Hirdetés

2024. április 25., csütörtök

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#31451) Vladi válasza Panthera (#31440) üzenetére


Vladi
nagyúr

Ha a disztribútor a 6-os verziót mellékelte, akkor érdemes rá hallgatni. Minden más telepítés módszert akkor válassz, ha valamiért neked nem jó a 6-os. Nem kompatibilis, túl elavult, xy funkció hiányzik.

Következő lépés a külső tároló keresése - ha jól értem akkor ezt javasolták. Majd utána jön a letölthető telepítő készlet. Ubuntu alapúra vagy deb csomagot keress, vagy tar.gz ami egy általános telepítő lehet.

Nyílt forrású programnál jöhet még egy lépés, a forrásból telepítés, de ez az utolsó lehetőség legyen.

(#31450) ubyegon2:

Igen, újra kell telepíteni...

... mármint a wint. ;]

[ Szerkesztve ]

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#31452) lev258 válasza ubyegon2 (#31450) üzenetére


lev258
veterán

Zárt driver-rel lehet egy kis gubanc (ha van), de amúgy mennie kell a Linux-nak, nem a Grub-on van a hangsúly.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#31453) ubyegon2 válasza lev258 (#31452) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Köszi, bár ha a mostani kártyám is AMD, akkor nem kéne még az a gubanc se. Jól gondolom? Nem vagyok túlzottan képbe, de ha gáz, akkor inkább átállítom csere előtt nyíltra.

Nyílton van, ezek szerint nem lehet gond. :U

(#31454) lev258
Köszi! :D
Nem gond a Linux újratelepítése, csak még addig kéne a Win, amíg leellenőrzöm az SSD- t, utána úgyis kuka, telepíteni meg nem tudom, mert ezen a lapon már szerintem nincs IDE csatlakozó.

[ Szerkesztve ]

(#31454) lev258 válasza ubyegon2 (#31453) üzenetére


lev258
veterán

Légy bátor, aztán meglátod. :D

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#31455) CPT.Pirk válasza ubyegon2 (#31453) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

3 Radeon járt most a gépemben garis problémák miatt, a zárt drivernek semmi gondot nem jelentett a kártya csere, egyből ment minden.

Javaslom először ghostold le a régi telepítésed, aztán próbálkozz.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#31456) ubyegon2 válasza CPT.Pirk (#31455) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Neked is köszi, nem érdemes ezt ghostolni, mert eléggé megkísérletezgettem a MINT- et kernelcserékkel meg a későbbi Cinnamont is felraktam. Ráadásul a friss SSD állítgatással is eléggé össze van gubancolódva, működik minden, de akarok egy tiszta telepítést optimalizálással, most, hogy már kezdem sejteni a Linux/SSD együttműködést.
remélem nem A-10 volt az a problémás proci

[ Szerkesztve ]

(#31457) CPT.Pirk válasza ubyegon2 (#31456) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Mennyivel egyszerűbb az életem, hogy SSHD-t használok. Csak arra kell várnom, hogy a 3.19-es kernel is kijöjjön, azzal kapunk még egy nagy sebesség löketet hozzá. :D

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#31458) BoB válasza CPT.Pirk (#31457) üzenetére


BoB
veterán

Chakrával már csak 2 év ;]

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#31459) CPT.Pirk válasza BoB (#31458) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Mert? Most a 3.16-nál vagyunk.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#31460) BoB válasza CPT.Pirk (#31459) üzenetére


BoB
veterán

Akkor már csak 1 ;] Vicc volt...

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#31461) Vladi válasza lev258 (#31452) üzenetére


Vladi
nagyúr

Azzal sincs, max nem indul el a grafikus felülete. Régebben volt szerenécsm ilyenhez. nvidia kártyát cseréltem atira. Majd reboot. Hopp nincs gui. Segáz. Driver le, másik fel, init 5... hopp működik. :)

(#31458) bob.zxr:

Ühüm... cenossel a következő 10 évet 3.10-el töltöm. :DD

[ Szerkesztve ]

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#31462) ubyegon2 válasza CPT.Pirk (#31457) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Javít az SSHD- n a 3.19? SSD használat is változik? Ezzel csak alaplapi felismerés gond van most.

(#31461) Vladi
Mivel nekem válaszolta lev258, így jó volt a tippje, hogy gond lehet! :D Nem mindenki guru ám!

[ Szerkesztve ]

(#31463) BoB válasza ubyegon2 (#31462) üzenetére


BoB
veterán

[link]

Vladi: Állat :D

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#31464) CPT.Pirk válasza ubyegon2 (#31462) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

SSHD-kat érintő patch landolt a 3.19-ben. [link] Ha igaz amit írnak, akkor az így is veszett gyors boot időm még feleződni is fog... :D

bob.zxr: értettem! :)

Vladi: viszlát és kösz a halakat! :D

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#31465) ubyegon2 válasza CPT.Pirk (#31464) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Köszi mindkettőtöknek, akkor ez csak az öszvér SSHD- t érinti. ;]

(#31466) psg5


psg5
veterán

Sziasztok!

