Hirdetés

2024. április 26., péntek

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2024-03-03 22:50:33

LOGOUT.hu

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#18001) Saccco válasza Imy (#18000) üzenetére


Saccco
nagyúr

Nincs középen.

█ 3D nyomtatás és tervezés █ Tiny Whoop - Eszik-e vagy isszák?! https://goo.gl/9BEyy7 █ Teszteljünk egereket együtt, van 5 perced erre? http://goo.gl/ulKVSn █ - Üzenet vége - █

(#18002) Imy válasza Saccco (#18001) üzenetére


Imy
veterán

Ok, most paranccsal középre tettem, de akkor sem. A szürke jelöli, hogy annak is a nyomtatási területen kellene lennie, de mi az? És mi okozza?

(#18003) Saccco válasza Imy (#18002) üzenetére


Saccco
nagyúr

Kapcsold be a skirt-et és tedd 1mm-re a modelltől.

Esetleg állítsd át az asztalt nagyobbra, számolj vele, hogy a tárgyat előrébb kell hozni.

█ 3D nyomtatás és tervezés █ Tiny Whoop - Eszik-e vagy isszák?! https://goo.gl/9BEyy7 █ Teszteljünk egereket együtt, van 5 perced erre? http://goo.gl/ulKVSn █ - Üzenet vége - █

(#18004) zsolti_20


zsolti_20
senior tag

Ma este szerettem volna kipróbálni a reggel össze szerelt Tevo Tarantula pro-t. Letöltöttem a hőtornyot amit itt fórumban ajánlottak, szépen nyomtat is 2-3 sort, majd leáll a nyomtatást és ezt hibát kapom:
E1 Thermal Runaway
Printer halted
please reset.

Valaki találkozott már ezzel a problémával?

(#18005) Joshi válasza zsolti_20 (#18004) üzenetére


Joshi
titán

Valószínűleg túlmelegedett az alaplap. Próbáld meg hűteni valami ventivel.

(#18006) zsolti_20 válasza Joshi (#18005) üzenetére


zsolti_20
senior tag

Ez ilyen széria hiba hogy túlmelegszik az alaplap már a második, max harmadik sornál? 3szor álltam neki és 3szor akadt meg. Utolsó két alkalommal pontosan ugyan annál a pontnál.

(#18007) Joshi válasza zsolti_20 (#18006) üzenetére


Joshi
titán

Meleg van, a Kossel Delta nyomtatóm is megadta magát. Így nyomtattam és végig is ment a nyomtatás, alulról adagoltam neki a levegőt. :DDD

(#18008) zsolti_20 válasza Joshi (#18007) üzenetére


zsolti_20
senior tag

Végül nem ez volt a gond. Túlságosan lehűtőtte a nozzlet a venti. 230 fokon kellett volna nyomtatnia, de lehűtőtte 216 körülre és leállt. Nyomtatáskor visszavetem 0 RPM-re a ventit így csak egy megy. És tökéletesen működik. :R

(#18009) Joshi válasza zsolti_20 (#18008) üzenetére


Joshi
titán

"230 fokon kellett volna nyomtatnia"
Ilyen hőfokon ABS-t szoktak nyomtatni. Te is ABS-el dolgozol?

(#18010) zsolti_20 válasza Joshi (#18009) üzenetére


zsolti_20
senior tag

Ez az első nyomtatásom, azt ajánlották csináljak egy hőtornyot. 5 fokonként csökken minden szinte. :C
PLA és PLA+ anyagom van. ESUN-tól.

(#18011) Joshi válasza zsolti_20 (#18010) üzenetére


Joshi
titán

PLA-t bőven elég 200-210 C°-on nyomtatni.

[ Szerkesztve ]

(#18012) 2thletme2day válasza zsolti_20 (#18008) üzenetére


2thletme2day
őstag

PID tuning és szilikon zokni a fűtőblokkra az ami segíthet az indokolatlan thermal runaway megelőzésében.

(#18013) Saccco válasza Joshi (#18005) üzenetére


Saccco
nagyúr

E1 thermal runaway - biztonsági funkció, nem alaplap túlmelegedés.
X ideig eltér a beállított értéktől, akkor leáll.

Ahogy már írva lett, PID tuning kell.

