Hirdetés

2024. május 10., péntek

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:08:33

LOGOUT.hu

Okos Otthon összefoglaló

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#25951) kano válasza mr.perfect (#25948) üzenetére


kano
nagyúr

Szia!
Köszi, már megoldódik. Segítettek. :R
Az volt a fő gond, hogy a termosztát nem volt jól konfigolva, de törölni csak ők tudtak eszközt. Nem értem ez miért jó. De most megy minden wireless. :)

[ Szerkesztve ]

„Háborúban elszántság, vereségben dac, győzelemben nagylelkűség, békében jóindulat.” Winston Churchill "Csak a Puffin ad neked erőt és mindent lebíró akaratot!" "The greatest enemy of knowledge is not ignorance, it is the illusion of knowledge." Stephen Hawking

(#25952) szat8


szat8
tag

Nem is tudtam, hogy a shelly az 1.9 FW verzió óta több dologra is tudja használni az add-on-t.
A múltkor kérdezett garázskapu kérdés is megoldható vele elvileg:

Szóval az add-onon keresztül akár egy sima vezetékes nyitásérzékelő állapotát is tudja figyelni.
Persze ehhez kell egy ilyen is 8.39€-ért, és úgy már nem biztos, hogy megéri, de jó tudni, hogy ilyet is tudna.
Átállítottam detached módba, és az SW inputot fogom inkább ugyanerre használni, ha lesz időm végre venni egy nyitásérzékelőt, és bekötni...

(#25953) tlala válasza szat8 (#25952) üzenetére


tlala
addikt

Az ilyen zigbee-s kapcsoló mögé szerelhető switch-ek úgy működnek, hogy pl. a lámpát a meglévő kapcsolóval is lehet kapcsolni, és pl. HA-n keresztül is át lehet kapcsolni az épp aktuális "másik állásba", ugye?

(#25954) tototos válasza jézusom (#25947) üzenetére


tototos
őstag

Ezek a lehetőségek ha nincs cc debugger [link]

(#25955) gya/352 válasza vampire17 (#25932) üzenetére


gya/352
tag

Ez tényleg jó cucc. Vennék, csak banggood-ról kicsit drága lenne, az aliról meg nem biztos hogy megjönne júniusig. :(

(#25956) szat8 válasza tlala (#25953) üzenetére


szat8
tag

Nem tudom valóban nekem szólt-e a kérdés, de igen, úgy működnek.
Viszont vagy nyomókapcsolót érdemes használni, mint a csengőkapcsolók, vagy a kapcsoló állása nem mindig fogja jól mutatni az állapotát, ha épp máshonnan (pl HA) kapcsoltad át, ahogy pl egy alternatív kapcsolónál is így lenne.
Hát ez jó összetett mondat lett így estefelé.

(#25957) tlala válasza szat8 (#25956) üzenetére


tlala
addikt

Köszi, bocs, mellé nyomtam, új hsz akart lenni.
A kérdésem igazából arra irányult, hogy abban az esetben, ha nincs net, akkor a beépítés után is használható marad a hagyományos módon a le/fel kapcsoló?

[ Szerkesztve ]

(#25958) Degeczi válasza gya/352 (#25955) üzenetére


Degeczi
nagyúr

Július 1 még bő 9 hét (bár tény, h ha úgy jön ki, valóban kevés is lehet Aliról, de azért a tipikus inkább a fele)

(#25959) gya/352 válasza Degeczi (#25958) üzenetére


gya/352
tag

Jul 1? Rosszul tudtam. Hurrá. Akkor rendelek egyet.

(#25960) jézusom válasza tototos (#25954) üzenetére


jézusom
addikt

az milyen kütyü, ami elsőnek a pi lábaira van kötve?

