Hirdetés

2024. június 26., szerda

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Napelem

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 03:32:25

LOGOUT.hu

Általánosságban a napenergiáról (alapinformációk)
Kezdjük Ádámtól, Évától! Napenergiát nagyon sok mindenre lehet hasznosítani, nagyon sokféleképpen, de ezek közül a legelterjedtebb a napelem és a napkollektor.
Napelemmel villamos energiát lehet előállítani, napkollektorral hőenergiát állítunk elő, amivel vizet vagy levegőt lehet melegíteni, amit a használati meleg víz melegítésére, vagy épp fűtésrásegítésre lehet használni. Utóbbi előnye, hogy rendkívül magas hatásfokkal (<95%) tudja a beeső napsugárzást hasznosítani, hátránya, hogy akkor adja a legnagyobb meleget, amikor süt a nap – jellemzően amikor nincs rá szükségünk (nyáron)! Mosodáknak, autómosóknak (ahol sok hőenergiára van szükség nyáron is) ideális befektetés! Háztartásoknak már több problémát hordoz, mint előnyt, mert a nyáron keletkezett energiával valamit kezdeni kell, különben néhány év alatt saját magát fogja károsítani a rendszer!
Könnyű megjegyezni, hogy melyik-melyik, mert anno iskolában majdnem mindenkinek volt napelemes számológépe! Ez a topic a napelemekről szól! ;)

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#49751) PilG válasza asdf_ (#49750) üzenetére


PilG
kezdő

Nem nekem, csak felmerult egy beszelgetesben es nekem gyanus volt, hogy nem jo otlet...
Amugy az amper is hatareseten van ebben az esetben...

(#49752) edeleny válasza 313313 (#49730) üzenetére


edeleny
őstag

Ezek megoldják!
Bevezetik majd a havi elszámolást, diktálós app--val.
Kötelező lesz majd az app használata, ahova elsején bepötyögöd az adatokat. Havonta ez alapján számláznak, évente egyszer meg olvasnak!

😁😁😁😁😁😁😁😁😁

Az interneten előtt is ugyan ennyi hülye volt mint most, csak a világ nem tudta róluk, hogy azok.

(#49753) 4D4M válasza edeleny (#49752) üzenetére


4D4M
aktív tag

Az eddigi szcenariokbol eddig ez a legvaloszinubb nekem is.

...mit teszel ma, ami holnap is számít ?

(#49754) asdf_ válasza PilG (#49751) üzenetére


asdf_
veterán

Vagy a feszültség magas, vagy az amper, egyszerre a kettő nem tud (normál, lakossági méretű panelnél, és mostani inverternél). Negyvensok volt kb. 10 amper vagy negyvenkevés volt kb. 12-13,5 amper, nagyjából ilyesmi a mostani panelkínálat. Ha 500 voltba kell beleférni, az tippre valami egyfázisú lesz, oda meg a magas amperes kell, a mostani ilyen inverterek nagyja 13 amperig vagy akár 15-ig is jó, ha ennyi sok panelt akar felrakni erre, oda az invertert is ennek megfelelően kell választani.

[ Szerkesztve ]

(#49755) 313313 válasza snooze (#49746) üzenetére


313313
addikt

Még azt se, nincs benne sim, annyi extra van a villanyörában, hogy a ki és be energiaírányt külön méri.

HP 250 G5, Creative Surround 5.1 USB, Genius 5.1 Home Theater 5000, Kona Blast Deluxe + Shimano LX, Torpado T2000 + Campagnolo Veloce, Motorola Edge 30 Neo 8/256GB

(#49756) PilG válasza asdf_ (#49754) üzenetére


PilG
kezdő

Ok, pontositok: napelem Isc=11.5A, Impp=10.9A, inverter max bemeneti 13.5A
A rendszer mar kivitelezes alatt, en azt tanacsoltam, hogy osszak le 2 stringre, ne egy stringen menjen...

(#49757) asdf_ válasza PilG (#49756) üzenetére


asdf_
veterán

Lesz ott egyáltalán második string? Milyen inverter? Meg miért nem megfelelő panelt választottak, tucat Risen pl. simán jó lett volna, most meg lesz vagy 40-50 ezer költsége a 2 string miatt.

