Hirdetés

2024. május 7., kedd

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#22951) CPT.Pirk válasza LógaGéza (#22950) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Bővebben most nem mennék bele, már kicsit régen csináltam ilyet. Valahogy úgy volt a trükk, hogy az aktuális kernel konfigját használtam az újhoz, ha jól emlékszem. Mintha ezt csinálná az oldconfig.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#22952) LógaGéza válasza CPT.Pirk (#22951) üzenetére


LógaGéza
addikt

Pontosan, ezért nem akarok kűzdeni menuconfiggal, pedig minden guide ezt ajánlja... Pedig sokmindent kiszedhetnék, mert elég sok felesleges modul fordul le...

[ Szerkesztve ]

"Go to work, get married, have some kids, pay your taxes, pay your bills, watch your tv, follow fashion, act normal, obey the law, and repeat after me: I AM FREE"

(#22953) tvamos válasza CPT.Pirk (#22949) üzenetére


tvamos
nagyúr

Fuuu... Nagyon jo ez a leiras! Megerositett benne, hogy ehez teljesen h..lye vagyok!

Nagyon jo ez a Slax linux. Tenyleg. Erdemes kiprobalni, ha pendrive-rol kell rendszert futtatni. Kosz Vladi!

Amugy meg:
Boldog Uj Evet!

[ Szerkesztve ]

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#22954) MacCaine válasza lukaszokni (#22946) üzenetére


MacCaine
őstag

Igen, Debian, Mint, esetleg Chakra (bár ennél kérdéses, hogy mennyire komálja a KDE a Brazost).

(#22955) LógaGéza


LógaGéza
addikt

64bitnek van értelme ilyen kis gépeknél? 2Gb RAM van benne, ergo ezzel nem lenne baj...

"Go to work, get married, have some kids, pay your taxes, pay your bills, watch your tv, follow fashion, act normal, obey the law, and repeat after me: I AM FREE"

(#22956) CPT.Pirk válasza LógaGéza (#22955) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Hátránya nincs, szóval igen.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#22957) lukaszokni válasza MacCaine (#22954) üzenetére


lukaszokni
aktív tag

Köszi mindenkinek a segítséget! :R

Ez a Mint nagyon tetszik. Az volna még a kérdésem, hogy a kódnév után a "Cinnamon", "KDE", stb. csak a kinézetbeli, tehát desktop különbséget jelöli, vagy a motorháztető alatt is más?
Illetve akkor Mintből ugorhatok egyből Petrára, vagy válasszam inkább Oliviát? Nyelvi támogatásra, stabilitásra gondolok.

mAtx4ever!

(#22958) hehe64 válasza lukaszokni (#22957) üzenetére


hehe64
csendes tag

Két különböző ablakkezelőről van szó, melyek között van átjárhatóság a programok szintjén, de eléggé különbözik a kettő mind kinézet, mind konfigurálhatóság szempontjából.
Nyugodtan mehet a Petra.

Az igazság odaát van...

(#22959) ubyegon2 válasza lukaszokni (#22957) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

A Petra maga a Linux MINT, mint ahogy az Olivia is, csak előbbi az újabb verzió.
[link]
Viszont a Maya a LTS, azaz a hosszú távú támogatottságú verzió.

[ Szerkesztve ]

(#22960) #19617792 válasza lukaszokni (#22957) üzenetére


#19617792
törölt tag

ezek desktop környezetek, lényegében a felület más és a hozzácsomagolt desktop alkalmazások (mint böngésző, fájlkezelő, CD-író, képnézegető, stb.), de amire gondolsz, a rendszer majdnem teljesen ugyanaz mindkettő alatt. eltérés a desktop környezet függőségei miatt van.
általános vélekedés szerint bármi, ami Ubuntu-leszármazott, abból az LTS-t célszerű stabilitás szempontjából választani. vagyis Mintnél a Mayat. kipróbálhatod a Petrat is, max ha nem jött be, akkor mehet a Maya.

[ Szerkesztve ]

(#22961) CPT.Pirk válasza lukaszokni (#22957) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Ha a KDE tetszik, akkor olyan disztrót javaslok, ahol nem foglalkoznak még x másik környezettel. Ez a Chakra pl.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#22962) BoB válasza CPT.Pirk (#22961) üzenetére


BoB
veterán

Nem nem, neki a Mint tetszik, nem a KDE.
Lukaszokni: azért nem árt ha megnézed a GNOME felületet, sok embernek beválik!

