Hirdetés

2024. május 5., vasárnap

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Napelem

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 03:32:25

LOGOUT.hu

Általánosságban a napenergiáról (alapinformációk)
Kezdjük Ádámtól, Évától! Napenergiát nagyon sok mindenre lehet hasznosítani, nagyon sokféleképpen, de ezek közül a legelterjedtebb a napelem és a napkollektor.
Napelemmel villamos energiát lehet előállítani, napkollektorral hőenergiát állítunk elő, amivel vizet vagy levegőt lehet melegíteni, amit a használati meleg víz melegítésére, vagy épp fűtésrásegítésre lehet használni. Utóbbi előnye, hogy rendkívül magas hatásfokkal (<95%) tudja a beeső napsugárzást hasznosítani, hátránya, hogy akkor adja a legnagyobb meleget, amikor süt a nap – jellemzően amikor nincs rá szükségünk (nyáron)! Mosodáknak, autómosóknak (ahol sok hőenergiára van szükség nyáron is) ideális befektetés! Háztartásoknak már több problémát hordoz, mint előnyt, mert a nyáron keletkezett energiával valamit kezdeni kell, különben néhány év alatt saját magát fogja károsítani a rendszer!
Könnyű megjegyezni, hogy melyik-melyik, mert anno iskolában majdnem mindenkinek volt napelemes számológépe! Ez a topic a napelemekről szól! ;)

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#8751) Attiskaaa


Attiskaaa
tag

Illetve, ha az inverter lekapcsolod (igen azzal a kis pilinckával) akkor is 1V DC lesz. Tehát nem kell DC leválasztó kapcsoló.

(#8752) makkmarce válasza Attiskaaa (#8751) üzenetére


makkmarce
őstag

köszi, ezt nem tudtam

okoskodom, tehát vagyok

(#8753) mhcdoki


mhcdoki
csendes tag

sziasztok!
Régóta követem a fórumot az összefoglalót elolvastam, nem mondom, hogy mindent tökéletesen értek :B
Ami rendelkezésre áll tető és hálózat:
5m*4m-es zsindely lapos tető elsődlegesen erre szeretnék telepítettni, nyilván szögben.(DK-D tájolás)
Illetve van egy kb ugyan ekkora 45 fokos tetőrész is(itt lehet, hogy napnyugtakor van egy kis árnyék a kémény miatt)
Bejövő 1 fázis 32A, a cél a a max 5Kw-os inverter, ha elmű engedi.

MNNSZ oldalon bekértem az ajánlatokat, megjelőltem inverternek a froniust a fórumon olvasottak alapján.(lehet h hozzám nem ez lenne a megfelelő)

Rengeteg ajánlatt és megkeresés jött már most... de amit kimazsoláztam és elakadtam :))
1. 14x Longi Solar 370W
2000L-5KTL
Adatlapokat és összefoglalót áttanulmányozva ezek a számok jönnek ki:
napelem: Voc =40,9V
Vmp 34,4V
Lmp 10,76 A
MAX DC fesz: 574V -10 fokban:629,86V
DC nominal: 481,6V 55 fok: 433,44V
Inverter: SUN 2000L-5KTL MAX DC: 600V (itt -10 fok már több), DC nominal:360V (ez is kevesebb) bár a tartományra Umpp min. és max. : 90V-560V

2. Q-cells Q.PEAK DUO-G8 360 W
napelem: Voc =41,19V
Vmp 34,85V
Lmp 10,33 A
MAX DC fesz: 576,66V -10 fokban:634,32V
DC nominal: 487,9V 55 fok: 439,11V

Inverter: Fronius PRIMO 5.0-1 MAX DC:1000V, DC nominal: 710V(nekem azért jóval kevesebb) Umpp min. és max. :240V-800V

Napelemek mindkét esetben nekem megfelelnek.
Azt nem tudom, hogy az invertereknek mennyire probléma, hogy 1. eset -10 fokban nem megy, ha jól gondolom(hány ilyen nap van ma már az is kérdéses), illetve a nominalis feszültségtől eltér mindkét esetben, hol több hol kevesebb.Milyen problémát okoz ez, ha a Umpp min. és max. között azért van a napelem?

Minden elírásért vagy rossz megfogalmazásért elnézést :)
A segítséget előre is köszönöm!

(#8754) Fifi válasza Attiskaaa (#8751) üzenetére


Fifi
őstag

Nálam SE4K inverterhez raktak DC oldalról is egy dobozt, de azt mondták, ahhoz ne nyúljak:

Gondolom ezek túlfeszvédők és biztosítékok, tehát itt kapcsolni valóm sincs. :U

(#8755) axioma válasza makkmarce (#8748) üzenetére


axioma
veterán

A megoldas Attiskaaa-nal, amugy meg tehat itt egy inverter amit NEM kell kezelni, ez volt a lenyeg. Soha, semmire (azon kivul hogy lekapcsolhatom, na jo akkor a termelest, nem a teljes invertert, vegeredmenykent ha hulye usert jatszom akkor egyforma: nem fogom).
Amugy en letra nelkul elerem (lepcso indul alatta), de ez nem is fontos jelen esetben, mert a lenyeg az volt, hogy abbol hogy inverter, nem kovetkezik hogy kezelni kell. Szerelesi munka nelkul meg a tobbit sem. Pont.

