Hirdetés

2024. május 4., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Napelem

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 03:32:25

LOGOUT.hu

Általánosságban a napenergiáról (alapinformációk)
Kezdjük Ádámtól, Évától! Napenergiát nagyon sok mindenre lehet hasznosítani, nagyon sokféleképpen, de ezek közül a legelterjedtebb a napelem és a napkollektor.
Napelemmel villamos energiát lehet előállítani, napkollektorral hőenergiát állítunk elő, amivel vizet vagy levegőt lehet melegíteni, amit a használati meleg víz melegítésére, vagy épp fűtésrásegítésre lehet használni. Utóbbi előnye, hogy rendkívül magas hatásfokkal (<95%) tudja a beeső napsugárzást hasznosítani, hátránya, hogy akkor adja a legnagyobb meleget, amikor süt a nap – jellemzően amikor nincs rá szükségünk (nyáron)! Mosodáknak, autómosóknak (ahol sok hőenergiára van szükség nyáron is) ideális befektetés! Háztartásoknak már több problémát hordoz, mint előnyt, mert a nyáron keletkezett energiával valamit kezdeni kell, különben néhány év alatt saját magát fogja károsítani a rendszer!
Könnyű megjegyezni, hogy melyik-melyik, mert anno iskolában majdnem mindenkinek volt napelemes számológépe! Ez a topic a napelemekről szól! ;)

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#7801) joghurt válasza #44448768 (#7798) üzenetére


joghurt
addikt

Ha drágábban adsz el egy lakást, mint anno vetted, ott is van lehetőséged a költségek tételes elszámolására (pl. felújítás) az adóalap csökkentése érdekében - még ha nem is üzleti céllal teszed az egészet.

Na jó, beküldök egy állásfoglalás-igénylést a Navhoz, és akkor megnyugtathatóan rendezhetjük a kérdést.

Egyébként ez a kérdés nem csak egy adóelőleg-nyilatkozaton lényeges, hanem majd magán a tényleges adóbevallásban is.

A tej élet, erő, egészség.

(#7802) privatposta válasza #44448768 (#7798) üzenetére


privatposta
tag

köszi.
Látom te még tele vagy energiával

Az a baj, hogy ezzel a segítő emberek maradék kedvét is elveszik, és akkor jönnek a megmondó emberek. Annyi fórumon ezt tapasztalom, ezért már inkább nem is segítek senkinek...

[ Szerkesztve ]

(#7803) #44448768 válasza joghurt (#7801) üzenetére


#44448768
törölt tag

Az "ingatlan értékesítés" és az "önálló tevékenység" az két külön műsor, eltérő szabályokkal.

(#7804) FRENK1988 válasza privatposta (#7794) üzenetére


FRENK1988
veterán

Igen ezt szeretném kitölteni, de akkor csak feleslegen paraziták ettől a sok lehetőségtől. Az e-on számlán található összegnek a 10%at kell beírni?

Nem a lóerő öl, hanem a NYOMATÉK! :)

(#7805) privatposta válasza FRENK1988 (#7804) üzenetére


privatposta
tag

Az 1. opciót bekarikázod, illetve beikszeled. A vagy utáni résznél pedig az összeget kihúzod. A többire írtam, hogy értelemszerűen feltöltöd adatokkal
Nekem így nézett ki:

[ Szerkesztve ]

(#7806) joghurt válasza #44448768 (#7803) üzenetére


joghurt
addikt

Csak nem volt képes senki érdemi választ adni, így kénytelen voltam magam utánanézni. Naszóval, az önálló tevékenység esetén is el lehet számolni tételes költségeket (pl. új hegedűt vesz a zenész). Viszont csak a tárgyévre. Ez napelem esetén azért bukó, mert a beruházás mondjuk idén volt, a következő elszámolás (így a jövedelem) viszont már csak jövőre lesz.

@privatposta: Engem tényleg érdekelt a kérdés, hiszen én is érintett vagyok. Adózási ügyekben viszont a magyarázat nélküli "x-eld azt, és kész" számomra nem elég megnyugtató. Azért köszönöm a válaszod.

A tej élet, erő, egészség.

