Hirdetés

2024. május 18., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Napelem

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 03:32:25

LOGOUT.hu

Általánosságban a napenergiáról (alapinformációk)
Kezdjük Ádámtól, Évától! Napenergiát nagyon sok mindenre lehet hasznosítani, nagyon sokféleképpen, de ezek közül a legelterjedtebb a napelem és a napkollektor.
Napelemmel villamos energiát lehet előállítani, napkollektorral hőenergiát állítunk elő, amivel vizet vagy levegőt lehet melegíteni, amit a használati meleg víz melegítésére, vagy épp fűtésrásegítésre lehet használni. Utóbbi előnye, hogy rendkívül magas hatásfokkal (<95%) tudja a beeső napsugárzást hasznosítani, hátránya, hogy akkor adja a legnagyobb meleget, amikor süt a nap – jellemzően amikor nincs rá szükségünk (nyáron)! Mosodáknak, autómosóknak (ahol sok hőenergiára van szükség nyáron is) ideális befektetés! Háztartásoknak már több problémát hordoz, mint előnyt, mert a nyáron keletkezett energiával valamit kezdeni kell, különben néhány év alatt saját magát fogja károsítani a rendszer!
Könnyű megjegyezni, hogy melyik-melyik, mert anno iskolában majdnem mindenkinek volt napelemes számológépe! Ez a topic a napelemekről szól! ;)

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#9501) MrZed001 válasza Rolly (#9499) üzenetére


MrZed001
tag

Pontosan, egy közös aksiból dolgozik akkor a 3 inverter.

És igen, jó a sorrend.
Illetve külön termelő napelemmel: bejön 3 fázis, 3 fázisos grid-tie inverter (Fronius, SE), 3 UPS inverter, ház.

Én mondjuk szolgáltató / UPS választósra akarok tenni pár áramkört mint sütő, hogy ezzel invertert ne terheljem.

Illetve ha inverter Bypass-ra van állítva, akkor egyszerűen átmegy rajta a bejövő áram (napelem+szolgáltató) ... cserébe nagyobb (10-20 ms) áramszünetnél az átváltási idő (pislog egyet a lámpa). Szóval én ezért az MK-t nézem folyamatos kettős konverzióval, és nem bypass módot.

De amire te szeretnéd, arra van 3 fázisos ilyen hibrid inverter is 10kW-os. (Elmü/EON engedélyezett termelő inverter listában Voltroinic Infinisolar néven, és itt a weblapja)
Napelem 900Voc, 400-800V, nominal 720V, max 10 kW termel, max 15kWp napelem köthető rá (és 40 kg). Ha nem lenne elég, lehet ezt is párhuzamosan többet kötni. Aksiból meg no limit.

Ez a buta egyszerű megoldás. Kapásból rákötöd napelem és aksik ... és kész.
Nem tökéletes kettős konverziós UPS (mint az MK), csak mint az MGX (15 msec). De elég az :D

(#9502) DuDieHUN válasza MrZed001 (#9481) üzenetére


DuDieHUN
aktív tag

végignéztem a számolást, az fordult meg a fejembe, hogy főként tavasztól-őszig, de leginkább nyáron lesz használva a rendszer, nem megoldható az, hogy amikor jön a hideg idő és megnő az üresjárati feszültség, akkor mondjuk a 10 napelemből lehúzok 1-2 db-ot és így nem lépem túl a max 450 VOC-ot

pl. https://solardepo.hu/monokristalyos/647-ja-solar-380w-mono-perc.html

JA SOLAR 380 watt

10 panel
41,6 voc * 10 = 416 voc
tél 458 voc - ez már sok lenne, de 9 db-al biztos nem lépem túl, ha egyet lehúzok

380 watt * 10 = 3800 watt ez már elég lenne nekem még a szerintem 9,6 kWh aksihoz is

igazából a fő fogyasztók:
- bojler - hőszivattyús Ariston Nous ( [link] )
- hűtőgép, valami A+++-os kb évi 130 kWh
- házi vízmű (még nem tudom milyen áramfelvétel, elvileg lesz kút de ez egy másik topik témája :)))
- világítás (LED lenne mindenhol)
- mosógép, mosogatógép (ezeket gondoltam akkor érdemes használni, ha süt a nap - főként nyárra gondolok, így nem az aksiból menne :)))

