Hirdetés

2024. május 4., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#31051) lev258 válasza Armahun (#31049) üzenetére


lev258
veterán

El tudom képzelni azt is, hogy a Kubuntu valamelyik effektje fogja meg, de előbb nézz körül a Firefox beállításokban. Van egy olyan, hogy finom görgetés. Az Intel-hez nem kell semmit külön feltenni. A Grub2 szerkesztésének kell utánaolvasni. Vagy használhatod ezt is: http://ubuntuhandbook.org/index.php/2014/04/install-grub-customizer-ubuntu-1404/
zolka95: A betűméretet tudod állítani a rendszerben, de nézd meg, talán az Nvidia vezérlőben is van beállítási lehetőség.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#31052) Fritz Teufel válasza zolka95 (#31050) üzenetére


Fritz Teufel
addikt

Valahol itt kell kereskedni: Menu>Preferences>Appearance>Fonts>Application Font

Asus ROG Strix G513IH; Apple iPhone 14 Pro Max, Apple iPhone 13, Apple Watch Ultra, PocketBook Touch HD 2

(#31053) zolka95 válasza Fritz Teufel (#31052) üzenetére


zolka95
őstag

megtaláltam
köszi :R

[ Szerkesztve ]

Figyeltél rám? Vagy azt a piros ruhás nőt nézted?

(#31054) ubyegon2


ubyegon2
nagyúr

Ha valaki Linux MINT Cinnamon használ és nincs ideje átnézni a Kézikönyvet :F , az alapvető beállításokkal kapcsolatban keresse a Rendszerbeállítások- at. Kk. 28. o.

[ Szerkesztve ]

(#31055) Telda


Telda
addikt

A Mintet egy partícióra windows mellé fel fogom tudni rakni? Mert egyelőre a wint is meg szeretném hagyni, a második partíción viszont fontos dolgok vannak, azt nem birizgálnám. Kimenteni sajnos nem tudom.

(#31056) lev258 válasza Telda (#31055) üzenetére


lev258
veterán

Persze, ha nem kell swap, elég egy partíció. Csak arra figyelj, hogy a Valami Más opciónál a megfelelő partíciót válaszd. A többit pedig ne formázd. :N

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#31057) #19617792 válasza Telda (#31055) üzenetére


#19617792
törölt tag

Windowsos lemezkezelő, de más partíciókezelő alkalmazással is le tudsz csípni bármelyik partícióból. 7-8 GiB az alaprendszernek már elég.

(#31058) mmat3 válasza Armahun (#31049) üzenetére


mmat3
tag

A linuxos firefoxban nincsen hardveres gyorsítás.

(#31059) lev258 válasza mmat3 (#31058) üzenetére


lev258
veterán

Pedig van, bár tudtommal az csak flash tartalmakra vonatkozik.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#31060) Telda válasza #19617792 (#31057) üzenetére


Telda
addikt

Köszi a válaszokat!

(#31061) mmat3 válasza lev258 (#31059) üzenetére


mmat3
tag

De az meg a flash playerben van, nem? Bár úgytudom hogy a html5 videóknál is van hwa. Én opengl-re gondoltam mint pl. a chromenál. Még a webgl sem gyorsított. Még mikor utánaolvastam azt írták az oldalukon hogy nem volt elég stabil.

(#31062) lev258 válasza mmat3 (#31061) üzenetére


lev258
veterán

Egy leírás a sok közül: http://www.reddit.com/r/Ubuntu/comments/1wpavp/how_to_enable_vdpau_acceleration_for_accelerated/

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#31063) CloZee


CloZee
aktív tag

Ha van a gépen egy Linux Mint 17 (telepítéskor bejelölt titkosítással) illetve egy 80GB-os partíción Windows 8.1, akkor ha a 8.1 bekap valamilyen komolyabb vírust, az egyáltalán nem látja a Mint partíciókat igaz?

(#31064) CanibelZ


CanibelZ
aktív tag

Ennek első felére valaki?

[ Szerkesztve ]

(#31065) _Dumber_ válasza CloZee (#31063) üzenetére


_Dumber_
őstag

Win alapesetben nem olvas/ír ext4 partíciót

(#31066) lev258 válasza CloZee (#31063) üzenetére


lev258
veterán

Ha még valahogy át is jönne, nem életképes. Nem te voltál, aki Virtualboxba rakott Linux-ot titkosítással? Ez azért nem jó, mert a Windows halálával a Linux-odnak is kampec.
CanibelZ: a kolléga 31050-es hozzászólása talán ad tippet.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#31067) mmat3 válasza lev258 (#31062) üzenetére


mmat3
tag

Én azt tudtam hogy a flash meg a html5 viedó gyorsított. Úgy értettem hogy a görgetés, webgl, stb, nincs támogatva (legalábbis alapból) mint például a chrome-nál.

