- Luck Dragon: Asszociációs játék. :)
- f(x)=exp(x): A laposföld elmebaj: Vissza a jövőbe!
- sziku69: Fűzzük össze a szavakat :)
- sziku69: Szólánc.
- ubyegon2: Airfryer XL XXL forrólevegős sütő gyakorlati tanácsok, ötletek, receptek
- Argos: Szeretem az ecetfát
- No Voice in the Galaxy
- Parci: Milyen mosógépet vegyek?
- D1Rect: Nagy "hülyétkapokazapróktól" topik
- bambano: Bambanő háza tája
-
LOGOUT
Tőzsde és gazdaság:
Hasznos információk az összefoglalóban!
Új hozzászólás Aktív témák
-
student
őstag
válasz
Ixion77 #8095 üzenetére
[link]
The stock market is in a bubble, but that doesn't mean investors should sell their stocks right now
The S&P 500 still has 30% upside between now and the end of 2025, according to Capital Economics.
"Our end-2025 forecast of 6,500 for the index is premised on its valuation reaching a similar level to its peak during the dot com mania," Capital Economics said.The S&P 500's forward price-to-earnings ratio stands at about 20x right now, which is below the 25x peak it reached during the dot-com bubble. That suggests there's still plenty of upside to be had as long as the narrative around artificial intelligence continues to build.
-
ngaba
aktív tag
válasz
DopeBob #8092 üzenetére
Én is így vagyok... De valahogy még DTLA-ra is úgy nézek, hogy amilyen pocsék állapotban van az amerikai költségvetés, még az is simán mehet lejjebb, sőt...
De amit mi itt leírunk, azt mindenki más is látja. És mégis csak veszik-veszik.
Szerintem tényleg az AI miatt van ekkora optimizmus: Új "ipari forradalom", dőlni fog az USA techcégekbe a pénz, a magas USA kamatok sem számítanak (EU-ban meg relatíve alacsonyak még mindig), és ha jól megy a gazdaság, akkor a költségvetést is csak akarat kérdése gatyába rázni stb.
-
Ixion77
Topikgazda
válasz
student #8093 üzenetére
Kb. egy éve folyamatosan... Még vajon meddig? SPY 6K+?
Egy nagyon elnyújtott gazdasági ciklus végefelé vagyunk régóta. Nem tudni hogy meddig tudják még megerőszakolni a piacot, pumpálni a GDP-t az államadósságok rovására.
Eddig az volt a recept, hogy mindig egyel magasabb szintre tolták tovább a problémákat. Legutóbb 2008-ban, amikor a nagyvállalatok adósságaiból lett állami adósság. Visszafelé tolni nem lehet, tovább meg nincs hová, így nagy kérdés hogy mi lesz az államadósságok sorsa ("sovereign debt collapse"). Ha végül ki kell fizettetni az adófizetőkkel, az garantáltan történelmet fog írni, valószínűleg piros betűkkel.
De hogy ez idén lesz van 10+ év múlva -
j0k3r!
őstag
Na a Reddit is jön tőzsdére: [link]
-
DopeBob
addikt
Nálam most valahogy eljött az a pont, amikor minden porcikám tiltakozik egy újabb adat ETF vásárlástól. Kb két éve tolom be folyamatosan a pénzt 2-3 havonta, néha ránézek, konstatálom, hogy megint mennyivel többet ér mint korábban. Valahogy rendellenesnek érzem főleg az idei növekedést, ott áll a pénz a számlán és nem merek vásárolni
Pedig tudom, hogy kéne, meg nem érdekes se a pillanatnyi árfolyam, se a hullámvölgy se semmi, meg nem is kell előreláthatólag 20 évig és mégis.
-
j0k3r!
őstag
válasz
Ixion77 #8084 üzenetére
Nekem az jut eszembe, hogy itt "szimpátia emelkedés" van. Mivel az amerikai gazdaság elég jól teljesített az elmúlt 2 negyedévben és mivel a tőkepiac középpontjának számító amerikai részvénypiac is emelkedik, ezért emelkedett például a DAX is ezzel párhuzamosan. Kicsit ahhoz hasonló, mint amikor kijön egy légitársaság negyedéves jelentése, amiből kiindulva másnap vagy együtt emelkednek, vagy együtt esnek gyakran a légitársaság részvények (azok is, akik még nem jelentettek). Persze ez csak tipp, nem tudom bizonyítani.
-
tomazin
veterán
multkori blackrock hogyan viselkedik fo/nagy reszvenyeskent temara felfuzve.
bocsanat a "hiteles" forrasert, de nem volt kedvem megkeresni az eredetit. -
Ixion77
Topikgazda
válasz
PredatorZoli #8078 üzenetére
"Aki kivár, az hogy látja, továbbra is reális forgatókönyv egy komolyabb visszaesés a következő hónapokban?"
Teljesen szétvált a tőzsdei árazás a mögöttes gazdasági folyamatoktól. Ha hisszük, hogy a tőzsdei árfolyamoknak van bármi köze a gazdasághoz, akkor előbb-utóbb korrigálni kell.
Az nem normális hogy META belejent 40B részvényvisszavásárlási programot 2 évre elosztva, válaszul egy nap alatt emelkedik 200B-t az értéke.
-
Ixion77
Topikgazda
válasz
pictigjis #8079 üzenetére
"nem hiszem el, hogy szerinted amúgy nem teljesen beteg, ami történik."
Új tétel: recesszióban a tőzsde kilő, és ATH sorozatokat csinál.
