Hirdetés

2024. május 5., vasárnap

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Napelem

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 03:32:25

LOGOUT.hu

Általánosságban a napenergiáról (alapinformációk)
Kezdjük Ádámtól, Évától! Napenergiát nagyon sok mindenre lehet hasznosítani, nagyon sokféleképpen, de ezek közül a legelterjedtebb a napelem és a napkollektor.
Napelemmel villamos energiát lehet előállítani, napkollektorral hőenergiát állítunk elő, amivel vizet vagy levegőt lehet melegíteni, amit a használati meleg víz melegítésére, vagy épp fűtésrásegítésre lehet használni. Utóbbi előnye, hogy rendkívül magas hatásfokkal (<95%) tudja a beeső napsugárzást hasznosítani, hátránya, hogy akkor adja a legnagyobb meleget, amikor süt a nap – jellemzően amikor nincs rá szükségünk (nyáron)! Mosodáknak, autómosóknak (ahol sok hőenergiára van szükség nyáron is) ideális befektetés! Háztartásoknak már több problémát hordoz, mint előnyt, mert a nyáron keletkezett energiával valamit kezdeni kell, különben néhány év alatt saját magát fogja károsítani a rendszer!
Könnyű megjegyezni, hogy melyik-melyik, mert anno iskolában majdnem mindenkinek volt napelemes számológépe! Ez a topic a napelemekről szól! ;)

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#8051) vtechun válasza MrZed001 (#8050) üzenetére


vtechun
veterán

Milyen akksipakk?

(#8052) MrZed001 válasza vtechun (#8051) üzenetére


MrZed001
tag

16 EVE prizmatikus cella, darabja 3.2V 280Ah = 14,3 kWh

(#8053) gorbep


gorbep
senior tag

Már miért lenne az infrapanel induktív terhelés??? Annak illik cos(phi)=1, tisztán ohmikusnak lennie... nem is igazán kell kompenzálni.... az már a felépítéséből adódóan is az...

#8041 axioma

Az elektromobilitás elterjedés szerintem nem működhet rendszerirányító nélkül irányított EV töltés nélkül, mivel a teljes villamos terhelés legnagyobb része az lesz. Mondjuk a SmartGrid hálózatoknál már nem feltétlenül egy kapcsolt körként fog ez megvalósulni. Én inkább azt valószínűsítem, hogy nagyon hamar át fogunk állni a pillanatnyi árazásra. Az mindenkit ösztönözni fog a fogyasztási struktúrája ütemezésére, saját otthoni infrastruktúrájának tervezésére-fejlesztésére . Azokban az országokban, ahol pillanatnyi tőzsdei ár van ( pl 15 perces bontásokban), már egy fagyasztónál is megtérül egy Smart működés vezérlés... Ez megkerülhetetlen, kivéve ha "politikai" kérdés. Nem vagyok liberális.... de egy ilyen piaci "liberalizáció" hozna szerintem komoly fejlődést. Már most is minden EV tud(na ha Mo.-n nem csak pár töltőoszlop támogatná ezt...) a hálózatra visszatáplálni, és van az a vételi-eladási árfolyam... és akkor gondosan megterveznénk, mekkora is az optimális HMKE, mekkora az optimális EV akku... és hogy holnap mikor és hova is szeretnénk menni... mert a mostani mentalitás, legyen minél nagyobb, amit csak ki bírunk nyögni... aztán a "van"-tól nem kell félni... közben meg cipelünk 100kWh-s akkupakkot naponta 40 km-re, meg cekásszal fűtjük a lakást mert "úgyis kifussa" a termelésből...közben a rendszerirányítók lassan megfeszülnek, hogy működésben tudják tartani a rendszert. A rendszer irányításnak vannak korlátai... a klasszikus módszerekkel 30% sztochasztikus megújuló arány felett komoly gondok lesznek... és ettől itthon már nem vagyunk messze... vagy már át is léptük?

[ Szerkesztve ]

- Micimackó! Hogyan betűzik azt, hogy szeretet? - Sehogy Malacka, azt érzik .......

(#8054) dawoka válasza gorbep (#8053) üzenetére


dawoka
csendes tag

No igen, én is az általad vázoltak miatt gondolkodom az okosan felhasznált energiafogyasztásban.
A hibrid rendszer mennyire működik? Nem sok infót találni a neten a gyakorlati részletekről sajna, pedig így lehet rentábilissá tenni hosszú távon szvsz..

[ Szerkesztve ]

(#8055) MrZed001 válasza gorbep (#8053) üzenetére


MrZed001
tag

Teljesen jogos. Sose néztem még infrapanelnek utána, azt hittem indukciós.

