Hirdetés

2024. április 30., kedd

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2024-03-03 22:50:33

LOGOUT.hu

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#35651) fboldog válasza Brain75 (#35648) üzenetére


fboldog
senior tag

Alin melyik eladónál láttad? (Rendelnék tartalékot)

üdv.: Boldog Ferenc

(#35652) dugesz77


dugesz77
őstag

Merj nagyban gondolkodni :R
Azért a nyomtatott szék ára véleményes, meg tuti ki lennék rakva itthonról ha ilyen balesetek történnének nyomtatás közben.

(#35653) Brain75 válasza fboldog (#35651) üzenetére


Brain75
senior tag

https://www.aliexpress.com/item/4001062988485.html?spm=a2g0o.cart.0.0.6acf3c00Bu7RUc&mp=1

[ Szerkesztve ]

/LOGITECH Kormány, Játékvezérlő, Hangfal, Egér, Billentyűzet, Dell, Toshiba, Fujitsu, Acer notebookok és minden egyéb elektronikai termék szakszerű, gyors JAVÍTÁSÁT vállalom/

(#35654) daninet válasza dugesz77 (#35652) üzenetére


daninet
veterán

régóta követem a srácot és fogalmam sincs miből szponzorálja a projektjeit. Az első videóinál még egyetemista volt. De csak irigykedem :D
Mindenféle CNC meg 3D nyomtató csoportban benne van facebookon lehet tőle kérdezni meg egy jópárszor segítséget is kért ott, egy korábbi videójában problémája volt a hosszú menetes szár hullámzásával ott javasoltam neki valamit amit utána be is épített.

Miért vegyem meg, ha 3x annyiért, 3x annyi idő alatt megépíthetem? ´¯`·.¸¸.·´¯`·.¸><(((º>

(#35655) Nunder


Nunder
őstag

Most, hogy 3DJake akciózik, gondoltam veszek egy PEI lapot az Ender 3 S1-hez, mert ajánlottátok itt páran. Nyilván nincs elérhető darab még náluk, így nézegettem, hogy melyik gépekhez van.

Az S1 Pro-hoz lenne, de csak augusztustól, így arra gondoltam, hogy a Ender 3 V2 vagy Pro-hoz tartozó lapot behúzom. (Azok is csak júliustól lesznek, de az már egy hónap mínusz) A 3 Pro felé húzok, mert úgy nézem hasonló a bed kialakítása mint az S1-nek, nem kellenek binder clip-ek hogy odafogjam stb.

Kérdés: jól gondolom, hogy ezek csupán méretbeli eltérések lehetnek vagy esetleg egyik sem lesz majd kompatibilis az S1-gyel?

[ Szerkesztve ]

“It's the job that's never started as takes longest to finish.” // blackbird3dworks.hu

(#35656) #54597376


#54597376
törölt tag

Egy iskolában dolgozom, ahol feladatul kaptam, hogy nézzek utána milyen új gépet lenne érdemes beszerezni ami szerintem érdekes lehetne a gyerekek számára, amivel délutánonként eljátszhatnának. Eddig FDM nyomtatókkal dolgoztam, van is néhány prusa mk3 és mk3s amiket napi szinten használunk, mellette lego robotokat építünk, microbitet programozunk, stb. Na de mertem egy olyat gondolni, hogy mi lenne ha vennénk egy SLA nyomtatót. És itt jön a képbe az, hogy 0 tapasztalatom van SLA nyomtatókkal. Az igazat megvalva FDM nyomtatót sem láttam előtte, anno a gyerekekkel együtt kezdtük használni, szóval attól nem félek hogy nem tudnám megtanulni. A kérdésem az, hogy mi az amire vásárláskor mindenképp érdemes odafigyelni. Az ár szűkössége alapból megköti a kezem, max 400€-t lehet elkölteni, de azt is úgy, hogy olyan dolgot rendeljek ami június végére meg is érkezik.
Ami _szerintem_ ebben az árban a legjobb lenne az az Anycubic Photon Mono 4K, de sajnos sehol nem találok olyan ahol raktáron lenne.
Esetleg egy Creality LD-002H + Creality UW 02 páros mennyire lenne jó választás?
Vagy talán jobb lehet egy Anycubic Photon M3 + Anycubic Wash & Cure 2.0?

(#35657) fabula válasza #54597376 (#35656) üzenetére


fabula
őstag

Bár nekem nics gyanta nyomtatóm, de itt jókat írtak az Elegoo nyomtatóiról, sok a jó tapasztalat velük.
Most pl. lehet kapni és akciósan az Elego Mars 3-at [link] , én ha lenne pénzem rá (na meg helyem neki :D ), ilyet vennék.
Mellé pedig egy Anycubic Wash & Cure 2-őt [link] , ami szintén van akciósan raktáron.
Persze méllé azért még gyantát is venned kellene, de már a két készülék 170 E Ft, ami még a mostani árfolyamon is kicsit több, mint 400 €.
Ha gyerekek dolgoznak vele, akkor pedig érdemes olyan gyantát venni, ami kevésbé mérgező gőzöket ereget, vannak már ilyenek is, csak drágábbak.
Ma meg sok IPA is kell a mosáshoz, tisztításhoz, rzt is számold bele a későbbi üzemeltetésbe.
Aztán vannak itt nálam sokkal tapasztaltabb fórumtársak, akiknek van saját gyanta nyomtatójuk, ők majd leírják neked a tutit, én csak abból indultam ki, amit eddig olvastam ezekről a nyomtatókról, a használatukról és a mellékhatásaikról :DD .

