Hirdetés

2024. május 2., csütörtök

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:08:33

LOGOUT.hu

Okos Otthon összefoglaló

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#5751) Degeczi válasza vampire17 (#5750) üzenetére


Degeczi
nagyúr

Igen, és még annak is vonzó, aki rendszeresen programoz, mert nem kell egyedi szintaktikát megtanulni hozzá, vagy akár csak az eszközök ill. tulajdonságok pontos nevét kikeresgélni, ami máshol elkerülhetetlen

Az egyszerűségéből fakadóan persze sokmindenre nem alkalmas, de opcionálisan ott kellene legyen minden otthonautomatizálási rendszerben, mert sokkal barátságosabb (főként áttekinthetőbb), mint pl. az ilyen célra mazochista yaml formátum

(#5752) freemanone válasza Degeczi (#5751) üzenetére


freemanone
őstag

Annyira azért nem mazo az...... :DDD (a syntax genyó csak nagyon) meg a HA-nak is van ilyen alap kattingatós felülete, sokmindent nem lehet ott sem és nem egy blocky, de a legödrülő menüs ID, action, condition alapú beállítás annyira nem rossz.

(#5753) Degeczi válasza freemanone (#5752) üzenetére


Degeczi
nagyúr

Egyszerű vezérlésre még elmegy, de pl. ha már elágazás van, hát komolyan önsanyargatás a yaml, és totális káosszá, áttekinthetetlenné válik gyorsan

Ha maradok Home Assistantnál, át is fogom írni a mostani yaml scriptjeimet Python alá, mert katasztrófa így

(#5754) KorLaci


KorLaci
tag

Üdv !
Kis segítséget kérnék.
Broadlink RM Pro-t használom redőny vezérléshez. ihc for EU programot használom. Két redőny motor van a nappaliban. ezeket vezérli a Broadlink. Sikerült feltanítani az elektronikát, csináltam ball redőny fel, ball redőny le, stb. vezérlést. Scene és jó lett, pl. összes redőny le. Az időzítéssel viszont nem boldogulok. Ha csak egy eseményt kell időzíteni, pl. ball redőny le, az működik időzítéssel, de a scene időzítést, pl. összes redőny le, nem tudom, hogy kell.
Segíthetne valaki, ha tud.
Köszönöm

(#5755) hoodoo86 válasza Degeczi (#5753) üzenetére


hoodoo86
tag

Ezt nem csak neked szánom válaszként, hanem mindenkinek, aki Home assistantozik. Elég gyorsan eljön az a pont, ahol átláhatatlanná válik a configuration.yaml egy kis strukturálás nélkül. Config splitting-gel nagyon szépen struktúráltan lehet tartani a yaml fájlokat.

Ahogy én csinálom:
- Minden komponens konfigja külön fájlban a things mappában
- Minden egyes automatizálás külön fájlban az automations mappában. A fájlnév már elmondja, hogy az adott yaml fájlban milyen automatizálás van
- UI minden tab-ja egy külön fájlban a groups mappában
- a tobbi fájl egyelőre a config-ban maradt.

Egyik fájl sem nagyobb 30-40 sor kódnál. Persze értem, hogy egy automatizálás is bonyolult tud lenni, és azon ez sem segít sokat, de a config splitting attól még elengedhetetlen elég korán.

config splitting

Mappa struktúra:
- config
-- automations
---- startup_send_notification.yaml
---- startup_set_theme.yaml
-- groups
---- 01_tab_home.yaml
---- 02_tab_....yaml
---- 03_tab_....yaml
-- things
---- camera.yaml
---- cover.yaml
---- .....yaml

Így néz ki a configuration.yaml:
homeassistant:
name: -
latitude: !secret latitude
longitude: !secret longitude
elevation: !secret elevation
unit_system: metric
time_zone: Europe/Budapest
customize: !include customize.yaml
customize_glob: !include customize_glob.yaml

http:
api_password: !secret http_password
frontend: !include frontend.yaml
config:
updater:
sun:

recorder: !include recorder.yaml
history: !include history.yaml
logbook:
logger:
default: error

notify: !include things/notify.yaml
device_tracker: !include things/device_tracker.yaml
sensor: !include things/sensor.yaml
weblink: !include things/weblink.yaml
homematic: !include things/homematic.yaml
camera: !include things/camera.yaml
cover: !include things/cover.yaml
homekit: !include things/homekit.yaml

group: !include_dir_merge_named groups/
automation: !include_dir_merge_list automations/
script: !include scripts.yaml

