Hirdetés

2024. május 11., szombat

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:08:33

LOGOUT.hu

Okos Otthon összefoglaló

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#49301) Kroni1 válasza daninet (#49299) üzenetére


Kroni1
veterán

király, köszi!

(#49302) 4D4M válasza vampire17 (#49300) üzenetére


4D4M
aktív tag

Ez a minden más kazánra vonatkozott, ami nem nyílt protokollt használ, de fogad külső hőmérséklet szenzort.

...mit teszel ma, ami holnap is számít ?

(#49303) vampire17 válasza 4D4M (#49302) üzenetére


vampire17
addikt

jah ertem.

(#49304) soadzoor válasza adam3 (#49280) üzenetére


soadzoor
csendes tag

Végülis megrendeltem a FO-KA Plussz Bt-től az olcsóbb, fehér csatlakozót (ez is 4800 forint volt szállítással együtt..), és pont most kaptam meg, gyakorlatilag egy nap alatt kiküldték. Szerintem ők is a gyári fehéret árulják, és levágják a pöcköket róla, legalábbis úgy nézett ki... :D Mindenesetre minden gond nélkül bele tudtam tenni az ariston kazán alaplapjába, most már csak a tado-t várom! :)

(#49305) Speederer


Speederer
senior tag

A 2023.12-es frissítéssel változott a termosztátok kinézete/kezelése, ami így elsőre tök jónak tűnik, de engem mégis bosszant, hogy a ki/bekapcsolás csak a részletes menüjében (3 pötty) érhető el és alapból csak a hőmérsékletet engedi állítani.
Esetleg én nem csinálok valamit jól vagy ez tényleg ilyen és így is akarták? Bár hogy ez így miért praktikus, azt nem látom.

A rendrakás a kisemberek mániája. A zseni átlátja a káoszt!

(#49306) Vodike válasza Speederer (#49305) üzenetére


Vodike
tag

Funkcióknál kapcsold be a kártyán:

[ Szerkesztve ]

exTiga

(#49307) Speederer válasza Vodike (#49306) üzenetére


Speederer
senior tag

És tényleg... köszi! :R

A rendrakás a kisemberek mániája. A zseni átlátja a káoszt!

(#49308) FeriPapa2 válasza fraba (#49292) üzenetére


FeriPapa2
tag

Termosztát meg wifis relé az oké, de a klíma appja (nekem is van ilyen klímám) nem alkalmas a külső eszközzel való kommunikációra. Így kell valami "okos"rendszer amivel megoldható. Nálam egy Raspberryn futó Domoticz, Node-red, MQTT kombinációval van megoldva. Ezzel megy a lakás fűtése, hűtés és még sok egyéb. De lehet más rendszer is persze.

(#49309) Zsol@


Zsol@
csendes tag

Sziasztok,

Kis segítségre lenne szükségem GPS logger programmal kapcsolatban.
A leírás szerint állítottam be a programot. A HA-ba telepítéskor megkaptam a webhook id-s URL-t,viszont ez a belső IP címet írja. Otthon wifiről működik a dolog, viszont mobilnettel nem ami érthető is. Ha a DNS címemet behelyettesítem az IP cím helyére akkor sem működik. Amit megfigyeltem, hogy a HA-ba beállított webhook automatizációkban ha átállítom hogy ne csak belső hálózatról lehessen elérni akkor változik a cím. Gondolom itt is valami hasonló lehet a probléma.
Hogyan tudnám kideríteni a DNS-s webhook URL-t?
Segítségeket előre is köszönöm.

(#49310) kbhuinfo


kbhuinfo
tag

Csináltam egy piackutatást szakmai oldalról a raspberry pi UPS megoldásokra koncentrálva - azon belül is elsősorban szuperkapacitás alapúra, hogy ne kelljen az akksival bajlódni és tartós legyen, akár kültéren is. Kérlek lessétek meg és ha kimaradt volna valami, jelezzétek - az első oszlop a mi termékünk és piacra szeretnénk széles körben terjeszteni (ha off, akkor elnézést, törlöm).
Raspberry Pi UPS megoldások

Előre is kösz a reakciókat!

Van egy szint, ami felett nem mész egy bizonyos szint alá...

(#49311) PBA válasza kbhuinfo (#49310) üzenetére


PBA
aktív tag

Nagyon köszi, hogy ezt így összeraktad! Eszed ágába ne legyen törölni, nekem például iszonyatosan hasznos! Nagy respekt érte!

(#49313) Satus


Satus
tag

:)

(#49314) kbhuinfo válasza PBA (#49311) üzenetére


kbhuinfo
tag

:R

Van egy szint, ami felett nem mész egy bizonyos szint alá...