(#8756) axioma válasza Fifi (#8754) üzenetére


axioma
veterán

Ez az amikor hulye a szabaly es radsozattak egy muszakilag tok felesleges 1-200e-es kiadast... csak mert nem fertel bele a tavolsagba, es a jogszabalyalkoto nem gondolt minden muszaki lehetosegre, hogy csak a valoban szuksegesnel irja elo. Szerencsere nalam ilyen nem kellett, mert nemcsak hogy SE, de a papiron tavolsagon is belul vagyunk vezetekileg (konkretan a napelem-mezo majdnem kozepe alatt a kov. fodem tetejenek magassagaban van kb. az inverter).

(#8757) stickermajom válasza axioma (#8756) üzenetére


stickermajom
addikt

Látszólag patronos DC oldali feszültségvédelem, ez olyan ~60k körül szokott menni. Az invertert meg tudja védeni túlfesz ellen, szerintem nem felesleges.
Nem a Santonra gondoltál esetleg?

(#8758) axioma válasza stickermajom (#8757) üzenetére


axioma
veterán

Nem ertek hozza. Programozo vagyok es felhasznalo. Nekem azt mondtak - nem csak egy felmero -, hogy SE eseten muszakilag nem kell levalaszto, de a jogszabaly meg x meter felett keri, tehat ok se csinaljak meg anelkul, hiaba semmi ertelme (100e lett volna akkor nem tudom melyik anyag+munka). Szerencsere nem volt gond beleferni a meterekbe, de az hogy jogalkotoi hibabol kell most mind1 hogy 60e-et vagy 200e-et fizetni, az nekem nem korrekt. Es fura hogy az SE me'g nem lobbizott a pontositasert...
Ha az SE nem irja elo, es a valoszinuseg ket nagysagrenddel kisebb hogy megvedi a 400e-es invertert mint az arabol adodo 1/6, akkor felesleges.

[ Szerkesztve ]

(#8759) tothbe válasza axioma (#8758) üzenetére


tothbe
addikt

Az más. az a tűzvédelmi leválasztó kapcsoló. Az valóban nem kötelező bizonyos távolságok alatt illetve SE rendszer esetén valóban technikailag nincs értelme, mivel az SE megoldja, de törvényileg előírják.

A képen látható és említett DC oldali túlfeszültség védő (ami nálad ezek szerint kispórolásra került a kivitelező által) pedig, ahogy stickermajom is írta, ez védheti meg az invertered és akár az egész hálózatod egy DC oldali esetleges íváthúzás esetén. Ha ez nincs, simán leéghet az inverter illetve akár az AC oldalon is képes további zárlatot okozni. [link] Itt egy cikk, ami bár az EU Solart nem szeretjük és a marketinget nem is érdemes elolvasni, de magát a jelenség részleteit igen jól leírja a DC oldalt előtérbe helyezve.

By(e) Tothbe

(#8760) stickermajom válasza axioma (#8758) üzenetére


stickermajom
addikt

Ahhoz képest, hogy nem értesz hozzá elég magabiztosan állítod, hogy feleslegesen rásóztak valami tök felesleges dolgot.. :) A képen továbbra is DC oldali túlfesz védelem van, ami opcionális, nem egy tűzvédelmi kapcsoló, amire a jogszabály kötelez(het).

(#8761) axioma válasza stickermajom (#8760) üzenetére


axioma
veterán

Ebben igazad van, azt visszavonom, nem ugyanarrol van szo. Nem az feleslegesen eloirt, hanem a tuzvedelmi. Laikuskent ez nem tunt kulonbozo termeknek attol hogy melyik iranybol nevezik levalasztonak (ok vagy oldal).
Errol csak nem nyilatkozom (nincs most kapacitasom megnezni, hogy SE szerint kell-e es lett-e nalunk, oszinte legyek az inverter utani reszt sose nezegettem, kezelni biztos nem kell mert arra a reszre figyeltem).

[ Szerkesztve ]

(#8762) swarz válasza #44448768 (#8705) üzenetére


swarz
csendes tag

Szia. Igen 2*2 vezeték megy be. Ha rosszul lenne bekötve a DC oldal akkor hibaüzenetnek nem kellene lenni? Ha ellenfázisban dolgozik a két munkapont akkor az inverter által előállított áram mennyiségében is meglátszik vagy okoz hosszabb távon valamit a rendszernek?

[ Szerkesztve ]

(#8763) #44448768 válasza swarz (#8762) üzenetére


#44448768
törölt tag

Így nem jó, javítandó.

A DC bemenetek bekötése és az MPPT üzemmód körül van a baj.
Benne van az inveter telepítési pdf-ben a helyes megoldás.
Ezen a környéken... ki kell keresni a rád érvényes részt.

[ Szerkesztve ]

(#8764) Rolly válasza stickermajom (#8760) üzenetére


Rolly
veterán

TE nem rakott nálunk DC oldali túlfesz védelmet, mert az benne van a SAJ inverterbe :) szóval akkor az most kötelező vagy sem? :)

Most SE rendszer van (bővítés miatt) van túlfesz levezetés de nincs SANTON tűzeseti leválasztó... pedig kb 8-10 métert meg a vezeték a házon keresztül. Ok a telepítőnél az áram szolgálatón is átment a terv, mivel akkor kötelező elvileg ha nagyfeszültség lehet a vezetékben... A lényeg, hogy a faszi szerint SE rendszer esetén nem kötelező az irányelv szerint ajánlott... Szóval vagy kiskapu vagy nem de az legalább nem fog kigyulladni :)

(#8765) #44448768


#44448768
törölt tag

3+1 különböző dolog van

1. a DC leválasztó/szakaszoló (DC oldali főkapcsoló)
2. a T2 vagy T1+T2 osztályú DC oldali túlfeszültség védelem (védő patronok)
3. a DC oldali tűz(oltó)védelmi kapcsoló
+1 a DC sztring biztosítékok

Ezek nem keverendők össze, mert más a céljuk és a működésük is.