(#35658) azbest válasza #54597376 (#35656) üzenetére


azbest
félisten

mekkora gyerekek? Csak mert az tömény alkohol erősen tűz és robbanásveszélyes. A resin pedig olyasmi, mint egy uv-re szilárduló műgyanta vagy epoxy. Az meg bőrre kerülve komoly allergiás reakciót okozhat. Lehet párszor megússzák, ha éri őket, de idővel kialakulhat allergia és vegyi égéshez hasonló elváltozást okozhat a bőrön. Szóval elég komolyn kell venni a védőfelszerelést és az anyagok kezelését. A helyiség sem mindegy, hogy milyen. [link]

A vízzel lemosható resin is mérgező, nem szabadna a csatornába engedni. Azzal megúszható az alkohol használata, de szintén eléggé vegyészkedés.

Az fdm azért sokkal egyszerűbb. Ott szellőztetés, forró részek és mechanikus odacsípés a legkomolyabb veszély.

#35655Nunder
ha jól látom írja az asztal méretét a webshop is, nem tudom miért van más ár ugyanolyan 235x235 méretűhoz némelyik esetben

[ Szerkesztve ]

(#35659) #54597376 válasza azbest (#35658) üzenetére


#54597376
törölt tag

16-18 éves korosztályról lenne szó. De jobban utánanéztem az előző 1-2 órában, és nekem is az a véleményem, hogy inkább valami másra költöm majd el azt a pénzt.

(#35660) fabula válasza #54597376 (#35659) üzenetére


fabula
őstag

Esetleg vegyél nekik laser gravírozót, azzal is jól lehet kreatívkodni. Persze az is veszélyes, mert nem szabad védelem nélkül belenézni, a kezüket alátenni, tüzet is okozhat meg szellőztetni is kell rendesen.
Vagy valami olcsóbb CNC marót fához, műanyaghoz, de hát az meg sérüléseket okozhat, ha hozzányúlnak a marófejhez vagy nem rögzítik jól a munkadarabot.
Hát ilyen ez, tele van az élet veszélyekkel :DDD .

[ Szerkesztve ]

(#35661) #54597376 válasza fabula (#35660) üzenetére


#54597376
törölt tag

Köszi az ötleteket! Csak az a helyzet hogy már mindkettő van :) Van egy elég jó lézergravirozó és maró is.

(#35662) kzkz válasza #54597376 (#35659) üzenetére


kzkz
őstag

A sörnek biztos jobban is örülnének :DDD

(#35663) Janos46 válasza #54597376 (#35656) üzenetére


Janos46
tag

Röviden. Sok cikket olvasok különböző nyomtatók tuningolásáról, sőt néha még az is előfordul, hogy a végén kétszer annyiba kerül mint az eredeti ára és akkor még a munka vele (persze van aki ezt szereti csinálni, az alkotás öröme), de eddig még nem olvastam olyat, hogy valaki nem lett volna megelégedve az Artillery nyomtatóval.

Artillery, lelkes újonc vagyok, tanulni akarok!

(#35664) Nunder válasza azbest (#35658) üzenetére


Nunder
őstag

Legjobb, hogy mindenhol ugyanaz a méret van feltüntetve, és a nyomtatók nagy része közel sem ilyen asztalmérettel dolgozik.

“It's the job that's never started as takes longest to finish.” // blackbird3dworks.hu

(#35665) azbest válasza Nunder (#35664) üzenetére


azbest
félisten

Elvileg a hasznos méret, ami a firmware-ben be van álltva, az 220x220 és a magasságlimit gépfüggően 250 - 270 körül. De az asztal a legtöbb típusnál mintha pontosan ugyanaz az alkatrész lenne. A már nem fűtött részt le szokták hagyni a széléről, azért kisebb, mint a fizikai méret.

[ Szerkesztve ]

(#35666) fabula válasza kzkz (#35662) üzenetére


fabula
őstag

Ott a pont :DD ! És 400 €-ből rengeteg sört lehet venni :C .

(#35667) Nunder válasza azbest (#35665) üzenetére


Nunder
őstag

Ahh.. Így már van értelme, köszi a felhomályosítást.

“It's the job that's never started as takes longest to finish.” // blackbird3dworks.hu

(#35668) #19103744


#19103744
törölt tag

Sziasztok.

Adott egy Wanhao D i3. Használtan vettem, olcsónak tűnt... (3 nap 8 óra volt benne) Egy napja szenvedek vele (10 órája), 0 tapasztalattal lassan rájöttem, h. az extruder nem nyomja az anyagot rendesen. Elrágja a szálat. 190 és 215C° között próbálkoztam vele. Vagy a filament vagy az extruder, vagy az egész gép úgy ahogy van szar. A vicc az egyébként, (később kiderült), h. eltömődött a fúvóka. Már az asztal beállítása is kész katasztrófa, domború, kb. 0,24 van benne, vagyis ha több elemet rakok a szeletelőbe a szélekre esők torzak lesznek, sőt már a letapasztás sem lesz tökéletes, szóval az egész konstrukció borzasztó szerintem. Tényleg ekkora szenvedés ez a 3D nyomtatás? Vagy van azért olyan gép ami megbízhatóan nyomtat, nem kell mellette ülni...

