Hirdetés

2024. június 18., kedd

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Napelem

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 03:32:25

LOGOUT.hu

Általánosságban a napenergiáról (alapinformációk)
Kezdjük Ádámtól, Évától! Napenergiát nagyon sok mindenre lehet hasznosítani, nagyon sokféleképpen, de ezek közül a legelterjedtebb a napelem és a napkollektor.
Napelemmel villamos energiát lehet előállítani, napkollektorral hőenergiát állítunk elő, amivel vizet vagy levegőt lehet melegíteni, amit a használati meleg víz melegítésére, vagy épp fűtésrásegítésre lehet használni. Utóbbi előnye, hogy rendkívül magas hatásfokkal (<95%) tudja a beeső napsugárzást hasznosítani, hátránya, hogy akkor adja a legnagyobb meleget, amikor süt a nap – jellemzően amikor nincs rá szükségünk (nyáron)! Mosodáknak, autómosóknak (ahol sok hőenergiára van szükség nyáron is) ideális befektetés! Háztartásoknak már több problémát hordoz, mint előnyt, mert a nyáron keletkezett energiával valamit kezdeni kell, különben néhány év alatt saját magát fogja károsítani a rendszer!
Könnyű megjegyezni, hogy melyik-melyik, mert anno iskolában majdnem mindenkinek volt napelemes számológépe! Ez a topic a napelemekről szól! ;)

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#29951) rasotamas


rasotamas
veterán

Tudnátok pár olcsóbban kivitelezhető tippet adni a jelenlegi helyzetben? Nem terveznék bármit az áramszolgáltatóval mókolni, vagy szabvány mérőhelyet kialakítani anyagi okokból.
Alapvetően DIY megoldásokban gondolkodok, bár a létrától, magasságtól félek, villamosmérnök vagyok, igaz egész más területen, és szeptembertől villanyszerelő is leszek.
1. Melegvíz
Jelenleg 150 literes Hajdú villanybojler fűti a vizet vezérelt áramról (van egy kisebb bojler a konyhának de az elenyésző fogyasztás)
Érdemes lenne venni egy napkollektort és betenni elé, hogy csak minimálisat kelljen ráfűteni vagy inkább csak télen? Milyen egyéb eszközre van ehhez szükség magán a napkollektoron kívül? Csövezés nyilván, de kell-e pumpa, tágulási tartály, valami vezérlés, túlhevülés elleni védelem hogy működik?
Vagy olcsóbb lenne egy napelemről megtáplálni a meglévő villanybojlert? milyen brutál egyszerű, akár négyszögjeles inverter tudná ezt megoldani szigetüzemben?
2. Alapfogyasztás
3 hűtő, fagyasztóláda, 4 tévé, router, set-top-boxok
Ezek elég sokat mennek napközben is, a tévék nyilván este többet. Találtam neten 5-600 ezertől szigetüzem kiteket. Mire lennének azok elegek? Igazából "élőben" kéne ellátni ezeket, és az akksi csak a rövidebb kieséseket kompenzálná, meg nyilván magától át kéne tudjon állni a hálózati áramra.
3. Peakek
Úgymint villanysűtő, villanytűzhely, vasalás, porszívózás, hajszárítás, kávéfőző, mikró, robotgép, esti világítás. Ezeket továbbra is a szolgáltatótól kéne ellátni, kivéve talán a világítást, ha lenne elég akku.
4. Szigetelés
Fa födém van, már évek óta hajlok rá leteríteni valamilyen szigetelést, de nem túl nagy így sem a gázszámlánk. Mi a legolcsóbb?
5. +1 Paraziták felkutatása
Elég régi az épület, de egy jelentős részében már új hálózat van. Fel kellene kutatni, van-e valahol szigetelési, vezetékezési probléma. Megfelelő módszer lenne erre, ha egy nagyobb fogyasztóval konnektoronként megvizsgálnám a feszültségesést? Illetve kihúzva mindent mérhető-e fogyasztás. Van egy villamos fogyasztásmérőm is (nem ez a gagyi 5000Ft-os konnektoros Aldis, hanem egy ilyen 3 fázisú 100A-es digitális, meg van egy régi Ganz C114 is otthon)

https://tinyurl.com/rasoapro

(#29952) Samott válasza korcsi (#29949) üzenetére


Samott
addikt

Azert ez csunya...