█ 3D nyomtatás és tervezés █ Tiny Whoop - Eszik-e vagy isszák?! https://goo.gl/9BEyy7 █ Teszteljünk egereket együtt, van 5 perced erre? http://goo.gl/ulKVSn █ - Üzenet vége - █

(#18014) zsolt320i


zsolt320i
senior tag

Sziasztok!

Kalibrálom már 1 napja az e3d-n az e steppert, és nem tudom beállítani.:W
Ha petg-vel kalibrálom 97.5 re kell beállítanom a léptéket, ha pla-val 96-ra.
PLA-ból 2mm-el többet nyom ki pint PETG-ből.
Nincs a nyomtatófej bekötve, extruderből szabadon jön ki a filament
Nem értem mi van!
Segítsetek pls! :F

[ Szerkesztve ]

(#18015) Mr.Csizmás válasza zsolt320i (#18014) üzenetére


Mr.Csizmás
félisten

slicerben csinálj külön profilt a két anyagnak, start gcode egyikben M92 E97.5, másikban M92 E96

"Szólítson csak Cirminek." | B&B XI | 3D nyomtatás Bp és környéke |

(#18016) zsolti_20


zsolti_20
senior tag

Sikerült kinyomtatnom ezt a hőtornyot. De ez alapján nekem nehéz megállapítani melyik hőfok lenne a legjobb.Olyan egyformán elcseszettnek tűnik minden szint.

kép

Ránézésre melyik tűnik a legszebbnek? Vagy valami mást kellene még beállítanom?

(#18017) Mr.Csizmás válasza zsolti_20 (#18016) üzenetére


Mr.Csizmás
félisten

pid tuning volt? plusz kicsit túlextrudáltnak tűnik

"Szólítson csak Cirminek." | B&B XI | 3D nyomtatás Bp és környéke |

(#18018) zsolti_20 válasza Mr.Csizmás (#18017) üzenetére


zsolti_20
senior tag

Nem csináltam semmit a PID-el. Mi az a PID tuning? :C

(#18019) zsolti_20 válasza Mr.Csizmás (#18017) üzenetére


zsolti_20
senior tag

Ezt a videót találtam. De ő 190 fokhoz állítja be. Van ez a hőtorony. Kicsit programozásnak tűnik az egész, szóval a gcodeban a hőtoronynál majd azt látom, hogy 5 fokonként csökkenti a hőmérsékletet? Így minden szinthez bekell illesztenem ezt a PID tunongot?

(#18020) zsolti_20


zsolti_20
senior tag

És ezt a PID tuningot állandóan meg kell csinálnom minden nyomtatásnál? Huhh, ez így nagyon nem jó. Rengeteg beállítás van.

(#18021) fabula válasza zsolti_20 (#18019) üzenetére


fabula
őstag

Először is azzal, hogy összeraktad a nyomtatót, még csak mechanikailag vagy kész vele (jó eséllyel, de ez sem mindig biztos :) ).
Az összerakás után nem a nyomtatás az első, hanem a bellítások. Első az asztal szintezése, majd az X, Y és Z E-step értékek pontos beállítása és az extruder kalibrálása.
Utána jöhet a PID tuning, ami a nozzle hőingadozását küszöböli ki. Ezt nem a hőtorony G kódjába kell beleírni, hanem nyomtatás nélkül kell beállítani, pl az említett 190 fokon.
Az ilyen olcsó DIY nyomtatók ilyenek, ha azonnal nyomtatni akarsz, ahhoz meg kell venni egy drága, gyárilag összeszerelt és bekalibrált nyomtatót, bár azzojkhoz sem árt ismerni a fenti fogalmakat, módszereket, mivel időnként után kell állítani a dolgokat.
A 3D nyomtatás nem olyan mint a laseprinter, hogy megveszem, rádugom a PC-re és driver telepítés után lehet nyomtatni. Sok mindent meg kell még tanulnod, ha jó eredményt akarsz elérni az ilyen olcsó nyomtatókkal. Én pl. egy Anet A8-al kezdtem és azon tanultam meg szinte mindent, még is időnként elakadok az újabb nyomtatóval is. Mint ahogy látod, a régi fórumtagok is sokszor kérdeznek egymástól és sokat kísérleteznek a beállításokkal.