[ Szerkesztve ]

(#35669) fabula válasza #19103744 (#35668) üzenetére


fabula
őstag

3 M Ft-tól felfelé talán ...
Igen, nem egyszerű a 3D nyomtatás, ez még nem olyan, mint a lézernyomtató, hogy rádugod a gépre, telepíti a drivert és nyomtatsz, csak a tonert meg a paírt kell beleraknod.
A tanulási folyamat elég hosszú, meg hát kell azért némi affinitás a barkácsoláshoz is.
Az asztal görbeségét egyébként egy kézi mesh hálós szintezéssel is ki lehet egyenlíteni, ha a nyomtató firmware támogatja. Na meg sok mindent meg lehet oldani a youtube és barkécsolás segítségével :) .
Ne keseredj el, senki nem úgy indult, hogy egyből tudott mindent a 3D nyomtatásról :D .
Én pl. több mint fél évig olvagattam a fórumokat meg nézegttem youtube videókat, mielőtt az első 3D nyomtatómat (Anet A8) megvettem és utána már azon tanultam meg sok mindent erről a technológiáról.

[ Szerkesztve ]

(#35670) #19103744 válasza fabula (#35669) üzenetére


#19103744
törölt tag

Hát köszi a biztatást... pedig olyat szeretnék mint egy papír nyomtató... :)) mindeközben... megyek nézem a nyomtatót, hát valahol a 50. rétegnél tart, kavarog a levegőben, megszakadt a folyamat amikor megállítottam mert volt benne egy kis gubanc a támasztásnál. A folytatás nem jött össze :W Egyébként egy éve jártam itt a fórumon, akkor nem kaptam választ mivel kezdjek vagy milyen gépet vegyek. Kínálatból már nincs hiány, találtam jó néhányat, az Artillery Genius Pro a legszimpatikusabb, esetleg Ender 3 V2 mert annyira népszerű, vagy ha nagyon sokat akarnék költeni Prusa i3 MK3S+. Persze olvasni kellene utána h. melyiknek milyen támogatása van, hibák stb.
Szemeztem egy ELEGOO MARS PRO-val is de az a baj, h. max a pincében lehetne üzemeltetni. Szal marad a PLA ABS vonal.

[ Szerkesztve ]

(#35671) fabula válasza #19103744 (#35670) üzenetére


fabula
őstag

Hogy milyen géppel kezdj? Hát igazán nincs jó válasz. AzArtillery Genius és az Ender 3 V2 is jó nyomtatók kezdésnek, de ne várd ezektől sem, hogy minden mókolás nélkül egyből jól működjenek. Ha szerencséd van és kifogsz egy jobb példányt, akkor elkezd neked nyomtatni, de készülj fel, hogy kigoghatsz egy rosszabb példányt is. Ezeknél az olcsó nyomtatóknál nagy a szórás, szerintem nincs komoly minőségellenőrzés.
Egyenlőre a 3D nyomtatás még nem tart ott, mint a papírnyomtatás, bármikor lehet egy hibás, gubancos filament tekercs, rosszabb minőségű (olcsó) filament, dugulás, kopás, elállítódás, stb., tehát ezekkel azért mókolni kell.
Ilyenek előfordulhatnak a Prusa i3 MK3S+-al is, na meg az sem tökéletes, csak jó, szerintem.
Ha vennél egy Ultimaker S5 Pro-t és csak a gyári eredeti filamentet használnád hozzá, akkor talán sokkal kevesebb problémád lenne, de dugulás, elállítódás és kopás még annál is lehet.
Sajnos ez egy ilyen játék, viszi a pénzt meg az időt, de azért vannak ennél rosszabb hobbik is :D .

[ Szerkesztve ]

(#35672) daninet válasza #19103744 (#35668) üzenetére


daninet
veterán

Nem mind ilyen, de az olcsóbbakból vannak ilyen péntek délutáni gyártmányok :D
Én 50ezerért vettem anycubic i3 megát első nyomtatómnak és a szokásos szintezés/tapadás bajokon kívül semmi soha nem volt vele. Egyedüli mókolás a mesh szintezés volt, mert annak is púpja van mint egy öregasszonynak. Ez a púpos/gödrös nyomtatási felület nagyon jellemző ebben az árkategóriában. A float üveglap nem elég sima, ráadásul feszültségek vannak benne amik hőre felerősödnek. Egy CNC-vel laposra mart alumínium lap 30-40ezernél kezdődik, amennyibe ezek a nyomtatók használtan kerülnek :)
Extrudert és hotendet cserélni amugy viszonylag egyszerű, kb 10ezer forintból vehetsz aliexpressről egy BMG klón extrudert és egy E3D V6 klón hotendet.

