Hirdetés

2024. május 1., szerda

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:08:33

LOGOUT.hu

Okos Otthon összefoglaló

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#13701) odrif válasza gabter (#13698) üzenetére


odrif
MODERÁTOR

Ez a klónozás engem is érdekel, ha menni fog akkor én is átállok SSD-re az RPI-n.

20 éve a Prohardveren

(#13702) LouiS22 válasza Vodike (#13699) üzenetére


LouiS22
veterán

az új eszközökön az USB boot bit már gyárilag be van állítva.

Mielőtt kérdezel, nézd meg az 1. számú hozzászólást, vagy használd a keresőt, azért van!

(#13703) lupus_l válasza Vodike (#13700) üzenetére


lupus_l
aktív tag

Milyen USB házat használsz? Nemrég próbáltam egyet, de be sem bootolt (3B+)

(#13704) koala69 válasza ojb (#13655) üzenetére


koala69
tag

szia, egy ilyen kapcsolo - amirol a kepet feltetted - esp-vel mukodik? az erdekelne, hogy arduino ide alatt lehetne e hasznalni? koszonom!

(#13705) Degeczi válasza lupus_l (#13703) üzenetére


Degeczi
nagyúr

Volt külön tápja?
Mert egyébként a leggyakoribb probléma az szokott lenni, h szinte kivétel nélkül nagyon vacak az összes USB kábel, hatalmas (akár 0.5V-ot is bőven meghaladó) feszültség esik rajtuk már 1A terhelésre is... érdemes ezt a videót megnézni...
Ennek következményeként a RPi egyrészt joggal panaszkodik alacsony feszültségre, hiába van jó tápra kötve, másrészt az órajelét is visszaveszi ilyenkor.
És ha az USB-n keresztül ő táplál egy SSD-t vagy HDD-t is, akkor ez nagy eséllyel alakul ki.

(#13706) Vodike válasza lupus_l (#13703) üzenetére


Vodike
tag

msata ssd: [link]
Ház hozzá: [link]

Ezzel a komboval nekem megy az rpi3b+

exTiga

(#13707) lupus_l válasza Degeczi (#13705) üzenetére


lupus_l
aktív tag

Nem volt tápja. Akkor valószínű ez a probléma. Első körben kerítek egy tápos házat és megy bele az SSD (van erre a célra félretéve egy 250-es Samsung EVO SSD).

(#13708) gabter válasza yogee (#13697) üzenetére


gabter
tag

Kiderült, "csak" 3B-m van, így kell ez a folyamat, köszönöm a leírást. Valahol olvastam, hogy ez az átállítás nem módosítható később. Viszont az nem tiszta, hogy ezzel elvész az SD kártyáról való bootolás lehetősége teljesen, vagy csak annyit jelent az átállítás, hogy USB-ről is tud bootolni a Pi?

(#13709) LouiS22 válasza gabter (#13708) üzenetére


LouiS22
veterán

Nem, nem vész el. Annyi, hogy tudsz erről is, meg arról is bootolni. Először meg fogja mindig nézni, hogy van-e bent kártya, ha nincs, nézi az USB-t és bootol arról. Ha meg nincs bent az se, akkor nem indul el is villog, mint KITT kijelzője karácsonykor :D

[ Szerkesztve ]

Mielőtt kérdezel, nézd meg az 1. számú hozzászólást, vagy használd a keresőt, azért van!

(#13710) gabter válasza LouiS22 (#13709) üzenetére


gabter
tag

Szuper, köszönöm, így vállalható a mod. :)

(#13711) ojb válasza koala69 (#13704) üzenetére


ojb
tag

Sajnos nem tudom... :((
Az Ali-s linkről szedtem le a képet.