Az 1. az kötelező tudtommal.
(bár egyesek állítják, hogy a solaredge esetén nem kell)
Arra van, hogy tutira megszűnjön a fizikai kapcsolat az inverter és a napelemek között.
A legtöbb sztring inverteren van ilyen DC leválasztó kapcsoló gyárilag.
(ha netán nincs akkor külön kell megoldani a DC dobozban pl.)

A 2. benne lehet az az inverterben is, de általában külön van a DC dobozban.
Arra van, hogy a napelemek felöl érkező közeli villámcsapások hatása ellen megvédje az invertert (telibe találat esetén nem védi meg szinte biztosan).
Egyes vélemények szerint nem kötelező ez a védelem.
De balgaság kihagyni, ha nincs benne eleve az inverterben.
(~20 eFt/MPPT és esélyes, hogy megvédi a félmilliós/milliós invertert)

A 3. nem kötelező 1 vagy 2 sztring esetén.
Viszont vannak előnyei ha a 2. pont szerinti védelem éppen működik egy villám miatt.
(4-5 eFt/sztring)

A +1 bizonyos esetekben elvben kötelező.
Gyakorlati értelme igazából nincs, csak egy új drága hibaforrás.
Elvben a solaredge esetén nem kell(ene), ha kell(ene) is.

[ Szerkesztve ]

(#8766) tothbe válasza Rolly (#8764) üzenetére


tothbe
addikt

a tűzvédelmit sem a telepítő sem az áramszolgáltató nem ellenőrzi, nekik ez nem feladatuk. Illetve a kivitelezőnek az lenne, de kb nem érdekli, mert azt mondja, te nem kérted.
Már leírtam amúgy, hogy az SE megoldása technikaiag tökéletesen helyettesíti a Santon-t, söt alapvetően még jobb is annál (ismerve a Santon-ról terjengő pletykákat) de törvényileg sajnos nem jóváhagyott megoldás. Ergo ha hivatalos baleset és/vagy tűzvédelmi ellenőrzést kapnál, akkor a rendszer megbukna rajta. De erre magánszemélyként, valljuk be nem sok esély van. Cégként viszont nem érdemes elspórolni, mert a büntetés az jóval nagyobb érte.
A DC oldali túlfesz védelem pedig nem előírás szerint kötelező, azt a kivitelező bármikor elhagyhatja. De az neked jó, ha van, mert megvéd. SAJ-ban opcionálisan lehet belső DC túlfesz védőt rendelni, ha neked TE beletette, akkor még jobb mert nem kell plusz egy dobozt nézned.

By(e) Tothbe

(#8767) sanzi89


sanzi89
addikt

Egy 5,53 kWp névleges teljesítményű Maxim 325W mono napelem pakkra nem túl optimista becslés a 6265-6671 kWh/év?

"Mindent azért kell tudni mert kérdezik, nem azért mert hasznos."

(#8768) #44448768 válasza sanzi89 (#8767) üzenetére


#44448768
törölt tag

Helyszín függő...
(helyszín, tájolás, dőlés, árnyékok...)

Az 1300 kWh/kWp fölötti fajlagos termelés is előfordul olykor.

Az 1250 kWh/kWp a szokásos felső becslés, mert elég sok esetben összejöhet.
5,53x1250=6912 kWh/év

Az 1150 kWh/kWp a szokásos átlagos eset.
5,53x1150=6359 kWh/év

A 6265/5,53=1133 kWh/kWp
A 6671/5,53=1206 kWh/kWp

------------

De számold ki magadnak....

Az EU PV Calculator használata.
http://re.jrc.ec.europa.eu/pvg_tools/en/tools.html#PVP

Megkeresed a helyszínt és klikk rá, utána jöhetnek a beállítások.

Estimated system losses: 10%
Mounting position: Building integrated
Slope (tető meredeksége):
Azimut (tető merre néz):

Vigyázat!!! az Azimut DÉL irányban 0 !!!

Végül a Visulize és a lényeg ott lesz a baloldalon.
Az éves fajlagos termelés >> Yearly PV energy production [kWh]:

[ Szerkesztve ]

(#8769) Rolly válasza sanzi89 (#8767) üzenetére


Rolly
veterán

függ hogy merre vagy az országban itt nálunk (Észak-Mo) inkább 1-es jön le a tetőről (de nálunk 3 irányú a tájolás: kelet-dél-nyugat :( )

(#8770) swarz válasza #44448768 (#8763) üzenetére


swarz
csendes tag

Ezt most úgy kellene értelmezni, hogy van két stringem amik egy munkapontra vannak kötve, de az inverterben rosszul van beállítva az erre vonatkozó beállítás és esetleg még a vezetékek sincsenek jól bekötve az inverterben a DC csatlakozókapocsnál?

(#8771) b. válasza sanzi89 (#8767) üzenetére


b.
félisten

ha jól lesz a tavasz akkor nálam szintén TE-s 8,53 kWp ről 10.000+ kWh le fog jönni. Épp ma lett meg a 6000 kWh június 4 óta. Maxim smart 275 W Poly, DK tájolás.
Nekem olyan 1250 lesz / kWp ahogy írja dranga ,az szerintem reális.

