Hirdetés

2024. június 26., szerda

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Napelem

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 03:32:25

LOGOUT.hu

Általánosságban a napenergiáról (alapinformációk)
Kezdjük Ádámtól, Évától! Napenergiát nagyon sok mindenre lehet hasznosítani, nagyon sokféleképpen, de ezek közül a legelterjedtebb a napelem és a napkollektor.
Napelemmel villamos energiát lehet előállítani, napkollektorral hőenergiát állítunk elő, amivel vizet vagy levegőt lehet melegíteni, amit a használati meleg víz melegítésére, vagy épp fűtésrásegítésre lehet használni. Utóbbi előnye, hogy rendkívül magas hatásfokkal (<95%) tudja a beeső napsugárzást hasznosítani, hátránya, hogy akkor adja a legnagyobb meleget, amikor süt a nap – jellemzően amikor nincs rá szükségünk (nyáron)! Mosodáknak, autómosóknak (ahol sok hőenergiára van szükség nyáron is) ideális befektetés! Háztartásoknak már több problémát hordoz, mint előnyt, mert a nyáron keletkezett energiával valamit kezdeni kell, különben néhány év alatt saját magát fogja károsítani a rendszer!
Könnyű megjegyezni, hogy melyik-melyik, mert anno iskolában majdnem mindenkinek volt napelemes számológépe! Ez a topic a napelemekről szól! ;)

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#43851) Blamazs válasza Bathalsar (#43850) üzenetére


Blamazs
senior tag

Nálunk EON van csak. Velük sem lesz egyszerű....

(#43852) asdf_ válasza Bathalsar (#43850) üzenetére


asdf_
veterán

de technikai panasz estén jöjj rá, hogy melyik az illetékes szolgáltató, akié a hálózat.

Nem kell rájönni, rajta van minden számla első oldalán.

(#43853) Bathalsar válasza asdf_ (#43852) üzenetére


Bathalsar
aktív tag

Ezt megnézem, köszi a tippet. Melóhelyen ültem, nem volt előtte semmi ilyesmi, az e-mailek és a hírek között keresgéltem, úgy háromszögeltem ki. De akkor ennek van egyszerűbb módja is.

-- Hű-ha! Mindig így kezdődik. Aztán majd jön a futás, meg a sikítás

(#43854) rsf válasza hevepapa (#43791) üzenetére


rsf
senior tag

Milyen érdekes hogy a gödi gyárnál nem nagyon hangzik el hogy már 34 szer büntették meg őket a hatóságok.
Tehát vannak felügyeleti szerveink nekik meg van pénzük.

[ Szerkesztve ]

“Az a baj a világgal, hogy a buták mindenben holtbiztosak, az okosak meg tele vannak kételyekkel.“

(#43855) bb71 válasza Bathalsar (#43848) üzenetére


bb71
őstag

Bárcsak ilyen diplomatikus és mély levegővel teli tudnék lenni én is az életben... ;)

[ Szerkesztve ]

(#43856) Bathalsar válasza bb71 (#43855) üzenetére


Bathalsar
aktív tag

Ó, szívesen használtam volna másik hangnemet és tartalmat, de akkor kevésbé értem volna célt. A cél pedig fontosabb volt annál, hogy mennyire és milyen mértékben különböznek a nézeteink egy teljesen egyértelmű szituációban. :K

-- Hű-ha! Mindig így kezdődik. Aztán majd jön a futás, meg a sikítás

(#43857) kardkovacsi válasza Bathalsar (#43848) üzenetére


kardkovacsi
senior tag

Ha trafónál 238 és nálad 250 felett van akkor az hálózati probléma...pontosabban vezeték és vezeték ellenállás, hosszúság stb.
Ezen sajnos ők se fognak tudni állítani, mert ha leveszi a trafó oldalon a feszültséget akkor este lesz 200 alatt nálad és az ugyanúgy probléma lesz, meg a szomszédnál is.
Oda nem lett volna szabad engedélyt kiadni.

