Hirdetés

2024. május 10., péntek

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:08:33

LOGOUT.hu

Okos Otthon összefoglaló

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#17101) BullZeye válasza csemberlen (#17100) üzenetére


BullZeye
veterán

Fázis-Föld és Nulla-Föld között egyaránt arányosan volt feszültség, pont annyi hogy kijöjjött a 230V.
Sok fogyasztóval (főleg sonoff powokkal) feleződött az érték is 110 és 120V ot mérten egyszerre mindkettőn.

(#17102) Degeczi válasza Chal (#17094) üzenetére


Degeczi
nagyúr

DIY redőnyvezérlés: igazából a fogyasztásmérés-alapú elakadásfigyelés úgysem annyira lényeges (mintha vki írta volna is, h nála nem vált be), a pozíció bekalibráláshoz pedig akár egyetlen mérőszenzor is elég, hiszen annak beállítása mehet redőnyönként egyenként.
Hmm, érdekes is lenne ilyesmivel eljátszadozni.

(#17103) Degeczi válasza BullZeye (#17099) üzenetére


Degeczi
nagyúr

Két olyan bevált cég is akad, ahonnan nem csak magát a redőnyt, de a csőmotort (egyszerű, kapcsolós tökéletes) is korrekt áron tudod megvenni, akár eleve a tokba építve is: a redonydiszkont.hu és a redonyoutlet.hu. Mindkettővel jók a tapasztalatok.
Magát a redőnyt fölrakni meg nem bonyolultabb, mint egy szúnyoghálót.

(#17104) Chal válasza LógaGéza (#17097) üzenetére


Chal
addikt

Ő nem aggódott rajta, én vetettem fel, és én sem aggódás miatt (hiszen mitől ne működne?), csak egyszerűen zöldmezős beruházásnál nekem fáj nézni, hogy egy "raklap" önálló wifi kliens eszköz van összezsúfolva, szerintem ez nem egy jó megközelítés (nekem is van amúgy DIN sínen 2db, a tartókat magam nyomtattam), sokkal kompaktabban és szebben is meg lehet ezt csinálni. Vampire esetében a redőnyvezérlés miatt eléggé úgy tűnik hogy ezt szebbé/jobbá tenni csak sokkal drágábban és/vagy rohadt sok munka árán lehet, szóval igazából csak "hangosan gondolkodás" volt az egész.

[ Szerkesztve ]

(#17105) Chal válasza Degeczi (#17102) üzenetére


Chal
addikt

Degeczi: nekem is átsuhant a gondolat, hogy ebből lehetne terméket csinálni. Sacc/kb. 80 USD körüli összegből ki lehetne hozni egy ESP alapú eszközt, 16 csatornával (8 redőnyhöz), csatornánként árammérés alapú vezérléssel. Viszont ahhoz, hogy egy DIN sínes dobozba beférjen, saját PCB kellene, és az sw-n is erősen dolgozni kell. Abban egyetértek, hogy soha nem lesz olyan mintha szenzorokat pakolnál a redőnyhöz a pozíciókezeléshez, viszont cserébe kompaktabb/egyszerűbb lenne a végeredmény.

Az a baj, hogy nekem zéró közeli a motivációm ehhez, mert max üzletileg tudnék belőle profitálni (piacra dobni egy ilyet nulláról meg aztán végképp horror meló, van ennél sokkal jobb munkám :D), itthon tuti nem verném szét a házat e miatt, szóval tuti nem fogok ennek nekiállni. Minden esetre érdekes/szép projekt lenne.

[ Szerkesztve ]

(#17106) BullZeye válasza Degeczi (#17103) üzenetére


BullZeye
veterán

7. emeletről van szó, 3 redőny erkélyen ami szerencsés, de van 1 ami konyhában van, elég magasan, és ki kellene hajolni hozzá. :)

Ezek közül melyik amit a legegyszerűbben lehet home assistantba rakni?

(#17107) Degeczi válasza BullZeye (#17106) üzenetére


Degeczi
nagyúr

Nem ezeket integrálod Home Assistantba, hanem a vezérlő Shelly-t, a gyári állapotában, MQTT-n keresztül (akár automatikusan is van rá mód, de jobb saját kézben tartani, egyszerű configról van szó)

Mondjuk a magasság valóban nehezíti, nem csak a fölszerelést, a beállítást is, hiszen leszedett tokfedél mellett kellene a potmétereket állítgatni - de ahhoz kívülről kell hozzáférni, vagyis az alsó végállást igencsak nyűgös lehet beállítani. Talán ott lehet hasznos az elektronikus végállásúnak nevezett, bár azzal nincs tapasztalatom.

