Hirdetés

2024. április 24., szerda

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#31701) DEGU83 válasza Telda (#31700) üzenetére


DEGU83
tag

nincs mit! ha ez nem megy akkor írj!

(#31702) _Dumber_ válasza Telda (#31696) üzenetére


_Dumber_
őstag

Az mc-t konkrétan így rakd fel:
sudo pacman -S mc

(#31703) DEGU83


DEGU83
tag

Ja hogy ez a midnight commander? Szerintem a gnome commandert is érdemes kipróbálni.... :)

(#31704) ubyegon2 válasza Telda (#31696) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Package Management Cheatsheet

DW- n van összefoglaló táblázat főbb disztrók csomagkezeléséről, parancs példákkal. Ha ugrasz időnként disztrók között, érdemes nézegetni az adott disztró adatlapját, sok hasznos infót már onnan megtudhatsz!

Hasznos a keresője is szerintem, itt például öreg gépekre való Linuxokra tesz ajánlatot.

Megnézed mondjuk ezt a részt egy disztrónál és már tudod, hogy ezzel tutira nem fogsz boldogulni:

[ Szerkesztve ]

(#31705) DEGU83 válasza Telda (#31696) üzenetére


DEGU83
tag

yaourt -S mc --noconfirm -t is próbáld meg vagy a szoftverkezelőben pipáld ki az AUR-t mert lehet, hogy csak ott van.

(#31706) Rimuru válasza DEGU83 (#31705) üzenetére


Rimuru
veterán

Még a pacman man-ban is benne van hogy nem ajánlott a --noconfirm kapcsoló. Amúgy az mc szerintem 99%-ban az alap tárolókban is benne van.

Vigyázat, csalok!

(#31707) ubyegon2


ubyegon2
nagyúr

Erről a problémáról tudtok valamit Ubuntus vonalon, amit a hsz- ban leír az ft?
Hirtelen hw ill. driver gondra tippelne az ember, de laptopon és asztali gépen is ugyanazt a jelenséget produkálja. Nekem nem kerek ez így, de nem is vagyok guru. :U

[ Szerkesztve ]

(#31708) Rimuru válasza ubyegon2 (#31707) üzenetére


Rimuru
veterán

Nézzétek meg a logokat. :P

Vigyázat, csalok!

(#31709) ubyegon2 válasza Rimuru (#31708) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

No, ez a log dolog érdekes, még jó, hogy nem az én gépem csinálja mert a /var/log tmpfs- be van téve, így mindíg csak frissítődnek a logok. :)
Az se bizos, hogy én kiszúrnám a logokból a problémát.
:F
Viszont, ha két eltérő masinán is ugyanaz a jelenség van, akkor a disztró/iso lehet hibás?

A kérdezőt nem annyira érdekli a dolog, ahogy látom, inkább engem érdekel a Linux tanulása/megértése miatt. :)

[ Szerkesztve ]

(#31710) CPT.Pirk válasza ubyegon2 (#31709) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Ugyan dehogy, hogy lenne hibás! ;]

Mi történik, ha a leállítást terminálból a sudo shutdown -h paranccsal indítjátok?

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#31711) ubyegon2 válasza CPT.Pirk (#31710) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Megérdeklődöm, nincs rálátásom a dologra közvetlenül. Közvetetten sem. :)
Érdekel a jelenség létezése elméletileg csak, infók hiányában. Azt gondoltam, valaki már találkozhatott ezzel a jelenséggel.

[ Szerkesztve ]

(#31712) BoB válasza ubyegon2 (#31709) üzenetére


BoB
veterán

Pontosabban mindig elveszted őket amikor leáll gép. Tmpfs = csak a RAM -ban létezik.

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#31713) herdsman12


herdsman12
őstag

XP Home mellé, kiterjesztett partícióra telepített Lubuntu, GRUB 2.02~beta2-9ubuntu1 verzióval indul.
Jót tenne a családi békének, ha az XP indulna automatikusan.
Az /etc/default/grub GRUB_DEFAULT="0" sor átírása (GRUB_DEFAULT="Microsoft Windows XP Home Edition") és update-grub megoldja a kérdést?

[ Szerkesztve ]

(#31714) BoB válasza herdsman12 (#31713) üzenetére


BoB
veterán

Megoldja, de a 0 helyére számot kell írni :D

A 0 a legelső sor a grub menüben. Nézd meg hanyadik az xp, és írd át annak megfelelőre. Tehát ha pl. a 3ik helyen van, akkor 2 kell oda.