(#49758) PilG válasza asdf_ (#49757) üzenetére


PilG
kezdő

2.5-os Growatt, szoval van masodik string es Risen Titan 450W panel.

(#49759) snooze válasza 313313 (#49755) üzenetére


snooze
veterán

de van benne sim,mert mindennap irja az app a leolvasott óraállást, link meg ott van a kis ikon a sarokba,mint a telokon..

[ Szerkesztve ]

GO Gunners!!!

(#49760) 313313 válasza snooze (#49759) üzenetére


313313
addikt

Jahh bocs, igen csak az óraállást bírják kiolvasni, meg a teljrsítményt, meg fázisonként feszültséget és fázisonként óra állást (vétel, visszatáp, induktív meddő, kapacitív meddő).

HP 250 G5, Creative Surround 5.1 USB, Genius 5.1 Home Theater 5000, Kona Blast Deluxe + Shimano LX, Torpado T2000 + Campagnolo Veloce, Motorola Edge 30 Neo 8/256GB

(#49761) asdf_ válasza PilG (#49758) üzenetére


asdf_
veterán

Jó, a 2,1 méteres az nálam nem minősül lakossági tetőre valónak (se tucat Risennek) ;)
De mondjuk egy síkra rakni 4500-at egy 2,5-es inverterre sem adja ki nekem, vagy 10 normál méretű, vagy 9 ebből a lób*szóból és így is vágni fog majd eleget.

(#49762) senki68 válasza Z_A_P (#49738) üzenetére


senki68
senior tag

Szó nincs rugalmas áramárról, csak bruttó elszámolásról. A kettőnek nem sok köze van egymáshoz.

(#49763) senki68 válasza 313313 (#49743) üzenetére


senki68
senior tag

Az nem bruttó, hanem havi szaldo.

Bruttó elszámolásnál mindegy az időtartam, óra külön méri a betápláltat és a vételezettet. Ez alapján simán lehet éves elszámolás.

(#49764) 313313 válasza senki68 (#49763) üzenetére


313313
addikt

Éves bruttóba sokan belerokkannának...
Szerintem havi elszámolások lesznek, szaldó is, meg a bruttó elszámolás is.

Cégek is havonta számolnak el(idősoros fogyasztók), hmke-tól független, ez lesz majd a lakosságnál is,előbb vagy utóbb.

HP 250 G5, Creative Surround 5.1 USB, Genius 5.1 Home Theater 5000, Kona Blast Deluxe + Shimano LX, Torpado T2000 + Campagnolo Veloce, Motorola Edge 30 Neo 8/256GB

(#49765) CellWalker válasza hevepapa (#49733) üzenetére


CellWalker
tag

Saccolás helyett: [link]

2024.01.01. dátummal az ezzel kapcsolatos jogszabály (16. §) törlésre kerül.

Akkor lett volna ennek értelme, ha hosszabb távon marad az éves szaldó, de mint azt már tudjuk, fokozatosan kivezetésre kerül.

(#49766) Z_A_P válasza 313313 (#49764) üzenetére


Z_A_P
addikt

Éves bruttóba sokan belerokkannának...

De ha teljesen külön van mérve a betap/fogyasztás, akkor tok mindegy hogy éves vagy havi vagy napi, nem? :F

Vagy miért rokkannanak bele?

OK

(#49767) CellWalker válasza 313313 (#49764) üzenetére


CellWalker
tag

A havi szaldó véleményem szerint nem életszerű, amennyiben a jogalkotó szándéka az volt a beüzemeléstől számított 10 éves időszakra szaldóban maradással, hogy a 100% önerős rendszerek biztosan megtérüljenek.

Havi szaldó esetén, pláne a jelenlegi árakkal kizártnak tartom a megtérülést ennyi idő alatt.

[ Szerkesztve ]

(#49768) gorbep válasza hevepapa (#49735) üzenetére


gorbep
senior tag

Ezt a rendeletet át tudnád küldeni? Mert olyan mint Columbo felesége... itt mindenki hivatkozik rá, de senki sem látta. Unokatesómat érinti a dolog, és Ő kereste mindenhol, de azt mondta nincs ilyen, Ők is bruttóba kerülnek, amint lesz olyan tarifa. 2021. 08. ra sikerült beüzemelnie és szerződést kötnie OFT-sként....