(#31068) CloZee válasza lev258 (#31066) üzenetére


CloZee
aktív tag

Nem én voltam, nekem külön partíción van a két rendszer

(#31069) lev258 válasza CloZee (#31068) üzenetére


lev258
veterán

Akkor elnézésedet kérem. Kezdenek már összefolyni a posztok a szemem előtt. :Y

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#31070) zolka95


zolka95
őstag

a telepítésnél bejelölt titkosítás mire jó?

Figyeltél rám? Vagy azt a piros ruhás nőt nézted?

(#31071) Telda


Telda
addikt

Tegnap én is felraktam a Mint-et Win7 mellé. A telepítésnél semmi gond nem volt, simán fel ment a windows mellé egy particióra. Telepítés után rögtön nyomtam egy frissítést.
Viszont így kapásból két szívfájalmam is lenne.
Egyik, hogy szerintem nem került fel Nvidia driver.
A másik, hogy a 3,5 jack hangkimenet egyben optikai kimenet is és ez folyamatosan világít. Ezt win alatt nem csinálta.

(#31072) eames


eames
tag

Lenne egy kérdésem, amire lehet, hogy egyértelmű a válasz, de linux telepítés előtt mindenképpen szeretném tisztázni. Van egy friss win7 telepítés, egy 250gb-s partícióval. Ha mellé telepítek Mint-et, akkor az létrehoz magának egy másik partíciót gondolom. A kérdésem, hogy ha később törölném a windowst, tudom azt a partíciót majd használni linux alatt, amin az volt? Illetve fordítva is, ha a linuxot távolítanám el, windows alatt két partícióm lesz?

(#31073) zolka95


zolka95
őstag

Miért nem tölt egyik torrent kliens sem a maximum letöltési sebességgel?
Már most próbálom a 3.-at
Transmission, qBittorrent,Deluge
Mindegyikben be volt állítva, hogy korlátlan legyen a sebesség
Az egyik torrenten 500 seeder van, a másikon több mint 10ezer szóval ez sem lehet a probléma.
~2,2-2,3MB-al szedtem eddig windowson, most pedig jó ha eléri az 1,5MB-ot de akkor is nagyon ingadozik a sebesség

A linuxban kéne valamit állítani?

Figyeltél rám? Vagy azt a piros ruhás nőt nézted?

(#31074) ubyegon2 válasza eames (#31072) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Igen, mindkét esetben tudod majd használni a felszabadult partíciókat. Annyi a különbség, hogy a Linux tudja kezelni a Win partícióját, fordítva nem igaz, Win esetén át kell formázni azt ext4- et ntfs- re.

(#31071) Telda
A zárt drivert nem is fogja leszedni, de nemrég esett erről szó itt is nem sokkal ezelőtt! Néha olvasni sem árt a topicot, így ugyanaz a kérdés nem merül fel egy oldalon többször is! :)
Csak akkor tedd fel a zárt drivert, ha a fenn lévő nyílt nem jó valami okból.

(#31073) zolka95
Biztosan a tegnapi tüntetés miatt van! :)

[ Szerkesztve ]

(#31075) zolka95 válasza zolka95 (#31073) üzenetére


zolka95
őstag

másnak nincs ilyen gondja?
ha nem találok rá valami megoldást visszatérek windows-ra
nekem ez nagyon fontos lenne

Figyeltél rám? Vagy azt a piros ruhás nőt nézted?

(#31076) Telda válasza ubyegon2 (#31074) üzenetére


Telda
addikt

Köszönöm, de visszaolvastam és végig is csináltam.
Igazából az a gond, ahogy korábban is írtam az Nvidia az dedikált és egy kapcsolóval kapcsolom, ami a laptop elején van. Ha bekapcsolom világít egy led. De hiába kapcsolom, nem világít, tehát úgy gondolom nem azt használja a rendszer, hanem az Intelt, aminek jóval gyengébb a grafikai teljesítménye.

(#31077) lev258 válasza zolka95 (#31075) üzenetére


lev258
veterán

Milyen net, milyen hálókártya, ...?
Mi nem fogjuk rád erőltetni a Linux-ot.
Általában inkább az a helyzet, hogy még jobb is a net, mert a Windows szolgáltatások még egy kicsit fogják is a háttérben.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#31078) lev258 válasza Telda (#31076) üzenetére


lev258
veterán

Ezzel a kapcsolós megoldással még nem találkoztam, általában a BIOS-ban szokták az emberek állítgatni. Az Nvidia beállítófelülete aktív, tudod módosítani a dolgokat? Mi a laptop típusa?