(#9503) Vasy09 válasza stickermajom (#9470) üzenetére


Vasy09
őstag

Meg is rendeltem a Sonoff Pow R2-t! Kíváncsi leszek! :K

Más:
Megvolt ma az óra csere is! Mától váltunk hivatalosan naplopókká! :) :C
Mondjuk megint volt egy kis kavarodás, mert a Pentelések ugye nem tudták befejezni az üzembe helyezést, mert már este lett, de mondták, hogy majd keresni fognak a központban! Gondoltam ezt én megelőzőm, és rájuk írtam, hogy mi a helyzet, tuti fog működni a rendszer, mert mikor én felkapcsoltam, csak villogó a zöld led. Mondták, hogy persze, tuti. Na, ma persze, hogy nem ment. Telefonálgatás körbe, majd kiderült, hogy elfelejtettek valamit aktiválni a központban! :W
Szerencse, hogy az Eonos embereket ismertem, így jó fejek voltak, és visszajöttek letesztelni a rendszert! Így mostmár minden szupi! :K :K

Gamertag: Vasy09

(#9504) MrZed001 válasza DuDieHUN (#9502) üzenetére


MrZed001
tag

Sorosan vannak kötve napelemek, tehát nem lehúzod, hanem kiiktatod/kikötöd a sorból azt az 1-2-őt.
De igen amúgy, működőnek tűnik az ötlet.

Amúgy mivel nyár, ezért napi termelnél min 380Wp * 10 * 5h * 0,7 = 13 kWh.
Még szerintem 9 napelemmel is ellennél: 380Wp * 10 * 5h * 0,7 = 12 kWh.
Mindegy, én is inkább a tartalék +1 napelemre szavaznék :)

Ha napi 12 kWh termelsz, ebből 8kWh eltesz aksi estére, 1kWh eszik inverter, 3kWh elhasználod napközben.
(nekem ház eszik átlag napi 12 kWh úgy hogy árammal sütünk/főzünk, TV + IT részleg folyamatosan eszik 2-300W, hűtő, mosó, mosogatógép, meg néha klímával rásegítünk fűtés/hűtés)
Szóval reálisnak tűnik.

Ja mennyire szigetelt a nyaraló? Télen hogy akarod hagyni a rendszert ?
Aksikat tölteni 0 fok alatt tilos. Meríteni lehet. De nagyon nem tenne nekik jót, ha nagyon lemerülnének. Amúgy vannak aksi melegítős megoldások is, egyszerű fűtőszállal (ahogy a Tesla is ezt teszi csak vízkeringetéssel)

[ Szerkesztve ]

(#9505) DuDieHUN


DuDieHUN
aktív tag

nem szigetelt a nyaraló, de a pincébe tervezem az egész rendszert tenni, így ott sose lesz 0 C alatt szerintem

a hoszivattyus bojler is ott lenne a ponceben, ami szaritana a levegot :)

(#9506) MrZed001 válasza DuDieHUN (#9505) üzenetére


MrZed001
tag

Ennyi a lényeg :)

(#9507) DuDieHUN


DuDieHUN
aktív tag


ezt a táblázatot nézegetem, a kocsibeálló szaletli tájolásához, a D felé való tájolás teljesen megoldható, viszont a 35° tetődőlésszög nem, egy 5 méter hosszú tetőnél, már 3,5 m szintkülönbséget jelentene számításaim szerint, így vagy 15° vagy 10° jöhet szóba, az kisebbik rosszal -4% a termelésből, a másiknál -7%, ami azért már nem elhanyagolható, viszont ezekkel az értékekkel tervezhetem a Voc-ot is?

Van esetleg olyan táblázat, ahova beírom a koordinátákat és annak megfelelő adatokat tudja megadni pontosan?

(#9508) DuDieHUN


DuDieHUN
aktív tag

bocsánat a spamért, de az összefoglalóba találtam egy jó oldalt, ez alapján, ha van 4160 watt pv panelem (Jinko Tiger Pro 520 watt 8 db), és 2x2,4 = 4,8 kWh Pylontech akksi, akkor így oszlik el az éves energiatermelés

(#9509) csajap


csajap
újonc

Sziasztok! Mely napelem telepítő cégeket ajánljátok gödöllői helyszínre (25 km Budapestől)? Ha nem lehet nyilvános az ajánlás, akkor privát üzeneteket is hálásan megköszönök! Persze a jó ár is fontos, de a napelemek, inverter (SolarEdge kell majd a többfelé tájolás miatt) jó minősége is és az is igen fontos, hogy jó minőségben dolgozzanak. Mert sajnos nem értek hozzá, nem fogom tudni érdemben ellenőrizni őket technikailag. Köszönöm!

