Hirdetés

2024. június 14., péntek

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#95801) Rimuru válasza ubyegon2 (#95800) üzenetére


Rimuru
veterán

Allitolag jobb lett de azzal nincs szemelyes tapasztalatom... szoval bizzunk a legjobbakban. :)

Vigyázat, csalok!

(#95802) ubyegon2 válasza Rimuru (#95801) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Kb csak bízni lehet ezekben, ezzel sincs meg érzetre az, ami a 8-10 éves Elitebook p, ws szériánál megvolt az emberben, nem beszélve a Dell Precisionokról. Azoknál amikor kinyitottad, simán örökélet érzésed volt. Mindegy, minden működik szépen, amennyire eddig le tudtam tesztelni, van rajta vicces dolog is, ez a fizikai webkamera lezáró például, de amit negatívumként írtak, nekem pont kényelmes. Nagyon balra csúsztatott a tapipad, de sajna nincsenek külön gombok rajta...

Linux Mint Cinnamon teper rajta ezerrel, nincsenek különleges igényeim, hogy az óvodáskori XP-men használt appokat akarnám futtatni, így gondom is kevesebb, mint Tibi komámnak. :D

új Samsung 980 1TB SSD 22,5eft, gyártói garancia, amazon.de vásárlás

(#95803) tordaitibi válasza ubyegon2 (#95802) üzenetére


tordaitibi
veterán

Megnyugodtam. Tényleg te vagy nem valami alterego, ki nem hagynád a kedvenc 2000-2001es kedvenc XP-s szoftvereimet. :D
Csak a pontosítás végett, van köztük Windows2000 program is.

Feltettem Debian kartársra ezt az iwlwifi vagy mi a fene csonagot.
Annyit értem el hogy boot, bedobja az Asztal háttérképet meg egy egérkurorzort. Snitt, se panel se ikonok, gondolom nem indul el a valami gui. úgyhogy én itt tisztelettel elengedtem, már formáztam is a partícióját.
Nem kell nekem asszem újabb rendszer, ismétcsak maradt a 6 éves 18.04. Azt eddig nem tudtam semmivel megölni.

[ Szerkesztve ]

(#95804) ubyegon2 válasza tordaitibi (#95803) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Csak a pontosítás végett, van köztük Windows2000 program is.

ó...akkor ezt is megjegyzem! :D

Feltettem Debian kartársra ezt az iwlwifi vagy mi a fene csonagot.
Annyit értem el hogy ...

Hát ugye a Debian az tanít elég rendesen, ha nem vagy elég körültekintő! :D Azt nem értem, ha az ősUbuntuba beleöltél 6000 üzemórát, miért gondolod, hogy egy másik rendszer belakása megvan 2-3 óra alatt!? :N Már persze, ha ragaszkodsz az előző évezred programjaihoz.

Arról nem is mondok semmit, hogy egy erősen rutinos Debianos tanácsára netinstall iso-val ugrasz neki a Debian telepítésnek. Az nem feltétlenül kocaubuntus meg kocamintes usereknek van kitalálva! ;) De ezt már tudod.

új Samsung 980 1TB SSD 22,5eft, gyártói garancia, amazon.de vásárlás

(#95805) CPT.Pirk válasza tordaitibi (#95803) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Miért nem mozdulsz el valami kényelmesen telepíthető és használható irányba? Azon az ágon ott van a Mint...

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#95806) growler válasza CPT.Pirk (#95805) üzenetére


growler
őstag

Azért, mert évekkel ezelőtt volt olyan gépje, amelyik nem
szerette a Mintet - csak a 18.04-es Ubuntut - azt is csak úgy,
hogy KDE felületet húzott rá.

(#95807) I02S3F válasza growler (#95806) üzenetére


I02S3F
őstag

Pedig a Mint az tényleg pöc-röff megy! Alig szükséges hozzá nyúlni!:U

(#95808) Warton válasza I02S3F (#95807) üzenetére


Warton
őstag

Kár, hogy nincs hivatalos KDE verzió... :F

(#95809) NeoPampalini


NeoPampalini
senior tag

Sziasztok!

Kis segítséget kérnék, hátha kiderül, mi a fene folyik a gépemmel.

Nemrég frissítettem, azaz teljes formázás után a régi Mint 19.x helyére felkerült a 21.3, bár a hiba szempontjából ez irreleváns (?), mert előtte is előfordult.

Hibajelenség: a gép a szokásos kikapcsoláskor 50% eséllyel vagy rendesen leáll, vagy leáll+újraindul.