A többiben viszont totál nem értek egyet.
Pillanatnyi árazás? Nem brókerek vagyunk és nem tőzsdézünk.
Bevinni egy ekkora bizonytalansági tényezőt egy amúgy is instabil piacra?
Ha már nem lesz kiszámítható a megtérülése a napelemes rendszernek, illetve ha kb 12-15 év fölé csúszik, akkor nem lesznek új napelemes rendszerek. Mert minek ? Dísznek ?

Az EV visszatöltés jó ... de akkor mivel fogsz begurulni melózni ?
Az arra van, hogy a házad ellássa egy áramszünetben. Vészhelyzeti megoldás !
Nem arra, hogy te tőzsdézz a bele töltött árammal (másnap meg betaxizz, vagy dízellel menj dolgozni).
Szóval ilyen formában az árammal való ügyeskedést, kufárkodást totál elvetendő ötletnek tartom.

Igen, az igaz, hogy a rendszernek vannak korlátai. De miért is?
Musk már bemutatta a megoldást: BIG BATTERY. És azóta épülnek 10x akkora méretű telepek is. Pedig szét lehet szórni kis telepekre, akár országos szinten.
Problem? Solved! A grid-et stabilizálja, nappali túltermelést elteszi, csúcsban visszaküldi.

Én veszek aksit (UPS funkciónak), de továbbra is a szolgáltató feladatának tartom ezt !

Valamint smartgrid, mikrogrid jó. Helyben megtermelt áramot helyben tárolva, helyben újra elhasználva a legjobb. De ne a fogyasztótól várjuk már ezt el, hanem a szolgáltatótól.
Igen, volt ilyen pilot PowerWall-al is. És igen, hiper jó ötlet ... ha megvan a kritikus tömeg.
Annak eléréséhez viszont kell a kezdőlökés, ami ismét szolgáltató feladata, kell az állami lökés (ne büntesse hanem dotálja) ... és kell a mézesmadzag a felhasználók felé is.

(#8056) MrZed001 válasza dawoka (#8054) üzenetére


MrZed001
tag

Rengeteg infó és videó van hibrid rendszerekről (ami magyarán grid-tie termelő napelemmel, aksi kezelés, offgrid UPS ... összegyúrva vagy egy inverterbe, vagy több komponenses együttműködő rendszerbe).
Melyik érdekel?
- AC kapcsolt
- DC kapcsolt
- hibrid inverter (már ahol engedve, lásd ELMÜ)
- Grid-Tie + Offgrid (UPS) rendszer.
Mindnek megvan a maga előnye, és hátránya is (kivéve talán hibrid, bár még annak is)

Rentabilitásban amíg van szaldó nincs értelme gondolkodni. És jó, hogy van szaldó ! A nélkül nagyon kevés lenne a napelem telepítés.

(#8057) Janusz001


Janusz001
őstag

Nekem is 1 éves lett a rendszerem, termelt 8840kw -ot. 1 fázis, 5kw Fronius primo és 23*290p canadian solar cella 1 sztingben, 6.67kwp. Szinte déli tájolás, nagyon enyhe kelettel, 40 fokos tető, árnyékmentes. Vannak szép vágásaim, április vége májusban volt, hogy 9 kor elérte az 5100w -ot és délután 2 ig szépen így is ketyegett, szerintem mindenképp megéri azt a +33% túl napelemezés.
Nyáron volt majd 4 nap kiesés pont a csúcsidőszakból karbantartás és egyéb dolgok miatt a környékünkön, akkor szerintem 9000kw -t felett lenne, talán a szemem is könnybe lábadt volna.
Nekem ez a rendszer tavaly novemberben került 2080000 ft -ba (saját zsebből, pályázatot nem akartam), inverter wifis, ha szigorúan a számok nyelvét nézem, ez termelt nekem 331500ft -ot, ez 6.27 év megtérülés.
Fűtést most 3 inverteres klímával oldom meg, eddig a kondenzációs kazán 800-900m3 -t evett meg évente 125m2 hasznos alapterületre 22 fok benti hőmérsékletre.
Egyelőre a tényleges megtérülést nem tudom kalkulálni, majd csak a fűtési szezon végén, akkor tudni fogom mennyi gázt spóroltam, illetve mennyi visszaigényelhető marad.

(#8058) Geresics válasza Janusz001 (#8057) üzenetére


Geresics
Topikgazda

Nagyon szép eredmény, :C és köszönjük, hogy megosztottad! :R
Viszont az idei tavasz olyan volt, mint még sosem, és amilyen sosem lesz már. Az április egyszerűen brutális volt! szóval a következő években ne lepődj majd meg, ha kevesebb lesz a termelésed! :B

*MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

(#8059) Nando36


Nando36
tag

Sziasztok!