(#25961) fo_di válasza Rosep (#25939) üzenetére


fo_di
őstag

szia,
ami neked kell a redőny egyszerű, felhő nélküli motorizálásához:
- egy motorral ellátott redőny (lehetőség szerint a legbutább, zsinóros típus a legegyszerűbb ilyen szempontból, azzal van a legnagyobb mozgástér)
- egy redőnyvezérlő relé (külföldiül "roller shutter switch" vagy "curtain switch"néven találhatóak meg). itt több utad van, hogy merre indulsz, attól függően milyen rendszered van: lehet wifi (javasolt a shelly 2.5, de megpróbálkozhatsz tasmotásítandó kínai cuccokkal is), lehet zigbee (itt leginkább aliexpressről lehet szerezni ilyeneket), lehet zwave (pl fibaro roller shutter vagy qubino flush shutter). természetesen egyik eszköz sem kizárólagosan alkalmas, kereshetsz mást is, vagy olcsóbb forrást legalább. itt amit ezekhez a kapcsolókhoz kell: egy fázis és nulla, amit kapcsolni fog, és megy tovább a motor fel, le és nulla vezetékeire, valamint a két kapcsoló (fel és le) vezetéke, így olyan helyre kell szerelni, ahol ezek mind elérhetőek
- a kapcsoló maga opcionális, hogy kell-e neked fizikai formában, én javaslom mindenképpen, hogy ne csak automatán vagy telefonról tudd nyitni, ilyenkor ezek elé bármilyen kapcsolót be tudsz szerelni, pl a fentebb említett kapcsolócsalád redőnykapcsolóját is. távoli vezérléshez fontos, hogy ne legyen egyik gomb se benyomva (a legtöbb motor végálláskapcsolós, így hiába marad nyomva a gomb, megáll, ha feltekerte, így könnyű úgyfelejteni, de akkor nem tudod leengedni automatán majd)

ha valami rádiós redőnymotort veszel (somfy, stb), akkor elsőre egyszerűbbnek tűnik, hiszen kevesebbet kell vésni, mert nincs kapcsoló, csak egy távirányító, de a rendszerbe integrálás problémásabb lesz
zigbee és zwave reléhez viszonylag könnyű zigbee kapcsolót hozzábindingolni a szabványból fakadóan, de egy home assistant vagy hasonló rendszer közbeiktatásával bármivel tudod kapcsolni (akár alexa/google assistant használatával is)

(#25962) #68270080 válasza fo_di (#25924) üzenetére


#68270080
törölt tag

Az alja teljesen nyitott, mert félbevágta vízszintesen. Nem kell túlgondolni, nagyanyámnak a kinti kapucsengő van hasonlóképpen megoldva, mert ha esett az eső, a csengő mindig megszólalt.

(#25963) tototos válasza jézusom (#25960) üzenetére


tototos
őstag

Az egy átalakító amivel egyszerűbben lehet a pi-t a debugger csatlakozóra kötni. A pi-nél 2,54 a raszter a debugger csatin meg 1,27.

(#25964) fo_di válasza #68270080 (#25962) üzenetére


fo_di
őstag

nem a jel be/kijutása miatt kérdeztem, hanem azért, mert ha nem szellőzik eléggé a doboz, nem lesz megbízható sem a mért hőmérséklet, sem a páratartalom (jobban megül a pára és hajlamosabb melegebbet mérni a szenzor zárt térben, ami nem szellőzik)

(#25965) #68270080 válasza fo_di (#25964) üzenetére


#68270080
törölt tag

Ez teljesen igaz. Megpróbálok képet csinálni róla, mert engem meggyőzött.
Én abból indultam ki, hogy ha egy páraérzékelő chipen pár milliméteres a lyuk, és kielégítő pontosságú mérést kapok, akkor egy olyan műanyag doboz, aminek az alja kb 10 cm2-es lyuk, azon eléggé be tud menni a levegő, hogy hibahatáron belüli mérést adjon, Nem beszélve arról, hogy olyan helyen van, hogy sosincs rajta páralecsapódás se éjjel, se hajnalban.

(#25966) Rosep válasza fo_di (#25961) üzenetére


Rosep
senior tag

Köszönöm a kimerítő választ!
Annyiban más, mint amit leírtál, hogy a redőnyre szerelt motort és a hozzá kapcsolódó okos relét nem tudom összekötni a fizikai kacsolójával.
Úgy gondoltam, hogy felrakok egy kapcsolót, ami alá betennék egy újabb Zigbee-s 'valamit', ami kvázi csak egy jelet küld a relére HA-n keresztül, hogy mehet. Viszont szeretném megtartani a Schneider Sedna családban ennek a kapcsolóját is. Na ezt a 'valamit' nem találok. Ez lehetne elemes is akár, de lehet meg tudom oldani az állandó áramellátását is.
Aztán később lenne valamilyen szintű automatizálás is, meg egy olyan kapcsoló, ami egyszerre viszi az összes redőnyt.

(#25967) Degeczi válasza Rosep (#25966) üzenetére


Degeczi
nagyúr

Éppen tehetsz kiberhelt ZB-s nyitásérzékelőket (ahol a reed kapcsait zárja a hagyományos billenőkapcsoló) egy fali kapcsoló mögé, de kérdés van-e hely hozzá, falból ki kell szerelni az elemcseréhez, ...