Tegyük végre ezt tisztába, és mehet az összefoglalóba is a rendelet (ha létezik... ;) ) linkje....

- Micimackó! Hogyan betűzik azt, hogy szeretet? - Sehogy Malacka, azt érzik .......

(#49769) VaZso válasza Z_A_P (#49766) üzenetére


VaZso
senior tag

Gondolom, azért, mert, megkapja több MWh-ról a számlát, és sok MWh-ról a termelést.
....egyiket 37 és 70 Ft-os összeg kombinációjával, másikat 5 Ft alatti összeggel - és több százezer Ft-ot kell fizetnie.

(#49770) Z_A_P válasza VaZso (#49769) üzenetére


Z_A_P
addikt

Nade a havi is ugyannyi lesz év végére, csak részletekben fizeted ki az év alatt.

OK

(#49771) 313313 válasza Z_A_P (#49766) üzenetére


313313
addikt

VaZso már kifejtette.

Nézzük számokba, 5kW-os rendszer, lehoz 5600kW/évet. Abból helybe elhasználod a 20-30%-át, tehát betáplálsz 3920-4480kWh-t egy év alatt, vételezel 4000-5000kWh-t.
Kapsz mondjuk 19.200-22.100ft a termelésedért, ellenben kiszámláznak neked (mondjuk jó fejel és figyelembe veszik a teljes rezsicsökkentett árat) 196360-266360ft-ot, és lesz 10 napod befizetni. Értem én, hogy félre kell rakni, meg blala-blaaa de ezt nem sokan tudják majd abszolválni,aki tudja is, szarul fog neki esni...

HP 250 G5, Creative Surround 5.1 USB, Genius 5.1 Home Theater 5000, Kona Blast Deluxe + Shimano LX, Torpado T2000 + Campagnolo Veloce, Motorola Edge 30 Neo 8/256GB

(#49772) VaZso válasza Z_A_P (#49770) üzenetére


VaZso
senior tag

Igen, a havi is ennyi lesz.
...csak az emberek nem feltétlen kezelik jól a pénzt, és elköltik azt is, amit fizetniük kellene adott hónapra.

Az átalányfizetésekben is benne van, hogy sokaknak könnyebbséget jelent pl. a fűtésszámla 12 hónapra elosztott kifizetése mint a nyári kevés számla után télen magas számlákat kifizetni, akkor is, ha a végén ugyanannyit fizettél összességében.

[ Szerkesztve ]

(#49773) 313313 válasza 313313 (#49771) üzenetére


313313
addikt

Szekesztésből kifutottam...

Azt se felejtsük el, a bruttó elszámolásnál figyelembe vennék az energia aktuális árait, azt meg éves szinten kiszámlátni...

HP 250 G5, Creative Surround 5.1 USB, Genius 5.1 Home Theater 5000, Kona Blast Deluxe + Shimano LX, Torpado T2000 + Campagnolo Veloce, Motorola Edge 30 Neo 8/256GB

(#49774) Z_A_P válasza 313313 (#49771) üzenetére


Z_A_P
addikt

+VaZsob

Nade ott a havi saccolt átlagod, amit fizetsz. A bruttót majd az éves elszámolásban számolják el. Tehát kb 0-t fizetsz, mert havi saccra fizetted az év alatt, viszont kapsz vissza termelésért. (jó, lehet olyan tökkelütött aki saccnak megad havi 0 fogyit annak sok lesz, de azert ne őket sajnáljuk már, meg ne rájuk tervezzük a rendszert)

[ Szerkesztve ]

OK

(#49775) Z_A_P válasza 313313 (#49771) üzenetére


Z_A_P
addikt

de ezt nem sokan tudják majd abszolválni,

Felrakott 3M+ Ft napelemet, és nem bír kifizetni 200e-t?

Ok, ott vannak a pályázatosok...

OK

(#49776) edeleny


edeleny
őstag

Azért az államilag 100%-ban támogatott, és az OFT-t vegyük külön.