[ Szerkesztve ]

(#9510) Geresics válasza DuDieHUN (#9507) üzenetére


Geresics
Topikgazda

a 10°-ot a koszolódás miatt inkább kerülném ha meg tudod oldani a 15°-ot!

#9493 ratkaics és #9509 csajap
https://www.mnnsz.hu/arajanlat-keres/arajanlat-keres-napelemes-rendszerek/

*MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

(#9511) Rolly válasza Geresics (#9510) üzenetére


Rolly
veterán

Keret nélküli napelemekkel jó lehet a 10° csak azok jóval drágábbak? Csak azért merült ez fel bennem, mert kocsi beállónál ilyenben gondolkodom..

(#9512) csajap válasza Geresics (#9510) üzenetére


csajap
újonc

Ezen én is gondolkodtam, de nem szeretnék ~300 céget fárasztani, idejüket elvenni, ezért csak a legjobb 2-3-tól kérnék árajánlatot. Ezért várom az ajánlásokat. A pentelesolar-t már kinéztem egynek.

(#9513) Rolly válasza csajap (#9512) üzenetére


Rolly
veterán

Nyugi felé cég csak sablon ajánlatot fog küldeni ... Nálunk 6-8cég volt aki foglalkozott velünk... És ők is többnyire nem arra adtak amire kértünk ajánlatot így a végén 2-3 volt ami nálunk a végére maradt...

(#9514) stickermajom válasza csajap (#9512) üzenetére


stickermajom
addikt

Ne aggódj, nem fog 300 cég fáradni. Nálam 20 ajánlatból 5-6-nak sikerült eltalálnia amit kértem, a többiek teljesen másra adtak árajánlatot, vagy még a nevemet sem találták el.

(#9515) martonz válasza csajap (#9512) üzenetére


martonz
csendes tag

Küldtem PÜ-t.

(#9516) n@p@lm


n@p@lm
őstag

Technikai kérdés.
Ha van vezérelt áramom, érdemes megtartanom?
Egy villanybojlerem van rajta.

(#9517) Geresics válasza n@p@lm (#9516) üzenetére


Geresics
Topikgazda

Ha átkötöd a fogyasztót, attól még a vezérelt áramkör és óra ott van, csak nem lesz rákötve semmi, de attól még megszűntetni semmiképp sem érdemes szerintem.

*MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

(#9518) Vasy09 válasza Geresics (#9517) üzenetére


Vasy09
őstag

Így így, én is ezt csináltam! Csak mondjuk nekem 3 volt rákötve! :DDD

Gamertag: Vasy09

(#9519) n@p@lm válasza Geresics (#9517) üzenetére


n@p@lm
őstag

De magát az órát azt úgy is elviszik mert csak egy oda-vissza számlálós óra kerül fel, ugye?

(#9520) n@p@lm válasza n@p@lm (#9519) üzenetére


n@p@lm
őstag

Jobbos a vezérelt.
[kép]

(#9521) martonz


martonz
csendes tag

FYI, hátha valakit érdekel:
Tesla Field Service Technician - Budapest
https://www.tesla.com/careers/search/job/field-service-technician-budapest-80186

(#9522) Geresics válasza n@p@lm (#9519) üzenetére


Geresics
Topikgazda

Nem, azt nem bántják. Az ott marad, csak épp fogyasztás nem lesz rajta.

*MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

(#9523) n@p@lm válasza Geresics (#9522) üzenetére


n@p@lm
őstag

Köszönöm!
Akkor a jobbos marad, a balost (azaz a nappali) cserélik oda-vissza mérősre?

[ Szerkesztve ]

(#9524) Geresics válasza n@p@lm (#9523) üzenetére


Geresics
Topikgazda

:K

*MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

(#9525) n@p@lm válasza Geresics (#9524) üzenetére


n@p@lm
őstag

:R

(#9526) sanzi89


sanzi89
addikt

Ma aláírtuk mi is a szerződést a napelemes rendszerre. A főbb paraméterek:

20 darab Canadian Solar CS3L 360MS napelem (8 panel nyugati, 12 déli tájolással)
1 darab Fronius Symo 7.0-3M Wlan 7 kW-os Inverter
+5 év garancia kiterjesztés az invetrerre
árban benne a szerelési anyagok, ügyintézés munkadíj, így összesen: 2.763.030 Ft

Január 20.-ára - ha az időjárás is engedi - van kitűzve a rendszer telepítés, a kivitelezést végző cég szerint március végére már fent lehet az oda-vissza mérő óra.