[ Szerkesztve ]

(#17108) S.Milan


S.Milan
csendes tag

Sziasztok,

Domoticz LUA script

Tud abban segíteni valaki, hogy az alábbi kódban miért csak ez egyik URL-t futtatja le?
Vagy is a kettő közül mindig a másodikat futtatja ez elsőt nem.

Van arra lehetőség hogy ezt a két JSON URL-t össze fűzzem egy URL-be?

commandArray = {}
if (devicechanged['$Kapu_Garázs'] == 'On') then
commandArray['OpenURL']='http://127.0.0.1:8555/json.htm?type=command¶m=switchlight&idx=1&switchcmd=Toggle'
commandArray['OpenURL']='http://127.0.0.1:8555/json.htm?type=command¶m=switchlight&idx=4&switchcmd=Toggle'
elseif (devicechanged['$Kapu_Garázs'] == 'Off') then
commandArray['OpenURL']='http://127.0.0.1:8555/json.htm?type=command¶m=switchlight&idx=1&switchcmd=Toggle'
commandArray['OpenURL']='http://127.0.0.1:8555/json.htm?type=command¶m=switchlight&idx=4&switchcmd=Toggle'
end
return commandArray

Előre is köszi

[ Szerkesztve ]

(#17109) szat8


szat8
tag

Szeretnék kérni egy kis segítséget!
Adott egy webos tv, rajta emby lejátszó, de lehet, hogy a kérdés félig-meddig általános.
HASS-ben kéne rávennem a média lejátszót (jelen esetben az emby-t), hogy lejátszon egy adott filmet, ami benne van a médiatárjában.
Azt egy egyszerű scene-nel elértem, hogy bekapcsoljon a tv, és elinduljon rajta az emby, de itt megakadtam.
(Ok, bekapcsolja hozzá a hifit, átállítja a bemenet, hogy a tv-ről kapja a hangot, lehúzza a redőnyt ami a tv-nek bezavarna, de ezek ugye mellékes dolgok, mert még én is meg tudtam oldani :D )

Tud valaki egy leírást ehhez? Lehet angolul is.

(#17110) enesbcs válasza S.Milan (#17108) üzenetére


enesbcs
tag

Csak az utolsót hívja meg nyilván, mivel felülírod a commandArray OpenURL elemét, nem pedig hozzáadod tömbként:
https://www.domoticz.com/forum/viewtopic.php?t=17711

(#17111) vkp


vkp
aktív tag

Van egy fogyasztásmérős konnektorom (xiaomi) ehhez keresnék egy template-t, amivel tudnék meghatározott fogyasztásból on/off státuszt csinálni. Valaki klímához írt ilyet, nekem erősítőhöz kellene.
Köszi

(#17112) vkp válasza vkp (#17111) üzenetére


vkp
aktív tag

Ezt a részét sikerült megoldanom. Viszont ez a szeméttelep kikapcsolva fogyaszt 39.31 W-ot, bekapcsolva meg ugrál 39.31 és 42.58 közt. Így sajnos ez röfi alkalmatlan arra, hogy státuszt nézzek. Marad, hogy belerakok egy wemost és nézek egy belső kapcsolt feszültséget.

(#17113) jézusom válasza vkp (#17112) üzenetére


jézusom
addikt

Azt mondod nem jól mér a xiaomi? Akkor melyiket nem szabad megvenni?

(#17114) vkp válasza jézusom (#17113) üzenetére


vkp
aktív tag

Nem, gondolom jól mér. Azt mondom, hogy ez a pusztulat erősítő üresjáratban is annyit fogyaszt, mint bekapcsolva. Legalábbis a röfi szerint.

(#17115) jézusom válasza vkp (#17114) üzenetére


jézusom
addikt

Megkérdezhetem, milyen rutint akartál? Én yamaha musiccastet használok, elég jó a domo integrációja is :) Most bekapcsolom a konyha rgb szalagot a saját hardveres gombjával, és bekapcsolja a konyha zenét (2.zóna az erősítőn) ha meg a fő zónát kapcsolom be hogy mozizzak, akkor az ottani világítást kapcsolja be 5 percre :) És az a jó hogy domoval, vagy távirányítóval kapcsolom be tök mindegy :)

(#17116) vkp válasza jézusom (#17115) üzenetére


vkp
aktív tag

Ez egy öreg, buta, még a neandervölgyi barlanglakóknak készült pio erősítő, nincs rajta semmilyen hálózat amit monitorozni lehetne. Smartir-el vezérlem, amihez jó lett volna egy power sensor, hogy ha véletlenül nem a HA kapcsolja, akkor is lehessen látni az állapotát.