[ Szerkesztve ]

Miért vegyem meg, ha 3x annyiért, 3x annyi idő alatt megépíthetem? ´¯`·.¸¸.·´¯`·.¸><(((º>

(#35673) JulianSinulf válasza #19103744 (#35670) üzenetére


JulianSinulf
senior tag

Ha érdekel a nyomtató és annak barkácsolása, akkor olcsóbbal is lehet kezdeni.
Ha inkább nyomtatni szeretnél, akkor érdemes drágábbat venni.
Én Anycubic Mega Zero 2.0-val kezdtem. Aztán vettem egy Creality CR-6 Max-ot, mert a Mega Zero-val nem sikerült kinyomtatnom azt, amit szeretnék. Az utolsó nyomtatásnál tönkrement a tárgyhűtő venti és mindenfele műanyag volt, mert nyomtatás közben elment a tárgy tapadása. Ekkor döntöttem a CR-6 mellett.
Sajnos a CR-6-tal sem sikerült, pedig 5x annyiba került. Ráadásul a nyomtató hibás is volt.
Visszatértem a MegaZero-hoz. Lecseréltem a szőnyeget üvegre, kicseréltem a tárgyhűtő és a heatbreak hűtő ventijét. Utóbbit azért, mert baromi hangos volt.
De még mindig nem sikerült működésre bírnom. A szintezés jó lett már, de csúnyábban nyomtatott, mint a hibás CR-6. Végül a hotend-nél olyan helyen csordogált a műanyag, ahol nem kellett volna.
Most várom az MK3S+-t. Hétvégén adtam le a rendelést, azt írták, hogy 6 nap a szállítás, de a státusznál még mindig csak a fizetett felirat van. A hétvégéik nem fog így ideérni.
Remélem ezzel már ki tudom nyomtatni azt, amit akarok. Ha megvan és a továbbiakban is működik a nyomtató, akkor lehet, hogy ráköltök a Mega Zero-ra. Eladni nem akarom, mert nem kapnék érte annyit, amennyi az anyagköltsége most. Akarok rá egy új hotend-et. Ha azzal működni fog, akkor vannak egyéb cuki átalakítások stl formátumban is. Jobb hűtés, automata szintezés. És egy új lap sem lenne rossz a halkabb működésért, mert most nagyon hangos. De, hogy ebből mi lesz és mikor, azt nem tudom. Kedv és elfoglaltság függő is a dolog.

(#35674) dugesz77 válasza JulianSinulf (#35673) üzenetére


dugesz77
őstag

"Most várom az MK3S+-t. Hétvégén adtam le a rendelést" akkor sajnos 3-4 hetet még adj hozzá ha kitet rendeltél ,mert csak akkor adják majd fel és onnan pár nap alatt szállítja ki a DPD. Ha összeszerve kérted az 1-2 hét. Meg tudod nézni az oldalon amúgy a rendelésnél, hogy melyik héten várható a feladás

[ Szerkesztve ]

(#35675) JulianSinulf válasza dugesz77 (#35674) üzenetére


JulianSinulf
senior tag

Köszi az infót!
Akkor nem fogom reménykedve nézegetni a levelesládám a szállítással kapcsolatban.
Elég érdekesen működik náluk a rendszer.
Jelenleg azt írja, hogy 27-et kővető egy héten belül várható.
Akkor pont szabira meg is érkezhet.
Amúgy miért ilyen hosszú a várakozási idő a csomagfeladásra?

(#35676) kzkz


kzkz
őstag

Van most egy klón E3D V6 hontendem a "gyári" kínai axiális 3010-es ventivel, ami úgy tűnik, hogy a zárt ház miatt nem tudja eléggé lehűteni, kb. amikor a házban már 45 fok van.

Arra gondoltam, hogy a külső levegőt egy 6mm belső átmérőjű szilikon csövön keresztül bevezetem oda, és kintről egy 5015-ös radiális ventit teszek rá, (azért mert ez van itthon :) ).

Azt valahogy ki lehet számolni, hogy a 6mm-es cső mennyivel rontja le a légszállítást, nyomást? Van 9, 12, 14cm-es ventim is, de ott már elég durva átalakító kellene...

Jó lehet ez a megoldás a problémára? Sajna nagyobb cső nem igazán fér el, már ennek is a külső átmérője 10mm. Vékonyabb oldalfalú meg könnyen megtörik és elzárja a levegőt.

3010:

5015:

Hogy ezek az adatok mennyire valósak az is jó kérdés, illetve a meglévő ventik lehet, hogy nem is ez a széria, így csak közelítő értékeknek tekintem a fenti értékeket.

(#35677) dugesz77 válasza JulianSinulf (#35675) üzenetére


dugesz77
őstag

Fene tudja , szerintem véges a gyártási kapacitásuk ,sokan rendelnek. Én május 20. rendeltem és jún 15. kaptam kézhez. Két délutánom ment rá az összerakásához, mondjuk ezt élveztem. Az első kalibráció kicsit megijesztett ahol a négy sarkát méri ki pei lap nélkül ott elakadt a másodiknál. Utána nézve csak meg kellett spanolnom jobban az ékszíjakat és picit lejjebb állítani az érzékelőt. Amúgy érdekes prusanál még szíj feszesség kalibráció is van tehát segít mindenbe. Ender 3 pro-ról váltottam és eddig maximálisan hozza azt a pluszt amennyivel drágább. Betölt és nyomtat nulla idegeskedéssel. Pedig az enderem is egész jó volt már a végén. Aztán lehet itt is elmúlnak a mézeshetek és jön a szopóroller bár nem hiszem, meglátjuk.

