Hirdetés

2024. május 4., szombat

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:08:33

LOGOUT.hu

Okos Otthon összefoglaló

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#3601) Yoshida válasza jedie82 (#3590) üzenetére


Yoshida
aktív tag

Ilyet én is akarok majd, de csak egyfázisút a légkondira, meg talán hűtőre, ezekre kíváncsi leszek mit fogyasztanak. Azt írják van impulzus kimenete, én mysensors-al akarom majd megoldani, ott asszem van komplett leírás arduino pro minihez, ami logolja szépen az impulzusokat, és beküldi a domoticznak.

(szerintem ezzel lehet, kicsit lehet át kell alakítani)

(#3602) itanczos válasza Yoshida (#3601) üzenetére


itanczos
senior tag

Akkor van értelme hasonló, DIN-es cuccot venni, ha az adott fogyasztónak külön vezeték megy a megszakító dobozba.
Ha van hely a sínen és fel tudod tenni a DIN-es mérőt, mint ez is:


(net-es fénykép)

Nekem ott van egy ilyen, bár az egész lakás fogyasztását méri (25A-os verzió).

Ha csak egy eszközt akarsz mérni, egyszerűbb mondjuk egy Xiaomi okos dugalj, vagy egy Sonoff POW.

Az inpulzust adó érzékelőket nem olyan egyszerű ám használni! Mert arra is gondolni kell, hogy megszakadhat a kapcsolat a központ és az érzékelő között, nem mindegy hol számolódik ki az érték, jelen esetben az arduino lapkában, vagy a központi szoftverben. Az épp aktuális érték hol tárolódik, ha valamelyik eszköz újraindul, a göngyölítés megvalósul-e, stb... :)
Persze ezeket az eseteket le kell kezelni. A mysensors-os példa programok ezeket nem tartalmazzák általában.

[ Szerkesztve ]

Használd a keresőt! | iPhone 13 Pro 256GB | 3D: Tevo Tarantula | NAS: HP MicroServer Gen8 - Proxmox/XPenology | Okos otthon: HomesAssistant - HomeKit - Hirdetéseim: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/itanczos/index.html

(#3603) lplugo válasza AcCEsS (#3595) üzenetére


lplugo
csendes tag

Szinte biztos, hogy itt van a baj.
Alig kapcsoltam be a scriptet az események alatt, egyből kiírt a (jelenleg 2db beállított) virtuális érzékelő értékét.
Bejelntkeztem a DarkSky oldalán és ott 41 db lekérdezést mutatott, pedig összesen nem ment kb. 5 percet a szkript.

Vártam egy kicsit. Az érzékelő logjában 5 perces lekérdezést látok annak ellenére, hogy a scriptben a korábban említett sort átírtam 20 percre. A DarkSky oldalán felugrott a lekérdezések száma 89-re.

Lehet még valamit állítgatni a scriptben a lekérdezési idővel kapcsolatban?

[ Szerkesztve ]

(#3604) layerke válasza itanczos (#3602) üzenetére


layerke
aktív tag

Tartalmazzák a mysensorsos cuccok, az impulzus számolók úgy működnek, hogy elkezdik számolni az impulzusokat, amiket eltárolnak a saját memóriájukban és küldik a gatewaynek is, ahonnan visszakérik a legutóbbi darabszámot is. Nem szokott velük gond lenni, ha a számláló megy és a gateway nem, akkor amint meglátja a gatewayt, akkor elküldi oda is. A terhelést is helyben számolja, meg kell adni az impulzus/kWh értéket a program feltöltésekor.

(#3605) Teasüti


Teasüti
nagyúr

A Domoticz, Home Assistant, IFTTT ezek mind egymás alternatívái?
Most ismerkedek és rá kellett döbbennem, hogy hatalmas mennyiségű infónak kéne utána járnom, hogy teljesen képbe kerüljek.
Vettem egy Sonoff TH16-ot, még a gyári FW van rajta, de már ott elakadtam, hogy milyen FW-t rakjak rá.
Tasmota, ESPurna, ESPeasy, vagy írjak sajátot.
Ezek ha jól értem MQTT-n tudnak kommunikálni, vagy akár közvetlen HTTP kérésekkel akár LAN-on is?
Aztán vizsgálom a lehetőségét egy RPi központi egységnek, de akkor annak mit is kéne futtatnia, hogy oldom meg a titkosított kommunikációt, stb.
Ha nem használok saját szervert, hanem felhős szolgáltatást inkább, akkor meg le kell mondanom a biztonságról? Vagy tudnak esetleg SSL-t a fenti FW-k?
Ugye alapesetben 3 felhő szolgáltatón megy át a parancs, mire eljut a vezérlő egységig (Google Assistant, vmilyen lakásautomatizáló szolgáltatás, MQTT bróker). Ha saját szervert használok, akkor ezt le lehet redukálni mondjuk csak a Google-re?