[ Szerkesztve ]

"A számítógépek hasznavehetetlenek. Csak válaszokat tudnak adni." (Pablo Picasso) "Never underrate your Jensen." (kopite7kimi)

(#8772) #44448768 válasza swarz (#8770) üzenetére


#44448768
törölt tag

Igen ez a helyzet, valami nem okés az inverter beüzemelésnél.
(az alsó előlap levétele esetén a belső DC csatlakozó
bekötés fotója alapján már lehetne többet mondani)
----

Ilyen jellegű termelési görbét kéne látnod...
Az MPPT-k (sztringek) azonos irányba dolgoznak, nem ellenütemben.

Azonos tájolás, de két sztringen, amik majdnem egyforma sztringek egyébként.

Eltérő tájolás, két sztringen, amik el is térnek érdemben.

[ Szerkesztve ]

(#8773) Nahát! válasza tothbe (#8766) üzenetére


Nahát!
tag

De az pl. előfordulhat, hogy ha (nem a Santon-tól :) ) égni kezd a ház, tűzoltó kijön és mivel nincs tűzvédelmi leválasztó (pedig kellene), akkor a tűzoltók biztonságára hivatkozva meg sem kezdik az oltást. "Csak" a tűz tovább terjedését akadályozzák meg a szomszédok felé, de egyébként minden füstbe megy.

(#8774) Rolly válasza Nahát! (#8773) üzenetére


Rolly
veterán

Sajtón esetén ki a biztosíték, hogy valóban működik? Vagy sajtón esetén a sajtón előtt ott van a több 100 volt...

Amúgy mikor láttál tetőre mászó azt megbonto vagy padlásra tűzben bemaszo tűzoltót? Simán földről locsolják amit érnek és majd elalszik a tűz ...

(#8775) stickermajom válasza Nahát! (#8773) üzenetére


stickermajom
addikt

Igen, ez reálisan hangzik. Kijön a tűzoltóság, felmászik egyikük, hogy lemérje a távolságot. Mivel 550 cm, ezért hagyják leégni a házat, hisz azt már az általános iskolai fizika órákról is tudjuk, hogy ~1000V-nyi DC feszültség csak 5 méter fölött veszélyes.

(#8776) kardkovacsi válasza #44448768 (#8768) üzenetére


kardkovacsi
senior tag

A free standing meg a building integrated között miért van 3-4% különbség? Jobban hűlnek a panelek ha külön állnak?

(#8777) Geresics


Geresics
Topikgazda

huhh, pár nap kihagyás, és rengeteg hsz-ről maradtam le, most igyekszem pótolni! Ha valaki nem kapott tőlem, vagy másoktól választ szóljon bátran! :R

#8776 kardkovacsi
Free standing: szabadon álló -> jobban hül
Building integrated: épületbe integrált -> kevésbé hül

#8775 stickermajom
volt olyan tűzoltó sajnos, de mára már szerencsére kapnak képzést napelemből is. Régen meglátták, nem értették, inkább nem csináltak semmit... Nem mintha nem egy sok-tízéves technológiáról beszélnénk... :W

#8774 Rolly
Saját szememmel láttam (nem napelemes) égő ház tetején mászkáló, a tetőt megbontó, a felcsapó lángtól seggreülő tűzoltót éles (nem gyakorlat) helyzetben

#8773 Nahát!
ma már oltanak, tudják hogy kell

#8771 b.
1250 kWh/kWp évente teljesen reális szám :K

#8767 sanzi89
1133-1206 kWh/kWp is simán reális lehet a tájolás és árnyékhatások ismeretében :K
Miért döntöttetek Maxim mellett? Árnyék miatt?

#8765 dranga, axioma, stickermajom, tothbe, és mindenki más, akit érdekel! :DDD
A szolgáltató az AC oldali túlfeszültség elleni védelmet követeli meg (hogy védje a saját hálózatát az inverter esetleges hibás működésétől). Tiszta sor. A DC oldal őket nem érdekli.
DC oldali leválasztás szabványban rögzített (de így éjjel tuti nem fogom kikeresni, majd a nálam szorgalmasabbak! :DDD ), amitől adott esetben el lehet térni, és még védhető is. Az SE esetén pl. ha a tervező kiad utasítást a leválasztás menetére (AC oldali áramtalanítás után szabad csak a DC oldalhoz nyúlni, hiszen az inverter a vonatkozó előírásoknak megfelelően 1Hz alatt megszűnteti a termelést, és akkor az optimalizálókban 1V/opti lesz).
A tűzvédelmi leválasztó kapcsoló azonban nem helyettesíthető jelen jogszabályok között SE rendszerrel, mert az nem galvanikusan választja le a DC oldalt. Anno kérdeztem is az SE oktatót, hogy mi a túróért nem kérnek módosítást, de itt is fel volt háborodva, hogy miért nekik kellene, miért nem a jogszabályalkotó alkalmazkodik hozzájuk!? :W (Annyira irritáló gyerek volt az ilyen megnyilvánulásaival, hogy azt nem tudom elmondani... :((( )
Az inverter "kezelése" amúgy pedig szerintem is egy f@szság. Leválasztod az AC-t (fő biztinél), és kész is. Persze bele lehet kötni, de értitek...
Apró érdekesség: mikor az EON-nál pár éve bevezették/módosították a munkavédelmenél a "magasban" végzett munka fogalmát 1m-es(!) magasságra, akkor a kislétrák lábát úgy le kellett vágni, hogy az csak 99cm legyen. Ez megint a világ f@szsága, és istenverte életszerűtlen bürokratikus majomkodás! Egy rossz vicc...