(There is always a last time for everything.) Overhead, without any fuss, the stars were going out.

(#29953) asdf_ válasza korcsi (#29949) üzenetére


asdf_
veterán

Két hétig tartott a hálózatos öröme, hogy végre lesz lóvé. Most mindenki elkezd mocskosul spórolni a fogyasztással, lehet, hogy összességében kevesebb rhd fog befolyni, mint eddig.

(#29954) leslieke válasza korcsi (#29949) üzenetére


leslieke
Jómunkásember

Máshol is megy a számolgatás, hogy mi lesz:

A sörben az a jó, hogy legyél bárhol a világon, kizárólag az első háromnak fáj az ára!

(#29955) korcsi


korcsi
veterán

Még egy gondolat:
Nekem a 210KWh havi villamos energia fogyasztás alacsonynak tűnik, úgy hogy elvileg a 400KWh alatti éves fogyasztású helyeket az átlagból ki vették. Ellenben a távhőszolgáltatást nem érinti a díj emelés de az villamos energia átlagba benne vannak amikor náluk egy csomó energiát a távhő biztosít (fűtés, meleg víz) tehát náluk sokkal alacsonyabb az átlag villamos energia fogyasztás.

referencia 5700(XT) plexi ARGB-s blokk eladó!

(#29956) bigdady


bigdady
nagyúr

Sziasztok!
Volt elmű émász területen nem tudjátok lehet rendelni napelem felszerelést kivitelezéssel vagy hová lehet fordulni ez ügyben (Pest megye) Köszi (Démász tud ilyet) MVM a száma, lehet akkor itt is cska bemegyek egy ügyfélszolgálatra? :R

(#29957) leslieke válasza bigdady (#29956) üzenetére


leslieke
Jómunkásember

Napelemes céggel jobban jársz, mint a szolgáltatóval. Hamarabb meglehet.

[ Szerkesztve ]

A sörben az a jó, hogy legyél bárhol a világon, kizárólag az első háromnak fáj az ára!

(#29958) bigdady válasza leslieke (#29957) üzenetére


bigdady
nagyúr

Démász 2,5M Ft 5000kw 3 hónap. Az sok?

[ Szerkesztve ]

(#29959) leslieke válasza bigdady (#29958) üzenetére


leslieke
Jómunkásember

Mostani árakat nézve nem, tavasszal ennyiért még 8000-es rendszert kaptam.
Ha valóban betartják a 3 hónapot...

A sörben az a jó, hogy legyél bárhol a világon, kizárólag az első háromnak fáj az ára!

(#29960) bigdady válasza leslieke (#29959) üzenetére


bigdady
nagyúr

Pest megyében ajánlott cég van esetleg itt a fórumon akitől lehet árajánlatot kérni és gyorsabb? :R

(#29961) leslieke válasza bigdady (#29960) üzenetére


leslieke
Jómunkásember

PPNapelem-et tudom ajánlani, nálam ők telepítettek.

A sörben az a jó, hogy legyél bárhol a világon, kizárólag az első háromnak fáj az ára!

(#29962) korcsi válasza leslieke (#29954) üzenetére


korcsi
veterán

Hogy jöttek ki a piaci árak?

Szerintem ezzel nem érdemes számolni mert teljesen az élettől elrugaszkodott értékek.
Az áramtőzsdén holnap jegyzésre 170Ft/KWh-ért meg lehet venni a villanyt.

[ Szerkesztve ]

referencia 5700(XT) plexi ARGB-s blokk eladó!

(#29963) bb71 válasza korcsi (#29949) üzenetére


bb71
őstag

magyarul:

"Eszerint az áram (lásd még villamosenergia) díja a végszámlában nettó 6,13 forint."
"Ezzel ügyesen kitoltak mindenkivel, akinek napeleme van, mert mostantól ennyiért adja majd el az áramot és teljes áron veszi majd. Így a mostani árak alapján 25 év helyett 35-40 év lesz a megtérülés, ha már nem lesz nullszaldó."

és tegyük hozzá: a betáplált pluszunkért is ennyit fog fizetni...

amíg a Közlöny pontot tesz a kérdések végére...

