Hirdetés

2024. május 22., szerda

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Napelem

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 03:32:25

LOGOUT.hu

Általánosságban a napenergiáról (alapinformációk)
Kezdjük Ádámtól, Évától! Napenergiát nagyon sok mindenre lehet hasznosítani, nagyon sokféleképpen, de ezek közül a legelterjedtebb a napelem és a napkollektor.
Napelemmel villamos energiát lehet előállítani, napkollektorral hőenergiát állítunk elő, amivel vizet vagy levegőt lehet melegíteni, amit a használati meleg víz melegítésére, vagy épp fűtésrásegítésre lehet használni. Utóbbi előnye, hogy rendkívül magas hatásfokkal (<95%) tudja a beeső napsugárzást hasznosítani, hátránya, hogy akkor adja a legnagyobb meleget, amikor süt a nap – jellemzően amikor nincs rá szükségünk (nyáron)! Mosodáknak, autómosóknak (ahol sok hőenergiára van szükség nyáron is) ideális befektetés! Háztartásoknak már több problémát hordoz, mint előnyt, mert a nyáron keletkezett energiával valamit kezdeni kell, különben néhány év alatt saját magát fogja károsítani a rendszer!
Könnyű megjegyezni, hogy melyik-melyik, mert anno iskolában majdnem mindenkinek volt napelemes számológépe! Ez a topic a napelemekről szól! ;)

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#27601) 7Heads Drago válasza HunChris (#27570) üzenetére


7Heads Drago
veterán

És?
Ha már ennyire vágod: A dongó miért repül? [link] :))
A természet sokszor rácáfolt már a tudományra.

[ Szerkesztve ]

Úgy jól laktam, mint a duda, Hála Neked, egek Ura.

(#27602) 7Heads Drago válasza kardkovacsi (#27584) üzenetére


7Heads Drago
veterán

Engedjük el ezt a kőműves részt. Egy rakás ház van már megcsinálva kőműves nélkül és azok se derékszögesek. De ezért van az asztalos hogy ezt majd megoldja. Sajnos senki se a szakmájában dolgozik, ha mégis akkor meg nem hajlandó semmilyen új képzésre.... neki bőven jó az is amit a suliban tanult.... csak ugye az gáz ha szemre nem megy a munka. :W

Úgy jól laktam, mint a duda, Hála Neked, egek Ura.

(#27603) stickermajom válasza 7Heads Drago (#27601) üzenetére


stickermajom
addikt

Remélem ez csak vicc volt, mert rögtön az első találat cáfolja az “állítást”.

(#27604) joghurt válasza senki68 (#27599) üzenetére


joghurt
addikt

Bizony. Egymásra téve a tegnapi szőrös, és a mai tükörsima grafikont (piros, ahol ma volt több, kék, ahol tegnap):

A két napközbeni felhőtől eltekintve tegnap egész nap valamivel nagyobb teljesítmény jött le.

A tej élet, erő, egészség.

(#27605) joghurt válasza senki68 (#27599) üzenetére


joghurt
addikt

(Nem jelent meg az első posztom. Aztán a második sem. RI/OS bug?)

[ Szerkesztve ]

A tej élet, erő, egészség.

(#27606) korcsi


korcsi
veterán

Lassan egy éves a rendszer, új rekord született ma: 6,98KW/KWp!

referencia 5700(XT) plexi ARGB-s blokk eladó!

(#27607) süti5 válasza senki68 (#27599) üzenetére


süti5
őstag

Nálam a tegnapi csúcsot hozta ma is.

(#27608) macii97 válasza korcsi (#27606) üzenetére


macii97
senior tag

Nálunk is rekord, 5.1kWp-ről 34.88kW, az 6.84kW/kWp! :Y
Szerk: tegnapi nap 2kW-tal kevesebb volt

[ Szerkesztve ]

(#27609) senki68 válasza joghurt (#27604) üzenetére


senki68
senior tag

Én még nem próbáltam, hogy is kell egymásra tenni a 2 grafikont, viszont ugyanabban az időpontban nézve csúcstermelésben 0.6kW-al marad el a tegnapihoz képest.
Viszont ma is hozta 6.88 kWh/kWp értéket ami a többiekét elnézve nem rossz eredmény. Még a tegnapi 7.2 képest sem.

