Hirdetés

2024. április 27., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#31101) lev258 válasza CPT.Pirk (#31100) üzenetére


lev258
veterán

Szép hasonlat. :C

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#31102) PumpkinSeed válasza lev258 (#30982) üzenetére


PumpkinSeed
addikt

Üdv, elnézést a késői válaszért.

"Akinek elég bátorsága és türelme van ahhoz, hogy egész életében a sötétségbe nézzen, elsőként fogja meglátni benne a fény felvillanását." - Kán

(#31103) lev258 válasza PumpkinSeed (#31102) üzenetére


lev258
veterán

rootfs 3,5G 3,4G 0 100% /
/dev/root 3,5G 3,4G 0 100% /
Ez a két sor nem tetszik. Nagyon úgy néz ki, valóban kifogytál a helyből a rendszerpartíción (bár nem vagyok túl járatos ebben a ketyerében).

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#31104) PumpkinSeed válasza lev258 (#31103) üzenetére


PumpkinSeed
addikt

220 MB helyet ír még az MC, viszont a proci a rajta lévő szolgáltatások miatt 100-on pörög, és kb azóta roggyant össze.

"Akinek elég bátorsága és türelme van ahhoz, hogy egész életében a sötétségbe nézzen, elsőként fogja meglátni benne a fény felvillanását." - Kán

(#31105) Vladi válasza PumpkinSeed (#31104) üzenetére


Vladi
nagyúr

Bizonyos mennyiségű hely mindig fenn van tartva a /root könyvtárnak, a root home-ja. Azért, hogy single userben még be tudj jelentkezni hibaelhárítás vagy adatmentés céllal.

Csinálj szabad helyet.

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#31106) lev258 válasza Vladi (#31105) üzenetére


lev258
veterán

Pontosan. A rendszer ennyit segít, mielőtt még kivágná maga alatt a fát.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#31107) PumpkinSeed válasza Vladi (#31105) üzenetére


PumpkinSeed
addikt

Igazából a csinálj helyet nem megy, de már néztem egy nagyobb memória kártyát. :)

"Akinek elég bátorsága és türelme van ahhoz, hogy egész életében a sötétségbe nézzen, elsőként fogja meglátni benne a fény felvillanását." - Kán

(#31108) Telda válasza lev258 (#31098) üzenetére


Telda
addikt

Alakul :)
Az Nvidia beállításaiban megjelent egy kapcsoló, viszont hiába akarom átkapcsolni nem engedi.
A visszajelző led folyamatosan világít, tehát elvileg olyan mintha az Nvidia kártyát használná.

(#31109) lev258 válasza Telda (#31108) üzenetére


lev258
veterán

Hát ez aztán sokatmondó ablak. :DDD
sudo update-alternatives --config x86_64-linux-gnu_gl_conf (ha 32 bites a rendszer, akkor cseréld le arra a megfelelő részt)
sudo ldconfig -n
sudo update-initramfs -u
sudo add-apt-repository ppa:nilarimogard/webupd8
sudo apt-get update
sudo apt-get install prime-indicator
Újraindítás.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#31110) lev258 válasza lev258 (#31109) üzenetére


lev258
veterán

Kiegészítés. Végre találtam egy megfelelő leírást, amiből kiderült, hogy a Mint egy kissé megkavarja a dolgokat. Szóval kicsit meg kell kavarnunk a Mint-et is. :)
sudo apt-get install -y lightdm gnome-settings-daemon indicator-session ubuntu-mono unity- gnome-control-center- light-themes unity-greeter/trusty
Ha kérdi, kiválasztod a lightdm-et.
sudo rm /usr/share/unity-greeter/logo.png
sudo apt-get purge bumblebee* bbswitch-dkms
sudo apt-get install nvidia-current nvidia-settings nvidia-prime prime-indicator
Újraindítás.
Az előző írásom tárgytalan.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#31111) Telda válasza lev258 (#31110) üzenetére


Telda
addikt

Köszönöm, ha hazaértem első lesz hogy megnézem :R .