[ Szerkesztve ]

(#43858) Bathalsar válasza kardkovacsi (#43857) üzenetére


Bathalsar
aktív tag

Pontosan. Nem szabadna engedélyt kiadni. De tovább megyek. Nem szabadna engedélyt kiadni, nem szabadna a megalapozatlan engedélyre várakoztatni a megrendelőt, és nem szabadna elhanyagolni a hálózatot. Nyilván ez már többször tárgyalt téma. Viszont a vége az, hogy a polgár szív.

-- Hű-ha! Mindig így kezdődik. Aztán majd jön a futás, meg a sikítás

(#43859) dolon75 válasza Bathalsar (#43858) üzenetére


dolon75
aktív tag

feltételezem, este nem volt gond otthon, ugye?
lehet, mégis csak tudtak tekerni valamit...

kíváncsi vagyok, kérlek, mindenképp írd meg ide, mi volt ma napközben...

Pa-kah! Pakah-pakah Pa-kah! Bokata-Bokata Pa-kah! Pakah-pakah

(#43860) HunChris válasza kardkovacsi (#43857) üzenetére


HunChris
senior tag

Ez is sok mindentől függ, de ha 5V-al lejjebb állítják, már jó lesz. (Egy ideig...)
Majd ma kiderül.

(#43861) Bathalsar válasza dolon75 (#43859) üzenetére


Bathalsar
aktív tag

Este a legalacsonyabb 213V volt reggel 6 körül (miközben a másik kettő 226 és 236V), ezt a mérőóra riportálta. 10 óra körül az inverter szerint jártunk 252,5V-on, miközben az a mérőóra csak 249,2V-ot regisztrált. Leállás még nem volt, bár a lekapcsolási határnál már táncoltunk.

Amúgy nem tudom mennyire megszokott vagy nem rendellenes a jelenség, de amikor egy-egy fázis nagyon leesik, a többin kb. abban a mértékben emelkedik a feszültség.

-- Hű-ha! Mindig így kezdődik. Aztán majd jön a futás, meg a sikítás

(#43862) dolon75 válasza Bathalsar (#43861) üzenetére


dolon75
aktív tag

az lehet, hogy valami elhuzza a nullát, így azon a fázison kisebb lesz a feszültség, a másik kettőn meg nagyobb?
de szerintem ez csak rövid időre lehetne, rovidzar esetén.

Pa-kah! Pakah-pakah Pa-kah! Bokata-Bokata Pa-kah! Pakah-pakah

(#43863) Degeczi válasza Bathalsar (#43861) üzenetére


Degeczi
nagyúr

Esik feszültség a nullán is, picit elhúzhatja, de szerintem ez max 1-2V nagyságrendben normális

(#43864) Bathalsar válasza dolon75 (#43862) üzenetére


Bathalsar
aktív tag

Így néz ki reggel 9 óta a fázisokon mért feszültség. A 2-es fázison nincs akkor maszkálás, viszont az egyes és hármason furcsán ellentétes a mozgás.

És közben megvolt az első leállás is, ismét az inverter szerinti 1-es, valósában azonba a 3. fázison mért magas feszültség miatt.

-- Hű-ha! Mindig így kezdődik. Aztán majd jön a futás, meg a sikítás

(#43865) szekera válasza rsf (#43854) üzenetére


szekera
csendes tag

Erről is lehetett töbsször olvasni.
Ugyanakkor a hatóságok (pl .katasztrófavédelem) által kiszabható büntetések összegét évek nem módosították, nincsenek egyensúlyban a beruházási költségek a bírságok összegeivel.
[link]

(#43866) dolon75 válasza Bathalsar (#43864) üzenetére


dolon75
aktív tag

amikor nem megy az ivertered, akkor is látszik a két fázis ellentétes mozgása?
ha igen, akkor nem az inverter a ludas.
ha viszont megszünik, akkor legalább tudod, hol keresd a hibát.

Pa-kah! Pakah-pakah Pa-kah! Bokata-Bokata Pa-kah! Pakah-pakah

(#43867) Bathalsar válasza dolon75 (#43866) üzenetére


Bathalsar
aktív tag

Ez a grafikon éjfél és reggel 7 között. Inverter nélkül is megvan a fázisok között az ellentétes kitérés.