Most bizonyítja Japán, Kanada és Németország egyaránt.
Éjjel jót jelent az NVDA, nappal DAX új csúcs. Teljesen abszurd. De sok más furcsa árazás is van. A DAX-on túli kedvencem a META. Bizonyára hihetetlen nagyot fog nőni a hirdetési bevétel attól, hogy a látogatók AI-val editálhatják majd a képeiket. De az AMZN is szépen megy csúcsokra miközben Bezos napi két milliárd dollárnyit ad belőle el. Bizonyára nem ismeri a cégét.
A különös az, hogy úgy tűnik mintha képtelen lenne a tőzsde esni. Valami láthatatlan erő folyamatosan fújja felfelé. Bármikor próbálna esni, rövid időn belül már indul is ismét az emelés. Ultrabulloknak áll a világ. Amiben az a különös, hogy a lakosság 90%-a az. Másfél éve minden részvénytulajdonos és PUT eladó feltűnően jól jár.
Most is úgy dönt QQQ és SPY ismét új csúcsokat, hogy közben US02Y már 4.7% fölé mászott. Most valamiért az se számít. Semmi sem tudja megállítani ezt a bikát.
-
julius666
addikt
válasz
PredatorZoli #8078 üzenetére
de egyre inkább úgy tűnik hogy nem volt jó az az irány
Ez nem egyre inkább tűnik úgy, hanem tök nyilvánvaló. A tőzsde elég egzakt műfaj az eredmények tekintetében, szerintem ezen nincs is sok értelme lamentálni.
Aki kivár, az hogy látja, továbbra is reális forgatókönyv egy komolyabb visszaesés a következő hónapokban?
Ha idént értesz "következő hónapok" alatt akkor simán. Attól még, hogy emelkedés volt, semmi garancia arra, hogy ez ne változhatna akár pár hónap leforgása alatt szignifikánsan (mint ahogy ez történt is az elmúlt években). Az én stratégiám a hozamgörbe inverzióra alapul, ezen a téren nem történt érdemi változás.
Az időzítés természetesen egyértelműen rossz volt.Mondjuk az azért kérdés, mit tekintünk benchmarknak, nekem 2022 elején lett volna nagyobb lump sum betolható tőkém. AI cuccok/big tech azóta nagyot ment, többi szegmense a piacnak viszont kb. lecsó. Az általad kedvelt value cuccok jó, ha 10%-ot mentek azóta USD-ben, annyit azért az én portfólióm is hozott.
-
attiati
veterán
válasz
PredatorZoli #8078 üzenetére
Reális?
Kilövésben és beszakadásban olyat nem lehet keresni.
És még időzíteni is, hogy következő hónapokbanFordítva:
Ha ilyen lendülettel mennek felfelé az indexek rövidtávon és ilyen mértékben szűkül a vezetők száma, akkor mondjuk egy 5600-as SPX-nél elgondolkodsz a pozi balance-on?A kérdésedre:
No idea.
Az elmúlt 2-3 évben zajló sztoriból nem várok beszakadást (infláció, orosz háború)
Ha esés jön, az új sztori lesz (AI túlszaladás, tajvani háború, más jellegű infláció) -
Sisco2
tag
jól nézett ki az a korrekcio amit postoltam, és ha még nem is hozták volna a várakozásokat akkora zakót nem láttam risk oldalon így már..
kicsit lövöldöztem, de csak sörétessel szélesebben az egész szektort
csak semmi stock picking, stock picking az nuku (torrente után szabadon)
-
attiati
veterán
válasz
Oppenheimer #8065 üzenetére
Ez valójában nem egyéni szinten történik és nem ott probléma.
Vállalati szinten ugyanolyan tőke és tudáskoncentráció zajlik, mert ez lett a nemzetek közötti versengés eszköze. Egy Nvidia, Tesla, Amazon tudja megteremteni az adott ország versenyelőnyét.
Ennek következménye, hogy az említett vállalatok tulajdonosai, vezetői gazdagok.
Ha csak adózási kérdés lenne, akkor rég megoldotta volna az USA. -
pictigjis
őstag
válasz
PredatorZoli #8078 üzenetére
minden megtörténhet és annak az ellenkezője is. ugyanitt: nem hiszem el, hogy szerinted amúgy nem teljesen beteg, ami történik. (disclaimer: én ugyanúgy csinálok mindent, mint eddig)
-
PredatorZoli
senior tag
Úgy néz ki a tőzsdei vonat nem lassít és ki tudja hol áll meg. Sokat beszélgetünk hogy érdemes-e várni a remek beszállólehetőségre, de egyre inkább úgy tűnik hogy nem volt jó az az irány. Aki kivár, az hogy látja, továbbra is reális forgatókönyv egy komolyabb visszaesés a következő hónapokban?
-
Melyik skandináv országra gondolsz? A svédekre?
Nem vagyok egyébként nemzetközi adószakértő, így nem tudok vitatkozni ezzel az állítással. Én inkább a(z őshonos) kultúrából, gondolkodásmódból, hozzáállásból eredeztetném azt, ami miatt ott jó. Attól, hogy egy korrupt, alsó szinten is ügyeskedő társadalomra ráerőltetsz kívülről egy ilyen szabályozást, nem biztos, hogy jobb lesz. Sőt, lehet még rosszabb is.
#8074 Oppenheimer
Na, várjuk a beszámolót a Lambo konfigurálásról és rendelésről -
válasz
Oppenheimer #8074 üzenetére
Ilyenkor azért jusson eszedbe, hogy aki 60k-n szállt be, az még mindig vastag bukóban ül.