CPT.Pirk: :P :D

[ Szerkesztve ]

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#22963) _Dumber_ válasza lukaszokni (#22957) üzenetére


_Dumber_
őstag

Háát.. Egyből ráugrani Petrára? Hát nem tudom.... ha választani kellene akkor én előtte csak kipróbálom Olíviát ;] már ha Petra is benne van... :)

Viccet félretéve: Mehet Petra.. nem lesz vele gond

(#22964) MacCaine válasza _Dumber_ (#22963) üzenetére


MacCaine
őstag

A kettőt együtt lenne az igazi. :DDD

(#22965) CPT.Pirk válasza BoB (#22962) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

A Gnome nagyon jó. De még mennyire. Most a Classic gnome azzal akasztott ki, hogy feltenni indító ikont lehet a tálcára, levenni nem. Ha véletlen felraksz oda valamit amit nem akartál, akkor az ott is marad. :DDD
-ha esetleg tudsz erre valamit...

Egy rövid időre kipróbáltam a normál Gnome3-at is, de az meg valami borzaszótan van megoldva, nem igazán emberbarát dolog. :N

A KDE meg van annyira komplett, hogy mellette csak akkor érdemes más DE-t is támogatni, ha tényleg sok fejlesztője van a disztrónak. Az hogy csak 2-3 DE mellé odaraknak egy KDE-s opciót is, annak nem nagyon látom az értelmét. Én úgy vagyok vele, hogy legyen 1-2 kisebb támogatott DE ha lightweight disztrót akarunk, vagy legyen 1 rendes, ha normálisat.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#22966) Jim-Y válasza CPT.Pirk (#22965) üzenetére


Jim-Y
veterán

Próbáld meg, hogy a tálcán levő ikonon shift+right click, majd törlés, vagy valami ilyesmi :)

(#22967) BoB válasza CPT.Pirk (#22965) üzenetére


BoB
veterán

Soha nem használtam classic-ot, ráadásul én újabb GNOME-ot használok mint a Debian ugye.

De azért megpróbálhatod az alt + jobb klikket rajta vagy a tálcán, vagy alt+super+ jobb klikket.

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#22968) Bass


Bass
addikt

Nah kiprobaltam a debian live verziot,mukodott szepen csk sem s.a magyar tamogatast nem tudtam eletre kelteni sem pl a chrome-t beuzemelni pedig mindre rakerestem a csomagtelepitoben es csinalt is valamit ,sot a choromot le is toltottem de nem tudtam telepiteni(linux nekem kinai egyenlore) vagy ez a hiba a live miatt nem mukodott megfeleloen? A masik hogy amit kiirtam live verziot azt kell telepiteni rendesen is vagy az mas verzio amit le kell toltenem? B.
Boldog uj evet!

[ Szerkesztve ]

"The gods who light up the sky at the gate of sethu"

(#22969) Jim-Y válasza Bass (#22968) üzenetére


Jim-Y
veterán

1: Ha feltelepítetted a rendszert, akkor már a telepítőben ki tudod majd választani a kívánt nyelvet.
2:
Töltsük le innen a debian telepítő fájlt. Majd

sudo dpkg -i google-chrome-stable_current_amd64.deb
sudo apt-get -f install

3: egyrészt szerintem ne csinálj mindig új cd-t, hanem a live verziót egy pendrive-ra írd ki LiLi segítségével, majd erről tudod telepíteni a rendszert, nem kell ahhoz másik képfájl.

(#22970) sh4d0w válasza CPT.Pirk (#22965) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog

Ja, biztosan minden szar, amit nem ismersz.

Super+Alt+jobbklikk - remove from panel

https://www.coreinfinity.tech

(#22971) Bass válasza Jim-Y (#22969) üzenetére


Bass
addikt

Szia
sudo dpkg -i google-chrome-stable_current_amd64.deb
sudo apt-get -f install Ez mi? Ha valami appot telepítek linuxon mindig kell irogatni ilyesmit? Én vagyok az abszolút kezdő linuxos :D

"The gods who light up the sky at the gate of sethu"

(#22972) BoB válasza Bass (#22971) üzenetére


BoB
veterán

Az attól függ. Pl. Ubuntuban meg sok más disztróban elég ha a fájlkezelőben duplán rákattintasz.