A hiba előtt ami érintette a gépet:
- proci csere i5-4440-ről i7-4790-re
- vga csere gtx 960-ról gtx 1660-ra
- bios update a legújabb nem béta verzióra (ez nem oldotta meg). Alaplap: Asrock B85M Pro4

A cpu-vga csere előtt ilyen jelenség nem volt, viszont mivel a rendszer is teljesen friss alatta, így a driver-es gondot kizárnám.

Netes találat erre csak wake-on-lan témakört hoz elő, ez a bios-ban ki van kapcsolva.

Journalctl -b -1 -e kimenet itt, csak a leállítástól kezdve: [link]

(#95810) Warton válasza ubyegon2 (#95791) üzenetére


Warton
őstag

Grat az új géphez. Amúgy csak nekem tűnik úgy, hogy a számtech ipar fejlődése megrekedt? :F Úgy értem, hogy általános felhasználásra nem sok különbség van egy 4. generációs cpus gép és egy 12. gen cpus gép teljesítménye között. Van három HP Probookom G4, G6 és egy G8 és teljesítményben nagyon kevés különbséget észlelek normál irodai felhasználás közben. Sőt, hát most is egy 2009-es Macbookról írom ezt a hszt, ami még retróbb. :Y És a sima Brave meg se kottyan neki.

(#95811) BoB válasza NeoPampalini (#95809) üzenetére


BoB
veterán

A log-ban nem látok semmi ide vonatkozó hibát. Csak a WOL-ra tudok gondolni de ha ki van kapcsolva a BIOS-ban akkor passz.

[ Szerkesztve ]

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#95812) CPT.Pirk válasza Warton (#95810) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

De azok az appok jellemzően egyszálú alkalmazások... Persze ott is érződik az IPC növekedés, de nyilván nem annyira, mintha valami modern többszálú cucc lenne. Meg pl. egy MS Office ahol az Excel animálja a cellák kirajzolását, na az alá nem tudsz elég erős gépet tenni, mindenhogy lassúnak fog érződni.

Persze ha játszol, vagy munkára is használod a gépet, akkor nagyon durván kijön egy mai többszálú proci ereje. Próbálj csak meg pl. videót konvertálni vagy kódot fordítani egy régi meg egy mai gépen.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#95813) ubyegon2 válasza Warton (#95810) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Köszi a grat-ot! :R Amúgy totál igazad van, rengeteg Elitebookot nézegettem G8-ig talán és semmi különbség nem volt közöttük home user használatra. Simán vennem kellett volna 80-100eft között egyet. ;] Ráadásul elkezdtem nézegetni CPU összehasonlító oldalt, de az alapján azt láttam, hogy az U végű Intel CPU-k igen takarékosak, de szinte mindben az van. Ryzenes gépek meg elég ritkák sajna, 14"-os notikból jóval több volt, ha nem ragaszkodom a 15,6"-hoz feleennyiből tök jó kis Ryzenes Elitebook G6-ot vehettem volna.

Jobban a dVGA-s notebookoknál jön ki a különbség a régebbi és újabbak között, bár lehet ez sem így van, mivel lánygyerek által lenyúlt Dell Precision M4700-on is minden játék futott nála hálózatban. D

Érdekes, mert mobiltelóknál meg óriási különbségek vannak 4 év alatt.

De amúgy ez a Latitude 5520 egész könnyen kezelhető ám! A terrorista holland rex törpenyuszi imádja, csak azzal tudom távoltartani a géptől, amíg meg nem szokja, hogy valami zenét YT-ozok, azt utálja, de reggel egyszerűen felugrott kanapéra elkezdte nézegetni a billentyűket és simán kilőtte a hangot az F2-vel. :D

új Samsung 980 1TB SSD 22,5eft, gyártói garancia, amazon.de vásárlás

(#95814) tordaitibi válasza I02S3F (#95807) üzenetére


tordaitibi
veterán

Kéremtisztelettel.
Gyenge testem, rozoga elmém meghajolt a köz nyomására és a gyalult Debian helyére ment most 15 perce egy LinuxMint XFCE (természetesen megy, azaz menne rá majd a komplett KDE Plasma).