(#35678) #19103744 válasza fabula (#35671) üzenetére


#19103744
törölt tag

Bakker ez a gép gyalázatos. Megértem emberünket miért szabadult meg tőle, így viszont már sokallom az árat amit adtam érte :D Szenvedett vele ő is mert minden szart össze-vissza vásárolgatott, (elküldte azokat is) hőelem, hotent kettő is, szonda, + egy komplett fej, fúvókák (mondjuk így utóbb megértem mert már kettő is eldugult) nagyon nem figyelt, h. mit vesz mert más átmérők menetemelkedések stb. Szal próbálta megoldani a lehetetlent. Ime az első termés, a legelső átlátszó nyomógombnál még reménykedtem, h. apróbb beállítások, és fasza lesz... :D
Átlátszóval kezdtem nyomtatni (az jött meg előbb) a két nagy oldallapnál is még bizakodtam. A másik alkatrésznél, átlátszóval kezdtem, és feketével folytattam, ennyi a különbség a két filament között mert semmin nem változtattam csak átfűztem. A fekete lényegesen jobban sikerült, ezen felbuzdulva beraktam a 0.2-es fúvókát. Nem szereti az biztos. 2x is elakadt, és szinte biztos, h. ez is el fog dugulni, mert már alig jön át az anyag és félrenyom.

[ Szerkesztve ]

(#35679) #19103744 válasza daninet (#35672) üzenetére


#19103744
törölt tag

Neked egy videóval kedveskedek. Nem is tudom, innen a másodikról megküldöm, vajon meddig repül? :D Nem titok, 100€-ért vettem ezt a csodát, 3 nap 8 órát bíbelődött vele emberünk mire feladta :C Én a 10. órában már hajlottam volna a szétflexelésére :)) Ha megkínálnál egy linkel, h. milyen extrudert és egyebeket vegyek :R , lehet meggondolom magam, csak holnap után darabolom össze :DD Ja igen, 0.2 a min. 0.15 még jobb lenne, szóval ha van ilyen tapasztalatod... Egyébként pontosnak tűnik a gép, bár voltak anomáliák, csak azt már nem tudom kideríteni, h. a szeletelésnél voltak problémák vagy a vezérlő hülye, mert töröltem a fájlokat így már nem tudom visszanézni a Gkódokat. :W

[ Szerkesztve ]

(#35680) azbest válasza #19103744 (#35678) üzenetére


azbest
félisten

maradj csak a 0.4-es standard nozzlenél. A 0.2 sokkal könneben eldugul és már beállításokat igényel.

Ha nem gyári vagy gyárival egyező az extruder, akkor lehet más paramétterezés kell neki a helyes sebességhez. Különben alul vagy túl extrudálhat. Lehet kalibrálással számolni, hogy a mostani extruder steps/mm érték helyett mi a jó.

2015ös masina azért nem mai csirke, ha ez az első változata annak és nem mark II vagy más változat. Azóta szoftveresen is sokat fejlődhettek. Ha van a szeletelőben profil az is lehet a gyári géphez van kialakítva.

#35681Mindenhova
a szeletelőben általában van retract paraméter is. Hogy kicsit húzza vissza a szálat, az a ki-be mozgatás az, ami közben jellemzően dugul. De valami más oka szokott lenni. Nem maradt ki valahonnan alkatrész, nem tud a műanyagszál a hotend előtt betekeredni valahová, van helye felgyűrődni? Valahol a szál újta során van szorulás vagy meredek szög?

A normál nozzlek 0.4-esek, amit marokszámra kapni 1-2 dolcsiért. Azt nem néztem, hogy ehhez a fejhez melyik fajta nozzle passzol, a hosszukban lehet különbség. Ha kézzel furkált, nem sima belső felületű a nozzle, akkor nem csoda, ha eldugul.

volt plus és v2 változat is [link]

[ Szerkesztve ]

(#35681) #19103744 válasza azbest (#35680) üzenetére


#19103744
törölt tag

A dugulás hogy jön létre? Beleég az anyag vagy mi történik?
0.4-et fel sem tudom fúrni, főleg a hozzá adott görbe fúróval:D
Nem pont így néz ki, valszeg újabb ver. Megnézem, gondoltam, h. nem lesz elég 2 csavar ki is betekerése :DDSzerintem ez az adatlap nem mond semmit.

[ Szerkesztve ]

(#35682) #19103744 válasza azbest (#35680) üzenetére


#19103744
törölt tag

Tök egyenesen megy bele az extruderbe, sehol nem tud felakadni. Elvileg elég erősen húzza, bár nem tudom mennyi az annyi, kézzel toltam át anyagot, de ezt nem tudom összehasonlítani azzal az erővel amit a motor fejt ki. Amikor tiszta volt a fúvóka, nagyon ügyesen tolta az anyagot. Valami azt súgja, h. a sok tökölésnél belesül a filament. Amikor a két nagy tárgyat nyomtattam, nem voltak gondok. A támasztásoknál a sok szöszmötöléssel kevesebb anyag megy át, szerintem ez okozhatja a besülést. De csak találgatok...

(#35683) azbest válasza #19103744 (#35682) üzenetére


azbest
félisten

Vajon még a gyári megoldás van és tefloncső (ptfe) betétes az extruder és a hotend közti rész

vagy az előző tulaj átcserélte all-metalra, amikor nem megy le a nozzlehez tefloncső, hanem csak olyan vékony a lyuk, hogy a műanyagszál épen átfér.

Ha a szálhoz képest sokkal vastagabb a lyuk az extruder és a nozzle közti szakaszon valahol, akkor lehet hiányzik belőle a tefloncső darab és ott fel tud gyűrődni.

Legalábbis, mintha olyat dobna a google. Hogy tán mk10-es nozzlet használ ez a gép alapból.

