Hirdetés

2024. május 4., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Napelem

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 03:32:25

LOGOUT.hu

Általánosságban a napenergiáról (alapinformációk)
Kezdjük Ádámtól, Évától! Napenergiát nagyon sok mindenre lehet hasznosítani, nagyon sokféleképpen, de ezek közül a legelterjedtebb a napelem és a napkollektor.
Napelemmel villamos energiát lehet előállítani, napkollektorral hőenergiát állítunk elő, amivel vizet vagy levegőt lehet melegíteni, amit a használati meleg víz melegítésére, vagy épp fűtésrásegítésre lehet használni. Utóbbi előnye, hogy rendkívül magas hatásfokkal (<95%) tudja a beeső napsugárzást hasznosítani, hátránya, hogy akkor adja a legnagyobb meleget, amikor süt a nap – jellemzően amikor nincs rá szükségünk (nyáron)! Mosodáknak, autómosóknak (ahol sok hőenergiára van szükség nyáron is) ideális befektetés! Háztartásoknak már több problémát hordoz, mint előnyt, mert a nyáron keletkezett energiával valamit kezdeni kell, különben néhány év alatt saját magát fogja károsítani a rendszer!
Könnyű megjegyezni, hogy melyik-melyik, mert anno iskolában majdnem mindenkinek volt napelemes számológépe! Ez a topic a napelemekről szól! ;)

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#7051) kicsi kecske


kicsi kecske
tag

Sziasztok!
Az Mnnsz.hu oldalon én is kértem ajánlatot. 4.5-5kw-os rendszerre. Eddig egy helyi ember hívott fel, hogy kijönne megnézni a terepet és utána tudna adni ajánlatot. 2-3 küldött mailt h én hívjam fel őket és majd mesélnek..
1 pedig küldött ajánlatot 5.4kWp-re 15db CanadianSolar 360Wp napelemmel és Growatt 6000 TL3-S + wifi modulos inverterrel. 2.14M jó magyar forint. Ha visszaolvasok hasonló 5.5 körüli rendszereket akkor ott bőven 2 alatt de inkább 1.8 körül voltak az ajánlatok. Reális amire várok, vagy az már régen volt?
Továbbá az összefoglalóban benne van, hogy melyik inverter gyártó milyen stb.. ugyan ez panelre esetleg nincs? Elég nagy a szórás, rengeteg féle panel létezik, de melyik ajánlott és melyik kerülendő? Inkább választanék nagyobb teljesítményűből kevesebb panelt mint sok kis teljesítményűt.

“Mindig is néptáncos akartam lenni, de rá kellett jöjjek, hogy olyan nép nincs, ahogyan én táncolok!”

(#7052) joghurt válasza kicsi kecske (#7051) üzenetére


joghurt
addikt

A tiéd 396 Ft/kWp-re jön ki. Mivel a forint kb. 10%-kal jobban teljesít a kora tavaszi árfolyamhoz képest, azokkal az árajánlatokkal összehasonlítva ezt figyelembe kell venned. Különben nekem nem tűnik annyira olcsónak ez az ajánlat.

A tej élet, erő, egészség.

(#7053) joghurt


joghurt
addikt

Froniushoz vajon mennyi garanciát éri meg venni? Alapból van 5 év ingyen, ami az esetleges alkatrész/gyártási problémákat biztosan lefedi.
Efölött lehet még évente 36 euróért (kb. 13 eFt) hosszabbítani +8 évig. Más elektronikai készülékek alapján úgy gondolom, a meghibásodás esélye épp itt kezd majd el számottevően megnőni.
A várhatóérték-számítás alapján tippeljük úgy, hogy addig az inverter árának 20%-át megéri kifizetni, azaz 13 év alatt vajon eléri a 20%-ot a meghibásodás esélye?

A tej élet, erő, egészség.

(#7054) joghurt válasza joghurt (#7053) üzenetére


joghurt
addikt

(Mármint mindez a kötelező 2 éven felül. Tehát 2+5=7 van ingyen, összesen 2+5+8=15-ig lehet hosszabbítani. Csak lejárt a szerkesztési idő.)

A tej élet, erő, egészség.

(#7055) Janusz001 válasza joghurt (#7054) üzenetére


Janusz001
őstag

Nálam 2+3év van alapból és maximum 10év vehető 480 euro ért.

Megint van új datamanager frissítés.

(#7056) #44448768


#44448768
törölt tag

Íme az aktuális fronius garancia infók Magyarország esetére.
www.fronius.com/~/downloads/Solar%20Energy/Terms%20of%20Warranties/SE_ToW_HU_ST.pdf

Az aktuális árakat mindenki megnézheti magának az online garancia hosszabbítás felületén.
Netto EUR árak vannak, tehát jelenleg ~500 Ft/EUR áron kell Forintosítani.
Online intézhető, bankkártyáyval fizethető.