-
válasz
Oppenheimer #8068 üzenetére
Tudom, hogy te hiszel ebben a BTC megváltja a világot dologban, de nem fogja.
-
válasz
Oppenheimer #8069 üzenetére
Nehéz az élet, ha az ember meg akarja váltani a világot
-
Oppenheimer
nagyúr
De a politikai akarat bármikor megváltozhat. Ugyan ezt írtatok Argentína kapcsán is: hiába vezetnék be a dollárt, ha 4 év múlva kivezetnék. Ezért kell olyan szabályrendszer, amit nem lehet ilyen könnyen megváltoztatni, de akkor a pénz kormányoktól független kell legyen.
-
válasz
Oppenheimer #8065 üzenetére
Akkor bele lehetne programozni a jatekszabolykba, hogyha Musk meg Bezos szintu vagyonod van, akkor egyszeruen atcsoportosit belole a koltsegvetesnek egy olyan zsebebe, amibol meg a szegenyek lakhatasat vagy kepzeset tamogatjak.
Mások is az Internacionálé dallamát hallották, mikor olvasták ezt a bekezdést? -
válasz
Oppenheimer #8065 üzenetére
Ehhez amúgy nem kell semmiféle digitális jbp, politikai akarat kéne. Az eszközök most is rendelkezésre állnak, mint ahogy 50 éve is megvoltak. Lehetne tiltani az offshore-ozást, a panamázást, meg lehetne sarcolni globálisan a nagy vagyonokat. Tényleg semmi fizikai akadálya nincs. Csak politikai.
-
Oppenheimer
nagyúr
"Az egészen biztos, hogy most nem a globális jólét pareto optimumában vagyunk (nem a kommunizmusra gondolok)."
Ilyet szerintem max akkor tudunk megkozeliteni ha egy algoritmus szabalyozza a vagyoni eloszlast, amihez minimum programozhato digitalis jegybankpenz kene, de leginkabb egy orszagoktol fuggetlen, modosithatatlan es feltorthetetlen elosztott blokklancon. Ezaltal politikusok se tudnak kenyuk-kedvuk szerint atirni a jatekszabalyokat lobbi hatasara.
Akkor bele lehetne programozni a jatekszabolykba, hogyha Musk meg Bezos szintu vagyonod van, akkor egyszeruen atcsoportosit belole a koltsegvetesnek egy olyan zsebebe, amibol meg a szegenyek lakhatasat vagy kepzeset tamogatjak.
De ez eleg utopikus es eleg messze van. Legalabb a technologia mar adott hozza a Bitcoin ota.
-
válasz
Oppenheimer #8063 üzenetére
Csak és kizárólag a globális vagyonadó a megoldás. A mértéke egész jól belőhető. Persze a valóságban mindig, mindenhol a középosztály van szétszívatva, mert a gazdagoknak hatalmas a lobbierejük. Az nyilván obszcén, amekkora vagyonon például Musk, Bezos ül, de a multik adóelkerülése is. Az egészen biztos, hogy most nem a globális jólét pareto optimumában vagyunk (nem a kommunizmusra gondolok).
-
Oppenheimer
nagyúr
Igy van, es nem is trivialis, mert ahol kivetnenek vagyonadot a top 1%-ra, 1 ezrelekre, onnan bizony elkezdenenek elvandorolni, legalabbis adorezidencia ertelemben, az meg netto veszteseg az orszagnak.
Globalis vagyonado ezellen segithetne, de akkor hol huzzak meg hatart?
Itthon mi lenne az a vagyoni szint amitol adozni kene? Ha van egy 100 millas erteku lakasod, az mar indok az adoztatasra? Boven a top 1%-ban van vele az ember. -
válasz
Oppenheimer #8057 üzenetére
Ezzel egyetértek. Ez nem monetáris, hanem fiskális kérdés, és az adópolitikán keresztül kezelhető. Természetesen erre nincs semmiféle politikai akarat.
-
User_2
tag
válasz
Oppenheimer #8054 üzenetére
elnézést, hogy belevau
ez nem igaz:
Rosszabbul el mint 4 eve? Nem.
általánosan rosszabbul él, mint 4 éve mindenki, aki nem annyira "gazdag", hogy kp-re vegyen lakást vagy könnyedén kicsengesse a bérleti díj emelkedést.ez igaz az USA-ra, Európára és gyakrolatilag minden olyan városra, falura, ahol magasabbak lettek az ingatlanárak.
lehet, hogy nem éhezik, de nincs hol laknia vagy visszaköltözik a szüleihez annak ellenére, hogy van munkája.
ez elég komoly feszültséget hoz.
ami nem úgy jelentkezik, mint az éhség, hogy van még kb 20-30 napod és kampec.
lassan de biztosan társadalmi és szociális feszültség gerjed, ami politikai és így gazdasági változást is okoz. -
Uyuarasy
tag
válasz
Oppenheimer #8057 üzenetére
Mondjuk a kapitalizmus/kommunizmus tengelyen vannak meg atmenetek. Ahogy a kommunizmus nem letezett a gyakorlatban, ugy a kapitalizmus sem arrol szol hogy vannak akik "jobbak" a versenytarsaiknal meg a maradek par szaz millio nelkulozo aki nem "teremt erteket"...
Nem igazan egeszseges amikor valami kontrollalatlanul novekszik.
-
Ixion77
Topikgazda
válasz
Oppenheimer #8057 üzenetére
"a FED-et hibaztatja az egyenlotlenseg novekedese miatt."