Szerk: lehet upgradelte all metalra [link] és Micro Swiss extruder?
Csak a hotendes rész 50 dolcsi [link] + 28 az extruder [link]
Ott van manuál és videó link is hozzá [link]

[ Szerkesztve ]

(#35684) daninet válasza kzkz (#35676) üzenetére


daninet
veterán

egy 6mm flexibilis csőnek akkora az ellenállása, hogy csak kompresszorral tudod hatékonyan átnyomni rajta a levegőt, ventivel nem. Ha külső levegő kell akkor nézd meg a kis lézerekhez milyen akvárium pumpát vesznek az emberek. De elég hangos lesz előre szólok :(
Én inkább a szerver ventillátor irányba mozdulnék. Eléggé zajosak de iszonyat sok levegőt szállítanak. Elképzelhető, hogy kopaszítanod kell a fejet, hogy odaférjen.

Miért vegyem meg, ha 3x annyiért, 3x annyi idő alatt megépíthetem? ´¯`·.¸¸.·´¯`·.¸><(((º>

(#35685) daninet válasza #19103744 (#35679) üzenetére


daninet
veterán

Durván alulextrudált amit nyomtatsz. Egy BMG klón extruder-t vegyél, ez áttétes két hajtó kerekes extruder, sokkal erősebb. Alin BMG clone extruder néven találsz műanyagtól teljesen fémig mindenféle kivitelben. De még facebookon vagy itt a topikban is lehet találsz eladót.
Ha felszerelted e-step kalibráció, majd meg kell oldani beállításokkal az alulextrudáltságot.

Miért vegyem meg, ha 3x annyiért, 3x annyi idő alatt megépíthetem? ´¯`·.¸¸.·´¯`·.¸><(((º>

(#35686) #19103744 válasza azbest (#35683) üzenetére


#19103744
törölt tag

Ez már nem teflonos. És amiket vásárolt hozzá másik 2 db azok sem. Na. De, bár vigyáztam eskü ! ...mégis sikerült letörni a hőelem egyik vezetékét. Ami van másik fejegység (MK10) abba meg nem passzol a hőérzékelő, a hőelemet nem tudom átrakni mert nagyobb a furat ezért lötyög benne, paszta sem segítene szerintem nem adná át rendesen a hőt. Szóval nem lehet összerakni ezekből egy működőképes használhatót. Mondjuk ha megfúrom a kockát berakhatnám a régi érzékelőt az újba... De szerintem elengedem ezt a projektet. Vagy másik exruder vagy inkább egy másik gép, ez meg jó lesz mondjuk, nem is tudom, talán leaser gravírozónak :D Bár szerintem sosem fogok leasergravírozni :))

(#35687) #19103744 válasza daninet (#35685) üzenetére


#19103744
törölt tag

Támaszok. A fekete a 0.2-vel a fehér 0.4 minden más azonos beállítás. Ill. a feketénél a jerk-et visszavettem 20-ról 8-ra, x,y 1000-ről 800-ra. Viszont eldugult mindkettő. Szerintem egy másik gépet fogok venni. Ezzel nagyon sokat kellene mókolni, és sosem lesz jó.
Egyébként hogyan kalibráljam? A fw-ben nincs is ilyen opció. Vagy azt PC-ről kell?

[ Szerkesztve ]

(#35688) azbest válasza #19103744 (#35686) üzenetére


azbest
félisten

szerintem ne akarj mindent megfúrni, kínából fillérekért kapni alkatrészeket és a folyó dolgokból érdemes is pár darabot berendelni ilyen esetekre.

Akár meg is forraszhatnád, ha van csatlakozója.

Youtubeon is és weblapokon is van sokféle videó/leírás arról, hogyan kell kalibrálni, bár való igaz, elsősorban angolul.

Az extrudernél, ha nem pont ugyanakkora a fogaskerék, mint a gyári, akkor lehet más a sebesség. Nem láttam a micro swiss weblapon leírást, hogy más-e. De az is lehet, hogy a géped fw-jénben van elmentve rossz érték most.

Vannak gcode parancsok, amit usb kábellel pécéről is lehet nézni. De lehet a menüben is van valahol ilyen érték állíthatóan. Ha nincs, akkor is lehet gcode parancsokkal kiolvasni vagy változtatni.

A 3d nyomtatás türelmet igényel. Plusz meg is kell tanulni pár dolgot.

[ Szerkesztve ]

(#35689) kzkz válasza daninet (#35684) üzenetére


kzkz
őstag

Elkészült a tesztpad. Tiktak, ez az én taktikám 🙂

Úgy tűnik egy zacskót kb 4x annyi idő alatt fúj fel, mint a 3010-es venti. Két ilyen csövet talán oda tudok vezetni, az már csak 2x annyi idő, és megprobalhatom akár 12cm-es ventivel, hátha.

Ha beválik, akkor majd veszek vastagabb kábelláncot, hogy nagyobb átmérőjű cső is elferjen, addig nem akarom szétbombazni.

(#35690) JulianSinulf válasza dugesz77 (#35677) üzenetére


JulianSinulf
senior tag

Örülök, hogy te is ilyen pozitívat írsz róla!
Egyre bizakodóbb vagyok.
A kapacitásban az az érdekes, hogy összeszerelve 1-2 hét, kit-ben 3-4 hét. Így teljesen értetlenül állok a dolog előtt. Vagy összerakják kipróbálni és utána szétszedik? Az esetleg magyarázná a dolgot.
Amúgy nem is lenne gondom a szállítási idővel, ha normálisan határoznák meg. Vagyis fizetésnél ne azt írja, hogy 6 nap, ha a következő 10 napban biztos, hogy nem adják fel. Ha a szállítási idő várhatóan 16 nap, akkor 16 nap. Úgyis megrendelem. Csak jobban be tudom kalkulálni a várható időt. Pl., ha pont nyaralás elejére jönne meg, akkor biztos, hogy várnék a megrendeléssel, ne maradjon 1-2 hetet lakáson kívül. Ráadásul a problémamentes visszaküldési idő egy része is veszendőbe megy. Bár remélem erre nem lesz szükségem.