Miért feltételes módban írtam?
Hát mert a szépen simán lefutott telepítés, a legvégén benyögte fatális hiba, ez nagyon nagy baj, ő biza' nem tudja betenni az indítófájljait az EFI partícióra.
sda7, fat32, flagek rendben, benne egy W10, az Ubuntum indítói, eddig minden os-nek sikerült ez a nehéz művelet. Hely is van mert a gyalult os-ek bejegyzéseit törlöm az EFI könyvtárból, most legutóbb a EFI/debian mappa ment a levesbe és mert gondolva a jövőre, 1GB az EFI partíció mérete. Még a Nobarának is elég volt, asszem az pakol kerneleket az EFI-be.
Ilyenkor mit kéne elkövetni, és miért nem sikerült neki az ami eddig sacc. 7-8 oprendszernek gond nélkül ment?

Mégse szeret engem a Mint.... brühühüü... :O

[ Szerkesztve ]

(#95815) ubyegon2 válasza tordaitibi (#95814) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Mikor először Mint-et EFI-ben telepítettem, csinálnom kellett egy külön EFI particiót neki, azt szerette! Gondolom nem saját ötlet alapján csináltam, de tényleg minden simán ment. :K

Amúgy ezeket a hiba kiírásokat ha pontosan beraknád, egyszerűbb lenne az életed/ünk.

Talán épp ebben és ebben a hsz-ben van szó a dologról!

[ Szerkesztve ]

új Samsung 980 1TB SSD 22,5eft, gyártói garancia, amazon.de vásárlás

(#95816) CPT.Pirk válasza tordaitibi (#95814) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Ajjh. KDE-re ne a Mintet válaszd. Nagyon jó sok téren a Mint, de pont a legjobb DE-t dobták, mert csak... Az ilyen-olyan öszvér ráhekkelem a KDE-t megoldásokat meg nem javaslom.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#95817) growler válasza tordaitibi (#95814) üzenetére


growler
őstag

Ennek az sda7, fat32 partíciónak a flagjei boot és esp ?

(#95818) ubyegon2 válasza CPT.Pirk (#95816) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Az ilyen-olyan öszvér ráhekkelem a KDE-t megoldásokat meg nem javaslom.

Pont Tibikomámnak nem javaslod, aki gyakorlatilag elképzelhetetlen szinten képes összemekkelekezni egy ősöreg Ubuntut? Az se Kubuntuként született, hanem rá lett ügyeskedve a KDE. Én amúgy próbáltam kétszer is a dolgot, először pure Plasma ment Cinnamon mellé, az rohadt bonyolult volt, második alkalommal viszont pikk-pakk ment, de ott nem lett annyira KDE mentes a dolog. Az a lényeg, hogy nem KDE-full meg hasonló csomagokkal kell csinálni, hanem a Kubuntu repoival! Ha cseréltem SSD-t a Latitude-ban, ki is próbálok egy ilyent, lassan úgyis jön a Mint 22, így nem gond, ha egy új 21.3-at megmekkelekezek.

Ja és a nagy Windows-barátoknak mondom, akik hiányolják a Linuxon a különböző monitorozó appokat...valami Rendszermegmutató opcióval nézegettem a Latitude 5520 összetevőit és az akkumulátorra azt írta, hogy Excellent, hoppa, de ez még semmi, azt is írta, hogy az akku 100%-os! No ez azért fura volt nekem, bár dokkolóról használták, megnéztem Linux alatt is ezt a 100%-os akkut:

Battery:
ID-1: BAT0 charge: 19.7 Wh (43.5%) condition: 45.3/62.3 Wh (72.7%)
volts: 14.6 min: 15.2 model: SMP DELL 75X1611 type: Li-poly serial: 239
status: Discharging

ubyegon@Latitude-5520:~$ acpitool -B
Battery #1 : present
Remaining capacity : unknown, 43.68%, 00:00:00
Design capacity : 4099 mA
Last full capacity : 2981 mA, 72.73% of design capacity
Capacity loss : 27.27%
Present rate : 371 mA
Charging state : Discharging
Battery type : Li-poly
Model number : DELL
Serial number : 239

ubyegon@Latitude-5520:~$ upower -i `upower -e | grep 'BAT'`
native-path: BAT0
vendor: SMP
model: DELL 75X1611
serial: 239
power supply: yes
updated: 2024. máj. 18., szombat, 13:01:44 CEST (52 seconds ago)
has history: yes
has statistics: yes
battery
present: yes
rechargeable: yes
state: discharging
warning-level: none
energy: 20,2008 Wh
energy-empty: 0 Wh
energy-full: 45,3112 Wh
energy-full-design: 62,3048 Wh
energy-rate: 11,8408 W
voltage: 14,592 V
charge-cycles: N/A
time to empty: 1,7 hours
percentage: 44%
capacity: 72,7251%
technology: lithium-polymer
icon-name: 'battery-good-symbolic'
History (charge):
1716030104 44,000 discharging
History (rate):
1716030104 11,841 discharging