Nyári, tavaszi napokhoz képest Novemberre kinek mennyivel esett vissza a termelése arányaiban?

(#8060) canniball válasza Nando36 (#8059) üzenetére


canniball
nagyúr

Töredékére. De ez természetes: rövidebbek a nappalok, napsütést pedig nem is láttam még e hónapban. Éppen ezért felesleges is a nyárhoz hasonlítani, főleg a tavaszhoz amikor csúcsok vannak. ;)

https://tinyurl.com/ycoexz4o *** Only the good die young...

(#8061) kardkovacsi válasza Janusz001 (#8057) üzenetére


kardkovacsi
senior tag

Költség szempontjából ez a legjobb felállás. Egy fázis, 5-ös inverter jól túlnapelemezve csak sajnos már sok helyen nem engedik a szolgáltatók az egy fázis miatt.

(#8062) Geresics válasza Nando36 (#8059) üzenetére


Geresics
Topikgazda

Novemberi adatokat ugyan még tökéletesen értelmetlen nézni szerintem, de ha már statisztikázunk, akkor közel 18MW havi* átlagos termelése kWh/kWp mértékegységben, hogy bárki összevethesse a saját termelésével:
Január: 58,13 kWh/kWp
Február: 88,09 kWh/kWp
Március: 117,04 kWh/kWp
Április: 178,29 kWh/kWp
Május: 143,99 kWh/kWp
Június: 151,78 kWh/kWp
Július: 165,05 kWh/kWp
Augusztus: 160,62 kWh/kWp
Szeptember: 139,53 kWh/kWp
Október: 90,87 kWh/kWp

*Havinál kisebb bontásban a területi eloszlás miatt nem érdemes nézni, kivéve hibakeresés esetén.

Szerk.:
ezek az adatok tartalmazank üzemzavart (villám VS. trafó 1:0), és karbantartásokat is!

[ Szerkesztve ]

*MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

(#8063) Rolly válasza Geresics (#8062) üzenetére


Rolly
veterán

Szia köszi ez hasznos bár nálam tök más jön ki (Észak-Pest)...

mi lehet a gond (vagy ennyivel rosszabb a kelet-dél-nyugat tájolás? :) ) :
Január: 20,8 kWh/kWp
Február: 45,32 kWh/kWp
Március: 85,13 kWh/kWp
Április: 114,7 kWh/kWp (bővítés miatt nem értelmezhető - hónap közben volt bővítve a rendszer)
Május: 147 kWh/kWp
Június: 138,43 kWh/kWp
Július: 147 kWh/kWp
Augusztus: 138,43 kWh/kWp
Szeptember: 107,55 kWh/kWp
Október: 49,7 kWh/kWp

[ Szerkesztve ]

(#8064) Janusz001 válasza kardkovacsi (#8061) üzenetére


Janusz001
őstag

Amúgy azt nem értem, hogy más országokban simán engednek többet 1 fázisra, mint 32A, usa -ban otthonira talán nincs is 3 fázis, 1 fázisra vannak 100+ amperes fő bizti.

Nálam az idei leosztás dél keleten:

január : 42,87856 kwh/kwp
február : 89,50525
március : 122,7886
április : 168,8156
május : 150,6747
június : 125,4873
július : 147,8261
augusztus : 157,4213
szeptember : 136,1319
október : 83,95802

[ Szerkesztve ]

(#8065) DUB Inc. válasza Janusz001 (#8064) üzenetére


DUB Inc.
aktív tag

A 120 Volt miatt nem is mennének sokra 32 Amperrel. :)

(#8066) Janusz001 válasza DUB Inc. (#8065) üzenetére


Janusz001
őstag

De mondjuk egy 100-150-200A biztivel már jóval többre, mint itthon a 32 -vel.

(#8067) Nando36


Nando36
tag

Csak az arányokra voltam kiváncsi, köszi a részéleteket! Tök érdekes szerintem összevetni a tavaszi és őszi hónapokat. Úgy látom tavasszal általában több a termelés, mint ősszel.
Mondjuk itt a napos órák száma az egyik befolyásoló dolog, illetve mi lehet a nap beesési szögével?
Tehát, kinek milyen napi maximuma (Watt) volt adott hónapokban (gondolom ez az adat inkább a releván a nap pályája szempontjából)? Valahogy nekem a napi max. ősszel (szeptember, október) kisebb,mint a tavaszi (március, április).