Nem is értem hogy szerinte mit tehetett volna a FED ez ellen. Még durvábban emeli a kamatokat?
Azt tudjuk, hogy még az USA-ban is a gazdagoknak van a legtöbb részvényük. A részvényárak emelkedése ellen pedig a FED legfeljebb annyit tudott volna tenni hogy bedönti a gazdaságot. Azt is a legszegényebbek szívnak meg a legjobban.
Amennyire én látom, a FED-nek ehhez semmi köze nincs. A kormánynak van, de a kormánytagok a gazdagok körül kerülnek ki, és minden szentnek maga felé hajlik a keze. -
Oppenheimer
nagyúr
válasz
Ringman #8056 üzenetére
Onnan indult az egesz, hogy a populista tweet a FED-et hibaztatja az egyenlotlenseg novekedese miatt.
Ez nem a FED hibaja, ez a kapitalizmus mukodesebol ered. Ha a tweetelonek ezzel baja van, akkor o kommunizmust akar, ahol mindenki egyenloen szegeny.
Ezen fellul tovabbi allitaskent elhangzott, hogy attol, hogy az egyenlotlenseg no, meg nem elnek rosszabbul a szegenyebbek, csak a gazdagok gyorsabban gazdagodnak.
-
válasz
Oppenheimer #8054 üzenetére
Pont a lényegről feledkeztél meg, de megismétlem:
Azt is tudjuk, hogy a 80-as évekhez képest töredékére esett a Nyugati társadalmakban azok száma, akiknek esélye van saját ingatlan birtoklására.
Ezt tudjuk, statisztikák igazolják, folyamatosan cikkeznek róla.Az inflában a lakásbérlés van benne (valamekkora súllyal), a beker ár növekedés nincs (ebből a szempontból amúgy USA és EU gyakorlat eltér).
És stagnáló reálbérek hosszú távon --> életszínvonal növekedés, egyszerűen azért mert a technológia fejlődése miatt egyre könnyebb az élet.
Ez most tényleg ilyen filozófiai kérdés is, hogy mit tekintünk életszínvonal növekedésnek. Azt hiszem, hogy Nyugaton már nem arról szól ez, hogy például nincs éhezés. -
Oppenheimer
nagyúr
Housing represents about one-third of the value of the market basket of goods and services that the Bureau of Labor Statistics (BLS) uses to track inflation in the Consumer Price Index (CPI).
Szóval de, a lakhatás benne van az inflációban.
És stagnáló reálbérek hosszú távon --> életszínvonal növekedés, egyszerűen azért mert a technológia fejlődése miatt egyre könnyebb az élet.
> "Az extrém társadalmi egyenlőtlenségek/nyomor előbb-utóbb forradalmakhoz vezetnek, így volt ez mindig is a történelemben."
Ez BS. Attol hogy a gazdagabb meg gazdagabb lesz, a tarsadalom alsobb retegeinek nem lett rosszabb. Nem novekszik a nyomor!
Osszevetve kisebb reszhez jut a tortabol? Igen.
Rosszabbul el mint 4 eve? Nem.
Hozzajarultak amugy a gazdasagi novekedeshez? Nem.Ha majd megunja a tobbseg, hogy csak a gazdagok vagyona novekszik ilyen sebesseggel, akkor beszavaznak a feher hazba egy baloldalibb elnokot. Egyelore nem tartunk itt.
-
válasz
Oppenheimer #8051 üzenetére
A reálbér növekedése nem egyenlő azzal, hogy nő az életszínvonalad. Mármint egyik emelkedéséből nem következik a másik. Tudjuk, hogy az inflációs rátába nem kerülnek bele olyan kardinális tételek, mint például az ingatlan (leginkább definíciós okokból).
Azt is tudjuk, hogy a 80-as évekhez képest töredékére esett a Nyugati társadalmakban azok száma, akiknek esélye van saját ingatlan birtoklására.
A vagyon koncentrálódása nem jó, tudjuk, hogy miért. Az extrém társadalmi egyenlőtlenségek/nyomor előbb-utóbb forradalmakhoz vezetnek, így volt ez mindig is a történelemben.
-
Ringman
félisten
válasz
Oppenheimer #8051 üzenetére
a 3 ábrából az average az irreleváns a "mindenki/minden társadalmi réteg" szempontjából (2.)
az első ábra meglehetősen furcsa számomra az usában az egyre növekvő bérleti díjak, childcare cost, felsőoktatási- és eü-kiadások mellett, ezeket hogy indexálják amúgy?
de az is látszik, hogy az alsó vonalakon kb 10-15-20 éves intervallumokban stagnál az érték, aztán megugrik.a 3. alapján meg a mediánig mindenki stagnál, azaz milyen életkörülmény is javul az emberek (a mindenkibe nem csak a munkavállalók tartoznak bele, sőt akkor household income-ra is lehetne ezeket vetíteni)?
most tekintsünk el attól is, hogy az életkörülmény javulása nem írható le havi bevétellel, nem ekvivalens a két fogalom. (hiába tőzsdés topikban vagyunk)
-
Ringman
félisten
válasz
Oppenheimer #8049 üzenetére
azt hiszem a "mindenki" szó alapvető értelmezésével is problémák vannak
-
Oppenheimer
nagyúr
válasz
Ringman #8048 üzenetére
- Ez alapjan is jobban el minden tarsadalmi reteg. Meg ha nem is nott a realberuk erdemben, a technologia fejlodese miatt jobb nekik.