(ha már van solarweb elérés az inverterhez, akkor...)
http://shop-se.fronius.com/eur_int_de/warrantyextension/

A "Grancia PLUSZ" (azaz a teljeskörű, nem fizetős) 15 évig hosszabbítható.
Éves lépésekben a garancia időn belül bármikor.
2 év alapból
+ 3 év gratis >> IDŐBEN történő regisztrálás esetén (30 hónapon belül)
+ 10 év fizetős >> IDŐBEN történő hosszabbítás vásárlás esetén

A "Grancia" (azaz a részben fizetős) 15 vagy 20 évig hosszabbítható.
Éves lépésekben a garancia időn belül bármikor.
2 év alapból >> ez még teljeskörú, nem fizetős
+ 5 év gratis >> IDŐBEN történő regisztrálás esetén (30 hónapon belül)
+ 8 év vagy +13 év fizetős >> IDŐBEN történő hosszabbítás vásárlás esetén
(+13 év lehet új korában azaz 30 hónapon belül, később már csak +8 év)

Vagyis lehet és célszerű is a telepítés után dönteni a hosszabbításról.
Sőt lehet akár az éppen meglévő meglévő garancia lejártáig is.

Tapasztalatom szerint a zemberek a nem fizetős "Garancia Plusz"-t kérik.
Mert elég húzósak lehetnek a részben fizetős "Garancia" számlái.
(röpködnek a 100 EUR-ok)

Hosszabbítást pedig elvétve vesznek végül.
Mondván inkább náluk álljon a pénz állampapírban, mint a froniusnál.
Az inverter meg alighanem úgyis olcsóbb lesz reálértékben évek múlva, ha kell.

példák "Garancia Plusz"-ra


[ Szerkesztve ]

(#7057) eumano


eumano
tag

Sziasztok!

Végigolvastam az összefoglalót viszont nem találtam a kérdésemre benne választ, így hozzátok fordulnék!

Olyan kérdéssel fordulnék hozzátok, hogy amennyiben a rendelkezésre álló 1 fázis 32 A-t kiegészíteném egy 5 kW-os napelemes rendszerrel abban az esetben a ház egyidejű áram felhasználása felugorna ~ 12 kW-ra?

Válaszotokat előre is köszönöm!

(#7058) Geresics válasza eumano (#7057) üzenetére


Geresics
Topikgazda

Szia,
a kérdésedre a válasz: nem.
A felhasznált energia előjele legyen mondjuk +, ebben az esetben a napelemes rendszer által előállított energia előjele - lesz. (Fordított számolásnál nyilván fordítva.)

Értsd helyesen:
Pl. egyszerre megy a sütő, a porszívó, a vasaló, és a hajszárító (elég multifunkciós az asszony), és ezek együtt fogyasztanak mondjuk 5kW-ot egy adott időpillanatban. Ekkor van neked 5kW-nyi áramigényed, amit normál esetben a szolgáltatótól vásárolsz. Aztán felteszel egy napelemes rendszert, és hideg van, fúj a szél, durván süt a nap, stb-stb, és épp termel 5kW-ot. Ebben az esetben a szolgáltatótól nem kell energiát venned (az adott időpillanatban), és mivel a teljese megtermelt energiát el is használod, nem is adsz el a szolgáltatónak energiát. Tehát a mérőórán az áramfelhasználásod pont 0 lesz, holott a valóságban épp 5kW. :K

[ Szerkesztve ]

*MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

(#7059) joghurt válasza #44448768 (#7056) üzenetére


joghurt
addikt

Én az alapján mondtam az árakat, amiket a regisztrációs felületen nekem kiír. És nálam benne van az áfa is:

Nem az érdekel, a "zemberek" mit szoktak, hanem hogy ezekkel a számokkal statisztikai alapon más szerint sem éri-e meg a hosszabbítás.
Mert vagy van 5 éves teljeskörű garanciám ingyen, vagy 7 évig csak a készülékre vonatkozó; vagy pedig van 15 évig tartó hosszabbításom 288/450 euróért - amihez kb. 20% eséllyel kellene elromlania a +10/+8 év alatt.

Egyébként pedig a magyar nyelvű weblapon épp a garanciális feltételek menüpontra dob egy "Maintenance" (magyarul 404-es) lapra. Köszönöm a közvetlen PDF linket (ezt már olvastam valahol.)
Az angol és a német nyelvű pedig eltér egymástól, ráadásul országról országra eltéréseket látok benne.

A tej élet, erő, egészség.

(#7060) eumano válasza Geresics (#7058) üzenetére


eumano
tag

Szia!

Köszönöm gyors válaszod!
Kicsit másképp kérdezem meg akkor a dolgot! :))
Amennyiben a képen látható az áramfelhasználás abban az esetben mi a helyzet?
Tehát a ház elhasználja a napelem által termelt áramot 5 kW, vagyis szolgáltató oldaláról 0 amit ők látnak fogyasztás szempontjából. Ilyenkor elvileg a villanyórámnál még jelen van a felhasználóható 7 kW áramom nem?

