Hirdetés

2024. június 15., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Napelem

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 03:32:25

LOGOUT.hu

Általánosságban a napenergiáról (alapinformációk)
Kezdjük Ádámtól, Évától! Napenergiát nagyon sok mindenre lehet hasznosítani, nagyon sokféleképpen, de ezek közül a legelterjedtebb a napelem és a napkollektor.
Napelemmel villamos energiát lehet előállítani, napkollektorral hőenergiát állítunk elő, amivel vizet vagy levegőt lehet melegíteni, amit a használati meleg víz melegítésére, vagy épp fűtésrásegítésre lehet használni. Utóbbi előnye, hogy rendkívül magas hatásfokkal (<95%) tudja a beeső napsugárzást hasznosítani, hátránya, hogy akkor adja a legnagyobb meleget, amikor süt a nap – jellemzően amikor nincs rá szükségünk (nyáron)! Mosodáknak, autómosóknak (ahol sok hőenergiára van szükség nyáron is) ideális befektetés! Háztartásoknak már több problémát hordoz, mint előnyt, mert a nyáron keletkezett energiával valamit kezdeni kell, különben néhány év alatt saját magát fogja károsítani a rendszer!
Könnyű megjegyezni, hogy melyik-melyik, mert anno iskolában majdnem mindenkinek volt napelemes számológépe! Ez a topic a napelemekről szól! ;)

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#28751) snooze válasza leslieke (#28750) üzenetére


snooze
veterán

applikácioban az jelenik meg,amit te állitasz be,a weben meg amit a telepitöcég..legalábbis nálam igy van..😀

[ Szerkesztve ]

GO Gunners!!!

(#28752) HunChris


HunChris
senior tag

Múlt héten 100 méterre lévő szomszéd házba csapott a villám.
Egy másik szomszédnál egyik fázison leoldott egy rakat biztosíték, plusz az óránál is.
(Inet szolgáltatónál tönkrement valami.)
Nálunk DC oldalon túlfesz védelem bekapcsolt az SE inverternél, és tiltott túl magas fesz, teljesítmény miatt. AC oldalon szigetüzem miatt tiltott. (pillanatnyi áramkimaradás)
Szünetmentesek nem kattantak ahogy szoktak, hanem csattantak és sípoltak.
AC oldalon az óránál egy időkapcsoló ment ki az óránál, a többi eszköz megúszta. T2 feszlevezetők zöldek. (Így az óra mellé is megy T1+T2 pluszban.)

[ Szerkesztve ]

(#28753) HunChris válasza HunChris (#28752) üzenetére


HunChris
senior tag

Még annyi, hogy viszonylag alacsony ponton lévő házba csapott a villám, nem volt napelem a tetőn, egy magasabb fa volt a ház mellett. A szembe szomszéd még így is sokkal magasabban van, napelem és kollektor is rajta, de mégsem oda csapott.

(#28754) leslieke válasza snooze (#28751) üzenetére


leslieke
Jómunkásember

Nálam ugyanaz a kép van mindkettőben és én állítottam be az appban.

A sörben az a jó, hogy legyél bárhol a világon, kizárólag az első háromnak fáj az ára!

(#28755) axioma válasza HunChris (#28753) üzenetére


axioma
veterán

villamharitoja volt-e? pont azert kapta?

(#28756) HunChris válasza axioma (#28755) üzenetére


HunChris
senior tag

Nem volt villámhárítója. Valszeg a fa húzta le, pocsolya volt előtte, és a csatorna vezette le.

[ Szerkesztve ]

(#28757) cOxeR válasza SzaLev (#28736) üzenetére


cOxeR
Ármester

Szia!
Mennyi idő alatt utalták vissza az 50%-ot?
Erről is van minden, az 1-4 napon belül meg a hetek.

(#28758) senki68 válasza cOxeR (#28757) üzenetére


senki68
senior tag

Én egyik nap este 10-kor megkaptam a támogatói okiratot , másnap utalták a pénzt.