Semmit nem állítottam és mégis a Libreoffice együtt indul a Linux-val. (opensuse enterprise desktop) Miért lehet? Valamint, hogy lehet kilőni az automatikus indulását?

F.K.T.

(#31467) BoB válasza psg5 (#31466) üzenetére


BoB
veterán

Ez be van kapcsolva?

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#31468) psg5 válasza BoB (#31467) üzenetére


psg5
veterán

Nincs előtte pipa.

F.K.T.

(#31469) BoB válasza psg5 (#31468) üzenetére


BoB
veterán

Milyen asztali környezet fut?

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#31470) Rendeske


Rendeske
tag

Sziasztok!

Még csak soha nem is láttam linux-ot, de szeretném kipróbálni egy notebookon.

Amire használnám:
- PDF olvasás meg a többi (djvu stb..)
- Szöveg szerkesztés
- Netezés

A gép egy Samsung NP900, a díller akitől vettem valami olyat magyarázott hogy csak win8-at lehet a gépre rakni, meg hogy nehogy a kisebb patricióra telepítsem az új oprendszert, mert az valami biztonsági oprendszer meg ilyeneket magyarázott. Van ilyen egyáltalán?

Szóval az lenne a kérdésem hogy abszolút kezdőként érdemes bele vágni a Linux kalandba, vagy maradjak a winfossnál, amit nagyon gyűlölök, tetű lassú a gépem.

Sokan nagyon dicsérik a Linuxot meg ha jól tudom még mindig ingyenes. Én szeretném kipróbálni csak nem tudom hogy érdemes e egy notebookra felrakni? Túl nagy igényemim nincsenek csak az amit felsoroltam..

Üdv,

(#31471) MurdR válasza Rendeske (#31470) üzenetére


MurdR
veterán

Hát próbáld ki! :)

Fogsz egy pendriveot, és letöltöd az aktuális verziószámú (pl Ubuntu) kinézett Linux disztrót. A YUMI nevű programmal csinálsz a lemezképfájl segítségével egy bootos pendriveot. Ezután restartolsz, bootolsz pendriveról (BIOSban nézd meg hogy USB-ről be van-e állítva a bootolás...) és nem installálod utána, hanem csak Live-ban futtatod. Szinte mindent ki tudsz próbálni vele, amire szükséged van. :)

Tessék kicsit olvasgatni is, mert más filerendszer, más világ. De 1-2 órás olvasgatás és próbálgatás után meg lehet szokni. És ingyenes. :D

Ubuntu 14.04 letöltése (ezen a linken is vannak segédletek...)

Ubuntu telepítés
ebbe is belenézhetsz ha elakadsz

MacBook Air 2020 - iPhone SE 2020 - iPad 8

(#31472) Rendeske válasza MurdR (#31471) üzenetére


Rendeske
tag

Igen már olvasgattom, hát van válszték az biztos! :D

Köszi a linkeket! Ha elakadok még lehet visszatérek lámázni..

Üdv,

(#31473) lev258 válasza Rendeske (#31470) üzenetére


lev258
veterán

Inkább egy Windows helyreállító partíció szokott lenni ezeken, meg esetleg az UEFI partíciója. Ettől még tehetsz rá akár Windows-t, akár Linux-ot. A felsorolt igényekre bőven megfelel az utóbbi is. Ha az Ubuntu esetleg nem nyeri el a tetszésed, Linux Mint Cinnamon-t ajánlok következő próbálkozásnak.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#31474) MurdR válasza Rendeske (#31472) üzenetére


MurdR
veterán

Én Ubival kezdtem, ha tudod a Wint felhasználói szinten, akkor nem fog akadályt jelenteni.

MacBook Air 2020 - iPhone SE 2020 - iPad 8

(#31475) Rendeske


Rendeske
tag

Megcsináltam a boot pendrive-ot, biosban átálítottam az első helyre au USB Pendrive-ot, de semmi nem történt ugyanúgy a winfosst tölti be..

Utána olvasgattam a dolgoknak és a Cinnamon-t választottam...már várom az első találkozást :DD

(#31476) Rendeske


Rendeske
tag

Secure boot-ot kellet átállítani... Tetszik nagyon eddig, egyszerű és nagyszerű pont amire szükségem van! Bár a témákat nézegettem amikor lefagyot a kicsike. Kipróbálom az Ubuntu-t is.

(#31477) RaPiDsHaRe


RaPiDsHaRe
aktív tag

Sziasztok!

Linuxal, hogyan tudnék leformázni egy memoria kártyát, ami lelett kodolva? Ami rajta van az nem fontos, csak lehessen újra használni. Letudnátok írni a lépéseket.
Köszönöm :R .