(#5756) Degeczi válasza hoodoo86 (#5755) üzenetére


Degeczi
nagyúr

Igen, köszi, a configuration.yaml és automations.yaml file-ok hosszúsága ellen ez jó módszer lehet, engem viszont főként az elágazások áttekinthetetlensége zavar - ahol pont a szétszabdaltság a gond!

Amikor nem pusztán egy paraméter változik, hanem más kódágnak kell lefutnia, más műveletekkel. Ezt jelenleg csak úgy tudom megoldani, h másik scriptet hívok meg:
action:
- service: script.turn_on
data_template:
entity_id: >
{% if is_state("variable.elmentett_allapot", 'False') %}
script.egyik_script
{% else %}
script.masik_script
{% endif %}

ami követhetetlen, mert máshonnan (és másik file-ból...) kell visszakeresni, mi is történik abban az ágban...

(szemben azzal, h bármilyen programnyelvben egyértelműen, áttekinthetően ott lennének maguk az utasítások... De a yaml nem programozásra való, hanem konfigurálásra)

[ Szerkesztve ]

(#5757) tbs válasza Chal (#5749) üzenetére


tbs
addikt

Szvsz egy subscribe az mqtt-re a legegyszerubb. mosquitto_sub, es szkriptelheto akar egy email kuldes is. ;)

Vezerleshez: nekem a node-red valt be, ott gyakorlatilag nincsenek korlatok, es alapbol faszan interfeszel mqtt-re.

Melotemaban elegge ruhellem a node(js) temakort (mert nagyon sokszor egy bloated valami), de a node-red valogatott (ertsd: nincs elvakult dependency hierarchiaja) pluginekkel nagyon kezes. Pillanatnyilag egy rpi3-n fut, 12 flow, 28 iot vegponttal, es jobban reagal mint pl. a HA arra az egy feladatra, amin probaltam :DDD .

A tesztfelulet: a nagyszoba eleg nagy alapteruletu, 4db messze levo, fuggetlen lampa vilagitja be. Mindegyik egy sonoff basic-en uldogel, az egyik sonoff basic kapja a nyomokapcsolotol kozvetlenul a jelet (igy ha lehal a komplett rendszer, akkor is van 1db drotozott "szuksegvilagitas"), ez a sonoff mqtt-zik, a node-red meg szol a tobbinek (mqtt-n vagy http-n - egyforma reakciokkal), hogy fel/le kapcsolni kell. HA alatt ezt osszerakva kisse hektikusan es LASSAN viselkedett (nem igazan ertettem miert), domoticz alatt megvolt a flow elmeny a villanykapcsolaskor - sajnos ott a nemszabvany mqtt miatt, meg mashol is problemak jottek elo. Node-red-ben a kolok megrajzolta a flow-t a lampakhoz - es azota is az mukodik; egyszeru (fun for kids), gyors, hibamentes es szabvany mqtt.
Igaz, minden apro pucokkel foglakozni kell es csuklobol nem ad szep user UI-t. Nalunk szerencsere ez nem cel. :B

(#5758) enesbcs válasza hoodoo86 (#5739) üzenetére


enesbcs
tag

Az alábbi parancs kilistázza minden MQTT brókerre csatlakozott eszköz IP címét, persze ehhez az MQTT brókeren kell futtatni... :)

netstat -n | grep :1883 | grep ESTABLISHED | awk -F ' ' '{print $5}' | awk -F ':' '{print $1}'

Nyilván csak azokon az eszközökön működik, amik állandó kapcsolatot tartanak fent, viszont gyorsabb, mint a ping.

(#5759) Monkey


Monkey
tag

+1 Node Red-re

Ja és a lehalt sonoff (th10, tasmota 6.2.0, HA 0.79.2) nyákja rendben van, ráflesseltem a 6.2.1-es tasmotát, egyelőre jó.