(#7807) #44448768 válasza joghurt (#7806) üzenetére


#44448768
törölt tag

Éppen ezt vezettem le itt...
https://prohardver.hu/tema/napelem_de_csak_finoman/hsz_7798-7798.html

(#7808) KEndre válasza privatposta (#7805) üzenetére


KEndre
HÁZIGAZDA

A 10% költségátalány választásával a magánszemélynél az adóalap a bruttó térítés 90 %-a lesz, arra számolják majd, hogy mennyi SZJA-t vonnak le az összegből. Példa: 1000 Ft-ért adtam áramot a szolgáltatónak, akkor abból 865 Ft-ot kapok meg. (Az adóalap 900 Ft, erre a 15% SZJA pedig 135 Ft).

Légy óvatos, sokan pályáznak a nehezen megszerzett pénzedre! Tudd, hogy csak te vagy képes megvédeni magad!

(#7809) Találtgyerek


Találtgyerek
addikt

Sziasztok!

Először is elnézést,ha nagy butaságot kérdezek! Elolvastam az összefoglalót és ott nem találtam választ a kérdésemre.
Jövőre tervezünk egy jól szigetelt 90m2-es könnyűszerkezetes házat épülni egy ismerős kivitelező által.
Felmerült az ötlet,hogy elektromos villanykazánnal,padlófűtéssel oldanánk meg a fűtést.
Ennek a költségét szeretnénk napelemes rendszerrel csökkenteni vagy nullára kihozni.
A kivitelezőnk nem szokott a napelemes részével foglalkozni,ezért nem tudott választ adni a kérdésemre,ami a következő lenne:
A napelemes rendszerre hány %-os áfa vonatkozik?
Új ház építésekor erre is vonatkozik az 5% áfa,ami 2021-től lesz érvényben?
Mivel a banktól mindenképp kell hitelt kérelmeznem,akkor ebbe kalkuláljam bele a napelem rendszer árát is vagy ezt külön kellene vennem? Olvastam,hogy erre lehet kamatmentes hitelt felvenni.
Nagyon kezdők vagyunk a feleségemmel az egész ház,építkezés,bank dologban és szeretnék kicsit tájékozottabb lenni.

06-3o/9759I39

(#7810) kardkovacsi válasza Találtgyerek (#7809) üzenetére


kardkovacsi
senior tag

"Új ház építésekor erre is vonatkozik az 5% áfa,ami 2021-től lesz érvényben?" - szomszéd így csinálta egy éve, hogy 5%-al tolta be a napelemes rendszerét is.
Azért olvass vissza fűtéssel kapcsolatban, erről is volt szó párszor.

(#7811) b.


b.
félisten

Szerintetek, lehet gond abból, ha más szerelővel/ céggel dobatnék rá még 2,2 kW napelemet a TE által létrehozottra?
van még szabad String és egy barátom regisztrált szerelő, plusz ugye sarc nélkül beszerzési áron adna pont lyen maxim paneleket mint ami fent van, baráti áron( ingyen) rakná fel, még felrakáshoz szükséges sinek nagy részt is csak úgy adná. Igazából a plusz 2, 2 kW 8x 37 ezer forintomba kerülne plusz egy csülökpörkölt a csapatának.

Ami kérdés hogy szerintetek kikötheti egy cég hogy csak tőlük vásárolt cuccal bővíthetem a rendszert ? elveszhet e ilyenkor a garanciám?

"A számítógépek hasznavehetetlenek. Csak válaszokat tudnak adni." (Pablo Picasso) "Never underrate your Jensen." (kopite7kimi)

(#7812) Rolly válasza b. (#7811) üzenetére


Rolly
veterán

Szerinted? átdtál egy X rendszert valaki hozzányúlt... gari se lesz :) bár szerelésre nem sok garit adnak :)...

gari ettől függetlenül ha nem a bővítés miatt lesz gond az inverterrel akkor annak illetve a panelokra a garinak érvényben kell maradnia

(#7813) LOTR válasza Rolly (#7812) üzenetére


LOTR
addikt

amennyit spórol a bővítésen, átlagos árakhoz képest, annyiból egy inverter is kijön, ha esetleg a mostani tönkremenne és ha a garit is vesztené a bővítés miatt (legrosszabb esetben)

ilyen kedvező áron (~135k/kwp) napelemes rendszert telepíteni ajándék - persze ez csak az én véleményem (meg persze az is kérdéses, hogy pontosan miből illetve mekkora mennyiségű csülökpörkölt kell, nehogy megdobja a költségvetést)