(#27610) -ZeeZee- válasza macii97 (#27608) üzenetére


-ZeeZee-
senior tag

Nálam 35.18kW 4.92kWp-ről, ami 7.15kW/kWp! :Y
Még nincs 1 hónapos a rendszer, ez volt a legjobb nap. Szerdán 33.5kW-ot termelt.

(#27611) tennis


tennis
tag

Sziasztok!
Szako Plusz Kft-ről ill. Szak- Solar kft- ről van valakinek tapasztalata?
Előbbi ajánlata 15 db Black hero 400w napelem 6kw Huawei inverter 2.3 m Ft.
Utóbbi 17 db Trina solar 400w napelem 6 kw Huawei inverter 2.5 m Ft.
Ezek egész jó árnak tűnnek.
Köszönöm, ha valakinek van infója róluk.

(#27612) Tiédetis válasza tennis (#27611) üzenetére


Tiédetis
senior tag

Második némileg olcsóbb.
Nem találok adatlapot erről az örömmel gyártott és saját fejlesztésű hero panelekről. Neked van?

[ Szerkesztve ]

A T. rollok hozzászólásait ahogy eddig, ezek után sem olvasom

(#27613) tennis válasza Tiédetis (#27612) üzenetére


tennis
tag

A Black Hero panelekről van esetleg infód?

(#27614) edeleny válasza tennis (#27611) üzenetére


edeleny
őstag

Hali.
Két hete adták át a rendszert. Hétfőn cserélte az ÉMÁSZ az órát. Korrektek voltak, inteztek mindent. Egyenlőre semmi rosszat nem mondhatok.

400w BlackHero panel, 17 db, Huawei 6kW inverter. Inkább délnyugati tájolás.
A 6,8 panelek maximuma 5,5 kw volt idáig. A két napos nap egyaránt 39 kW-ot hozott.

Ja, és ezek szerint az elmúlt 1 hónapban nem emeltek árat, nekem is 2,5 Misi volt

[ Szerkesztve ]

Az interneten előtt is ugyan ennyi hülye volt mint most, csak a világ nem tudta róluk, hogy azok.

(#27615) Tiédetis válasza edeleny (#27614) üzenetére


Tiédetis
senior tag

Neked van a panelekről adatlap?

A T. rollok hozzászólásait ahogy eddig, ezek után sem olvasom

(#27616) edeleny


edeleny
őstag

Ez a tisztább görbe, a tegnap előtti.
Tudni kell hozzá, hogy az első direkt, napsugarak fél tíz magasságában érik a paneleket. A csúcs 15 és 16 óra között van. Este hét után már a szomszéd néhol arnyékol.
Két pár fok eltérésű síkban, de 4 tetőn vannak a panelek. Két fuzérben.

Jó lehet ez a görbe?
17 db 400 W-os panel.

Ami mindenképp érdekes nekem, az az, hogy hiába a direkt, éles napfény, ha nem a panelre süt, csak szenved. 8-9-ig csak 2-300 watt. Előtte mikor teljesen borult volt az ég, reggel nyolckor 1,5 kW ot hozott, igaz később is alig többet

[ Szerkesztve ]

Az interneten előtt is ugyan ennyi hülye volt mint most, csak a világ nem tudta róluk, hogy azok.

(#27617) edeleny válasza Tiédetis (#27615) üzenetére


edeleny
őstag

Nincs, valamit, küldtek, de szerintem csak az inverterről. Anno nekem 375,és 400 wattos ajánlat volt, de nem volt választás mert ennyi helyem volt

Az interneten előtt is ugyan ennyi hülye volt mint most, csak a világ nem tudta róluk, hogy azok.

(#27618) Tiédetis válasza edeleny (#27616) üzenetére


Tiédetis
senior tag

Nekem a két nap szinte ugyanaz. 37kwh dny-it tájolás, és 7 fokos tető, 5,58kwp, symo 4,5-ös inverterrel. Ebből 4,34 már 3. éves panelek.