Ha mindezzel megvagy, akkor jöhet a hőtorony nyomtatása. A PLA-nál a tárhyhűtő ventilátornak 100%-on kell mennie, a thermal runaway-ra nem az a megoldás, hogy kikapcsolod. Ha a PLA-t nem hűtöd, akkor a rétegek nem hűlnek le elég gyorsan, a következő forró rétegtől pedig elkenődnek, elnyomódnak az előző rétegek, mivel még túl lágyak. A csatolt képed alapján pl. ez is lehet az ok a minőség hiányára bármely hőfokon. Így a hőtoronyból semmit nem lehet megállapítani az adott nayagra.
A szilikon zokni a fejre kiváló megoldás, de anélkül is jól kell nyomtatnia (nem tökéletesen), ha a nyomtatüó be van állítva rendesen.

Javaslom, hogy mielőtt össze-vissza elállítgatod a nyomtatód, előtte olvass kis szakirodalmat, fórumokat és nézd meg az egyes témákhoz kapcsolódó youtube videókat, nagyon sok jó videó van fent. pl. Ruiraptortól. de sok mástól is.

Ha ilyen kevés tudással beleugrasz a DIY nyomtatásba, nem nagyon lesz sikerélményed, hidd el.

[ Szerkesztve ]

(#18022) zsolti_20 válasza fabula (#18021) üzenetére


zsolti_20
senior tag

Koszi a jo tanacsokat ezert is van a topic hogy segitsuk egymast. Mindenki 0-rol kezdte es itt kerdezett vagy utana olvasott esetleg mindeketto. Forditott helyzetben mindig segitettem az embereknek ha volt kerdes linkeltem egybol nekik egy kis egyszeru magyarazassal es mar tudta is. Ilyen egyszeru megtanitani masnak ezeket.

(#18023) fabula válasza zsolti_20 (#18020) üzenetére


fabula
őstag

Nem kell megcsinálni minden nyomtatáskor a PID tuningot, hanem csak egyszer, az első nyomtatás előtt.
Ha már beállítottad, akkor ez is, mint a többi beállítás is, amit írtam egy darabig jó lesz, majd csak akkor kell utánállítani a dolgokat, ha a nyomaton észreveszel valami rendellenességet és már tudod, hogy az milyen beállítás okozhatja. Leggyakrabban az asztalszintezést és az extrudert kellhet utánhangolni, de szet sem nyomtatásonként, hanem csak akkor, ha változást tapasztalsz.

Aról meg még szó sem volt, hogy a szeletelő programok (S3D, Cura, PrusaSlicer, Craftware, Ideamaker) beállításai is befolyásolják a végeredményt és milyen sok finomhangolási lehetőség van.
Először azonban a nyomtatónak kell megfelelően működnie, hogy utána szoftveres dolgokkal is foglalkozhass éd lásd az eredményen, milyen slicer beállítás mit okozott.

(#18024) zsolti_20 válasza fabula (#18023) üzenetére


zsolti_20
senior tag

Köszönöm ezeknek mindnek utána járok amiket írtál ha magvagyok vele vagy elakadok akkor írok! :R

(#18025) fabula válasza zsolti_20 (#18022) üzenetére


fabula
őstag

Hidd el nekem, a DIY 3D nyomtatás nem ilyen egyszerű és általában a fórumon is azt javasolják a kezdőknek más tapasztaltabb kollégák, hogy képezze magát a leírt módokon és utána kérdezzen, ha elakad.
Nekem is ezt tanácsolták, amikor elkezdtem két éve a 3D nyomtatással foglalkozni és igazuk volt :) .

Nincs azzal baj, ha kérdezel és próbálnak is neked segíteni - többen is válasszoltak a kérdéseidre -, de az alapfogalmakat előbb el kell sajátítani ahhoz, hogy megértsd a válaszokat és azokat fel tudd használni.
Ilyen kérdést ez előtt pl. még nem olvastam a fórumon, hogy a PID tuningot minden nyomtatás előtt meg kell-e csináni és ne értsd félre, nem azért írtam ezt, hogy megsértselek, ez távol áll tőlem.

Van egy mondás, mely szerint, segíts magadon és az Isten is megsegít :) .
Ezért írtam, hogy előbb olvass és néz youtube videókat az egyes témákról, egyébként meg szívesen segítünk, ha utána elakadsz egy bonyolultabb kérdésben. Ez a saját tapasztalatom, ezt osztottam meg veled :) .