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#22973) Jim-Y válasza Bass (#22971) üzenetére


Jim-Y
veterán

Ha 64bites debiant tettél fel, akkor a chrome oldaláról letöltöd a megfelelő verziót, ha 32 biteset, akkor azt töltöd le.

Nyitsz egy terminált, majd elnavigálsz terminálban abba a mappába, ahova letöltötted a fájlt, nálam ez így néz ki (terminálban) bár hozzáteszem ha előtte elolvasnál egy linux kezdőknek cikket úgy egyszerűbb lenne:

jim@workbench:~$ cd /home/jim/Downloads/
jim@workbench:~/Downloads$ sudo dpkg -i google-chrome-stable_current_amd64.deb
[sudo] password for jim:

dpkg: warning: downgrading google-chrome-stable from 31.0.1650.63-1 to 31.0.1650.57-1.
(Reading database ... 209481 files and directories currently installed.)
Preparing to replace google-chrome-stable 31.0.1650.63-1 (using google-chrome-stable_current_amd64.deb) ...
Unpacking replacement google-chrome-stable ...
Setting up google-chrome-stable (31.0.1650.57-1) ...
Processing triggers for desktop-file-utils ...
Processing triggers for bamfdaemon ...
Rebuilding /usr/share/applications/bamf.index...
Processing triggers for gnome-menus ...
Processing triggers for man-db ...
jim@workbench:~/Downloads$
jim@workbench:~/Downloads$ sudo apt-get -f install
Reading package lists... Done
Building dependency tree
Reading state information... Done
The following packages were automatically installed and are no longer required:
gir1.2-ubuntuoneui-3.0 transmission-common libubuntuoneui-3.0-1
thunderbird-globalmenu libevent-2.0-5
Use 'apt-get autoremove' to remove them.
0 upgraded, 0 newly installed, 0 to remove and 15 not upgraded.
jim@workbench:~/Downloads$

Mivel nálam már fent volt a chrome, így az utolsó utasításra nem csinált semmit, nálad ez nem így lesz :)

(#22974) Bass válasza Jim-Y (#22973) üzenetére


Bass
addikt

Uhh akkor ez nem nekem való,szüleim régi gépére kellene valami ami nem win és elvan gyengébb hardveren,olvastam csak ott azt olvastam hogy a csomagtelepítőben kikeresem és települ azt hittem ennyi. Melyik linux rendszer az aminél nem kell bűvésznek lenni?

"The gods who light up the sky at the gate of sethu"

(#22975) BoB válasza Bass (#22974) üzenetére


BoB
veterán

Xubuntu; Lubuntu; Linux Mint.

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#22976) Jim-Y válasza Bass (#22974) üzenetére


Jim-Y
veterán

Szinte mindegyik mai linux rendszeren van grafikus csomagtelepítő, de általában csomagból csak a chromiumot tudod telepíteni nem a chrome-ot. Keress rá a debian csomagtelepőítőjében arra, hogy chrome, valószínűleg kidobja majd a chromiumot, telepítsd azt, így akkor majd nem kell terminálban bűvészkedned, bár hidd el, ebben az esetben az sem lenne 2 percnél hosszabb, és egyáltalán nem bonyolult. üdv

(#22977) FіkuszKukіsz válasza Jim-Y (#22976) üzenetére


FіkuszKukіsz
őstag

Az ubi .deb csomagokat default a saját szoftverközponttal telepíti. Nem kell mókolni a terminalban semmit.

[ Szerkesztve ]

Romanes eunt domus

(#22978) Bass válasza Jim-Y (#22976) üzenetére


Bass
addikt

Csak az a baj hogy nem tudom mit hova írjak,ez nekem magas winen nőttem fel. Igen chromiumot ajánlja fel azt hittem az az,többször letöltöttem a chrome oldaláról de nem bírtam felrakni. A debianon kívül melyik az aminek elég kis gép is? (amd athlon 2000+ 1 giga ram)

"The gods who light up the sky at the gate of sethu"

(#22979) Jim-Y válasza FіkuszKukіsz (#22977) üzenetére


Jim-Y
veterán

De neki Debianja van, ha jól értettem. Bár amit leírtam annak működnie kéne debianon is.