Tovabba nem varhatjuk el hogy a kepzetlenek bere lepest tartson a magas hozzaadott erteket teremtokevel. A productivity growth nem azert volt az USA-ban, mert a narancsszedok gyorsabban szedik a narancsot. -
Ringman
félisten
válasz
Oppenheimer #8047 üzenetére
Amugy mindenkinek javultak az eletkorulmenyei
ez egyszerűen ebben a formában nem igaz.
-
Ixion77
Topikgazda
válasz
attiati #8041 üzenetére
"Jó lenne megfejteni, hogy miért maradt el az USA-ban a landing."
Mert olyan rengeteg helikopterpénz lett kiszórva, amennyi nem tudott ilyen gyorsan elfogyni:
Tovább fűti ezt az elmúlt másfél év óriási tőzsdei emelkedése. (Az USA középosztály megtakarításának java része a tőzsdén van.)Az USA költségvetés pedig iszonyatos hiánnyal, fenntarthatatlan pályán mozog:
Az USA-ban jelenleg $2.5 új államadósság jut minden $1 GDP növekedésre.A gazdasági ciklusoknak fontos szerepük van, és nem lehet tőlük erővel megszabadulni. Tehát a landing nem marad el, csak késik. Lehet egyre magasabb gátat építeni, de idővel át fog jutni rajta a víz és a gátszakadás sokkal durvább következményekkel fog járni mintha hagyták volna eleve folyni a folyót.
Mexikó és a bevándorlás társadalmilag óriási feszültségeket okoz (pl. Texas és támogatói vs. Federal összecsapást kerítésépítés ügyben), de gazdaságilag jól jön az USA-nak. Európa sokkal nehezebben tud önellátóvá válni. A mi környékünkön csak Törökország van aránylag alacsony bérű, nagy lélekszámú országként.
-
User_2
tag
ha AI-t szeretne alkalmazni egy vállalkozás egy olyan területen, amelyre jelenleg még nincs betanított modul, mert nincs elegendő adat,
egy jó megoldás lehet, ha egy vagy több valósághoz közeli szimulált környezetet hozunk létre, amely legyártja a betanításhoz szükséges adatokat és egyben a betanított modult is létrehozza.
ehhez több chip-re van szükség, mint valóságban gyüjtött adatok alapján betanításhoz és szimplán AI futtatáshoz.és egyben nagyságrendekkel gyorsabb AI implentációt hoz magával, mint eddig gondoltam.
nem tudom volt-e erről szó az egyik earnings call-on vagy sem, de indokolhatja a chip gyártókkal szemben várakozásokat.
-
attiati
veterán
[Hogy lesz ebből földet érés az Egyesült Államokban?]
Jó lenne megfejteni, hogy miért maradt el az USA-ban a landing.
A kamatemelés késleltetett hatásán és az AI hatékonyságnövelésén (?) túl melyek a támogató tényezők?Volt róla szó, hogy erőteljes a Mexikó Kína csere a kereskedelemben:
Ha áttelepültek a gyárak Mexikóba, azzal is jól járt az USA.
(szállítási költségben, geopolitikailag és bérköltségben).
Nehéz friss adatot találni azonos charton:
[ez 2022 végi]Mostanra Mexikóban 4,2 USD lehet.
Kínában 8+ USD lehet
Persze nagyon nem mindegy, hogy milyen skillű termelés zajlik és mennyi a hozzáadott értéke. Mert Kínában eszerint nem ok nélkül robbantak a bérek:Nagyon sok a bevándorló, akik alacsonyan tartják a kétkezi munkásbéreket az USA-ban.
Migráció a déli határon -
julius666
addikt
20Y kibocsátás kifejezetten gyengére sikerült: [link]
Ugrottak is a hozamok. -
Sisco2
tag
Jááájj mi lesz még itt ma..
-
Ixion77
Topikgazda
válasz
julius666 #8035 üzenetére
"Van ilyenre is példa."
Olyannyira, hogy nem csak a lítium ára omlott össze a vártnál alacsonyabb EV kereslet miatt, de a magasabb kitermelési költségű bányák már állnak le, egyes tulajdonosok meg mennek csődbe.
Szerintem az az érdekes kérdés, hogy vajon mely cégek fizettek masszívan túl bányákért amikor pár éve az EV láz volt. Azt hallottam, hogy pl. a Tesla vett bányákat, meg hogy Kína is felvásárolt minden bányát amit csak tudott. De ez csak madárcsicsergés, nem követem szorosan a témát.
-
julius666
addikt
Volt már talán a téma, de Vakmajom poszt miatt megint aktuális: [link]
Ez a lufi nem kicsit durrant. Van ilyenre is példa.
-
julius666
addikt
válasz
Ixion77 #8032 üzenetére
+1. Még egy érv: szokásos hibába esik, a 70-es évekből indítja a FED rate chartját, ezért domináns rajta a Volcker-korszak. Holott az inkább volt rendkívüli, mint normális. Historikusan 5% feletti FED rate igenis magasnak számít, max nem extrém magasnak. De nagyon helyesen írtad, az eladósodottság mértéke nagyon nem mindegy.
míg végül a magyar várható ingatlan jelzáloghiteleknél köt ki. Ez így katyvasz.
Az egyik fő kiindulási pontja (amit mindig kérdezgetni szoktak tőle) az az, hogy mikor lehet majd megint 3% kamat mellett ingatlanhitelt felvenni. Kicsit összecsúsztak a témák, de azért legyünk őszinték, van is összefüggés közöttük. (Szerintem amúgy magyar viszonylatban megállja a helyét az érvelése.)