[ Szerkesztve ]

(#18026) zsolt320i válasza Mr.Csizmás (#18015) üzenetére


zsolt320i
senior tag

Ok, hogy meg lehet mókolni, de nem értem! :W
Miért van ez, hogy más méretet nyom ki egyiknél és a másiknál?
Ráadásul úgy, hogy a filament a levegőbe van kinyomva szóval nem ütközik ellenállásba.

(#18027) gerleimarci válasza zsolt320i (#18026) üzenetére


gerleimarci
aktív tag

PETG puhább, jobban belemennek az extruder bordáskerekének fogai, ezáltal kisebb lesz a kerület, egy fordulatra kevesebb filament megy.
Szerintem túl van feszítve az extruder.

(#18028) moex1


moex1
tag

Sziasztok!

Egy kis segítséget kérnék linear advance témában.
Steps, extruder, flow kalibrálva, bed szintezve.

Legeneráltam a test patternt 0-2 között 0.2 lépésközzel,azonban elég furcsán néz ki. Olyan, mintha a gyors részeknél nem lenne extrudálás.

Generáltam egyet 0-1 között 0.1 lépésközzel. Na, itt a második vonal felénél megáll az extruder, nem tol semmit.

Mit rontok el?

Az Alone in the Darkban van multiplayer? :)

(#18029) moex1 válasza moex1 (#18028) üzenetére


moex1
tag

(Lejárt a szerkesztési idő.)

Próbálgattam más patternel is, de továbbra is a legkonzisztensebb akkor a vonal, ha a K0, vagyis ki van kapcsolva.
Ez lehet?

Az Alone in the Darkban van multiplayer? :)

(#18030) energy4ever válasza moex1 (#18028) üzenetére


energy4ever
addikt

Ahogyan latom, az ott szereplo adatok nem valosak, es tul kozel van a fuvoka, a targyasztalhoz. Keprol mintha osszenyomodna a nyomtatas.

(#18031) moex1 válasza moex1 (#18029) üzenetére


moex1
tag

Ismét lejárt a szerkesztési idő.
Meg is van a válasz: az általam használt driverrel nem is fog menni. Cserélni kell.

Az Alone in the Darkban van multiplayer? :)

(#18032) Joshi válasza Saccco (#18013) üzenetére


Joshi
titán

"E1 thermal runaway"
Most hogy alaplap vagy bármi más melegedett túl az tök mind1, a lényeg hogy kívánta a hűtést. A következő projekt az alaplap és minden egyéb kiemelése szellősebb helyre.

(#18033) Mr.Csizmás válasza gerleimarci (#18027) üzenetére


Mr.Csizmás
félisten

sőt, petg-nél kicsit közelebb kell tenni a csőrét, mert jobban szétlapul.

"Szólítson csak Cirminek." | B&B XI | 3D nyomtatás Bp és környéke |

(#18034) izisz válasza moex1 (#18031) üzenetére


izisz
senior tag

Te tudod, mit olvastál a driveredről, de energy4ever-nek van igaza szerintem, kép alapján azaz asztal szintezés nem tűnik jónak cseppet sem.

(#18035) zsolti_20


zsolti_20
senior tag

Szeretném beállítani azt extrudert repetier nevű programmal de valamiért csak ennyit látok a beállításokból:
[link]

És itt sajnos nincs nekem olyan hogy Extr. 1 steps per mm így beállítani sem tudom az extrudert. Valakinek van ötlete mi lehet a gond? :(

(#18036) zsolti_20


zsolti_20
senior tag

Úgy látszik a PID tuning hiábavaló volt, mert a hőmérsékelét a ventilátorok miatt leesik és 230 fok helyett csak 215-220 között mozog.

(#18037) zsolti_20


zsolti_20
senior tag

A kalibrációs kockát szépen csinálja 200 fokon, de a hőtornyot nem tudja nyomtatni sajnos annyira leesik a hőmérséklet. És mire vissza melegítené a szoftver már már le is állít mindent. :(

(#18038) 2thletme2day válasza zsolti_20 (#18036) üzenetére


2thletme2day
őstag

Járasd PID tuning közben a tárgyhűtő ventit full gőzön valamit úgy legyen beállítva a szeletelőben a tàrgyhűtés, hogy ne egyből 100%-on menjen amint bekapcsol hanem rétegről rétegre érje el azt.

