Hirdetés

2024. május 4., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Napelem

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 03:32:25

LOGOUT.hu

Általánosságban a napenergiáról (alapinformációk)
Kezdjük Ádámtól, Évától! Napenergiát nagyon sok mindenre lehet hasznosítani, nagyon sokféleképpen, de ezek közül a legelterjedtebb a napelem és a napkollektor.
Napelemmel villamos energiát lehet előállítani, napkollektorral hőenergiát állítunk elő, amivel vizet vagy levegőt lehet melegíteni, amit a használati meleg víz melegítésére, vagy épp fűtésrásegítésre lehet használni. Utóbbi előnye, hogy rendkívül magas hatásfokkal (<95%) tudja a beeső napsugárzást hasznosítani, hátránya, hogy akkor adja a legnagyobb meleget, amikor süt a nap – jellemzően amikor nincs rá szükségünk (nyáron)! Mosodáknak, autómosóknak (ahol sok hőenergiára van szükség nyáron is) ideális befektetés! Háztartásoknak már több problémát hordoz, mint előnyt, mert a nyáron keletkezett energiával valamit kezdeni kell, különben néhány év alatt saját magát fogja károsítani a rendszer!
Könnyű megjegyezni, hogy melyik-melyik, mert anno iskolában majdnem mindenkinek volt napelemes számológépe! Ez a topic a napelemekről szól! ;)

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#7651) warning19 válasza kovik1989 (#7647) üzenetére


warning19
csendes tag

Sok alkatrész nem termékspecifikus, hanem tömegcikk, után lehet rendelni egy alkatrész nagykerből, webshopból is.
A jótállást nem a gyár adja, mondjuk a Growattnál, hanem a magyar disztribútor. így ha ők csődbe mennek, nevet váltanak jogutód nélkül, akkor levelezgethetsz te Kínában Chang-al, nem fog tudni/akarni semmit csinálni. Annak sokkal nagyobb esélyét látom, hogy egy magyar cég csődbe menjen, bedőljön, mint a kínai gyár. A Fronius európai, őket nagyobb eséllyel találod meg, és segítenek mint egy Kínait.
Konkrétan az invertert engedélyezik, ezért kell bejelenteni ha változás van. Ha egy 10kW-os invertert raksz fel először csak 10kWp-nyi panellal, és kevés a termelés, te meg úgy döntesz tetetsz még fel 5-10 panelt, azzal nem foglalkoznak, hiszen 10kW-nál nem tudsz többet termelni/visszatölteni a hálózatba.

(#7652) kardkovacsi válasza warning19 (#7651) üzenetére


kardkovacsi
senior tag

Csak míg a Growattnak egy cég az itthoni disztribútora, az eu solar addig ha felmész a Fronius oldalára akkor Budapesten és az agglomerációban találsz vagy 5-6 szerviz partner, telepítő céget meg rengeteget. Ezek közül ha egy ki is esik senkit nem érdekel.

(#7653) Cece04 válasza Fifi (#7634) üzenetére


Cece04
tag

Hat igen, itt az a kérdés, hogy ugyanilyen körülmények között mennyit jelentene a gázkonvektor lecserélése cirkóra, mert ha ahogy kardkovacsi irja 1000-re leesik utóbbival akkor arányosítva beesik a 12000-14000 kWh-ba. Egyébként a felújítás során tervben van belső szigetelés is (külső sajnos nem lehetőséges) , csak kérdés , hogy mennyit érdemes rászánni, mert most 165e volt az éves fűtés+a tűzhely , ha alapból lejebb faragja ezt a cirko mondjuk 120ra, akkor mennyit lehet még nyerni a szigeteléssel és mennyi idő alatt terül meg?

azt számoltam hogy kb 65 nm fal van, ami külső fal, ha ezt 6000ft/nm áron tudom szigeteltetni (ezt találtam hirtelen) az kb 400e Ft, azt mondjuk érdemes lehet bevállalni. Ezek a belső szigetelések mennyire jók egyébként?

A valósággal az a gáz, hogy nincsen hozzá háttérzene...