Mindenütt 72,3%-ra jön ki a jelenlegi kapacitás, ezért úgy döntöttem, nem hiszek a Windows11-nek. :Y

[ Szerkesztve ]

új Samsung 980 1TB SSD 22,5eft, gyártói garancia, amazon.de vásárlás

(#95819) tordaitibi válasza growler (#95817) üzenetére


tordaitibi
veterán

Persze. Van is rajta W10, Ubuntu bejegyzés és bizonyára minden a helyén van mert bootképesek.
A Debiannak is sikerült nemrég a telepítésnél ide betenni a bejegyzéseit.
Megpróbálom mégegyszer a Mint telepítés, lehet én rontok el valamit de mit? 50+ Linux telepítés biztos volt már az élezembe és sikerültek.

[ Szerkesztve ]

(#95820) csixy válasza ubyegon2 (#95818) üzenetére


csixy
addikt

miért nem tesz fel egy LMDE 6-ost?

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#95821) tordaitibi válasza CPT.Pirk (#95816) üzenetére


tordaitibi
veterán

Egy kört megér, már ha sikerülne telepíteni :)
Az Ubunum az gyári unity vagy mi a neve, ezzel települt, ráment egy xfce, majd a kde plasma.
5-6 éve elvannak :)
Ha nem lesz jó, gyalu.

(#95822) CPT.Pirk válasza tordaitibi (#95821) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Ubuntu... pont akkor dobták a Unity-t, mire sikerült megcsinálni jóra... Aztán rámentek a Gonem3-ra... Sigh.

Azon a vonalon amit használsz, szerintem a Kubuntut kellene megnézni. MX Linux van még KDE-vel, de mivel Deiban alapú, esetenként elég sokat kellhet várni friss KDE kiadás megjelenésére, ami elég gáz.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#95823) growler válasza tordaitibi (#95819) üzenetére


growler
őstag

Ha telepult a Mint, csak a rendszerbetolto hianyzik, akkor
megprobalhatnad ezt: [link] (live-kent inditott telepitovel -> egyszerusitett chroot)
Az utolso parancs nyitja a felso kepen lathato ablakot
ahol kivalaszthatod a Mintet.
Enter utan jelenik meg az also kepen lathato felulet.
chroot>
utan beirod:
grub-install /dev/sda7
miutan lefut az install
update-grub
exit
Proba a telepitett Mint inditasaval

(#95824) tordaitibi válasza growler (#95823) üzenetére


tordaitibi
veterán

Hát apám... komolyan mondom ez szívat. :) :D

Nemszórakoztam vele mert a grub félhalott volt, a/boot/grub mappa üres, vagyis semmit nem pakolt bele. Elengedtem, újratelepítettem. És mit gondolsz...? Igen, simán lefutott és ....NA itt jön csavar.

Esküszöm nem vagyok hülye. Nem vagyok vak. Totálisan tisztában vagyosk a telepítős gépbe lévő 2 lemez +az USB ssd-m partíciószerkezetével, álmomból felébresztve elmondom hogy a 3 lemezen lévő 17 partíción mi van, mi micsoda és mik a partíciók nevei.
Megadom a telepítőnek hogy SDC7, érted te Mint telepítő, SDC7 az EFI partíció amire kérném a rendszerbetöltőt. Nem, NEM az SDA1 és nem az sdb1, az nem ezek a lemezek, nem ezek az efi partíciók amire én akarom,, kéretik mellőzni.
Megadom a / helyét, megadom a 3 swap közül hogy szíveskedjék az SDC4 partíciót swapnak használni. Nem az sda5-öt, és nem az sdb3-mat.

Mindent betartott, kvéve mit nem...? Igen. A rendszerbetöltő grub fájlokat ráb@szta a sda1-re.