#8759 tothbe
Az EU-Solart valóban nem szeretjük, azonban fontos megjegyeznem, hogy az oktatásukat (amit nem a marketingesek/értékesítők csinálnak szerencsére) nagyon dícsérik! Az MNNSZ-es ex-oktatásnál klasszisokkal jobb (mondjuk annál nem nehéz, amit anno a Bocsóék tartottak, reklamáltam is miatta eleget...)

#8754 Fifi
a képen egy Weidmüller 3 pólusú (+/G/-) túlfeszültség elleni védelem (narancssárga), és túláram elleni védelem gyanánt olvadó betét van. Utóbbinak egy sztring esetén sokak szerint nincs értelme, de én már cseréltem ilyet a szomszédba becsapott villám másodlagos hatása miatti kiolvadást követően. 1200Ft+ÁFA/betét szerintem simán megérte ;) Gyakorlati haszna pedig a szakaszolás! Szívem szerint kötelezővé tenném, mert ha bármikor bármiért hozzá kell nyúlni egy rendszerhet, vagy csak mérni kell valamit, akkor kincset ér, és amúgy nem egy nagy költség, sajnos mégis sokan ezen (is) spórolnak...

#8753 mhcdoki
"nem mondom, hogy mindent tökéletesen értek" - csak szólj, és segítünk! :K
"5m*4m-es zsindely lapos tető elsődlegesen erre szeretnék telepítettni, nyilván szögben.(DK-D tájolás)" - lapos tető esetén nincs tájolás, a kiemelő szerkezetet dél felé kell forgatni, és csókolom! ;)
"van egy kb ugyan ekkora 45 fokos tetőrész is" - sokkal jobban kihasználható, mert nem kell a napelemek között az előző sor árnyéka miatt helyet kihagyni! (Elférhet akár 5x3=15 napelem is!)
"napnyugtakor van egy kis árnyék a kémény miatt" - ha elég későn van árnyék, nem érdemes vele foglalkozni, mert akkor már a nap is gyenge. De ezt helyismeret nélkül nem lehet megmondani!
"1. 14x Longi Solar 370W" - 600V inverterre én már nem raknék 630V@-10°C napelemet. :( A nominális fesz. ha nagyobb, az nem szokott gond lenni.
"2. Q-cells Q.PEAK DUO-G8 360 W" - itt már 1000V inverter van, a kettő közül egyértelműen ezt választanám

--------

Ha bárki kimaradt volna szóljon bátran! Privátok is állnak sorban szépen, azokkal is elleszek pár estét, de igyekszem!
Köszi a türelmet mindenkinek! :R

Amúgy tök jó látni, hogy a topik lakói milyen frankón tudnak egymásnak érdemben segíteni, és a vélemény-különbségek is tök baráti hangnemben mennek! Mindig is mondtam én, hogy Ti vagytok a legjobbak srácok! :R

*MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

(#8778) mhcdoki válasza Geresics (#8777) üzenetére


mhcdoki
csendes tag

Köszönöm a segítő válaszokat!

(#8779) sanzi89 válasza Geresics (#8777) üzenetére


sanzi89
addikt

Köszi a választ!

Még nem döntöttünk semmi mellett, csak az árajánlatokat hasonlítom össze, és van olyan, amiben 7kWp-es napelem pakkot ajánlanal évi 6500 kWh-hoz (ez a legnagyobb) és mellette ott a Tisztaenergiák legalacsonyabb 5,25 kWp-es ajánlata szintén évi 6500 kWh-hoz. A teljes képhez hozzátartozik, hogy jelenlegi fogyasztásunk 4500-5000 kWh között van évente, szóval a 6500 is már egy megnövelt fogyasztás, ezt le is írtam az ajánlat kéréskor. Meg sok egyebet is, amit kb. 1-2 kivétellel egyik ajánlattevő sem vett figyelembe.

Árban is nagy a szórás, egészen bruttó 310Ft/kWp-től egészen 410Ft/kWp-ig. Minél többet olvasok a téma után, annál tanácstalanabb vagyok...

Árnyék valamennyi lenne (ősztől-tavaszig a szomszéd ház teteje a mi tetőnk alső 1/4-ét árnyékolja az egyik tetősíkon, a másik tetősíkon pedig egy fenyő árnyékol pár órát, szíven szerint kivágnám a fenébe, de az asszony ragaszkodik hozzá), de azt nem tudom, hogy igazából szükségünk lenne-e bármilyen optimalizálásra. Mindkét tetősík DK tájolású.

Azért szimpatikus a Maxim, mert én nem értek a témához, úgy tűnik pár nap Google után se lettem okosabb, több időt nem nagyon tudok a kérdésre szánni, és talán ez a megoldás jó. Legfeljebb nem lenne rá szükségünk a gyakorlatban és kb. 200.000 Ft-ot elköltöttünk feleslegesen.

Mindegyik telepítőnek a saját portékája eladó és az a legjobb. Aki optimalizált rendszert küldött hosszasan taglalja, hogy mennyivel jobb ez a rendszer, aki sima 2 stringes megoldást az pedig arró küld egy 2 oldalas .pdf-et, hogy mekkora lehúzás.

Az utóbbi évek felújításai során egy csomószor az adott témában jártassá kellett válnom, mert a kivitelező vagy tök hülye vagy csak le akar húzni. Ebbe egy kicsit belefáradtam, ezért szerintem most inkább felé lövünk a dolognak, még ha lehet felesleges is.