"Mindent azért kell tudni mert kérdezik, nem azért mert hasznos."

(#9527) cdl válasza sanzi89 (#9526) üzenetére


cdl
senior tag

Gratulálok.
Az áramszolgáltatótól már minden engedély megvan?
Én még az előzetesre várok, az 1 hónap.

[ Szerkesztve ]

(#9528) justin7 válasza jbnd-007 (#9453) üzenetére


justin7
csendes tag

Én is hasonlóan gondolkodom, de ezért dilemmám is van.

Adott egy ház éves fogyasztása kb 5300 kWh, ebből hőszivattyú kb 2600 kWh, amiből a nyári időszakban kb 700 kWh a téliben H tarifán 2000 kWh.

Az a dilemmám, hogy érdemes-e átköttetnem a hőszivattyút és 5 kW körüli napelem rendszerre költeni, vagy csak a ház fogyasztását próbáljam lefedni egy 3 kW körüli rendszerrel, ez viszont már szerintem 1 fázison 16A-is működne, vagyis a 3 fázisú inverterre sem kellene költenem.

Ha maradna a szaldó ahogy most van akkor a támogatással akkor is hamar megtérülne a beruházás ha a hőszivattyút átkötöm, ha bruttó elszámolás nem kedvező, akkor viszont szerintem max a ház fogyasztására érné meg a beruházás, de az is kérdéses. Mi a véleményed?

(#9529) DuDieHUN válasza MrZed001 (#9506) üzenetére


DuDieHUN
aktív tag

Pylon Tech Force-L2 Low Voltage System 7.10kWh Solar Battery Back up . aksiról van valami véleményed? Ez is megy az MPP solarokkal?

(#9530) MrZed001 válasza DuDieHUN (#9529) üzenetére


MrZed001
tag

Ránézésre egyszerűen a "home friendly" változata a másiknak:
https://www.youtube.com/watch?v=dpHH6rjys2k

Magyarán nem kell rack szekrénnyel szenvedni, egymásba pakolod és kész (+design).
Szép de drága.

Inkább ilyenben gondolkodnék: 3x3,5kWh 1,25 MFt

Illetve egy dolog amiben nem vagyok biztos (csak eléggé, de nem 100%) ... hogy a cellák benne prizmatikus, cilindrikus vagy zacsis. Az tuti, hogy LiFePO4, de hogy milyen kivitelben, tippem sincs. Az első amit én preferálok a prizmatikus.

(#9531) stafff71


stafff71
tag

Sziasztok!
Nálunk is beindult a folyamat, jönnek az árajánlatok csőstül, 2/3 részük nevetséges, vagy arról küldi amit nem kértem, vagy irreálisan magas az ár.
14500 kW-os rendszerre lenne szükségem az enrgetikai számítás szerint, de a tetőfelület korlátait figyelembe véve (11.7m x 5.6m) nem fér fel csak korlátozott számú tábla.

Elsődlegesen 33 db táblát szeretnék feltenni, 3 sor, 11 db egy sorban.
A kivitelezők árajánlataiban a következő típusok szerepelnek, de nem tudom melyikkel járnék jobban:
- Q-Cell Qpeak-DUO ML-G9 390 W
- Sharp 370 W
- Longi LR4-60HIH-370 mono
- HT-SAAE 370W HC
- JOLYWOOD 380kw
- Canadian Solar 370W
Az inverter Fronius Symo 12.5-3-M lesz.
Ha tudnátok valamelyiket ajánlani, mert megbízható típus, bevált márka, azt köszönöm.
És ha valakinek van jó, vagy rosz tapaszatalata kivitelezővel, privátban kérem küldje el legyen szíves, mert ebben a marketing bullshitben, amit rám öntöttek, nem látok tisztán.
Előre is köszönöm.

(#9532) axioma válasza stafff71 (#9531) üzenetére


axioma
veterán

Azert figyelj majd hogy az adott teljesitmenyu napelemek hany m2-t hasznalnak. Ha jol tudom (de mindjart javit valaki) a kb. 1.6m2-esek 330-340 korul jarnak, azok amiket irtal inkabb 2m-esek lehetnek, es ha szuk a hely akkor nem a darabszam az iranyado.

(#9533) stafff71 válasza axioma (#9532) üzenetére


stafff71
tag

Igen, a 185 cm hosszúak még jók, a hosszabbak már nagyon lelógnának.