One Ring to rule them all

(#7814) Elemental válasza LOTR (#7813) üzenetére


Elemental
addikt

Talán le lehetne alkudni körömpörire :)

[ Szerkesztve ]

(#7815) Találtgyerek válasza kardkovacsi (#7810) üzenetére


Találtgyerek
addikt

Köszönöm a gyors választ! :R
Sokat visszaolvastam itt a fórumon. Láttam,hogy nem ajánlott az elektromos villanykazánnal való fűtés. Gáz sajnos nem megoldható egyenlőre és kémény sincs.
Hőszivattyún is gondolkodtam. Azt mondták annak se olyan kevés a fogyasztása és ha elromlik nem annyira olcsó,mint egy elektromos kazánt cserélni.
Milyen megoldások lehetnek még,amik ilyen feltételek mellett szóba jöhetnek?

06-3o/9759I39

(#7816) b. válasza Rolly (#7812) üzenetére


b.
félisten

a garancia a panelekre és az inverterre a gyártóhoz szól ha jól tudom, nem a kivitelezőhöz.
Aki felrakja a barátom hivatalos regisztrált szerelő, napelemeket( is) telepít , ezért kérdezem ilyenkor mi van. A "szerinted" kezdetű lekezelő megnyilvánulásokat engedjük el, nem annyira egyértelmű dolog ez szerintem, ha teljesen külön körön egy teljesen különálló telepítés történik és a meglévő szabad sztringre történik a bekötése. Még a kábel levezetést is külön csatornában oldanánk mega mostani érintetlen maradna.

[ Szerkesztve ]

"A számítógépek hasznavehetetlenek. Csak válaszokat tudnak adni." (Pablo Picasso) "Never underrate your Jensen." (kopite7kimi)

(#7817) kardkovacsi válasza Rolly (#7812) üzenetére


kardkovacsi
senior tag

Nekem 10 év garanciát adott a Pentele a szerelésre. A panelokra (Sharp) meg az inverterre gyártói garancia van.
Az egy ilyen esetben biztos nem veszne el viszont a szerelés az egyből kuka, szerintem. Mondjuk a szerelés garancia meg mikor jöhet elő? Ha letépi a szél a panelokat a helyükről? Arra meg lehet biztosítást kötni.

(#7818) kardkovacsi válasza Találtgyerek (#7815) üzenetére


kardkovacsi
senior tag

Hőszivattyú minimum harmadolja a villany igényt. Drangának volt egy hosszabb leírása, hogy kb. milyen arányok vannak.

(#7819) kardkovacsi válasza b. (#7816) üzenetére


kardkovacsi
senior tag

Csak úgy kíváncsiságból. Mennyibe kerülnek ezek a maxim panelok és mekkorák? Ez az ami cella optimalizált?

(#7820) LOTR válasza Találtgyerek (#7815) üzenetére


LOTR
addikt

ha megfelelően szigetelt a ház és felületfűtés is van (legalább padló), akkor fűtőpatronos megoldás is jó lehet, ebben nagyjából semmi nincs, ami elromoljon és egy napelemmel ott is ki lehet hozni "rezsimentesre"
egy ismerősömnek ilyenje van, nála klíma sem kell, mert nyáron sincs 25-6 fölött

épületgépész - energetikus ezekre valószínűleg választ tud adni, mit, hogyan lehetne

One Ring to rule them all

(#7821) Találtgyerek válasza kardkovacsi (#7818) üzenetére


Találtgyerek
addikt

Az a baj a hőszivattyúval, hogy ha azt választjuk, akkor nem marad pénzünk a napelem rendszerre. Csak addig akarok nyújtózkodni,amíg a takaróm ér. Nem szeretnék nyugdíjas koromig hitelt törleszteni.

LOTR : Köszönöm a hozzászólást,ennek is utánajárok!

[ Szerkesztve ]

06-3o/9759I39

(#7822) Borisz76 válasza Találtgyerek (#7821) üzenetére


Borisz76
veterán

" Jövőre tervezünk egy jól szigetelt 90m2-es könnyűszerkezetes házat épülni egy ismerős kivitelező által. "

Ismerősöm épített egy hasonlót....9X nm , könnyűszerkezet.