[ Szerkesztve ]

"Mindent azért kell tudni mert kérdezik, nem azért mert hasznos."

(#8780) kardkovacsi válasza sanzi89 (#8779) üzenetére


kardkovacsi
senior tag

Fenyő kapcsán kis adalék miért érdemes kivágni. A fenyők gyökérzete oldal irányba terjed és nem lefelé. Ezért alapvetően nem viselik jól a szelet azaz egy nagy fenyőfa hajlamos kidőlni nagy szélben sok eső után. Ezért szokták őket ha bizonyos méret fölé nőnek, kivágni.
Erdőben ez nem gond mert ott "megtartják" egymást, de a külön álló fenyő veszélyes bizonyos méret felett.

(#8781) axioma válasza sanzi89 (#8779) üzenetére


axioma
veterán

Fenyo: kertesz nem tudna' asszony szamara is elfogadhato modon alacsonyabbra nyirni a teljes kivagas helyett? Nem ertek hozza, mi csak keritesben letezo zoldseget vagtunk vissza, annal nem votl esztetikai kivanalom.
szerk. a masik valaszt nem lattam... mondjuk a vege az ugy is az hogy kerteszt kerdezni.
@kardkovacsi, folyoparti lombhullatora nincs valami hasonlo jo erved? :) [onkori teruleten van]

[ Szerkesztve ]

(#8782) Vasy09 válasza axioma (#8781) üzenetére


Vasy09
őstag

A fenyőt sajnos nem tudod úgy megnyesni, hogy lecsapod a tetejét, mert utána szépen lassan teljesen el fog halni! :U
Nálunk is van egy, ami szerintem árnyékolni fog, és vágni kéne, de a feleségem szeretné megtartani. Mikor jöttek a diófát kivágni, akkor mondták, hogy a fenyő sajnos nem nagyon szokta túlélni hosszú távon, ha a tetejét csonkolják! :( :(

Gamertag: Vasy09

(#8783) axioma válasza Vasy09 (#8782) üzenetére


axioma
veterán

Koszi, nem tudtam.

(#8784) Nahát! válasza stickermajom (#8775) üzenetére


Nahát!
tag

Ez most csak vélemény, és mint ilyen nélkülöz(het) minden tudományos alapot, de szerintem méricskélés nélkül is fel tudja mérni a tűzoltó, hogy a napelemekhez képest hol helyezkedik el az inverter - azaz hol és mekkora vezetékszakasz marad áram alatt áramtalanítás után (már, ha süt a nap). A napelemek alatt/mellett elhelyezett tűzvédelmi kapcsoló ezt a veszélyes részt nagyban le tudja csökkenteni. Nyilván SE rendszernél nem releváns.

(#8785) agyarka válasza Vasy09 (#8782) üzenetére


agyarka
aktív tag

1 fa volt útban a villanyoszlopnak, és 2 késő délután árnyékolt volna. A faápoló rábeszélt, hogy tartsam meg a kettőt. ( közben megmutatta, hogy a 4 házzal odább lévő fenyőknek is hiányzik a teteje). Szépen megformázta őket, azóta is jól vannak a többi utcabelivel együtt.

Valószínűleg nem mindegy, hogy favágó vagy faápoló kérdez az ember. Utóbbi csak a végső esetben vágja ki a fát.
A kivágásért többet lehet kérni, amit csak kisebb mértékben kompenzál az, hogy az ápolt fához máskor is lehet menni.

(#8786) Nahát! válasza stickermajom (#8775) üzenetére


Nahát!
tag

Elnézést, még azt elfelejtettem, hogy nyilván szeretnék elkerülni a leégett szigetelésű 1000 V-os vezeték locsolását - érthető okokból. Nem tudom életszerű-e vagy sem, hogy előtérbe helyezzék az élet, testi épség védelmét a vagyonéhoz képest? De szerintem igen.
Nyilván ha kaptak kiképzést, hogyan oltsanak ilyen körülmények között, megteszik, amit lehet.

Mivel előírás a tűzvédelmi leválasztó ezért amennyiben nincs (pedig kellett volna) szerintem ilyen esetben még a biztosítás kifizetésénél is gondok lehetnek, részben, vagy akár egészben megtagadhatja a biztosító a kártérítés kifizetését. Már ha emiatt lassabban, vagy körülményesebben megy az oltás és így nagyobb kár keletkezik.
Ezt csak gondolom, konkrét ilyen esettel nem találkoztam, de hasonlóról már hallottam.

Az ezzel kapcsolatos bejegyzésekkel nem a SANTON kapcsoló beépítésére vonatkozó előírást szeretném ünnepelni, vagy helyességét igazolni. Semmi közöm hozzá.
Mindössze felhívni a figyelmet, hogy az előírás megszegésének lehetnek következményei pl. egy tűzeset kapcsán.

(#8787) stickermajom válasza Nahát! (#8786) üzenetére


stickermajom
addikt

Leégett szigetelésű 1000V-os vezeték Santontól függetlenül jelen lehet, mindaddig amíg süt a nap.
Nem fog felmászni a padlástérbe ellenőrizni, hogy van-e Santon, ha igen, az működött-e, hanem áramtalanít, letakarja, vagy lefújja a paneleket, esetleg elvágja a panelek közötti kábeleket ha szükségesnek ítéli és megkezdi az oltást a helyzetnek és a kiképzésének megfelelően.
A Santonnak maximum utólag lehet szerepe egy tűzvizsgálatnál, ott helyben nem azon fog múlni. Nem a tűzvédelmi kapcsoló hiánya fogja okozni a körülményesebb oltást, hanem a napelemes rendszer maga.