[ Szerkesztve ]

(#29964) leslieke válasza korcsi (#29962) üzenetére


leslieke
Jómunkásember

Talált kép, de ennek még a fele is durva emelkedés lenne.
Ahogy nézem, a tegnapi rezsidisznó által közölt számok alapján készült a képen a számítás.

[ Szerkesztve ]

A sörben az a jó, hogy legyél bárhol a világon, kizárólag az első háromnak fáj az ára!

(#29965) kardkovacsi válasza korcsi (#29962) üzenetére


kardkovacsi
senior tag

Nettó :) sallangok nélkül mint veszteség meg hasonlók.

(#29966) korcsi válasza bb71 (#29963) üzenetére


korcsi
veterán

Az otthoni napelem rendszer megtérülése szempontjából eddig se volt releváns a visszatermelt bevétel mert nem volt számottevő a megtérülése.
Ha úgy telepítenénk napelemet, hogy nincs önfogyasztás akkor bőven 30év felett van a megtérülés a visszatermelésből, ami nem rentábilis.
Ott a ha a nullszaldó megszüntetés előtt, plusz most erre a 6Ft-os energiadíjból lesz kikalkulálva a piaci ár (x7?)?

referencia 5700(XT) plexi ARGB-s blokk eladó!

(#29967) bigdady válasza leslieke (#29961) üzenetére


bigdady
nagyúr

Ők teljes körűen intéznek mindent ennyiért? :R

[ Szerkesztve ]

(#29968) leslieke válasza bigdady (#29967) üzenetére


leslieke
Jómunkásember

Igen, mindent tartalmaz a megadott áruk, érdemes megkérdezni őket.

A sörben az a jó, hogy legyél bárhol a világon, kizárólag az első háromnak fáj az ára!

(#29969) MrZed001 válasza rasotamas (#29951) üzenetére


MrZed001
tag

Hálózatos szigetüzem jelenleg egyetlen lehetőség :)
Ha süt a nap, amennyit termel napelem, annyival kevesebb fogy szolgáltatótól (peak shaving a szép angol neve a funkciónak)
Árban azért durvább. Inverter maga 3-400 eFt (3-5kW-os, 1 fázisos).
Napelem panelek annyi amennyi. Kell 6-7db minimum, maxra kb 9x2db megy egy inverterre.
Inverterek párhuzamosíthatóak, pl 2db már 2x5kW-ot ad 1 fázison.
3db-al pedig 3 fázis állítható elő.
Persze minden inverterre további napelem köthető.

Ha 1db inverter, akkor
- 4db savas aksi alá (akár autó indítóaksi), hogy UPS is legyen háznak, meg inverter is jobban szereti.
Vagy LiFePO4 aksi alá, és akkor amit nappal termelt, azt este is le tudja adni. (magad építed 16db cellából, kb 1,4 MFt a 14,4 kWh-ás pakk)

(#29970) Samott válasza korcsi (#29962) üzenetére


Samott
addikt

Na ja, de a rezsicsokkentett reszt is ki kell fizetnie valakinek. Szerinted kire fogjak verni azt a koltseget?

(There is always a last time for everything.) Overhead, without any fuss, the stars were going out.

(#29971) Parci válasza stickermajom (#29950) üzenetére


Parci
HÁZIGAZDA

valóban a hatékonyságot kellett volna az elejétől támogatni, nem pedig pénzt költeni arra, hogy ne legyen hatékony. viszont a 12 év konjuktúra pénzét inkább eltették és most gyorsan összeomlunk.

dicranum scoparium + genista pilosa = :)

(#29972) asdf_ válasza Parci (#29971) üzenetére


asdf_
veterán

...és most gyorsan összeomlunk.

Ha ez az ára annak, hogy végre megszabaduljunk tőlük, én benne vagyok és mehet az az évi 600e plusz, amit gázban emiatt fizetnem kell.

(#29973) senki68 válasza leslieke (#29954) üzenetére


senki68
senior tag

Érdemes elolvasni.
Most akkor ki hazudik? Nem kicsit, nagyot.
[link]

(#29974) bigdady válasza leslieke (#29968) üzenetére


bigdady
nagyúr

Sajnos idén már nem biztos belefér nekik. Esetleg más ajánlott?

(#29975) snooze válasza senki68 (#29973) üzenetére


snooze
veterán

ez miért kérdés?🤔😊mit gondolsz miért titkos a gáz vásárlási ára?