A bizalmam persze megingott... :Y

Szerk.: a fenti mondatot még fokozom. Ha ez ilyen könnyen előfordulhat vele, akkor erősen kérdéses, hogy valami súlytalan feladat párhuzamos megoldásán kívül bármi másra szabad -e felelősséggel használni. Tudom, persze, ha nem tetszik, akkor vegyek knx kompatibilis reléket...

[ Szerkesztve ]

(#5760) vampire17


vampire17
addikt

Nagyon bejon eddig a Domoticz, nekem tul osszetett dolgok nem kellenek, szoval nekem pont jo :) Konnyu is kezelni, szepen teszi a dolgat.

Egy bajom volt vele, kicsit csunyacskanak tartottam a gui-t, viszont ma talaltam a Machinon Theme-et amivel nagyon szep lett!

(#5761) enesbcs válasza Monkey (#5759) üzenetére


enesbcs
tag

Fura, pedig a Computherm csak nem licenszel gagyi eszközöket.
Kísérteties a hasonlósága a TH10-el:
Computherm S300
Persze tisztában vagyok én is vele, hogy az ESP inkább hobbieszköz, mint ipari, de nem nagyon volt még ilyen problémám.. kivéve mikor firmwaret frissítek, mert néha az aktuális Tasmotában túl sokat akarnak változtatni. :) De a downgrade eddig mindig segített. Vagy ne frissítse az ember, mert ami stabilan működik, és minden igényt kielégít, kár javítani.

[ Szerkesztve ]

(#5762) Monkey válasza enesbcs (#5761) üzenetére


Monkey
tag

Nem azért, de :D

Azért azt ne felejtsük el, hogy azon a "gyári" fw van, jelentsen ez bármit is megbízhatóság szempontjából.

(#5763) Monkey válasza vampire17 (#5760) üzenetére


Monkey
tag

Domoticz viszonylatban valóban jól néz ki. :)

(#5764) vampire17


vampire17
addikt

Lenne egy uj kerdesem :)

Van egy vezeteknelkuli kapucsengom (ilyen)

Ez elv egy 433Mhz-es "szabvany" cucc. A kerdesem, hogy a nyomogomb jelet lehetne fogni mas eszkozzel is? esetleg olyannal, ami USB porton csatlakoztathato?

Ilyenkor van valami "kodolas" vagy csak egy sima impulzus kerul kuldesre? Sajnos nem vagyok otthon ebben, de hajlando vagyok tanulni :)

Mindenkepp ugy akarnam megoldani, hogy a belteri egyseget ne kelljen hozza megbontani. Tudom hogy ugy egyszerubb lenne, meg lehet olcsobb is, de nem akarom elcseszi aztm, ami mar jo...:)

(#5765) Degeczi válasza vampire17 (#5764) üzenetére


Degeczi
nagyúr

Sonoff Rf Bridge, sokszor szó volt már itt róla. Tasmota firmware-t raksz rá, és az MQTT szerveredre küldi a kódot, amit célszerűen egy egyszerű Node-red-del alakítasz át, h egyedi topicba kerüljön, Domoticz számára megfelelő (erre létrehozott virtuális kapcsolóéval egyező) idx értékkel.

(#5766) vampire17 válasza Degeczi (#5765) üzenetére


vampire17
addikt

Ertem, ez jol hangzik! A csengot milyen modon kell "feltanitani"? Tobb 433mhz es eszkozt is ra lehet hangolni? Ha igen, milyen modon tesz kozottuk kulonbseget? (Bocsanat a sok kerdesert)

(#5767) Degeczi válasza vampire17 (#5766) üzenetére


Degeczi
nagyúr

Semmit nem kell tanítani, párosítani: minden 433 MHz-es eszköz (pontosabban esemény, hiszen mondjuk egy távvezérlőnek lehet több gombja, ami mind különböző kódot küld) azonosítókódját továbbítja "RfReceived" mezőben - de mind ugyanabba az MQTT topikba megy, és "idx" nélkül.