Ha jól tudom, az államilag támogatottnál a Támogatói okiratban benne van, hogy 2024.01.01-től át kell lépni valami más rendszerbe.
Az OFT-nél sima szerződést kötöttél a szolgáltatóval, mint mindenki más!
Szerintem kimutatásuk sincs arról, hogy hány OFT készült.

Az interneten előtt is ugyan ennyi hülye volt mint most, csak a világ nem tudta róluk, hogy azok.

(#49777) Z_A_P válasza 313313 (#49771) üzenetére


Z_A_P
addikt

Amúgy ez itt a gazemberség:

Kapsz mondjuk 19.200-22.100ft a termelésedért

OK

(#49778) axioma válasza edeleny (#49776) üzenetére


axioma
veterán

oft-nel az oft oldalon ossze vannak gyujtve a telepitesek, azt atadhatjak a szolgaltatonak

(#49779) snooze válasza axioma (#49778) üzenetére


snooze
veterán

linket tudsz?

GO Gunners!!!

(#49780) Semin válasza edeleny (#49776) üzenetére


Semin
senior tag

"..Azért az államilag 100%-ban támogatott, és az OFT-t vegyük külön.
Ha jól tudom, az államilag támogatottnál a Támogatói okiratban benne van, hogy 2024.01.01-től át kell lépni valami más rendszerbe..."

Ez pontosan így van.
A komplett rendszert kicsengettem önerőből, és megkötöttem a szerződést.

Az, hogy OFT-ra használtam később a számlát, az jelenleg már nem jelent semmit.
Ugyanolyan szerződésem van az áram szolgáltatóval mint annak, aki nem vette igénybe.
Semmilyen kritérium nem volt meghatározva a támogatói okiratban sem.

@gorbep:
"...Unokatesómat érinti a dolog, és Ő kereste mindenhol, de azt mondta nincs ilyen, Ők is bruttóba kerülnek, amint lesz olyan tarifa..."

Csak akkor, ha mindenki más is.
Ez a téma folyamatosan előkerül, mindig egy olyan rendelet szövegét idézve amit visszavontak.

[ Szerkesztve ]

(#49781) gorbep válasza Semin (#49780) üzenetére


gorbep
senior tag

Nem állítom, hogy nincs igazad, ezek szerint van linked a rendelet hatályon kívül helyezéséről.... ;)

Mi azt sem találtuk... egy sajtó nyilatkozat van, hogy a bruttóba léptetésüket határozatlan időre ELHALASZTOTTÁK... nekem ez mást jelent...

De legyen igazad, kíváncsian várom... :U

Szerk: korrektebb lett volna, ha a támogatás mértékével arányosan csökkentették volna a szaldó időtertamát... OFT-seknél 5 évre... így jobban megszívják.... szigorúan szerintem...

[ Szerkesztve ]

- Micimackó! Hogyan betűzik azt, hogy szeretet? - Sehogy Malacka, azt érzik .......

(#49782) Z_A_P válasza Semin (#49780) üzenetére


Z_A_P
addikt

Ugyanolyan szerződésem van az áram szolgáltatóval mint annak, aki nem vette igénybe.

A 100%-os támogatottaknak is ugyanolyan szerződésük van, nem ott van a különbség.

OK

(#49783) süti5


süti5
őstag

Most őszintén, mi értelme van előre görcsölni azon, mi lesz?
Lehet marad ez, vagy rosszabb lesz, ennyi.
Hiába okoskodunk rajta, majd kiderül. Nyilván mindenkinek jobb lenne az éves szaldó mint most, de ha nem marad, úgy sem tudunk mit csinálni...

(#49784) Semin válasza gorbep (#49781) üzenetére


Semin
senior tag

Nekem pedig az a meggyőződésem, hogy csak a 100%-ban támogatottak kötelesek bruttóba lépni, mert a támogatói okiratuk ezt tartalmazza.

Persze ebben az országban sajnos az sem biztos ami elmúlt, mert újabban visszamenőleg is “dívik” szivatni a népet. :)

(#49785) senki68 válasza 313313 (#49764) üzenetére


senki68
senior tag

Még az évessel sem bírnak most, akkor mi lesz a havival????