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#31715) zolka95


zolka95
őstag

A Xubuntu 14.10 és a 14.04 LTS között mi a különbség? Mit takar az LTS? :D

Figyeltél rám? Vagy azt a piros ruhás nőt nézted?

(#31716) herdsman12 válasza BoB (#31714) üzenetére


herdsman12
őstag

Köszi, figyelmetlen voltam.
Innen az ötlet.
Erre gondoltam:
GRUB_DEFAULT="xxxx" - Egy konkrét menüpont neve, idézőjelek közé kell tenni. Ebben az esetben a menüpont helye a menüben lényegtelen. Például: GRUB_DEFAULT="Ubuntu, Linux 2.6.31-9-generic"

(#31717) Rimuru válasza BoB (#31714) üzenetére


Rimuru
veterán

Az a baj hogy Ubuntun megtartja a régi kerneleket frissítésénél és azokat szokta a listában előre rakni (generálásnál alapból az os-probert később nézi), ilyenkor jobb lehet ha stringként adja meg.

zolka95: LTS=Long Term Support, röviden: tovább támogatott, elvileg stabilabb, régebbi csomagok.

Vigyázat, csalok!

(#31718) BoB válasza Rimuru (#31717) üzenetére


BoB
veterán

Na ezt még sosem néztem!

herdsman12: akkor írd azt, de ne a példában szereplőt, hanem nézd meg a te cfg-d ben hogy szerepel a windows, és azt másold át.

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#31719) ubyegon2 válasza BoB (#31712) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Tmpfs = csak a RAM -ban létezik. :R

Köszi, akkor pont ezért tettem be az fstabba ezt a pár sort?

# Modification for SSD
tmpfs /var/log tmpfs defaults,noatime 0 0
tmpfs /tmp tmpfs defaults,noatime,mode=1777 0 0

Nálunk egyébként az, hogy frissítődik, belefér jelentéstanilag abba, amit te fogalmaztál meg! :)
Ettől függetlenül minden pontosítást örömmel veszek.

Ez az imént linkelt GRUB leírás is tartalmaz poenos dolgokat!

GRUB_HIDDEN_TIMEOUT=0

A menü el lesz rejtve, kivéve, ha a sor ki van kommentelve. ( # GRUB_HIDDEN_TIMEOUT=0 )
Hibák még lehetnek ebben a funkcióban. A menü elrejtése vagy működik, vagy nem.

:DD

Ha már itt vagyunk, kérdeznék is: érdemes- e fenti fstab bejegyzések végeire odabiggyeszteni a memória max értékét vagy felesleges, mert úgyis csak annyit használ, amennyit. A többit nem foglalja le úgyse, 8 GB van egyébként a gépben.

a cache így van betéve javallat alapján:
#tmpfs to .cache
tmpfs /home/ubyegon/.cache tmpfs noatime,nodev,nosuid,size=400M 0 0

[ Szerkesztve ]

(#31720) DEGU83 válasza zolka95 (#31715) üzenetére


DEGU83
tag

hosszabb idegig lesznek frissítések azt hiszem a NEM LTS csak jövő árilis-május, az LTS 2019-ig ha jól emlékszem, de az ubuntu oldalán meg tudod nézni potosan

(#31721) BoB válasza ubyegon2 (#31719) üzenetére


BoB
veterán

Azt csak te tudod minek tetted bele :D Bár én a logokat kivenném onnan.

[ Szerkesztve ]

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#31722) ubyegon2 válasza BoB (#31721) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Azért tettem bele, mert sejtettem, hogy a tmpfs RAM- ba dolgozik. :D

Miért vennéd ki a logokat? Rendszerhiba/összeomlás miatt?

LTS táblázat, ha valakit érdekel

(#31723) BoB válasza ubyegon2 (#31722) üzenetére


BoB
veterán

Igen. Így nem tudod visszanézni a korábbi dolgokat. (amit pastebin-re feltehetnél hogy más is megnézze)

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#31724) ubyegon2 válasza BoB (#31723) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

tmpfs 3,5G 720K 3,5G 1% /var/log

Értem, ahogy nézem, nem is túl nagy mozgást csinál, hogy emiatt külön kéne kezelni SSD- től!