(#8068) Geresics válasza Nando36 (#8067) üzenetére


Geresics
Topikgazda

"Tehát, kinek milyen napi maximuma (Watt) volt adott hónapokban"
499kW :D

*MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

(#8069) kardkovacsi válasza Nando36 (#8067) üzenetére


kardkovacsi
senior tag

Nyilván. Április 22-én a nap beesési szöge kb. olyan mint augusztus 22-én, viszont hidegebb van ami segít a termelésben. Vagy mondjuk október 22-én a beesési szög kb. olyan mint február 22-én.

(#8070) Rolly válasza Geresics (#8068) üzenetére


Rolly
veterán

a fenti számok biztos, hogy jók? mert ez alapján amire te rálátsz ott 1400-as szorzó is lehet mert jelenleg 10 hónap alapján 1289-es szorzó jött össze.

(#8071) stickermajom


stickermajom
addikt

Elmű lassan egy hónapja ül a teljesítménybővítéses igénybejelentésemen, még MGT sincs meg. Lehet nyáron kellett volna kezdeni, ha a fűtési szezonra szerettem volna befejezni. :D

Szeptember - Október között nekem is feleződött amúgy: 130kWh/kWp-ről, 67kWh/kWp-re, November egyelőre nem is látható szinte a grafikonon.

(#8072) Geresics válasza Rolly (#8070) üzenetére


Geresics
Topikgazda

1288 jelenleg (több kerekítés miatt lehet eltérés) ;)

Ez több tényezős!
1.) Számít a jól méretezett rendszer feszültség. Hiába mondja pl. a Fronius webes kalkulátora, hogy már 8 panel elég egy sztringhez, elméleti és gyakorlati tudásom alapján szoktam azt mondani, hogy NE!
2.) Az is fontos, hogy állványon vannak a panelek, ami miatt kevésbé melegszenek, mint tetőn (pláne egybefüggő nagy felület esetén, ahol a szélső panelek és a középsők között jelentős hőfok-különbség mérhető).
3.) A területi elhelyezkedés is fontos, mert vannak parkjaink, amik fizikailag mélyebben vannak, ami köd és szmog esetén üzemórákban mérhető!
4.) Több napelem gyártó paneljeit is üzemeltetjük, bár ezek között jelentős eltérést nem tapasztalok.

A néhány parkunk előtt, vagy épp a park közepén állandó árnyék (nagyfesz.oszlop) van, több parkunk mellett erdő húzódik, ami a reggel órákban árnyékot jelent, van, sőt, van ahol maga a domborzat miatt van árnyék.
Így az ez évi termelésünk is ennek megfelelően eltérő: 1249-1321 kWh/kWp.

Ha most építhetnék magamnak egy parkot, és nem szólna bele senki, akkor az már most 1350 felett járna számításaim szeirnt, ugyan ezzel a fix állvánnyal, ugyan ezekkel a Fronius inverterekkel! ;)

[ Szerkesztve ]

*MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

(#8073) axioma


axioma
veterán

Nalunk (szarabb tajolas, ami kapasbol 0.85 szorzo, teljesitmenyben napelemek ugyanannyi mint inverter, es arnyek is van):
Január: 23,57 kWh/kWp
Február: 60,95 kWh/kWp
Március: 85,80 kWh/kWp
Április: 131,95 kWh/kWp
Május: 107,69 kWh/kWp
Június: 94,08 kWh/kWp
Július: 100.00 kWh/kWp
Augusztus: 117,75 kWh/kWp
Szeptember: 98,22 kWh/kWp
Október: 46,82 kWh/kWp
11 nap mulva ev vege, pont hataron van, lehet hogy nem fogjuk elerni az 1100kWh*0.85/kWp-t sem...

[ Szerkesztve ]

(#8074) axioma válasza Rolly (#8063) üzenetére


axioma
veterán

Gyanus kicsit majus-juni pont annyi mint juli-aug, nem volt benne egy copypaste?