(#31112) zolka95


zolka95
őstag

tegnap torrenteztem
ma bekapcsoltam a gépet, elindítottam a qBittorrentet és a letöltött torrenteket újrakezdi -.-
ha rámegyek a célkönyvtár megnyitására, megnyitja a letöltött fájlt, ugyanaz az elérési út mégis előröl kezdi
nem értem :W

tehát tölti le ugyanarra a helyre :(((

szerk: kényszerített ellenőrzést kell csinálnom és akkor látja, hogy már lent van a torrent
ezt minden bekapcsolásnál meg kell csinálnom??

[ Szerkesztve ]

Figyeltél rám? Vagy azt a piros ruhás nőt nézted?

(#31113) Fritz Teufel válasza zolka95 (#31112) üzenetére


Fritz Teufel
addikt

Nem. Szerintem NTFS fájlrendszert használsz és az nem csatolódik fel automatikusan. Természetesen a qBittorrent utólag már nem érzékeli a felcsatolt állományokat, így elkezdi letölteni őket úgy, ahogy kell. Fel kell csatolni az NTFS partíciót az fstab-ban.

sudo blkid
- itt megkeresed a felcsatolandó meghajtót. Nekünk annak az UUID-ja kell. Kimásolod.

sudo gedit /etc/fstab

gedit-tel szerkesztjük az fstab-ot:

példa:
UUID=8TD934140ASR2F721 /media/Hobelebanc ntfs-3g defaults,windows_names,locale=hu_HU.utf8 0 0

UUID=8TD934140ASR2F721 - ezt kicseréled a sajátoddal
/media/Hobelebanc - itt adod meg, hogy hova szeretnéd felcsatolni

minden más marad.

[ Szerkesztve ]

Asus ROG Strix G513IH; Apple iPhone 14 Pro Max, Apple iPhone 13, Apple Watch Ultra, PocketBook Touch HD 2

(#31114) Sobriety


Sobriety
tag

Tudtok nekem mondani natív linuxos fájlkatalogizálót, ami lába nyomába ér akár a WhereIsItnek?
(Tessék tanulmányozni, esetleges hirtelen hőbörgés vagy pálcatörés esetén http://thor.hu/?download_view85_21557_WhereIsIt_3.9_magyar_ )

(#31115) kmisi99


kmisi99
addikt

Szerettem volna egy lubuntut felrakni a laptopomra de mindig összeomlott betöltés közben, próbáltam live módban is úgy is, próbáltam egy puppy linuxot ott se volt jó. Minden esetben a kép omlott össze, lubuntunál több verziót is próbáltam mindig hasonló képhiba lett [link]

Tudom elsbő blikkre videokártya hiba de nincs ilyenről szó, nap mint nap játszok ezen a gépen akár órákat teljesen hibátlanul és a windows is hibátlanul fut.

Nvidia quadro fx1800m talán az egzotikus kártya a baja?

(#31116) Sobriety válasza kmisi99 (#31115) üzenetére


Sobriety
tag

Gondolkodtál már más disztribúcióban is? Vannak.

(#31117) Fritz Teufel válasza kmisi99 (#31115) üzenetére


Fritz Teufel
addikt

Nem egzotikus kártya, támogatott Linux alatt. Meg kellene próbálni más disztrókat is, nem csak ez az egy lehetőség van.

Asus ROG Strix G513IH; Apple iPhone 14 Pro Max, Apple iPhone 13, Apple Watch Ultra, PocketBook Touch HD 2

(#31118) lev258 válasza kmisi99 (#31115) üzenetére


lev258
veterán

nomodeset telepítéskor, aztán Nvidia driver fel.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#31119) kmisi99


kmisi99
addikt

Mint ahogy a témába illik én is abaszolút kezdő vagyok ezért akartam a lubuntut, illetve még a puppy-t próbáltam. Milyen alternatív verziót tudtok ajánlani egy full kezdőnek egyetlen kikötés a minél kisebb ram igény mert azért váltok windowsról mert 10GB ramom van és a windows 2gb ja is sokat eleszik.

(#31120) lev258 válasza kmisi99 (#31119) üzenetére


lev258
veterán

10 GB mellett mennyi RAM felhasználás lenne neked optimális, mondjuk böngészés közben? Elég széles a paletta.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#31121) zolka95 válasza Fritz Teufel (#31113) üzenetére


zolka95
őstag

igen, ntfs fájlrendszer

de nem nagyon értem, hogy kell felcsatolni

a végére beillesszem azt a példát, amit írtál (átírom az UUID-t meg az elérési utat) és ennyi?