(#7654) tuzpenge válasza joghurt (#7646) üzenetére


tuzpenge
őstag

Az enyém 8k SE és passzív. Ez amugy mitől függ?? Tipusszámtól vagy mitől hogy az egyik aktiv hűtésű a pásik meg passziv ugyan azon márkából és hasonló teljesítménnyel?

ˣ

(#7655) joghurt válasza tuzpenge (#7654) üzenetére


joghurt
addikt

Nálunk SE8K-ER-01, háromfázisú van. Az adatlap szerint az SE4K-10K sorozat mind cserélhető ventilátoros.

Az SE8000 egyfázisú, és az adatlap szerint passzív hűtésű. Ennek ellenére <50 dBA a zajszintje. :DDD

A tej élet, erő, egészség.

(#7656) tuzpenge válasza joghurt (#7655) üzenetére


tuzpenge
őstag

Az enyém SE8K háromfázisú de passzív. Semmi hangja nincs csak akattogás mikor keresi/ellenőrzi az optikat.

ˣ

(#7657) Rolly válasza tuzpenge (#7656) üzenetére


Rolly
veterán

tiedben is van venti csak nem hallottad még :), az enyémben is van de tényleg csak induláskor lehet hallani eddig csak beüzemelésnél hallottam

(#7658) kardkovacsi


kardkovacsi
senior tag

Frnoiusal kapcsolatban. Ti szoktatok szoftvert frissíteni? Van egyáltalán értelme? Sajnos release notes-ot nem találni hozzá.

(#7659) axioma válasza Cece04 (#7653) üzenetére


axioma
veterán

Belulrol szigetelest most felejtsd el [lakohazra - hutohazat belulrol kell]. Paranyomasra es a ketto hataran varhato lecsapodas kovetkezmenyre [spoiler: penesz] keress ra.
De ha korbe vagy epitve akkor nem is feltetlen hozna sokat. Felfele ha nincs v keves [beepitesnel], azt erdemes atszamolni [foleg ha koran olvad a tetodrol a ho...]

bocs nem csinaltam hazterv/gepeszet topikot, mindig jon valami, elfelejtve nincs csak atneznem mi van stb

(#7660) #44448768 válasza Cece04 (#7633) üzenetére


#44448768
törölt tag

Nekem úgy tűnik, hogy

A kezdő feladatod a >> HŐSZIGETELTSÉG növelése!!! ha csak lehet.

Mert egy most csak részben fűtött 75 m2-es ház esetén ennyi gáz már most is RENGETEG :-(
Mi lesz, ha mindenhol rendesen fűtesz majd ?! ahogy az "normális".

A hőszigetelés macerás és drága sport, de egyszer kell megcsinálni és tipikusan
- cirka az 1/3-ára esik a ház fűtési energia igénye (falak+lábazat+plafon rendberakása esetén)
- ha, kés akkor már örökké működik magától
- javul a téli komfort érzet a melegebbé váló fal/plafon nem "sugározza a hideget"
- miközben nem kell VENNI hozzá folyton!!! a gázt/áramot, hogy működjön télen
- bonuszként nyáron is javítja a komfort érzetet a kánikulában, hűvősebb lesz bent

***
Megj: jómagam egy 2011-ben utólag igen erősen hőszigetelt épületben
2x100 m2-t fűtök 900 m3 körüli gázzal egy öreg hagyományos kazánnal.
Kondenzációssal 700 m3 körül is elég lenne, de nem éri meg....
a csere amíg működik, utána majd villanyfűtés lesz napárammal.
***

A konvektor a rémes híre ellenére valójában nem rosszabb hatásfokú a hagyományos gázkazánnál éves hatásfokban. Azaz érvényes rá is a ~7,5 kWh meleg 1 m3 földgázból.

A főzésre a leírtak szerint talán 100 m3 mehet el egy évben.

A konvektorok őrlángosak?
Egy állandóan égő őrláng egy télen 50-70 m3 földgáz :-(

-----------

A teljeskörű fűtés gázigénye lenne mondjuk csak 1700 m3 gáz eredőben.
Akkor is az 1700x7,5=12500 kWh körüli "áramból készült meleggel" váltható ki.