(#8075) Geresics válasza Geresics (#8062) üzenetére


Geresics
Topikgazda

Jajj, elrontottam! :Y
Ezek az adatok az értékesített kWh-t tartalmazzák, vagyis a trafón mért adatokat! De minden erőműnek van segédüzeme, önfogyasztása is! :W

Korrigálom a számokat (már úgyis tervezem egy ideje ezt), és rövidesen újra jelentkezem a valós termeléssel! Stay tuned! :R

*MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

(#8076) Geresics válasza Geresics (#8062) üzenetére


Geresics
Topikgazda

Korrigált (+különbség):
Január: 58,51 (0,39) kWh/kWp
Február: 88,51 (0,41) kWh/kWp
Március: 117,54 (0,50) kWh/kWp
Április: 178,82 (0,54) kWh/kWp
Május: 144,59 (0,60) kWh/kWp
Június: 152,13 (0,36) kWh/kWp
Július: 165,66 (0,61) kWh/kWp
Augusztus: 161,18 (0,56) kWh/kWp
Szeptember: 140,02 (0,48) kWh/kWp
Október: 91,29 (0,43) kWh/kWp

Így az ez évi termelésünk is ennek megfelelően eltérő: 1256 (7) - 1326 (5) kWh/kWp.

A korábbi téves számokért sorry! :R

*MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

(#8077) kardkovacsi válasza Geresics (#8076) üzenetére


kardkovacsi
senior tag

Ezek közt van forgós napelem park is? Mármint ami legalább egy irányba követi a nap mozgását?

(#8078) Geresics válasza kardkovacsi (#8077) üzenetére


Geresics
Topikgazda

Nincs, ez mind fix. :N

*MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

(#8079) kardkovacsi válasza Geresics (#8078) üzenetére


kardkovacsi
senior tag

Na bakker de ugye átlag. Idén annyira tróger október volt, nem tudom elképzelni, hogy 91 volt idén per kWp.

(#8080) Geresics válasza kardkovacsi (#8079) üzenetére


Geresics
Topikgazda

30 park átlaga. A leggyengébb park (telibe előtte van egy bazinagy oszlop, ami egész nap árnyékol részeket) 86, a legerősebb 95 kWh/kWp-el termelt. Októberben így összesen 1.514.781 kWh energiát állítottunk elő, ebből értékesítésre került 1.507.778 kWh. Az elfogyasztott áramon kívül (a fentiek különbsége) még vásároltunk 8.643 kWh-t az EON-tól.

*MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

(#8081) dawoka válasza MrZed001 (#8056) üzenetére


dawoka
csendes tag

No igen, ennyire részletesen még nem vagyok képben sajnos, amit szeretnék kialakítani, hogy a meglévő rendszer módosítása nélkül, tudjak akkupakkra termelni, amit lehessen manuálisan kapcsolni a ház ellátására. Tehát ne csak hálózati áramkimaradás esetén lássa el a házat, hanem ha bejön a fent említett napon belüli sávos elszámolás, akkor tudjam az akkupakkot kamatoztatni. Van itthon tippetek, ki foglalkozik ilyenekkel?
Nyilván ez onnantól érdekes, hogyha a szaldós elszámolás megszűnik/átalakul, esetleg a szolgáltató nem veszi át a termelésemet stb...
Amúgy abszolút elégedett vagyok, alig pár ezer forintot kellett ráfizetnem, a tavalyi évben 6260kWh-t termeltem, és ez az év már most jobb mint a tavalyi.

(#8082) Rolly válasza axioma (#8074) üzenetére


Rolly
veterán

igazad van ez a helyes:
- május: 136
- június: 119,7

asszem új házat kell építeni nagy déli tetővel :) mert ez így nem jó 3 tájolással :(

(#8083) amargo válasza Geresics (#8072) üzenetére


amargo
addikt

1-es ponthoz kérdésem lenne. Nálam egy Fronius Symo 3.7-3-M van 14 panel és 7-7 es string-en. Akkor ez nem jó megoldás?

“The workdays are long and the weekend is short? Make a turn! Bike every day, bike to work too!”

(#8084) Geresics válasza amargo (#8083) üzenetére


Geresics
Topikgazda

Ha a panelek ugyan abba az irányba néznek (azonos tájolásúak és dőlésszögűek), akkor azt én mindenképp átkötném 1 sztringre. Ha nem, akkor nem tudsz mit kezdeni vele...

*MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

(#8085) #44448768 válasza Geresics (#8084) üzenetére


#44448768
törölt tag

Van egy rendszerem 12x370Watt mono napelemmel FRONIUS PRIMO inverterrel..
Ami 8 délkeleties és 4 délnyugatias napelemből áll egy sztringen.

A 4 napelem kapott volna TIGO-kat, de a nyári TIGO hiány miatt akkor lemaradt.
Mondván majd párhét múlva pótoljuk....

Aztán az tűnt fel, hogy nem sokkal termel kevesebbet fajlagosan, mint a 3 házzal odébb lévő ikertesója.

Úgyhogy tartós kisérlet lett belőle :-)
Kivárok egy teljes évet a TIGO-k nélkül.

Eddig úgy tűnik elég ügyeske a fronius dynamic peek managere.