(#28759) axioma válasza HunChris (#28756) üzenetére


axioma
veterán

Ja akkor nem a hazba konretan csapott. Nalunk azt mondtak artana a villamharito, igaz a kert also vegeben a patak, annak tulpartjam onnan mittomen 20-30 meterre egy oriasi fa, be is arnyekol a napelembe alacsony napjarasnal...

[ Szerkesztve ]

(#28760) Gabesz87 válasza cOxeR (#28757) üzenetére


Gabesz87
veterán

Mi is igénybe vettük a felújítási támogatást. Keddi nap adtam le ügyfélkapun, pénteken jött a támogatói, hétfőn meg az utalás. :C

(#28761) stickermajom válasza cOxeR (#28757) üzenetére


stickermajom
addikt

Teljesen random, ügyintézőtől függ. Nekem például három hét volt a támogatói.

(#28762) HunChris válasza axioma (#28759) üzenetére


HunChris
senior tag

De a házat is elkapta, fél tető leégett. Pontosan nem tudom mik mentek még tönkre elektromos szinten. (Nem hinném, hogy a házon egy jól megtervezett villámhárító ártana, de valszeg a 20-30 méterre lévő óriás fa valamennyire védi a házat. Itt közel, 3-5 méterre volt.)

(#28763) SzaLev válasza snooze (#28737) üzenetére


SzaLev
csendes tag

Nem titok. 2904 kWh. Dec 15. Jun 5 az időszak.

(#28764) SzaLev válasza cOxeR (#28757) üzenetére


SzaLev
csendes tag

Max 1 hét a benyújtás után.

(#28765) snooze válasza SzaLev (#28764) üzenetére


snooze
veterán

annak,akinek szerencséje van..online 30nap,más módon 60nap..és ki is várják..sajnos..

GO Gunners!!!

(#28766) snooze válasza SzaLev (#28763) üzenetére


snooze
veterán

nekem eddig 40nap alatt 4.5kw-os 960kw-ot termelt..

GO Gunners!!!

(#28767) tbc2 válasza MrZed001 (#28722) üzenetére


tbc2
tag

Zseniális előadó, zseniális videókkal! A másik ilyen kategóriájú előadó a "Smarter every day" channel. Imádom nézni a videóikat!

(#28768) MrZed001 válasza tbc2 (#28767) üzenetére


MrZed001
tag

De milyen jó kis vitát eredményezett ez :)
Electrobumm-tól fogva professzorokig szólaltak meg, elemeztek, szimuláltak, ...
Imádom a szakmai vitákat :D

(#28769) cOxeR válasza senki68 (#28758) üzenetére


cOxeR
Ármester

Köszi, ez jól hangzik. :)

Gabesz87
Koszi! :)

Stickermajom

Azzal sincs bajom, az is egy belátható idő még.

SzaLev
Koszi!

(#28770) senki68 válasza kiliti (#26760) üzenetére


senki68
senior tag

Került hozzám egy Fronius Symo 5.0.3M inverter.
Rögtön eszembe jutott egy régebbi hozzászólásod, ahol felraktad, hogy takarítottad ki.
Vissza is kerestem.
Meglepődve tapasztaltam, hogy míg a tiedben 2 külső ventilátor van, addig az enyémben csak 1. Gyárilag.
Igaz az enyém csak 5kW a tied meg 7kW.
A teljesítmény miatt lehet?

[ Szerkesztve ]

(#28771) kenuba01


kenuba01
tag

Sziasztok.
Azt lehet tudni, hogy mennyiért veszi át az áramszolgáltató a HMKE által visszatáplált elektromos áramot?
Ha jól gondolom a betáplált mennyiségből kell kivonni a felhasznált mennyiséget és a kettő különbsége ha plussz akkor az a túltermelés.
És ezt veszi meg valamennyiért esetemben az eon.
Eon dunántúli terület.... ha ez számít.
Nézegettem a szerződésemet velük de ezt nem találtam meg.
Köszi

[ Szerkesztve ]

(#28772) senki68 válasza kenuba01 (#28771) üzenetére


senki68
senior tag

Nettó eladási áron kb 13 Ft.