Egyébként örülök, hogy megírta a cikket és lebeszélni kívánja az olvasóit a hosszú kötvényezésről. Magyarok közül talán a legjobb kontraindikátor szerző. Gyakorlatilag az összes befektetési tipp amit leírt a blogjára pont fordítva sült el.
-
Ixion77
Topikgazda
válasz
jagermester #8031 üzenetére
Hú, ezt a szösszenetet nagyon sok téren lehetne vitatni. Csak kapásból:
- Teljesen kifelejti azt a nagyon fontos körülményt, hogy az US adósság jelenlegi mértéke távolról sem összevethető a 30 évvel korábbival.
- Téved abban is, hogy bárki újra 0% kamatot vár. A várakozás 3% feletti.
- A munkaerőhiány számolgatásakor teljesen eltekint a változó demográfiai helyzettől.
- Dezinfláció nem csak recessziókor tud bekövetkezni, lásd Japán.
- A bérek növekedése nem okoz szükségszerűen inflációt. A Phillips curve-t egyre kevesebb közgazdász tekinti alapvetésnek.
- Menet közben átsiklik az US kamatokról a világszintű növekedésre, míg végül a magyar jelzáloghiteleknél köt ki. Ez így katyvasz. Forintban a 6%-os hitel nagyon jó, dollárban nem.Amennyire emlékszem, Kiszámoló ennél profibb szokott lenni. Vagy én olvastam túl régen (mikor még kevésbé értettem ezeket a dolgokat), vagy ő tud ezekről a témákról túl keveset, vagy ez valami marketing akar lenni.
-
Ixion77
Topikgazda
A hosszú kamatok szintjét leginkább a növekedési és inflációs várakozások határozzák meg.
A kereslet-kínálat, alapkamat és egyéb tényezők ezen a piacon sokkal kisebb jelentőségűek. Közgazdászfüggő, hogy ki szerint mennyire kicsi. Az én véleményem szerint az első mondatban említetteken kívül szinte minden más jelentősége elhanyagolható.
-
-
Ixion77
Topikgazda
"A shelter komponens sokat tortízott a legutolsó inflációs adaton, ráadásul ott nagyon régi adatokból indulnak ki"
Zsigeri alapon egyetértek veled, bár más logikával jutok hasonló következtetésre. Én arra számítok, hogy nagyon sok ország fogja a következő években megtapasztalni a japán út nehézségeit. Annak pedig a fő jellemzője az infláció hiánya, ami fogyasztáshiányból ered. Fogyasztásnövekedés nélküli pedig nem lesz gazdasági növekedés. Se növekedés se infláció => alacsony kamatok. Annak ellenére is, hogy a deglobalizáció közben erősen inflációnövelő hatású lesz.
-
Ringman
félisten
Veszélyes terep az, ha elkezded korlátozni a magántulajdonnal való rendelkezés jogát.
ez eddig is így volt, lásd rendezési tervek - övezeti besorolások, vagy a társasházak korlátozó intézkedései (pl. nem lehet 2. emeleti lakásban péküzemet csinálni, aztán azt sem korlátozásként élik meg az emberek), szóval ez a korlátozás nem példa nélküli most sem. ill. ahogy írod, a hely véges, na pont nem marad helye az airbnb-nek. (vagy lehet jogászkodni is és de facto nem éri majd meg, de nem lesz betiltva)
a legtöbb esetben a(z alulfinanszírozott és munkaerővel küszködő) hatóság csúszik, rendszeres az, hogy mondvacsinált hiánypótlásokkal húzzák az időt. bp-en bőven lenne hely városhatáron belül is a rozsdaövezetekben, csak oda átfogó koncepció kellene, egyszerűbb erőből tönkrebaszni sok mindent (pl. közvágóhíd környéke) meg túlépíteni (ami valóban probléma)
Ha meg intenzívebben építed be, az rontja az élhetőséget.
a beépítés módonján elég sok múlik (50-60 éves lakótelepek élhetőbbek, mint pl a 11 v 9ker egyes részei), de Mo-n persze az ingatlan"fejlesztő" diktál, olyan is az output. -
válasz
Ringman #8018 üzenetére
A dolog nyilván nem olyan egyszerű, mint ahogy gondolod.
engedélyezési eljárásokat fel kell gyorsítani (nagy beruházás engedélyezése akár évekig eltarthat)
Ennek simán lehetnek objektív okai, például régészeti feltárás, infra fejlesztés, veszélymentesítés, stb. De valójában a városokban a legnagyobb korlát a szabad hely (telek) hiánya. Ha meg intenzívebben építed be, az rontja az élhetőséget.
új területek kiparcellázása szintén nimby sok esetben, az is érdekeket sért
Új területet a város szélén tudsz parcellázni, ez ellen már aktívan küzdenek Budapesten is. Nem cél az, hogy a város végtelenségig terjeszkedjen, mert oda infrát kell vinni. Ennek a költségét nehéz áthárítani a vásárlókra = veri fel az árakat.Az AirBNB tiltása is hasonló buli. Veszélyes terep az, ha elkezded korlátozni a magántulajdonnal való rendelkezés jogát. Látszik, hogy ez külföldön sem jött be.
-
én is vettem belőle, pont ezen megfontolások alapján
najó nem, csak mert kellett valahova rakni a pénzt és egész jónak tűnt a beszálló. de valószínűleg ezt nem akarom nagyon sokat tartani, ha sikerülne esetleg 20-30%-kot nyerni a papíron, akkor talán el is adnám rögtön.