Én mint aki jól végezte dolgát, kihúztam az 1 terás ssd-t az otthoni gépből és szépen bejöttem a melóhelyre éjszakai műszakba.
ssd bedug, nini... sehol nincs a Linux Mint az UEFI-be.
Másik rendszer indít, Mint fstab belekotrász, hát persze hogy nem jó az UUID mivel az otthoni gépem egyik ssd EFI partícióra tette.
Congratula :DD

Reboot, Supergrub Live indít, Mint ezzel elindít, de mivel ugyen hiányzott szerencsétlennek az összes boothoz szükséges dolog, bele is szakadt.
Máris lehetett rebootolni a másik Linuxomba, fsck dev/sdc5, valamint a Mint fstabba átírni a JÓ UUID-t. Bár üres ugye de végre fel tudta csatolni bootnál és innen már semmiség volt.
Másodszorra már rendesen elindult a Supergrub segítségével, ismerem amit leírtál, grub-install /dev/sdc7.
Semmi chroot semmi nem kellett lévén benne vagyok a rendszerbe. Nyakig :D

[ Szerkesztve ]

(#95825) CsengődiGeri


CsengődiGeri
tag

Érdekes dologba futottam bele. Bizonyos okok miatt csak live módban kell futtatnom OS-t . Az MX-et preferáltam volna mert live módban is beállítható magyar nyelvre és piszok gyorsan boot-ol penről. De meglepve tapasztaltam hogy nem engedi felcsatolni a PC-ben levő meghajtókat (jelszót kér ami live módban nincs így nem csatol). LMDE6 már fel csatol bár ő is jelszót kér csak hogy egy enterrel tovább lép és csatolja a partíciót, kicsit lassabban boot-ol mint az MX és csak az eredeti angol nyelven használható live módban. Végére maradt a Mint na ez az előzőekhez képest piszok lassan boot-ol angolul kommunikál de kérdezés nélkül csatolja a partíciókat. Úgy hogy az LMDE6 lett a befutó. Van valakinek live módban használt OS-el kapcsolatban a csatolást illetően tapasztalata?

(#95826) CPT.Pirk válasza CsengődiGeri (#95825) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Ilyenkor nem tök alap jelszó szokott lenni? live vagy root vagy ilyesmi.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#95827) cigam válasza CsengődiGeri (#95825) üzenetére


cigam
félisten
LOGOUT blog

A demo felhasználó jelszava demo, a root felhasználóé pedig root.
Plusz a 19-ben még voltt password opció a boot menüben. [link]

[ Szerkesztve ]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#95828) growler


growler
őstag

Live rendszerkent inditva, a jelszo (demo) megadasa utan, felcsatolja a
telepitett rendszer particiojat. [link]

(#95829) ubyegon2 válasza tordaitibi (#95824) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Atyaég, megint egy apró figyelmetlenség a user részéről és akkor újra az van, hogy szivat a rendszer! :DDD

Mindent betartott, kvéve mit nem...? Igen. A rendszerbetöltő grub fájlokat ráb@szta a sda1-re.

Ez a legbiztosabb pont az installnál és sokan benézik! Egy kattintható legördülő menüben kell kiválasztani az installhelper particionáló lépései között, hogy melyik meghajtóra/particióra szeretnénk a GRUB-ot. A rendszer oda is fogja tenni, de ha ezt az ablakot leOKzod, a következő ablak egy nagyon jól áttekinthető összefoglalót mutat, mit hová fog telepíteni! Gondolom ezt nem nézted meg, mert akkor láttad volna, hogy amit kijelöltél, az nem lesz jó! Kb ennyi volt az újabb user error most. :K Hol egy felesleges space, hol egy kattintás utáni egérgörgetés és a hülye rendszer megint szivat! :N

Olyan érzésem van, hogy a végén véletlenszerűen pont mindent jól kattintasz és összejön szépen a Mint is neked. ;] Ez azért reménykeltő, nem?

[ Szerkesztve ]

új Samsung 980 1TB SSD 22,5eft, gyártói garancia, amazon.de vásárlás

(#95830) cigam válasza cigam (#95827) üzenetére


cigam
félisten
LOGOUT blog

Plusz ott az üdvözlő kép alján:

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#95831) tordaitibi válasza ubyegon2 (#95829) üzenetére


tordaitibi
veterán

Hidd el jól csináltam, 3 EFI partíció közül csak ki tudom választani melyik kell nekem :)

Más, yt-dlp-t honnan tudok erre varázsolni, a gyári tárolóba 2022. negyedik havi van, az nem épp a legfrissebb...