(#13712) ojb válasza koala69 (#13704) üzenetére


ojb
tag

Utána kerestem...
Állítólag ESP8285 van benne... :K
"Excellent device. Made well. Controller esp8285. On the board there is a non-open contact platform for connecting uart (rx, tx, gnd, 3.3 v, gpio0). Filled the esp easy firmware to connect the device to the smart home infrastructure (mqtt software) and add scripts. "

(#13713) Veron válasza Degeczi (#12715) üzenetére


Veron
őstag

Mi a végleges mondás Bosch (Condens 5000 WT) kazán és Tado termosztát együttműködéséről? A fenti kazánt venném és a Tado is megtetszett, együtt fognak működni a majdani Domo/HA rendszerrel? Köszi!

"Hisztéria... Csak nők kaphatják meg, és csak férfiak halnak bele."

(#13714) Degeczi válasza Veron (#13713) üzenetére


Degeczi
nagyúr

Nekem pici házam van, ezért a kis Bosch 2300 (az le tud modulálni 3 kW-ig, míg az 5000-esnél 7.3 kW a minimumteljesítmény). Mivel be kellett üzemelni, gyorsan csak egy relét kötöttem rá, on-offban megy, majd később játszok a busszal.

(#13715) Rolly válasza Veron (#13713) üzenetére


Rolly
veterán

Tudom drágább sokkal (ahogy nézem talán duplája a tadónak?) a ct100 termosztát de én nem bántam meg, hogy az lett :)

Mondjuk nem teljesen úgy használom ahogy a Tadót szokták :)
- kapcsolom a tervezet programot ki / be a programot a bosch appjában állítom be (fűtés így megy)
- kapcsolóval tudom állítani, hogy asap csináljon melegvizet majd 30 mulva ezt kikapcsolom
- fogyasztását monitorozom a kazánnak (literre :D ... ma reggel 5-6 óra között 554 liter gáz fogyott például)

Az alábbi "érzékelők" vannak nálam:
- Bosch áramlási hőmérséklet (egy vagy a belső hőmérséklet ahol a vizet melegíti vagy a beépített tartály hőmérséklete)
- Aktuális belső hőmérséklet
- Külső hőmérséklet (amit neten keresztül kap az időjáráshoz igazodó vezérléshez)
- Program mód (ki / be) kapcsoló
- Melegvíz kapcsoló (ki / be)
- Aktuális fűtési hőfok állítható érték
- Gázfogyasztás mint írtam m3-re de 3 tizedes jegyig :) ... mivel nálunk csak a kazán ami gázt fogyaszt így nem kell gázfogyasztáshoz semmi más :)

Gyári bosch app:
- meg vagyok elégedve jól állítható a heti program
- jó a statisztika része (látom a 2 éveel ezelőti fogyasztások havi (fűtés / melegvíz) adatait illetve éves görbét, hogy mennyi a fogyasztás és 2 évet így össze tudok hasonlítani
- van időjárás vezérlés - otthonérzékelés és még sok-sok funkció amiket én nem használok :), mert a padlófűtés miatt hamarabb kell bekapcsolnia mint hazaérünk... így én program alapján használom

Persze nem akarlak rábeszélni csak nem rossz ez az alternatíva sem :)

(#13716) Rolly válasza Degeczi (#13714) üzenetére


Rolly
veterán

nem tudom mennyi az alja, de nálunk (92nm (ennek a felét fűtjük ahol padlófűtés van) + 18 nm garázs nem tapasztalom hogy ki be kapcsolna, tehát a 7.3 kw (ami fűtésnél szerintem inkább 6 kw) alapján nem szokott ki be kapcsolgatni ... melegvíznél viszont szokott

(#13717) Degeczi válasza Rolly (#13716) üzenetére


Degeczi
nagyúr

Gyári specifikáció írja a 7.3 kW-ot az 5000-es típushoz - nekem meg a 72 m2-re valahol 9 kW körül van a maximum hőigény a leghidegebb napokra, ezért volt fontos az alacsony min. teljesítmény (a HMV ugyanakkor 30 kW, így bőven bírja ha zuhanyozás közben mosogat is vki. Másrészt elképesztően csöndes a kis 2300, szóval nem bánom, h ez lett, csak hosszú távon szeretnék buszrendszerű vezérlést is)

(#13718) Veron válasza Degeczi (#13714) üzenetére


Veron
őstag

Te is Tadot akarsz rátenni és Domoból vezérelni? A Bosch nem tud Openthermet, de a Tado szerint kompatibilis velük. :F

Ha jól látom a 2300 nem tárolós, nekem az kellene a kb. 115 m2es házhoz.