Ez a kapcsoló most egy fűtőventilátort vezérel a rákötött hőmérséklet szenzorral.
Az eWelink-es 3rd party integrációból kihagyták a szenzor adatok továbbküldését, így csak on/off parancsok vannak. Ez túl buta az én elképzelésemhez, így mi volna annak a módja, ha Google Assistant-tal szeretnék kiadni olyan parancsokat, hogy "emeld meg a szoba hőmérsékletét 1 fokkal". Illetve különböző sémák definiálása, mint hazaérkezésem előtt felfűti a szobát, éjjelre hűvösebbre állítja, ha bekapcsolom a laptopom akkor megemeli 1 fokkal a hőmérsékletet, utána vissza, ha nem vagyok otthon akkor nem kapcsol feleslegesen (kicsit tartok ettől a Sonoff-tól, mennyire biztonságos vajon). Ez volna ugye az automatizálás lényege, nem az hogy ki/bekapcsolom "kézi" vezérléssel. Hangparancsokkal szabályozni szeretném, nem vezérelni.

Kérhetnék egy kis iránymutatást, hogy milyen infrastruktúrát volna célszerű kiépítenem?
Később lesz még pár wifi-s Sonoff kapcsoló, meg vizsgálom a lehetőségét a világítás kiépítésének is, ami jó lenne ha wifis lenne, de az könnyen lehet, hogy zegbee lesz végül (Philips Hue kompatibilis).
Illetve nagyon jó volna befogni vmi olcsó RF izzót, aminek darabja 10 euró max (pl. MiLight) és ahhoz csinálni egy Hue emulátort.

[ Szerkesztve ]

(#3606) itanczos válasza layerke (#3604) üzenetére


itanczos
senior tag

Layerke, ez világos, az enyém már működik! :)
Viszont ha valamiért megáll a szoftver és nem fogad, nem rögzít, akkor egy valamire való kliensen egy watchdog "intézkedni" fog. Ami legtöbbször az újra indítás lesz.
Na, olyankor bizony a kapcsolat megszakadása és az újraindulás közötti impulzusok elveszhetnek...
A legrosszabb az, ha mégsem indul újra, pár óra múlva észre veszem és én indítom újra... Na, ott már jelentős impulzus veszteség lehet... Persze ez nem egy atom erőmű, ettől nem áll meg az élet. :)

Használd a keresőt! | iPhone 13 Pro 256GB | 3D: Tevo Tarantula | NAS: HP MicroServer Gen8 - Proxmox/XPenology | Okos otthon: HomesAssistant - HomeKit - Hirdetéseim: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/itanczos/index.html

(#3607) itanczos válasza Teasüti (#3605) üzenetére


itanczos
senior tag

Hú, itt több hitvitára okot adó kérdés is felmerül! :)

Nekem a felhő dolog nem tetszik. Inkább saját szervert üzemeltetek, egy RPi3-on.
Próbáltam több szerver szoftvert is az elején, nekem a HomeAssistant jött be leginkább. Több mint fél év használat után is így érzem.

Az elmúlt kb 8 hónap tapasztalata alapján azt javaslom, hogy lehetőleg próbálj meg egy irányba menni.
Több okos "család" is van.
Először persze gyorsan és látványosan akar az ember haladni. :) Ezért a Xiaomi cuccokkal kezdtem és arra építkeztem először (jó minőségűek, jó áron!), de aztán rájön az ember, hogy nem, vagy csak óriási kompromisszumokkal tudsz minden megoldani egy termék családdal. Így nekem is bejöttek a Sonoff kapcsolók és relék a képbe. Aztán rájössz, hogy még ez is kevés, kellene egyedi, saját fejlesztésű megoldások is, mint a redőnyvezérlőm, ami már arduino lapkára és egy újabb rendszer, a mysensors-ra alapul. Szóval, nem egyszerű ezt eldönteni... :)

Ha ebbe bele akarsz vágni, akkor készül fel, hogy rengeteg időt elvisz! Először a sok olvasgatás, nézelődés miatt, aztán a felmerülő problémák megoldása! :)

Ja, és nem utolsó sorban, rengeteg pénz! :D Nekem már bőven 6 számjegyű az erre költött pénz összeg és nem 1-essel kezdődik! :D

Használd a keresőt! | iPhone 13 Pro 256GB | 3D: Tevo Tarantula | NAS: HP MicroServer Gen8 - Proxmox/XPenology | Okos otthon: HomesAssistant - HomeKit - Hirdetéseim: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/itanczos/index.html

(#3608) jedie82 válasza AcCEsS (#3596) üzenetére


jedie82
csendes tag

Manuálisan wifi nélkül is működik.