(#28773) 7Heads Drago válasza MrZed001 (#28747) üzenetére


7Heads Drago
veterán

Ha a lefolyó lyukas annak annak egy társasházban látható nyoma van. Ha valaki meg nem hajlandó rá hogy a hibát megszüntesse viselje a következményeit. Ilyen alapon akkor mindent le kell földelni... még a fürdőszobai kapaszkodót is.
Nem mellesleg a szennyvíz és a ivóvíz is normál esetben mélyen a földben van. A villámok meg leginkább a magaslati pontokat támadják meg és nem a földben lévő csőveket. A kerti csapnak a kiállása is jó esetben 80 cm a földtől és sok helyen már az is műanyag. Szóval szerintem ez baromság.

Úgy jól laktam, mint a duda, Hála Neked, egek Ura.

(#28774) 7Heads Drago válasza cOxeR (#28757) üzenetére


7Heads Drago
veterán

Elfogadástól számított 30 napjuk van rá. Ha túl lépnek rajta akkor megkapod azt is amit ez miatt buksz a hitelnél. Nálam 10 nap csúszás miatt ha jól emlékszem 16.000 ft jött még az 1.520.000-ra.

[ Szerkesztve ]

Úgy jól laktam, mint a duda, Hála Neked, egek Ura.

(#28775) cOxeR válasza 7Heads Drago (#28774) üzenetére


cOxeR
Ármester

Köszi, szerencsére nincs hozzá hitel, igazából a felét le is tudtam, így árfolyam függetlenül tartják az árakat. (ami most azért merész és ritka is)

(#28776) senki68


senki68
senior tag

Fronius Symo inverter.
Nem tudja valaki véletlenül, hogy lehet nullázni a számlálókat?

Leírás szerint belépek a 22742-es kóddal.
"TOTAL reset
Nullázza a LOG (NAPLÓ) menüpontban a max. és min. feszültségértéket, valamint
a max. betáplált teljesítményt.
Az értékek visszaállítása nem vonható vissza.
Az értékek nullázásához nyomja meg az ’Enter’ gombot.
Megjelenik a „CONFIRM“ („MEGERŐSÍTÉS“) szöveg.
Nyomja meg újra az ’Enter’ gombot.
Az értékek visszaállításra kerülnek, és megjelenik a menü"

Ezt megcsináltam párszor de a TOTAL értékek nem nullázódnak. Csak a napi, éves. .

(#28777) MrZed001 válasza 7Heads Drago (#28773) üzenetére


MrZed001
tag

Na pont ez a hozzáállás ölte meg szegény fürdőző hölgyet :(
Mindig arra kell készülni, hogy a user h-lye, ostoba, lusta, leszari ... bármi eltörhet és szivároghat hosszú ideje vagy éppen csak a legrosszabb pillanatban ... és minden körülmény ellene játszik.
Amúgy ha végiggondolod ... amíg műanyag víz/szennyvíz vezeték cső van, azon a szakaszon benne a víz szigetelve van a környezetétől (hiába földben, nem földelt).
Ergo bárhol ahol fémes része van (távolabbi szomszédnak egy kút, kerti csap, tűzcsap) és becsap a villám ... azt bevezeti egyenesen a csapodba, bojleredbe, gázkazánodba.

