-6627-3408 || Hirdetéseim (Switch kiegészítők, stb.): https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/crvsh3r/index.html

(#54320) Jungle Man


Jungle Man
junior tag

A HWInfo64 nem írja valahol, hogy mennyit parkolt a HDD?

(#54321) Andralin válasza ricsip (#54309) üzenetére


Andralin
aktív tag

Érdekes dolgokat írtál a Teams-ről, ezeket nem is tudtam.
Viszont nincsen semmi gond a desktop megosztással, sőt a kontrollt is át tudom adni egy résztvevőnek és teljesen vállalható szinten megy a remote control.

(#54322) Andralin válasza King Unique (#54308) üzenetére


Andralin
aktív tag

Ráéreztél a megoldásra, tényleg driver gond volt, hogy nem tudtam 1,5 TB felett írni Win 7 alatt!

Mivel a Win10 felrakásával bebizonyosodott, hogy nem az öreg alaplapommal van gond, és a vinyó is hibátlan, ezért kizárásos alapon csak a driver maradhat. Kicsit kutakodtam a témában és azt találtam, hogy a régebbi Win 7 SATA driverek nem támogatják az ún. "Advanced Format" szektorformátumot, ami a 2,2 TB feletti merevlemezeknél szükséges.

Itt angolul le van írva részletesen a dolog:
[6tb hard drive only showing 1.49tb of unallocated space]

Az elfogadott megoldás a helyes! Itt az Intel Rapid Storage Technology driver frissítését javasolják. Nekem ilyen nincs, nálam "Intel(R) ICH9R/DO/DH SATA AHCI Controller" van, ami 8.1.0 verziójú volt. Neten találtam egy újabb, 10.8.0 verziót, azt feltettem és tádámmm!!! tökéletesen működik a 6 TB HDD-m most már Win 7 alatt is! :))

Így most már Win 7 alatt is létre tudok hozni rajta 6 TB-s partíciót. A HDS is most már 6 TB-nek látja 1,5 TB helyett. És végigfuttattam rajta a H2testw-t, a teljes tárhely írható, olvasható, most már nem omlik össze a partíciós tábla 1,5 TB feletti adatok írásánál. :DD

[ Szerkesztve ]

(#54323) King Unique válasza Crvsh3R (#54319) üzenetére


King Unique
titán

Volt arról szó itt többször, hogyan lehet tiltani a fejparkolást 3rd party programmal, ahol igen, a HDS / egyéb szoftverben az APM maxra állítása is opció. Viszont az így beállított érték (254) csak az adott OS-nél érvényes és annál is csak addig, amíg fut a program. Végleges megoldás a firmware szintű módosítás, ami a belső merevlemezekkel foglalkozó topik téma összefoglalójában részletezve van. Viszont az a gyártó szoftverével SATA-n csatlakoztatott egyes (nem mindegyik) HDD-knél használható, az USB-s csatlakozás viszont általában nem támogatott, vagyis az utóbbi esetben maradnak az előbb linkelt válaszban lévő megoldások.
Egyébként annyira nem kell túlparázni a fejparkolást, a 2,5"-os HDD-k eleve sokat kibírnak, a 2,5"-os Seagate BarraCuda esetén is ugye 600 000 a limit és az is csak névleges érték, nem feltétlen tényleges limit. De persze ha rövid üzemidő alatt nagyon megugrik az értéke, akkor célszerű lehet mérsékelni, tiltani.

(#54324) King Unique válasza Andralin (#54322) üzenetére


King Unique
titán

Igen, eleve lehetett sejteni, hogy nem arról van szó, hogy a W7 nem kezeli alapból a 6 TB-os HDD-t amikor eleve támogatja a GPT-t, hanem a nálad telepített W7-nél, az ottani szoftverkörnyezetnél nem stimmel valami (driver).
Ha az IRST driver frissítése megoldotta a problémát, akkor oké. :C
Egyébként attól hogy most sikerült W7 alatt is beüzemelni, a támogatás miatt ugyanúgy javasolt újabb Windowst (pl. W10) használni.

(#54325) Crvsh3R válasza King Unique (#54323) üzenetére


Crvsh3R
senior tag

"Viszont az így beállított érték (254) csak az adott OS-nél érvényes és annál is csak addig, amíg fut a program."
Úgy néz ki ezt ebben az esetben cáfolom. A PC ki-be kapcsolás után is megmaradt a beállítás, HDS nem indul a Windows-al és nem is pipáltam be, hogy a program indulásakor állítsa be az értéket. Lehet az újabb HDD-nél már eltárolódik ez a beállítás.