Mondjuk azon még nem agyaltam, hogy okozhat-e ez az üzemmód degradációs gondot.
Mit gondolsz... okozhat?

(#8086) MrZed001 válasza dawoka (#8081) üzenetére


MrZed001
tag

Összeraktam egy mátrixot (0-10 pontig értékelve ahol 10 a legjobb).

Szempontok amik alapján tervezni lehet (és eddig eszembe jutott):
1) UPS funkció: 1-több mp átkapcsolási idő, 08-UPS-nek használható 10-20ms átkapcsolási idő, 10-Online kettős konverziós UPS azaz 0ms átkapcsolási idő
2) Rásegítés: szolgáltató A nem elég, kiegészíti aksi+napelemmel
3) Termelés belső hálózatra
4) Nagyobb %-ban belső használatra a napelem termelése
5) áramszünet esetén is napelemes termelés
6) egyszerűség
7) olcsóság (0-drága)
8) hibatűrés (több komponens, egy meghibásodása -pl aksi- esetén rendszer egy része tovább üzemel)
9) UPS -védett- teljesítmény (aksi, inverter) duplázása olcsó

Rendszer tipus:_1),_2),_3),_4),_5),_6),_7),_8),_9)
- AC kapcsolt_ : 02, 03, 10, 10, 08, 02, 04, 04, 03
- DC kapcsolt_ : 08, 10, 10, 10, 10, 04, 03, 00, 01
- hibrid inverter: 08, 03, 10, 10, 10, 10, 10, 02, 06
- Grid-Tie+UPS : 10, 03, 10, 10, 00, 08, 08, 06, 10

[ Szerkesztve ]

(#8087) b. válasza Geresics (#8062) üzenetére


b.
félisten

Nálam 8.53 rendszr, fejérmegye, keleti/ délkeleti tájolás egy kéménnyel a közepén.
Poly 295 W maxim smart napelemek.
Július nálam 158(-7)
augusztus 152(-9)
szeptember 141(+1)
október 77(-14)
gondolom nálad tökéletes tájolásra van a belőve. hasznos volt, köszi! :R

[ Szerkesztve ]

"A számítógépek hasznavehetetlenek. Csak válaszokat tudnak adni." (Pablo Picasso) "Never underrate your Jensen." (kopite7kimi)

(#8088) Borisz76 válasza Rolly (#8082) üzenetére


Borisz76
veterán

A használt házakat 2 évig nézegettem..... sok szempontot figyelembe véve.... többek között, hogy legyen Délre néző tetőfelület. Akár a házon, akár a melléképületen. Meglett! :))

Synology NAS DSM6 - Összefoglaló : https://logout.hu/bejegyzes/borisz76/synology_nas_osszefoglalo.html

(#8089) amargo válasza Geresics (#8084) üzenetére


amargo
addikt

Áhh, azonos tájolás egymás mellett vannak, milyen hátrány érhet így, mert azzal nem vagyok tisztában?

“The workdays are long and the weekend is short? Make a turn! Bike every day, bike to work too!”

(#8090) gusztin válasza b. (#8087) üzenetére


gusztin
csendes újonc

Gondolom sokat számít az is, milyen pozicióban van a napelem az országon belül mondjuk szélességi kör szerint.
Kíváncsi lennék pl Budapesthez képest hány napelempark van délebbre ill. északabbra mondjuk százalékosan?
Az én októberi tapasztalatom az volt (én Bp.-től kb 5km-re északra vagyok a Duna mentén), hogy a tőlem 20-km re északra lévő októbere még hozzám képest is tragikus volt, a tőlem délre 10km-re lévő nagyjából azonos, az 50km-re délebbre lévő pedig hozzám képest +20%-al jobb volt.
Ez látszott a napsütéses órák számában is ha mondjuk egy adott napon a termelés különbség miatt megnéztem az adott város aznapi napsütéses óraszámát.
Ez éves szinten valamennyire kiegyenlítődik gondolom de heti vagy havi eltéréseket magyarázhat.

(#8091) kardkovacsi válasza gusztin (#8090) üzenetére


kardkovacsi
senior tag

Nekem a 7.26-os rendszer Ürömön október hatodikán délben bekapcsolva (akkor volt óracsere) 319 kWh. Néztem is, hogy rengeteg olyan nap volt amikor nálunk egész nap ki se nézett a nap, tőlünk délre meg verőfényes napsütés. Mondjuk az első 5 nap pont napsütéses idő volt, utána meg beült ez a ciklon és két hétig alig volt termelés.