[ Szerkesztve ]

GO Gunners!!!

(#29976) leslieke válasza bigdady (#29974) üzenetére


leslieke
Jómunkásember

Én mást nem tudok mondani, aki jó szívvel ajánlanék is.

A sörben az a jó, hogy legyél bárhol a világon, kizárólag az első háromnak fáj az ára!

(#29977) varek


varek
csendes tag

És mi van akkor, ha nem lépem túl az éves 2523 Kw fogyasztást, de lesz olyan hónap amikor 210 Kw felett fogyasztok ?

(#29978) bigdady válasza varek (#29977) üzenetére


bigdady
nagyúr

Vedd le átalányt 2523/12-re

[ Szerkesztve ]

(#29979) leslieke válasza senki68 (#29973) üzenetére


leslieke
Jómunkásember

Ezt tudtam, majd a Közlönyből fog kiderülni az igazság.

A sörben az a jó, hogy legyél bárhol a világon, kizárólag az első háromnak fáj az ára!

(#29980) rasotamas válasza MrZed001 (#29969) üzenetére


rasotamas
veterán

Nagyon köszönöm a választ!
Hol érdemes nézelődni? Árukereső vagy van valami sokkal jobb oldal? Tudnál pár jó típust ajánlani?
A teljesítmény-méretezéshez lenne egy olyan kérdésem, hogy a teljes kimenő teljesítmény 3-5kW, vagy csak az akksiból DC-ből előállított? Tehát ha én csak a konstans közepes fogyasztókat akarom napról hajtani (tévé, hűtő) a sütőt nem, akkor utóbbit szimplán nem kötöm rá, vagy rákötöm de simán átmegy az off-grid inverteren a 230AC, vagy azzal is számolni kell?
Bár a teljes átlagfogyasztás kb 1kW, nyilván ez nem folyamatos, nem gondolnám, hogy sütő, tűzhely, mikró nélkül a párszáz wattot meghaladná az állandó fogyasztás, szerintem erre kéne méretezni, vagy nem?

Tehát a kezdő pakk úgy nézne ki, hogy:
- 1 darab 3-5kW off-grid inverter 3-400ezer forint (tudsz mondani típust?)
- mondjuk 8 db ilyen, vagy 6 ilyen, csak árukeresőn néztem valamit 600 ezer forint
- 4db nagyobb autóakksi mondjuk 100Ah 120ezer Forint
Kb 1.2M

Meg persze tartóelem, vezetékezés. Mi kell még? Valami töltésmenedzsment dolog, vagy van az inverterben?
Vagy sokkal több panel kell? Vagy másbol kell több?

https://tinyurl.com/rasoapro

(#29981) Andras6800 válasza senki68 (#29973) üzenetére


Andras6800
senior tag

Ez az elejétől kezdve egy bazi nagy kamu.

Kezdjük ott, hogy azért volt jópár év, amikor a rezsicsökkentett ár egyes számítások szerint magasabb volt, mint a piaci. De még ha nem is volt magasabb, azért nem nagyon védett meg semmitől senkit.

A másik, amit sokan már írtak: Eleve az egész egy nagy hoax. Kb egy orángután szintjén kidolgozva. Pont annyira vagy annyira sem volt megfontolt, mint a mostani átlagfogyasztás meg ez az egész átállásosdi (18 nap alatt javítsuk meg amit 10 évig elqrtunk...).

Ami a szaldot illeti meg a bizonytalanságot: Eslőnek meg kell várni a magyar közlönyt. Aztán majd a 9594 módosítást meg variálást... lásd benzin ársapka esete. (Megfontoltság ugye)

És ugye a jogbiztonság megint.... ami itthon nincs. Innentől meg eddig is bármi lehet. Simán el tudom képzelni, hogy kb az lesz, hogy majd leszerelem a napelemet és eladom németbe €-ért mert szét**** az egész napelemes bizniszt. (Arra gondolok, hogy bevezetnek egy 1:3-as bruttót és majd veszik 13 Ft-ért az áramot, de eladják 240 Ft/ kWh-ért).