Tessék: [link]

2.3. Feszültség alatt levő berendezés szigeteletlen részeinek, vezetékeinek megközelítése
esetében a biztonsági távolság 0,9 méter. A feszültség alatt lévő berendezés sérült
szigetelésű részeit, vezetékeit szigeteletlennek kell tekinteni.
2.4. A feszültség alatt lévő kisfeszültségű berendezések oltása során - amennyiben a tűz
kiterjedése ezt lehetővé teszi - alkalmazható a vízköd-impulzus oltóberendezés. A
vízköd-impulzus oltóberendezésnél az alkalmazandó minimális oltási távolság 3
méter.
2.5. Életveszély elhárításának, valamint a tűz továbbterjedésének megakadályozása
érdekében a feszültség alatti berendezés tüze száraz, biztonságos helyről, kötött
vízsugár alkalmazása esetén 10 méter, porlasztott vízsugárral, kizárólag a ködsugárcső
„köd” állásában 5 méter szabadon belátható távolságról oltható.

4.3-ban pedig ott a letakarás is.

[ Szerkesztve ]

(#8788) Vasy09 válasza agyarka (#8785) üzenetére


Vasy09
őstag

Én azért írtam, mert nekem ugye ezt mondta az ember, aki egyébként nem az "alap" fakivágó kategóriás volt! :N
Illetve sajnos nekünk volt tapasztalatunk is, a másik helyen ahol laktunk, ott nem élte túl a fenyő! De nem offolok, mert ez nem ide tartozik! Bocsi érte.
Egy szó mint száz, én szerintem nem fogok kisérletezni, hanem egyben fog kijönni, nem darabokban! :DDD

Gamertag: Vasy09

(#8789) MrZed001


MrZed001
tag

Totál láma kérdés következik:
Mégis hogy működik ez a Santon?
Füstérzékelős és auto leválasztós, vagy manuális leválasztó ... vagy mi ?

(#8790) cd930 válasza cd930 (#8688) üzenetére


cd930
aktív tag

Sziasztok!

Segítsetek kérlek, elvesztem!
Bezáporoztak az árajánlatok az MNNSZ-hez beadott kérésemre + hívásokkal is megsoroztak a cégek.
Pár dologban talán tisztábban látok ugyan, de mi a frászkarika alapján válasszak.

Nyilván minden cég mást domborít ki..
ABB inverterekről mit tudtok? Azt mondja az értékesítő, hogy 3 fázisú ABB inverterekben csak a tizenezerért azonnal kicserélhető alaplap megy tönkre, és onnan újraindul az 5 éves garancia.. Ugyanez az értékesítő óva int a Froniustól, mondván, hogy ha tönkremegy, akkor azt csak Ausztriában javítják-cserélik egy hónap alatt...
A Huawei magas minőségű, de tartani érdemes a hósszútávon bizonytalan szervizháttértől?

Van értelme a félcella optimalizált paneleknek, ha nálam semmi beárnyékolás nincs?
Nagyobb teljesítményű, de még megfizethető teljesítményű (370W) paneleket érdemes vagy mi most a legajánlottabb?

Ha a jelenlegi fogyasztásunk évi 5000 kWh, csak annyi (~12 darab) panel kerüljön fel, ami ezt megtermeli és később legyen bővítve? Korszerűbb és/vagy olcsóbb panelek jöhetnek a jövőben, ez lebeszélne arról, hogy most telerakassam 12-12 panellel a két irányba (DK és DNY) néző tetőt?
Na csak 12 menne fel, az egyenletes termelés érdekében megosztára kerüljön 6+6 darab a két tájolásra?
A januártól induló állami felújítósdi keretén belül lesz telepítve, és féláron meggondolandó, hogy minél több mindent csináltasson meg az ember..

Előre is köszönöm a segítséget! :R

20+ éve a Prohardveren

(#8791) n@p@lm


n@p@lm
őstag

Pentele Solar-ról van infótok? [link]
Hamarosan jönnének felmérni, általános tapasztalat érdekelne :)

(#8792) Vasy09 válasza n@p@lm (#8791) üzenetére


Vasy09
őstag

Mire lennél kíváncsi? Nálunk ők csinálták! De szerintem vannak itt még páran, ahol szintén! Én rosszat nem tudok mondani! Gyorsak, pontosak és korrektek voltak! Az a csapat akik hozzánk jöttek, mindent úgy csináltak, ahogy megbeszéltük! :K

Gamertag: Vasy09

(#8793) makkmarce válasza agyarka (#8785) üzenetére


makkmarce
őstag

én tuják tetejét vágtam le, mert már bele lógott a csupasz légvezetékbe. kb 70%-os az elhalálozás(kb 25 tuja volt összesen) sajnos, ha kész a ház, megy majd ki a maradék is. 1-2 fából nem lehet messzemenő következtetéseket levonni.

[ Szerkesztve ]

okoskodom, tehát vagyok

(#8794) ficanka válasza n@p@lm (#8791) üzenetére


ficanka
csendes tag

Ugyanaz a véleményem mint Vasy09 topiktársnak, még kiegészíteném a jó kapcsolattartással! :K

(#8795) Geresics válasza cd930 (#8790) üzenetére


Geresics
Topikgazda

"ABB inverterekről mit tudtok? Azt mondja az értékesítő, hogy 3 fázisú ABB inverterekben csak a tizenezerért azonnal kicserélhető alaplap megy tönkre, és onnan újraindul az 5 éves garancia.."