-
j0k3r!
őstag
válasz
Ixion77 #8008 üzenetére
Nálam 4.3-4.5% között továbbra is BUY. A shelter komponens sokat tortízott a legutolsó inflációs adaton, ráadásul ott nagyon régi adatokból indulnak ki (meg felmérésekből) és az árdinamika is más (általában évente 1x van bérleti díj emelés), mint mondjuk azoknál a termékeknél/szolgáltatásoknál, ahogy ténylegesen hetente/havonta lehetséges az árváltozás.
-
j0k3r!
őstag
válasz
Ixion77 #8017 üzenetére
2008 akkora pofon volt a világnak, hogy azóta mindenki megremeg az r-betűs szó hallatán. Nem véletlenül nem engedik/halogatják a gazdasági ciklus lefele menő ágát érvényre jutni egy ideje. Pedig az is ugyanúgy a ciklus része, a hosszútávú prosperitás egyik összetevője, hogy néha kiürítjük a szemetet. Aztán a végén nehogy nagyobb pofon jöjjön egyszer, mint ami eredetileg jött volna, mielőtt elkezdtük elodázni a problémát. Nem minden r-betűs szó egyenlő egy földrengésszerű pénzügyi válsággal, viszont kellő "igyekezettel" akár még az is lehet belőle...
-
Ringman
félisten
válasz
Ixion77 #8017 üzenetére
+ #8009 julius666
ez is benne van, én sem álltam neki az eurostat adatokat végignézni [link]amúgy a krízis valós, lenne is megoldás, csak lobbiérdeket sértene és nem 1 választási ciklus alatt oldódna meg. (pl. airbnb lapát, engedélyezési eljárásokat fel kell gyorsítani (nagy beruházás engedélyezése akár évekig eltarthat), ingatlanlobbinak nem kéne lefeküdni, új területek kiparcellázása szintén nimby sok esetben, az is érdekeket sért)
-
Ixion77
Topikgazda
válasz
julius666 #8014 üzenetére
"Propaganda ez is, csak most a másik oldalé."
Ami egyébként halál idegesítő. Legalább a pénzügyi adatok publikálásakor törekedhetnének arra hogy a paraméterek definiálva legyenek annyira, hogy ne alma legyen összehasonlítva körtével.
Ehelyett általában vagy bújhatod a hivatalos jelentést, amely hosszú, részletes és rengeteg időd elmegy mire megtalálod benne a lényeget, vagy olvashatod az összefoglalót a pénzügyi portálokon, ahol meg szándékosan kihagynak nagyon fontos részleteket, hogy még véletlenül se kaphass tiszta képet.
Mindig utáltam a marketinget (szerintem az a hazudozás és megtévesztés tudománya), de hogy már a pénzügyi adatokból is az folyik az bosszantó.
Mint pl. a GDP számítás, ahol ha a negyedéves eredmények rendre +0.1 -0.3 +0.1 -0.5 +0.0, akkor minden rendben van, nincs recesszió, mert nem volt két egymást követő negatív negyedév. Nevetséges. -
válasz
Paxker315 #8013 üzenetére
Önmagában ez nem általánosítható, csak az én esetemben az élet különféle területein ez általánosságban jelen szokott lenni, hogy spekulálok, az intuícióm mond valamit, néha még különösebb hozzáértés nélkül is, és kivételesen nagy arányban be szokott jönni, munkahelyi döntésektől kezdve, szerelmi ügyek, lehetne sorolni.
Ami szintén érdekes, hogy a témák egy nagy részében nem hisznek nekem, megkapom azt, hogy mennyire el vagyok tévedve, utána megnézzük hogyan alakulnak a dolgok, és a számok mást mutatnak. Tehát lényegében hasonló, mint eddig itt.
Ez az egyik fő oka annak, hogy fenntartásokkal kezelek mindent, még ha ez egyeseket sajnos zavar is, ettől függetlenül hallgatok mindenkire, sőt, nagyon informatív minden beszélgetés, csak nem biztos, hogy 100%-ban megfogadok minden tanácsot. -
julius666
addikt
válasz
Ringman #8012 üzenetére
az albérleti díjak pedig 2015 óta átlagosan 63,6 százalékkal nőttek, ami az EU második legnagyobb növekedése volt ez idő alatt.
Az EU-s összehasonlítás megint tuti nincs közös devizára hozva. 2015-ben 310 volt az EURHUF, most 390, csak ez 25%-ot ad a növekedésbe. Tippre közös devizára hozva simán az EU átlagot hoznánk, vagy még azt se. Propaganda ez is, csak most a másik oldalé.
-
Paxker315
veterán
-
Ringman
félisten
Hatalmas bajokat okoznak az extrém drága albérletek, és a politikusok is tanácstalanok
Magyarország – ahol a probléma mintha nem is létezne
A Habitat for Humanity úgy számol, hogy Magyarországon 432 ezer ember él piaci alapon bérelt lakásban, 345 ezren pedig nem piaci alapon béreltben, az albérleti díjak pedig 2015 óta átlagosan 63,6 százalékkal nőttek, ami az EU második legnagyobb növekedése volt ez idő alatt.
Ehhez képest az állami támogatásokból a lakásbérlés gyakorlatilag teljesen kimarad. Két program van erre, az egyiknek az átlagos támogatási összege egy évre 11 336 forint volt, a másiknak a feltételei annyira szigorúak, hogy egy év alatt 47-en tudták igénybe venni.