Ez így nem lenne jó a Domoticznak, ezért egy ilyen egyszerű Node Red progam dolgozza föl nálam, ami megfelelő saját topikjába küld mindent, és hozzáadja az idx-et
(ill. a mozgásérzékelők és a csengő fixen "ON"-ra állított üzenete után 2 mp-el egy "OFF"-ot is küld, különben "beragadnának")

Ahol a Convert Codes ilyesmi átalakítást végez:

var payload=msg.payload;
var topic="none";
(...)
switch (payload.RfReceived.Data) {
case "356406":
payload.desc = "Háló mozgás";
topic = "motion/bedroom";
payload.idx = 59;
break;
case "5B34E1":
payload.desc = "Csengő";
topic = "doorbell";
payload.idx = 60;
break;
(...)
}
msg.payload = "ON";
msg.topic=topic;
return msg;

[ Szerkesztve ]

(#5768) vampire17 válasza Degeczi (#5767) üzenetére


vampire17
addikt

Hmm tok jo, egyszeru ON/OFF ra akkor a 433mhz es cuccok teljesen jok! Az nagy megtakaritas!

(#5769) Degeczi válasza vampire17 (#5768) üzenetére


Degeczi
nagyúr

Persze, pár hete sok szó esett itt erről.

Ami nem igényel kétirányú kapcsolatot (a mozgásérzékelők, a csengő vagy távvezérlő is ilyenek), ahhoz tökéletesen jók: olcsó, nagy hatótávú, hosszú elemélettartamú cuccok. A 433 MHz-es ajtónyitás szenzorok viszont jellemzően csak a nyitásról adnak impulzust, a csukásról nem, így azok helyett inkább Xiaomi Zigbee érzékelőket használok, mert ajtó vagy ablak alapján automatizáláshoz általában kell a csukott/nyitott állapot is.

[ Szerkesztve ]

(#5770) vampire17 válasza Degeczi (#5769) üzenetére


vampire17
addikt

Igen, nalam is Xiaomi cuccok vannak nagyreszt, a nyitaserzekelok is azok.

(#5771) Yoshida válasza Degeczi (#5769) üzenetére


Yoshida
aktív tag

Azt egyirányú kapcsolat esetén honnan tudod egy mozgásérzékelőről, hogy nem működik, vagy csak nincs mozgás? Vagy távvezérlésnél, hogy az adott parancs végrehajtódott-e?

(#5772) Degeczi válasza Yoshida (#5771) üzenetére


Degeczi
nagyúr

Onnan, h nem kapcsolódik föl a lámpa, na bumm... és ilyen évente kb. 1x várható

(#5773) Monkey válasza Yoshida (#5771) üzenetére


Monkey
tag

Érzékelő: heartbeat funkció. Azért ez az igény nem itt fogalmazódott meg először...

(#5774) Monkey válasza Degeczi (#5772) üzenetére


Monkey
tag

Ja, igen, de az pl. tökre nem vicces, ha ezért nem működik pl. a jelenlét szimuláció, amikor három hétig nem vagy az ingatlanodban.

(#5775) Degeczi válasza Monkey (#5774) üzenetére


Degeczi
nagyúr

? Ha szükségem lenne olyasmire, ahhoz pont nem kellene mozgásérzékelő jele...

(#5776) Monkey válasza Degeczi (#5775) üzenetére


Monkey
tag

Ezt a lámpa fel nem kapcsolódásra írtam, nem jelenlét érzékelésre. De erről tutira ugyanazt gondoljuk.

Más: használ itt valaki Shelly 1-et vagy Shelly 2-t custom fw-vel? Az érdekelne, hogy mennyire működnek az üzemmód beállításai, ha kapcsoló okosításra van használva és nem a gyári szoftver környezetben működik.

(#5777) Degeczi válasza Monkey (#5776) üzenetére


Degeczi
nagyúr

Ahhoz viszont nincs köze az alább említett egyirányú 433 MHz cuccoknak, ezért nem értettem
(de egy kétirányú relé esetén sem 100% a fölkapcsolás, hiszen éppenséggel a lámpa is kiéghet/tönkremehet... szerintem fölösleges túlaggódni a témát)

(#5778) tbs válasza Degeczi (#5777) üzenetére


tbs
addikt

Tipp: a lampakapcsolok a lampatestben - ha az vilagit - szintugy felmelegszenek. Nalunk is van kontroll, hogy kapcsolas utan melegszik-e a cucc; ha nem -> alert. :DDD Vezerlest csak rendesen. :P

Szerk.: nemelyikben van LDR is, de azzal kornyezeti megvilagitas van csekkelve, a konkret lampa vilagitasanak ellenorzesere nagyon "korulmenyes" hasznalni a melegedeshez kepest.