Figyeltél rám? Vagy azt a piros ruhás nőt nézted?

(#31122) Fritz Teufel válasza zolka95 (#31121) üzenetére


Fritz Teufel
addikt

Igen, pontosan ennyi. Ha jót akarsz magadnak, akkor nyitsz egy kis *.txt fájlt és jegyzetelsz, hogy mit hogyan kell csinálni. Ez a módszer működik Debian és az összes Debian fork alatt. Később, ha valami oknál fogva újra telepítened kell a rendszert, akkor a telepítés után hozzáférsz a kis motyódhoz és magadnak megint be tudod állítani a dolgot. Akár mennyire könnyűnek tűnik a megoldás, két holnap múlva ott tartanál mint ma reggel. Szóval, jegyzetelj!

Még egy kis okosság, de nem ehhez a témához kapcsolódik: a # - ami ez mögött van, az nem kerül futtatásra. Amikor valaki azt írja, hogy xy sort ki kell kommentelni akkor a sor elejéről töröljük a kettős keresztet és a sort igazítjuk a bekezdés elejére. Onnantól az a sor lefut, ha az futtatható parancssor. Csak úgy érdekes újdonságként írtam...

[ Szerkesztve ]

Asus ROG Strix G513IH; Apple iPhone 14 Pro Max, Apple iPhone 13, Apple Watch Ultra, PocketBook Touch HD 2

(#31123) zolka95 válasza Fritz Teufel (#31122) üzenetére


zolka95
őstag

el szoktam menteni az ilyeneket

"a hely ahova felcsatolom" ezt se nagyon értem
fájlkezelőben megnyitottam a partíciót
az elérési útja ez: /media/nicknevem/7E8C4B9A8C4B4C39/
ha ezt másolom be az fstab-ba, akkor ugyanaz lesz az elérési út, igaz?

és ha a floppyt nem akarom látni, akkor elé írom a #-et, ugye?

Figyeltél rám? Vagy azt a piros ruhás nőt nézted?

(#31124) Fritz Teufel válasza zolka95 (#31123) üzenetére


Fritz Teufel
addikt

Annak az NTFS partíciónak adnék egy nevet a félreértések elkerülésre végett. Nálam Windows, de lehet akár Kutyaule, tök mindegy. A felcsatolás általában /media/Windows szokott lenni. Amit most látsz az az, ahova a rendszer csatolja. Nem kell azt követned, teljesen fölösleges a user könyvtár, ami ráadásul nem is létezik, létre kellene hozni.

Érthetően: amikor a rendszer felcsatolja az NTFS struktúrát, a /media kötet alatt ideiglenesen létrehozza a /user (a felhasznó neved) kötetet. Erre nincs szükség, ha manuálisan csatolsz. Tehát adj nevet annak a partíciónak és a /media/a meghajtód neve legyen a csatolási pont. pl.: /media/Windows vagy /media/Kutyafule

Ha nem akarod, hogy a floppy-t csesztesse bootkor, akkor kiveheted. Majd, ha használni akarod úgy is fel fogja csatolna. Annyi, hogy onnan semmi nem fog a rendszer alatt automatikusan indulni, fel kell csatolni akár azzal, hogy belépsz a floppy meghajtóra.

[ Szerkesztve ]

Asus ROG Strix G513IH; Apple iPhone 14 Pro Max, Apple iPhone 13, Apple Watch Ultra, PocketBook Touch HD 2

(#31125) kmisi99 válasza lev258 (#31120) üzenetére


kmisi99
addikt

Játék+játékszervernek kell mindkettő közel 4-4gb ot megeszik.

(#31126) lev258 válasza kmisi99 (#31125) üzenetére


lev258
veterán

Akkor nem kell félned. Egy Linux Mint Cinnamon alapjáraton 300-400 MB-t eszik, egy Xubuntu vagy Lubuntu ennél kevesebbet.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#31127) Telda válasza lev258 (#31110) üzenetére


Telda
addikt

sudo apt-get install nvidia-current nvidia-settings nvidia-prime prime-indicator

Erre azt irja, hogy:
E: Ez a csomag nem található: prime-indicator

(#31128) lev258 válasza Telda (#31127) üzenetére


lev258
veterán

Ezzel már mennie kell.
sudo add-apt-repository ppa:nilarimogard/webupd8
sudo apt-get update
sudo apt-get install prime-indicator

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#31129) Telda válasza lev258 (#31128) üzenetére


Telda
addikt

Elvileg működik, annyi ha váltani akarok a két kártya között relogolni kell.
Attól függően, hogy melyik kártya megy nvidia vagy intel ikon van a tálcán az óra mellett.
Köszönöm, irigylem a tudásod :) :R .