Az első tél után annyit mondott csak, hogy soha többé könnyűszerkezetet....
NINCS hőtároló tömege !
3-4 óra alatt kihűl és kapcsol be megint a fűtés....
Akármennyire is le van szigetelve.
Mondjuk ismerősnél kondenzációs kazán + radiátor kombináció van.

Tégla ( minimum 30 cm de inkább 40 vagy több ) + 15-20 cm szigetelés.
Ekkor jól szigetelt lesz és lesz tömege is.
Tovább tartja a meleget.
Szerintem.....

Synology NAS DSM6 - Összefoglaló : https://logout.hu/bejegyzes/borisz76/synology_nas_osszefoglalo.html

(#7823) kardkovacsi válasza Borisz76 (#7822) üzenetére


kardkovacsi
senior tag

Csináltam egy topicot direkt az ide feltett épületgépészeti kérdéseknek.
https://prohardver.hu/tema/napelemhez_kapcsolodo_epuletgepeszet/hsz_1-100.html
Legyetek szívesek ott folytatni és lehetőleg ha megjelenik itt egy kérdés akkor vigyétek át oda.

(#7824) b. válasza kardkovacsi (#7819) üzenetére


b.
félisten

szia! írtam az első hozzászólásomban, a barátom nagykeráron( vagy még talán alatta is, mert kap elég szép kedvezményeket)) 37.800-és 42.000 forint között tudja meghozni nekem, ezen nincs haszna, de minden hivatalos papírozott számlás.
295 W / panel -Igen ez az . maxim smart poly [link]

Ez van most fent nálam 31 darab( 8,53 ) 10 kW SAJ inverterrel. [link]

[ Szerkesztve ]

"A számítógépek hasznavehetetlenek. Csak válaszokat tudnak adni." (Pablo Picasso) "Never underrate your Jensen." (kopite7kimi)

(#7825) Rolly válasza b. (#7816) üzenetére


Rolly
veterán

semmi lekezelő nem volt a szerinted részben, de
- a SAJ inverterek (Gondolom ha TE rendszer akkor az) forgalmazója a Tiszta Energiák... és ha jól tudom idehaza csak ők a hivatalos forgalmazók...
- te az inverterre raksz plusz napelemeket így ha az inverterrel lesz baj és kiderül, hogy hozzá lett nyúlva akkor nem biztos, hogy arra lesz garancia...

amúgy én is TE-vel szereltem és más bővítette, de az inverter is cserélve lett... Így
- az új cuccokra ő vállal garanciát az új szerelésre szintén
- a régi napelemekre meg gyártó garancia maradt...

ettől függetlenül olyan áron megérheti ... persze még kérdés, hogy
- mekkora invertered van
- mennyi napelem van rajta
mert lehet annyit nem bír már el az inverter (nem tujduk mennyi van most rajta....)

közben írtad az inverter és a rajta lévő panelszámot azt még el kell bírnia az inverternek...

[ Szerkesztve ]

(#7826) axioma válasza joghurt (#7806) üzenetére


axioma
veterán

Arra van tipped, hogy piaci hitelt felvettunk a napelemre (nem cimkezett hitel de kerolapon megjelolve - meg tenylegesen is - arra), annak az adott adoevre eso koltsegei se szamolhatoak el? Mert ha igen, akkor eleg sok penztol szabaditott meg a nem atrakott eves elszamolas... es akkor ujra felveszem az ugyet amikor jonne a kifizetes eredetileg nov.kozepen.

[ Szerkesztve ]

(#7827) joghurt válasza axioma (#7826) üzenetére


joghurt
addikt

Az én érzésemre igen, de a józan ész nincs szinkronban a jogszabályokkal. Dranga érvelése szerint mivel nem üzletszerű a jövedelmed, hanem alkalmi a bevételed (idén véletlenül több lett, nem eleve a fogyasztásod duplájára méreteztél), ezért nem is nagyon lehet a jövedelem megszerzése érdekében felmerülő költséged. Kivéve, ha te direkt eladási szándékkal telepítettél.

Szerintem kényelmesen beleférsz időben, és megkérdezheted a Nav felületén. Kb. 30 napon belül azért meg szokott jönni az állásfoglalás. Lehet választani az egyszerűbb (mondjuk érettségivel is megérthető), és jogszabályokkal megtűzdelt hivatali bikkfanyelves verzió közül.

A tej élet, erő, egészség.