(#3609) Yoshida válasza layerke (#3604) üzenetére


Yoshida
aktív tag

köszi mindkettőtöknek, fix, külön kábele lesz a légkondinak, a hűtőnek meg dedikált külön kábele a konnektorának, és úgy lesz kialakítva az elosztó szekrény. Áprilisban indulunk az alappal, remélem őszig lesz időm összepróbálgatni a dolgokat, és élesben már csak be kell majd építeni őket.

Ezekre akarok ráugrani, ha van tapasztalat jöhet bárkitől:

Mysensors RGBW ledsorok vezérlése, de úgy hogy fali tekerővel is lehessen fényerősséget állítani (színt elég domoticz alól)
Ledsor lenne körben a felső éleken a nappali konyha ebédlő egy légtérben. (sztem lesz 20m simán, hány voltos rendszert kéne kiépíteni? Álmennyezetben lesz hely trafónak is akár.

Ez a [link] elvileg lefedi ezt, csak össze kell barkácsolni egy normális fali tekerő előlapot a linken szereplő rotary encoderrel.

(az viszont nem tiszta, milyenek ezek a dimmelések, nem fog-e vibrálni a lámpa, arra érzékeny vagyok, minél simábban kéne hogy szabályozzon)

Szobákban viszont sima mennyezeti lámpa lesz, oda szerintem nem kell ledsor, ebből is viszont olcsón dimmelhető kéne :D Ez még nem tiszta nekem ez hogy lesz. (és persze lehessen domoticz alól is kapcsolni/fényerőt állítani ennek is)

Aztán ha világítás pipa, jön ez a power meter cucc amit meg kéne építeni, hőmérő/páratartalommérő modul szobánként az nem gond, egy kültéri is lesz. Lehet kipróbálom ezt a lux mérést, még nem tudom lesz-e értelme, de plusz egy adat, amit fel lehet használni adott esetben, pl. hirtelen felhősödést kompenzálja bent kicsit emelt fényerővel, vagy valami

Lehet nem idén, de kell a lakás szellőztető ventijeit vezérelni majd, és a légkondis fűtést is domo alól akarom vezérelni. Ehhez még a broadlink rm-minit is bele kéne integrálnom.

Kérdés van-e értelme felokosítani az összes konnektort, mysensorssal viszonylag olcsón meglehet csinálni, csak nem biztos hogy akarok minden konnektor mögé aktív elektronikát.

Zsaluzia meg majd ha egyszer lesz pénzünk rá :D az z-wave-es lesz, az már tuti, usb vevő meg is van már.

Egyelőre fali kapcsolónak is úgy néz ki, hogy nme z-wave lesz, mert drága kell vagy 10 kapcsoló, az aeotec pl. 30ezer/db :Y

Inkább egyszerű buta kapcsoló, plusz mögé valami okosítás (ez is 99% hogy mysensors akkormár)

JA meg nyitás érzékelők, jó lenne olyan ablakot venni, amiben be van építve az érzékelő cucc, ennek is utána kéne járni...
(viszont a beküldést domonak a mysensors megcsinája majd szépen, csak kell az 1mhz-es bootloaderes pro mini majd, azt se csináltam még)

A legnagyobb kérdés jelenleg, hogyan fogok egy arduino pro minit, a 2.4ghz-es anetnnájával, tápjával a 68-as fali dobozban eldugni, azt se tudom létezik-e mélyebb doboz, oda elférhetne mondjuk. Egyelőre úton van egy két cucc ami kell hogy ezzel foglalkozhassak.

(#3610) Teasüti válasza itanczos (#3607) üzenetére


Teasüti
nagyúr

Egyelőre nincs olyan felhasználásom, amihez egy egyszerű on/off kapcsoló ne volna elég.
A Sonoff TH típusokra meg még akár I2C eszközöket is lehet kötni, szóval hack barát cucc. Nagyobb gyártótól márkás termékeket nem igazán óhajtok venni, mindenképp az opensource vonalon maradnék. Kivétel ez alól a világítás, hisz megfelelő app integrációt csak a gyári cuccok nyújtanak, vagyis inkább csak a Philips Hue amit több szoftver is támogat.
Viszont nagyon nem fűlik kiadni annyi pénzt egyetlen izzóra, amiből vehetnék egy csokorra valót mondjuk Milight-ból. Főleg mivel RGBW szalagot is építek és azt meg tényleg aranyárban méri a Philips.
Bár a világítás az egy külön projekt, az önmagában is rengeteg időt fog felemészteni, míg elkészül.

Ami még piszkálja a fantáziám az az Eddystone, amit jelenlét érzékelőnek lehetne használni. Viszont Home Assistant-on kívül sehol nem kerül megemlítésre, ami nekem nagyon fura hisz adja magát a dolog. Csoda, hogy Google nem integrálja bele a Google Home termékvonalba.