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#31079) Apollyon válasza zolka95 (#31073) üzenetére


Apollyon
Korrektor

Ha routered van, akkor a megfelelő portokat ne felejtsd el beállítani, különben passzív maradsz.
Továbbá előfordulhat, hogy alapesetben nincs engedélyezve a DHT a kliensekben, ezt is be kell állítani. Persze ha zárt trackerről töltesz akkor mindegy.

#1) Respect the privacy of others. #2) Think before you type. #3) With great power comes great responsibility.

(#31080) Telda válasza lev258 (#31078) üzenetére


Telda
addikt

Nem aktiv a felület.
Biosban sajnos semmit nem lehet állítani.
Lenovo Y570

(#31081) zolka95 válasza Apollyon (#31079) üzenetére


zolka95
őstag

a linux miatt kell megfelelő portokat beállítani?
mert windows alatt nem csináltam ilyet és jó volt

szerencsére csak az internet sz@rakodott, el is ment egy időre, most jó a letöltés

lev258: ha mondasz egy olyan programot, mint az aida megmondom milyen a net kártya :)
de szerintem erre már nincs szükség, de azért mondj egy olyan programot, mert később lehet kell :D
és tényleg gyorsabb a letöltés egy picit
~2,1-2,2MB helyett állandó 2,3MB-tal szed és néha felmegy 2,4MB-ra

[ Szerkesztve ]

Figyeltél rám? Vagy azt a piros ruhás nőt nézted?

(#31082) Apollyon válasza zolka95 (#31081) üzenetére


Apollyon
Korrektor

Nem, ha van routered akkor amiatt kéne.
A DHT meg ha jól tévedek engedélyezve van alapjáraton a µtorrentben, a win userek 99%-a kb úgyis azt használja.

#1) Respect the privacy of others. #2) Think before you type. #3) With great power comes great responsibility.

(#31083) lev258 válasza zolka95 (#31081) üzenetére


lev258
veterán

Van jobb is (bár van Linuxos AIDA is, ha jól tudom). Terminál: lspci
Ez minden lényegeset elmond a hardverről, ami alapján be lehet azonosítani.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#31084) ubyegon2 válasza lev258 (#31083) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Azért ez I-nex se rossz! [link]

(#31085) lev258 válasza Telda (#31080) üzenetére


lev258
veterán

Terminálba írd be ezt, majd másold be pastebin-re, amit kiír.
sudo lshw -c video (jelszót fog kérni, amit nem látsz beírás közben, és egy kicsit gondolkodni is fog magában)
Valahogy a neten se találok ilyen hardveres kapcsolós gépet. Esetleg személyes segítséggel többre jutsz. http://ubuntu.hu/map/

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#31086) Nestor16


Nestor16
senior tag

Hali.
Adott egy régi gyenge Pentium 4-es laptop. 2 GHz CPU, 1 GB RAM. Usb csak 1.1 elvileg, tehát arról nem tudok rá tenni semmilyen OP rendszert. Legutóbb a DVD - t sem olvasta be, pedig kéne, CD - t azért viszi.
Tehát egy egyszerű, gyors és stabil rendszert kerestem rá, csak családi képek, videókhoz kell a masina. Peppermint 5 volt a választott. CD - re pont rá is fér, csak abban nem voltam biztos, hogy tudja a magyar nyelvet. Tehát CD kiír, ellenőrzésnél már volt rajta szektor hiba, nem is ment. Oké másik CD, kiír, 4x a sebesség, tutira megyek. Sikeres. Aztán a laptop mégis dobálta a szektor hibákat. Valakinek van erre ötlete? Már csak egy írható CD maradt :D
Köszi!

Üdv, Dávid

(#31087) zolka95 válasza Nestor16 (#31086) üzenetére


zolka95
őstag

a szektor hiba az a winchester hibája
szóval szerintem arra nem tudsz telepíteni, de lehet valaki többet tud és segít

[ Szerkesztve ]

Figyeltél rám? Vagy azt a piros ruhás nőt nézted?

(#31088) lev258 válasza Nestor16 (#31086) üzenetére


lev258
veterán

Most akkor a merevlemez szektorhibás? Akkor nincs miről beszélni. Ha a gép támogatja, akkor elvileg tudsz boot-olni pendrive-ról (de ehhez is 1.1-es pendrive ajánlott).

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#31089) Nestor16 válasza lev258 (#31088) üzenetére


Nestor16
senior tag

A Peppermint menü előjön és van olyan pont, hogy disk ellenőrzés. De lehet igazatok van és a merevlemezt ellenőrizni. Még xp van rajta, lehet megnézem majd a Hard sentiel programmal vagy mi is a neve.
Arra még nem jöttem rá hogy hogyan jön be a BIOS. Rögtön egy Toshiba logó jön be, f12 és az alatta lévő 5 icon közül lehet választani. Lehet, hogy csak ennyit tud. Onnan tudtam bootolni a CD - t is.
Majd akkor délután mégegyszer átnézem. Csak nekem nem volt több ötletem.
Jah illetve live vagy install módban egy fehér képnél áll meg(a bal felső sarokban egy negyed képernyőnyi, a többi rész fekete) és nem megy tovább.