ABB-vel közeli ismerősömnek volt többször negatív tapasztalata, én viszont soha nem használtam még, így csak másodkézből tudok infókat. Magamnak tuti nem vennék. :B

"A Huawei magas minőségű, de tartani érdemes a hósszútávon bizonytalan szervizháttértől?"
Ebben van valami jelenleg, azonban ez a jövőben pozitív irányba fog elvileg változni!

"Ugyanez az értékesítő óva int a Froniustól, mondván, hogy ha tönkremegy, akkor azt csak Ausztriában javítják-cserélik egy hónap alatt..."
Ez viszont nettó baromság! Vagy tök hülye a témához, és akkor azért, vagy szándékosan kamuzik, akkor pedig azért zavarnám el... :W

*MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

(#8796) cd930 válasza Geresics (#8795) üzenetére


cd930
aktív tag

Köszönöm, sejtettem, hogy Fronius ügyben van más igazság is..
Akkor ők ki is estek.

Mit tanácsolsz, illetve magadnak mit vennél? :)
Árnyékolásmentes, két tájolású tetősíkra szűkítsem Froniusra és Huaweire? Árban milyen különbség van?
Ha most csak 12 panel kerülne fel (és a másik fő kérdésem hozzád is, hogy ez milyen legyen??) és később lenne bővítve max. ugyanannyival, melyik az ideális választás?
Az összefoglalódban olvastam, hogy későbbi fogyasztásbővülésre apellálva nem érdemes nagyobbat telepíteni. Ez az 50%-os visszatérítés jegyében meggondolandó, nem?

20+ éve a Prohardveren

(#8797) Geresics válasza cd930 (#8796) üzenetére


Geresics
Topikgazda

Magamnak SolarEdge rendszert vennék, de ne ebből indulj ki, mert én gerjedek a napelemenkénti monitorozásra, és amint kiszabadulok a panelből, lesz is ilyenem, csak épp minden panelem más lesz, hogy ismét legyenek saját méréseim! De mondom, én fura állatfajhoz tartozom, ne ebből indulj ki!
1 vagy 2 munkapontig Fronius rendszert ajánlanék mindenkinek pont az országos szervizháttér, és a korlátlan ideig elérhető alkatrész-utánpótlás miatt, arról nem is beszélve, hogy ezzel az éves szaldó sem kerül veszélybe (már ha valaki olyan becsületes, hogy bejelentene egy inverter-cserét...)
A Huawei inverterek úgy tudom olcsóbbak, de nincs még közel sem ilyen szervizháttér! 5 év múlva lehet, hogy lesz, de ez azért meglepne. Nekem lesz Huawei márkaszervizi papírom is idővel, az fix, de addig csak félinfóim vannak, szóval tessék fenntartásokkal kezelni amit mondtam!

Szerk.:
nehogy 6-6 eloszlású sztringeket alakíts ki! :N

[ Szerkesztve ]

*MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

(#8798) cdl válasza n@p@lm (#8791) üzenetére


cdl
senior tag

Szombaton voltak Nálunk felmérni, még nem jött meg az ajánlat.
Talán holnap. Pedig érdekelne, már szinte eldölt a kivitelező, de az övékét még megnézném.

cd930,
Én is ebben a cipőben járok. Legalább 20 ajánlat érkezett. Kezdésnek kiszórtam a teljesen ismeretlen márkáju ajánlatokat. Ár értékben próbáltam megtalálni a legjobbat.
(fél cellás, Perc technológia, nagy fajlagos telj.)
Kevés a hely sajna.
Aztán a komunikációban sok kiszóródott. A végén maradt mondjuk 3, ebből van aki napok óta nem válaszol.
Most úgy néz ki az Energoptimo lesz a nyerő. Huawei 3kW inverter, Longi Solar 370W elemek.
9 elem, 3.33 kWp 414000 huf/kWp

(#8799) cd930 válasza Geresics (#8797) üzenetére


cd930
aktív tag

Köszönöm szépen, akkor a Fronius felé veszem a célt, egy tetősíkon 12 panellel, de az invertert 24 panelre méretezve.
A panelek tekintetében is van hangsúlyos véleményed-ajánlásod?

A másik tetősíkot felejtsem el egyelőre annak ellenére, hogy most visszakapnám a beleinvesztált összeg felét?
Nem zöld gondolat, de tudok emelni az áramfogyasztáson a mostani gázfogyasztást csökkentve.
Lehet, hogy felrakatok még egy klímát főleg hűteni, de - a termelést elhasználandó - fűteni is.
A HMV tartályunk is olyan, hogy fűtőszálat beletéve áramosra át lehet alakítani, az is zabálhatná a kWh-kat (most kb 400 m3 gáz fogy el rá évente).

[ Szerkesztve ]

20+ éve a Prohardveren

(#8800) joghurt válasza cd930 (#8799) üzenetére


joghurt
addikt

Mint azt már kivesézték, ha az állami felújítós támogatásra gondolsz, anyagköltségből csak annyit tudsz elszámolni, mint amennyi munkáról is számlád van (vállalkozótól). Márpedig egy ilyen napelemnek kb. 25-30%-a a munkadíj, a többi az anyag. Klímánál hasonlóképp.

A tej élet, erő, egészség.

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Napelem
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.