(#28778) Kommy


Kommy
veterán

Sziasztok!
Nővérem küldte ezt a képet, valakinek van valami ötlete, hogy mi lehet ez?
Ez egy Growatt 4200MTL-S inverter és rajta 16darab 280W-os napelem, DNY-i irányba néznek a napelemek és nincsen árnyék sem, és ha jól tudom 2 seringben van.
Eddig nem lehetett megnézni más adatokat is a weboldalon, mert most nem találtam, gondolok a hálózati feszültségre + a stringek feszültségére.
[kép]

Nekem olyan mintha az egyik string nem menne.
Meg mégegy fura dolog ahogy most nézegettem, volt ugye 2 éve, hogy naponta leállt az inverter és ekkor lett szólva a telepítőnek akkor kevesebb volt már a leállás, de 1 éve az E.On megcsinálta a hálózatot és most már nincs leállás, de ezt vettem észre. 260 nem durva egy kicsit?
[kép]

[ Szerkesztve ]

(#28779) 7Heads Drago válasza MrZed001 (#28777) üzenetére


7Heads Drago
veterán

A fürdőző hölgyet az ölte meg hogy nem csináltatta meg a szivárgást.
A szennyvíznek nincs fémes része sehol se. És 100% hogy a földben van az egész és nem lóg ki semmi se. Szóval még az áthúzásnak is 0 az esélye.
A kerékpár is fém... azt hogy földeled? Mondom ilyen alapon akkor mindent földelni kell.... még a mobilt is.
Mellesleg az előző munkahelyemen is ezzel ettetek hogy csak és kizárólag ESD védett cipőben dolgozhatunk. És ehhez képest elég sokszor statikusan kisültünk munka közben. És egy hulladék volt az Uvex cipő.

[ Szerkesztve ]

Úgy jól laktam, mint a duda, Hála Neked, egek Ura.

(#28780) MrZed001 válasza 7Heads Drago (#28779) üzenetére


MrZed001
tag

"A fürdőző hölgyet az ölte meg hogy nem csináltatta meg a szivárgást."
A fürdőző hölgy valószínűleg nem is tudhatott a becsempézett kád lefolyójának enyhe szivárgásáról.

"A szennyvíznek nincs fémes része sehol se."
Ja, az csak úgy magától csordogál hegynek le, meg hegynek fel. Megnyugtatlak, nem.

"És 100% hogy a földben van az egész és nem lóg ki semmi se."
Igen sokan (helytelenül, vagy mert nincs más) lakosok az esővizet is belevezik.
Azt pedig gondolom sejted, hogy a villám mikor szokott jönni ...

"Szóval még az áthúzásnak is 0 az esélye."
És mégis, rögtön két példát hoztam előzőleg.
A durvább az a 1,5km-eren áthúzó trafó volt amúgy.

"Mondom ilyen alapon akkor mindent földelni kell.... még a mobilt is."
Ha a mobilt rádugod tölteni 230V-ra (merthogy kábelekről, vezetékekről volt szó), akkor ott ugye AC túlfesz levezetőnek kellene földelnie óra után ...

"csak és kizárólag ESD védett cipőben dolgozhatunk. És ehhez képest elég sokszor statikusan kisültünk munka közben. És egy hulladék volt az Uvex cipő."
:( Ha szigetelő cipőben vagy, akkor a statikus töltésed más irányba nem tud távozni, csak azon át amit megérintesz
Ott kellett volna legyen a csuklódon az antisztatikus pánt bekötve földbe, és nincs kisülés

[ Szerkesztve ]

(#28781) kardkovacsi válasza MrZed001 (#28777) üzenetére


kardkovacsi
senior tag

Gyorsan meg is néztem a kazánt. Réz csövek mennek bele és az egyik le van földelve :) Figyelt a gépész aki kiépítette.

(#28782) llacee válasza Impair1980 (#28715) üzenetére


llacee
őstag

Gratulálok :)
Nekem 3x ennyi idő és 3x ennyibe került ugyanez :D
Elküldtem az elmű felé a papírokat(kivitelező nyilatkozat, mgt, utalás) meg be is lett fizetve minden, kiváncsi vagyok mikor jön az óra...

(#28783) kiliti válasza senki68 (#28770) üzenetére


kiliti
csendes tag

Igen, a kisebbekben csak 1 venti van. És ezek szerint más a légvezető is, hogy az 1 ventihez passzoljon.