[ Szerkesztve ]

(#5779) vampire17


vampire17
addikt

Sziasztok,

Xiaomi Mi Home Smart WiFi Socket-el lehet fogyasztast merni? (Domoticz)

Itt irjak azt is, hogy nem megy, meg azt is, hogy nem...

https://domoticz.com/forum/viewtopic.php?t=16597

Jo mas is amugy, nem kell feltetlen Xiaomi.

[ Szerkesztve ]

(#5780) sparks válasza vampire17 (#5779) üzenetére


sparks
senior tag

Zigbee verziós mér, wifis nem.

(#5781) vampire17 válasza sparks (#5780) üzenetére


vampire17
addikt

Ertem koszi!

Errol a cuccrol mit tudtok?

https://sigma-shop.com/product/135/rf433mhz-usb-wireless-transceiver-module.html

Ezzel is lehet szerintetek akarmilyen csengo 433mhz es jelet fogni, vagy csak a sajat cuccaival megy?

[ Szerkesztve ]

(#5782) Rolly válasza Monkey (#5762) üzenetére


Rolly
veterán

az ilyen "okos konnektorok" mennyire "programozhatóak", nekem arra kellene, hogy hétköznap és hétvégén mikor legyen bekapcsolva / kikapcsolva egy szivattyú illetve kellene olyan funkció, hogy start fél órára például....

(#5783) vampire17 válasza Rolly (#5782) üzenetére


vampire17
addikt

Megoldhato, persze attol is fugg, milyen fajta okoskonnektort akarsz.

(#5784) Rolly válasza vampire17 (#5783) üzenetére


Rolly
veterán

ezt a sonoff S200-at vagy sonoff s20 nem tudom mi a neve amit néztem illetve még ezzel szemezek. Illetve még ezt néztem:
[link]

(#5785) vampire17 válasza Rolly (#5784) üzenetére


vampire17
addikt

BlitzWolf-al ezt siman meg tudod csinalni, azt nem tudom hogy ha esetleg tobbet akarsz, akkor kesobb rendszerbe illesztheto-e, viszont amire most akarod, arra jo.

Szerk: custom firmware-el Domoticz-ba tuti illesztheto.

https://github.com/xoseperez/espurna/wiki/Hardware-BLITZWOLF-BW-SHP2

[ Szerkesztve ]

(#5786) Rolly válasza vampire17 (#5785) üzenetére


Rolly
veterán

Köszi a választ, ahogy nézem esp van ebben is így gondolom akár home assistanttal is össze lehet kötni a custom firmware után...

(#5787) yogee


yogee
tag

Sziasztok!
Bocs, az off kérdésért, de most készült el az úszókapunk, vennék hozzá motort. A legtöbb, amit néztem sonoffal okosítható, ezzel nincs baj, de kíváncsi vagyok, kinek milyen van, mennyire van vele megelégedve, esetleg mi a kerülendő típus.
Előre is kösz, üdv:
G.

(#5788) Devil Smile válasza Rolly (#5784) üzenetére


Devil Smile
őstag

Sonoff s26 2800Ft Gearbesten.. EU csatlakozos..

[ Szerkesztve ]

Steam: hunsmile / Xbox GT: Smile0Gigi

(#5789) vampire17


vampire17
addikt

Ilyet (vagy hasonlot) hasznal valaki?

https://www.amazon.co.uk/Micro-CM180-Wireless-Energy-Monitor/dp/B007W0SQ3Y

Elv. 433mhz-es es osszekotheto Domoticz-al. (Index link, ahol irjak hogy mukodik. Utolso hsz.)

Ha esetleg tud valaki ilyen csiptetos fogyasztasmerot, ami domoticz kompatibilis, ne tartsa magaban :)

Elv hasznaltan tudnek venni bagoert csak csiptetot, ami gondolom eleg, ha van egy 433mhz-es gateway-em.. Jol gondolom?