(#7061) Geresics válasza eumano (#7060) üzenetére


Geresics
Topikgazda

Igen. :K
Azonban ha jól sejtem, az elektromos autót rossz helyre rajzoltad, mert az is a ház hálózatáról vételez, hiszen az óra után (mért részen) van legfeljebb szétágaztatva, és 1f. órád van.

(#7059) joghurt
Eddig azért nem szóltam hozzá, mert picit másképp gondolkodom ebben a témakörben is, mint a legtöbben. Én 100%, hogy nem fizetnék gar.hosszabbításért ennyi pénzt. Az más kérdés, hogy hogy a legtöbben 2+3 év teljest kérnek, ami rendben is van, és én meg 2+5-re regisztrálnék, de ugye nekem nem kell kiszállási+munkadíj költséget fizetnem... (Ezért is maradtam inkább csendben.)

[ Szerkesztve ]

*MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

(#7062) #44448768 válasza eumano (#7057) üzenetére


#44448768
törölt tag

Az attól függ, hogy MENNYIT termel ÉPPEN a napelemed az adott pillanatban.

230x32/1000=7,36 kW a meglévő

Ami a napsütéstől függően lehet az 5 kW-os inverterrel éppeséggel 7,36-12,36 között bármi.
DE!!! nincs garancia sem a kW-ra sem az időszakra...
A napsütéstől függő szerencse kérdése.

Nem tervezhető, de saccolható... adott esetben az égre nézve.

(#7063) #44448768 válasza eumano (#7060) üzenetére


#44448768
törölt tag

Egy kellően okos e-autó töltés szabályozással.
Napos időben gyorsabb töltés lehetséges :-)
A működő háztartás mellett is...

(#7064) #44448768 válasza eumano (#7060) üzenetére


#44448768
törölt tag

Inkább így...

(#7065) eumano válasza #44448768 (#7064) üzenetére


eumano
tag

Köszönöm a szemléletes ábrát! :DD :C

(#7066) Geresics válasza eumano (#7065) üzenetére


Geresics
Topikgazda

na, hogy én se maradjak ki a sorból, még 2012-ben csináltam egy Móricka-rajzot (most csak átírtam a vízjelet), amikor még kizárólagos Growatt forgalmazó voltam! :B

A dugalj a képen nem más, mint a fogyasztók összessége, legyen az porszívó, vagy épp elektromos autó.

*MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

(#7067) turistakolbi válasza Geresics (#7066) üzenetére


turistakolbi
aktív tag

Szóval fűtöd a hideg vizet a tetőn elhelyezett napkollektorral ? :DDDDDD 2 IQ

Jó jó :D bocsi :D Lehet már volt hozzám hasonló okos aki ezzel viccelődött :D

Remélem nem raksz ki ezért ^^ nyugodtan töröld a kommentem :D

https://www.twitch.tv/muerte188

(#7068) Geresics válasza turistakolbi (#7067) üzenetére


Geresics
Topikgazda

bazz, rossz rajzot tettem be! :DDD
Amúgy aki egy kis csipkelődést nem visel el, az nyugodtan mondja le az internet-előfizetését, szóval itt biztos senki nem lesz pár ártatlan (on topic) poénért vegzálva, nyugi! ;)

*MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

(#7069) canniball válasza Geresics (#7066) üzenetére


canniball
nagyúr

Az inverter két oldalán mik azok az egyforma izék?

https://tinyurl.com/ycoexz4o *** Only the good die young...

(#7070) eumano válasza Geresics (#7066) üzenetére


eumano
tag

Köszönöm mindenkinek a segítséget!

Akkor ha jól értem a napelem által termelt áram mennyiségével nőhet a háztartás egyidejű áram felhasználása.
Ha minden optimális akkor ez maximum 12,36 kW lehet! :R

[ Szerkesztve ]

(#7071) dionaea


dionaea
őstag

Sziasztok tanácsot szeretnék kérni
Kaptam egy ajánlatot napelem rendszerre. 18 panel solaredge inverter,optimalizált a kezdő részletért be is fizettük,érre kaptuk az infot hogy ezt a rendszert nem tudjak kiépíteni. A garázsra került volna ami é-k i tájolású eredeti terv az volt hogy 9 panel egyik 9 a másik oldalra került volna. Most amit kaptam hogy Fronius symp 6.0.3 M invertert tudnának használni de azt nem lehet optimalizálni.
Viszont ez így nem hiszem hog, jó mert vagy az egyik oldalt süti a nap optimálisan vagy a másikat de ig, a termelés sose lesz jó.
Tehát a kérdés most mi legyen 😉
Állítólag ez az inverter jól kezeli az ilyen panel felhelyezést De akkor sem fogja adni azt a teljesítményt mint az optimalizált.?!.