(#17117) S.Milan válasza enesbcs (#17110) üzenetére


S.Milan
csendes tag

Köszi működik

(#17118) vkp válasza vkp (#17116) üzenetére


vkp
aktív tag

Szóval nem hagyott nyugodni ez az erősítő, szétszedtem és elkezdtem kimérni. Kiderült, hogy az egyik relé össze volt langyosodva kissé és nem kapcsolt szét, ezért volt ugyanannyi a fogyasztása standby-ban, mint on állapotban. Így most on állapotban eszik 40W körül, standby-ban pedig 0.4-et.
Viszont smartir-eseknek mondom, hogy valamiért csak binary sensorként hajlandó az on/off státuszt kezelni a smartir, ezért egy template-ből átfordítottam binary sensorrá.

Más: buta klímát is megoldottam, lopott ötlettel ugyan, de működik: felraktam a légterelőre egy xiaomi ajtószenzort, ugyanis az mindig nyitva van, ha megy a klíma.

Így most minden szép és jó. :)

(#17119) vampire17


vampire17
addikt

Sziasztok!

Mas is tapasztalja azt, hogy a HA grafikus felulete piszkosul belassul, ha az automatizaciot szerkesztem/fejlesztoi eszkozoknel az entity-k tulajdonsagait nezem, ilyesmi? A normal dashboard nezet nem csinalja, csak ezek... Eloszor teljesen jo, de ha 2-3 percig csinalok pl egy automatizaciot, akkor annyira bealassul hogy ujra kell tolteni az oldalt... (es persze veszik minden, ha nem mentek..)

Nyilvan szovegesen is lehet allitani visual studioval, de parhuzamosan szoktam (meg) a gui-t meg a cli-t hasznalni.

Annyi meg, hogy chrome bongeszom van, ha ez segit.

[ Szerkesztve ]

(#17120) fecus


fecus
őstag

Működik a Hassio. Fenn a MQTT (telepítve) és a Node-red addonból. Kétféle eszközöm van. A Sonoff beavatkozók Tasmota 7.2-vel és Mysensors érzékelők egy USB gateway-el. Domoticzról migrálnék. Eddig a Sonoff -> MQTT -> Domoticz volt a kapcsolat. Node-red-et nem használtam.
Egy kissé el vagyok veszve. Sokat írtatok a Node-red-ről. Hol lép be a folyamatba?
Hogyan képzeljem el a vezérlést?
Sonoff -> Node-red -> MQTT -> HA
Most kell jól összelőni.

Érdemes 8.2-re frissíteni? Megbízható?

[ Szerkesztve ]

"Szörnyek léteznek, de túl kevesen vannak ahhoz, hogy igazán veszélyesek legyenek. Sokkal veszélyesebbek az átlagemberek, a funkcionáriusok, akik készek hinni és cselekedni anélkül, hogy kérdéseket tennének fel." (fordította DeepL ) - Primo Levi

(#17121) jézusom válasza vkp (#17118) üzenetére


jézusom
addikt

Akkor zsír :)
Én ha lehet kerülöm az ir-t pedig a telefonom is tudja, de mindig sikerül valami mást is kapcsolnom vele...
Én a kazán keringetőjét nézem buta lidlis fogyasztásmérővel, de tervben van így egy okos a domohoz :K

(#17122) Vodike válasza vampire17 (#17119) üzenetére


Vodike
tag

Nalam ugyanez :)

exTiga

(#17123) vampire17


vampire17
addikt

Van meg ket erdekes anomalia amire nem talalok valaszt :)

Van egy radio vevom (Nooelec NESDR SMArt v4 ) amit rtl_433-al hasznalok. A kerdesem, hogy szerintetek mitol lehet az, hogy ha hozzaerek a vevohoz (megmozditom a kabelet, ne adj isten az USB reszehez erek) akkor abban a pillanatban az ot futtato gep (VM) leáll?? Maga a gazdagep (Proxmox) nem, csak a VM... A Nooelec USB passthrough-al van odaadva a VM-nek (Ubuntu server)

