Hirdetés

2024. június 18., kedd

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Napelem

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 03:32:25

LOGOUT.hu

Általánosságban a napenergiáról (alapinformációk)
Kezdjük Ádámtól, Évától! Napenergiát nagyon sok mindenre lehet hasznosítani, nagyon sokféleképpen, de ezek közül a legelterjedtebb a napelem és a napkollektor.
Napelemmel villamos energiát lehet előállítani, napkollektorral hőenergiát állítunk elő, amivel vizet vagy levegőt lehet melegíteni, amit a használati meleg víz melegítésére, vagy épp fűtésrásegítésre lehet használni. Utóbbi előnye, hogy rendkívül magas hatásfokkal (<95%) tudja a beeső napsugárzást hasznosítani, hátránya, hogy akkor adja a legnagyobb meleget, amikor süt a nap – jellemzően amikor nincs rá szükségünk (nyáron)! Mosodáknak, autómosóknak (ahol sok hőenergiára van szükség nyáron is) ideális befektetés! Háztartásoknak már több problémát hordoz, mint előnyt, mert a nyáron keletkezett energiával valamit kezdeni kell, különben néhány év alatt saját magát fogja károsítani a rendszer!
Könnyű megjegyezni, hogy melyik-melyik, mert anno iskolában majdnem mindenkinek volt napelemes számológépe! Ez a topic a napelemekről szól! ;)

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#28051) ProdyG válasza KrAt (#28046) üzenetére


ProdyG
senior tag

jó neked :) nekem is volt még készleten, amikor a szerződést írtuk, csak azt mondták, addig ne vegyünk meg semmit, amíg az áramszolgáltató jóvá nem hagy mindent. mire ez megtörtént, SE inverter sehol...

Többiek: nincs bajom a Huawei-jel, csak az SE volt alapból szimpi, arra pörögtem rá stb... most meg legyen egy olyan cucc egy rakás pénzért, amit eredetileg nem is akartam.
Plusz az optimalizálás is változna (többféle dőlésszögű tetőnk van stb...), hát nem tudom mit csináljak...

(#28052) Balázzs válasza KrAt (#28041) üzenetére


Balázzs
senior tag

Nálam tavaly telepítettek, minden rendben ment, ajánlottam is őket több ismerősnek és itt is.

Május az eddigi legjobb hónap, 1802,55 kWh

[ Szerkesztve ]

(#28053) cOxeR válasza kardkovacsi (#28049) üzenetére


cOxeR
Ármester

Nem az, de egy termelő rendszer jobb mint egy nemlétező. - persze függ milyen megtérülés idővel lehet összesen számolni

(#28054) asdf_ válasza cOxeR (#28053) üzenetére


asdf_
veterán

Igen, de nem egy pólót vesz, hanem valamit, amit (és az appját) 20-25 évig fog használni.

(#28055) cOxeR válasza asdf_ (#28054) üzenetére


cOxeR
Ármester

Nem a termelés a fontosabb, hanem a köntös? Számít persze, de nem hiszem, hogy nincs egy határ benne.

(#28056) leslieke válasza asdf_ (#28050) üzenetére


leslieke
Jómunkásember

Erősen sarkított példa. De mindenki azt vesz, amit akar.

Viszont jobb egy termelő rendszer, mint a semmi.

[ Szerkesztve ]

A sörben az a jó, hogy legyél bárhol a világon, kizárólag az első háromnak fáj az ára!

(#28058) bb71 válasza HunChris (#28057) üzenetére


bb71
őstag

Köszi a cikket!

(#28059) HunChris


HunChris
senior tag

Valakinek van 15-18 éves invertere, ami még működik? :DDD

(#28060) Andras6800 válasza HunChris (#28059) üzenetére


Andras6800
senior tag

Inkbb az az érdekes, hogy azért elég gyakran kellett invertert cserélni.
1982 (telepítés) --> 10 év --> 1992 (első csere) --> 11 év --> 2003 (második csere) --> 7 év --> 2010 (harmadik csere).

Az utdó inverter cikk szerint 2017-ben ketyegett. Azért ez így nem annyira bíztató összességében :(

Nyílván írják, hogy ebből a mai dolgokra nem lehet egy az egyben következtetni, de ha ebből számolunk, akkor például a 25 évet az én Hyndai panaljeimből majd 3 inverter hajtja ki? :Y

[ Szerkesztve ]

A békéért harcolni olyan, mint a szüzességért dugni!