-- Hű-ha! Mindig így kezdődik. Aztán majd jön a futás, meg a sikítás

(#43868) mufflika


mufflika
tag

Üdv. Egy 5kw os rendszernek déli órakban teljesnapsütésben hány Watt al kell nyomnia a cuflát ??

(#43869) Samott válasza mufflika (#43868) üzenetére


Samott
addikt

Attol fogg hogy pontosan mennyi napelem van fent, hogy hany fokos szoget zarnak be a nap sugaraival es hogy milyen melegek a panelok.

(There is always a last time for everything.) Overhead, without any fuss, the stars were going out.

(#43870) asdf_


asdf_
veterán

És hogy az inverter 5 kW-nyi, vagy a napelem.

(#43871) Reggie0 válasza Blamazs (#43800) üzenetére


Reggie0
félisten

Erre szavaztak, meg is erdemlik.

(#43872) cd930 válasza asdf_ (#43870) üzenetére


cd930
aktív tag

És hogy milyen típusú az inverter.

20+ éve a Prohardveren

(#43873) wik_406 válasza cd930 (#43872) üzenetére


wik_406
csendes tag

Nekem kb 75%-on ment a csucsidoszakban :D

(#43874) snooze


snooze
veterán

4.5kWp-s déli tájolásu rendszer 296nap alatt hozta az 5000kW hozamot..

GO Gunners!!!

(#43875) mufflika


mufflika
tag

5kw saj invertet 12 panellal, szövekwz, fokokat nem tudom.
honnan lehet tudni, ha valamelyik panel nem müködik?

(#43876) süti5


süti5
őstag

Nem tudom csináltak-e valamit vagy csak szerencse, de mióta szóltam nekik telefonon, hogy magas a feszültség, valahogy csökkent.... a nő azt mondta nem veszi fel a panaszt ugye, ha nem volt még semmi tünet, kár, leállás, ilyesmi. Múlt héten még bőven 250 felettieket mértem, de most, hogy csúcson megy, nemigen ment 248 fölé...remélem ránéztek és csináltak valamit.

(#43877) DopeBob válasza mufflika (#43868) üzenetére


DopeBob
addikt

Ma full napsütés volt, még új rendszer Sungrow 5kw, 4,32kw-nyi panel, DK-i tájolás (135°) 3400W-volt max. Napi termelés 20kWh, de már eléggé leszállóágban van.

MZ/X

(#43878) Hohocali


Hohocali
aktív tag

Nálam jelenleg itt tart az engedélyezés:

Most szerződést akarnak kiküldeni, vagy bekapcsolni jönnek előbb?
Kötbért hogyan lehet igényelni?

EON terület Keszthely környéke.

Kb. 3 hete e-mail-ben rákérdeztem, mikor jönnek, kaptam vissza egy sablon A4-es pdf választ, hogy sok igény van, türelmet kérnek...

[ Szerkesztve ]

"az armos chipek minden szempontbol elavultak, csak tok hulyeknek tudjak eladni oket , lasd ipad userek" by vers :)

(#43879) cd930 válasza mufflika (#43868) üzenetére


cd930
aktív tag

Nekünk 8kWp Huawei inverter + 8,58kW panel (fele DK, fele DNY tájolású, alacsony dőlésszög, talán 21 fokos a tető) mai napon eléri majd a 40kWh-t (most tart 38,44-nél)
Napi maximális teljesítménye délben, 5,89kW volt.

Nagyon szép szabályos haranggörbe, szeptember közepén volt utoljára, hogy elérte a 40kWh-t a napi termelés.

[ Szerkesztve ]

20+ éve a Prohardveren

(#43880) Caranita


Caranita
aktív tag

Hát ez fura...

Kijöttek tegnap feltenni a regisztert, erre ma tökéletes görbém lett, ilyen még nem volt.
250.8-nál feljebb egyik fázis sem akart menni, amikor eddig ilyen időben volt minimum 3-4 újraindulás.