Ami bizony hőszivattyúval+hőleadókkal+egyebekkel fűtve is súlyos miliókba kerül ...
Ha csak split klímákkal oldod meg az is közelíti/veri a milliót, mire minden készen lesz.

Plusz kell még alsóhangon 4000 kWh körüli "H" vagy "GEO" vagy "B" tarifás áram is.
Ami telente 4000x24= ~100 eFt (nappali árammal 150 eFt körül).
Mostani áram áron, ami ugye ki tudja meg tart ki.

HA inkább napárammal oldod meg a villamos energia igényt.
Akkor kell 3,5-4,0 kWp napelem a klímás/hőszivattyús fűtésnek.
Ami 1,1-1,5 millió körüli költség a plusz napelemenként megoldva
a nappali áramot is kiváltó napelemes rendszer bővítéseként.

HA,
a hőszigeteléssel sikerül levinni a fűtés igényt a 6000-7000 kWh/tél tartományba.
(pláne alá, mivel akár ~2x170x14=4800 kW is elég lehet egy táli fűtésre)

Akkor már megnyílik a lehetőség a klíma+cekasz fűtésre.
Ami már sokkal kevesebb pénzből kiépítehető, napelemestől is :-)
Saccra 2,0-2,5 kWp napelem is elég lehet, ha a klima elviszi a fűtés nagyobbik felét.
(ősz eleje, tavasz vége és langyosabb téli napok >> 0 fok körül-fölötti napok)

----

Nos, számolgatni kell és tippelni a jövőt...

(#7661) tuzpenge válasza Rolly (#7657) üzenetére


tuzpenge
őstag

De hol? Én láttam szétszedve mikor tették fel, de nem láttam benne ventit....A hátulja meg teljes egészében hűtőborda, se alul se felül sehol nincs venti (legalábbis nem látom). Pedig jó volna biztosra menni és ha lehet néha kifújnám vagy leszedném és megtakarítanám a ventit a portól.

ˣ

(#7662) #44448768 válasza SteeWe (#7640) üzenetére


#44448768
törölt tag

Természetesen ez nem szabványos most.

De, ha marad az 1 fázis akkor a napelem miatt
elvben és VÉLHETŐEN nem kell "szabványosítani",
ha
egyébként átmegy ezen az ellenőrző listán.
(helyből vagy a mért fővezeték darab cseréje után)


---------

3 fázisra kicsi lesz a beltere... alighanem.
Még a felső rész kitelepítése esetén is.

(#7664) #44448768 válasza kardkovacsi (#7658) üzenetére


#44448768
törölt tag

Van értelme... hatékonyság- és müködés javítások is akadnak közte.

(#7665) Cece04 válasza #44448768 (#7660) üzenetére


Cece04
tag

lehetne kívülről, csak ahhoz körbe kellene szigetelni az egész házat és mivel a tető komplett cseréje volt elsőre a prioritás és a legégetőbb probléma, ezért ez nem a közeljövőben fog megtörténni, kimeríti a ház budgetjét, a felület pedig óriási ahhoz, hogy egyedül bevállalja az ember (nem egy klasszikus ikerház), illetve az építész mondott még valami műszaki okot is, ami miatt nehéz és költséges lenne kívülről, de a fentiek miatt ebbe jobban nem mentem bele. Szóval kb az a helyzet akkor, hogy vagy várok pár évet, hogy közösen megcsináljuk az egész házat körbe vagy kezdek valamit magam belül, lehet, hogy akkor utóbbi lesz. Hozzáteszem, azért a tető/padlás szigetelésétől is várok némi javulást. a belmagasság egyébként 3.5, gondolom ez sem segít. Sajnos ez van, ezzel tudok főzni és bár nem örülök neki, hogy pazaroljuk a gázt (azért is gondolkodtam napelemben), de az évi 160e forintot addig akkor kibírom, amíg nem lesz ebben előrelépés. de köszönöm a tippeket, jó tudni, hogy állunk.