(#49315) its_grandpa válasza fraba (#49292) üzenetére


its_grandpa
tag

Megpróbálom.
Az a kérdés milyen mélyen akarsz eljutni az okos otthon nyúlüregébe és mennyire vagy barkácsoló.

Az AA(A) elemes hő/pára mérőt csak akkor ha több 433Mhz-s eszközt (pl. kültéri hőmérő) is integrálni akarsz majd. Ekkor kelleni fog egy 433Mhz/Wifi bridge.
A kazán vezérléshez: építesz egy wifis hőmérőt, örökbecsű itt [link] . A linkelt oldal tanulmányozása erősen ajánlott amúgy.
A kazánhoz felteszel egy ESP-s relé modult [link]
A wifis hőmérőn rule-okkal beállítod a kazán vezérlését.

Ha a légkondit is vezérelni akarod, onnan már bonyolódik a helyzet.

ps: abból az RPI-ből amin az Octoprint fut egész jó okos otthon szervert lehet csinálni ;)

(#49316) fraba válasza its_grandpa (#49315) üzenetére


fraba
aktív tag

Erre a hőmérőre gondoltam: Tuya WiFi/Zigbee Smart Temperature Humidity Sensor így nem kell építeni semmit se, off the shelf termék. Csak azt látom a lerásába, hogy +-1°C pontosságú("garantálnak"), ami egy lakás fűtésére télen nem éppen a legjobb.

(#49317) vkp


vkp
aktív tag

Van egy Xiaomi mozgásérzékelőm (RTCGQ01LM). Pár napja megállt, nem észlel mozgást. Kiresetelem, akkor kis ideig megy, aztán megint megáll. Cseréltem benne elemet, nem segített. Elővettem a tartalékot, ami zsírúj, abba is tettem új elemet, az is pontosan ugyanezeket a tüneteket produkálja. Z2M frissítés nem segített, HA és mqtt broker aktuális verzió.
Van valakinek emléke, hogy változott-e valami mostaniban Z2M vagy mqtt környékén?

(#49318) kbela365


kbela365
tag

Nspanel Pro-t használ valaki Home Assistant-al. Mik a tapasztalatok?

(#49319) adabra válasza fraba (#49316) üzenetére


adabra
senior tag

Nehéz ügy a fűtés vezérlés ezekkel a szenzorokkal. Leginkább amiatt, mert vagy nem pontosak és/vagy túlságosan ritkán jelentik a hőmérséklet változást.

Ha konzisztensen eltér a szenzor által jelentett hőmérséklet a valóstól, azt lehet kezelni (pl. zigbee2mqtt -ben meg lehet adni, hogy mindig adjon hozzá 1 fokot, és akkor pl a Home Assistant már a korrigált értéket látja).
Inkább a gyakorisággal van baj. Az Aqara T1 érzékelője a jobbak közé tartozik:

How often does the Aqara Temperature and Humidity Sensor upload data?
If the temperature, humidity and atmospheric pressure vary only a bit, data will be reported once an hour.
If the temperature variation exceeds 0.5℃ (1℉), the humidity variation exceeds 6% and the atmospheric pressure is no less than 25hPa, data will be reported instantly.

Lehet, hogy egy saját építésű szenzornál kiküszöbölhetők ezek a hiányosságok.

(#49320) ViZion válasza adabra (#49319) üzenetére


ViZion
félisten

De itt azt írja, ha 0,5 °C-nél nagyobb változás van, akkor azonnal jelenti. Ha nincs változás, akkor nem jelenti, az utolsó érték az érvényes. Hol itt a baj? :U

Hold on, trying to give a fuck... Nope, not Happening • Powered by Fedora Linux • "Az élet olyan sz@r, szerencsére a felén már túl vagyok" Al Bundy

(#49321) adabra válasza ViZion (#49320) üzenetére


adabra
senior tag

Azért küldtem ezt, mert ez már talán használható.

Nekem van pár Woox R7048 érzékelőm. Pontos, közel két éve mennek ugyanazzal a CR2032-es elemmel, de nem jöttem rá, hogy mekkora változásnál küldenek adatot, de fűtés vezérlésre nem az igazi. (alapból talán fél óránként)

Simán elfogadnám, ha fele / negyed ennyi ideig bírná de pl 5 percenként jelentene vagy 0,2 fokonként.

Az lenne igazán jó, ha be lehetne állítani, hogy mekkora változásnál és/vagy milyen gyakran küldjön adatot.

(#49322) CharlieR válasza vkp (#49317) üzenetére


CharlieR
csendes tag

Nekem ugyanez a típus hibátlanul működik továbbra is. 2023.11.3 a szoftver, decemberire nem frissítettem még.

