Akkor kezdetben emlitsuk meg azt az aprosagot, h a pascal kitalaloja nem tartotta erdemesnek a delphit arra, hogy megtanulja, mert a programozas az C* nyelven tortenik, a tanitas meg Pascalul, de ez csak egy apro annekdota.
Hogy mi bajom a Delphivel? az, hogy gusba koti az ember kezet, es objct-pascal ide, oda, igazabol erzesem szerint nem sikerult igazan objektum-orientalt vagy akar csak objektum-elvu nyelvve tenni, de sokan megis ekepp allnak hozza. Es a problema ott van, hogy ha valaki megtanul jol programozni Delphiben, akkor az a kenyszerkepzete tamad, hogy o most mar akkor tudja, hogy mi az az ojektum-orientaltsag, es amikor atmozdul mondjuk c++ra, akkor elkezd Delphi kodokat gyartani c++ szintaktikaval.(aki azt mndja, hogy c++ul JOL meg lehet tanulni 2 even belul, az hazudik) es mivel programozni alapjaban veve tud, nyilvan nem fog raszanni ennyi idot, hogy elmelyedjen a c++ filozofiajaban, es kedvenc tanaromat idezve ,,eletveszelyes c++ tudassal'' elkezd nagyobb szoftvert fejleszteni. Ekkor gyakran olyan hibakba utkozik, amit nem ert, vagy olyan hibakba, amik egy egy technologia felszinenek karcolgatasaval elokerulnek, de eleg ritkan melyed bele, es egy marad a heggesztgetes, hogy mukodjon.
persze tisztelet a kivetenek, vannak tenyleg nagyon tehetseges programozok, akik Delphivel kezdtek tanulni, es ,,jol'' nyergelnek at mas nyelvekre, de a nagy tobbseg nem ilyen. Es az, hogy az emberek nem zsenik persze nem az o hibajuk, hanem a tanaraike, akik az objektum-,,orientaltsagot'' delphiben tanitottak meg nekik.
Ugyan ez all a Javara, meg a c#ra is, bar azokat joval rovidebb ido alatt el lehet sajatitani, mint a c++t.
Szoval a problema nem azzal van, hogy valaki Delphiben programozik, user-interface tervezeshez az egy kivallo eszkoz, sot egyszerubb appokra is, hanem azzal, amikor a Delphi programozo egy 150 oldalas c++ konyvvel ter at egy masik nyelvre. mert az ,,oktatasnak'' nem ez lenne a celja szerintem.
értelmező késziszótár :: rekurzió --> lásd : rekurzió