Samsung Galaxy A52s 5G || Steam: Crvsh3R || Nintendo Switch OLED || NS friend code: SW-6235-6627-3408 || Hirdetéseim (Switch kiegészítők, stb.): https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/crvsh3r/index.html

(#54326) Crvsh3R válasza Crvsh3R (#54325) üzenetére


Crvsh3R
senior tag

Update:
Pontosítok. Megmarad, de csak az adott gépen. Másik gépen alapértéket adja újra (128). Viszont a már beállított értéket HDS jelenléte nélkül is tartja (eddig legalábbis úgy tűnik).

Nem tudom a továbbiakban, hogy ténylegesen érdemes-e foglalkozni a parkolással vagy hagyjam az egészet úgy ahogy van.

[ Szerkesztve ]

Samsung Galaxy A52s 5G || Steam: Crvsh3R || Nintendo Switch OLED || NS friend code: SW-6235-6627-3408 || Hirdetéseim (Switch kiegészítők, stb.): https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/crvsh3r/index.html

(#54327) King Unique válasza Crvsh3R (#54325) üzenetére


King Unique
titán

Mármint ha az USB-s One Touch külső HDD-nél, akkor az érdekes, nálam ha egy olyannál a HDS-ben az APM-et 254-re állítom, majd USB-n leválasztom és a HDS-t bezárom, végül pedig újracsatlakoztatom és újból elindítom a HDS-t, már akkor visszaáll 128-ra. Szóval nem véletlenül lett az leírva, hogy ezen beállítási módszer nem feltétlen módosítja végérvényesen az APM értékét, meg a HDS regisztrált változatánál sem véletlenül van a beállítás automatikus alkalmazása programindítás után lehetőség.

Ha újabb Windowsról van szó és bekapcsolt gyorsindítás mellett lett leállítva, akkor az ugye nem teljes leállítás, amiről már volt szó itt. Szóval itt is az lenne érdekes, hogy kikapcsolt gyorsindítás utáni leállítás / Shift + leállítás / újraindítás után megmarad-e a 254-es érték az említett opció alkalmazása nélkül.

Már le lett írva az előző válaszban, hogy ha rövid üzemidő alatt túl magas érték jön össze, akkor javasolt tiltani a fejparkolást.

[ Szerkesztve ]

(#54328) Jungle Man válasza King Unique (#54323) üzenetére


Jungle Man
junior tag

26 nap - 1634 parkolás. Ezzen kellene változtatni?

(#54329) ledgeri válasza Jungle Man (#54328) üzenetére


ledgeri
nagyúr

Óránként 2.6-szor parkol... Az jóval kevesebb, mint a korábbi kb 2 percenként... Ha zavar akkor meg fent a megoldás...

// #ublockO-HardMode // anti-blockadblock-er // PH! új arculat: 1/ 500 // szeksziboj -nálam van egy pirospontod! // Találtam sárga fényű lézert! (kézit, ceruzaelemest) https://youtu.be/XQnmMjYHgcM //

(#54330) King Unique válasza Jungle Man (#54328) üzenetére


King Unique
titán

Itt nem derült ki pontosan milyen HDD-ről van szó és annál mennyi a névleges limit...
Önmagában az 1634 db parkolás majd 1 hónapos üzemidő alatt, azaz átlagosan napi kb. 63 db nyilván annyira nem sok, azt nem feltétlen muszáj tiltani. Ha egy-két 0-val több lenne utána ennyi üzemidő alatt, akkor viszont javasolt lehet.

(#54331) lm83


lm83
őstag

Most én is ránéztem, mert ilyen régebbi blue/green-t WD10EZRZ-t vettem kb 3 hete használtan.
202 nap és 201298 ez az érték :Y
Nézem, hogy mióta nálam 02.28. óta kb 1300, még nem a világ vége azért...

A teljesen új WD10EZEX egy hónap alatt 22 nap - 1406 db szintén lehetne jobb azért.

(#54332) Jungle Man válasza King Unique (#54330) üzenetére


Jungle Man
junior tag

WDC WD80EDAZ-11TA3A0
Egy külső, USB 3-as, 8 TB-os HDD.