(#35691) kzkz válasza kzkz (#35689) üzenetére


kzkz
őstag

Így még rosszabb az eredmény, az 5015 több levegőt tolt, mint a 14cm-es venti.

(#35692) #19103744 válasza azbest (#35688) üzenetére


#19103744
törölt tag

Megforraszthatnám. Viszont ki fog száradni a forrasztás mivel elég meleg van a környékén és újra el fog törni az apró rezgésektől is. Ha nincs szerencsém zárlatot csinál, ha nem működik a rövidzár vagy túláramvédelem akkor elszáll az alaplap is.

Ezt a kalibrálást ill. különbséget szeletelőben is utána lehet állítani szerintem. Bár kétségtelen, h. egészségesebb fw-ben.

Ez a 3d nyomtatás órákat vesz igénybe. Sok-sok órát. És hát elnézve a minőséget, nem tudom, h. miért ezt, és miért ne a CNC megmunkálást válasszam. Nem is értem, h. miért nem műxik még mindig tökéletesen. Hiszen amiben más mondjuk egy CNC marótól, az nagyjából annyi, h. fordítva történik a dolog, előbbi eltávolít utóbbi létrehozza az anyagot. G-kódokat használ, amit már több évtizede használ az ipar, kiforrott, jól müxik. Csak annyi lett volna a feladat, h. egy jó extrudert, hotendet, és alapanyagot fejlesszenek. Minden más már adott volt.

Mostanában tervezek CNC marót is venni. Akár arra is felrakhatok egy extrudert...

(#35693) #19103744 válasza azbest (#35683) üzenetére


#19103744
törölt tag

Megnéztem a videókat, ez is át van alakítva Micro Swiss-re. Hozzáteszem, nem jó konstrukció ez sem, fellazult a kar csavarja, azért táncolt benne a szál. (talán önzáró folyadék segíthet) Ezzel együtt meddig tartott volna két egymást hajtó fogaskereket gyártani?

[ Szerkesztve ]

(#35694) dugesz77 válasza JulianSinulf (#35690) üzenetére


dugesz77
őstag

Szerintem sokkal több kit-et adnak el mint összeszereltet. A nyomtató elég sok nyomtatott alkatrészt tartalmaz idő kell a kinyomtatásához és akkor a chiphiány de akár a beszerezhetetlen csavarokról (két-háromféle nem túl gyakori csavart használunk a cégnél áttúrtuk Kínát-Europát nincs sehol, tavaly év végén még hajónyi mennyiségben lehetett rendelni) még szó sem esett. Nem tudom mik a számok de lehet 5 kittből mondjuk egyet összeszerelnek így lehet belőle raktárkészlet ha még ennél is kevesebben veszik meg.
A nyomtató választásánál ott a "Leadtime 3–4 weeks" és amikor kiválasztod a futár céget ott van az általuk igért szállítási időt. Van 1-2 munkanapos is csak az már 64 euro. A kettőt összeadva számítható ki a teljes idő.

(#35695) azbest válasza #19103744 (#35692) üzenetére


azbest
félisten

Ja igazad van, sima ónnal nem lehet csak ezüsttel vagy mivel. A fűtési hőfok miatt. Itthon is biztosan kapni megfelelő fűtőpartront, csak drágábban. A méretre és wattra kell figyelni. Kínából a 40-60w -osakat 5ösével is kapni apróért, csak annak kell pár hét mire ideér.

A kalibráláskor belső matekot állít, hogy adott távolságnyi mozgást mennyi lépésszámra számoljon át. Azt legfeljebb start gcodebe lehetne tenni. De annyi erővel menteni is lehet megfelelő utasítással.

Másra való a cnc és a nyomtatás. Ha jól van beparaméterezve a gép, hogy jól dolgozzon, akkor alap használatra már kb menni szokott. De az eredmény minőségénél nem friccsöntöttre kell számítani.

Biztos van valami leírás vagy videó, hogyan lehet azt a gépet resetelni alap állapotra. Hátha el van állítgatva. Aztán a meglévő fizikai módosításokat kell megnézni, hogy valamelyik igényelhet-e átparaméterezést. Ha nem, akkor az alap beállításokkal is mehet. Aztán a sclicer progiban kell egy profil, szoktak lenni készen is gépekhez. Némelyik fizikai módosítás abban is igényelhet változtatást az alaphoz képest.

Nem cnc-zek, de gondolom ott sem triviális egy kezdőnek az hogy milyen sebességekkel milyen anyagokat lehet, hogy ne törje el a szárat, ne égesse/olvassza meg az anyagot. Hogy jó méretek legyenek (ott is x-y-z irányban lehet kell kalibrálás).

A nyomtatás is hasonló. CSak ott meg az extrudernél az olvasztás hőfokára, anyag tolásra (hőfoktól függően máshogy viselkedik) és a szipogásra (retract) kell figyelni, hogy ne csorogjon belüle az anyag.