Az is igaz viszont, hogy home user használat esetén hamarabb újratelepítem a rendszert, mint ahogy átbogarászom a logokat ill. megvárom amíg valaki segít ebben!

Mi a fenéért jelöl a rendszer 3.5G- t erre? :U

(#31725) BoB válasza ubyegon2 (#31724) üzenetére


BoB
veterán

Tmpfs-nél ha nincs külön megadva (size=xxx), alapértelmezés szerint a maximálisan lefoglalható méret a RAM fele (nem foglal le egyből annyit csak amennyi éppen kell, de max annyira tehet szert). Gondolom 8GB van a gépedben?

Ne csak újratelepítésre meg kritikus hibára gondolj, hanem például a csomagműveletek logjára. Én pl. Pacman-nál már volt hogy vissza kellett nézzem frissítés közben mi történt.

[ Szerkesztve ]

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#31726) _Dumber_ válasza BoB (#31725) üzenetére


_Dumber_
őstag

Én már ezt ecseteltem Neki.. de nem hiszi el ;]

(#31727) zapikanka


zapikanka
tag

Sziasztok,

mai nappal felraktam egy igen csak régi gépemre a Debiant, azon belül is egy netinst verziót. Előzőleg Linux Mint-el próbálkoztam, de sajnos a telepítés kezdetekor random színes karakterek jelentkeztek (ugyan ez integrity checknél is. memtest lefutott hiba nélkül ), gondolom a régi gép hibája, mert laptopon az a dvd hiba nélkül elindult.

Tehát a fent említett debian fent van a gépen, de az első indításnál ezt kaptam sajnos:

"tálca" betűi hiányosak, ikonok nem jelennek meg, csak ha rájuk kattintok, tehát eléggé vakon vagyok.

kép

Találkozott valaki ehhez hasonlóval? Mit ronthattam el? Esetleg erre sem elég ez a gép?

AMD64 3000+MHZ (1,8ghz), 1,5gb ddr1 ram, 80gb hdd, videókártya, alaplapot pontosan nem tudom sajnos.

Köszi előre is!

Üdv,
Z

[ Szerkesztve ]

(#31728) Adamis válasza zapikanka (#31727) üzenetére


Adamis
őstag

Hüüü, én egy 2000+-ra akartam feltenni linuxot, de ezek után meggondolom... :U

(#31729) elodman válasza zapikanka (#31727) üzenetére


elodman
aktív tag

Haho

nekem évekig ment 3-4 féle Linux kb. 10 éves Celeron 2,6 GHz, 256Mb Ram-mal, és csak 1 éve tettem bele 1 GB-ot.
Régebbi / kisebb linux tán a megoldás.

(#31730) #82679040 válasza zapikanka (#31727) üzenetére


#82679040
törölt tag

A gpu lesz a probléma forrása,ill. a driver!
Nálam az integrált nvidia gf6100 + nyílt driver kombo pillanatok alatt szétfagyaszt bármilyen linuxot.Zárt driver telepítése után semmi gond vele.

Ilyen esetben megoldás nomodeset paraméter.Csökkentett módban indítani vele a live-ot,telepíteni,majd a telepített rendszert is csökkentett módban indítani amíg a gpu driver fel nincs téve.

[nomodeset]

GPU típusát érdemes lenne pontosan feltüntetni,megkönnyítve a nálam bővebben,szemléletesebben válaszolók dolgát.

[ Szerkesztve ]

(#31731) Vladi válasza zapikanka (#31727) üzenetére


Vladi
nagyúr

Pedig itt pont a videó típusát kéne tudni.

(#31728) Adamis:

mer mér? Jóaz. :)

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#31732) ubyegon2 válasza BoB (#31725) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Értem, köszi, 8 GB valóban. :) Rémlett már erről valami...

hanem például a csomagműveletek logjára. Én pl. Pacman-nál már volt hogy vissza kellett nézzem frissítés közben mi történt.

No, ez az amire jó darabig nem leszek képes. Szerencsére! A nyáron volt egy klassz Chakra frissítés, ami letaglózta a rendszert rendese, no akkor én elkezdtem volna logokat olvasgatni, valószinűleg most is azt tenném még. csak kényszerzubbonyban! :P

(#31726) _Dumber_
:) De, elhittem én, de nem teljesen erről volt szó, ráadásul neked is voltak zavarok ezek között az ecsetvonások között! :P Arről nem is beszélve, hogy néha bennem is erősen összekeverednek ezek a dolgok. :Y

(#31733) rii


rii
nagyúr

sziasztok

DELL Latitude E6400-ra milyen Linux-ot ajánlanátok?