(#18039) zsolti_20


zsolti_20
senior tag

Ennyi volt az orom. A kocka nyomtatas negyedenel kb leallt. Allandoan ezzel a runaway hibaval jon. Ezt nem lehet kikapcsolni? Lehetetlen nyomtatni igy pedig minden bevan mar allitva.

Pid tuning kozben maxon jarattam a ventiket. De igy sem jo sajnos. Nagyon leesik a homerseklet.

[ Szerkesztve ]

(#18040) zsolti_20 válasza 2thletme2day (#18038) üzenetére


zsolti_20
senior tag

Ezer hála végre sikerült. :R Az oldotta meg a problémáét, hogy fokozatosan adtam rá a ventilátor fordulatszámot. Egyébként ha viszonylag nagy dolgot nyomtatok akkor hogy érdemes a ventilátort bekapcsolni?
Azért kérdezem mert nagyobb testnél sok idő mire végez egy szinttel.

[ Szerkesztve ]

(#18041) 2thletme2day válasza zsolti_20 (#18040) üzenetére


2thletme2day
őstag

Az a beállítás ami a kocka nyomtatásánál bevált tökéletes lesz a nagyobb tárgyakhoz is. Az nem baj ha sokáig tart egy réteg. Legalább van ideje rendesen beállnia a szabályozásnak a szintentartáshoz és nem épp kompenzáció közben zavarod meg azzal, hogy nagyobb fordulatra kapcsol a tárgyhűtő ventit.

(#18042) energy4ever válasza zsolti_20 (#18039) üzenetére


energy4ever
addikt

Szerintem a fuvokara megy a levego, azert csinalja azt!

(#18043) zsolti_20 válasza energy4ever (#18042) üzenetére


zsolti_20
senior tag

Hogy lehet megoldani hoy ne a fuvikara mennyen?

(#18044) energy4ever válasza zsolti_20 (#18043) üzenetére


energy4ever
addikt

Kepet tudsz berakni?
Nyilvan a hutest kell ugy rogziteni, hogy ne a fuvokara menjen a levego.
Esetleg lehet vennia fuvoka kore hoallo szilikont.

(#18045) moex1 válasza izisz (#18034) üzenetére


moex1
tag

&energy4ever

Köszönöm a segítségeteket, próbálkoztam tovább.
Többször újraszinteztem, többször legeneráltam a test patternt, de továbbra sem jó, illetve időnként az extruder is megáll.

Ezek talán a legjobban sikerült próbálkozások, de továbbra is kritikán aluli:


Jelenleg TMC2208 drivert használok standalone módban. Rengetegen panaszkodnak arra, hogy ezzel a driverrel nem megy a LA, ezért gondoltam, hogy ezzel lesz gond.

Az Alone in the Darkban van multiplayer? :)

(#18046) Saccco válasza moex1 (#18045) üzenetére


Saccco
nagyúr

Futtass egy tesztet 0-0,2 között.

█ 3D nyomtatás és tervezés █ Tiny Whoop - Eszik-e vagy isszák?! https://goo.gl/9BEyy7 █ Teszteljünk egereket együtt, van 5 perced erre? http://goo.gl/ulKVSn █ - Üzenet vége - █

(#18047) zsolti_20 válasza energy4ever (#18044) üzenetére


zsolti_20
senior tag

Persze nem probléma:
kép1
kép2
kép3

Este kinyomtattam a hőtornyot is a finomhangolások után és ilyen lett:
[link]
[link]

Ez pedig az összehasonlító kép:
[link]

(#18048) Mr.Csizmás válasza zsolti_20 (#18047) üzenetére


Mr.Csizmás
félisten

túl magasan vannak, kb. a nozzle hegye fölött kicsivel kellene egyvonalban lennie.

"Szólítson csak Cirminek." | B&B XI | 3D nyomtatás Bp és környéke |

(#18049) zsolti_20 válasza Mr.Csizmás (#18048) üzenetére


zsolti_20
senior tag

Lentebb allithatoak? Vagy nyontassak hozza toldokat?

(#18050) zsolti_20


zsolti_20
senior tag

Valahonnan lehet rendelni ra ezt a szilikont? Neztem videokat eleg sokat segitene.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.