Az eredeti szerződést írtam alá fizettem ki tehát nem ezt a mostanit

(#7072) Geresics válasza canniball (#7069) üzenetére


Geresics
Topikgazda

DC/AC dobozok, talán Schneider Kaedra katalógusból. Ezekben vannak a sztringenkénti olvadóbetétek, a túlfeszültség elleni védelem, és az AC kapcsoló (nem azonos a főelosztóban lévő kismegszakítóval).

(#7071) dionaea
Semmiképp sem fogadnám el a helyedben! A SolarEdge rendszer jóval drágább, ami nem véletlen! Magasabb műszaki tartalom, ami magában foglalja a napelemenkénti teljesítmény-optimalizálást, és a napelemenkénti monitoringot is, hogy csak a két legfontosabbat említsem, de a garanciaidő is alapból hosszabb! Azt tanácsolom ragaszkodj ahhoz, amire szerződtél!

*MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

(#7073) dionaea válasza Geresics (#7072) üzenetére


dionaea
őstag

Új ajánlatot kaptam ami olcsóbb illetve ezt a magyarázatot.

"Az ok amiért nem tudjuk az optimalizálós rendszert kivitelezni:

Fontos, hogy főleg K-NY tájolás esetében (vagy bármely 2 munkapontos 180 fok tájolási eltérés kapcsán), ahol egyszerre sosem süti a paneleket direktben a Nap, meglegyen tetőfelületenként a minimális sztring hossz! (Például DK-DNY egybeköthető, de DK-ÉNY már nem)
1 fázisnál P404 optival minimum 6 panel (minimum 12 panel kell 6-6 bontásban), 3 fázisnál P404 optival pedig minimum 14 panel (minimum 28 panel kell 14-14 bontásban) szükséges, ha 180 fokos differencia van a síkok közt. "

(#7074) Geresics válasza dionaea (#7073) üzenetére


Geresics
Topikgazda

Legyél kedves pontosan leírni a részleteket. Milyen napelem, milyen optimalizáló, milyen inverter szerepelt az ajánlatodban? Mit szeretnének ehhez képest? Van-e változás a napelemben?

*MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

(#7075) dionaea válasza Geresics (#7074) üzenetére


dionaea
őstag

Tehát Solar edge Se7k ra kaptam ajánlatot optimalizalt.AEG panel mono 335wp.re
Az optimalizálót nem tudom pontosan de panelenként optimalizált.

Mostanira amit írtam invertert és 340wp AEGmono panelt adtak. Olyan 250 e ft al olcsóbb ajanlat az új de nem optimalizalt.

Sajna most autóban vagyok...

(#7076) Kaci84


Kaci84
őstag

Most írom az árajánlatkérőt mnnsz lapján. Kérdezi a napelem és inverter márkát milyent szeretnék. Itt az oldalon és kérdeztem már, de sajnos nem jött magyarázat. :(

Leírtam, hogy a lehető legjobb márkákat szeretném ami viszonlyag ésszerű áron belül van még, továbbá mivel a tetőn nem bír el annyit ami nekem kell ezért egy adott méretbe a legnagyobb termelést szeretném zsúffolni ami csak lehetséges ésszerű felárért. (Pl. a 150e/panel LG sajnos már nem ésszerű). Szerintem elférne egy teljesítmény optimalizáló is.
Egy itteni fórumtárs szerint elféne 30 panel a tetőn ami 11kWp rendszer lenne.

Tető DNY 30m2, DK 16m2, 35°

(#7077) stickermajom válasza Kaci84 (#7076) üzenetére


stickermajom
addikt

Szinte teljesen mindegy mit írsz az mnnsz honlapján, arra fognak ajánlatot adni, ami nekik épp van, vagy beszerezhető. Én is kértem optimalizált monokristályos panellel szerelt rendszerre ajánlatot, a 20-ból olyan 5-6-nak sikerült ezt eltalálnia.

(#7078) Kaci84 válasza stickermajom (#7077) üzenetére


Kaci84
őstag

Értem, akkor melyik márkát vagy márkákat keressem? Mivel sok olyan cég van ahol kiírják milyen márkákkal dolgoznak vagy választhatóak. Na meg oké, de akkor a válasz ajénlatokból honnan tudjam melyiket dobjam ki?

(#7079) stickermajom válasza Kaci84 (#7078) üzenetére


stickermajom
addikt

Ami itt a fórumban menni szokott leginkább inverterből az a Fronius és a SAJ. Előbbivel egészen biztosan nem lőhetsz mellé. Ha szükség van panelenkénti optimalizálásra, akkor SolarEdge. Panel szerintem szinte bármelyik, kristályra úgyis pár forrás van csak. Rákeresel a gyártóra, illetve itt kulcsszóként, akkor fogsz találni rólul leírást.

Ajánlatokra pedig a jó öreg Excelt ajánlom. Én összegyűjtöttem minden adatot az inverterekről, panelekről, Ft/kWp-t számoltam, stb.