De pl. ezek az Aqara ZB kétirányú billenőkapcsolók nagyon szépek és bárhová fölragaszthatóak.

[ Szerkesztve ]

(#25968) huliganboy válasza Rosep (#25966) üzenetére


huliganboy
addikt

sonoff mini? Nem tudom van e szervered?

(#25969) Rosep válasza huliganboy (#25968) üzenetére


Rosep
senior tag

Láttam már, de alapvetően Zigbee-vel szeretném megoldani. Meg nekem a kapcsoló alá nem kell relé, ott azzal nem tudok mit kezdeni. A kapcsoló csak egy jelet kéne küldjön a HA-nak, hogy indítsa a relén keresztül a motort. És mindezt a saját kapcsolómmal megoldva.

[ Szerkesztve ]

(#25970) Rosep


Rosep
senior tag

Na kb. egy ilyenre lenne szükségem. :)
Lehet ilyet készen kapni?

(#25971) vampire17


vampire17
addikt

Sziasztok!

Az ilyen IO extenderek, pl ez vagy ez mennyire hasznalhatoak bonyolultabb dolgokra, pl Opentherm adapterhez? Az latom, hogy relet meg szenzorokat lehet rajuk kotni.

illetve alapbol a GPIO4-5 az ajanlott I2C pin, ez helyett lehet GPIO4-14-el hasznalni?

Tasmota-val hasznalnam amugy, meg egy Sonoff TH10-el (a jack kabelen van 3.3V+GND meg GPIO4-14)

[ Szerkesztve ]

(#25972) huliganboy válasza Rosep (#25969) üzenetére


huliganboy
addikt

Okés, de a sonoff ZBmini relé állapotát figyeled, HA alatt meg egy sima autómatizációval küldöd a redőny relének a jelet....

Bár most nézem a zigbee verzió nem képes kezeli a hagyományos kapcsolót..... sonoff mini akkor wifi MQTT....

Ha olyan kell amit linkeltél, és ennyire DIY akkor meg wemos D1 és társai....

[ Szerkesztve ]

(#25973) vampire17 válasza Rosep (#25970) üzenetére


vampire17
addikt

Shelly1l is jo lenne erre sztm. OK, ott is van rele, de max nem hasznalod.

(#25974) zsamiatt válasza vampire17 (#25973) üzenetére


zsamiatt
őstag

sőt egy shelly 2.5. Akor megmarad a sima lámpa lekapcsolás lehetősége a másik kapcsolóra meg a másik áramkört rakja ami vezérli a redőnyt kábel nélkül. Bár szerintem így a redőnyt vagy fel vagy lehúzhatja csak. Nincs gombos megállítás. Ja de zigbees kell neki. Akor shelly kihúzva.

[ Szerkesztve ]

Eladó HP Proliant DL380 G6 használt szerver -- KTM Peak air 29" használt MTB -- Adidas 48.5 kék sneaker új Érdeklődés privátban!

(#25975) ojb válasza vampire17 (#25971) üzenetére


ojb
tag

Használhatóak, de...
Amennyiben több GPIO-ra van szükség célszerűbb ESP32-őt használni sztem.
Opentherm adapter esetében mire szeretnéd használni az extender portjait?
(alapból átalában az 1 - 0 ; Pulse ill LongPulse parancsokat teljesítik)
Az ESP HW I2C portját talán ki lehet cserélni Sw-re, de nem igazán célszerű ill. nem szokás szoftveres emulációt használni, ha van hardveres :F

(#25976) vampire17 válasza ojb (#25975) üzenetére


vampire17
addikt

en ugy tom, nincs az ESP8266 nak hardveres I2C-je, csak az ESP32-nek....

OT adapternel az OT TX-RX et kotnem ra. Igy: [link]

(#25977) ojb válasza vampire17 (#25976) üzenetére


ojb
tag

Valóban.
Viszont javasolt I2C pinjei vannak. Pont az a kettő ( GPIO 4 és 5), ami a boot folyamán stabil (low ) marad és nem okoz semmiféle tranzienst az I2C buszon...

GPIO Extenderen keresztül megvalósított TX - Rx UART forgalmat eddig még nem láttam
Nem áll össze a fejemben, hogy hogyan lehet megcsinálni :F :F :F sztem sehogy :((

(#25978) jézusom válasza tototos (#25963) üzenetére


jézusom
addikt

De akkor nem kell, ha össze tudom drótozni a pit a zigbee dongleel ugye?