[ Szerkesztve ]

(#3611) layerke válasza Teasüti (#3610) üzenetére


layerke
aktív tag

Mint kb az összes open-source esetében, a Domoticznál is az van, hogy gyorsabban fejlődik, mint a leírás hozzá. A fórumában már volt az Eddystoneról szó.

Az, hogy milyen controller szervert használsz a te döntésed. Én is, mint itanczos, jobban preferálom a helyi, mindent én rakok össze és ellenőrzöm megoldást. Nincs felhő, nincs kifelé adatszolgáltatás. Én a domoticz mellett tettem le a voksomat egyelőre, próbálkoztam másokkal is, mindenhol volt valami hiányosság, itt is van. Személyes kötődésem van hozzá (én fordítottam magyarra amit lehetett), ezért nem szívesen váltanék másra és egyelőre mindent meg tudtam vele oldani az öntözőrendszertől a fűtésen át a redőnyautomatizálásig, ezért nincs okom váltani. Talán a leggyengébb pontja a múlt évezredbeli gui, ami lehetne szebb és vannak is rá törekvések, csak lassan alakul a dolog sajnos.

Még egy dolog, amit elfelejtettem. Azért javasoljuk ezeket a rendszereket:
home assistant,
domoticz,
openhab,

mert nyíltságuk révén nincsenek gyártói hülye megkötések, mint a gyárinál, hogy az inels csak inelset szeret, a loxone csak loxone eszközt. Az általunk használtak szinte mindent megesznek, ha nem, akkor lehet kérni és lehet beleírni magadnak is. A te taskeres múltaddal biztos könnyen menne ilyen-olyan szkriptek írása is :)

[ Szerkesztve ]

(#3612) AcCEsS válasza lplugo (#3603) üzenetére


AcCEsS
senior tag

Akkor szerintem nem "Time" működési elvre van beállítva a szkripted! Ha ráállsz a szkriptre, a jobb felső részen a "Lua" alatti sávban válaszd ki a "Time" beállítást! Ez azt jelenti, hogy időalapú lesz a szkript futtatása. Szerintem jó lesz!

AcCEsS (https://www.metalenciklopedia.hu)

(#3613) Teasüti válasza layerke (#3611) üzenetére


Teasüti
nagyúr

Én is, mint itanczos, jobban preferálom a helyi, mindent én rakok össze és ellenőrzöm megoldást. Nincs felhő, nincs kifelé adatszolgáltatás.
Ezzel kapcsolatban érdekelne hogy lehet megoldani az Assistant/Alexa támogatást? Gondolom a saját szerveren futó szolgáltatást lehet vhogy kapcsolni a fiókodhoz, de ez milyen technikai háttérrel történik?

A te taskeres múltaddal biztos könnyen menne ilyen-olyan szkriptek írása is
Vicces belegondolni mennyire megelőzte a korát az a program. Kb mindent meg lehetett benne csinálni már évekkel ezelőtt is, amit a mai rendszerek tudnak, beleértve a hangutasításokat is. Viszont azért már érződik az a hátránya, hogy nem átjárható több platformon. :)

[ Szerkesztve ]

(#3614) layerke válasza Teasüti (#3613) üzenetére


layerke
aktív tag

Az Amazon csajáról nem tudok nyilatkozni, nekem nincs olyan eszközöm, hangutasításra a taskert használom. Továbbá geofencing funkcióra is a taskert használom.

Jut eszembe, volt itt szó nemrég a geofencingről, akkor leírom:
tasker kell meg domoticz távoli elérése. Megadod lokáció alapján (választható rádiusszal) a profilt és tasknak felveszel egy http get parancsot, ami tartalmazza a hollétedet mutató kapcsolót vagy választókapcsolót, amit json paranccsal kapcsolsz. Sima ügy.
A parancs nagy vonalakban:
http://<username:password@>domoticz-ip<:port>/json.htm?param=switchlight&type=command&idx=IDX&switchcmd=Set%20Level&level=LEVEL

[ Szerkesztve ]

(#3615) jedie82 válasza layerke (#3611) üzenetére


jedie82
csendes tag

Nem is tudtam, hogy te fordítottad magyarra a domo-t. Köszönjük a munkádat!

(#3616) AcCEsS válasza itanczos (#3599) üzenetére


AcCEsS
senior tag

Akkor félreértettem! :) De jedie82 (#3608) adott rá választ: "Manuálisan wifi nélkül is működik."