@Rolly: jól értem, hogy Te a gyári appot használod és nem Domon keresztül?

[ Szerkesztve ]

"Hisztéria... Csak nők kaphatják meg, és csak férfiak halnak bele."

(#13719) Degeczi válasza Veron (#13718) üzenetére


Degeczi
nagyúr

Nem, a Tado support válasza szerint a 2300-ast (valóban nem tárolós, nálunk nem kell) csak on-off tudják vezérelni.

(#13720) jézusom válasza Degeczi (#13691) üzenetére


jézusom
addikt

Szívesen kipróbálnék egy linuxot saját gépemen is. Milyen verziót? Lehet pendriveról futtatni, hogy ne kelljen telepíteni? Minden esetre most rendelek egy ilyen 2102es chipet.

(#13721) jézusom válasza LouiS22 (#13694) üzenetére


jézusom
addikt

Ezt sajnos nem nagyon vágom. Rákerestem de csak angol videókat találtam, nekem ez így elég expert.

(#13722) ubid


ubid
őstag

Sziasztok.

Azt szeretném megvalósítani, hogy reggel ébresztés után spotify autómatikusan induljon el valami lejátszási listával.

Ehhez egy Google Nest mini megfelelő lenne?
(Háló szobába szeretném, ahol nincs TV. )

-.-

(#13723) LouiS22 válasza jézusom (#13721) üzenetére


LouiS22
veterán

Ne bántódj meg, de ez egy olyan hobbi, aminek a nyelve az angol - ha valóban ezzel akarsz foglalkozni, muszáj lesz megtanulnod az alap dolgokat.

Mielőtt kérdezel, nézd meg az 1. számú hozzászólást, vagy használd a keresőt, azért van!

(#13724) vkp válasza jézusom (#13720) üzenetére


vkp
aktív tag

Ha hosszabb távon tervezed ezeket a dolgokat, szerintem szerezz be egy raspberry-t. Ha csak linuxozni akarsz, akkor azt egy virtualgépen is megteheted, vagy ha windows10 van a gépeden, akkor az alá is tudsz egy ubuntu bash-t telepíteni.

(#13725) ANOka válasza Vodike (#13706) üzenetére


ANOka
őstag

Ilyet is használsz, vagy csak találomra belinkelted?
Ha igen, hány GB-osat?
(Tudom, hogy akár egy 16GB-is is bővel elég RPi alá.)

(#13726) LouiS22 válasza ANOka (#13725) üzenetére


LouiS22
veterán

Én több ilyen KingDian mSSD-t használok, beváltak nagyon. Nálam a csavar annyi, hogy egy X850 fedőnevű adapter csücsül a pi alján, abban van az ssd. De az elv ugyanaz, ugyanúgy USB-n csatlakozik a pi-hez. Tökmindegy, hogy mekkorát veszel, 16 GB több mint elég, plusz minél kisebb, annál gyorsabban csinálsz róla 1:1 backupot :D

[ Szerkesztve ]

Mielőtt kérdezel, nézd meg az 1. számú hozzászólást, vagy használd a keresőt, azért van!

(#13727) jézusom válasza LouiS22 (#13723) üzenetére


jézusom
addikt

Persze jó lenne. Nem úgy van, hogy csak úgy megtanulok angolul. Ha le van írva lefordítom meg kihámozom, nem telik többre.