(#25979) vampire17 válasza ojb (#25977) üzenetére


vampire17
addikt

Sztm ez nem UART kapcsolat.

Ez alapjan szted lehetseges?

(#25980) tototos válasza jézusom (#25978) üzenetére


tototos
őstag

Nem kekl

(#25981) szat8


szat8
tag

Hát szerencse, hogy nagyon könnyű downgrade-elni a Shelly-t, mert az 1.10.3 még mindig szar. Ha frissítem a 2.5-ösöket, akkor random elvesztik a wifit egy idő után, de csak a redőnynek beállított relék, és nem mind, nem is mindig ugyanaz, de a lámpásak nem. Rejtélyes, de ment vissza az 1.9.4, annak nincs ilyen gondja.
Másnál ez nem jött elő?

(#25982) zsamiatt válasza szat8 (#25981) üzenetére


zsamiatt
őstag

nálam nincs gond a 2.5-tel. A legfrissebb firmware van rajta

Eladó HP Proliant DL380 G6 használt szerver -- KTM Peak air 29" használt MTB -- Adidas 48.5 kék sneaker új Érdeklődés privátban!

(#25983) ojb válasza vampire17 (#25979) üzenetére


ojb
tag

Hááát a [protocol] leírása szerint (16 - 18 oldal) valami ahhoz nagyon hasonló.
1.000bps körüli sebességgel 32bit-es keretezéssel...
A keretezés alapján UART-nek tűnik, igaz nem (7) 8 bites, de van start és stop bit-je is.

(#25984) Rosep válasza Rosep (#25969) üzenetére


Rosep
senior tag

Na megvan, ez kell nekem: Philips HUE wall switch module
2 db 14.000 Ft, nem olcsó, viszont drága. Kelleni fog 4 csomag...
Arra kíváncsi lennék ez elem meddig bírja. Igazából egy nap 2x van csak megnyomva.

[ Szerkesztve ]

(#25985) joebacsi


joebacsi
csendes tag

Sziasztok,
Tudtok egy shelly1l méretű, csak fázisról működő zigbee relét kapcsoló mögé?
[Ezt] próbáltam, de sajnos épp annyival vastagabb, h már nem fér be a kapcsoló mögé (háború előtti kapcsolódoboz). Shelly1l pont befér, de én is inkább zigbee-t szeretnék.
A hue wall switchel az a bajom (azon kívül h elemes), h ott nincs közvetlen lámpa kapcsolás, így nem lehet lekapcsolni a lámpát ha épp lehal a központ.

[ Szerkesztve ]

(#25986) fo_di válasza joebacsi (#25985) üzenetére


fo_di
őstag

zigbee kb ez az egyetlen modul van max más cimkével, szóval vagy veszel/nyomtatsz kapcsoló kiemelőkeretet, vagy vésel valamennyit a doboz alján :(
a hue wall switch nem is erre van, hanem arra, hogy a hue lámpákhoz ne kelljen leragasztanod a fali kapcsolót, hanem a kapcsoló mögött állandóra kötöd a villany betpáját, a wall switchet pedig rápattintod a kapcsolóra, és lényegében csak egy távirányító a hue lámpának

(#25987) fo_di válasza joebacsi (#25985) üzenetére


fo_di
őstag

egyébként az adatlapok szerint a shelly 17mm mély, amit linkeltél pedig 18, szóval a shelly sem fog nagyon beférni, ha ilyen kicsi a dobozod, de itt tudsz nézelődni még: https://www.zigbee2mqtt.io/information/supported_devices.html

[ Szerkesztve ]

(#25988) joebacsi válasza fo_di (#25987) üzenetére


joebacsi
csendes tag

gyakorlatban ez picit nagyobbnak tűnik, mint 1mm, és számít sajna, shelly 1L pont befér, a zigbee-s pedig pont nem :(

shelly építhetne végre zigbee-s cuccokat, ha wifi a webszerverével együtt befér egy ekkora helyre, zigbee-nek is mennie kéne...

(#25989) CHIPman válasza vampire17 (#25934) üzenetére


CHIPman
nagyúr

Westen Boyler DIgit típusú kazánom van, ehhez kéne az okostermosztát.