[ Szerkesztve ]

(#8092) Geresics válasza #44448768 (#8085) üzenetére


Geresics
Topikgazda

"Úgyhogy tartós kisérlet lett belőle" :C
Várom az eredményt, szeretem az ilyesmit! :K Az a bajom vele, hogy ha nincs tényleg fizikailag egymás mellett, akkor napon belül meglepő eltérések tudnak mutatkozni, még akkor is, ha nem nagy a távolság. 1 éves időtartam viszont már valós eredményt kellene mutasson! :K
A DPM egy igen ügyes algoritmus, azonban nem mindenható. Elvileg simán lehet a különbség elenyésző, és kimutatható is, de ez akkor is igaz, ha mindkét rendszer ugyan úgy épül fel, hiszen a napelemek tűrése már alapból 3%! (Amíg volt kísérleti rendszerem, úgy építettem fel, hogy minden panel flash reportját megnéztem, kimértem, és az egymáshoz közel állókat tettem sorba. A leggyengébb és legerőssebb sztring között mérhető különbség volt! Tervben volt, hogy 2 évente újra szétszedem, és rámérek, és megnézem, hogy van-e különbség, de ez sajnos sosem valósult meg...

"Mondjuk azon még nem agyaltam, hogy okozhat-e ez az üzemmód degradációs gondot."
Elvileg igen, gyakorlatilag azonban (köszönhetően részben a DPM-nek) nem hiszem.

*MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

(#8093) Geresics válasza amargo (#8089) üzenetére


Geresics
Topikgazda

Kevesebb termelés, rövidebb inverter-élettartam. Semmi lényeges.

*MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

(#8094) kardkovacsi válasza #44448768 (#8085) üzenetére


kardkovacsi
senior tag

Ilyenkor elég lenne négy Tigo? Mert ha a 4 napelem termel többet akkor a másik 8-ra kéne a Tigo, hogy ott engedjen át több áramot. Vagy az volt a mondás, hogy annak a négynek ha leesik a termelése amikor a másik 8 gyengébbel termel az elhanyagolható?

(#8095) b. válasza gusztin (#8090) üzenetére


b.
félisten

Biztos, hogy számít. :K
Amit igazan nem veszek észre, aza mono -poly különbség.
konkrétan két házzal arrébb ugyan ez a tájolású tető, igaz kicsit laposabb kialakítása 8 kWp rendszer, Sharp napelemmel és valami német Inverterrel, ( SAM? vagy ilyesmi) levonva a különbséget arányaiban kb 5 és 8 % kal kevesebbet hozott augusztusban és szeptemberben, júliusban meg többet 5 % kal. eddig úgy érzem jól döntöttem hogy nem vállaltam be a plusz 20 % árkülönbséget a mono miatt.

[ Szerkesztve ]

"A számítógépek hasznavehetetlenek. Csak válaszokat tudnak adni." (Pablo Picasso) "Never underrate your Jensen." (kopite7kimi)

(#8096) amargo válasza Geresics (#8093) üzenetére


amargo
addikt

ez alapjában véve nem hangzik jól, akkor miért tették így?

“The workdays are long and the weekend is short? Make a turn! Bike every day, bike to work too!”

(#8097) Geresics válasza amargo (#8096) üzenetére


Geresics
Topikgazda

Mert a gyártói honlap ezt (is) írja. Valójában ez is egy moegoldás, ami működik. Csak a honlap nem tesz különbséget jó, és rossz kevésbé jó megoldás között.

*MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

(#8098) Rolly


Rolly
veterán

Sokszor volt már téma (főleg az ultrazöld fórumtársaktól), hogy milyen jó lenne paks2 helyett napelem+akkupakkal kiváltani a rendszereket.

Pontos árakat nem tudunk (@geresics remélem majd ír valami relatív árat)
- napelem telepítésnél 300e Ft bruttóval számoltam (de szerintem itt az állvány föld áram oda vitel és hasonló költségek nincsennek benne)
- akkuknál 70e Ft-ot számoltam ami szerintem most alatta van a piaci árnak minden egyéb költséget ami az akkukkal van egyelőre nem számoltam, de szerintem most azokkal inkább 100e körül jön ki áfával egy kWh akkukapacitás

És mennyi az annyi:
- minimum napi 57600 MWh áramot kell tudni termelni a napelemekkel
- és legalább ennyit kell tárolni ahhoz, hogy a rendszer stabil legyen
- a termelésnél @geresics adatait vettem alapul (saját eredmények alapján kipótoltam novembert és decembert)