(#7828) SSJPiotr


SSJPiotr
csendes tag

Hol lehet kulcsrakész aksirendszereket nézni napelemhez? Guglizásból nem találtam semmit.
Szerintetek mekkora aksi kellene egy 10 kwp rendszerhez, ha teljesen gridfüggetlen akarnék lenni, viszont a fűtés elektromos lenne (nem hőszívattyús megoldás).

(#7829) MrZed001 válasza SSJPiotr (#7828) üzenetére


MrZed001
tag

"kulcsrakész" csak az van amit az inverteredhez készítettek (ha készítettek, hirtelen 2 jut eszembe). Mármint ha már megvan az a 10kWp grid-tie rendszer.
Ezek AC kapcsolt rendszerek, és bevallom nem vagyok oda érte.
Ha viszont Off-grid-ben gondolkodsz, akkor saját magad ki tudsz építeni harmad áron, 1,5-2x aksi kapacitással.

2 lehetőség van:
1) totál Off-grid szigetüzem. Ekkor elég nagy aksi kapacitást kell letenned (5-6 napra elég), hogy ha 1 héten át esik és felhős, és csak 15-20%-át termeli a napelem, akkor is kitartson.
2) Off-Grid + Grid-Tie: azaz egyszer egy grid-be termelő rendszer, egyszer egy szigetüzemű rendszer.

2) előnyei: olcsóbb, flexibilisebb. Kisebb aksi kapacitás elég (1-2 napra elég), mert nyáron többletet termelsz szolgáltató felé, télen ki tudod venni szolgáltatótól (és 0-ba vagy).
A megtermelt egy részét kapásból tudod aksiba tárolni (szolgáltató órájáig el se jut).
Mindeközben van saját aksid, szünetmentes a teljes házad.

Szóval első lépés, hogy számold ki mennyi áram megy el egy nap (fűtés nélkül és fűtéssel is).
Fűtésnél ha nem hőszivattyú, akkor klíma ajánlott.

(#7830) kardkovacsi válasza SSJPiotr (#7828) üzenetére


kardkovacsi
senior tag

Felejtsd el. Egyrészt nincs annyi tető ami hozzá kell (télen alig süt a nap) és az akkumulátor meg horror összeg. Így egybe elsőre jóval 10M fölötti összegre tippelek mint megvalósítás.
Froniusnak van hibrid invertere. Az Inverter mg egy 10 kWh-s akkumulátor olyan 3M (plusz a napelem meg a szerelés). Ebből kéne neked vagy 4-5 egy kb. 100 m2-es házhoz, de még lehet az is kevés. Nyáron meg ott leszel a végtelen áram többlettel. Mondjuk füvet lehet vele termeszteni :) és akkor visszahozza az árát :) .

Erre keress rá: "fronius lg chem hybrid"

(#7831) #44448768 válasza SSJPiotr (#7828) üzenetére


#44448768
törölt tag

Tévút... annyira, hogy utánajárni sem érdemes.

Aminek fő oka a >> fűtés bevonása a képbe.
Pláne cekasz alapon!!!! fűtve.

[ Szerkesztve ]

(#7832) MrZed001 válasza kardkovacsi (#7830) üzenetére


MrZed001
tag

Így van, totál off grid nem igazán kifizetődő még jelenleg.
- BYD vagy LG aksikkal 10kWh aksi 2,5 MFt + inverter 0,6 MFt
- Prizmatikus (lítium) aksikkal 14 kWh meg 0,7-0,8 MFt + inverter 0,2-0,3 MFt

És itt jön a számítás, hogy télen mennyi áram kell ház + fűtésre / nap
Ha csak napi 40 kWh télen a fogyasztás, már az is sok.
1 naphoz kell:
a, AC kapcsoltnál 5x a 10kWh rendszer : 14 misi alsó hangon
b, 4x a fenti prizmatikus aksi + 2 inverter: 4-5 misi

És ez csak 1 nap. Ha borult idő van akkor a 10kWp rendszer termel mondjuk 10kWh-át egész nap. És napi 40-re lenne szükséged. Azaz napelemeket is 4x túl kellene méretezned.

Pénzügyileg jelenleg a grid-tie éri csak meg. Akár magába is, azaz nyáron amit termelsz télen elhasználod.
Offgrid ha van mellé aksival (elég 1-2x a prizmatikus + 1-2 inverter = 1,2 - 2,5 MFt), akkor pluszba szünetmentes a házad. Se a bejövő szinusz hibák, se túlfeszek, se az 1-2 mp-es áramkimaradások nem vágják tönkre az elektromos berendezéseidet.