(#28784) kiliti válasza senki68 (#28776) üzenetére


kiliti
csendes tag

Én csak ezt a módszert ismerem. Ezek szerint ez a TOTAL-t nem nullázza. Mint autóban az ODO meter.

(#28785) kiliti válasza Kommy (#28778) üzenetére


kiliti
csendes tag

Érdekes vonal! Mintha nem egyforma lenne a két stringen levő panelek darbaszáma, és egyszer csak egyikről átvált a másikra. Kellene stringenként áram, fesz, hány panel van stringenként. A 2 string pontosan egyforma tájolás + dőlés?

(#28786) darus


darus
csendes újonc

Sziasztok

Mennyire működik az hogy a gen24 nèl párhuzamosan kötök kèt tájolást egy sztringre ès így nem kell optimalizáló?
Egyik kivitelező ezt mondja ( szerinte sok a meghibásodási probléma az optikkal) másik meg beoptizná.

[ Szerkesztve ]

(#28787) gorbep válasza kardkovacsi (#28781) üzenetére


gorbep
senior tag

Ajjajj... akkor vedd elő az érintésvédelmi felülvizsgálati jegyzőkönyvét a kazánnak... az összes csőnek össze kellene lenni kötve, és mindnek bekötve az EPH csomópontba, minimum 10mm2-es védővezetővel... Ha fel vannak láncolva, akkor mehet a vezeték folytonosan tovább egyik bilincsről a másikba, ha nincs elvágva, és egy érvéghüvelybe vannak sajtolva. Az egyszerűsített kazáncsere eljáráshoz is mellékelni kellet az ÉV jegyzőkönyvet.

- Micimackó! Hogyan betűzik azt, hogy szeretet? - Sehogy Malacka, azt érzik .......

(#28788) senki68 válasza kiliti (#28784) üzenetére


senki68
senior tag

Közben utánajártam, hivatalos helyen azt erősítették meg, hogy azt nem lehet nullázni. AZ olyan, mint autóban a kilométer számláló.
Nem értem a logikát benne, de elfogadom.

(#28789) kardkovacsi válasza gorbep (#28787) üzenetére


kardkovacsi
senior tag

Össze vannak. A gázcső meg a meleg víz mindkét iránya (kazánba be meg ki). Egyedül a házba menő fűtő csövek nincsenek rákötve.

(#28790) kardkovacsi


kardkovacsi
senior tag

Régebben volt róla szó, hogy azért a HMKE tulajok most mekkora áldás a szolgáltatóknak mert azon a pár százezer házon se buknak legalább egy valag lóvét. Most néztem, holnapra is 220 euró a legolcsóbb nettó ár. Azaz 85 forint plusz áfa, azaz olyan 50-60 forint bukótól mentjük meg a szolgáltatót kWh-ként.

Az mondjuk jó kérdés, ha jelenleg ilyen áramárak vannak vajon mi lesz itt télen amikor nincs napáram ilyen mértékben.

(#28791) 7Heads Drago válasza MrZed001 (#28780) üzenetére


7Heads Drago
veterán

Te nyertél.
Csak ép példát nem hallottam és láttam róla sose. Pedig kertes házban lakunk, van panel lakásunk és jó pár évig építőiparban is dolgoztam. De biztos a pincében van a földelése a szennyvízcsőnek.
Továbbra is tartom hogy a a mobil veszélyesebb a kezedben kint a szabad ég alatt, mint a kádban állni EPH védelem nélkül. Magam is jó pár példát láttam már rá. Az ellenkezőjére meg egyet se.
Ha valami hibás azt meg kell javítani, és nem megkerülni a szabályokat. Ha ezt tesszük akkor egy egyszerű szög is veszélyes.
Én befejeztem.

[ Szerkesztve ]

Úgy jól laktam, mint a duda, Hála Neked, egek Ura.