SSD
intel Core2Duo 2.26 GHz
2 GB RAM

Manjaro megfelelne?

piros-kapszula: https://www.youtube.com/watch?v=oW-VZVYohRg

(#31734) #82679040 válasza rii (#31733) üzenetére


#82679040
törölt tag

Sztem vagy kéket,vagy pirosat.

Azért ez a válaszom mert mint a legtöbb linux distro a manjaro is több DE-el telepíthető de mivel a kérdésed nem erre vonatkozott hanem magára a disztribre...ehh tudod mit,jah manjarot!
Vagy a distrowatch.com-on listázott első kb.hasraütök.20 distro közül bármelyiket aminek tetszik a neve és/vagy a logója.

[ Szerkesztve ]

(#31735) spammer válasza rii (#31733) üzenetére


spammer
veterán

Kb. bármelyiket. :) Distrowatch, jobb oldalon toplista, szemezgess. :))

Kezdetnek szerintem ezek közül: Mint, elementary, Ubuntu/Xubuntu, Zorin

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#31736) rii


rii
nagyúr

köszönöm

a driverek miatt kérdeztem volna

hülye vagyok én már a modulokat ki be töltögetni, hogy mukodjon a gép

distrowatch ra nem is gondoltam .. megnézem ... köszönöm!

piros-kapszula: https://www.youtube.com/watch?v=oW-VZVYohRg

(#31737) #82679040 válasza rii (#31736) üzenetére


#82679040
törölt tag

[dell latitude e6400]
Csak első találat googliban,de úgy látom akad rajta talán hasznos infó.Augusztusi hozzászólásban Xubuntu-val(14.04) dícséri valaki a lapost :"everything works out of the box".

(#31738) rii válasza #82679040 (#31737) üzenetére


rii
nagyúr

nagyon köszönöm!!!

piros-kapszula: https://www.youtube.com/watch?v=oW-VZVYohRg

(#31739) elodman válasza rii (#31733) üzenetére


elodman
aktív tag

e lapiba hogy lehet SSD-t rakni utólag?

(#31740) Penty válasza elodman (#31739) üzenetére


Penty
tag

Ugyanúgy, ahogy HDD-t is. Típustól és gyártótól függ, hogy mennyire kell szétbontani a gépet ehhez. Nagyon konzumer gépeknél általában eléggé szét kell szedni, míg a magasabb árkategóriás (értsd: normálisan megtervezett!) gépeknél általában elég csak az alsó takarólemezt, vagy annak egy kis részét leszedni, kinyitni.

[ Szerkesztve ]

(#31741) Jim-Y


Jim-Y
veterán

Sziasztok.

Adott 2 gép:

desktop gép és szerver gép (fogjuk rá, rpi). Én a szerver gépen tárolok két forrásfájlt, és érdekelne, hogy tudom-e ezeket távolról szerkeszteni pl egy Editorból vagy IDE-ből úgy, hogy ne kelljen ide oda másolgatni a két gép között.

Ugye most 2 dolog megy, az egyik, hogy a desktop gépen editorban megírom, majd ha megvan akkor mondjuk scp-vel megy a fájl a szerver gépre, vagy, mivel a szerveren nincs gui, ezért ssh-n keresztül beloginolok, és terminálban szerkesztem a fájlt.

Nincs pl Sublimehoz valami olyan plugin amivel a fenti kérdést meg tudnám oldani? üdv

(#31742) God Vazzeg válasza Jim-Y (#31741) üzenetére


God Vazzeg
veterán

Sima samba megosztás nem játszik? :F

Ja gondolom nem LAN téma :R

[ Szerkesztve ]

(#31743) Jabby


Jabby
őstag

Sziasztok!
Linuxos Calibre nem tölti le a híreket, az alábbi hibaüzenetet kapom:

A stylizer.py 23. sora, amire hivatkozik:

(Képre kattintva olvasható a szöveg) :K

Tudtok rá megoldást?
Mivel nagyon gyenge vason, egy vékony kliensen fut a linux (1GHz/1GB), örömmel venném ha valaki tudna segíteni, hogy parancssorból hogyan lehetne a hírek letöltését és email címre továbbítását megoldani Calibrevel?