(#7833) Khaosz55 válasza Borisz76 (#7822) üzenetére


Khaosz55
addikt

Ez nem teljesen igaz. Én egy 2003-ban épült könnyűszerkezetes házban. A ház fal szerkezetében 15cm üveggyapot van. A padláson 30cm 135^2- Ebből most kb 100m^2 a fűtött. Komfort érzet nagyon jó kb 10 perc alatt be tudom klímával fűteni a éves gázfogyasztás 800m^3. Most, hogy van napelem a klíma is többet fog menni. A belmagasság közel 3 méter. 10 éve lakom a házba és egyáltalán nem hűl ki 3-4 óra alatt!

A padlóba lehetne több hőszigetelés mert anno csak 4cm-ert raktak. Persze akkor nem én voltam a tulaj. Napi egyszer fűtöm meg a padlót egész nap meleg van 23 fok. Átmeneti időszakban nem is fűtőm meg a padlót klíma tökéletes befűt.

(#7834) axioma válasza joghurt (#7827) üzenetére


axioma
veterán

Koszi. Nem tultermelesre epitettuk, de pandemia van es home office, nem ingaztunk a zold autokkal, jelentosen kisebb lett az aramfogyasztasunk. Majd nov.15 ugyis nagy szamolgatast akarok tartani (akkor 1 eve indult a rendszerunk), meglatjuk mekkora osszegrol van szo egyaltalan.
Amugy sajna nav hiaba valaszol, _soha_ nem hasznalhatod ervnek a bikkfanyelvu valos jogallapottal szemben, szoval sajnos muszaj azt kibogoz(tat)ni.

[ Szerkesztve ]

(#7835) axioma válasza Khaosz55 (#7833) üzenetére


axioma
veterán

Na vegre erot vettem magamon es letrehoztam:
[link]

Jo lenne ha a napelemes topikban ma'r csak az a resze menne a beszelgeteseknek, ahol az energiaigenybol kell a napelem-rendszerig eljutni, a "mit kossek es milyen futessel ra" reszt elotte le lehetne a fenti topikban meccselni.

Akkor mar ha a multkor egyutt emlegettem oket, nem akartam egybegyurni, ime a hazterves is elkeszult: [link]

(#7836) kardkovacsi válasza axioma (#7835) üzenetére


kardkovacsi
senior tag

Én is létrehoztem egyet pár hozzászólással feljebb :D

(#7837) kardkovacsi válasza MrZed001 (#7832) üzenetére


kardkovacsi
senior tag

Pont most néztem. A Froniusnak amúgy minden cucca megvan ahhoz, hogy akár saját akkumulátorral építs ilyen rendszert. Vagy egy smart meter nevű 4 dines mérőjük amit a kapcsoló szekrénybe lehet bedugni. Ez tud az inverterrel kommunikálni és lehet venni egy másik modult hozzá (Ohmpilot) ami meg ez alapján tudja szabályozni a fogyasztást és tölteni az akkumulátort vagy épp melegíteni a vizet a tartályban.

(#7838) axioma válasza kardkovacsi (#7836) üzenetére


axioma
veterán

Opsz, bocs, pedig emlekszem az elotte-utana hsz-re hogy olvastam, de arra nem. Akkor az enyem storno, bocs, mar nem tudom kieditalni, de a tiedet belinkelem ott, ha ugy jo. Nem volt szandekos!
A haztervest meghagyom, az egy masik hobbi:)

(#7839) b. válasza Rolly (#7825) üzenetére


b.
félisten

igen én is így gondlom, 12 kW ig feltornázhatnám, de sajnos annyi helyem már nincs kényelmesen és úgy hogy legyen értelme. 8 panel ami felfér még. 8x 295 W

fehívom őket és rákérdezek konkrétan erre. Úgy tudom SAJ invertert más is árul.