(#9534) DuDieHUN válasza MrZed001 (#9530) üzenetére


DuDieHUN
aktív tag

igen, pont ezt a boltot találtam meg, aminek az ebayes linkjét linkelted ( [link] ), sajnos a spanyol webshop ahol a legolcsóbb onnan nem akarnak szállítani :(

Jinko napelemet forgalmaz itthon valaki?

Konkrétan ez a típus érdekel:
Jinko Tiger Pro Mono-facial TR 570WP

(#9535) Rolly válasza stafff71 (#9533) üzenetére


Rolly
veterán

azért a 3x1,85 az már erősen zicces szerintem: 5,55 méter közé 1-2 cmes házag is kerül akkor máris izgalmas lesz... gerinc felé lógatni nem szokták és az aljáról azért a csatornába kellene kerülnie a víznek... Illetve ilyen szinten teletolt tetőnél számol azzal, hogy télen a hó lecsúszhat a napelemről...

nálunk 3,8 méteres tetőn van 2 sor (1,7 m-es napelem és ott sincs már csak kb 10-15 cm mozgástér fel / le ...) így csatornába esik... a tetőről viszont a lecsúszó hó vagy tetőre vagy olyan helyre zuttyan ahol véletlenül sem hárunk télen

(#9536) sanzi89 válasza cdl (#9527) üzenetére


sanzi89
addikt

Nem, semmi nincs meg. Én is néztem kerek szemekkel, hogy addig hogyan és miért rakna fel bármit is a tetőre, amíg nincs meg az igénybejelentőre majd az elektromos tervre az ámen, de azt mondták tuti rendben lesz minden, fizetni nem kell semmit, csak az óracsere után, erre mondták a március végét, április elejét.
Nem tudom, hogy most nincs munkájuk és készülnek a hajtásra tavasszal, így az én tetőmön fog parkolni a cucc 2 hónapot és nem a raktárjukba. Előleget sem fizettem semmit.

"Mindent azért kell tudni mert kérdezik, nem azért mert hasznos."

(#9537) stafff71 válasza Rolly (#9535) üzenetére


stafff71
tag

Nem gond, ez melléképület, nincs csatorna, nincs alatta semmi.

(#9538) cdl válasza sanzi89 (#9536) üzenetére


cdl
senior tag

Én még nagyon kezdő vagyok e témában, nem tudom mennyire szokás ez így.

(#9539) sanzi89 válasza cdl (#9538) üzenetére


sanzi89
addikt

Én se tudom, nekem is furcsa, de úgy tűnik ez lesz a menetrend.

"Mindent azért kell tudni mert kérdezik, nem azért mert hasznos."

(#9540) s.bala31


s.bala31
őstag

emailben is kértem állásfoglalást a kincstártól napelem rendszer állami támogatásával kapcsolatban. Jött is a válasz:
"
Megkeresésére az alábbi tájékoztatást adjuk:

A gyermeket nevelő családok otthonfelújítási támogatásáról szóló 518/2020. (XI. 25.) Kormányrendelet módosításában (641/2020. (XII.22.) Korm. rendelet 2. alcímének 9. §-ának (3) bekezdésében) foglaltak alapján napelemes rendszer telepítése esetén 2021. június 30-át követően megkötött villamosenergia-vásárlási szerződésben olyan elszámolást kell alkalmazni, amelyben az alkalmazott elszámolási időszaktól függetlenül szaldó nem képezhető és a hálózatba betáplált és vételezett villamos energia mennyisége külön-külön kerül megállapításra.
Ennek értelmében a 2021. május 1-ig (ezt a dátumot csak példaként írtam nekik, hogy kb akkorára be lehet üzemelni a rendszert ha januárban elindítom a projektet) az áramszolgáltatóval megkötött szerződésben még szerepelhet a szaldós elszámolás, jogosult a támogatási kérelem benyújtására. Ezt követően sem kell a támogatás miatt a szerződést módosítani, azonban a szolgáltató ettől függetlenül módosíthatja a szerződést. Ez ügyben kérem keresse az áramszolgáltatót." Az utolsó mondat érdekes talán, vagyis elvileg szaldóról át lehet térni július 1. után bruttó elszámolásra ha a szolgáltató beleegyezik a szerződés módosításba. Bár nem tudom jól értelmezem-e?

(#9541) cd930 válasza s.bala31 (#9540) üzenetére


cd930
aktív tag

Ha a szolgáltató az ügyfél kérésére beleegyezik a szaldó>bruttó váltásra, az a kevésbé érdekes. Inkább az a fontos, hogy az ügyfél beleegyezése nélkül ne tehesse át bruttó elszámolásúra.