(#28061) Burwor


Burwor
tag

Sziasztok!

Április közepe óta nálunk is termel a napelem.
Az lenne a kérdésem, hogy mit kell csinálnom, hogy szaldós legyek? Vagy már az vagyok?
Mert számlák még mindig jönnek, jött minuszos is (valamiért jöttek leolvasók májusban, pedig már leolvasták áprilisban is). Az MVM appban csak állítsam nagyon alacsonyra a fizetendő részdíjakat, vagy hívjam fel az ügyfélszolgálatot?

A leolvasó erre a körülbelül 1 hónapos időszakra azt állapította meg, hogy kétszer annyit termelünk be, mint amennyit fogyasztunk (az április elég napsütéses hónap volt szerintem).
A számla szerint a többlettermelést kiszámlázhatom nekik. Mi történik ha nem kérem a pénzt?

[ Szerkesztve ]

Összes eladó cuccom: http://hardverapro.hu/aprok/keres.php?suser=burwor

(#28062) joghurt válasza Andras6800 (#28060) üzenetére


joghurt
addikt

Azért ezen ne lepődj meg! Az inverterekben vannak szép nagy elektrolit kondik is, amik idővel kiszáradnak. 7-10 év, mint egy átlagos háztartási gépben, vagy PC-s tápban.

Magán a napelemen nincs ilyen romló dolog, ott inkább a fizikai sérülések jellemzőek (forrasztások, megrepedt vezetők, karcosodástól mattult felület stb.).

A tej élet, erő, egészség.

(#28063) bb71 válasza Burwor (#28061) üzenetére


bb71
őstag

Mindenképp telefonon kérd az éves elszámolást, az app nem ér semmit...
És kérdezz rá a szaldóra, hogy akkor ugye abban vagy!

(#28064) leslieke válasza Burwor (#28061) üzenetére


leslieke
Jómunkásember

A részfogyasztást állítsd nullára az appban, ha nem akarsz számlákat kapni.
Ha nem kéred a túltermelés kifizetését, akkor azt te buktad, a szolgáltató meg megnyerte.

bb71
Én nem telefonáltam nekik, csak az appban írtam nullára fogyasztást, szaldóban vagyok, részszámla nem érkezik.

[ Szerkesztve ]

A sörben az a jó, hogy legyél bárhol a világon, kizárólag az első háromnak fáj az ára!

(#28065) bb71 válasza leslieke (#28064) üzenetére


bb71
őstag

Az app nem elég! Nem az számít. Nekem telefonálni kellett - volt ELMÜ terület - és még most sem nullán van az appban amit írsz, de nem kapok részszámlákat!

[ Szerkesztve ]

(#28066) leslieke válasza bb71 (#28065) üzenetére


leslieke
Jómunkásember

Szintén volt ELMŰ. Nálam meg minden értek nulla. Akkor tényleg gagyi az app és érdemes telefonálni is.

A sörben az a jó, hogy legyél bárhol a világon, kizárólag az első háromnak fáj az ára!

(#28067) süti5 válasza Andras6800 (#28060) üzenetére


süti5
őstag

Ezért gondolkodom mostanában az SE +10 éves vagy milyen gariján.....
Nem tudja valaki mennyibe kerül manapság és meddig lehet megkötni?

(#28068) kardkovacsi válasza süti5 (#28067) üzenetére


kardkovacsi
senior tag

De erre szerintem kár lőni. 10 év múlva kifekszik az invertered és? Az lesz az a pont amikor már jó eséllyel visszatermelte az árát a rendszered. Lehet sokkal jobbat kapsz, több feature-el, pl. akkumulátor kezelés, esetleg backup stb. Addig még a szabályozás is megváltozhat.

SE-nél például már azt olvasom, hogy az újabb inverterek képesek lesznek akkumulátort kezelni egy újabb módon, hogy az akkumulátor gyakorlatilag a DC körbe lesz behúzva, kikerülve így egy AC/DC meg egy DC/AC konverziót.

(#28069) süti5 válasza kardkovacsi (#28068) üzenetére


süti5
őstag

Akkor valszeg csak ráfizetsz egy keveset és kapod az újat....