Bass: megnyitod a synaptic package managert, és beírod, hogy a chromium a keresőmezőbe. Ne legyen ez már teljesíthetetlen feladat. Ennek semmi köze ahhoz, hogy winen nőttél fel ^^ De itt egy kép is segítségnek:

[ Szerkesztve ]

(#22980) Bass válasza Jim-Y (#22979) üzenetére


Bass
addikt

Nah itt megtalaltam csak utanna a programok kozt nem,valamit elbaltaztam.

"The gods who light up the sky at the gate of sethu"

(#22981) Jim-Y válasza Bass (#22980) üzenetére


Jim-Y
veterán

Feltetted már a rendszert vagy még mindig a Live verziót próbálgatod? Ha még nem, akkor szerintem előtte tedd fel normálisan a rendszert ;)

(#22982) Bass válasza Jim-Y (#22981) üzenetére


Bass
addikt

meg nem mert faterek gepere rakom,egyenlore a laptopomon probalgatom es most keszitem a pendrivra a telepitot,es azzal fogom nekik feltenni,gyorsabb mint dvd-re irogatni.Koszonoo minden segitseget,azt vettem eszre h minden elsore mukodott a laptopon a live verzio is ez jo

"The gods who light up the sky at the gate of sethu"

(#22983) CPT.Pirk válasza sh4d0w (#22970) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Ne keverd össze, a Gnome3-ra írtam nem a classicra hogy nem tetszik.
Classiccal csak az volt a bajom, hogy nem jöttem rá erre a részére. Mivel a lényegi konfighoz is a wines regeditre hajazó külön dconftoolban kell turkálni, nem gondoltam hogy viszonylag egyszerűen le lehet szedni az ikont. Viszont jó megoldás, mert régebben túl könnyű volt az egész felületet eltüntetni a jobb gombos menüvel, mikor még nem tudtam hogyan kell lezárni a Gnome2-t.

bob.zxr: alt volt a megoldás thx!

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#22984) tvamos válasza Bass (#22974) üzenetére


tvamos
nagyúr

Peppermint OS, Slax...
Vagy +1 a Lubuntura. Repul vele a gep. (Ellentetben a Unity-s buntuval)
Es meg en is fel tudtam installalni. :)) Pedig nem vagyok egy asz!

(#22970) sh4d0w válasza CPT.Pirk (#22965) üzenetér
Ilyen "Super" nekem is van a billentyuzeten? :))

[ Szerkesztve ]

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#22985) CPT.Pirk válasza tvamos (#22984) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

A Windows billentyűt a Windows világán kívül Super billentyűnek hívják. Lázadnak a parasztok! :D

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#22986) Bass


Bass
addikt

Kicsit olvasgattam a témában és rátaláltam a lubuntura és kipróbáltam (miben más egyébként mint az ubuntu?) és marha jó,olvastam hogy régebbi gépek is szépen mennek vele,live módban kipróbáltam a saját laptopomon és csak ámultam milyen gyors,ez mellett rakom le a voksom,és elgondolkodtam hogy a gépemen win7-t lecserélem erre. Köszönöm még1x mindenkinek a segítséget és boldog új évet!

"The gods who light up the sky at the gate of sethu"

(#22987) BoB válasza Bass (#22986) üzenetére


BoB
veterán

Alapvetően abban más, hogy míg az Ubuntu unity asztali környezetet használ, addig ez LXDE-t. Ha rákeresel képekre ezzel a kettő címszóval, rögötn látni fogod a különbséget.

Egyébként a unity több erőforrást igényel, gyengébb teljesítményű gépre nem ajánlott.

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#22988) CPT.Pirk válasza Bass (#22986) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Hát az alapját kivéve mindenben. Unity helyett LXDE van, amiben az L a Lightweight-et jelenti. Cserébe vizuálisan kb. annyi élményt nyújt, mint egy ezer éves XP. :)

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#22989) Bass válasza CPT.Pirk (#22988) üzenetére


Bass
addikt

A vizualitás nem számít ha a sebesség nő,fateréknak úgy sem lényeg ha jól működik.De nekem sem fontos a "csicsa" :D

"The gods who light up the sky at the gate of sethu"

(#22990) Jim-Y válasza Bass (#22989) üzenetére


Jim-Y
veterán

Esetleg még érdekelhet a Manjaro linux is, én otthon egy gyengébb hardverrel szerelt (ámbár még így is elég erős) gépre tettem fel, hivatalos info szerint kicsivel többet (RAM) fogyaszt mint egy Gnome Classic felület, de jobban néz ki mint az említett Lubuntu. -szerintem-

Nekem tetszik, bár hozzá kell tenni, hogy túl sokat nem használtam, de amíg igen, addig nem volt vele gondom.