(#13728) mips


mips
csendes tag

Köszönöm a tippet a radiátoros fűtéssel kapcsolatban. Sajnos nekem pont nem optimális az előre 1 hétre felprogramozható offline megoldás, mivel nincs kötött napirend. Hol kell fűtés, hol nem, hol X helységekben kell hol meg máshol.

A WiFi-s távvezérelhető megoldások valóben meglehetősen drágák. (Ezért is gondolkodtam kábelen vezérelhető ON/OFF fejben plusz egy Sonoff Mini kombóban, mert ez árban fele se, egy közvetlenül WiFi-n vezérelhető fejhez képest).

Itt az On/Off módszer lett volna a kérdés, szemben a radiátorba beáramló melegvíz mennyiségének szabályozásával szemben. (Az On/Off-ot temészetesn távlekérdezhető hőmérők alapján megfelelő hiszterezéssel kapcsolgatva, hogy ne 5 percenként kapcsoljon ki-be).

Arra lettem volna kíváncsi, hogy miként alakul a fűtés hatékonysága a folyamatosan de csak fél sebességgel áramló melegvíz, kontra ciklikusan szinte teljesen kihülő radiátor aztán meg maximális vízárammal felmelegedő radiátor felhasználással szemben.

A padlófűtés köröknél például használnak ilyen kábelen 230V-al távvezérelt On/Off szelepeket. Gondoltam talán radiátor esetében sem teljesen halott ötlet ilyet felszerelni. A vezérlő (accurátor) menet mérete ugyanaz. Csak a tekerő csapot kéne tűszelepre cserélni a radiátoron.

(#13729) Degeczi válasza ubid (#13722) üzenetére


Degeczi
nagyúr

Nálam pontosan ez az ébresztés, de nem Google-ön vagy Alexán keresztül, hanem Home Assistant automatizációval, ami fölhúzza a redőnyöket, bekapcsolja a házimozi erősítőt a hálószobai hangszórókra kapcsolva, és a(z erősítőre kötött) MiBox médiajátékoson futó Spotify Connect kliensen indít el egy véletlenszerű Spotify listát (és azon belül is random lejátszással) egy előre kiválogatott ébredős készletből.

(#13730) tatu611088


tatu611088
tag

Sziasztok!

Van egy Gree klímám, és domoticz alá tenném be ez alapján (link). Működik is, viszont a docker részénél elakadtam.. valaki aki tapasztaltabb meg tudná mondani, hogy mit rontottam el? (dockert feltettem)

pi@pi:~/ewpe-smart-mqtt $ docker run -it \
> --network="host" \
> -e "MQTT_SERVER=mqtt://127.0.0.1" \
> -e "MQTT_BASE_TOPIC=ewpe-smart" \
> -e "NETWORK=192.168.1.255" \
> -e "DEVICE_POLL_INTERVAL=5000" \
> --name gree-smart-mqtt \
> demydiuk/gree-smart-mqtt:latest
Unable to find image 'demydiuk/gree-smart-mqtt:latest' locally
docker: Error response from daemon: pull access denied for demydiuk/gree-smart-mqtt, repository does not exist or may require 'docker login': denied: requested access to the resource is denied.
See 'docker run --help'.

(#13731) Degeczi válasza tatu611088 (#13730) üzenetére


Degeczi
nagyúr

A linked alapján átnevezte "ewpe-smart-mqtt"-ra, míg az alábbi parancsban még "gree-smart-mqtt"-ként hivatkozol rá. Javítsd ki a nevet a parancs végén!