(#54333) King Unique válasza Jungle Man (#54332) üzenetére


King Unique
titán

Tehát elvileg 3,5"-os WD My Book / Elements Desktop külső HDD, aminél 300 000 / 600 000 lehet a névleges limit, amihez képest a mostani érték (1634) nyilván kb. sehol nincsen, vagyis egyelőre nem feltétlen kell tiltani a parkolást.

[ Szerkesztve ]

(#54334) Jungle Man válasza King Unique (#54333) üzenetére


Jungle Man
junior tag

Köszönöm. A pontos névleges limitnek amúgy hol lehet utánajárni?

(#54335) King Unique válasza Jungle Man (#54334) üzenetére


King Unique
titán

Értelemszerűen a HDD alaplapján, specifikációjában van feltüntetve az értéke. Viszont mivel a WD80EDAZ egy speciális, külső merevlemezekben használatos elvileg OEM WD Red vagy átcímkézett HGST HDD, ezért annál a megadott modellszámmal ilyet nem nagyon találni. Max. pl. a The HDD Platter Capacity Database weboldalán lehet nézegetni a listát, majd ha sikerül beazonosítani és találni adatlapot a HDD-hez, akkor azon a LUCC attribútum névleges maximuma is rajta lehet.

[ Szerkesztve ]

(#54336) Thunderzolee

Üdv!

Win7-es gépet használok médialejátszónak; (a TV alá van betéve).
6TB-os HDD is van a gépben, meg pár 3-4 terás.

Most vettem egy 8TB-os merevlemezt (WD80EMAZ), de nem látja, még a post képernyőn se adja be a listába, és hát így a BIOS-ban sem látszik.

Másik gépben leformáztam, szóval a diszk rendben van. GPT-s ugyan, de a 6terás is GPT-s, azt mégis látja, ezt meg nem. Nem a csatikkal, és nem is a tápcsatival van a baj, össze-vissza cserélgetem a lemezeket, mindegyiket látja mindegyik SATA aljzatban, csak ezt nem.

Oprendszert nem akarok tenni rá, de nem értem, van valami korlátja a Win7-nek, h 6 terás merevlemezt még lát, de 8 terást már nem lehet Win7 alá tenni? MBR módban csak 2terát enged formázni, de úgy se látja, ha MBR-ként használnám.
Gigabyte P43 DS3L a lap típusa.

Van még valami amit állítani kéne a merevlemzen a lemezkezelőben? :F

Javíts ki nyugodtan, ha tévedek valamiben. :)

(#54337) King Unique válasza Thunderzolee (#54336) üzenetére


King Unique
titán

Shucking Western Digital My Book 8 TB WDBBGB0080HBK-EESN
How to Fix 3.3v Power Issues with Hard Drives

Kereskedelmi forgalomban WD80EMAZ HDD önállóan normál esetben nem kapható, az EMAZ, EDAZ stb. sorozatú nagy tárolókapacitású modellek általában gyárilag készre szerelt WD külső merevlemezekből vannak önkényesen kibányázva és különállóan eladva. Amikre ilyen formában önálló garancia sincsen és adott esetben szükség lehet a linkelt leírásokban lévő 3,3 V pin resetre, ha egyáltalán nem ismeri fel a PC illetve annál a BIOS, fel sem pörög, stb.

Volt itt nemrég olyan eset, ahol a W7 nem kezelte rendesen a 6 TB-os HDD-t, de ott mint utólag kiderült driveres probléma miatt, nem azért mert nem támogatná.
Az meg elég alap, hogy alapesetben értelemszerűen GPT szerint kell inicializálni egy 2+ TB-os HDD-t ahhoz, hogy a 2 TB feletti lemezterület használható legyen.

[ Szerkesztve ]

(#54339) ricsip válasza Thunderzolee (#54336) üzenetére


ricsip
addikt

WD80EMAZ

ilyet újonnan boltban hol vettél? Vagy magánszemélytől hardveraprón/jófogáson?