(#49323) PBA


PBA
aktív tag

Sziasztok,

ismét redőnymotor témában érkezem. A korábbi ajánlatban szereplő smarthome motorokat az ablakos cég átcserélte SmartHome BIDI verzióra, mivel így jobban fogom tudni integrálni szerintük később az okosotthon rendszerembe. Próbáltam utánaolvasni a BIDI verziójú motoroknak, de nem sok infót találtam, igaz, nem is volt időm elmélyedni benne, talán éjszaka kicsit jobban utána fogok tudni túrni.

Esetleg akinek van BIDI verziójú smarthome redőnyrendszere, motorja, annak megköszönném a tapasztalatait, akár magánban külön is. Mennyire van értelme a BIDI verziónak, stb.

Köszönöm!

(#49324) vampire17 válasza PBA (#49323) üzenetére


vampire17
addikt

A BIDI, a BIDIrectional roviditese, azt jelenti, hogy ketiranyu radios kommunikaciora van lehetoseg. (tehat nem csak elkuldod a parancsot, de visszajelzest is kapsz a statuszrol)

(#49325) fo_di válasza PBA (#49323) üzenetére


fo_di
őstag

nekem sima smarthome butamotorom van (ez, max más méretben), egy shellyvel gyönyörűen megy fali kapcsolóval vagy home assistanton át
a bidi akkor lesz jó, ha a saját rendszerükben gondolkodsz

(#49326) tototos


tototos
őstag

[link] Erre vajon lehet tasmota vagy esphome-t rakni?

(#49327) szente válasza ViZion (#49320) üzenetére


szente
addikt

Nekem a Sonoff érzékelője is hasonló képpen működik.

(#49328) kbhuinfo válasza tototos (#49326) üzenetére


kbhuinfo
tag

Kisertetiesen hasonlit az ATHOM aljzataimhoz, amire csak szetbarmolas utan lehetett tasmotat tenni - ami nem lett szep. Talaltam egy leirast, aki kozepesen ganyolva, szebben oldotta meg, de nem raknam ki egy irodaba.

Van egy szint, ami felett nem mész egy bizonyos szint alá...

(#49329) fo_di válasza tototos (#49326) üzenetére


fo_di
őstag

szerintem jobban jársz egy zigbee verzióval, vagy egy olyannal, amin már gyárilag van esphome vagy tasmota, mert szerintem az esp csippes tuya egyre ritkább (vagy localtuyázol)

(#49330) Kroni1 válasza PBA (#49323) üzenetére


Kroni1
veterán

Nekem a sima smarthome redöny van itthon, 6db. Az RF jelét be tudtam tanítani egy Broadlink Rm4pro nak, így most megy HA alól, és google home-ból is, akár hangvezérléssel is.

(#49331) LouiS22 válasza kbhuinfo (#49328) üzenetére


LouiS22
veterán

még szerencse, hogy az athom azon kevés gyártók egyike, akik gyárilag flashelt tasmota vagy esphome eszközöket árulnak.

Mielőtt kérdezel, nézd meg az 1. számú hozzászólást, vagy használd a keresőt, azért van!

(#49332) kbhuinfo válasza LouiS22 (#49331) üzenetére


kbhuinfo
tag

Sokmindent arulnak es amikor en vettem, meg nem volt gyari tasmotas.

Van egy szint, ami felett nem mész egy bizonyos szint alá...

(#49333) Rosep válasza fo_di (#49325) üzenetére


Rosep
senior tag

Nekem is ilyen motorjaim vannak, Shelly 2.5-el.
Azt még mondjuk el neki, hogy ha a Shelly webes felületén megcsinálja a 'kalibrálást' egész jó közelítéssel lehet tudni, hol áll éppen a redőny.

(#49334) Fuser és Tsa válasza kbela365 (#49318) üzenetére

szia,

nekem van.
Ez alapján csináltam.
Mini dashboardnak elmegy...

(#49335) its_grandpa válasza fraba (#49316) üzenetére


its_grandpa
tag

Elvitte a figyelmemet a saját kis projektem :(

Ez nem jó neked, lásd notes :
This Zigbee Version product needs to be used with Tuya zigbee3.0 gateway

Ha wifi-s lenne akkor meg tuya-s. Rábíznád a fűtésed egy felhős cuccra amihez internet kell ?