(#7080) canniball válasza Geresics (#7072) üzenetére


canniball
nagyúr

Akartam írni, hogy nekem csak egy kupac bizgerét szereltek fel, de rájöttem lehet csak egynek látszik, aztán bekötve nem értek hozzá hogy van. Alkalomadtán majd lehet még visszatérek egy fényképpel.

https://tinyurl.com/ycoexz4o *** Only the good die young...

(#7081) #44448768 válasza dionaea (#7073) üzenetére


#44448768
törölt tag

Aki ezt így leírta az jól láthatóan
- vagy kurvára nem ért hozzá
- vagy szándékosan hazudik
- vagy esetleg mindkettő

Tehát elkerülendő.

Csakhogy közérthető legyek...

[ Szerkesztve ]

(#7082) dionaea válasza #44448768 (#7081) üzenetére


dionaea
őstag

Hát nekem Kínai úgy gondolom a probléma hogy nincsen nekik az az inverter amire szereződtünk az új meg nem tudja azt amire szereződtünk igy ezt tudják biztosítani. Viszont a tájolás miatt nekem optimalizált panel kell,ugy gondolom. Cég nevet direkt nem írok.

(#7083) Kaci84 válasza stickermajom (#7079) üzenetére


Kaci84
őstag

Oké inverter SolarEdge. Az rendben hogy panel majdnem mindegy, de a piaci áruk nem egyforma. Ha viszont kapok árajánlatot akkor honnan a fittyfenéből tudjam hogy drága vagy olcsó. Vagy egy másik panelből ráférne több. Vagy egy másik lehet azonos méret mellett nagyon kWp-tud.

(#7084) kicsi kecske válasza stickermajom (#7079) üzenetére


kicsi kecske
tag

Na igen meg a huawei amiben elvileg van olcsóbb panelenkenti optimalizalas is. Legalábbis valakitol amvagy valahol olvastam ezt.
Bloomberg es mnnsz tier1 panel gyártó lista alapjan elvileg van különbség a panelek között. Kérdés h pl 2 azonos teljesítményű kWp értékű panel miben mas es melyiket érdemes valasztani. Pl SE es Longhi. Mind2rol jot olvastam de ennel többet nem tudok kiokoskodni en sem.
Másik kérdés az en fejemben h pl kellene e nekem panelenkenti optimalizáló 150-200k ert. DK tájolás kb 12-14 panel es nincs arnyek egy string. Sok itt is a nyitott kérdés az ember olvasgat sok helyen csak a sok fel infobol nem mindig jo konkluzio szuletik 😊

“Mindig is néptáncos akartam lenni, de rá kellett jöjjek, hogy olyan nép nincs, ahogyan én táncolok!”

(#7085) #44448768


#44448768
törölt tag

A világ várható folyását tekintve... szerintem.

Inverter ügyben jobb, ha nem a kínai márkákban gondolkodik az emberfijja az olyan cuccoknál, amiknél hosszútávon számít a garanciára-támogatásra és esélyes, hogy kellhet is.
De immár az USA kezd kockázatossá válni az EU-ból nézve.

Ígyhát normál sztring inverterből pl. az európai (osztrák) FRONIUS a nyerő nálam.
Pláne, hogy vannak ügyes extra- és jövőálló képességei.
Jó a minősége, könnyen javítható és van is kiterjedt szerviz hálózata szükség esetére.
Azaz összességében remek az ár/érték aránya.
Az "occó kínai" izékhez képest.

Rakható rá optimalizált napelem is vagy optimalizálók, akár minden napelemre is.
HA optimalizálni kell éppen részben/egészében a sztringen.
Ha nagyon muszáj TIGO esetén még a napelemenkénti monitoring is lehetséges.

A másik inverter ami még szóba a jön SolarEdge.
Akkor, ha igény van az ő igazi extrájára az optimalizálónkénti monitoring lehetőségre is.
Ez a sok napelemes rendszereknél válhat fontossá.
(bár a fentebb jelzett TIGO is jön fel e téren)

Amit egyelőre kerülök kinai a HUAWEI...
Jónak tűnik, de lásd az elejét az éleződő EU/Kína/USA kereskedelmi-politika háború kapcsán.

(#7086) #44448768 válasza kicsi kecske (#7084) üzenetére


#44448768
törölt tag

Napelemből mostanság valóban a LONGi az egyik minőségi, korszerű, elegáns és jó ár/érték arányú termék a magyar piacon.