1) eset: napi 57600 MWh áramot termelünk és (1 napi) 57600 MWh áramot akarunk tárolni
- ehhez 30.000.000 kWp kapacitású napelem kell ami körülbelül 9.000 milliárd forint
- ehhez 57600 MWh akkukapacitás kell 4.032 milliárd forint lenne

Úgy gondolom, hogy nagyobb felhő esetén ez a megoldás nem tudná egy atomerőmű zsinóráram szükségletét fedezni

2) eset:
napi 57600 MWh áramot termelünk és (3 napi) 172800 MWh áramot akarunk tárolni
- ehhez 30.000.000 kWp kapacitású napelem kell ami körülbelül 9.000 milliárd forint
- ehhez 172800 MWh akkukapacitás kell 12.096 milliárd forint lenne

Itt már 3-4 napi rossz termelést túlél a rendszer

3) eset:
napi 57600 MWh áramot termelünk és (1 heti) 403200 MWh áramot akarunk tárolni
- ehhez 30.000.000 kWp kapacitású napelem kell ami körülbelül 9.000 milliárd forint
- ehhez 403200 MWh akkukapacitás kell 28.224 milliárd Forint lenne
Én még ezt a harmadik esetet se érzem 100%-ig biztosnak, de ez már 99%-ban jó megoldás (ahhoz amihez szokva vagyunk 99.995-ös rendelkezésre állás - áram jön a konnektorból - körülihez ennél 2-3x több akku kellene és valamivel több napelem - kb 50%-kal) lenne csak Paks2 kiváltására emellett jelenleg Paks2 mellé kell még 4000 MWh kapacitás.

Paksról 95% körüli infót találtam amit tudnak többnyire. Az még jó kérdés, hogy ezt hogy lehet a napelemre átváltani, mert a karbantartás paksnál nagy leállást jelent ami tervezett és tervezhető míg ha európa szinten gondolkodunk megujjulókban akkor ott az időjárási anomáliák rövid idő alatt vonulnak végig az országokon ... tehát a az országok közti különbségeket nem igazán tudjuk kicsiben modellezni (pl 1 hetes felhő megy végig európa 2/3-án akkor ki mikor kinek ad áramot ..., lehet mindenki kifut akkuból és otthonra tartalékol ...)
A fenti rendszer még akkor is a tervezett paksi erőmű árának többszörösébe kerül, ha
- 50%-kal csökken a napelemek ára a következő 10 évben: 4.500 Milliárd a napelem akkor
- és 50%-kal csökken az akkuk ára a következő 10 évben: 14.112 milliárd az akkupakk

A fentieket átszámoltam többször remélem nincs benne hiba...

(#8099) kardkovacsi válasza Rolly (#8098) üzenetére


kardkovacsi
senior tag

én is végigszámoltam. Februári árral kb. a másfélszerese, decemberivel a duplája. Akkumulátor nélkül. 300e forintos árral számolva. Szerintem ne számolj áfát, Paks II se áfás ár hanem nettó.
Ha esik a felére a napelem ára akkor már decemberben is közel egálban lenne, viszont tavasszal/nyáron annyi alumínium kohót üzemeltethetnénk amennyit akarunk.

Nincs ez már olyan messze. 2030-ra könnyen lehet egy árban lesz a kettő. A másik, hogy ez a 300e-es ár egyenként kis telepítésekre igaz. Szerintem ha jó nagy farmokat építesz valszeg olcsóbban jön ki.

(#8100) MrZed001 válasza Rolly (#8098) üzenetére


MrZed001
tag

A jövő már nem olyan távoli .... nincs még itt, de már dereng a fénye:

https://villanyautosok.hu/2020/10/10/tiszta-energiak-szeptemberi-hirosszefoglalo/

Szeptember végén a kínai Csinghaj tartományban beüzemelték a világ második legnagyobb naperőművét, amelynek maximális kapacitása 2,2 GW, és mivel a projekt része egy 203 MWh-s akkumulátortelep is, így ma ez a világ legnagyobb energiatárolós naperőműve.
A beruházás 2,2 milliárd dollárba került, a megtermelt áramot pedig kilowattóránként 0,34 jüanért, azaz körülbelül 15 Ft-ért fogja megvásárolni a helyi áramszolgáltató
Összehasonlításként: az erőmű csúcsteljesítménye alig marad el a leendő Paksi Atomerőműétől (2,4 GW), megépítése azonban mindössze 11 hónapig tartott, az általa megtermelt, és bizonyos mértékig szabályozható energia ára pedig alacsonyabb is a paksi beruházás megtérülési áránál, amely a legoptimistább számítások szerint is 20 Ft/kWh.

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Napelem
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.