(#28070) kardkovacsi válasza süti5 (#28069) üzenetére


kardkovacsi
senior tag

Biztos vagy ebben, hogy csak ráfizetsz és kapod az újat? Mond egy céget is aki hajlandó a régi termékeivel kannibalizálni az újakat. Inkább kapni fogsz egy másik felújítottat, azt szokták ilyenkor csinálni a cégek.

(#28071) senki68 válasza süti5 (#28067) üzenetére


senki68
senior tag

Inverter 2 éves koráig lehet hosszabbítani. Aktuális árlist az SE honlapján.
[link]

(#28072) senki68 válasza kardkovacsi (#28068) üzenetére


senki68
senior tag

Ha 10 év múlva kifekszik, akkor gariban az akkori legújabbat kapja.

(#28073) joghurt válasza senki68 (#28072) üzenetére


joghurt
addikt

Ennek az információnak mi a forrása?

Én is a felújított/javított régire tippelnék; nem hülyék ezek a cégek.

A tej élet, erő, egészség.

(#28074) kardkovacsi válasza senki68 (#28072) üzenetére


kardkovacsi
senior tag

Te szoktad mondani, hogy bárki mondhat bármit :) szóval valami dokumentum jó lenne a témában.

(#28075) Elemental válasza Burwor (#28061) üzenetére


Elemental
addikt

Én hívtam is őket, meg emailt is írtam amiben részletesen leírtam, hogy mit szeretnék. Amikor küldték a szerződést, abban úgy szeletelt minden, ahogyan kértem.

(#28076) Blackmate válasza asdf_ (#28050) üzenetére


Blackmate
senior tag

Nem akarok Huawei vs. SE flame-t kelteni, de azért van hozzáfűzni valóm. :R
Először is a Huawei tud/kezel optimalizálókat.
A szoftveres és szakmai támogatottsága szerintem igenis versenyképes az SE-vel és más rendszerekkel való integrálhatóságban talán még felül is múlja az SE-t (pl. Home Assistant).
Hogy mennyire tartós/jobb a Huawei az SE-hez képest azt az idő fogja eldönteni, de a felhasznált alkatrészeket tekintve a Huawei sem szégyenkezhet.

Egy dolog elvitatlan: a Huawei nem kicsit pimasz kínai gyártó módjára összelopkodta más nagy gyártók fejlesztéseit és véleményem szerintem a jókat belerakta a saját termékébe. Ez tény, hogy etikátlan, de a végtermék (szoftver és hardver) szerintem egyáltalán nem rossz és nem Toyota vs SsangYong reláció.

(#28077) senki68 válasza joghurt (#28073) üzenetére


senki68
senior tag

SE tanfolyamon SE legnagyobb magyarországi emberei mondták, és példákkal bizonyították.

(#28078) Tiédetis válasza senki68 (#28072) üzenetére


Tiédetis
senior tag

Ez mondjuk a szaldós eseten lehet szívás is akár.

A T. rollok hozzászólásait ahogy eddig, ezek után sem olvasom

(#28079) MrZed001 válasza kardkovacsi (#28068) üzenetére


MrZed001
tag

"hogy az akkumulátor gyakorlatilag a DC körbe lesz behúzva, kikerülve így egy AC/DC meg egy DC/AC konverziót."

Ezen a mondaton jókat szoktam nevetni :D

MINDEN hibrid és hibridesített inverter közvetlen DC-ből tölti az aksit :)
Egyedül az SMA (és az egyéb AC kapcsolt rendszerek) az ahol külön aksis inverter van.
Ahol kell DC/AC, majd AC/DC.

Azt viszont szemlesütve hallgatják el egytől egyig, hogy egyik hibridesített inverterük sem képes AC kapcsoltan további grid-tie invertert meghajtani áramszünetben ... vagy külső aksis rendszerbe dolgozni :D

Írtam egy jó kis összefoglalót Hibridek rendszerek áramszünetben címen Napelem használók FB csoportba ;)
Átemeljem ide is ?

[ Szerkesztve ]

(#28080) senki68 válasza MrZed001 (#28079) üzenetére


senki68
senior tag

Igen. Én szeretném.

(#28081) senki68 válasza Tiédetis (#28078) üzenetére


senki68
senior tag

Nem tudni mit hoz a jövő, jelen állás szerint invertercserénél nem ugrik a szaldo.

