Hirdetés

2024. június 29., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Napelem

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 03:32:25

LOGOUT.hu

Általánosságban a napenergiáról (alapinformációk)
Kezdjük Ádámtól, Évától! Napenergiát nagyon sok mindenre lehet hasznosítani, nagyon sokféleképpen, de ezek közül a legelterjedtebb a napelem és a napkollektor.
Napelemmel villamos energiát lehet előállítani, napkollektorral hőenergiát állítunk elő, amivel vizet vagy levegőt lehet melegíteni, amit a használati meleg víz melegítésére, vagy épp fűtésrásegítésre lehet használni. Utóbbi előnye, hogy rendkívül magas hatásfokkal (<95%) tudja a beeső napsugárzást hasznosítani, hátránya, hogy akkor adja a legnagyobb meleget, amikor süt a nap – jellemzően amikor nincs rá szükségünk (nyáron)! Mosodáknak, autómosóknak (ahol sok hőenergiára van szükség nyáron is) ideális befektetés! Háztartásoknak már több problémát hordoz, mint előnyt, mert a nyáron keletkezett energiával valamit kezdeni kell, különben néhány év alatt saját magát fogja károsítani a rendszer!
Könnyű megjegyezni, hogy melyik-melyik, mert anno iskolában majdnem mindenkinek volt napelemes számológépe! Ez a topic a napelemekről szól! ;)

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#10419) kiliti válasza DonCosta (#10381) üzenetére


kiliti
csendes tag

Elektromos bojler saját tapasztalat (elmúlt 260 nap):
családi ház, Hajdú 200 literes "buta" bojler (2400W), 2160 kWh / év, max 45 fokos víz, napi 164 liter fogyasztott melegvíz, 2 felnőtt + egy baba, full home-office, a melegvíz az összes víz 51,4%-a.
Tehát 36,14 kWh / köbméter melegvíz @45 fok. Most még éjszakai áramon megy (napelem előtt).
Anno 43 ezer forintért vettem alig használtan ezt a bojlert. Újonnan 117e körül van (a magyar). Egy hőszivattyús 200-as 430 ezer. 3,7 COP. Utóbbit nem ismerem, nem tudom mennyi karbantartást/javítást igényel. 8 év garival adja Hajdú, de gondolom ott is feltétel az 1-2 évenkénti szakszervíz. A sima bojlerben csak az anódot kell cserélgetni (2200 Ft/3-5 év), és a vízkövet kiszedni.
Én kombi gázkazánról váltottam (sima kéményes, nem turbós, de modulált égős, bitermikus), mert meguntam, hogy ha elzárom egy pillanatra is a csapot, akkor utána pár liter hideg víz jön, majd nagyon forró, és csak utána áll be a kívánt hőfok. Azért vettem 200-ast, hogy alacsonyan tudjam tartani a víz hőfokát (kevesebb tárolási veszteség, kevesebb vízkő), és mert szeretném majd keringetni a csapokhoz a melegvizet (vezérelten). Jelenleg monitorozva van a vízhőfok a bojlerben és a kimenő cső. Így ha jön az értesítő a déluáni felfűtés végén, hogy nem lesz elég estére, akkor ráfűtök még nappali árammal, de ez ritkán kell. Télen több melegvíz kell, magasabb hőfokon, mert a bejövő víz jóval hidegebb, mint nyáron (családi ház). Így lehet emelkedik még kicsit az éves fogyi, nincs még meg a teljes év.

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Napelem
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.