(#7087) Geresics válasza dionaea (#7075) üzenetére


Geresics
Topikgazda

Azért írtam, hogy legyél kedves pontosan leírni a részleteket, mert félinfókból tökre nem tudok érdemben segíteni.... :(
Először ezt írod:
"A garázsra került volna ami é-k i tájolású eredeti terv az volt hogy 9 panel egyik 9 a másik oldalra került volna."
Nem tudom hogy mit jelent az "é-k i tájolás", pláne, hogy a 2 oldalára kerültek volna a panelek. Most akkor merre néz a tető? Hány fokos a tető dőlésszöge? Egyáltalán hogy néz ki egy "é-k i tájolás", aminek 2 teteje van? Nincs egy fotód? Egy Google Maps műholdfelvételed? Egy Móricka rajzod akár Paint-ből?

Következő kommentben a kivitelező már "K-NY tájolást" ír, ami sokkal általánosabb, mint az é-k, de ő ugye a kivitelező, aki azt írja le, ami neki jó. Ezért is kérdeztem!
Aztán ahogy (#7081) dranga > dionaea (#7073) is írta, a kivitelező vagy hülye, vagy hazudik! Egyrészt nem értem, hogy miért a P404-et választja, és miért nem a P370-et? Ez van raktáron? Másrészt a P404-nek 1 sztringbe minimum 13 panel kell (de legyen 14, ahogy írja), ami még mindig kevesebb, mint a 18, ami Nálad lesz! Az oldalankénti bontás meg szimplán hülyeség, hát pont erről szól a SolarEdge! Konkrétan az a legjobb, ha több tájolást kell 1 sztringbe kötni! :W
Azt már meg sem merem kérdezni, hogy a Fronius esetében 1, vagy 2 sztringbe kötnék-e? Mindkettő simán támadható...

Mond szépen meg nekik, hogy tartsák maguk a szerződésben vállaltakhoz, mert ezzel (árcsökkentés ide vagy oda) Neked konkrétan csak rosszabb megoldást tudnak kínálni, mint a SE rendszerrel!

*MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

(#7088) Geresics válasza Kaci84 (#7076) üzenetére


Geresics
Topikgazda

"Kérdezi a napelem és inverter márkát milyent szeretnék" - ha nem tudod, hagyd üresen. Mondjuk úgyis mindenki azt fogja ajánlani, amit használ, kevesen veszik a fáradtságot, hogy megkérdezzék: miért azt jelölted be?

(#7077) stickermajom
Tök igazad van! :K Viszont azt sem szabad elfelejteni, hogy sokan úgy kérnek dolgokat, hogy lövésük sincs, hogy mit kérnek... ;)

(#7078) Kaci84
Kell az optimalizáló? Szeretnél napelemenkénti teljesítmény maximalizálást? És monitoringot? Ha igen, akkor SE. Ha nem, akkor Fronius, vagy Huawei. A SAJ nálam továbbra is homály zóna, nem ismerem eléggé ahhoz, hogy ajánlani merjem. Growattból is csak a régieket ismerem, az újakat már nem (mondjuk ott az importőrt viszont bár ne ismerném)
Napelemekről pedig már vagy 100x leírtam, hogy mi az én álláspontom. Amúgy meg minden telepítő szerint az a jó, amit ők használnak. Dranga pl. azért dícséri orrba-szájba a Longit, mert ő azt használ. Ettől se jobb, se rosszabb nem lesz persze!

(#7080) canniball
Fotózd le, és küld át, aztán jól kiokumuláljuk majd! :DD

(#7083) Kaci84
"fenéből tudjam hogy drága vagy olcsó" - ezt is számtalanszor leírtuk már: Ft/kWp egységárat kell nézni, és össze lehet hasonlítani.
"Vagy egy másik panelből ráférne több. Vagy egy másik lehet azonos méret mellett nagyon kWp-tud." - erre valók az adatalpok. Én sem vagyok csodabogár, én is mindig keresek adatlapokat, amikor valakinek segítek. Gondolj csak bele, hogy hány adatlapot nézek át csak azért, hogy Nektek érdemben válaszoljak? Amikor valaki elküld 5 ajánlatot 5 napelemmel, és 5 inverterrel? Nem véletlen, hogy munkaidőben nem szokott időm lenni érdemben válaszolni! ;)
Szerencsére az internet és gugli világában élünk, így a méret, és egyéb dolgokra Te is könnyen találsz választ! De ha nem, akkor sincs baj, azért van ez a fórum, hogy segítsünk egymásnak! Csak lécci-lécci, konkrét kérdéseket tegyetek fel, mert nagy általánosságban, minden lehetőséget kivesézve válaszolni egyszerűen nincs időm! Ami válaszokat nektek 3 perc elolvasni, azt nekem 1 óra megírni (ez a komment pl. 30 perc volt), és bár nagyon szívesen segítek mindenkinek, de azért mást is szeretnék csinálni a szabadidőmben...

Szólottam, uff! :DDD

[ Szerkesztve ]

*MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

(#7089) dionaea válasza Geresics (#7087) üzenetére


dionaea
őstag

Igen bocsánat. Tegnap telefonról tudtam írni és egy picit csapongtam, illetve kapkodtam.