(#49786) H-Mano válasza bortel (#49747) üzenetére


H-Mano
tag

Még E.ON átvétel előtt van a rendszer....

(#49787) hevepapa válasza CellWalker (#49765) üzenetére


hevepapa
senior tag

Biztos törlésre kerül? Ezt mire alapozod? Az, hogy szerintünk logikus lenne egy jogszabály x paragrafusának a törlése vagy sem, az nem érv.

(#49788) VaZso válasza hevepapa (#49787) üzenetére


VaZso
senior tag

Én nem értek hozzá, de gondolom, az oldal tetején lévő jelölés a kiindulási alap:

"A (balra mutató kéz)(jobbra mutató kéz) jelek a bekezdések múltbeli és jövőbeli változásait jelölik."

...hogy itt a múltbéli és jövőbéli változás konkrétan mit takar és milyen esetekben szokták használni, esetleg mit kell ilyenkor nézni, azt nem tudom...

(#49789) hevepapa válasza VaZso (#49788) üzenetére


hevepapa
senior tag

jaj, csak nem derül ki hogy az említett passzust törölni fogják - vagy sem.
De alapvetően mindegy is, mert itt 4 hónapra előre megmondani valamit a kb. lehetetlen kategória.

(#49790) axioma válasza snooze (#49779) üzenetére


axioma
veterán

link mire? nem te latsz ra, de mivel +1 tipusu papir kellett hozza, kigyujtheto
hogy az oft utan kotelezo lesz-e a brutto az nyilvan egy 23.47-kor megjeleno rendeletben felulirhato, de az allam meghatarozza a tarifakat es kezeben a lista, igy semmi akadalya hogy felhasznaljak

(#49791) H-Mano


H-Mano
tag

Na, mindenki olvasson ki belőle amit akar:
"A Világgazdaság (ezért) megkérdezte az Energiaügyi Minisztériumot, hogy valóban búcsút inthetnek-e a napelemes háztartások az egyetemes szolgáltatásnak, milyen lesz az új elszámolási rendszer, illetve hogy a tervben is január 1-jei váltás szerepel-e, hiszen arra sor kerülhet korábban, és esetleg kérhető halasztás is.
A válaszból arra lehet következtetni, hogy az érintettek maradnak az egyetemes szolgáltatásban, bár ezt nem jelentik ki a válasz megfogalmazói.
Azt viszont igen, hogy „a szaldóelszámolás finomhangolása előkészítés alatt áll”, továbbá azt, hogy olyan szabályozásra törekszenek, amely a saját áramfogyasztást csökkentő, öngondoskodó HMKE-tulajdonosokat csak a legindokoltabb mértékben érinti, mivel a kormány elkötelezett a rezsicsökkentés eredményeinek megvédésében. Megtudtuk a válaszból azt is, hogy „az uniós jogból fakadó új elszámolási módszertan szerint a termelt és vételezett villamosenergia-mennyiségek összegzése az új rendszer bevezetését követően már nem éves szinten, hanem havi vagy negyedórás rendszerességgel történik”.
Feltételezés, de a „szaldóelszámolás finomhangolása” jelenthet akár olyan új rendszert is, amelyben úgy kerülnek ki az egyetemes szolgáltatásból a napelemes háztartások, hogy a változás „csak a legindokoltabb mértékben érinti” őket. Tisztább lesz a kép a döntések őszi megszületésekor."(MNNSZ, 2023.08.18)

(#49792) snooze válasza axioma (#49790) üzenetére


snooze
veterán

erre: "oft-nel az oft oldalon ossze vannak gyujtve"
🤔🤔😊😊

GO Gunners!!!

(#49793) tomi07 válasza H-Mano (#49791) üzenetére


tomi07
tag

Negyedórás szaldó?
Akkor beruházok egy akkura, az invertert sk lecserélem szigetüzeműre. Az A1-es mérőt leválasztom a hálózatról, a vezérelttel meg szükség esetén töltöm az akkut.
Utána meg ....be!