"A számítógépek hasznavehetetlenek. Csak válaszokat tudnak adni." (Pablo Picasso) "Never underrate your Jensen." (kopite7kimi)

(#7840) #44448768 válasza b. (#7839) üzenetére


#44448768
törölt tag

SAJ ügyben...

https://www.tisztaenergiak.hu/saj-nyilatkozat-a-tiszta-energiak-kft-kizarolagos-forgalmazoi-statuszarol/

(#7841) MrZed001 válasza kardkovacsi (#7837) üzenetére


MrZed001
tag

Majd ránézek. De ha jól tévedek nekik is a 400V-os aksi kell hozzá, nem a 48V.
Az meg gááááz.
És nem hibrid, hanem AC kapcsolt.
Hibrid ha jól láttam szolgáltatóknál mindnél tiltva van (ha sokan esti áramot csinálnának, állíthatnák le állandó erőműveket).

[ Szerkesztve ]

(#7842) kardkovacsi válasza MrZed001 (#7841) üzenetére


kardkovacsi
senior tag

Ha jól emlékszem a hybrid inverter az már engedélyezett. De igen amit írtam az 230/400 voltos móka.
A smart meter tetszik csak a 80e forintos ár nem :), meg ugye a szerelés. Kell egy cat 5-ös kábel az villanyszekrénytől az inverterig és be kell a datamanagerbe kötni pár vezetéket (rs 485). A Solar web mobilos appja mutatja is. Ugye ezzel csak azt látod, hogy mennyit fogyasztasz el épp a megtermelt áramból illetve mennyi jön a hálózatból. A másik ami szabályozza is azt, hogy mennyit fogyasszon mondjuk egy fűtőpatron az már húzósabb. Valami ezer euró körül van. Azzal lehet egy 230-as akkumulátort tölteni.

(#7843) b. válasza #44448768 (#7840) üzenetére


b.
félisten

Ez tőlük van.
Ilyenkor a gyártói garinak akkor is életben kellene lennie ha más regisztrált szerelő köt rá napelemeket nem? Mi a véleményed ?

[ Szerkesztve ]

"A számítógépek hasznavehetetlenek. Csak válaszokat tudnak adni." (Pablo Picasso) "Never underrate your Jensen." (kopite7kimi)

(#7844) MrZed001 válasza kardkovacsi (#7842) üzenetére


MrZed001
tag

Már leírtam miért ódzkodok a nagyfesz aksipakkoktól :) Pláne NMC, az kész rémálom.

Eon enged hibridet (extra papírmunka meg egyebekkel talán)
Elmü viszont nem: "Az inverter hibrid üzeme nem engedélyezett, hibrid üzemű alkalmazhatóságuk feltételrendszere kidolgozás alatt áll."

Az a gáz, hogy egy "buta" MPP Solar Hibrid inverter 500 ezerért egymaga kb mindent tud amit kell.
48V aksi, ide irányít, oda irányít, mennyit termelhet és mikor, hova-mennyi ment, szünetmentes a háznak, párhuzamosítható valami 9 egységig ... csak itt nincs lepapírozva.

(#7845) Piftuka válasza Geresics (#7431) üzenetére


Piftuka
veterán

"Mindketten több évig éltek tetőtérben napelem előtt, és több éve élnek napelem telepítés után, és mindketten a legnagyobb nyári melegben olyan 3-5°C-al alacsonyabb szobahőmérsékletről számoltak be,"

:R Nagyon köszönöm, éppen erre gondoltam! :K

Nővérem házán (ami energetikai, elhelyezkedési, alapanyag, és klimatikai szempontból teljesen megegyezik az enyémmel) a modern, hőszigetelő cserép számított ennyit.

Ezek szerint a teljes napelemsor hasonló hatékonysággal fogja meg a sugárzást. Ez jó dolog.

Engem egy dolog érdekel még igazán... És kéretik, nem kinevetni! :)

Várható, hogy eljön a közeljövőben az, hogy teljesen függetleníthetem magamat az energiaszolgáltatótól?

Miért van az, hogy az ember felszereli a napelemet a házára, és akkor még az áramszolgáltatóval kell egyezkednie, engedélyeztetni, az áramot visszatáplálnia, stb.?

Azt nem lehet, hogy "köszönöm, nem kérek többet az EON szolgáltatásából! Megoldom magam...."?

"Aquila non captat muscas."