Edit:
Feldobom a steamet és letesztelem.

[ Szerkesztve ]

(#31130) lev258 válasza Telda (#31129) üzenetére


lev258
veterán

Mindössze megtanultam, hogy kell hatékonyan keresni. :DD

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#31131) Vladi válasza PumpkinSeed (#31107) üzenetére


Vladi
nagyúr

Mert mérnem? Miről maradtam le? :D

Ha van bármi fájlrendszered elérhető szabad hellyel, akkor valamit másolj oda át, majd linkeld a fájlrendszerben. Kész a hely. :)
Jah nem, még törölni is kéne.

(#31112) zolka95:

Nekem akkor csinált ilyet, ha usb hdd-re töltöttem, és valami automonter szar hiányzott. Feltettem mate alá, az óta automatikusan csatolja a lemezt és nem kezd újra. :)

(#31121) zolka95:

Milyen lemez? Belső? Milyen desktop? Meg kéne nézni, hogy minden csomag fenn van -e hozzá. Vagy igen, fstabolni. :)

(#31125) kmisi99:

Virtuális gép? Játék szervert akarsz laptopon? :D
Hosszabb távon akarsz gondolkodni, akkor vagy debian, vagy centos-t használsz szerverebb témákra.
Kezdetnek nézz rá egy fedorára.

Még valaki? :D

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#31132) zolka95


zolka95
őstag

érdekesség: Tails OS: az anonimitásba burkoló Linux

ezeket a drivereket valami linux szerverről szedi le, amit terminálba írtok?

Vladi: segítettek már, megoldottam :)

[ Szerkesztve ]

Figyeltél rám? Vagy azt a piros ruhás nőt nézted?

(#31133) Vladi válasza zolka95 (#31132) üzenetére


Vladi
nagyúr

oké.

"ezeket a drivereket valami linux szerverről szedi le, amit terminálba írtok?"
Ezt nem értem. :F Amit lehet, csomagból telepíts. A csomag egy alkalmazás összes fájlja. A rendszered adatbázisba gyűjti őket. A csomagkezelő programmal lehet telepíteni, törölni akármi. és igen, online elhelyezett tárolókban vannak, oda teszik fel a disztród készítői. Onnan szedi a csomagkezelőd.
Ennek az elejét olvasd.

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#31134) kmisi99 válasza lev258 (#31126) üzenetére


kmisi99
addikt

Kösz megnézegetem őket!

Vladi Workstation 4 magos i7 nem okoz neki gondot a szerver (java alapú minecraft) Egyedül ramhiánnyel szenvedtem és ere lett hivatott a linux mert az nyolcadannyit eszik mint a winfos.

(#31135) lev258 válasza kmisi99 (#31134) üzenetére


lev258
veterán

Kéretik a szebbik nevét használni. Mi tiszteletben tartjuk azokat is, akik nem Linux rendszereket használnak. :K

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#31136) kmisi99 válasza lev258 (#31135) üzenetére


kmisi99
addikt

Nagyon szeretem én régóta használom windowsos vagyok csak alkalmanként kacsingatok linux felé csak kicsit már megszoktam a becenevét. :B

(#31137) Vladi válasza lev258 (#31135) üzenetére


Vladi
nagyúr

Mondod te, a saját nevedben. ;]

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#31138) PumpkinSeed válasza Vladi (#31131) üzenetére


PumpkinSeed
addikt

Igazából az a 4 GB olyan borzasztóan kevés, hogy a 2300Ft-t megéri egy 16GB-os SD kártya... :D

"Akinek elég bátorsága és türelme van ahhoz, hogy egész életében a sötétségbe nézzen, elsőként fogja meglátni benne a fény felvillanását." - Kán

(#31139) CloZee


CloZee
aktív tag

Az mitől lehet, hogy készenlétből nem mindig tér vissza a notebookom?
Lehajtom a fedelét, majd x óra múlva bekapcsolom, de semmi sem történik, csak a HDD ledje kezd el világítani sárgán (hiba) a fehér helyett. Ha kikapcsolom (hosszú power gomb nyomás), akkor a következő bekapcsoláskor nincs kép, és pörög a ventillátor mint egy helikopter. Ha kikapcsolom ismét majd ismét be, akkor pedig megjavul.