#25935tototos: :C

Eladó Thrustmaster TCA Sidestick Airbus Edition - hardverapro.hu/tag/chipman

(#25990) ocso válasza ocso (#24504) üzenetére


ocso
tag

Elkészült az első verzió a HA alatti zónavezérlésre:

6db HONEYWELL MT4-230-NO szelepmozgató
2db Sonoff 4CH Pro R3

Pár kép: [kép] [kép]

Márcsak a kábeleket kell szépen elvezetni a dobozban. :)

(#25991) Jofi81 válasza ocso (#25990) üzenetére


Jofi81
őstag

Szép. Ehhez csinálhatnál majd egy bővebb leírást/tutorialt. Egyszer nekem is szükségem lesz rá, jó lenne, ha nem nekem kellene feltalálnom. :)

(#25992) fo_di válasza joebacsi (#25988) üzenetére


fo_di
őstag

ja bocs, az 1l csak 14, a sima 1es a 17, szóval lehet, maradnod kell akkor a wifinél, ha nem akarsz peremet vagy vésni

(#25993) joebacsi válasza fo_di (#25986) üzenetére


joebacsi
csendes tag

Vésni egyébként azért nem vésnék szívesen, mert fa könnyűszerkezetes ház, nem hiányzik h valamelyik hullámzó minőségű kínai cucc túlmelegedjen, szikrázzon kicsit, és begyújtsa az egészet. Annyit nem ér az okosítás.
Ha ilyen van, nyugodtabb vagyok, ha körülötte van a műanyag doboz.

A megoldás lehet mégis komplett kapcsoló cserék lesznek, már érkezik egy zigbee billenőkapcsoló tesztnek. Azokkal a fő gondom az, h "karmosat" nem találtam (a doboz nem csak kicsi, hanem néhol el is van forgatva, h a csavarhelyek véletlenül se jó helyen legyenek, mivel a mostani kapcsolók karmokkal kapaszkodnak bele két oldalt), illetve azok ugye elütnének a meglévő kapcsolóktól.

Vagy várok kicsit, hátha lesznek ilyen relék kisebb méretben.

(#25994) fo_di válasza joebacsi (#25993) üzenetére


fo_di
őstag

ilyen rögzítőköröm esetleg: https://daniella.hu/niloe-665099-rogzitokorom-(2db-szukseges-egy-mechanizmushoz)-legrand-id-leg665099 (valószínűleg van ennél olcsóbban is)

[ Szerkesztve ]

(#25995) sambenez válasza joebacsi (#25993) üzenetére


sambenez
addikt

Könnyűszerkezetes házban nincs is mit vésni. Miért nem cseréled ki mélyebb dobozra a jelenlegit? A dobozokat megforgatni sem egy ördöglakat gipszkartonban.

[ Szerkesztve ]

(#25996) vampire17 válasza CHIPman (#25989) üzenetére


vampire17
addikt

Valami ilyesmit neznek:

[link]

(#25997) vampire17 válasza vampire17 (#25996) üzenetére


vampire17
addikt

ami miatt ezt ajanlottam:

- RF es a tavoli reszen is allithato a homerseklet
- Tuya alapu, konnyu integralni pl HA ala, illetve mas Tuya cuccokkal (pl szeleptermosztat) is osszehozhato.
- 0.5 os a hiszterezise (kinaiban nem nagyon fogsz annal kevesebbet talalni)
- A Moes (annyira) nem noname (bar ugyenez a termosztat meg persze vagy 10 neven van Allin... :D )

[ Szerkesztve ]

(#25998) CHIPman válasza vampire17 (#25997) üzenetére


CHIPman
nagyúr

Köszi, jónak tűnik, nem tudtam mi alapján válogassak Alin. 0,5-nél nem is kell pontosabb, a mostani is annyit tud.
Meg fogom nézni én is, de esetleg konkrétan nem láttál EU raktárast ebből?

[ Szerkesztve ]

Eladó Thrustmaster TCA Sidestick Airbus Edition - hardverapro.hu/tag/chipman

(#25999) Degeczi válasza CHIPman (#25998) üzenetére


Degeczi
nagyúr

Computherm Q7 RF-t írtál, nem?
Az +-0.1C-t is tud, ilyet olcsó kínaiban nem találsz.

(#26000) vampire17 válasza CHIPman (#25998) üzenetére


vampire17
addikt

kicsit borsosabb...

[link]

Amugy van egy jo trukk allin is eu raktar keresesre. Allitsd a helyet lengyelorszagra pl (a nyelv es a penznem az maradhat ami volt) es akkor szurhetsz EU lerakatokra is :)

#25999Degeczi

Hiszterezist vagy beallitast? mert nem mind1.

[ Szerkesztve ]

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.