Evvel az egésszel az a személyes bajom, hogy 10 évig mindenki meg volt vezetve. És olyan számok alapján tolak nem olcsó beruházásokat ami most megy a kukába. Persze, volt egy szűk réteg aki készült erre... és megteette, hogy készül erre. Mindenki tudta, hogy ez lesz... csak akkora volt a piaci gap, hogy kb ellehetetlenítve volt a másik irány. Pl én is szívesen vettem volna hőszipkát, de 30 éves megtérüléssel (rezsicsökkentés) kihagytam. Ennyre nem megy jó, hogy több millát kb kidobjak az ablakon.

[ Szerkesztve ]

A békéért harcolni olyan, mint a szüzességért dugni!

(#29982) Ezekiell válasza asdf_ (#29972) üzenetére


Ezekiell
veterán

ne reménykedj :(

Aki mibennünk nem bízik, az önmagában sem bízik. Aki mibennünk nem bízik, az a mi fényes békénkben sem bízik. És aki a mi boldog, fényes békénkben nem bízik, az áruló.

(#29983) xigris


xigris
őstag

Sziasztok, érdeklődnék , hogy lenne a leg gazdaságosabb(legolcsóbb) most egy 4K inverter van ami egy fázisú. Most már a hálózat 3x25A. Csere egy nagyobb inverterre vagy esetleg feltenni egy másikat is?(elég lenne egy 2k inverter)
A régi inverterrel mit lehet kezdeni ha lekerül? :R

(#29984) senki68 válasza Andras6800 (#29981) üzenetére


senki68
senior tag

Az, hogy kamu tudtuk. Néhányan. Akinek nem lepi el narancsköd a szemét. Elég visszaolvasni ezen a fórumon, vagy bármely napelems témával foglalkozó FB csoportban.

"bevezetnek egy 1:3-as bruttót és majd veszik 13 Ft-ért az áramot, de eladják 240 Ft/ kWh-ért"

Ez nem 1:3 arány :)

KATA-s vagyok, meg nagyfogyasztó, várom a mai napra mit tartogat ártunk és orbánunk.

(#29985) Andras6800 válasza senki68 (#29984) üzenetére


Andras6800
senior tag

Igazad van. 1:3-at úgy értettem, hogy az átlagfogyasztási 37 Ft-os árhoz.

A békéért harcolni olyan, mint a szüzességért dugni!

(#29986) bigdady


bigdady
nagyúr

Ez a 100% pályázatos napelem sztori most igazából mire van? Fut egyáltalán?
Arra van, hogy megfinanszírozza az állam ha nincs meg rá a pénzed és 12 hónap múlva majd lesz? :R

[ Szerkesztve ]

(#29987) axioma válasza Parci (#29946) üzenetére


axioma
veterán

ok, de az a dontes politikai [mi legyen az atlag es milyen modositok vannak - egyelore csak nagycsalados], ha egyszer a szocso annyit se tud mi a H-tarifa...
en eredetileg se mondtam h nincs igazad, igazsagtalan, valahova a ketto koze [m3/MJ] tennem az atvaltast es per fo regisztraltatnam szamlahoz [5 lakasbol 1].

(#29988) axioma válasza sanzi89 (#29941) üzenetére


axioma
veterán

2x irtam le csak ma hogy nem aramot, hanem hoenergiat
az aram nyar->tel trafo [jelenleg] zsakutca

(#29989) leslieke válasza xigris (#29983) üzenetére


leslieke
Jómunkásember

hagyd fent és a tegyél mellé egy 3F invertert.

A sörben az a jó, hogy legyél bárhol a világon, kizárólag az első háromnak fáj az ára!

(#29990) MrZed001 válasza rasotamas (#29980) üzenetére


MrZed001
tag

FB-s sziget üzemű csoportot javaslom. Van külön inverter választási segédlet fent.
Átmegy rajta hálózati áram, de max a csúcs teljesítményééig szabad átengedni rajta.
Azaz 3kW-os inverter mondjuk 4,5kW csúccsal, arra nem szabad 5kW terhelést ráküldeni.
És itt fontos, hogy elektromos motorok, kondenzátorok (nagy tápok) ... ezeknek van indítóárama (inrush).
Ezt is ki kell tudnia szolgálni.
Valamint ha elmegy az áram és 3,5kW fogyasztás van a 3kW-os inverteren, akkor leáll túlterheléssel.
A sütőt pl nyugodtan rákötheted :) Ohmikus fogyasztó, 0 inrush, sokat eszik :).