A T. rollok hozzászólásait ahogy eddig, ezek után sem olvasom

(#27619) -ZeeZee- válasza Tiédetis (#27615) üzenetére


-ZeeZee-
senior tag

Én anno ilyet kaptam a SolarHero-tól: Hero Black 390W. Ha erre gondoltok...

(#27620) aerosmith válasza edeleny (#27614) üzenetére


aerosmith
őstag

Te most melyik kivitzelezőről írtál?
Mert a Szako szerel Blackherot 2.3ért a Szak-Szolar meg Trinát 2.5ért.
Amúgy Szak-szolar tapasztalat engem is érdekelne, (nemtom hogy éri meg nekik Miskolcról Pestre jönni telepíteni)

(#27621) llacee


llacee
őstag

Szerintetek mennyivel érdemes túltervezni a rendszert vagy érdemes-e egyáltalán.
Kicsit elbizonytalanodtam.
Ahogy számolom kis pufferrel egy ~7kwp-s rendszer ellátná a mostani felhasználásomat, még akkor is, ha klímával rásegítenék a fűtésre (eddig nem tettem)
Viszont, ha igaz a támogatási rendszer, nem sokkal több ráfordítással fel tudnék tenni egy 9,2-est is. Így következő szezonra és ha beválik még egy klímát feltennék fűtés rásegítésre/átmeneti időszakra.
Kérdés, hogy van-e értelme, mert oké mondjuk több évre nézve a ház energia igénye nő, de ha esetleg eltörlik a szaldós rendszert lessz egy brutál túltermelésem télen meg fizethetek is.

(#27622) senki68 válasza llacee (#27621) üzenetére


senki68
senior tag

Én mindenképp a nagyobbat tenném fel.
A van-tól nem kell félni. Mi a gond a túltermeléssel? Elvész? Nem. Kifizetik.
Ha bruttó lesz, akkor is jobb a több termelés, mert igaz, hogy nyáron a brutál termelést kifizetik, de annyival kevesebbet kell télen saját zsebből hozzátenni.

[ Szerkesztve ]

(#27623) Safranek válasza aerosmith (#27620) üzenetére


Safranek
aktív tag

Nem biztos hogy a telepítők Miskolcról jönnek. Sok cégnek van adott megyére telepítőcsapata(i).

„Attól tartok, Safranek, hogy maga gúnyolódik velem. Jöjjön közelebb!″

(#27624) senki68 válasza aerosmith (#27620) üzenetére


senki68
senior tag

Hogy éri meg? Nagyon.
1 nap effektív munka, kijön vagy 25 ezres órabér fejenként, simán belefér az a 100 km autózás.

(#27625) aerosmith


aerosmith
őstag

zenenergy.hu tapasztalata van valakinek?

(#27626) tikshow válasza aerosmith (#27620) üzenetére


tikshow
addikt

Én PV-Sunnal szerződtem és Szak-Szolár telepített. Ügyesek voltak, habár volt egy kisebb esztétikai gond, de a jelzésemre 2 héten belül jöttek is javítani ezt. Az egyik kúpcserép nem volt jól visszarakva, illetve két sín között kimaradt egy tartó emiatt besüllyedt a sín. Ezek igazából egy srácra róhatóak fel nem a teljes cégre.

(#27627) edeleny válasza aerosmith (#27620) üzenetére


edeleny
őstag

SzakoPlusz Kft.

Papíron Pesti cég. Én a Miskolciakkal voltam kapcsolatban.
A fiúk egy pénteki nap voltak telepíteni, örültek, hogy uszkve itthon vannak. Előtte Szegeden voltak két nap....

Az interneten előtt is ugyan ennyi hülye volt mint most, csak a világ nem tudta róluk, hogy azok.

(#27628) kardkovacsi


kardkovacsi
senior tag

Inkább max feszültség értékeket mondjatok :)
Nálam jelenleg néha felugrik 246 fölé is. Ami már csak 7 Voltra van a maxtól.