[ Szerkesztve ]

A valósággal az a gáz, hogy nincsen hozzá háttérzene...

(#7666) Fifi válasza Cece04 (#7665) üzenetére


Fifi
őstag

Felénk több társasháznál is látom, hogy csak egy-egy lakást szigetelnek le ...

Például:

(#7667) warning19 válasza kardkovacsi (#7652) üzenetére


warning19
csendes tag

Ez így van. Azt nem tudom, hogy a Growatt mint márka létezik e globálisan, vagy csak egy magyar piacra matricázott termék. Ugyanis a kínai gyárak azt írnak rá a termékre amit kérsz, csak rendeljél értelmes mennyiséget. A Fronius meg Európában mindenhol Fronius, ők nem matricáznak semmit. így a Froniust megtalálod ha a magyar piacról el is tűnnek máshol, míg a kínai cuccok nagy részét azt se lehet tudni melyik gyár készítette.

(#7668) Cece04


Cece04
tag

sorry, elírtam, szóval nem utóbbi, hanem előbbi tehát inkább megvárom, míg meglesz a pénz a külső szigetelésre és nem megyek bele a belsőbe. Egyébként azért sem olyan egyszerű a külső, mert műemlékvédelemre jelölt a ház és egyedi a homlokzat, amit eredeti állapotra kéne visszaállítani, szóval ez egy elég költséges művelet. na de befejeztem az offot :)


(#7666) Fifi : igen, ilyet láttam én is, de ez nálunk pont a fentiek miatt szerintem nem lenne megoldható, illetve a határok sem olyan egyértelműek :)

[ Szerkesztve ]

A valósággal az a gáz, hogy nincsen hozzá háttérzene...

(#7669) warning19 válasza kardkovacsi (#7658) üzenetére


warning19
csendes tag

Én még nem frissítettem, 5 hónapja van fent.

(#7670) Rolly válasza tuzpenge (#7661) üzenetére


Rolly
veterán

Ez alapján is van internal fan de séma rajzot nem találtam, hogy hol lehet benne... viszont neten találtam rá lehetőséget, hogy lehet úgy felszerelni hogy kapjon külső ventit :)

(#7671) Geresics válasza kardkovacsi (#7658) üzenetére


Geresics
Topikgazda

Van értelme frissíteni általában, de nem minden esetben. Keress vissza, én volt, hogy eléggé beszoptam miatta, de többek között az én reklamációm miatt is korrigáltak a következő frissítésnél - persze addigra nekem már rengeteg munkaórám ment bele.
Release notes mindig van a frissítés mellett egy kis LOG feliratú ikonra kattintva, azonban ezt sokszor csak a frissítés kiadását követően pár nappal frissítik. Én ezt azért mindig megvárom.
Egyébként aki még nem frissített, annak javaslom, most tényleg jól sikerült nekik! Tök stabil lett a hálózat tőle! :K

*MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

(#7672) Geresics válasza dfeco (#7588) üzenetére


Geresics
Topikgazda

Nincs esetleg mód arra, hogy készíts pár jó felbontású képet a tetőről? A rajz, amit készítettél nem igazán adja ki a matekot nálam. :B

*MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

(#7673) kardkovacsi válasza Geresics (#7671) üzenetére


kardkovacsi
senior tag

Köszi. Amikor kihozták az invertert egy hónapja feltoltam a legfrissebbre csak azóta kijött egy újabb verzió. Nagy nehezen megtaláltam a Fronius oldalán a release notesot és most az én inverteremre nem volt frissítés így ezt kihagyom :)
Ja, azt mesélted, hogy valamit elkeféltek és egy csomó inverter után szaladgálhattál.

(#7674) warning19 válasza Geresics (#7671) üzenetére


warning19
csendes tag

A nap melyik szakában érdemes a frissítést megcsinálni?