(#31744) N0zer0


N0zer0
senior tag

Mobilnetes sticknél mivel tudnám KDE alatt megnézni az SMS-eket? Esetleg lekérdezni a forgalmat? Telenóros vagyok. Ráadásul az éjszakai és a nappali forgalmat külön kell számolni, szóval a forgalommérő programok nem játszanak.

(#31745) DittyCat


DittyCat
tag

Ne töltsétek le a 17.1-es Mintet, valami baj van vele. Nem tudom pontosan, hogy mi, de amikor elindul a gépem, becsíkosodik a monitor, majd megjelenik a háttérkép és ez az értesítés.

De utána működik, nincs semmi olyan hiba, amit én felfedeztem volna ezidáig, viszont az is igaz, hogy az égegyadta világon semmi különbség nincs ezen kívül a Mint 17-eshez képest...

Másik lehetőség, hogy nem sikerült a frissítés telepítése rendesen. Van ötletetek, hogyan ellenőrizhetném ezt, ezen kívül, ami itt van?

Köszi :)

"Élek... vagy csak álmodom?"

(#31746) CPT.Pirk válasza DittyCat (#31745) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Át kellene nézned azt a 2-3 logot, amit említ az értesítés.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#31747) DittyCat válasza CPT.Pirk (#31746) üzenetére


DittyCat
tag

Sajnos nem tudom, mik azok és hogy kell :( !
Tudod, még nincs 3 hónapja, hogy először Linuxot láttam :) !

"Élek... vagy csak álmodom?"

(#31748) Vladi válasza DittyCat (#31745) üzenetére


Vladi
nagyúr

Csak pár desktop kiasalkalmazás döglődik, ennyi.
Az intel gpu-dra meg kb ennyi a driver. Néha frissítik, ha megy amúgy rendesen, akkor ne foglalkozz kisebb gui bugokkal.

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#31749) DittyCat válasza Vladi (#31748) üzenetére


DittyCat
tag

Kicsit aggaszt, hogy az induláskori kb. fél mp-ig tartó becsíkozódás emlékeztet arra, amikor a régi laptopom végleg kimúlt (valami videokártya-hibája volt, nem volt érdemes javítani). Nem szeretném újra átélni, vagy legalábbis nem mostanában.

De arra gondolok, amit olvastam a Linuxról: ha az egyik csomag nem működik, attól még a többi simán jó. Ez egybevág azzal, amit írsz, ami megnyugtató, hiszen legalább nincs nagy baj :) !

Nem aggódom nagyon, de azért ha lenne lehetőségem rá, hogy viszonylag egyszerűen megoldjam, megtenném, mert van bennem hajlam a perfekcionizmusra. De ehhez azért jelenleg kevésnek érzem a tudásom. Mondjuk ennél bonyolultabbnak tűnő dolgokat is megoldottam már a segítségetekkel :) !

"Élek... vagy csak álmodom?"

(#31750) ubyegon2 válasza DittyCat (#31749) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

"mert van bennem hajlam a perfekcionizmusra" :F

Ennek ugye erősen ellent mond a tény, hogy felrakod ezt a félkész RC- t. :DDD

/var/log Az itt lévő logokra gondolnak a ft- ak, általában a guruk szeretik ezt a log szöveget bedobni, közben jót kuncognak, hogy úgyse értenél egy kukkot se abból, amit olvasol!
Velem is gyakorta csinálják ezt, megrónak, hogy miért a ramban vannak a logok, mert azt nem tudom visszanézni, ha gubanc van. Kezdőknek aztán qurva sokat elmondanak ezek a logok!

Meglepett kissé, hogy a frissített Rebekádban 3.14.-024- es kernel van, már a 17- ben is az volt a kezdő állapot, mint látod, az már abban is elavult.

Frissítsd újabbra nyugodtan. Az új Cinnamon a 3.16- al szeret együtt futni, igaz, amikor felraktam 17- re a 2.4 Cinnamont meg a 3.16- ot boot után volt egy érdekes villanás a kezdőképnél, de amúgy stabilan működött. Most SSD- n van aa 17,így ezen nem kísérletezek sokat.

update
Most látom, hogy már alapból is benn van a 3.16- os kernel, nem is kell külön felrakni!
Nézd meg a Frissítéskezelő Nézet panelben a kerneleket a Rebeccaban.

[ Szerkesztve ]

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.