(#49336) kbela365 válasza Fuser és Tsa (#49334) üzenetére


kbela365
tag

Nekem tegnap érkezett meg, de borzasztó nagy csalódás. Már a gyári alap szoftver is eszméletlenül lassú, szaggat, nehezen érzékeli az érintéseket. Tettem rá én is másik launchert, home assistant app-ot, de hát olyan picike a kijelző és annyira lassú az egésznek a működése, hogy nem látom mire lehetne értelmesen használni. Azért egy fali kijelzőnek eléggé drága dolog.

(#49337) 4D4M


4D4M
aktív tag

Lehet, hogy csak bénán keresek, de sok helyen találom meg ezt a this.state formulát a template témakörben, viszont nekem nem sikerül használnom, megszűnt ez már? Lett valami helyette?
pl.:
state: >
    {% set x = states('sensor.outside_temp') %}
    {{ x if has_value(x) else this.state | default(0, true) }}

[ Szerkesztve ]

...mit teszel ma, ami holnap is számít ?

(#49338) Cyberbeni válasza 4D4M (#49337) üzenetére


Cyberbeni
addikt

Szerintem ezt staten belül nem lehet használni, hanem pl az ikonnál

(#49339) Gubbba


Gubbba
tag

Sziasztok!

Elnézést az amatőr kérdésért, próbáltam rákeresni is a fórumban, de szeretnék biztosra menni. IKEA-s TRADFRI izzók vannak távirányítóval vezérelve, de rettentő idegesítő, hogy áramszünet után az összes felkapcsol. Tudom, hogy az IKEA-s app-ban ez a működés állítható, de egyrészt nem fér a fejembe, hogy miért ez az alapértelmezett működés, másrészt, a kérdés lényegi része, hogy ezt csak akkor tudom átállítani, ha egy DIRIGERA hub-ra is beruházok igaz? Vagy bármilyen Zigbee-s hub-bal át fogom tudni konfigurálni a TRADFRI izzókat? Ezen a ponton vagyok kicsit elakadva, mert kicsit fájó, hogy egy beállítás 28e ft-ba kerül. Van esetleg olcsóbb megoldás?

(#49340) 4D4M


4D4M
aktív tag

Adott egy hangfal, aminek a szokásos inputjain kívül van BT is. Van arra valami elegáns megoldás(eszköz), hogy meg tudjam szólaltatni hálózatról HA-val vagy telóról vagy NASról, anélkül, hogy a különböző inputok között manuálisan váltogatnom kelljen?
(egyelőre nem üzemeltetek infrás távirányítót, ha lehet ezt elkerülném, de a hangfalat lehet távirányítóval is)

Gyakorlati példa, hogy szól a zene akárhonnan és a HA-nak van valami közölni valója, akkor a zene megáll és bemondja, aztán zene folytatódik. Emelt szint: zene lehalkul és ráúsztatja a HA mondandóját valami :Đ

ps.: tudom, hogy az egyszerűbb út, hogy két hangkiadásra alkalmas berendezés van (:

...mit teszel ma, ami holnap is számít ?

(#49341) PBA válasza Kroni1 (#49330) üzenetére


PBA
aktív tag

Köszönöm szépen, meglesem ezt a Broadlinket. Ha jól látom, ez az RF-es redőnymotorokat tudja vezérelni és illeszteni HA alá.

Nálam elvileg valamilyen SmartHome BIDI motorokat fognak telepíteni. A BIDI változat ugye biztosítja azt, hogy a kétirányú kommunikáció miatt nem csak végállásokig, hanem a motor visszajelzései alapján valamekkora százalékig húzd fel vagy engedd le a redőnyöket. A célom az, hogy a vezérlésre legyen egy rádiós távirányító (ez backup lenne), illetve okosotthon alól is menjen a vezérlés, nem csak a két végállás között, hanem köztes állásokra is. Mivel BIDI motorok lesznek, nem időszámolós megoldást alapul véve valósítanám ezt meg, hanem kihasználnám a motorok kétirányú kommunikációjának lehetőségét. A nagy kérdés, hogy ezt mivel tudom megtenni... Kell hozzá a DD7002B központ, és ezen keresztül tudom illeszteni okosotthon alá százalékos vezérléssel? Vagy olyan BIDI motorokat kellene kivernem az ablakos cégből, amikben van 433Mhz-es rádiós modul, így lenne rádiós távvezérlési lehetőségem is, plusz valamilyen vezetékes módon behúzni az okosotthon központomba? Mindenképpen lokálisan futó megoldást keresek, a felhőn keresztüli gyári megoldások nálam teljesen kiesnek. Baromi jó lenne, ha a SmartHome termékekről lenne részletesebb leírás a weben, akkor simán össze tudnám rakni a dolgot, de én nem találtam ilyet, csak végállások betanítását, stb.