(#43881) hedgehog


hedgehog
senior tag

Nálunk hétfőn volt egy napos áramszünet, és abban reménykedtem, hogy ezen dolgoznak... de sajnos nem, úgyhogy kénytelen leszek bejelenteni.
Ez volt a mai nap:

(8kW-os Growatt inverter, a mai termelés eddig 25,9 kWh)

-- aka p3d3str1an

(#43882) DjKoxi


DjKoxi
senior tag

Üdv!
Leírom én is a mai napi ( napsütés ) termelést, viszonyítási alapnak jó lesz a hasonló rendszerrel rendelkezőknek.
410 Wh Longi panel 14 db, déli tájolás, kb 34 fokos tető, Growatt 6 kW inverter - 17.00 óra 29,9 kWh.

(#43883) mlaci01 válasza DjKoxi (#43882) üzenetére


mlaci01
tag

10kWp Huawei inverter + 11,6kW panel DNY (19db kb. 25-30fok, 11db kb 35-40fok).
54.92 kWh

(#43884) tothbe válasza Caranita (#43880) üzenetére


tothbe
addikt

Nekem ugyanez volt. sztm arra az egy hétre, míg mérnek lecsavarják a trafót. Előtte és utána is mértem 253 felett és le is állt a rendszer, de a mérési héten egyszer sem (bár volt esős, borús nap is benne vagy 3-4). Kb 3 hónappal később, épp a múlt héten jött ki egy ajánlott levélben az eredmény, hogy nyugodjak meg, a mérés szerint minden rendben. Persze a valóságban nincs, de ez látszólag senkit sem érdekel.

By(e) Tothbe

(#43885) cOxeR válasza mlaci01 (#43883) üzenetére


cOxeR
Ármester

Szépen termelt!
Nálunk is idén ez az eddigi legszebb görbe, amit láttam:

(#43886) HunChris válasza cOxeR (#43885) üzenetére


HunChris
senior tag

Tényleg szép. Összesen mennyi lett?
(Úgy látom, pár fokkal nyugatra néz a rendszered a délhez képest.)

Itt volt benne kis felhő sajna: 19,21 kWh
SE+Qcells 33°dőlés (Azimut: -3° Keletre) 3,4kWp

cdl-nél meglehetett a 22kWh is (3,7kWp 35° dőlés)

[ Szerkesztve ]

(#43887) Winne válasza Winne (#43846) üzenetére


Winne
nagyúr

Bocsánat, erre valaki?

Az ízlésem a lehető legegyszerűbb. Mindenből beérem a legjobbal...

(#43888) Caranita válasza tothbe (#43884) üzenetére


Caranita
aktív tag

Én is ettől félek... :((

görbe link
7,7-es rendszer,
40,4et hozott

[ Szerkesztve ]

(#43889) cdl válasza HunChris (#43886) üzenetére


cdl
senior tag

Á, 20.31 lett :)
13-13.30-ig volt egy kis beszakadás.
Viszont lassan edzhetek az EON-nal való csörtére :(
252.7 V volt a csúcs délután.
A haverom az utcában tavasszal fogja felrakatni a rendszerét, gondolom az lesz az utolsó szög.

(#43890) ToMy_ válasza cdl (#43889) üzenetére


ToMy_
tag

Basszus, merre laktok ti, Miami-ben? :DDD
Én ma a Napot se láttam, 2.9kW lett az összesen, és a napi csúcspont 707W volt.

(#43891) rolltrade tm válasza ToMy_ (#43890) üzenetére


rolltrade tm
kezdő

Ma Siófok környékén alig volt napsütés. Máshol meg rekord termelések vannak. Ezért szép a természet . Mondjuk itt az is természetes , hogy 6 hónap alatt nem tudnak egy tervet átnézni. Annyi idő alatt egy négyemeletes társasház felépül. A q....a...k

Majd ha fagy. + Escape From The Lost World Pinball Games.