A hivatalos statisztika szerint a magyarok 91 százaléka saját tulajdonú lakásban él – más kérdés, hogy ide számíthatják akár azokat is, akiket nem jelentettek ki a szüleiktől, miután elköltöztek albérletbe. Az átlagos magyar 27,1 éves korában jut el odáig, hogy elköltözik a szüleitől, ez az EU-s középmezőnyt jelenti az önállósodásban. -
julius666
addikt
válasz
Ixion77 #8008 üzenetére
Vajon a választás odaát költségvetési szempontból meddig tart? Nyilván nem koppra urnazárásig. Valószínűleg vastagon ott volt ez a hosszú oldal tavalyi elszállása mögött is.
Le kell győzni Trumpot, vagy legalább üres kasszát vegyen át ha újra ő jön. Szerintem erről szól ez az 1-2 év, a szokásosnál is hangsúlyosabban. Republikánus oldalon is lehetnek támogatói a "nemes ügynek", a költségvetési plafont is viszonylag olcsón megúszta tavaly a Biden adminisztráció.
-
Ixion77
Topikgazda
Arra hajlok hogy venni, de korántsem olyan egyértelmű a képlet mint tavaly októberben volt, amikor az US10Y 5% körül, az US20Y meg 5.2% körül tartott. Az elég biztosra volt vehető hogy előbb vagy utóbb lejjebb jön, mert olyan kamaton nem lehet hosszan finanszírozni az US államadósságot.
Most 4.3% körül van, ami ugyan kellemetlen, de azért jó ideig el lehet lébecolni vele, és most hogy láthatóan a sticky infláció nem igazán hajlandó lejjebb jönni, és a bérnövekedések üteme sem akar lassulni nem biztos hogy a közeljövőben csökkenni fog. -
válasz
PredatorZoli #8002 üzenetére
"Az a baj az alapokat sem érted de fel szeretnéd találni a kereket."
A futballt is feltalálta már pár éve -
ngaba
aktív tag
DTLA-ról mi az aktuális tipp? Venni PMÁP kamatból, vagy nem venni? (Kevésbé érzem túlértékeltnek, mint a részvényeket, de passz.)
-
j0k3r!
őstag
-
julius666
addikt
Pont attol bufe, hogy el lehet vegezni siman IQ-bol, kulonosebb tanulas nelkul is.
Ne nevettess már. Ha arra gondoltál, hogy van-e a BME infónál nehezebb mérnöki, vagy akár infós képzés idehaza, akkor valóban van. Ettől még simán séróból azért nem teljesíthető. Vannak tárgyak amik igen, de jó pár kötelező tárgy meg nagyon nem. IQ mellé bőven kell szorgalom (~tanulás) is illetve kell affinitás is (főleg matek meg programozás irányban, de ez már részben szakirányfüggő). Bármelyik hiányzik nagyon nehéz dolga lesz a tanulónak, kettő hiányzik ezek közül, akkor meg kb. esélytelen, hogy elvégezze.
Az adott diploma értéke kicsit túlbecsült idehaza, de azért nagyon nem büfészak.
-
PredatorZoli
senior tag
válasz
Citroware #8001 üzenetére
Teljesen el vagy tévedve. Nincs olyan lehetőség, amivel úgy tudod növelni a kockázatot hogy ugyanakkora legyen a 200-ra az esély mind a 0-ra. Ez az alapfeltevésed egy blődség. Ahogy a piachoz képest növeled a kockázatot (a te elképzelésed szerint a diverzifikáció csökkentésével), negatív kimenetel valószínűsége jóval magasabb lesz mint a pozitívé. Ez a hozameloszlás disztribúciójából adódik.
Az a baj az alapokat sem érted de fel szeretnéd találni a kereket. -
válasz
PredatorZoli #8000 üzenetére
Ha rövid idő alatt nem is, de azért az index is szokott hozni 7 év alatt 100%-ot saját magán (az örök 10%-os átlagnak ez a hozama), és akkor még az ember nem csinált semmit. Már amennyiben ugyanakkora mértékben tudna felfelé és lefelé is kilengeni, a 200-ra és a 0-ra ez alapján ugyanakkora esély kellene legyen. És akkor még nem bukott az ember semmit. De lehet hogy rosszul látom tapasztalat hiányában azzal, hogy azt feltételezem, hogy ugyanakkora esélye van ugyanakkora mértékben eltérni felfelé, mint lefelé.
(Ugyanígy ha 7 év alatt durván +100% szokott lenni a mindenkori piaci átlag, és ehhez képest én -20%-ot teljesítek legrosszabb esetben, akkor +/- 120% a tolerancia, akár +220%-ot is hozhatna ugyanazzal az erővel. Nagyon téves ez a gondolatmenet?)
Új hozzászólás Aktív témák
Hirdetés
- HP 200W (19.5V 10.3A) kis kék, kerek, 4.5x3.0mm töltők + tápkábel, 928429-002
- Azonnali készpénzes nVidia RTX 3000 sorozat videokártya felvásárlás személyesen / csomagküldéssel
- Hp USB-C/Thunderbolt 3 dokkolók: USB-C Universal, G2, G4, G5, Hp Elite/Zbook- Thunderbolt 4 G4
- BESZÁMÍTÁS! MSI Z790 i5 14600KF 64GB DDR5 512GB SSD RTX 3070 8GB Rampage SHIVA Enermax 750W
- IKEA (HAVREHOJ) tablet vagy laptop tartó
Állásajánlatok
Cég: CAMERA-PRO Hungary Kft
Város: Budapest
Cég: PC Trade Systems Kft.
Város: Szeged