AcCEsS (https://www.metalenciklopedia.hu)

(#3617) AcCEsS válasza layerke (#3614) üzenetére


AcCEsS
senior tag

Jajjj, köszönöm, ennek nagyon örülök, ki fogom próbálni, mert nálam a OnePlus telefonomon rapszodikusan működik a Geofence. Bezzeg a zasszony Xiaomi telója precízen jelzi a "kerítés" átlépését. De a bluetoothos megoldásra is kíváncsi leszek, ha majd megérkeznek a hozzávalók... :K

AcCEsS (https://www.metalenciklopedia.hu)

(#3618) jedie82 válasza Yoshida (#3609) üzenetére


jedie82
csendes tag

A lakás szellőztető nálam ez évi projekt lesz. Nekem egy wolf-ra esett a választásom. Ennek a műszaki leírása alapján, könnyen megoldható a domoticzos vezérlés, akár egy esp8266-tal, vagy arduino pro mini segítségével is. Nem kell hozzá megvenni a drága kezelőt.

Az összes konnektort szerintem nincs értelme felokosítani, de mivel ez nálam már beteges hobbi, én fel fogom :) Én is mysensorral akarom megoldani, valahogy beaplikálom a dobozokba. Talán csinálok nyáklapot hozzá, még nem tudom...

Az egyedi fali kapcsolón most dolgozom (asszony nincs odáig a sonoff touch-ért, pedig sztem jó), ma megvettem az anyagokat hozzá potom 2ezerért( + van sonoff basicem). Ez modul termékcsalád. Ezt azért találtam jónak, mert úgy építed mint a legót. Ha kész leszek vele, majd posztolom fényképekkel együtt.

A nyitás érzékelőim süllyesztettek. A mágnesek az ajtó-ablak tetejébe vannak fúrva (felülről), a vevő része pedig az ajtó-ablak félfában helyezkednek el. Innen a falban mennek csövezve. Abszolút nem látszanak.

(#3619) layerke válasza jedie82 (#3618) üzenetére


layerke
aktív tag

Kapcsolóra az jutott eszembe, hogy lehetne rugós kapcsoló és mögötte egy mysensors alapú arduino button state programmal. Az lenne a lényeg, hogy ha kap egy impulzust, akkor változzon az állapota bármi is volt előtte és erről tájékoztassa a gatewayt is.
1. Ha megnyomjuk, akkor kap egy impulzust, ami felkapcsol. Küldi az ON-t a kontrollernek.
2. Ha megint nyomunk, lekapcsol. Küldi az OFF-ot a kontrollernek.
3. Ha kontrollerben nyomod az ON-t/OFF-ot, akkor küldi a kapcsolónak, amivel egyúttal vissza is jelez a gatewaynek és frissül a kontrollerben a kapcsoló állapota.

Tök egyszerű, sajnos kell a nulla vezeték, hogy tápolni lehessen a mysensors-t vagy mehet akksiról is deepsleepben csak akkor hardveres megszakítás lábra kell kötni a kapcsolót.
Mit gondoltok?

Fordításra: nem szoktam reklámozni, de jól esik, hogy mások is használják magyarul. :) Ha találtok hibát, jelezzétek és javítom, következő béta buildbe be is kerül.

[ Szerkesztve ]

(#3620) AcCEsS válasza layerke (#3619) üzenetére


AcCEsS
senior tag

Szerintem hibátlan a fordítás, nagyon szeretem és köszönöm, hogy megcsináltad. Az egyetlen furcsaság talán az "Események" elnevezés a saját szkriptek menüpontjára (merthogy a főmenüben is van "Események" és az teljesen mást jelent), de nem találtam jobbat, mert az angolból átvett "Jelenetek" még furább lenne. Meg a redőnyöknél először furcsálltam, hogy nem Fel / Stop / Le, de aztán megértettem, hogy miért jobb a Nyitott/Zárt státusz. :K

[ Szerkesztve ]

AcCEsS (https://www.metalenciklopedia.hu)

(#3621) Spuri2000


Spuri2000
senior tag

Valaki tudna segíteni Sonoff Basic okosításában. A Tasmotát szerettem volna Arduinoval felvarázsolni, de azt hiszem kinyírtam a Basicet. Semmi jelet nem ad. Egy ideig a programozón az RX led folyamatosan világított, majd a TX is.
Van még ezek után megoldás, ami visszahozza a halálból vagy rebuy?

(#3622) layerke válasza AcCEsS (#3620) üzenetére


layerke
aktív tag

Szerencsére külön string van a két esemény felirathoz. A menüsávon lévőt nem bántanám, mert ennél értelmesebb nevet magyarul nem lehet neki adni. Mi legyen a szkriptes neve?
"Saját szkriptek"
"Szkriptek"

Melyik az egyértelműbb, célszerűbb?

(#3623) AcCEsS válasza layerke (#3622) üzenetére


AcCEsS
senior tag

Szerintem a "Szkriptek" megfelelő lenne, de várjunk meg ki melyikre szavaz...