A masik kerdesem is a vevohoz kapcsolodik. Szeritetek egy szipla csaladi hazban mi okozhat irtozatos "zajt" a 433mhz-es frekvencian?? A vevom folyamatos zajt fog, neha alig tudom belole kihamozni a hasznos adatot (foleg uj eszkoz felismeresenel xar ez...) Az erdekes viszont, hogy nem mindig... Neha teljesen "csendes" a haz. De egyszeruen nem tudom mivel osszekapcsolni a dolgot... Arra is gondoltam, hogy a kabelen/szerveren szedi valahogy ossze a zajt, de ezt azzal zarnam ki, hogy multkor, mikor a konyhaban (ahol amugy a legerosebb a zaj sztm) probaltam feltanitani egy sima 433-as kapucsengot, folyamatosan elkezdett csipogni tanulo modban a bazis resz (tehat tanulta fel sorban a "nyomogombokat" vagyis a zajt...) Nem is tudtam feltanitani, csak az udvaron...

Nem mondom, van par vezetek nelkuli cuccom (Wifi, Zigbee, Z-wave) de ezek frekije kozelebe sincs a 433mhz-nek...

ha valakinek lenne otlete mindket problemara, azt megkoszonnem, mert eleg kellemetlen az is, hogy egy portorlestol siman leall a szerverem, meg az is, amikor a zajtol a gyengebb jelerossegu cuccaim nem tudom fogni.

(#17124) JoHn123


JoHn123
tag

Egy tuya alapú infrapanelt sikeresen tasmotásítottam, a webes felületére rá applikáltam a csúszkát a kívánt hőmérséklet állítása céljából. Kiválóan működik, domoticz alatt tudom ki be kapcsolni, de nem jövök rá, hogy tudnám a hőmérsékletet állítani domoval. tuyaMCU-val konzolon egy TuyaSend2 2,23 stb parancsal tudom állítani. Tulajdonképp csak annyi a bajom hogy alapból 21 fokra kapcsol be, de az kevés. Vagy magasabb hőfokkal kéne a default bekapcs, vagy mégszebb volna állítani valahogy. Próbálkoztatok ilyesmivel?

(#17125) jézusom válasza JoHn123 (#17124) üzenetére


jézusom
addikt

Tervezem a kazán, meg úgy a fűtés okosítását, de még nem értek hozzá. Be tudod linkelni az eszközeidet?

(#17126) jedie82


jedie82
csendes tag

Valaki csinált már hasonlót aruinóból vagy esp-ből, mint a shelly? Redőnyvezérlést csinálnék, van shellym, szépen megy is, de mivel mindenem rs485 alapú, ezért a redőnyöket is így szeretném megoldani.
Alapjában a redőny állásának a vezérlése az érdekes, a többi nem gond. Valamilyen current sensorral oldanám meg.
Szóval ha van valakinek ezzel kapcsolatban ötlete, szívesen venném.

(#17127) vampire17 válasza jedie82 (#17126) üzenetére


vampire17
addikt

Esetleg ilyen iranyba nem lehet elindulni? (ez Sonoff basic-hez van, de sztm nem lenne nagy kunszt shelly-re atultetni) Hasznalhatod a Shelly GPIO labait...

https://github.com/arendst/Tasmota/issues/3205

(#17128) Degeczi válasza vampire17 (#17123) üzenetére


Degeczi
nagyúr

"Zajt" nem tanulna meg a vevőegység: jó eséllyel vmelyik szomszédod használ 433 MHz-es mozgás-, vagy nyitásérzékelőt.

(#17129) jézusom


jézusom
addikt

Domoban lehet valahogy egy elindított scene-t időzíteni? Azt akarom, hogy amikor egy scene alindul, csak x ideig tartson. Most hogy konkrétan lekapcsolódik, vagy eleve x időre kapcsol be az részletkérdés, de seehogy nem megy, egyszerűen a blockiban a puzzlök nem illenek úgy össze :D

[ Szerkesztve ]

(#17130) jedie82 válasza vampire17 (#17127) üzenetére


jedie82
csendes tag

Nem is rossz ötlet. Utánanézek, majd jelentkezem, Köszi

(#17131) Degeczi válasza jedie82 (#17126) üzenetére


Degeczi
nagyúr

Az áramfölvételt csak automatikus kalibráláshoz használja a Shelly is, az alapján nem lehetne pozícionálni. Az csak arra kell, h lemérje a fölhúzás és a leengedés időtartamát (az áramfölvétel nullára esik amikor eléri a végállást), utána pedig már egyszerűen csak az időszükségletet saccolja meg a kívánt pozíció és a jelenlegi (saját maga által nyilvántartott) helyzet alapján. Nem nagyon precíz, de a célnak tökéletesen megfelel.
Ha nem akarod túlbonyolítani, az is jó, ha kézzel méred le ezeket az időket, és magad írsz rá pozícionálást ez alapján.