(#7675) tuzpenge válasza Rolly (#7670) üzenetére


tuzpenge
őstag

Hát igen az adatlapját én is néztem mielőtt megrendeltem és mondtam is a telepítőnek hogy mutassa már meg hol van benne a venti (hogy tudjam mit kell pucolni indőnként). Azt mondta milyen venti?? Ebben nincs mert ez passzív. Láttam is belét mikor szerelték és én sem láttam ventilátort, vagy olyan icike - picike és el is van rejtve, hogy akkor az úgyse sokat ér.....

ˣ

(#7676) Geresics válasza warning19 (#7674) üzenetére


Geresics
Topikgazda

Tökmindegy. Én délelőtt szoktam elindítani a frissítéseket, de az picit más, mert egyszerre 19 inverterre küldöm, és párhuzaomsan annyit tud csak csinálni, ahány datamanager kártya van (4/erőmű). Illetve előfordul, hogy nem megy fel elsőre a frissítés, ritka esetben sokadjára sem, ilyenkor azért jó, ha épp nem megy le a nap. A rekordom 2-3 olyan inverter, amikkel 2 hétig közdöttem távolról, és a mai napig nem tudom, hogy mi miatt, de a lényeg, hogy végül sikerült. Persze odamehettem volna a helyszínre, és akkor megvan rögtön, de nem értem rá ez miatt kirándulni, így meg időnként kattintottam párat, míg végül végre sikerült...

*MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

(#7677) dfeco válasza Geresics (#7672) üzenetére


dfeco
csendes tag

SZia!

Uhh de jól néz ki.
Küldök hamarosan emailben.
Van amelyik mértem van emelyiket csak cserép alapján saccoltam.

(#7678) SSJPiotr


SSJPiotr
csendes tag

MFB pályázatot lehet-e sztornózni, és ha igen, melyik fázisban? Jelenleg be van fogadva a pályázat (már 2 hónapja). Most lehetne? Ha elfogadták utána is lehetne?

(#7679) Fifi válasza SSJPiotr (#7678) üzenetére


Fifi
őstag

Szerintem amíg nem írod alá a hitelszerződést, addig bármikor "elállhatsz" az ügylettől csak bukod az addig felmerült költségeid.

És mielőbb jelezd a közvetítőnek, hogy ne dolgozzon feleslegesen.

[ Szerkesztve ]

(#7680) joghurt válasza warning19 (#7674) üzenetére


joghurt
addikt

Nyilván akkor érdemes frissíteni, amikor kicsi a termelés. Viszont mivel a Fronius inverter offline-ba megy, ha nincs fény, ezért este nem lehet frissíteni. :O (Esetleg USB-ről, kézzel felébresztve.)

Szoftveresként azt mondom, mindig érdemes frissíteni. Persze, kerülhet bele hiba az új verzióba. Viszont a supportnak/fejlesztőknek elég idegesítő, ha olyan hibával jelentkezik az ügyfél, amit már öt verzióval ezelőtt kijavítottak.

A tej élet, erő, egészség.

(#7681) Istv@n válasza tuzpenge (#7675) üzenetére


Istv@n
aktív tag

Nekem is egy SE8K 3 fázisú inverterem van. Úgy rémlik, hogy van a belsejében egy kicsi, kb 8cm-es ventilátor, ami egy komponenst hűt, de vagy nagyon halk, vagy nálam nem kell bekapcsoljon, mert hangja az nincs... Majd alaklom adtán leszedem a fedelét és megnézem...

(#7682) akela91


akela91
addikt

Van-e valaki aki kapott ajánlatot az új G9-es QCell panelekre? Érdeklene, hogy mekkora az árkülönbség a vele azonos kategóriájú G8-as szériával. (főleg az alapmodell érdekel, nem az XL-es).

[ Szerkesztve ]

(#7683) Elemental válasza akela91 (#7682) üzenetére


Elemental
addikt

Múlt heti ajánlat.