Komplett házra pl minimum az 5kW. Csak pár fogyasztóra leválasztott áramkörrel elég 3kW.
Van erre is tervező (energia audit) fent FB csoportban :)

Két cég van akit tudok a témában ajánlani, mindketten ott fent vannak.
Egyik https://www.onellato.com/spl/519234/Napelem-rendszerek
Itt kapásból fent van pár előre összekészített rendszer is.

(#29991) MrZed001 válasza xigris (#29983) üzenetére


MrZed001
tag

Feltenni mellé 2db 1,5 - 6,5 kW között bármekkora 1 fázisos invertert :)

(#29992) xigris válasza leslieke (#29989) üzenetére


xigris
őstag

Köszi
MrZed001 neked is

[ Szerkesztve ]

(#29993) Tiédetis


Tiédetis
senior tag

Földre telepítés esetén kell a villámvédelem ez tiszta, de tűzvédelmi kapcsoló is?

A T. rollok hozzászólásait ahogy eddig, ezek után sem olvasom

(#29994) llacee


llacee
őstag

Használ valaki Shelly EM3 -at fogysztás és termelés mérésére?
Ha jól sejtem az óra utáni első mért vezetékekre kellene tenni így az iverter által visszatermelt és a ház vételezését fogom látni rajta.
Nyilván azt nem , amit egyből a ház elhasznált, ahoz kellene mégegy az inverter és a lakáselosztó közé is, ha jól sejtem.

(#29995) korcsi válasza axioma (#29988) üzenetére


korcsi
veterán

És azt hogy?

Más:

Jelenleg (eddig) annyiért veszik át a többlet termelést amennyiért adják a felhasználónak a villanyt, csak ez a rezsicsökkentés okán erősen torz volt mert az áramdíj több mint felét az energia díjon felüli költség tette ki.

Ha most azt mondják, hogy a villamos energia piaci ára 100Ft és plusz 30Ft a járulékos költség akkor napelemesként ennek akár pozitív eredmény is lehet. Talán. Majd meglátjuk. :))

#29994llacee: nem kell mindent mérned, az óra utáni csomópontba bejön a hálózat, a ház és az inverter, ha ebből kettő megvan a harmadik számolható.

[ Szerkesztve ]

referencia 5700(XT) plexi ARGB-s blokk eladó!

(#29996) leslieke válasza korcsi (#29995) üzenetére


leslieke
Jómunkásember

Nem lesz, többet nem fognak fizetni, most minden arról szól, hogy beszedni a lehető legtöbb pénzt.
Örüljünk, ha maradhat a szaldó elszámolás.

A sörben az a jó, hogy legyél bárhol a világon, kizárólag az első háromnak fáj az ára!

(#29997) sz.zs.


sz.zs.
senior tag

Szeptember előtt ELMŰ-Émász azóta MVM ügyfél vagyok. Valahol utána tudok nézni, hogy hogyan áll az ügyem a HMKE igény beadását követően?

Mini Gaggia (Aplimont) pid box-szal vagy nélküle eladó

(#29998) cOxeR


cOxeR
Ármester

Téli termelés mérlege van valakinek? Arra lennék kiváncsi, hogy teszem azt 5kwp panel mennyit hoz. (persze tudom ez nagyon képlékeny de valami átlag csak van)
Pl nekem a 20-as rendszerem ha elkészül mit hozhat fűtési időszakban?

(#29999) cOxeR válasza korcsi (#29995) üzenetére


cOxeR
Ármester

Mendemonda alapján olvastam, hogy csökkenteni fogják az átvételi árat a mostanihoz mérten is, aztán ezt ne vedd készpénznek. 6Ft-ról beszélgettek…
Nincs értelme találgatni sajnos jönnek a tények utána lehet okoskodni, mit kell tenni, hogy a lehető legjobban ki tudj jönni…

(#30000) 313313 válasza senki68 (#29973) üzenetére


313313
addikt

Itt 90ft/kwh az egyetemes nem rezsicsökkentett áram ára.

HP 250 G5, Creative Surround 5.1 USB, Genius 5.1 Home Theater 5000, Kona Blast Deluxe + Shimano LX, Torpado T2000 + Campagnolo Veloce, Motorola Edge 30 Neo 8/256GB

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Napelem
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.