(#27629) tennis válasza edeleny (#27614) üzenetére


tennis
tag

Köszönöm! A panelekről volt valami infód? A leírás alapján rendben van. Az én tetőm dél-keleti 8 órától kettőig teljesen árnyékmentes, akkortól kezd a kémény egy kis árnyékot vetni. Srégen húzódik tovább, ez nagyon visszaveheti a teljesítményt. 4 óra után már kezd az egész árnyékosodni.

(#27630) llacee válasza aerosmith (#27625) üzenetére


llacee
őstag

Az engem is érdekel, ők vagy a solarcraft a befutóim eddig

(#27631) llacee válasza senki68 (#27622) üzenetére


llacee
őstag

Köszönöm!
(Csak pletya szinten olvastam a bruttóról, hogy a nyári visszavét tarifa nagyon kedvezőtlen "lesz" , de erre nem lehet alapozni.)
Elindulok a nagyobb irányba,igaz így a költségvetésembe a Huawei fér csak bele, de limitációkkal legalább van battery funkció benne, hátha. Froniusból csak kisebb rendszer jönne össze ráadásul a nagyobb méret miatt problémásabb lenne az elhelyezése.

(#27632) nihill válasza kardkovacsi (#27628) üzenetére


nihill
őstag

Nekem a tegnapelőtti "rekord" napon 244/247/247 volt a csúcs délután 2-kor. Ez visszanézve a többi napsütéses napon is hasonló volt, pár volttal ez alatt tetőzött mindig.
Reggel 6-kor 234V környékéről indulnak a fázisok, este 8-ra 230V környékére érnek vissza.
Az inverterben tárolt legnagyobb mért feszültség 272,5V de ez valami tüske lehetett mert aznapra a grafikonon 245V volt a max.

[ Szerkesztve ]

(#27633) stickermajom válasza kardkovacsi (#27628) üzenetére


stickermajom
addikt

244/241/243 volt a max az elmúlt hét napban. Nagyjából minden második házon van napelem az utcában, ahhoz képest nem is vészes.

(#27634) HunChris


HunChris
senior tag

SolarEdge SE4000H - 3,555kwp Sharp (9x395W) 27° dőlés (kissé tagolt tető)
Azimut: 5°
27,11 kWh (7,62 kWh/kWp) - új rekord (Tavalyi rekord: 26,26 kWh)
Aznapi max teljesítmény: 3,252 kW (15 perces átlag)

Legjobb panel: 3.08 kWh/nap

[ Szerkesztve ]

(#27635) senki68 válasza kardkovacsi (#27628) üzenetére


senki68
senior tag

Az elmúlt 2 nap.
Nem aggódom. Egyenlőre.

(#27636) HunChris válasza HunChris (#27634) üzenetére


HunChris
senior tag

SolarEdge SE4000H - 3,4 kwp Qcells Blk (10x340W) 33° dőlés
Azimut: -3°
25,25 kWh (7,43 kWh/kWp) rekord (sajna itt sok a meddő)
Aznapi max teljesítmény: 3,08 kW (15 perces átlag)

Legjobb panel: 2.58 kWh/nap
(Összehasonlításképpen a 26°os dőlésszögű ugyanolyan Qcells 335Wattos panel többet termelt, 2,6kwh-t.)

(#27637) rokapet


rokapet
tag

Tegnap 3.195kWp-s rendszerről 23.1kWh, azaz 7.23 kW/kWp. :))

(#27638) leslieke


leslieke
Jómunkásember

Tegnap lejárt a 30 nap, MVM nem fizette ki a túltermelésem. Hétfőn meg nekik a panaszlevél.

A sörben az a jó, hogy legyél bárhol a világon, kizárólag az első háromnak fáj az ára!

(#27639) tennis válasza edeleny (#27614) üzenetére


tennis
tag

Akkor Neked a Szako Plusz csinálta? A finanszírozás utólag volt, a höly a beszélgetésünk során azt mondta, hogy mindent a szerelés megkezdése előtt kell fizetni. A szerelési anyagaik is jó minőségűek egyébként?

(#27640) rsf válasza leslieke (#27638) üzenetére


rsf
senior tag

Nálam már lejárt 1 hónapja a 30 nap, az Emász nem reagált az MVM meg írt, hogy tévesen küldték ki, hogy túltermelésem volt.