[ Szerkesztve ]

-

(#54340) Thunderzolee válasza King Unique (#54337) üzenetére

Köszönöm a választ, ez volt a probléma oka. :K

Én is kerestem Googlen, de én "csak" Windows 7 + 8TB HDD-re, annyi eszem nem volt, h WD80EMAZ-ra is keressek, így nem találtam meg ezeket a leírásokat.
Most mondhatnám, h már megint az járt volna jól, akinek olcsóbb, vagy régebbi, esetleg noname tápja van, amin a molex csatikból alakítja át a tápot a merevlemezekhez, annál ez a hiba nem jelentkezett volna alapból. :/

Valóban, ezt egy USB 3-as külső házzal együtt kaptam, csak kivettem belőle. 40ezer volt a 8terás HDD a külső tokkal együtt, ezért is vettem meg, igaz az üzemideje 800 napnál jár, de úgyis csak filmek lesznek rajta tárolva, szóval nekem egy darabig jó lesz sztem. Nem torrentre lesz használva, csak adattárolásra.

Valóban úgy tűnt egyébként, mintha fel sem pörögne, valahányszor bekapcsoltam. Hát most egy Molex --> Sata tápcsatival bekötve már "problem solved".

Ami a GPT-t illeti, valóban alapnak kellene lennie, nagyjából "meg is volt", de kb akkor olvastam róla utoljára, amikor bevezették a GPT-t, és ott is egy dolog volt számomra fontos információ, nevezetesen, h engem kb sose fog érdemben érinteni ez a probléma, mivel valószínűleg sohasem akarok majd telepíteni Win 7-es oprendszert ekkora merevlemezre, mármint nemhogy 2terásnál nagyobbra, de még 2 terásra se nagyon, mivel azokon a gépeimen, amiken Win7 van még, a rendszer általában egy kisebb SSD-n van, és csak adattárolásra használom a többterás HDD-ket.
Bár aztán azóta az SSD árak leszállásának köszönhetően a "gamer" gépembe pont egy 2 terás SSD került, de az meg már Win10-es, nem Win7-es, így megintcsak kívül esik az MBR vs GPT problémakörén.

Javíts ki nyugodtan, ha tévedek valamiben. :)

(#54341) Thunderzolee válasza ricsip (#54339) üzenetére

Hardveraprón.
https://hardverapro.hu/apro/western_digital_red_3_5_8tb_wd80emaz_kulso_usb_haz_2/friss.html

HDSentinel adatlapot szoktam megkeresni mikor HDD-t nézek, de ennek nem volt, gondoltam, h még elég új lemez lehet, ezért nem készült még el.
Leginkább az szokott érdekelni, hány tányérból van összerakva a kapacitás, már amelyik diszknél megnézhető.

Javíts ki nyugodtan, ha tévedek valamiben. :)

(#54342) Thunderzolee válasza King Unique (#54337) üzenetére

Ezt a driveres 6terás HDD problémát ezt pont néztem is, mikor visszagörgettem.
Még örültem is neki magamban, h nálam nem ez lesz a gond, mert nekem egyáltalán nem látja még csak a BIOS sem a merevlemezt.
Kicsit el is voltam keseredve, h tuti új alaplap kell majd, mert a régi már nem kezel ekkora merevlemezt.

Javíts ki nyugodtan, ha tévedek valamiben. :)

(#54343) King Unique válasza Thunderzolee (#54340) üzenetére


King Unique
titán

Igen, nyilván, mert ugye WD80EMAZ HDD-vel gyárilag készre szerelt WD külső merevlemezeknél találkozni, ami ha ki van véve az USB-s külső házból és a PC-ben SATA-n csatlakoztatva, akkor ott a 3,3 V pin miatt előfordulhat probléma, mint azt az előző válaszban linkelt leírások szemléltetik.

Itt a GPT kapcsán van némi kavarodás, az nem kizárólag csak OS telepítése (ott a 64 bit és az UEFI is feltétel) és rendszermeghajtó esetén lényeges 2 TB feletti tárolókapacitásnál, hanem ugyanúgy adatlemeznél is, 2 TB felett alapesetben eleve GPT-re kell inicializálni, máskülönben MBR alapon nem lesz particionálható a 2 TB feletti lemezterület. Ez alól kivétel pl. az USB-s használat lehet, ha a külső ház 4Kn (4Ke) logikai-fizikai szektorméretet használ, annál az MBR 2 TB-os korlátja kitolható 16 TB-ig (TiB pontosabban), gyárilag készre szerelt WD külső merevlemezeknél pont volt is ilyen megoldásra példa.

[ Szerkesztve ]

(#54344) Thunderzolee válasza King Unique (#54343) üzenetére

Easeus partícionálót szoktam használni, és az automatikusan átállítja GPT-re, ha MBR-es is volt a lemez, amikor 2TB-nál nagyobb részt akarnék formázni.
A Win lemezkezelője nem akarta megcsinálni, ugye ott GPT-re kellett volna állítani. Na nem mintha nagy cucc lenne kijelölni GPT-re.