Én írtam rosszul. A tájolás Kelet-Nyugati. A tető kb 30-35 fokos.
Két oldalra került volna fel a Tető egy oldal mérete 6 méter hosszú 4 méter magas. Cserepes lemez.

Tegnap beszéltem a kontakttal telefonon. Igazából azt éreztem, hogy nincs nekik SE inverter.Azt mondta telefonba, hogy Ők eredetileg Growatt inverterre adták az ajánlatot. De a szerződésben SolarEedgeSE 7K van. Most vagy Ő keveri vagy tényleg arra adták és most kaptak észhez, hogy nincs is nekik, vagy nem tudom.

Ma feketén-fehéren elmondjuk azt szeretnénk amire szerződtünk, ha nem tudják biztosítani akkor nagyon nehéz helyzetbe leszünk mert a befizetett összeget vissza kell követelni, és az biztos bonyolult, ahogy a magyar cégeket ismerem. Meglátjuk mi lesz.

(#7090) Geresics válasza dionaea (#7089) üzenetére


Geresics
Topikgazda

Szerencsére olyan világban élünk, ahol a kivitelezőket kiszolgálják a nagykerek, és szívesen adnak el nekik SE invertert is ;)

*MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

(#7091) turistakolbi válasza dionaea (#7089) üzenetére


turistakolbi
aktív tag

Figy. Szerződés nem teljesítés esetében a PTK egyértelműen fogalmaz.
Csak az a baj, hogy mire a bíróságon ezt végigzongorázod évek.
És az a cégnek sem jó, kivéve ha másnap már más néven fut majd a cég.

Szóval Fizessék vissza a teljes összeget és békével mentek külön külön. vagy, közös megegyezéssel szerződés módosítás, megfelelő műszaki tartalommal.

Nagyon fontos, hogy a szerződésben foglaltak 100%-ban megegyezzenek a teljesítéssel/kivitelezéssel. Egy későbbi garanciális eseménynél majd ott áll a fószer, a szerződésben SE van. ez itt a falon Growatt.. ezt nem ő csinálta, és kiszámlázza a kiszállást + monitoring díjat és meg tovább boldogan :D

Ragaszkodj a szerződésben foglaltakhoz az utolsó betűig.
Vagy. Szerződés módosítás, azonban negatív irányba nem térhet el (pozitív irányba eltérhet)

[ Szerkesztve ]

https://www.twitch.tv/muerte188

(#7092) kicsi kecske


kicsi kecske
tag

Elég sok hozzászólást olvastam vissza, de így sem körvonalazódott ki bennem az érv, hogy kell-e nekem cella optimalizálás vagy sem.
Azt már sikerült visszaolvasgatva megfejteni, hogy 4 féle van ebből.. SE, Huawei, TIGO és MAXIM.
Ami nem tiszta. Mikor érdemes ezt választani? Nyilván SEhez kell akkor SE inverter is ami úgy számoltam, hogy a legdrágább a 4 közül.
Nálam a tervezett helyen nem lesz árnyék, egy tetőre kerül minden napelem és D-DK tájolású a tető. Az optimalizálás egyet jelent a monitoringgal is? Jövőtállóság szempontjából nyilván hasznos, hogy ki tudom majd szűrni, hogy ha egy panel beszarik és nem kell egyesével tesztelgetni stb.. de hát erre van a szerviz cég meg a garancia. Az, hogy liveba látom, hogy melyik panel mennyit termel, hasznos de nem életbevágó.
Amennyiben nem SE rendszert vásárolok hanem mondjuk Froniust akkor ahhoz utólag is lehet tenni cella optimalizálót? Illetve ha külön is szerelhető akkor monitorozó rendszert?

“Mindig is néptáncos akartam lenni, de rá kellett jöjjek, hogy olyan nép nincs, ahogyan én táncolok!”

(#7093) Semin


Semin
senior tag

Nekem az lene a kérdésem hogy 1x32A-re mekkora rendszert lehet építeni? ill hogy ezek kb milyen árban vannak nagyságrendileg :)

Előre is köszi!

(#7094) Geresics válasza kicsi kecske (#7092) üzenetére


Geresics
Topikgazda

Cella optimalizálás valójában nincs. Az egy magyar marketing találmány.
A MAXIM az cellasor optimalizál (a napelemen belül vannak a cellák, azt osztja 3 részre), és árnyékos tetőre ez a legjobb megoldás.
A SolarEdge, a Tigo, a Huawei megoldása napelemenként optimalizál. Ezek is jók rányékra, de a Maxim egy picit jobb, mert az napelemen belül 3 területet optimalizál, az SE és társai pedig 1 napelemenként. Viszont ezek sokkal jobbak olyan esetben, ha a napelemek más-más irányba néznek!
Nincs árnyékod? Nem kell Maxim. Minden napelem egy irányba nézne? Nem kell SE (Tigo, stb). Nem szükséges a napelemenkénti monitoring? Megint csak nem kell SE.
Egy hagyományos sztring inverter ezen esetekben tökéletes. Ha később mégis kell valami, akkor pl. egy Fronius (vagy Growatt, vagy SAJ, vagy akármi) mellé tudsz még mindig Tigo-t tenni. Ha kellene mégis monitoring, akkor a Tigonak is van olyan megoldása - nyilván jelentős felárért (sosem használtam még).