[ Szerkesztve ]

Üdv, Dávid

(#31090) zolka95 válasza lev258 (#31077) üzenetére


zolka95
őstag

amúgy mik azok a szolgáltatások, amik windows-on fogják a netet?

Figyeltél rám? Vagy azt a piros ruhás nőt nézted?

(#31091) lev258 válasza zolka95 (#31090) üzenetére


lev258
veterán

Jogos a kérdés; nehogy rám fogják, hogy túl elfogult vagyok. :DDD
Csak korábbi XP-s tapasztalatom van, de ott emlékeim szerint látszott, hogy néhány process akkor is használja a netet, amikor a böngésző nem. Gondolom a frissítéskezelő, meg ki tudja még mik vannak. Ami viszont nagyon mellbevágott, az a Messenger. Amikor még volt és én is használtam, időnként jelezgette, hogy van újabb verzió, ajánlott letölteni, ... (nekem elég volt az akkor használt, nem akartam az "újdonságokat")
Egyszer, amikor kicsit takarítottam a rendszerben, valahol eldugva ráakadtam egy telepítőre, ami az új verzió volt. Csak néztem, ez meg hogy került oda, aztán töröltem. Néhány nap múlva megint felbukkant ugyanott. Végül kiderült, hogy amikor ment a Messenger, olyankor a háttérben a tudtomon kívül szépen letöltötte. :W

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#31092) haromegesz14


haromegesz14
aktív tag

Sziasztok!

Egy Windows-os kliens Linux-os tartományba léptetéséhez milyen szoftverek/szolgáltatások szükségesek pingvin oldalról?

10 féle ember létezik, aki ismeri a bináris számrendszert, és aki nem!

(#31093) Telda válasza lev258 (#31085) üzenetére


Telda
addikt

Az a helyzet, hogy egy este után sikerült tönkre tennem :DDD.
Bejelentkezés után azt írja hogy "A Cinnamon sajnos összeomlott. Jelenleg a környezet tartalék üzemmódban fut."

Tudok ezzel kezdeni valamit?

(#31094) Nestor16 válasza Nestor16 (#31089) üzenetére


Nestor16
senior tag

Nos, mondjuk akkor a merevlemez szektor hibás. Live futtatás során kb. 5 jött elő, ezzel kezdte a betöltést azután restart és Windows boot. Ilyenről még nem hallottam, hogy szektor hiba miatt bukta a telepítés. Van neki sok másik szektor vagy akár tartalék szektor is.

Üdv, Dávid

(#31095) lev258 válasza Telda (#31093) üzenetére


lev258
veterán

Ha nem tudod pontosan, mit csináltál, ami ezt okozta, akkor talán könnyebb számodra egy újratelepítés.

Nestor16: Én meg olyanról nem hallottam, hogy valaki akár csak egy kicsit is fontos adatokat hibás merevlemezen tartson. A Linux rendszerek érzékenyebbek a hardver hibákra, ez inkább előny, mint hátrány. Jobb még azelőtt tudni, mielőtt megtörténik a baj.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#31096) Telda válasza lev258 (#31095) üzenetére


Telda
addikt

Újra raktam és frissitettem.
Bírtam amit mondtál és itt a link :)

(#31097) CPT.Pirk válasza lev258 (#31095) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Ez annyira nem feltétlen van így. Már többször láttam disztrót jól futni olyan gépen, ahol a memtest86+ dobta a hibákat szép számmal. :)

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#31098) lev258 válasza Telda (#31096) üzenetére


lev258
veterán

Ebből most lehet látni az Intel és Nvidia kártyákat, utóbbi jelenleg a nyílt driverrel működik.
Próbáljunk meg valamit. Legyen bekapcsolva a hardveres kapcsoló is.
Terminál:
sudo add-apt-repository universe multiverse
sudo apt-get update
sudo apt-get install nvidia-current nvidia-settings
sudo apt-get install bumblebee bumblebee-nvidia primus linux-headers-generic
Újraindítás.
Lássuk, mi lesz ekkor.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#31099) lev258 válasza CPT.Pirk (#31097) üzenetére


lev258
veterán

Én a HDD hibájáról beszéltem. Az pedig aknamező. Memóriahiba kicsit jobb, bár okozott már rendszeres fagyásokat nekem is.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#31100) CPT.Pirk válasza lev258 (#31099) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Jah, hibás HDD az más tészta. Win alatt pl. megáll tőle minden mint a gerely, mikor a vinyó a hibás szektor dolgait a tartalék területre próbálja átmenteni.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.