(#49794) Andras6800 válasza H-Mano (#49791) üzenetére


Andras6800
senior tag

Nekem ez egy kicsit olyan, hogy a bruttóról beszél. Az azért eléggé odaverne, ha szaldó azt jelentené, hogy negyedórás szaldó. Ha jól tudom nyugatabbra a bruttó pont ez, hogy 5 - 15 percenkénti fogyasztás - termelés * áramár amit fizetni kell. Nálunk a brutto meg azt, hogy évente analóg módon menne az elszámolás. Azaz 37/70 * hálózatból fogyasztás - 5 * Hálózatba termelés.. és ez a számla. Nem is tudom, hogy így havonta vagy évente lenne-e jobb fizetni meg elszámolni. Illetve akkor engedjük el ezt az 5 Ft-ot... Mert a 70 Ft-ban sem 5 Ft ám az áram ára.

Agybaj az egész..
Nesze neked 10 évig marad a szaldó...

Ami a non plusz ultra: 10 év szaldót biztosítják, hogy meglegyen a megtérülés a már megtörtént beruházásoknak. Ezek szerint kajak olyan bruttót terveznek, amiben nem éri meg a napelem és sohase nem térül meg?

[ Szerkesztve ]

A békéért harcolni olyan, mint a szüzességért dugni!

(#49795) Z_A_P válasza Andras6800 (#49794) üzenetére


Z_A_P
addikt

Azaz 37/70 * hálózatból fogyasztás - 5 * Hálózatba termelés.. és ez a számla.

Azaz érdemes a saját termelésed 7..14 szeresét kéne a tetőre felpakolni. Na 30% instant fogyasztással számolva akkor 5..10 szeresét :D

Ezek szerint kajak olyan bruttót terveznek, amiben nem éri meg a napelem és sohase nem térül meg?

Akkor ki fog telepíteni?

[ Szerkesztve ]

OK

(#49796) axioma válasza snooze (#49792) üzenetére


axioma
veterán

jajj ne mar, ez arra vonatkozott, hogy az allamnal, nem a szolgaltatonal
kulon kellett a kivitelezoi Ft/kW papir, szoval kigyujthetoek

(#49797) Z_A_P


Z_A_P
addikt

[link]

Az éves szaldó elszámolást havi, vagy akár negyedórás (!) rendszerességű elszámolás is felválthatja 2024-től Magyarországon a már meglévő háztartási napelemes rendszereknél is, és akár az is elképzelhető, hogy ennek megvalósításához ki kell lépniük a napelemek üzemeltetőinek az egyetemes szolgáltatásból, leegyszerűsítve a lakossági rezsicsökkentés jelenlegi rendszeréből – rajzolódik ki az Energiaügyi Minisztérium friss válaszából. Azt is megígérte egyúttal a tárca, hogy október 1-től tényleg elindul a lakossági hálózati betáplálási stop részleges feloldása az országban.

[ Szerkesztve ]

OK

(#49798) hevepapa válasza Andras6800 (#49794) üzenetére


hevepapa
senior tag

jaja... ahogy írtam nemrég: alapvetően ott van a kutya elásva, hogy a magyar árnak semmi köze sincs a piaci árhoz + az ár szerkezet is teljesen mesterségesen van kialakítva + a 27% áfa is rendesen torzít (bruttóért veszed, nettóért adod) rajta.

(#49799) H-Mano válasza Andras6800 (#49794) üzenetére


H-Mano
tag

"Az azért eléggé odaverne, ha szaldó azt jelentené, hogy negyedórás szaldó. Ha jól tudom nyugatabbra a bruttó pont ez..."
Amit (különösen) az elmúlt 13 évben, megtanultam:
Nem csak a joggal, a gazdag magyar nyelvvel is "visszaél" a rendszer...

[ Szerkesztve ]

(#49800) CellWalker válasza hevepapa (#49789) üzenetére


CellWalker
tag

Jobb oldalon fent van egy link a 2024.01.01-től hatályos változatra: "Váltás a jogszabály következő időállapotára (2024.I.1. -)"

Ide teszem direktben is: [link]

Az erről szóló rendeletet itt találod: [link] 7643-7646 oldal, 15. §

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Napelem
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.