(#28792) kiir


kiir
tag

Kedves Hozzáértők!

Orientáló tanácsokat szeretnék kérni az alábbi helyzetben. Maradt 1 MFt-om az otthonfelújítási támogatásból (azaz fél misi állami pénz), amit október elejéig kellene elkölteni (akkor vettem a házat tavaly). Eddig úgy volt, hogy simán elmegy a pénz, de most megakadt a dolog. És jött az ötlet, hogy akkor legyen napelem állami támogatással. A helyzetem azonban spéci.

Az egyik probléma a méretezés. Az áramfogyasztásom egyrészt kicsi (5000 Ft/hó, 1500 kWh/év), másrészt nehezen saccolható (csak február óta vannak konzisztens adataim, de máig nem laktuk be véglegesen a házat, felújítás van ugyanis tervben). Az előző lakásban 6400 Ft/hó volt a számla, 2000 kWh/év. Elektromos autó nincs tervezve, hőszivattyú nincs tervezve (most lett gázkazán horribils pénzért); légkondi még lehet (itt a nyár, most derül ki), és ahogy a gyerekek iskolásak lesznek, egyre több kütyüjük lesz nyilván. Azt mondanám, hogy most egy 1,5 kWp-es rendszer elég lenne, a jövőre nézve pedig egy 3-4 kW-os inverter elég tartalékot képez. (A 3 fázis adott, az egységes tetőfelület első blikkre bőségesen elegendő.)

A másik nehézség a határidő: október elejéig üzembe kellene helyezni a rendszert.

Eddig úgy gondoltam, hogy megvárom, amíg belakjuk a lakást, meg rendeződik a fogasztásunk, meg úgyis egyre olcsóbbak az árak, meg ilyesmi. (Lásd még: Nem hajt a tatár. Ej, ráérünk arra még.) Most viszont úgy tűnik, hogy a telepítési árak nem csökkennek, az energiaköltségek viszont robbanni fognak, és az állami pénzt sem tudom másra költeni. Ja, és a Szent Szaldó.

Szóval a konkrét kérdéseim: (1) A határidő reális, vagy már itt bukik a dolog? (2) Ilyen kis rendszer a felültervezett inverterrel technikailag értelmes-e? (3) Hogyan lehet közel megtérülő egy ekkora rendszer?

Minden véleményt szívesen veszek, az információgyűjtés állapotában vagyok (a fórumot olvasom vissza, és kértem ajánlatokat a Napelem Szöv. oldalán, lassan már csorognak). Köszönöm előre is.

(#28793) edeleny válasza gorbep (#28787) üzenetére


edeleny
őstag

Abszolút nem vitatkozni akarok, de ezen a ponton kérdeztem meg az EPH mérő villanyszerelő szakít, hogy a Henco cső melyik részére tegyem a bilincset?

Ha ez nem magyar túlszabályozott pénzlehúzós hülyeség lenne, akkor a gázkazánon lenne egy külön csati a vastag zöldsárga vezetékek, ugyanis ott bent az összes vezeték találkozik egy, jellemzően fém hőcserélőben. Elég azt az egyet leföldelni.

Mielőtt további viták lennenek. Van egy réz hőcserélő, hidegviz be, meleg ki, előremenő fűtés be, visszatérő fűtés ki csonkokkal. És te ezt a 4 csövet a kazánon kívül szépen összekötöd.
Mondja maga noooomális 😁😁😁😁

Gázkazán csere. Jön a kéményes szaki. Hol a kemény, mondom turbó cső, ott fent, 80 cm. Rámnéz. 80 centi? Akkor fel se megyek. 20 000 ft!

Az interneten előtt is ugyan ennyi hülye volt mint most, csak a világ nem tudta róluk, hogy azok.

(#28794) #71496704 válasza gorbep (#28787) üzenetére


#71496704
törölt tag

"és mindnek bekötve az EPH csomópontba, minimum 10mm2-es védővezetővel."