(#7684) Geresics válasza Elemental (#7683) üzenetére


Geresics
Topikgazda

49900Ft / 355Wp = 140,56Ft/Wp (0,385€/Wp)
59900Ft / 355Wp = 168,73Ft/Wp (0,462€/Wp)
69900Ft / 385Wp = 181,56Ft/Wp (0,497€/Wp)
Aranyos :)

*MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

(#7685) Rolly válasza Geresics (#7684) üzenetére


Rolly
veterán

egyértelműn a G8 Dou a nyertes :) ... az új mindig drágább... ugye akinek kevés helye van az valószínű felrakja a G9 Dout... és kifizeti a felárat

(#7686) Elemental válasza Rolly (#7685) üzenetére


Elemental
addikt

A nagyobb kapacitásúnak a mérete is nagyobb valamivel.
Sharpnál így jön ki a méret:

(#7687) akela91 válasza Elemental (#7683) üzenetére


akela91
addikt

Wow, köszi, nem gondoltam volna, hogy pontos választ kapok :))

Érdekes lehet majd, mivel bővítenék később ha lesz elektromos autónk, úgyhogy ki kell számolnom mennyi férhet fel a jövőben még, és mekkora kwp igényem lesz. Egyébként egy 15kwp Fronius lesz mellé csapva, kezdeti 10kwp napelemmel egy szép nagy kontyolt tetőre. A panel kérdés még, alapvetően adtak egy 3.7M ajánlatot G6-os 350-es QCell panelre a fenti inverterrel, de mondtam, hogy annál mindenképp újabb gen-t kérnék, és a G8 G9-re is kértem ajánlatot. Sokkal nem lehet drágább a G8 DUO remélem.

Egyébként a G8 és a G8+ között csak én nem látom a spec. lapon a különbséget? (talán a garancia a különbség de kérlek erősítsetek meg)

(#7688) Elemental válasza akela91 (#7687) üzenetére


Elemental
addikt

A plusz azt jelenti, hogy 25 évre ki van terjesztve a garancia az alap 12 év helyett. Legalábbis, ahonnan ez az árajánlat jött, ott azt jelentette.

Amúgy én is kaptam g6-ra, aztán felhívtam a céget, hogy g8-ra is kérek árat.

(#7689) akela91 válasza Elemental (#7688) üzenetére


akela91
addikt

Értem, akkor jól sejtettem. Mit gondoltok megéri a felárat a gari miatt?(nem igazán gondolom) Amúgy a 3.7M körüli ár ha jól sejtem korrekt a fenti rendszerre(feltéve ha 3.8M körül lesz G8-al) ugye?

[ Szerkesztve ]

(#7690) Rolly válasza Elemental (#7686) üzenetére


Rolly
veterán

QCell G8 és G8+ egyforma méretű: 1740 mm × 1030 mm × 32 mm azaz 204 Wp / nm
a ML-G9 pedig 1840 mm × 1030 mm × 32 mm azaz 203 Wp / nm

QCellből a G8 a jobb és a ML-G9 azt hozza amit a G8 ... tehát akkor itt tető függő melyikkel rakható jobban tele...

(#7691) pipo112


pipo112
senior tag

sziasztok! első körben érdeklődnék . napelem rendszer telepítésén gondolkodom kértem ár ajánlatot 3 -at is 3 különböző rendszerre . egy nekem helybeli vállalkozástól ( szervízelés esetleg gari intézés miatt választottam helybeli céget)
be linkelném ide a szóban forgó rendszereket és kérnék róluk véleményt melyik miért jó és épp miért nem plusz hogy az adott inverter mennyire jó a választott napelemhez .
a tető dőlés szöge 35 és 45 fok között ezt pontossan nem tudom a ház full déli fekvés nincs árnyékolt része.

1 csomag optimum:Bisol BDO Duplex 330W, vágott cellás, monokristályos napelem 11 db
Fronius Primo 4.0-1 Light (2MPP) inverter 1 db

2 csomag:Q.CELLS Q.PEAK DUO-G8 350W monokristályos napelem 10 db
Inverter
Fronius Primo 4.0-1 Light (2MPP) inverter 1 db

3 csomag :JinkoSolar HC 60M 335W, vágott cellás, monokristályos
napelem modul
11 db
Inverter Mennyiség Nettó egys. Ár. Nettó ár
HUAWEI SUN2000L-3.68KTL-L1 inverter (2MPPT),
beépített Wifi, 10 év garancia
1 db

köszönöm a segítséget :R

[ Szerkesztve ]