(#7093) Semin
1 fázisra maximum 5kVA (5kW) névleges AC csatlakozású invertert lehet csatlakoztatni. DC oldalon persze lehet ennél több, tehát ideális déli tájolás esetén is mehet rá 6kWp napelem, de egy K-NY tájolású 60°-os tető esetén simán mehet rá akár 8-10kWp is!

*MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

(#7095) Semin válasza Geresics (#7094) üzenetére


Semin
senior tag

Köszönöm! :R :R :R

[ Szerkesztve ]

(#7096) doxapara


doxapara
újonc

Sziasztok!
Teljesen laikusként kérdezek. Régóta gondolkodom a napelemes rendszerben, és most az Ltp kiutalása után úgy néz ki, bele is vágok, a napokban belengetett támogatásra már nem akarok várni, mert év végéig el kell költenem az Ltp-t és értelmesebb felhasználást nem tudok.

Szóval 3540 kwh a jelenlegi éves fogyasztásunk. Kb 10 %-s fogyasztásnövekedéssel számolok a közeljövőben (klímafűtés ősszel/tavasszal, illetve valamikor egy infraszauna. Villanyautó közeljövőben nincs tervben). A kb 30 fokos, cseréppel fedett -20 DK (tehát inkább D mint K) tájolású nyeregtetőt egy ÉK-re néző, háromszög alakú kutyaólszerű erkély töri meg, így összességében kb 25 m2 tetőfelület van, árnyék, kémény nincs, 3x16A van. Ha jól értem a jrc kalkulátort (10%-s veszteséggel számolva) erre egy 3,2 kwp-s rendszer elég lenne, még az esetleges 10%-s bővítés után is.
Két ajánlat tűnik jónak : 1, 10xJA Solar 325 W (PERC) mono + Fronius Primo 3,6-1, ár : 1,2 mio (mondjuk ebben nincs benne a WIFI+ DC túlfesz elleni védelem EZ KELL?), cég : MEPESOLAR illetve, 2, 8xLONGI Solar 370 W (PERC) mono + SAJ Sununo Plus 3K-M, ár : 1,2 mio (mondjuk ebben minden benne van) cég : Energooptimo.

Kérdés/1 : Melyik a jobb rendszer? Ha a 2-nál a hiányzó tételeket is beleveszem, akkor fajlagosan ugyanott vannak, meg a Froniusnak jó a híre - ennyit olvastam ki eddig a fórumból, de mit mond, aki ért hozzá?.

Kérdés/2 : Ha jól gondolom az 230V*16A=3,68 kwp éppen okés egy 3,6-s inverterhez, szóval, maradhatok az 1F-s invertereknél, mert a 3F-k ugye jóval drágábbak.

Kérdés/3 : azt jól gondolom, hogy amúgy érdemes nagyobb, mondjuk 280 W-s helyett 325W-s napelemeket feltenni, hogy adott teljesítmény mellett minimalizáljuk a panelek szamát, hogy maradjon hely egy esetleges távoli bővítésre vagy ez nemilyen egyszerű?

köszi előre is

(#7097) Combi1978


Combi1978
újonc

Sziasztok! A tegnapi nappal elindult a rendszerem. 3,7kWp , Solax X1-3,6-T, 12 darab 310Wp monokristályos napelem.(Nem egy erőmű tudom..) Megrendelèstől az első használatig kèt ès fèl hónap volt.Most ismerkedtem vele..(monitorozása,topic olvasása....stb).Hát ebben a ta...kony időben is van termelèse,azt csak lestem.Majd valahogy megpróbálok kèpet is beszúrni,hátha lesz hozzászólás. :)

(#7098) Combi1978


Combi1978
újonc


Remèlem a hozzáèrtőknek mondanak valamit a kèpek. :B [kép]

(#7099) kardkovacsi válasza eumano (#7070) üzenetére


kardkovacsi
senior tag

Pontosan, mintha lenne még egy betápod. A probléma ott van, hogy ha nincs valami okos szabályozás akkor jön egy kis felhő és leveri az egész ház biztosítékát.

(#7100) kardkovacsi válasza #44448768 (#7085) üzenetére


kardkovacsi
senior tag

"Amit egyelőre kerülök kinai a HUAWEI...
Jónak tűnik, de lásd az elejét az éleződő EU/Kína/USA kereskedelmi-politika háború kapcsán." - egyetértek. Pont ezt fejtegettem én is pár napja illetve az általános Huawei mentalitást.

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Napelem
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.