Mint 17, 3.13.0-37 es kernel

(#31140) lev258 válasza CloZee (#31139) üzenetére


lev258
veterán

Egyes laptopoknál a suspend nem tökéletes, a pontos típus alapján kell keresgélni infókat, esetleg megoldásokat.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#31141) Sobriety válasza CloZee (#31139) üzenetére


Sobriety
tag

ACPI varázsszó mentén talán juthatsz valamire. Ahogy írják, nem mindig akad testreszabott megoldás. Az sem baj, ha emiatt épp másik disztribre váltasz, legalább felfedezel új megoldásokat, elképzeléseket. Azért túl hamar se add fel: sokszor egyáltalán nem éri meg szenvedni! :D

(#31142) farkzoli


farkzoli
tag

Szevasztok. Zöldfülű vagyok, de kedvet kaptam és lemezre írtam egy Ubuntut (Ubuntu 14.04.1 LTS) és ki akartam próbálni , tehát nem telepítettem. A gép: P4 2,8 GHz, 2 GB ram.
Bocs, ha ez lerágott csont, de elriaszt a 31000 hsz :)
A nagy kínnal felállt rendszer valami félelmetesen lassú és akadós, a szokványos xp-s sebességnek ezrede. Oké, hogy a lemezt kell olvasnia, de 1 menü is szinte több mp alatt nyílik le.
Lemezről ez ilyen és kész, vagy valamit elcseszek?

(#31143) lev258 válasza farkzoli (#31142) üzenetére


lev258
veterán

Az Ubuntu nem gyenge gépre való. Annak felel meg, mintha Windows 7-et vagy 8-at használnál. Gyengébb gépre Xubuntu vagy Lubuntu.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#31144) CloZee


CloZee
aktív tag

(#31140) lev258 & (#31141) Sobriety

Úgy néz ki, hogy a 3.13.0-39 -ben már nincs ilyen gondom

(#31145) lev258 válasza CloZee (#31144) üzenetére


lev258
veterán

Na, örülök. Jól dolgoznak a fiúk (lányok). :C

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#31146) kispx válasza farkzoli (#31142) üzenetére


kispx
addikt

A CD lemez (ha erre gondolsz) elégé belassítja. Pendrive nem játszik? Gyorsabb lesz felinstallálva. Viszont a Unity gyenge videokártyákon lassú tud leni.

(#31147) Vladi válasza farkzoli (#31142) üzenetére


Vladi
nagyúr

Lemezről ilyen és kész. Nem arra van, hogy egy 10 éves gépen száguldjon neked. Telepítsd fel akkor 3* gyorsabb lesz. Meg mondták itt mások is, hogy lehet, arra a gépre valami könnyebb disztró kellene.

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#31148) kmisi99


kmisi99
addikt

Egy linuxot se tudok felrakni mindegyiknél összeomlik a kép. :((( Mindegyiknél hasonló tüzijáték van pár perc töltés után. [link]

Szóval minegyik ugyan annál a periódusnál omlik össze. Lubuntut xubuntut és puppy linuxot próbáltam. Mindet pendrive ról különböző usb portokban.

(#31149) CloZee válasza kmisi99 (#31148) üzenetére


CloZee
aktív tag

nomodeset-el kell elindítani a telepítést vagy a live rendszert és menni fog. Nekem is ez a hiba volt szintén hp notebookon (Talán 14 es Mint-el). Utána pedig feltenni a VGA drivert az AMD oldaláról (gondolom AMD-s vagy) vagy repóból ami van és jó lesz. De próbálj meg egy sima Mint 17-et előtte

[ Szerkesztve ]

(#31150) lev258 válasza kmisi99 (#31148) üzenetére


lev258
veterán

Ahogy mondják, nomodeset (én is említettem egy pár hozzászólással korábban). :D

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.