(#28082) MrZed001


MrZed001
tag

Hibrid rendszerek áramszünetben

Elég sok fél és félre információ kering, ezért összeszedtem a lényeges információkat.
Most csak a két fő "hibridesített" grid-tie termelő inverterrel a Huawei és a Fronius-al fogok foglalkozni.

HUAWEI SUN2000-10KTL-M1
Huawei 10kW-os invertere áramszünetben csupán
- 1 fázis
- 3,3kVA, PF0,8, 2,6kW-ot képes leadni
- külön kábelen.

A Huawei Backup box felépítése:

Balról jön be szolgáltatói 3 fázis, jobb oldalt inverter által termelt 3 fázis.
És lent jön ki a védett fogyasztóknak szánt 1 fázis (L-N-PE)
Miért csak 1 fázis? Mert csak L1-L2 között termel ilyenkor az inverter (tipp: deltába van kötve, és csak így tudták megoldani).
KM3 relé ezért L2-őt ráköti N-re, az lesz a nulla.
Ugyanekkor KM3 relé N-et PE-re, azaz földeli nullát, hogy ne lebegtetett föld (föld független IT rendszer) legyen.
Mert akkor ÁVK sem működne utána.

FRONIUS SYMO GEN24 10.0 PLUS
Fronius 10kW-os invertere áramszünetben
- 3 fázis
- fázisonként 3,6kW (de össz max 3,3x 3=10kW)
- 5mp ideig max 4,1kW (össz 12,4kW) tud leadni
- Ház kábelezésén.
A Fronius backup box felépítése:

Házat lehet normál fogyasztó, védett fogyasztó, vagy kettő kerékére kötni.
Akár egész házat védett fogyasztónak be lehet kötni
Ésszerű keretek között természetesen ... 3x 3,3kW nem olyan sok szigetüzemben.
K4-K5 elvégzi a nulla földelését szintén, hogy ne földfüggetlen legyen a rendszer szigetüzemben.

Itt jegyezném meg, hogy egyik rendszer sem képes valós hibridek által akár egy évtizede megvalósított következő funkciókra:
- belső leválasztás szigetüzembe (külső leválasztójuk van)
- leválasztás szigetüzembe 10-20ms alatt (több másodperc szigetüzembe leválasztás)

- visszaálláskor folyamatos átmenet (rászinkronizálás)

- több inverter párhuzamos működése, pl 3db 10kW-os inverter párhuzamosan kötve 30kW (fázisonként 10kW) áramot ad áramszünetben is (egyik sem képes rá)

- AC kapcsolt meghajtása további Grid-tie termelő invertereknek áramszünetben. Mikrogrid létesítése.
Azaz akár további grid-tie string invertert, akár mikroinvertereket képes áramszünetben működtetni (egyik sem képes rá).
Tipikusan akinek már van egy termelő rendszere, és szeretné ha áramszünetben is termelne a háznak/aksiba keresi ezt a funkciót.

- DC kapcsolt működés, azaz további napelem string(ek) tölthetik külön MPPT töltésvezérlővel az akkumulátorát (egyik sem képes rá)
Tipikusan akkor használt funkció, ha inverter tele van panelezve, de további napelem kapacitásra lenne igény.

- Akkumulátorból programozottan szolgáltatónak termelés (ebben nem vagyok biztos, várok visszajelzést).
Tipikusan akkor használt funkció, amikor különböző időzónákban különböző árazásért lehet eladni a megtermelt áramot.

- Akkumulátor merítése nélkül, napos időben napelemből előállítani AC kimenetre áramot (Fronius tudja teljes 10kW, Huawei 2,6kW)

- Akkumulátor kapcsolat galvanikusan izolált DC/DC konverteren át (még várok megerősítést, de úgy tűnik mindkettő direktben a belső nagy feszültségű DC BUS-át vezeti ki aksi részére)

- Akkumulátor precíz CC-CV töltése (ehhez szükséges DC/DC konverter)

- Kis feszültségű, 48V-os biztonságos akkumulátor (Mindkettőnek nagyfeszültségű akkumulátor szükséges)

- UPS-szünetmentes (minimális áthidalási idejű) működés akár olcsó savas aksival

- Olcsó fali vagy Rack kivitelű 48V-os LiFePO4 aksi használható vele (Huawei-vel kizárólag saját aksija, Fronius-al BYD aksi használható ... mindkettő jó, LiFePO4 kémiájú, nagyon drága)

Így hirtelen ennyi jutott eszembe, majd kiegészítem.
Szóval semmi Fronius fanboyság vagy Huawei utálatról szó nincs.
Mindkettő első osztályú Grid-tie termelő inverter.
Ugyanakkor csak most léptek a hibridesítés, aksis működés útjára.
Így mint hibrid inverter, még van hova fejlődniük.