AcCEsS (https://www.metalenciklopedia.hu)

(#3624) _ATi_1


_ATi_1
senior tag

Sziasztok!
Xiaomi smart socket-tel kapcsolatban szeretnék segítséget kérni: Egy klíma van rádugva, ennek a fogyasztását szeretném vele monitorozni. MI Home applikációval használom, látszólag az aktuális fogyasztást jól mutatja, de a history-ban a kirajzolt grafikonnak semmi köze a valósághoz. Kínai lokáció van beállítva, először erre gyanakodtam, de az idő tengely megfelelőnek tűnik. :F
Csatolok egy képet, hogy mire gondolok. [kép]

(#3625) jedie82 válasza layerke (#3619) üzenetére


jedie82
csendes tag

pont ezt csinálom, csak espeasy-vel, vagy tasmota-val.

(#3626) jedie82 válasza Spuri2000 (#3621) üzenetére


jedie82
csendes tag

Pont most kezdek hozzá, ha sikerül leírom hogyan csináltam. Pár óra...

(#3627) Spuri2000 válasza jedie82 (#3626) üzenetére


Spuri2000
senior tag

Várom! Köszönöm!

(#3628) itanczos válasza jedie82 (#3625) üzenetére


itanczos
senior tag

ESPEasy-val meg lehet oldani. A kapcsoló változását figyeli, akkor billenti a relé állapotát.
A gond az, hogy nem fér be a kerek dobozba. :(

Használd a keresőt! | iPhone 13 Pro 256GB | 3D: Tevo Tarantula | NAS: HP MicroServer Gen8 - Proxmox/XPenology | Okos otthon: HomesAssistant - HomeKit - Hirdetéseim: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/itanczos/index.html

(#3629) drogery válasza Teasüti (#3613) üzenetére


drogery
tag

En [ezt] hasznalom erre. Nincs ra panaszom.

(#3630) MaCS_70


MaCS_70
félisten

Tudnátok ajánlani olyan elektromosan vezérelt kapcsolót, amivel az egész ház áramtalanítása / visszakapcsolása megoldható?

Köszönettel: MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#3631) jedie82 válasza Spuri2000 (#3627) üzenetére


jedie82
csendes tag

Na ez gyorsan ment!
Kész is vagyok!
Szóval...Sonoff Basic:
Rákötöd az usb-ttl átalakítóra a sonoff basic 3v, Gnd, rx(tx-re), tx(rx-re) kivezetéseit. A sonoffon lévő nyomógomb tekercstől távolabbi lába a gpio0, ezt fixen gnd-re kötöd. Ezután bedugod az usb-t a laptopba.
Letöltöd innen a legfrissebb espeasy firmwaret. (ezt töltöttem: ESPEasy_v2.0-20180313.zip)
Kicsomagolod egy saját mappába, majd elindítod a FlashESP8266 alkalmazást.
Kiválasztod a COM portot (kompótot :) )
Betallózod ezt a fájlt: ESP_Easy_v2.0-20180310_normal_ESP8266_1024.bin
Flash...

Ha kész, usb kihúz, kábelek leszed.
Ezután adsz neki 220-at (Óvatosan)
Csatlakozol az ESPEasy_0 wifi hálózathoz, majd automatikusan megjelenik a böngészőben a beállítás lap. Itt megadod az SSID-t, és jelszavad, majd OK v Submit (már nem rémlik melyik volt.
Újra csatlakozol a saját wifidhez.
Beírod a böngészőbe a sonoff ip címét, és állítgatsz, amit szeretnél.
Ajánlom figyelmedbe eNeS blogját, sok hasznos infó van ott is.
Hajrá...

(#3632) itanczos válasza MaCS_70 (#3630) üzenetére


itanczos
senior tag

Szerintem egy megfelelő méretű szilárd test relé.

Használd a keresőt! | iPhone 13 Pro 256GB | 3D: Tevo Tarantula | NAS: HP MicroServer Gen8 - Proxmox/XPenology | Okos otthon: HomesAssistant - HomeKit - Hirdetéseim: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/itanczos/index.html

(#3633) itanczos válasza jedie82 (#3631) üzenetére


itanczos
senior tag

Nem kell fixen bekötni. Amikor rá dugod a notira, közben nyomod a gombot. Utána elengeded. Ennyi elég.

Használd a keresőt! | iPhone 13 Pro 256GB | 3D: Tevo Tarantula | NAS: HP MicroServer Gen8 - Proxmox/XPenology | Okos otthon: HomesAssistant - HomeKit - Hirdetéseim: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/itanczos/index.html

(#3634) MaCS_70 válasza itanczos (#3632) üzenetére


MaCS_70
félisten

Hát, eddig én is eljutottam, csak jó lenne valami tipp egy bevált típusról.

MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#3635) jedie82 válasza itanczos (#3633) üzenetére


jedie82
csendes tag

Ezt nem tudtam :) Akkor még egyszerűbb.
De így is működött.

(#3636) JoHn123


JoHn123
tag

Sziasztok!
Szeretném mérni az egész ház áram fogyasztását.
Jelenleg csak xiaomi cuccaim vannak, de ezekkel ugye kb lehetetlen. Mit ajánlanátok?