Sajna aki csak évente egyszer kerül össze ezzel, az elfelejti mi is ez, valami dereng, de mivel automatikusan "megcsinálódik", még jobban elfelejti az ember, h mi is a lényeg.
Nem tudom melyik a jobb, de régen jobb volt, mikor még mindenre rá kellett jönni, utánaolvasni, most meg már ezek szerint oda se kell figyelni, mert automatikusan létrejön a GPT-s diszk.
Én is csak most vettem észre, h az Easus megcsinálta.

A parancssorban a diskparttal szoktam ellenőrizni, h GPT-s egy lemez, szóval ez a része nem ismeretlen.

Időnként telepítek Windowst másoknak, és rendszeresen futottam már bele, h régebbi gépekre ugye nem akart felmenni a GPT-s lemezre a Win7 hagyományos BIOS-os gépen, aztán szóltak, h nem látja a merevlemezt a telepítő, de hát miért nem, másik, asztali gépen jól működött. Na ilyenkor már sejtem, h GPT vs. MBR lesz a probléma. :U ;]

[ Szerkesztve ]

Javíts ki nyugodtan, ha tévedek valamiben. :)

(#54345) King Unique válasza Thunderzolee (#54344) üzenetére


King Unique
titán

Megcsinálja az utólagos GPT-re konvertálást a W7 lemezkezelője is ha előtte törölve lett a 2 TB-os lemezterületen az MBR alapon létrehozott partíció, sőt az inicializálásnál írja is hogy 2 TB felett GPT javasolt. ;)

[ Szerkesztve ]

(#54346) Jungle Man válasza Thunderzolee (#54344) üzenetére


Jungle Man
junior tag

Igen. Normális esetben összerakjuk a gépet, aztán évekig nem foglalkozunk megint az alkaltrészekkel, azok telepítésével.

(#54347) Doky586 válasza Thunderzolee (#54344) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog

"parancssorban a diskparttal szoktam ellenőrizni"

Nekem a gui szimpatikusabb (már win7 óta) [kép]
És win-el is minden megoldható, nem kell külső program.

(#54348) PeL


PeL
addikt

Üdv!

Egy kérdésem lenne:

Adott egy 2TB-os Toshiba DT01ACA200 típusú merevlemez, ami már kb. az 5. évét rúgja. HD Sentinel szerint 100%-os a teljesítmény és kondíció, nincs hibás / gyenge szektor sem a S.M.A.R.T. szerint. 3 partícióra van felosztva, ebből az utolsó ~500GB-os partíción csak a telepített játékok szoktak lenni, így ebből fakadóan az a terület elég sokat is volt általában használva. Ma egy másolás közben tűnt fel hogy eléggé alacsony volt a másolási sebesség ugyanazon a partíción belül, konkrétan 50-60MB/s körül, de volt egy rész amiben sok kicsi fájl volt, ott lement 3-4MB/s-ig is a másolási sebesség. Kíváncsiságból a Samsung Magician-al ráengedtem egy benchmarkot mind a három partíciójára, és az alábbi eredmények jöttek ki:

Látható, hogy az utolsó "F" partíció jóval lassabb. Lehetséges hogy kezd elfáradni a meghajtó? Vagy ez normális egyáltalán?

[ Szerkesztve ]

(#54349) ledgeri válasza PeL (#54348) üzenetére


ledgeri
nagyúr

Lemez. Forog. Egységnyi fordulattal a belső felén, negyedén lassabban halad a felülete az olvasó fej alatt, mint a külsőn. + Defrag kéne.

// #ublockO-HardMode // anti-blockadblock-er // PH! új arculat: 1/ 500 // szeksziboj -nálam van egy pirospontod! // Találtam sárga fényű lézert! (kézit, ceruzaelemest) https://youtu.be/XQnmMjYHgcM //

(#54350) PeL válasza ledgeri (#54349) üzenetére


PeL
addikt

Ezek szerint nincs okom aggódni még? Defrag elvileg be van Win10-ben automatikus heti 1 alkalomra állítva az összes partícióra, ránéztem arra is elvileg 0% töredezettséget ír.

Útvonal

Fórumok  »  Adattárolás  »  HDD probléma (nem adatmentés) (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.