Most még abban a fázisban vagyok, hogy bármilyen vezetékezést ki tudok alakítani, nincsenek megkötések.

Közben néztem, esetleg egy Z-Wave Smart Shutter Relay jó lehet? Ahogy látom, ez pont BIDI motorokhoz való...

[ Szerkesztve ]

(#49342) Kroni1 válasza PBA (#49341) üzenetére


Kroni1
veterán

Én azért kezdtem el elindulni erre, mert a Smarthome hubja vagy 60-70ezer lett volna. RM4 Pro már megvolt a kapu miatt, feltanitottam rá a motor 3 gombját, és most tudom vezérelni telefonról pc-ről vagy hanggal, de nekem ennyi elég is, nem bonyolitottam tovább. Köztes állásban ott állitom meg ahol akarom úgy ahogy kézzel is tenném vagy az RC-vel.

(#49343) vampire17 válasza PBA (#49341) üzenetére


vampire17
addikt

Bidi motort kulso cuccal sztm nem fogsz tudni beilleszteni... En meg mindig azt javasolnam, h full buta motor es valami relevel (sonoff, shelly) okositsd fel.

(#49344) Degeczi válasza PBA (#49341) üzenetére


Degeczi
nagyúr

Ha még a kiépítés előtt vagy, akkor tényleg ne szivasd magad rádiós megoldással. Ahogy Vampire kolléga is javasolja, sokkal jobban integrálhatóak a full buta motorok (és nem utolsósorban jóval olcsóbb még relével is)

(#49345) vampire17 válasza Degeczi (#49344) üzenetére


vampire17
addikt

igen. Sot, en meg egy helyre is huznam a kabeleket, valami gyengearamu szekrenybe es letudnam a vezerlest igy:

https://templates.blakadder.com/ESP12F_Relay_X16.html

https://tasmota.github.io/docs/Blinds-and-Shutters/

Ezzel 8 redonyt elvezerelnek.

[ Szerkesztve ]

(#49346) PBA válasza Degeczi (#49344) üzenetére


PBA
aktív tag

Szia,

köszönöm az infót nektek! A BIDI motor esetében az tetszett meg, hogy pontos pozíció visszajelzésem van. A rádiós modulhoz nem ragaszkodnék én, abban reménykedtem, hogy van valamilyen vezetékes csatoló, amivel integrálható és a pozíció visszajelzés is átvihető mint információ. Hétfőn megpróbálok beszaladni a SmartHome-hoz és kifaggatni őket erről.

Ezek szerint vagy a pontos pozi visszajelzésről kell lemondanom, vagy meg kellene barátkoznom a gyártó saját felhős központjával.

(#49347) vampire17 válasza PBA (#49346) üzenetére


vampire17
addikt

Vagy veszel mas redonyt, pl Somfy-t. ott van lehetoseg radios, szuperpontos pozicioval rendelkezo redonyt beepiteni, amit kesobb Local API-val integralhatsz pl HA ala. Csak zsebbe nyulos lesz.....

Vagy vehetsz pl Shelly Plus 2PM-eket ([link]) butamotorral, raksz rajuk tasmotat amivel megoldhatod a Shelly-k "buta" kalibralas gondjat. Lesz pozi visszajelzes meg minden.

[ Szerkesztve ]

(#49348) Cyberbeni válasza PBA (#49346) üzenetére


Cyberbeni
addikt

Nem olyan nagy ördöngősség pozíció visszajelzést összerakni bármelyik fel/le/stop vezérléshez. Még azt is baromi könnyű megcsinálni, hogy 0-1% (amíg a lamellák szétválnak) meg 1-99% más sebességgel menjen.

(#49349) PBA


PBA
aktív tag

Köszönöm az összes javaslatot, hallgatva rátok, normál akadályérzékelős SmartHome motort fogok kérni (pl. SMART35SE13). Ez utóbbi például relézett, de van sima verziója is. Minden esetre ebbe az irányba indulok el, esetleg egy Shelly Qubino Wave shutterrel kiegészítve.

Továbbra sem értem, hogy miért nincs több doksi a weboldalon ezekről a motorokról, azt látom, hogy pl. a relézettnek 5 eres kábele van, de semmi részletesebb bekötés nincsen. A relézett kivitel azt jelenti, hogy nem kell Shelly-vel kiegészítenem? Elnézést a hülye kérdésért. Ha több doksi lenne a weboldalon, jobban ki tudnám bogarászni.

[ Szerkesztve ]

(#49350) Fuser és Tsa válasza kbela365 (#49336) üzenetére

ez sajnos igaz :(((
most már, ahol van - teszi a dolgát.
de mégegyszer nem venném meg.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.