“Az a baj a világgal, hogy a buták mindenben holtbiztosak, az okosak meg tele vannak kételyekkel.“

(#27641) aerosmith válasza tennis (#27639) üzenetére


aerosmith
őstag

Wow minden előre? az bátor.
Legtöbb ajánlatban amit kaptam 40-60%ot kértek előre a maradékot a sikeres üzembehelyezést követően.

(#27642) joghurt válasza tennis (#27639) üzenetére


joghurt
addikt

Én erősen félnék a teljes összeg előre fizetéstől. (Nyilván csak egy nagyobb cég teheti meg, hogy utólag, vagy kiszállításkor kelljen fizetni. Nálunk elég volt készre jelentéskor.)

Ha nem is önmagában a lelépés veszélye miatt, de előfordulhat bármilyen kifogásod, amire magasról tojhatnak, ha már minden pénzt megkaptak. A kivitelezők motivációja arányos a kintlevőség összegével.

A tej élet, erő, egészség.

(#27643) edeleny válasza tennis (#27639) üzenetére


edeleny
őstag

Nem előre.
Én utaltam. Pénteken jöttek felrakni, ők hozták a számlát. Még hétfőn egyeztettem telefonon, úgy utaltam.
Aztán jottek az MVM től, kb. egy hét múlva.
A kampó, meg a sín az tuti jó, a többi meg pont olyan napelemnek látszik. Nem értek hozzá!

Az interneten előtt is ugyan ennyi hülye volt mint most, csak a világ nem tudta róluk, hogy azok.

(#27644) leslieke válasza rsf (#27640) üzenetére


leslieke
Jómunkásember

Nekem valós túltermelésem van az MVM-nél, az ELMŰ meg kifizette, igaz, náluk is reklamálni kellett.

A sörben az a jó, hogy legyél bárhol a világon, kizárólag az első háromnak fáj az ára!

(#27645) sz.zs. válasza aerosmith (#27620) üzenetére


sz.zs.
senior tag

Szak Solarról már érdeklődtem én is itt, mert nekem is az ő ajánlatuk a befutó. Itt ketten írták, hogy telepítettek náluk, jó volt a vélemény. Fb napelemes csoportban többen is jó véleménnyel voltak róluk.

Mini Gaggia (Aplimont) pid box-szal vagy nélküle eladó

(#27646) dreko válasza sz.zs. (#27645) üzenetére


dreko
aktív tag


17-es inverter, 38db 400-as Trina Solar, Szak-Szolár által telepítve.

(#27647) leslieke válasza sz.zs. (#27645) üzenetére


leslieke
Jómunkásember

Nálam alvállalkozóként dolgoztak és vegyes érzéseim voltak utána. Félig elégedett, félig mérges voltam.

A sörben az a jó, hogy legyél bárhol a világon, kizárólag az első háromnak fáj az ára!

(#27648) Safranek válasza leslieke (#27647) üzenetére


Safranek
aktív tag

Mi volt az oka a méregnek? :U

„Attól tartok, Safranek, hogy maga gúnyolódik velem. Jöjjön közelebb!″

(#27649) leslieke válasza Safranek (#27648) üzenetére


leslieke
Jómunkásember

Lassan haladtak, kétszer kellett visszahívni őket, az ELMŰ-re fogták a saját hibájukat, emiatt 1,5 hónapot csúszott az üzembehelyezés.

A sörben az a jó, hogy legyél bárhol a világon, kizárólag az első háromnak fáj az ára!

(#27650) 7Heads Drago válasza Tiédetis (#27612) üzenetére


7Heads Drago
veterán

De most komolyan srácok.... annyi fajta gyártó van és nektek pont olyan kell aminek még a gyártója se vállalja fel a panelt? Én szóba se állnék ilyen céggel. Probléma esetén hova fogtok fordulni? Semeddig nem tart egy ekkora céget megszüntetni. Én mindenképp egy nagy gyártót választanék.

[ Szerkesztve ]

Úgy jól laktam, mint a duda, Hála Neked, egek Ura.

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Napelem
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.