(#3637) schumi


schumi
aktív tag

sziasztok !

tudtok esetleg valamilyen okoskonnektort / vagy más megoldást amivel a következőt érhetném el ? :
-ha megadott időnél több ideig veszi fel z áramot a fogyasztó -akkor kapcsoljon le x-időre a konnektor ?

erre valami jó megoldás kéne, persze nem túl bonyolult lehetőleg :) - ha létezik leginkább egy könnyen beállítható okoskonnektor ami ezt végre tudná hajtani

[ Szerkesztve ]

Ami nehéz, ahhoz kell egy kis idő, a lehetetlenhez valamivel több. . . . . . Impossible is nothing

(#3638) Spuri2000 válasza jedie82 (#3631) üzenetére


Spuri2000
senior tag

Kösz, már csak meg kell várnom az új Basiceket. Úgy látom ezeket kockásítottam.

(#3639) enesbcs válasza schumi (#3637) üzenetére


enesbcs
tag

A Fibaro Wall Plug-al szerintem meg lehet oldani, de nem lesz olcsó. Fibaro Gateway pénztárcanyitós, viszont LUA-ban lehet szkriptelni, itt a logika a gateway-ben fut.
Nemrég írták pont itt, hogy a Sonoff Pow-al is lehet fogyasztást mérni, arra saját firmware is tehető, így tetszőlegesen állítható mit csináljon, akár magába az eszközbe is berakható a logika ESPEasy rule segítségével.

Ám a fentiek közül még nem vettem, így nem tudok nyilatkozni a megoldás pontos módjáról...

(#3640) jedie82 válasza Spuri2000 (#3638) üzenetére


jedie82
csendes tag

Biztos hogy nem lehet megmenteni?

(#3641) Spuri2000 válasza jedie82 (#3640) üzenetére


Spuri2000
senior tag

Fogalmam sincs.

Az is lehet hogy a programozó ment tönkre.

Van valami ötlet hogy tudnám tesztelni?

A 220V-ba be nem hozott eredményt.Se kép se hang.

(#3642) layerke válasza Spuri2000 (#3641) üzenetére


layerke
aktív tag

Ugyanezzel küzdött nemrég más is, hogy nem akarta a programozó feltölteni az esp-be a programot. Le lett itt írva szerintem a megoldás, keress rá. Ha nem megy, az esp-sek biztos segítenek, de előbb segítsd meg magad.

(#3643) krisztián28 válasza JoHn123 (#3636) üzenetére


krisztián28
csendes tag

Szia!

A fent említett feladatra szerintem egy kalapsínre patttintható fogyasztás mérő a legjobb megoldás! Ebből is érdemes olyat beszerezni, ami modbus (RS485) protokollon kommunikál. A lényeg az , hogy a fogyasztási értékeket, és egyéb adatokat Feszültség (V), Áramerősség (A), Frekvencia (Hz), Fogyasztás (W) a készülék saját magában tárolja és ezeket a tárolt értékeket lehet modbus rendszeren kiolvasni belőle.
(A kommunikációhoz kell még egy usb -> rs485 konverter ami eBay-n kb 300,-.)
Én vásároltam ilyen eszközt be is van kötve, működik is szépen pontosan mér (az ELMŰ órájával megegyező fogyasztási értéket mutatja). Egy problémám van csak vele, hogy domoticzon keresztül nem sikerült értékeket kiolvasnom belőle. Ez leginkább valószínű, hogy az én tudatlanságom számlájára írható. Szívesen venném, ha sikerült ezt már valakinek megoldani akkor igazán megosztaná az itt jelen levőkkel....
Én nagyon hálás lennék érte!!!

Egy két link, hogy én miket vettem:
Fogyasztásmérő
USB->RS485
Egy két leírás amit találtam a Domoticzhoz
Ez egy külön plugin amit Domoticz alá lehet telepíteni és képes olvasni és írni modbus protokollon kommunikáló eszközöket.

Itt van még egy másik féle leírás is

[ Szerkesztve ]

(#3644) lplugo válasza AcCEsS (#3612) üzenetére


lplugo
csendes tag

Köszönöm AcCEsS!

Így, hogy átállítottam TIME-ra, már sokkal optimálisabbnak tűnik a lekérdezés.

Abban tudnátok még segíteni, hogy hogyan lehetne a leíráshoz képest plusz infókat lekérni?

Arra gondolok, hogy pl a Domoticz logjában megjelenik pl. a hőmérséklet és az előrejelzés is, de egyenlőre egyiket sem sikerül előcsalogatni.