Link

[ Szerkesztve ]

(#5790) tfelleg válasza vampire17 (#5789) üzenetére


tfelleg
csendes tag

Egy kollégám használ ilyet domo-val, jól működik neki.

(#5791) vampire17 válasza tfelleg (#5790) üzenetére


vampire17
addikt

Ha Domoticz-al hasznalnam (meg 433mhz-es gatewayel) akkor eleg csak a csipteto + transmitter igaz? (ez kijonne10 fontbol+szallitas)

[ Szerkesztve ]

(#5792) tfelleg válasza vampire17 (#5791) üzenetére


tfelleg
csendes tag

Igen.

(#5793) itanczos válasza Monkey (#5710) üzenetére


itanczos
senior tag

Akkor küld ilyen ritkán értéket, ha nem változik!
Ha mondjuk kinyitod az ablakok, akkor a nagy változás miatt tuti küldi az értéket!

Használd a keresőt! | iPhone 13 Pro 256GB | 3D: Tevo Tarantula | NAS: HP MicroServer Gen8 - Proxmox/XPenology | Okos otthon: HomesAssistant - HomeKit - Hirdetéseim: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/itanczos/index.html

(#5794) tfelleg


tfelleg
csendes tag

Sziasztok!

Olyan kérdésem lenne hogy adott egy 433 mhz pir, ami ha mozgást érzékel akkor küld egy screenshot-ot az adott kameráról. Ez tök jó funkció, de hogyan tudom meghatározni hogy csak bizonyos időközönként legyen aktív?

Köszi előre is.

(#5795) SpdY24


SpdY24
csendes tag

Sziasztok. Felújítás alatt lévő családi háznál szeretném kialakítani a fűtést az alábbiak szerint. Akinek van hasonló vagy csinált hasonlót esetleg van véleménye ezekről, szívesen veszem:
-Padlófűtéses rendszer minden helyiség külön körön az osztó-gyűjtőn
-Radiátoros fűtés minden helyiség külön körön az osztó-gyűjtőn
Gázkazánnal lesz a fűtés.
Home Assistantban gondolkozok, minden helyiség kapna egy hőmérséklet szenzort. pl esp8266+bme280 szenzort. Jelenleg ezt találtam a legpontosabbnak.
A padlófűtést ezzel vezérelném, olyan módon hogy egy Sonoff basicra kötném és csak akkor nyitna ha az adott szobába a hőmérséklet az adott szint alá esett : [link]
Radiátoros osztó gyűjtőre pedig ezt gondoltam ugyanezzel a szisztémával: [link]

Ötleteket várok ki, hogyan oldalná/oldotta meg a fűtést automatizálva. Esetleg privátban is várom a segítséget. Köszönöm!

(#5796) Pulsar válasza tfelleg (#5794) üzenetére


Pulsar
veterán

kérdés, hogy mitől hajtódik ez végre? Mi vezérli?

(#5797) Monkey válasza itanczos (#5793) üzenetére


Monkey
tag

Értem, köszönöm! Véleményed szerint alkalmas fűtés vezérlésre vagy sem?

(#5798) ANOka


ANOka
őstag

(Inkább ide írom OFF-ként.)

A BG-n - elvileg még holnapig - akciós a SONOFF 4CH Pro (20.99 USD) és a SONOFF 4CH Pro R2 (23.49 USD).
Kb. ~4 USD-vel olcsóbb, mint az Ali-n.

(#5799) Magga válasza Monkey (#5797) üzenetére


Magga
aktív tag

Szia! Én xiaomi érzékelőkkel kezdtem, de hamar rá kellett jönnöm, hogy nem alkalmas termosztát készítéséhez (nagyon ritkán jelentett). Gyorsan áttértem sonoff basicre először tasmotával (de ott is csak 5 percenként küldte a hőmérséklet adatokat és én nem tudtam átállítani), végül pedig espeasy lett, ahol tetszőleges értéket adok még, így most percenként küldi az adatokat abból a szobából, ahol a termosztát "van".

(#5800) tfelleg válasza Pulsar (#5796) üzenetére


tfelleg
csendes tag

Hja, bocs, nem írtam, van egy domoticz rendszerem, abban kellene valahogy megoldanom.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.