(#95832) ubyegon2 válasza tordaitibi (#95831) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Hidd el jól csináltam, 3 EFI partíció közül csak ki tudom választani melyik kell nekem

Nem kétlem, hogy tudod melyik kell neked, de ebbő nagyon nem következik, hogy jót jelöltél be, de ezt elég részletesen vázoltam, milyen hibát követhettél el szerintem. A GRUB helyének jelölése utáni ablakot tuti nem nézted meg tüzetesen. Azért is hoztam fel a multkori hibád, hogy értsd, egyetlen plusz space vagy egérpiszkálás és már meg is van a baj. Azt a világítós scripted is ismerted ezeréve, mégis bevittél egy óvatlan üres karaktert, érted már, mire utalok?

Más, yt-dlp-t honnan tudok erre varázsolni, a gyári tárolóba 2022. negyedik havi van, az nem épp a legfrissebb...

Itt kb ugyanazt kellene végig játszanod, mint a legutóbbi új Ubuntu telepítése után, viszont ez a Mint még 22.04 alapú, a 24.04 alapú bő egy hónap múlva jön ki, de ez a yt-dlp nem az, ami helyett van másik, mert ezt nem fejlesztik? Nem használom, így nem is ismerem, csak legutóbbi esetnél mintha ezt olvastam volna. Szerintem ismerkedj a mostani Mint-tel és a hetek múlva kijövő 22 lesz neked is az igazi! :K

Linux Mint amúgy megeszi a PPA-kat is, van itt egy friss ebben:

A youtube-dl fork with additional features and fixes

Linux Mint felhasználói kézikönyv 2024

Ebben amúgy minden lépés képekkel, magyarázatokkal le van írva, ha még nem láttad!

példa

[ Szerkesztve ]

új Samsung 980 1TB SSD 22,5eft, gyártói garancia, amazon.de vásárlás

(#95833) CPT.Pirk válasza ubyegon2 (#95832) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Ez amúgy már engem is szívatott meg valamelyik korábbi Mint kiadásban, mikor még több hdd volt a gépben. Kiválasztottam hova rakja a grub-ot, de persze nem oda ment végül. :F

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#95834) ubyegon2 válasza CPT.Pirk (#95833) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Több meghajtó esetén tényleg nagyon oda kell figyelni a particionálásra, nekem anno Chakra megcserélte a meghajtók elnevezését... :K

Tibikomám esete ezzel a hordozható meghajtóval különösen kényes, de azért erősítem nála a valószinű user errort, hogy tényleg ellenőrizze le mindig a particiók helyzetét és ott van jóváhagyás után az ellenőrző ablak, azt végig kell nézni, értem én, hogy 17 particiónál fenének van kedve... Plusz ha kész a telepítés, az ilyen kihúzom/viszem eszközöket tényleg ellenőrizni kell, hogy bootol-e a telepített rendszer, ha nincs rajta a GRUB, simán rá lehet rakni utólag is pillanat alatt.

Egyszóval az egész telepítés legneuralgikusabb pontja a particionálás több meghajtó esetén.

új Samsung 980 1TB SSD 22,5eft, gyártói garancia, amazon.de vásárlás

(#95835) tordaitibi válasza ubyegon2 (#95834) üzenetére


tordaitibi
veterán

Mint telepítő belépett a hírhedt Windowsok hagyomány ápolásába :K :K
Most értem haza, itthoni gép bekapcs, ez amiről tegnap telepítettem a hordozhatót.
A stabil Ubuntumat elvitte a cica :D grub rescue, snitt.
Szerintem beleírt vagy felülírta az Ubuntu bejegyzését.

Ha már itt, azzal mit lehet kezdeni hogy a Mint is ubuntu bejegyzést készít az efire, így eléggé édekes ha valakinél van egy Ubuntu meg egy Mint telepítve mert a UEFI választómenüben tökegyformák, ubuntu és ennyi. Valószínű ezért történt ez is, mivel az EFI/ubuntu útvonalon nem lehet 2 egyforma nevű könyvtár.
Ezt hogy lehet megoldani/átírni?

Még isteni szerencsehogy a Win bootloaderhez nem nyúlt :DD így most a Winről írok itt reggeli közben.
Megszögelem majd csak most irány a kisebbik fiam telke, betonozás ezerrel.

(#95836) urandom0 válasza tordaitibi (#95824) üzenetére


urandom0
senior tag

Na, ezért használnak part UUID-t manapság a busz-alapú megnevezések helyett, mert az állandó és örök, mint a nyomorúság. A busz-alapú megnevezéseknek van egy olyan jó tulajdonságuk, hogy adott esetben elcsúszkálhatnak, szóval hiába tudod te azt, hogy a /dev/sdc7 az EFI partíció, a telepítő lehet, hogy másként látja.