(#28083) HoryThePooh


HoryThePooh
aktív tag

Sziasztok!

SolarEdge SE8K + 17xJA Solar 385W egy hete beindítva, ezalatt 210kWh-t termelt. Eddigi fogyasztásom átlag 395 kWh volt havonta, szóval meg vagyok elégedve, lehet majd fejleszteni a fogyasztókat :-)
(Részletesebb beszámolot készítem Sir Geresics kérésére :-) )

Egy problémám van. Az inverter random eldobja a WiFi-t, kis kék led nem világít, leáll a kommunikáció a központtal. ~Általában délután 4 körül szakadt meg a kapcsolat eddig. Ha újraindítom az invertert (DC off, kis kar 0) akkor újra kommunikál egy ideig.
Guest 2.4GHz hálózaton van. Próbáltam itthoni hálozaton lógó WiFi-vel is de ugyanez a jelenség.
Tegnap este amikor eldobta hagytam, mai induláskor felállt a kapcsolat hajnalban, de már de. 11kor eldobta magát. Kicsit frusztráló...

Elérni elérem az applikációból bármikor az invertert, ha P-be tolom a vezérlőkart.

SolarEdge inverter tulajokat és telepítőket kérdeném találkoztatok-e hasonló problémával?

The one who has a true friend doesn't need a mirror :)

(#28084) Tiédetis válasza senki68 (#28081) üzenetére


Tiédetis
senior tag

azonos cserénél biztos nem, nagyobb esetén, más typ. esetén nár ugrani fog

A T. rollok hozzászólásait ahogy eddig, ezek után sem olvasom

(#28085) 313313 válasza Tiédetis (#28078) üzenetére


313313
addikt

Mert ha a többi gyártó ugyan úgy cseréli, akkor ők is más tipust fognak adni, mint amid fent van...

Ismerős mesélte SE hibajelentés/gariztatás: felhívta a supportot, hogy mi baja az inverternek szerda/csüt magasságába. Kértek mélt tipusszámmal, hogy ránéznek, este pár óra múlva hívták, hogy szar, cserélik, neki küldhetik-e a csere darabot. Hétfőn hívta a futár, hogy csomagot vinne neki 0ft utánvéttel, az inverter volt az. Hívta az ügyfélszolgálatot, kapott utasítást mire címezze a rossz invertert, ha kész szóljon, futár megy érte. Hét vége felé értesítette a supportot, futár ment érte és mindenki boldog.

Dolog pikantériája: nem ő telepítette a rendszert, ismerőse kérte meg, hogy segítsen. Ő azt se tudta, hogy SE szervíz partner még a szupport meg nem mondta neki. Annó részt vett valami előadáson, ahol felírták az adatait. Mondjuk napelemeket telepít, de szinte csak Fronius inverterrel.

[ Szerkesztve ]

HP 250 G5, Creative Surround 5.1 USB, Genius 5.1 Home Theater 5000, Kona Blast Deluxe + Shimano LX, Torpado T2000 + Campagnolo Veloce, Motorola Edge 30 Neo 8/256GB

(#28086) senki68 válasza Tiédetis (#28084) üzenetére


senki68
senior tag

Most éppen garis cseréről volt szó.

(#28087) senki68 válasza HoryThePooh (#28083) üzenetére


senki68
senior tag

Ezért biztos nem indítanám újra az invertert, inkább a routert.
Nem tudom milyen erős a wifi jeled, 2 megoldás van.
Jelerősítő.
LAN kábel.

(#28088) senki68 válasza MrZed001 (#28082) üzenetére


senki68
senior tag

Köszönöm.

(#28089) HoryThePooh válasza senki68 (#28087) üzenetére


HoryThePooh
aktív tag

Próbáltam a routert, de nem érdekelte ... attól nem állt vissza a kapcsolat.

Jelerősítő 2m-el melette van.

LAN kábelt meg tudom oldani.. de bekötni kell a telepítő segítsége, a gari miatt is gondolom.