(#22991) #68216320


#68216320
törölt tag

Valaki tudna segíteni ubuntu alá csinálni egy udev rules-t ami cd cserénél újramountolja a meghajtót a /media alá?

(#22992) F34R válasza #68216320 (#22991) üzenetére


F34R
nagyúr

udiskie-t probaltad mar ?

(#22993) #68216320 válasza F34R (#22992) üzenetére


#68216320
törölt tag

Nem ismerem. Egyelőre udisks-et telepítettem és terminál alól (gui nincs) próbálok valamit csinálni. Nem tudom hogyan kezdjek hozzá.

(#22994) F34R válasza #68216320 (#22993) üzenetére


F34R
nagyúr

ha terminalbol akarsz mountolgatni a media-ba akkor neked a bashmount kell.

(#22995) #68216320 válasza F34R (#22994) üzenetére


#68216320
törölt tag

Adva van egy Ubuntu 12.04 LTS minimal installból telepített gép, amin jelenleg sincsen GUI.
Szeretném mountolni a gépben található Sata-s DVD-RW meghajtót, hogy tudjon olvasni iso9660 és UDF formátumú lemezeket is. Az a problémám, hogy vagy egyik vagy másik formátumra tudom csak megtenni.
Mivel ez egy otthoni médialejátszó PC és DVD-ről játszanék le Xvid és HD filmeket, így elég vegyesen lenne használva a kétféle lemezformátum. A HD filmek gondolom a fájlméret miatt UDF formátumra vannak megírva, míg az SD filmek iso9660-ra. Alapvetően nincs konzol felület sem, mert csak egy XBMC-t lát a felhasználó, így kézzel mountolgatni problémás.

Eddig ez volt:
mount /dev/sr0 /media/cdrom

Milyen megoldás lehetséges, hogy egy lemez behelyezésekor automount történjen a megfelelő formátumra?

(#22996) F34R válasza #68216320 (#22995) üzenetére


F34R
nagyúr

ha xbmc-hez kell akkor van egy how-to ja : [link]

ez nem mukodik akkor pedig udiskie vagy devmon.

(#22997) #68216320 válasza F34R (#22996) üzenetére


#68216320
törölt tag

How to alapján elsőre úgy tűnik csak az eject funkciót lehet XBMC-hez engedélyezni.
Udiskie tutorialt nem találok, h miként használjam.
Nagyon régóta probléma, h ezt nem tudom megoldani. Valahogy kifog rajtam.

(#22998) ViZion


ViZion
félisten

Kernel panic mentes Boldog Új Évet Kívánok! :D :R

Hold on, trying to give a fuck... Nope, not Happening • Powered by Fedora Linux • "Az élet olyan sz@r, szerencsére a felén már túl vagyok" Al Bundy

(#22999) joecontra válasza ViZion (#22998) üzenetére


joecontra
addikt

Viszont! :))

Üdv,
J

[ Szerkesztve ]

(#23000) mqm


mqm
senior tag

Sziasztok!
Nem rég telepítettem egy Acer Aspire 5315 laptopra egy Linux Mint 16-ot. Lenne vele egy kis problémám, és remélem ti tudtok segíteni rajta.
A videók lejátszásánál eléggé akad a kép. A rendeszer aránylag gyors és nem éreztem kevésnek a gépet hozzá. A laptophoz kapott driver cd-ről nem tudom telepíteni a VGA driverét. Nem tudom ez lehet-e a gond, vagy valami más, de ha tudtok driver-t linux alá az adott laptophoz kipróbálnám. Persze ha van más ötlet az is szívesen fogadom.
Segítségeteket előre is köszönöm.
Üdv,
P.

Eladó Seestern 600t karóra: https://hardverapro.hu/apro/seestern_sub600t_doxa_homage/hsz_1-200.html

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.