Illetve az sem kizárt, hogy BIOS/CSM módban bootoltál be, és ilyenkor a telepítő azt hiheti, hogy nem UEFI-s a géped. Ilyenkor hozzá sem nyúl az EFI partícióhoz, hanem simán /-ra rátolja a Grubot, feltételezvén, hogy te majd onnan fogsz bootolni.

(#95837) urandom0 válasza tordaitibi (#95835) üzenetére


urandom0
senior tag

Van egy efibootmgr nevű program, ezzel tudod az EFI bejegyzéseket szerkeszteni. Van hozzá GUI is, guefi néven és efiboots néven, kb. mindkettő ugyanazt tudja.

szerk: a guefi jobb, azt telepítsd fel.

guefi

[ Szerkesztve ]

(#95838) ubyegon2 válasza tordaitibi (#95835) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Alakul ez azért! Mivel a Windowst szereted, most már meg fogod szeretni a Mint-et is. :D

A stabil Ubuntumat elvitte a cica

Egyre több égi jel utal rá, hogy lassan el kell engedned. Ez amúgy elég sok helyen van, hogy a rendszer bizonyos részein Ubuntu-nak nevezi a Linux Mint-et is, de hogy az EFI-nél miként lehetne átnevezni? :F

Ha erre gondolsz, itt root Nemoban át lehet nevezni a mappa nevét.

Amúgy pont jól jön neked kis betonozás, az simán megnyugtat. ;]

(#95837) urandom0

Ez a guefi se rossz, nem láttam még, mondjuk eddig az UEFI-t kerültem, mint Orbán a választópolgárokat. :N

[ Szerkesztve ]

új Samsung 980 1TB SSD 22,5eft, gyártói garancia, amazon.de vásárlás

(#95839) Rowon


Rowon
veterán

Ha már mémek. [link]

Az emberiség két legnagyobb találmánya az írás és a mikrohullámú sütő.

(#95840) szaki58


szaki58
aktív tag

Üdv Mindenkinek!
Segítséget kérek. Feltettem az Ubuntu 24.04-et. Egy nagy problémám és egy kicsi problémám van egyelőre vele. A nagy az, hogy sehogyan nem tudom telepíteni az Epson L3110 nyomtatómat. A másik pedig, hogy a Krusader nem őrzi meg a helyét, de ez kicsi probléma a nyomtatóhoz képes.
Ha nem sikerül megoldani, vissza kell térnem a korábbi disztróhoz, aminek meg más bajai voltak, és nem szerettem.
Köszönöm!

(#95841) ubyegon2 válasza szaki58 (#95840) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Nincs nyomtatóm, de itt le tudsz tölteni drivert, mivel tárolóban nem látok, ilyenkor gyártó oldalt is nézhetünk:

http://download.ebz.epson.net/dsc/search/01/search/searchModule

erre az oldalra kell jutnod...itt is találsz egy Manual-t hozzá.

24.04-re keresve jött ez a driver, de a keresőbe csak a Linux szót tudod beírni, érdemes megpróbálni, bár van ahol properiaty drivert írnak a 24.04-re.

Ha szükséges, van egy step-by-step leírás is...

Printer Epson L3100/L3110 Installation in Ubuntu 24.04 – Step-by-step

Krusadert nem ismerem, de eszerint nem is Ubuntut raktál fel. ;)

[ Szerkesztve ]

új Samsung 980 1TB SSD 22,5eft, gyártói garancia, amazon.de vásárlás

(#95842) szaki58 válasza ubyegon2 (#95841) üzenetére


szaki58
aktív tag

Köszönöm, de ezeken már túl vagyok. Eddig nem volt probléma a telepítés, de most ezen leírások alapján nem megy. Az elején elakad:
"Nyomtató telepítése

apt-get install lsb

You can find drivers at the official site.
https://download.ebz.epson.net/dsc/search/01/search/?OSC=LX
Download the epson-inkjet-printer-escpr_1.7.7-1lsb3.2_amd64.deb and copy it to your Home user directory.
Run in a terminal
sudo apt install ./epson-inkjet-printer-escpr_1.7.7-1lsb3.2_amd64.deb
to install.
Then add a new printer in Settings.
Csomagtelepítővel is jó! Nem muszáj terminál!"

Ezen leírás alapján korábban nem volt gondom, most az lsb telepítése sem megy.