(#31478) lev258 válasza RaPiDsHaRe (#31477) üzenetére


lev258
veterán

Nem tudom, mit takar a kódolás, de szerintem ugyanúgy megy a dolog, mint egy átlagosnál.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#31479) RaPiDsHaRe válasza lev258 (#31478) üzenetére


RaPiDsHaRe
aktív tag

Annyit, egy 4 számjegyü kodot kér, hogy használni lehesen ismét a kártyát.

(#31480) God Vazzeg válasza RaPiDsHaRe (#31479) üzenetére


God Vazzeg
veterán

Berakod a linuxos gépbe, mit látsz rajta? Microsd?

(#31481) Rounder


Rounder
csendes tag

Sziasztok!

Szeretnék segítséget kérni. Pendrive-ra telepítettem Ubuntu 14.04-et és nem tudom beállítani az internet kapcsolatot. Digi széles sávú internetem van, win7 alatt minden rendben vele, de a Linux alatt nem lehet kapcsolódni. Nekem úgy tűnik mintha nem lenne képes a dinamikus IP címet kezelni. Mit csináljak hogy jó legyen? Előre is köszönöm a segítséget.

(#31482) lev258 válasza Rounder (#31481) üzenetére


lev258
veterán

Megadtad a felhasználónevet, jelszót, vagy amit kell? Nincs semmi baja a rendszernek a dinamikus IP-vel.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#31483) Rounder válasza lev258 (#31482) üzenetére


Rounder
csendes tag

Megadtam a felhasználó nevet és a jelszót is. A képernyő tetején volt egy kis pulzáló jelecske, azon jobb klikk és kiválasztottam a kapcsolat szerkesztése vagy már nem tudom, lehet angolul volt, menüt és ott feljött egy ablak amiben látszott hogy felismeri a vezetékes kapcsolatot. Ott kiválasztottam a szerkesztés gombot és ott a megjelenő fülek között volt valami 802.1x security nevű, ahová be lehetett írni a felhasználó nevet és a jelszót. Beírtam, de mindig újra és újra megjelent az a panel ami kéri a felhasználó nevet és a jelszót. Mintha a jelszó nem lett volna jó neki, pedig nem rontottam el többször is beírtam.

(#31484) lev258 válasza Rounder (#31483) üzenetére


lev258
veterán

Ott a hiba. Van egy DSL fül, ott kell értelemszerűen kitölteni. Amit te állítottál, azt töröld.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#31485) God Vazzeg válasza Rounder (#31483) üzenetére


God Vazzeg
veterán

Adj hozzá egy dsl kapcsolatot, vagy dsl, vagy pppoe néven hivatkozik rá. Ott kell majd a felh.név és jelszó!

(#31486) Rounder válasza lev258 (#31484) üzenetére


Rounder
csendes tag

Hol lehet ezt a DSL fület megtalálni? Én ilyet nem találtam, pedig kerestem, mert a Digi honlapján van egy leírás, amiben bemutatják, hogyan kell beállítani az internetet és abban is a DSL fülön dolgoznak, csakhogy ők a 10.10-es verziót mutatják, de ez amit én felraktam 14.04 és ebben nem találtam DSL fület.

(#31487) God Vazzeg válasza Rounder (#31486) üzenetére


God Vazzeg
veterán

(#31488) Rounder válasza God Vazzeg (#31487) üzenetére


Rounder
csendes tag

Hálás köszönetem. Ez már tutti menni fog, de ma már nem próbálom ki, csak holnap, mert álmos vagyok. Majd beszámolok holnap, hogy sikerült-e (gondolom biztos fog).

Köszi mindkettőtöknek.

(#31489) psg5 válasza BoB (#31469) üzenetére


psg5
veterán

Gnome

F.K.T.

(#31490) RaPiDsHaRe válasza God Vazzeg (#31480) üzenetére


RaPiDsHaRe
aktív tag

Microsd kártya.

(#31491) Rendeske


Rendeske
tag

Ez az Ubuntu nagyon elnyerte a tetszésem! Gyors és stabil, ha rajtam múlik soha többet winfos :D

Chromium-ra hogyan tudom frissíteni a flash playert? Csak mozzilához találtam a store-ban, találtam a adobe honlapján linuxhoz, azon belül ubutu 10.xx-hez, de nem tudom hogyan kell telepíteni..

Más: Észre vettem hogy a windows 120gb-os kötete mellet van még:

1. Windows re tools 523mb
2. egy sima 366mb
3. Samsung_REC2 23gb
4. Samsung REC 1,1gb

Na most én elhatároztam hogy lementem a dolgaim és letakarítom a windows-t, hogy érdemes csinálni? Újra lehet patricionálni és egybe gyúrni a mostani linuxos kötettel az egészet, úgy hogy nem telepítem újra linuxot?