(#43892) Frankie50 válasza ToMy_ (#43890) üzenetére


Frankie50
tag

Mi egy oldalon vagyunk :(( két nap 6 kwh :K

(#43893) HunChris válasza ToMy_ (#43890) üzenetére


HunChris
senior tag

Délen (Szombathely-Siófok-Szeged) vonaltól délre felhő volt.

[ Szerkesztve ]

(#43894) cOxeR válasza HunChris (#43886) üzenetére


cOxeR
Ármester

Igen, meg ugye nekem van 13 db panel, ami 5 fokos tetőn van, azok később robbannak be számottevően a termelésbe, kb május közepétől-július közepéig. (4,875 kWp) - de vélhetően azok idővel mennek majd másik ingatlanra, ha letelt az ellenőrzési idő, illetve lesz másik ingatlan.
95,62 kWh - ez már bőven túl van a napi fogyasztásomon, illetve beindult a jó idő, most már azért drasztikusan nőni fog az auto használatom is, ma is bedaráltam, 23-25 kWh-t pedig csak délelőtt dolgoztam, holnap is kelleni fog bő 35-36 kWh (sajna útközben ebből be kell tennem 6-8 kWh-t, meg a hétvége is mozgalmas lesz, de furcsa lenne ha a március nem lenne jócskán pluszos, csak 1 Mwh mínuszban vagyok.
Így nézett ki a mai móka: jópofa oldal ez: [link]

Feszültség terén én bizakodom azért:

[ Szerkesztve ]

(#43895) asdf_


asdf_
veterán

180=181+182
180 vételezett energia

280=281+282
280 kitáplált (nem megtermelt!) energia

Ha nem H tarifás vagy, nem érdekel mi és miért a bontás 1-re meg 2-re.

(#43896) kardkovacsi válasza Winne (#43846) üzenetére


kardkovacsi
senior tag

Az 1-es és 2-es végű nem érdekes. Általában a nyári és teli fogyasztásra van programozva de nem nézi a szolgáltató. Ami érdekes az az 1.8.0 hálózatból vételezett és a 2.8.0 ami a hálózatba betöltött mennyiséget jelöli. Ezek alapján jelenleg közel 2300 kWh mínuszban vagy, azaz ennyit kellene fizetned ha most lenne a szaldó. Nyilván kicsit javulni fog a helyzet márciusban meg áprilisban mivel azok viszonylag jó hónapok termelés szempontjából.

(#43897) #94522368


#94522368
törölt tag

Az 1-es végű a csúcsidei, a 2-es végű a csúcsidőn kívüli energia jelölése.
A T1 és T2 jelzések pl. SX631 mérő esetében az 1 ill. 2 hónappal ez előtti mérőállást mutatják az adott napon.

[ Szerkesztve ]

(#43898) Winne


Winne
nagyúr

Köszönöm az infókat!

"A T1 és T2 jelzések pl. SX631 mérő esetében az 1 ill. 2 hónappal ez előtti mérőállást mutatják az adott napon"

Nálam akkor a 8084 és a 6761 értékek, amik az 1.8.0 értéknél jelenleg vannak nem is naprakészek, hanem a 8084 a legfrissebb adat, de az 1 hónapos és amikor jön majd a jóember olvasni, akkor az akkor mutatott 1.8.0 T1-et fogja beírni?

Az ízlésem a lehető legegyszerűbb. Mindenből beérem a legjobbal...

(#43899) asdf_ válasza Winne (#43898) üzenetére


asdf_
veterán

Mindig aktuálist olvasnak, a szolgáltatót nem érdekli a régebbi óraállás, az csak a felhasználónak van ott, ha akarná tudni a havi fogyasztását.

(#43900) Winne válasza asdf_ (#43899) üzenetére


Winne
nagyúr

Akkor holnap megnézem újra, hogy hogy van rajta, de valszeg nem T1 és T2 értékek vannak, hanem 1 T1 és 2 T1 értékek, ezt a kettőt írtam fel.

Az ízlésem a lehető legegyszerűbb. Mindenből beérem a legjobbal...

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Napelem
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.