CSináltam a Hardwer-ben egy Temperature érzékelőt, onnan felvettem egy Temperature eszközt, aminek a számát beírtam a scriptbe, amit kiegészítettem ezzel "local idxTemperature = 'x' -- Hőmérséklet ID" nem tudom ez-e a helyes út.
Minden esetre a hőmérséklet virtuális érzékelő logjában van lekérdezés, de mindig csak 0˘C-ot mutat.

Szeretném megoldani, hogy legyen szél és csapadék is, de valahogy túl kellene jutnom a hőmérsékleten :) és az alapján már gondolom megoldódna a többi is.

(#3645) Spuri2000 válasza layerke (#3642) üzenetére


Spuri2000
senior tag

Olvastam pár ötletet, de nálam az a probléma szerintem hogy a ttl valószínűleg megsült (ha osszedugom a chip iszonyú meleg) így most várnom kell amíg szerzek egyet. Addig is jó lett volna ha valaki ír erről pár gondolatot hogyan lehet visszatéglásítani vagy egyáltalán lehetséges e a teglásítás vagy nem lehet annyira elrontani.

(#3646) layerke válasza Spuri2000 (#3645) üzenetére


layerke
aktív tag

Ha tényleg olyan nagyon meleg, akkor annak sajnos annyi.. Ezekkel a 3.3 voltos kütyükkel, főleg az esp-kel nagyon vigyázni kell, mert könnyen elfüstölnek.

(#3647) AcCEsS válasza lplugo (#3644) üzenetére


AcCEsS
senior tag

Ehhez néhány további sorral kell bővítened a szkriptet. A szkript elején az idxTemperature változóban megadtad a Temperature érzékelőd idx számát. Eddig OK.

Utána két dolog kell:
- a Dark Sky infóiból ki kell szedni a hőmérsékleti adatot egy változóba,
- majd ebből a változóból az általad létrehozott érzékelőbe kell továbbítani a kinyert infót.

Valahogy így:

Kb. a 232. sor környékén szúrd be ezt az új sort:
val_Temp = round(jsonValeur.currently.temperature,1)
Ezzel az aktuális hőmérséklet bekerül a val_Temp nevű változóba

Esetleg a DEBUG részhez be lehet tenni a kapott érték kiírását (kb. 250. sor):
print("Temperature : "..val_Temp)

Majd a szkript vége felé kell egy sor, ami a val_Temp változóból a te általad létrehozott "Temperature" érzékelőbe küldi az adatot a szkript elején definiált idxTemperature változóban megadott idx sorszámra hivatkozva (kb. 323. sor):

commandArray[#commandArray + 1]={['OpenURL']="http://"..localhost.."/json.htm?param=udevice&type=command&idx="..idxTemperature.."&nvalue=0&svalue="..tostring(val_Temp) }

Vastaggal kiemeltem a változókat...

Ezek alapján el tudsz indulni, plusz a Dark Sky API leírása ad arról tájékoztatást, hogy még milyen időjárási adatokat tudsz ezeken kívül lekérni.

[ Szerkesztve ]

AcCEsS (https://www.metalenciklopedia.hu)

(#3648) itanczos válasza Spuri2000 (#3638) üzenetére


itanczos
senior tag

Nekem nem világos, miként flash-elted őket?
Milyen eszközzel? Tudod, hogy csak 3.3v-os USB-SERIAL adapterrel szabad? Van olyan, ami 5v-al működik, az adhat az eszköznek...

Az, hogy nem sikerült elsőre a flash, nem azt jelenti, hogy meghalt! Nekem több olyan is van, amit nem sikerült elsőre flash-elni, de ettől még nem halt meg!
Ha flash módban indítod, elvileg egy jó flash-errel újra lehet próbálni!

Volt itt több hozzászólásom is, hogy miként lehet. Keresd vissza!

[ Szerkesztve ]

Használd a keresőt! | iPhone 13 Pro 256GB | 3D: Tevo Tarantula | NAS: HP MicroServer Gen8 - Proxmox/XPenology | Okos otthon: HomesAssistant - HomeKit - Hirdetéseim: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/itanczos/index.html

(#3649) lplugo válasza AcCEsS (#3647) üzenetére


lplugo
csendes tag

Szuper leírás AcCEsS,
Kipróbáltam és már megy is.

Köszönöm!

(#3650) AcCEsS válasza lplugo (#3649) üzenetére


AcCEsS
senior tag

Wemos D1 (esetleg PI3) mikrokontrollerhez szeretnék PIR szenzort csatlakoztatni. Ez nekem teljesen ismeretlen terep (eddig csak egy DHT22 lett rajta beüzemelve tesztelésre), ezért inkább megkérdezem: Milyen típusút rendeljek? Rengeteg féle/fajta létezik, de nem ismerem az egyes modellek előnyeit/hátrányait. Ti mit használtok, mit javasoltok beszerzésre?

(#3649) lplugo: Örülök, hogy sikerült megcsinálnod! :)

AcCEsS (https://www.metalenciklopedia.hu)

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.