Ez így téves szerintem.

Mivel védőösszekötő vezetőről (EPH) van szó és nem védővezetőról (PE).

----

HA külön önálló új EPH (gerinc)vezeték készül a főleosztóba/földelőhöz.
Akkor azt minimum 6 mm2 rézből kell megcsinálni.

Egyébként pedig, megoldható egy közeli másik megfelelő védővezetőről lekötve is.

1.
HA VAN mechanikai védelme akkor a 2,5 mm² réz is elég.
(pl. kábelcsatornában, védőcsőben)

2.
HA NINCS mechanikai védelme akkor 4 mm² réz kell legalább.
(pl. szabadon leng a falon kívül)

Azonban a CSAK legalább 2,5 mm²-es rézről
ágaztatható ki további védőösszekötő vezető.

Mottó: ne keverjük össze a két különböző célú vezetőt.
- védővezető >> PE
- védőösszekötő vezető >> EPH (pl. a gázkazán csöveire)

Mert más minimum szabályok érvenyesek rájuk.
Akkor is, ha mindkettő zöldsárga egyébként.

-----------

A védővezetőnek több fajtája lehet:

védőösszekötő-vezető:
védő egyenpotenciálú összekötés céljára használt védővezető
(régen: EPH vezető)

védőföldelő-vezető:
védőföldelés céljából használt védővezető
(régen: PE vezető kb.)

földelővezető:
olyan védővezető, amely a berendezés vagy szerkezet adott pontja
és a földelő között biztosít vezető utat, illetve ezen út egy részét képezi.
(régen: földelés kb. )

[ Szerkesztve ]

(#28795) sz.zs. válasza kiir (#28792) üzenetére


sz.zs.
senior tag

Nem kötekedés, csak kérdés: mi köze van az otthon felújítási támogatáshoz való dokumentumok beadásának ahhoz hogy mikor vetted a házat? Mi ez az egy éves határidő?

Mini Gaggia (Aplimont) pid box-szal vagy nélküle eladó

(#28796) leslieke válasza sz.zs. (#28795) üzenetére


leslieke
Jómunkásember

Vásárlástól számított egy évben belül be lehet adni, ha ebből kicsúszik, akkor 1 év bejelentett lakcím kell.

A sörben az a jó, hogy legyél bárhol a világon, kizárólag az első háromnak fáj az ára!

(#28797) leslieke válasza kiir (#28792) üzenetére


leslieke
Jómunkásember

Szerintem simán duplázd meg a mostani fogyasztást, pont az általad felsorolt érvek miatt.
Én ehhez vennék invertert és 1 munkapontra kötve annyi panelt, amit a tető/költségvetés/inverter elbír/igényel.
Szaldó megszűnése után panelt annyit tehetsz fel, amennyit akarsz és amit az inverter enged, és ezt még csak bejelenteni sem kell a szolgáltatónak. Ellenben ha invertert cserélsz, az új engedély és szaldó bukta.
Tehát most méretezz felül, mert ami “ingyen” van, azt hajlamos az ember máshogy kezelni, vagyis pazarolni. Sose tudhatod mikor lesz elektromos autó is, vagy újabb klíma, vagy egy medence, jacuzzi, akármi.

A sörben az a jó, hogy legyél bárhol a világon, kizárólag az első háromnak fáj az ára!

(#28798) snooze válasza leslieke (#28796) üzenetére


snooze
veterán

ezt hol olvastad???

GO Gunners!!!

(#28799) snooze válasza kiir (#28792) üzenetére


snooze
veterán

már egyszer beadtad az OFT-t?

GO Gunners!!!

(#28800) leslieke válasza snooze (#28798) üzenetére


leslieke
Jómunkásember

MÁk oldalán, illetve fórumon.

A sörben az a jó, hogy legyél bárhol a világon, kizárólag az első háromnak fáj az ára!

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Napelem
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.