Neten azt írják, hogy 12v-os az a nyomtató, érdemes persze ellenőrizni (pl ventilátorra is rá lehet írva). Talán ilyen a patron:
Diameter: 6.3 mm.Length: 26.59 mm.12 volt 40 Watt

[ Szerkesztve ]

(#35696) #19103744 válasza azbest (#35695) üzenetére


#19103744
törölt tag

Cura-ban is meg lehet adni az áramlást %-ban.
Vagy G-code-al bevinni bár azt nem tudom hogyan kell, még nem dugtam gépre.
Egyébként a gépben annyi van, h. betöltheted az eepromot, gondolom kártyáról vagy gépről.

[ Szerkesztve ]

(#35697) azbest válasza #19103744 (#35696) üzenetére


azbest
félisten

elősször a gép maga jól kellene, hogy számoljon. Az a százalék is befolyásolja, de azt sem tudod, hogy mennyi a steps/mm most. Nemhogy találomra százalékot adj meg.

Érdemes lehet manuált is megnézni [link]
Nem tudom milyen gcode-okat támogat az a gép a gyári fw-vel. 500 501 502 az ilyen paraméterek mentése és resetelése marlinnál például. Meg kell nézni mi a paraméterezésük. https://marlinfw.org/docs/gcode/M500.html [link]
Alapból lehet nem olvasható ki az alapérték. M92 tudja állítani külön [link] (mentés nélkül áramtalanításra felejt).
Talán ez az alap, de nem biztos: M92 X80 Y80 Z400 E98
Talán videó is van [link] ja ez a motor táp, azt inkább ne bántsd. De van pár videója a gépről [link]

[ Szerkesztve ]

(#35698) #19103744 válasza azbest (#35695) üzenetére


#19103744
törölt tag

CNC-nél kicsit másképp működnek a dolgok. Ott leválasztás történik, a szerszám geometriája határozza meg a távolságot, anyaga, élképzése, az előtolást, fordulatszámot stb. Vagyis utcanyelven nem a vonalom halad, hanem a vonal mellett, mert a vonalat kell megtartani. Így elsősorban a szerszám átmérőjével kell kalkulálni, elfér nem fér stb. Kicsit azért bonyolultabb ez a megmunkálás, de nem vészes. Szerencsére ma már ezt a programok tudják csinálni, amikor felszerszámozol egy gépet ( persze ha csak egy szerszám van egyszerűbb a feladvány) akkor elvégzed a méréseket (ha nincs mérőgomba) beviszed kézzel és eltárolod. Onnantól betű szám kombináció lesz a neve a szerszámnak a tárban, és azzal hívod be, így is hivatkozunk rá ha kézzel írnám a G kódot, ezzel együtt autó hozzáadja a paramétereit, de már ezt sem kell, erre is vannak programok, gyárakban meg lehívod a központi adatbázisból az egész programot mert a technológusnak ez a dolga. Persze kis üzemben, egyedi gyártásnál egyedi a program is... Én még programoztam NCT-t Grunding-ot, Okumát, és Siemens-t is ott már a Sinumerik 840D-től ahol nem is kell G kódot írni, baromi gyorsan lehet programozni. Piktogramok, ábrák segítenek, tesztelheted, azonnal jelzi az ütközést, ha beleérsz más konturba stb. A nyomtató meg halad a vonalon, adott a szélesség távolság a két csík között, amivel picit lehet mahinálni persze csak ehhez sok sok tekercs filament kell. Ráadásul nem is tudod az anyagminőséget. Fémmegmunkálásnál egy rakás méréssel nagyon jól be lehet határolni, a megmunkálandó anyag szinte az összes fontosabb paraméterét, kínából meg olyan filament jön amilyen napja volt a kis kínainak. Ott a példa a képeimen és a videón is, tekercset cseréltem és ugyan azzal a beállítással teljesen mást kaptam. De a dobozán nincs semmi amihez igazodhatnék... Jó esetben a hőmérséklet tól ig, ha volt festék akkor még a PLA ABS-t is odabiggyesztik... oszt jónapot. Old meg. :(((
Az utolsót nem értem, biztos nekem írtad?

A paraméterezést majd megnézem holnap folyt. köv. El kellene dönteni milyen extruder legyen mert ez ami fent van nem kell ez 100%. ...és akkor hotend is valszeg... és akkor a kompatibilitási problémák...

[ Szerkesztve ]

(#35699) fboldog válasza kzkz (#35691) üzenetére


fboldog
senior tag

Ez pl. működik:
https://www.youtube.com/watch?v=E3kBau82SwU

említi a videóban az eredeti ötletet is.

üdv.: Boldog Ferenc

(#35700) Ton-ton válasza #19103744 (#35692) üzenetére


Ton-ton
tag

Dugulást okozhat a por is. Mondjuk ez extrém poros lakásban (mint nálam), vagy műhelyben érdekes. Viszont lassan is kialakulhat, ez a dugulás, és ha a nyomtatófej felső részében van, akkor az nem fog kijönni magától. Tehát magát a fejet kellene szétszedni, és kitakarítani (ebbe futottam bele én is).
Bekapcsoláskor látszólag minden rendben ment, ám amikor jobban átmelegedett a fej (eltelt 10-15 perc, akkor teljesen eldugult) az extruder motor kattogva jelezte, hogy valami nincs rendben... Hiába cseréltem nozlit, és egyebek. Csak a fej teljes szétszedése segített...

http://qtp.hu

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.