(#13732) tatu611088 válasza Degeczi (#13731) üzenetére


tatu611088
tag

Köszi!

na, most már volt egy kis haladás, de még nem az igazi:

pi@pi:~ $ docker run -it \
> --network="host" \
> -e "MQTT_SERVER=mqtt://127.0.0.1" \
> -e "MQTT_BASE_TOPIC=ewpe-smart" \
> -e "NETWORK=192.168.0.255" \
> -e "DEVICE_POLL_INTERVAL=5000" \
> --name ewpe-smart-mqtt \
> demydiuk/ewpe-smart-mqtt:latest
Unable to find image 'demydiuk/ewpe-smart-mqtt:latest' locally
latest: Pulling from demydiuk/ewpe-smart-mqtt
e7c96db7181b: Pull complete
95b3c812425e: Pull complete
778b81d0468f: Pull complete
28549a15ba3e: Pull complete
057b84b79610: Pull complete
c721350112cd: Pull complete
9671fd2c82fc: Pull complete
ed96a593aa61: Pull complete
Digest: sha256:3a9f4ef49cad395269ade70483061cfe9845f643a3088a8db0fa5f356b1779e5
Status: Downloaded newer image for demydiuk/ewpe-smart-mqtt:latest
standard_init_linux.go:211: exec user process caused "exec format error"
failed to resize tty, using default size

(#13733) Degeczi válasza tatu611088 (#13732) üzenetére


Degeczi
nagyúr

Ha rákeresel a hibaüzenetre, az első találat alapján kiderül, h platform eltérés esetén van ilyen üzenet (tehát más architektúrára készült az image, mint amin futtatátnád)

Ha megnézed a dockerhub-on, h milyen buildek vannak belőle, akkor látod is, h arm-ra készült, nem x86-ra... (ez a dockerfile-ból is kiderül: arm32v6-ból indul ki)

Válaszd az első linkeden szereplő másik módot, a gites telepítést forrásból.

(#13734) Rolly válasza Veron (#13718) üzenetére


Rolly
veterán

a fűtés programozásra a gyári appot használom, de ebbe a domoval bele tudok piszkálni így a meleg vizet a domoval vezérlem , de ha akarnám domo alól is vezérelhetném a kazánt de mivel a hétköznapi rutinunk és a hétvégi rutinunk fix (és a padlófűtés miatt lassú a melegítés) így bőven jó a bosch programja... domoticzba a meleg vízen túl még a gáz fogyasztási statot is használom cél nálam a fogyasztás csökkentése volt a korábbiakhoz képest 700 m3-ről 500-ra csökkent a fogyasztásunk / év... eredeti 1000 m3 volt / év bár itt a 300 m3 megspórolása a klímáknak köszönhető

(#13735) Vodike válasza ANOka (#13725) üzenetére


Vodike
tag

Pontosan ezeket használom, azért is linkeltem. Én 32Gb-osat vettem. Annyi, hogy gyári tápom van a pi3b+-hoz és most próbából kipróbáltam egy utángyártottal és egyből megjelent a sárga villám a sarokban.

exTiga

(#13736) qqzs válasza Degeczi (#13595) üzenetére


qqzs
őstag

Masik topikbol kerdeznem hogy ez a router amit emlitettel egy wifi router ami veszi a zigbee jeleket? Linket tudnal adni?
Mindegyik xiaomi szenzor zigbee jeleket hasznal? Es milyen rendszert hasznalsz?

Eladó: GTS450

(#13737) Degeczi válasza qqzs (#13736) üzenetére


Degeczi
nagyúr

Nem wifi (igen, zigbee-sek a Xiaomi szenzorok, néhány kijelzős hőmérő pedig bluetooth), a Xiaomi Gatewayt kiváltó zigbee2mqtt.
A központi része egy CC2531-es USB stick, az van bedugva az otthonautomatizáló gépembe, ott kerül át MQTT-ra, ahonnan már bármivel le lehet kezelni (én Home Assistanttal)
Mivel azonban erre csak 20 eszközt lehet rácsatalakoztatni, nekem pedig már asszem 35 van, kellett CC2530-as router is a hálózat bővítésére, ahogy ezt itt le is írják.

(#13738) Veron válasza Degeczi (#13719) üzenetére


Veron
őstag

Értem. Akkor viszont kezdem elveszíteni a fonalat. Más kazánt vagy más termosztátot kellene akkor vennem, hogy ne csak on/off vezérlést tudjak megvalósítani Domon keresztül?