The one who has a true friend doesn't need a mirror :)

(#28090) PhoenixSzG válasza HoryThePooh (#28083) üzenetére


PhoenixSzG
tag

Hasonló gondom volt nekem is, több tényezős dolog volt. Egyik gond az volt, hogy a routerem tápja döglődött, ezért random dobálta a wifin lógó klienseket. Másik pedig, hogy viszonylag messze volt az inverter a routertől, így pl amikor az inverter és router közé eső ablakon lehúztam az alu redőnyt, akkor dobta a kapcsolatot :D Végül a megoldás egy másik AP beiktatása volt.

Amúgy aki wifi-n keresztül használ Modbus-t, az készüljön fel, hogy az új firmware-ben le van tiltva (csak vezetékes kapcsolaton keresztül megy, wifi-n nem).

(#28091) Tiédetis válasza senki68 (#28086) üzenetére


Tiédetis
senior tag

És? Jelenleg ha inverter csere van, azt be kell(ene) jelenteni, ha eltérő a typ, a teljesítmény, új szerződést kötnek, ami szaldo vége.
Ha 3 év múlva elromlik, csere, hű de jó, örül a tulaj. Aztán van erre már gondolom most is szabályzás, és a vége az, hogy bukó. Addig a Fronius esetében nagyobb a valószínűsége a moduláris cserének, javításnak. Ha nincs szaldo, öröm és happy

A T. rollok hozzászólásait ahogy eddig, ezek után sem olvasom

(#28092) senki68 válasza PhoenixSzG (#28090) üzenetére


senki68
senior tag

Akkor ezért nem tudtam kipróbálni.

(#28093) senki68 válasza Tiédetis (#28091) üzenetére


senki68
senior tag

DE mivel garis csere nincs eltérő teljesítmény. Így mindenki boldog, szaldo marad.

(#28094) senki68 válasza HoryThePooh (#28089) üzenetére


senki68
senior tag

Elvileg nem veheted le a burkolatot.

(#28095) leslieho2 válasza HoryThePooh (#28083) üzenetére


leslieho2
csendes tag

Szép összefoglaló!

a Fronius backup box egyebkent engedelyezett itthon?

illetve amit meg erdemes megjegyezni, h a huawei backup box csak akksival mukodik s az emlitett 1fazis kulon halozaton kiepitve mukodhet, legalabbis igy ertelmeztem a leirasokat es ajanlasokat

(#28096) cdl válasza Tiédetis (#28091) üzenetére


cdl
senior tag

A típus és a teljesítmény két külön dolog. Miből gondolod, hogy ugyanolyan teljesítményünél is ugrik a szaldó?

(#28097) asdf_ válasza HoryThePooh (#28089) üzenetére


asdf_
veterán

Jelismétlő az a jelerősítő (bocsánat, erre ugrom). Első körben azt iktasd ki, ha tudod valahogy, vagy egy rendes AP-t odarakni, akár ideiglenesen madzagon egy régi, levetett routert, ha nincs AP üzemmódja és duplán natol, talán abból sem lesz gond, esetleg hétvégén egy telefont hotspotként használva egész napra (vigyázva arra, hogy más eszköz ne csatlakozzon a telefonra és egye meg az adatkeretet), hogy úgy is leakad-e.

[ Szerkesztve ]

(#28098) MrZed001 válasza leslieho2 (#28095) üzenetére


MrZed001
tag

Igen, Froni backup box engedélyezett (ahogy tudom).
Volt egy vitám egy Froni telepítővel, hogy Francia vagy Német szabvány szerint kell-e bekötni őket (szokásos szeparált Nulla VS közös Nulla vita :D).
De ezen felül teljesen jó, átgondolt külső leválasztó egység.

(#28099) MrZed001 válasza cdl (#28096) üzenetére


MrZed001
tag

Örülj, ha ugyanazon típus de más sorozatszám esetén nem ugrik a szaldó :D
Totál agyrém, de ez van.

(#28100) kardkovacsi válasza MrZed001 (#28079) üzenetére


kardkovacsi
senior tag

Jó de a mostani inverterek jó része nem tudja. Kár lockolni magad 25 év garival egy meglévőhöz ha lehet 10 év múlva cserélhetsz egy sokkal jobbra. A 12-15 év plusz garancia se ingyen van. Nyilván a későbbi új cucc több lesz, de újabb technológiát is kapsz.

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Napelem
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.