20+ éve a Prohardveren

(#9542) s.bala31 válasza cd930 (#9541) üzenetére


s.bala31
őstag

Szerintem egyoldalúan nem módosìthat szerződést.

(#9543) Chal válasza s.bala31 (#9540) üzenetére


Chal
addikt

Hát figy, kétszer elolvasva szerintem azt mondták ki ezzel, hogy kérhető szaldós szerződésre támogatás julius 1-ig, és meg is fogják adni. Pontosabban szerződés se kell, mert azt nem fogják bekérni, így olyat kötsz amilyet akarsz (és nyilván szaldósat kötsz, mert eleve nem is tudsz mást, meg hát hülye lennél bruttósat kötni, ha tudnál is... :) ).

A válasz második része csak arra hívja fel a figyelmet szerintem, hogy ettől még a szolgáltató módosíthat szerződést a jövőben, az már nem az ő ügyük (ehhez nyilván kell majd egy jogi környezet is, hogy megtehesse, ez egyelőre nincs meg). Ez gondolom azért kellett bele, hogy ne gondold, hogy mostantul neked végtelen ideig lehet szaldód, mert a MÁK 2021 januárjában egy e-mailben azt írta. Tudod ez olyasmi kötelező, mint a "mellékhatások tekintetében kérdezze meg.....".

Ez így összeségében marhajó hír, reméljük nem csak hasra írta az ügyintéző, hanem tényleges és fix információi vannak.

[ Szerkesztve ]

(#9544) s.bala31 válasza Chal (#9543) üzenetére


s.bala31
őstag

Elvileg ez nem egy mezei ügyintéző volt aki a választ adta mert előtte telefonon kérdeztem erről egy callcenterest is, aki azt javasolta, hogy mivel ez szakmai inkább emailt írjak. Még a bruttó elszámolásra is rákérdeztem hogy mi várható, milyen áron fogják elszámolni stb. de arra nem jött válasz.

(#9545) sztothj


sztothj
tag

Sziasztok!

Az alábbi árajánlatot kaptam. Megszakértenétek? Tudom, hogy 10- es inverter van tervezve, de az a későbbi bővíthetőség miatt lett így.
Köszi

Az idő a legjobb tanár - eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli.

(#9546) DuDieHUN válasza sztothj (#9545) üzenetére


DuDieHUN
aktív tag

csak a napelem árát néztem meg, mert pont Jinko Solart keresek,d e itt pl 15 db fölött már jóval olcsóbb:
https://dceurope.hu/termek/jinko-solar-340w-napelem/ - ha innen lenne a napelem az -200e Ft

lehet tudni melyik cég?

(#9547) tothbe válasza sztothj (#9545) üzenetére


tothbe
addikt

Árban nem rossz. Ha elszámolni akarod akkor viszont olyan 520ezer a max ami visszajön az alacsony munkadíj arány miatt.

By(e) Tothbe

(#9548) sztothj válasza tothbe (#9547) üzenetére


sztothj
tag

@DuDieHUN
Köszi a tippet (bár az 41900+ÁFA, úgy már csak ~40 ezer a különbség), és szerintem nem nagyon van lehetőségem megvenni máshol a napelemeket, mert akkor a vállalkozónak miből lesz haszna... :DDD . Egyébként egy szolnoki kis cég, nem akarom reklámozni, fő profiljuk a napelem és a hőszivattyú.
@tothbe
Köszi, szerintem lehet még finomítani az anyagköltség/munkadíj megoszláson. :R

Az idő a legjobb tanár - eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli.

(#9549) ginagina


ginagina
csendes tag

Mennyire lehet rávenni a vállalkozókat, hogy kicsit emeljenek a munkadíjon ay anyagköltség rovására.

(#9550) tothbe válasza ginagina (#9549) üzenetére


tothbe
addikt

hivatalosan: semennyire, max emelnek a munkadíjon, hogy jobb legyen az arány, de te ezzel azért nem jársz olyan jól.
nem hivatalosan: kaptál egy árajánlatot. az anyag részen van nekik egy igen kellemes árrés. Ezt kellő motivációért simán kinullázhatják és helyette munkadíjban számláznak. De ezt neked kell kipuhatolni és elérni is, ha szeretnéd. Simán lehet olyan vállakozó is aki erre egyből nemet mond és kész.

By(e) Tothbe

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Napelem
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.