"Hisztéria... Csak nők kaphatják meg, és csak férfiak halnak bele."

(#13739) vkp válasza Degeczi (#13737) üzenetére


vkp
aktív tag

Ez a 20 eszköz szoftveres limit, vagy fizikálisan nem bír többet?

(#13740) koala69 válasza ojb (#13712) üzenetére


koala69
tag

koszonom, hogy utananeztel!
ha jol ertem, akkor nincsenek kivezetve a szukseges pontok a flasheleshez - hasonlo kapcsoloval van esetleg tapasztalatod, ami konnyeden - akar forrasztassal - hasznalhato arduino ide-bol? - elore is koszonom a valaszod!

(#13741) yogee válasza Degeczi (#13737) üzenetére


yogee
tag

Ez a 20 eszköz a CC2531-nél 20 db fizikai zigbee eszközt jelent? egy xiaomi zigbee hőmérő pl 3 eszközt hoz létre (hő, pára, elemállapot)

(#13742) Degeczi válasza yogee (#13741) üzenetére


Degeczi
nagyúr

Az egy kapcsolatot visz el, persze.
Viszont a leírás szerint 30 eszköz fölött ajánlatos "source routing" fw telepítése a CC2531 koordinátorra, ezzel névleg 5 kapcsolatra szűkítve azt - amiből azonban itt már lejönnek a routerek is.
pl. nálam 2 db CC2530-as router van, melyek 21-21 kapcsolatra lennének használhatóak, de 1 ott is lejön a koordinátorra csatlakozás miatt, tehát 20+20+3=43 a használható eszközszám ebben a kiépítésben (és ha jól gondolom ebből és nincs más maximum, akkor 3 routerrel 62, 4 routerrel 81, 5-el pedig 100 lenne a limit)

(#13743) yogee válasza Degeczi (#13742) üzenetére


yogee
tag

értem. köszi!

(#13744) SpdY24


SpdY24
csendes tag

Sziasztok. Meg tudja nekem valaki mondani melyik típusú úszókapu motorokat lehet biztosan "okosítani" ? Pl. Sonoff switchel vagy más módszerrel. Köszönöm!

(#13745) vkp válasza Degeczi (#13742) üzenetére


vkp
aktív tag

Ahogy néztem a map-ot, nálam nagyjából minden a coordinátorra csatlakozik, az ikea lámpákat routerként jelöli, ennek ellenére a fél méterre lévő gomb is inkább a ház túlsó felében található coordinátort szereti...

(#13746) ojb válasza SpdY24 (#13744) üzenetére


ojb
tag

Azokkal, amiknek van "kapcsoló" bemenete. Pl. [kép] -en sárgával kiemelt pontok közé kell egy rövidzárat kapcsolni a SonOff lelfogójával. Vigyázz!!! DryContact!!!
Szinte az összes távirányítható kapuvezérlő alkalmas lehet erre.

[ Szerkesztve ]

(#13747) ojb válasza ojb (#13746) üzenetére


ojb
tag

Azokat...
... jelfogójával.

(#13748) Degeczi válasza vkp (#13745) üzenetére


Degeczi
nagyúr

Nekem nincs olyan, de van topik róla, ahol azt említi vki, h Xiaomi eszköz nem garantáltan fogja használni az Ikea routert, és hogy ez nem olyasmi, amin a Zigbee2mqtt tudna változtatni.

(#13749) vkp válasza Degeczi (#13748) üzenetére


vkp
aktív tag

Az ikea kapcsolók sem az ikea lámpákhoz kapcsódnak, de amíg működnek pont nem is érdekel ;)

(#13750) Veron


Veron
őstag

FYI
A Tado support megerősítette, hogy a termosztátjuk tudja modulálni a Bosch Condens 5000 WT kazánt.

"Hisztéria... Csak nők kaphatják meg, és csak férfiak halnak bele."

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.