Azt tanácsolom mindenkinek, hogy ne fogadja el senki tanácsát. :P

(#7692) Rolly válasza pipo112 (#7691) üzenetére


Rolly
veterán

Nézd meg az árakat, hogy melyik mennyi ha árban nincs különbség én a 2-est választanám... :) milyen a tájolásod? Árat úgy nézd, hogy beruházási költség osztva a Wp értékkel akkor megkapod a fajlagos költségét...

illetve kérdés még, hogy
- mennyi most a fogyasztásod?
- milyen fogyasztás növekedés várható?

[ Szerkesztve ]

(#7693) Jofi81


Jofi81
őstag

Új ház esetén, ahol ugye lesz napelem, mennyire jó ötlet gazdaságos a padlófűtést gázkazán helyett elektromos kazánnal fűteni? A gáz még nincs bekötve a telekre, a ház 100 nm körül lesz.

(#7694) Geresics válasza Jofi81 (#7693) üzenetére


Geresics
Topikgazda

Nagyon-nagyon rossz ötlet a sima elektromos kazán. Le fogja enni a gatyád... Olvass vissza a fórumban, rengeteg ilyen hozzászólás volt most off-ban! :K

*MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

(#7695) pipo112 válasza Rolly (#7692) üzenetére


pipo112
senior tag

déli tájolású a ház
a legolcsóbb csomag 1.421000
a legdrágább pedig 90000Ft drágább szvsz nem számot tevő szerintem ez a 2es csomag
jelenlegi áramfogyasztásom eddig olyan 320kwh volt /hó de most lett cserélve hűtő / a villany bojler teljesen fel lett újítva így ahogy nézem a fogyasztásom is csökkent, nem is keveset mert Szept. volt 200kwh és ahogy nézem az okt. se lesz több sokkal bár most már megy a fűtőpanel a fürdőbe ami biztos növelni fogja de akkor se lesz 300 felett mint eddig .
ami nagyon érdekelne hogy az inverter meg a panel jól fognak együtt működni nem lesz e probléma indíto fesz stb amit az összefoglalóban olvastam. :R

Azt tanácsolom mindenkinek, hogy ne fogadja el senki tanácsát. :P

(#7696) Jofi81 válasza Geresics (#7694) üzenetére


Jofi81
őstag

Értem, köszi! Akkor marad tervben a gázkazán.

(#7697) #44448768 válasza Jofi81 (#7693) üzenetére


#44448768
törölt tag

A legfontosabb adatot nem közölted....
(a tervező/energetikus megmondja)

HÁNY kWh kell (majd várhatóan) egy télen a ház kifűtésére?!

Ettől függ a dolog igazából.

----

De nicsak alig 70 hozzászólással ezelőtt!
https://prohardver.hu/tema/napelem_de_csak_finoman/hsz_7620-7620.html

(#7698) kardkovacsi válasza Geresics (#7694) üzenetére


kardkovacsi
senior tag

Mondjuk lehet ezt is be kéne rakni az összefoglalóba mint +1 :)

(#7699) maroni válasza Jofi81 (#7696) üzenetére


maroni
aktív tag

A gázkazán és a kémény árán kapsz levegő víz hőszivattyút az már olcsóbb mint a gáz!

(#7700) Rolly válasza maroni (#7699) üzenetére


Rolly
veterán

kémény és gázkazán árán milyen hőszivattyút lehet kapni?

Én amit láttam normális hőszivattyú 1,5 milliónál kezdődött...

- gázterv (eddig erről horribilis árakat hallottam) neten 65-100e Ft körül van
- Gázkazán 250e (tárólós 450e körül van)
- kémény méterenként 100e körül van ha jól tudom... (nálunk 2 méter a körül van a kémény :) )
És ha 15-20 évente cserélni kell az eszközt nem mindegy, hogy 1,5 milliót kell fizetni az új eszközért vagy 250-450e ft-ot ...

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Napelem
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.