Ezeket recovery köteteket nyugodtan lehet törölni ugye? Még mindig itt cseng a fülemben a szaki dumája hogy ezeket ne piszkáljam, mert baj lesz...

(#31492) lev258 válasza Rendeske (#31491) üzenetére


lev258
veterán

Ezek szerintem a gyári Windows-t állítják helyre, illetve a legkisebb talán az EFI partíció. Linux alatt nézz meg egy sudo fdisk -l (vagy sudo parted -l) eredményt, az többet mesél (jelszót is fog kérni, de nem látod beírás közben).
A Firefox-os és a Chrome/Chromium-os flash különbözik (előbbi régi darab, bár gond nélkül működik nálam-az Adobe évekkel ezelőtt leállt a Linux-os flash-sal, utóbbi pedig a Google számára külön támogatott).
[link]

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#31493) TAKÍÍ


TAKÍÍ
tag

Adva van régi gép 10 éves AMD barton és Ati Radeon 9600 Pro. Ezen egy Linux Mint 17. (XP helyett) Sikerült beállítgatni és apám (aki használja meg van vele elégedve.)
Aztán gondoltunk egy nagyot és tegnap vettünk egy 23 colos IPS panelon LG t. Mi nagyon meg vagyunk vele elégedve, mivel előtte csak egy 17 colos CRT volt kb. 20 évig.
GOND: A linux szépen felismerte a monitort és beállította FULL HD ra 1920x1080 ra. Szóval minden simán ment.
Aztán megnyitottuk a Firefoxot és egyes oldalak csak 4:3 ban akarnak megjelenni. Én úgy tudom régen ez gond volt. Anno mondjuk 2010 ben, hogy az oldalakat még nem 16:9 be programozták, de most már ezt nehéz elhinnem. Egy két oldal bejön teljesen: pl youtube google, de pl port.hu index vagy CNN már nem.
Nem hiszem el csomó oldalról, hogy csak 4:3 ban elérhető. Ráadásul rákötöttem a saját gépemre is és Win alatt fel se tűnt nekem ilyen probléma. (bár keveset használtam).
Nem lehet valamit kéne állítani a Firefoxon belül, hogy mindig 16:9 es képet küldjön az adott oldal. Vagy ne adj isten valamit beállítani a Linuxon belül? :F

[ Szerkesztve ]

(#31494) F_Zolee


F_Zolee
veterán

Hello

Lenne egy kis gondom.[link]
Arra gondoltam, hogy kipróbálnám valamilyen linux alatt, hogy kiderüljön rossz-e valójában is. Tudom, hogy vannak Live CD-s változatok amiket nem kell telepíteni. Viszont annyi féle van, hogy nem tudom melyiket lenne érdemes leszedni hozzá.

(#31495) lev258 válasza F_Zolee (#31494) üzenetére


lev258
veterán

Teljesen mindegy, valamelyiket a populárisabbak közül (Ubuntu, Linux Mint, ...). Ha esetleg ott sem működik a touchpad, az még nem jelent semmit, nálam kellett hozzá extra kernelparaméter, hogy rendben legyen (szintén Acer). BIOS a legfrissebb?
TAKÍÍ: Ha arra gondolsz, hogy akár itt az oldalon, vagy épp az indexen van egy-egy széles szürkés sáv mindkét oldalon, akkor nekem is ilyen nagy monitoron.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#31496) F_Zolee válasza lev258 (#31495) üzenetére


F_Zolee
veterán

Biost még nem frissítettem de nem fog elmaradni, ha feltöltött a gép majd akkor annak is nekiesek. Van jó linked egy image fájlhoz?

(#31497) lev258 válasza F_Zolee (#31496) üzenetére


lev258
veterán

[link] [link]

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#31498) TAKÍÍ válasza lev258 (#31495) üzenetére


TAKÍÍ
tag

Tehát erről nem tehet sem a Win sem a LInux, hogy az oldalak 4:3 ban két széles csíkkal jönnek?
(Írtam ide egy hosszút de inkább másik fórumba írom, mert itt nagyon OFF topik lenne.)

(#31499) Tim82 válasza TAKÍÍ (#31498) üzenetére


Tim82
nagyúr

Sok oldal (pl. a Prohardver is, ha jól tudom) 1024*768-as felbontásra van még most is optimalizálva.

"You're going to negotiate with a girl, who thinks she's a space station? - When you put it like that, it does kinda sound crazy." - Audio-GD NFB-11.32 DAC/fejeserősítő eladó - https://tinyurl.com/Tim82HA

(#31500) CPT.Pirk válasza TAKÍÍ (#31498) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Nagyíts rá az oldalra, pl. a CTRL és az egérgörgő segítségével. Egyébként igen, az internet még többnyire nem wide screen.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.