Terminálban:
"
szaki@MINIPC:~$ apt-get install lsb
E: /var/lib/dpkg/lock-frontend zárolási fájl nem nyitható meg - open (13: Engedély megtagadva)
E: Unable to acquire the dpkg frontend lock (/var/lib/dpkg/lock-frontend), are you root?
szaki@MINIPC:~$ sudo apt-get install lsb
[sudo] szaki jelszava:
Csomaglisták olvasása... Kész
Függőségi fa építése... Kész
Állapotinformációk olvasása... Kész
lsb csomag nem elérhető, de egy másik hivatkozik rá.
A kért csomag hiányzik, elavult vagy csak más forrásból érhető el
E: „lsb” csomagnak nincs telepítésre jelölt verziója
szaki@MINIPC:~$ "

(#95843) growler válasza szaki58 (#95842) üzenetére


growler
őstag

Nem hasznalok Ubuntut, de ha live rendszerkent inditom, es
"telepiteni" szeretnek valamit akkor elofordulhat hogy hasonlo
hibauzenetet ad.
Ilyen estben hozza szoktam adni a tarololistakhoz az "universe"
es a "multiverse" tarolokat - a gyorsitotar fissitese utan mar altalaban megtalalja azt amit elotte nem.
Telepitett rendszeren (ha jol emlekszem) a "partner" tarolo nincs
alapertelmezetten hozzaadva.

(#95844) ubyegon2 válasza szaki58 (#95842) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Ennek az lsb csomagnak még nincs 24.04 verziója eszerint: https://packages.ubuntu.com/search?keywords=lsb

Ha ez kell, akkor egyelőre meg vagy lőve a friss Ubuntuval.

Nem feltétlenül ehhez kapcsolódik, de ha ilyet látsz, akkor valami más használja/lockolja a csomagkezelőt:

E: /var/lib/dpkg/lock-frontend zárolási fájl nem nyitható meg - open (13: Engedély megtagadva)

Mondjuk Synaptic meg van nyitva, akkor más telepítő nem fog működni.

apt-get install lsb

Érdemesebb a apt install verziót használni jó ideje, de még jobb a nala, informatívabb, automatikusan remove is van, például a régi kernelt leszedi és gyorsabb, mivel több szálon tölti le a csomagokat.

apt-get install lsb
apt install lsb
nala install lsb

új Samsung 980 1TB SSD 22,5eft, gyártói garancia, amazon.de vásárlás

(#95845) CsengődiGeri válasza cigam (#95830) üzenetére


CsengődiGeri
tag

Hát ez elsőre elkerülte a figyelmemet. Közben találtam még érdekességeket. Áprilisi kiadást és KDE Plasma felülettel MX-23.2_April_KDE majdnem olyan mint a Win10. Valamint alig több mint 1,5 GB-os ISO-t MX-23.2_fluxbox_x64 -et teljes funkcionalitással.

(#95846) szaki58 válasza growler (#95843) üzenetére


szaki58
aktív tag

Telepített rendszer. Köszönöm, utána nézek!

(#95847) szaki58 válasza ubyegon2 (#95844) üzenetére


szaki58
aktív tag

Köszönöm a segítséget! Nem ment más telepítő, máshol lesz a hiba. Még valami: Sem a 22-esen és most a 24-esen sem megy a Putty, ami nekem IPTV telepítéshez fontos. Elindul, de az IP cím beírása, és indítás után eltűnik, mint szürke szamár a ködben.

Arra jutottam, hogy lehet, hogy a régi jól bevált 20.04-et mellé telepítem a 24.04-nek. Ezt még nem csináltam. Mivel ritkán kell nyomtatnom, és a Putty is ritkán kell, ezért ez a variáns nem okozna gondot. Sajnos nem elegáns :D

(#95848) growler válasza szaki58 (#95846) üzenetére


growler
őstag

Ilyen helyen keresd: [link] (Szoftverforrasok)

(#95849) szaki58 válasza ubyegon2 (#95844) üzenetére


szaki58
aktív tag

Látom már. Tényleg nincs még printer csomag. Marad a párhuzamos disztró megoldás.

(#95850) urandom0 válasza ubyegon2 (#95844) üzenetére


urandom0
senior tag

Először sudo nélkül próbálta az apt-get-et, azért kapta ezt az üzenetet. De amúgy igazad van, általában tényleg egy futó csomagkezelő, vagy egy elcrashelt (szép magyar szó ez is) csomagkezelő okozza ezt a hibát.

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.