(#17132) fo_di válasza Degeczi (#17131) üzenetére


fo_di
őstag

akár egy néhány reed szenzorral lehet részállást is jelenteni: pl ha felraksz egy szenzort félúthoz és egyet-egyet azok félútjához, akkor lesz jelntésed kb 25-50-75% eléréséről, meg a végálásról, így már akár szenzorral erősítve is tudsz pozícionálni (a szenzorok számától függ a felbontás, de ha lefelé átmegy a 25%, majd 50%-on, de nem éri el a 75-öt, akkor valahol 50 és 75% közötti, felfelé ugyanilyen módon kezelhető)

(#17133) ojb válasza vampire17 (#17123) üzenetére


ojb
tag

Mekkora jel-zaj viszonyt mutat az URH spectrum analyzer-e 433MHz környékén?
Amennyiben USB toldóval használod az eszközt esélye lehet a gerjedésre és emiatt szállhat el.
WiFi vagy ZigBee nem zavarhatja, mert nem hall addig az SDR.
(Dugd át egy másik gépbe - akár toldóval vagy anélkül -- és spektrum analizátorral nézz körül az éterben... Így ki tudod mutatni a zavart, ha van.)

(#17134) jedie82 válasza Degeczi (#17131) üzenetére


jedie82
csendes tag

A kézi mérés nem biztos hogy jó lenne. Arra gondoltam, hogy teszek egy kis nyomógombot az áramkörre (+ ha az adott regiszterre küldök egy értéket) és ekkor elkezdi a pozícionálást. Beüzemelés, és után ez lefutna mondjuk havonta.
Továbbá az áramfelvétel mérés az elakadás miatt is jól jöhet...
Akkor ilyet még senki sem csinált?

Ja a reed szenzorok nem játszanak, az nincs levezetékezve, rádiósat meg nem akarok. Természetesen az összes ablakon van reed, de csak a nyitást figyelik ;)

(#17135) zsamiatt válasza JoHn123 (#17124) üzenetére


zsamiatt
őstag

IR vezérlést nem probáltad?

Eladó HP Proliant DL380 G6 használt szerver -- KTM Peak air 29" használt MTB -- Adidas 48.5 kék sneaker új Érdeklődés privátban!

(#17136) Degeczi válasza jedie82 (#17134) üzenetére


Degeczi
nagyúr

Minek újrakalibrálgatni? Egyszer beállítod, tökmindegy, h kézi vagy gép mérés eredményeként, és nem mászik az el, fix a motor sebessége.
Elméletben jó a áramfölvétel figyelés elakadásra, a gyakorlatban már volt rá panasz (vagy itt, vagy FB-os csoportban. Nem megbízható arra alapozni - de szerencsére szükség sem nagyon van rá)

(#17137) vampire17 válasza ojb (#17133) üzenetére


vampire17
addikt

Ez lehet segit neked:

https://github.com/merbanan/rtl_433/issues/1350

Itt csatoltam egy .cu8 fajlt, ahol jol latszik a zaj (a srac meg meg is jegyzi, hogy valami minden masodpercben 3 jelet is kuld folyamatosan...)

#17128) Degeczi

Nem hiszem hogy ilyet hasznalna itt valaki (a szomszedoknal tuti nincs) illetve meg egy mozgaserzekelo sem kuld konstans jelet orakig.

(#17138) Degeczi válasza vampire17 (#17137) üzenetére


Degeczi
nagyúr

Pedig ha alább azt írod, és nem csak félreértettem, h a vezeték nélküli csengő saját vevője csipog, akkor az nem zaj, hanem vmi tényleg szabályos, általa elfogadott jelet ad. Ha biztosan nem szomszédnál, akkor nálad ragadt be vmilyen eszköz, vagy hibás programozás RF Bridge-en.

(#17139) huliganboy


huliganboy
addikt

Üdv

Ezt egy wemos d1 mini képes üzemeltetni vagy esetleg illeszteni kell hozzá?

[kép]

(#17140) Piedon


Piedon
tag

Aki motorizálta már a redőnyét azoktól kérdezem: Alu vagy műanyag a redőny?