(#7846) Geresics válasza Piftuka (#7845) üzenetére


Geresics
Topikgazda

"Azt nem lehet, hogy "köszönöm, nem kérek többet az EON szolgáltatásából! Megoldom magam....?"
De lehet, csak rohadt drága, és a sok akku, amit x évente cserélni kell nagyobb környezetszennyézés, mint ami mellett el lehet menni szó nélkül. :U
Persze mindent meg lehet oldani, volt főnököm testvére elment remetének, és köszöni jól van egy szélkerékkel is, de a legtöbben ebből az életvitelből inkább nem kérünk szerintem :B

*MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

(#7847) Rolly válasza Piftuka (#7845) üzenetére


Rolly
veterán

attól függ :), fűtés is elektromos? Mert akkor a szükséges napelem (házhoz szükséges nekünk 18 panel szaldóban fűtéssel) kapacitás kb 8x-osát kell telepíteni (nálunk ez kb 144 panel lenne) és kell hozzá annyi akku ami kibír 2-3 hetet ha nincs elég áram... (nálunk ez 400 kWh akkupakk körül lenne) és akkor elvileg minden esetben ki tudtuk váltani a szolgáltatót...

ha a fűtés nem erről megy akkor már a mi használatunkkal nem ilyen drasztikus a helyzet, azaz elég lenne a 3000 kWh / év azaz havi 250 kWh, ennyit amúgy grides napelem kb 2500 Wp termel ideális déli tájolásnál... ez télen kb 50-60 kWh / hó áramot termel azaz ennek a 5xe kellene és annyi akku ami kibír 2-3 hetet 200 kWh körül....

(#7848) kardkovacsi válasza Piftuka (#7845) üzenetére


kardkovacsi
senior tag

Október 6-án volt meg az óracsere azóta megy full a rendszer. 7.26-os ami már nem számít kicsinek.
Szóval ha megnézed ezeket a termelési adatokat, pl. ott van a 12-től 17-ig tartó 6 nap meg a mediterrán ciklon. 1.48 kWh-val konkrétan semmi nem érsz, még a világítás is alig jönne ki belőle. Mint látod hatalmasak a különbségek a napok között és valahová raknod kell az áramot, a legegyszerűbb visszatölteni a hálózatba.
A másik ugye tárolnod kéne az áramot ami drága, a napelem rendszerrel megegyező árú, és annak is kell hely, lehetőleg fűtött mert az akkumulátorok a 20 fok körüli hőmérsékletet szeretik.

(#7849) axioma válasza Rolly (#7847) üzenetére


axioma
veterán

Mar nem azert, de futest szerintem ilyen esetben melegtarolasra kell epiteni [hoszivattyu raadasul jobb cop kornyezetben betermel, most mind1 hogy siman a hazba es 21 helyett 23 fokra, jo szigeteltsegnel sokaig 21 folott marad, vagy ha nagyon hisztis akkor pufferbe, pufferbol huto-futo levego-viz klima]. Es szerintem tulzas az 1-2 het aramra keszulni akkuval, kell egy generator [benzin/dizel barmi], ami a spec eseteket [1-2%-nal kisebb valoszinuseggel elofordulo hosszu nem-termelest] lekezeli.
Rendszerben kell gondolkodni, nem 'aram akkor napelem+akku' binaritasban. Remelem lesz me'g alkalmam epitkezni, es ha nem is full fgtl de minel kevesbe kulso forrastol fuggoen ki lehet addigra ma'r talalni [vizre ugyanez].

[ Szerkesztve ]

(#7850) Rolly válasza axioma (#7849) üzenetére


Rolly
veterán

ne itt offoljunk :) de ha fűtés elektromos akkor varázsolhatsz bármit nem tudod ésszerű keretek között megoldani akkuval és napelemmel sziget üzemben... amúgy elég overkill megoldás benzin-diesel generátorral áramot termelni (40-50% körüli hatásfokkal), hogy aztán azzal fűtsön az ember (hőszivattyú nagyon hidegben -15 2-es COP alá is benézhez :) ) szóval akkor inkább gáz :)

én majd egy 10 esetleg 20 kWh-s szüntementest akarok egyszer a házba beüzemelni :), de az még pár év... ha újat építünk - nem biztos, hogy lesz nekem arra idegem... - akkor alapból lesz benne akku tervezve és gáz nem lesz de akkor se szigetüzem lenne a cél... hanem hogy az esetek 70%-ban tudjak hálózattól függetlenül működni... az itt megtermelt pénz meg fussa ki a maradék 30%-ban az áramot (H tarifa) de ez már maga a gondolkodás is szaldó utáni....

[ Szerkesztve ]

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Napelem
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.