(#17141) vampire17 válasza Degeczi (#17138) üzenetére


vampire17
addikt

Hmm adtal egy otletet!!!! A fiokban volt egy erintos kerui nyomogomb [link] , csak behajitva. Most raneztem, kb csurig volt merulve (pedig kb hasznalva sem volt) lehet benyomodott? :D

Most csereltem USB kabelt is (sajnos direktben nem tudom bedugni, nem fer el a tobbitol...)

Most sokkal jobb a helyzet, alig van zaj! Hogy azert-e mert epp amugy sem lenne, vagy segitett a kabel es/vagy a gomb, azt nem tudom, majd kiderul :)

(#17140) Piedon Mi Alura tesszuk majd. ugy tudom h az aluhoz erosebb motor kell.

[ Szerkesztve ]

(#17142) ojb válasza huliganboy (#17139) üzenetére


ojb
tag

"Ezt egy wemos d1 mini képes üzemeltetni ..."
,ha 5 - > 0-ra kapcsol a relayboard, akkor igen.

(#17143) jedie82 válasza Piedon (#17140) üzenetére


jedie82
csendes tag

Alu. Elvileg lehet műanyagot is, de az gyakrabban elakad, és a motor eldarálja. A műanyaghoz lehet kapni elcsúszásgátlót, még régebben láttam valahol.
Alu az ajánlott.

(#17144) fecus


fecus
őstag

Feltettem az MQTT-t. Az Ubuntu 20.04 az 5.0-t tette fel. Felhasználó, jelszó beállítva.
HA-ban integráció MQTT user, jelszó, felfedezés engedélyezése "Nem sikerült csatlakozni a brókerhez". "
A HA nem tud csatlakozni hozzá. A Sonoff már csatlakozott.
Hol kell a hibát keresni a HA-ban?
A system logban nem ír semmit.

[ Szerkesztve ]

"Szörnyek léteznek, de túl kevesen vannak ahhoz, hogy igazán veszélyesek legyenek. Sokkal veszélyesebbek az átlagemberek, a funkcionáriusok, akik készek hinni és cselekedni anélkül, hogy kérdéseket tennének fel." (fordította DeepL ) - Primo Levi

(#17145) huliganboy válasza ojb (#17142) üzenetére


huliganboy
addikt

Tolókapu akarok vezérelni vele... Korábban beszéltünk róla..

Kb ezt kellene tudnia.. :DDD

(#17146) ojb válasza huliganboy (#17145) üzenetére


ojb
tag

A Wmos D1 és relayboard páros tudni fogja...

(#17147) jgabor


jgabor
csendes tag

Sziasztok!
A Domoticz márciusi frissítése óta a Xiaomi Philips Wifi LED lámpáim bizonytalanul működnek. Van, hogy 10-20 másodperc mire kapcsol. (Deennoo plugint használok.) A logban a következő hibaüzenet jelenik meg, egymás utána az összes izzómra:
2020-05-02 23:11:04.640  Error: Lampa_eloszoba hardware (14) thread seems to have ended unexpectedly
Tudnátok segíteni mi lehet a gond! Köszönöm!

(#17148) fecus válasza fecus (#17144) üzenetére


fecus
őstag

Megint megvan a megoldás. A localhost kellett a Bróker sorába. Nem értettem mit vár oda.

"Szörnyek léteznek, de túl kevesen vannak ahhoz, hogy igazán veszélyesek legyenek. Sokkal veszélyesebbek az átlagemberek, a funkcionáriusok, akik készek hinni és cselekedni anélkül, hogy kérdéseket tennének fel." (fordította DeepL ) - Primo Levi

(#17149) huliganboy válasza ojb (#17146) üzenetére


huliganboy
addikt

Köszi :R

(#17150) Degeczi válasza Piedon (#17140) üzenetére


Degeczi
nagyúr

Műanyag sokkal nyűgösebb. Túl azon amit már említettek (meg kell oldani a szétcsúszásgátlást, és a nyomatékos motor könnyebben tönkreteheti) a műanyagredőnyök tengelye általában elve nem olyan, h motort lehessen beletolni.
Figyelembe véve, h egy átlagos ablakra huszonpárezer Ft az aluredőny, ami (miután habbal vannak kitöltve az alulemezek) még sokkal jobb hő- és hangszigetelő is, nem kérdés, h új szerelésnél mindenképpen az legyen.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.