Hirdetés

2024. június 28., péntek

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:08:33

LOGOUT.hu

Okos Otthon összefoglaló

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#52451) BlackJack21 válasza blackfly (#52449) üzenetére


BlackJack21
tag

Még nem próbáltam BT-re visszaállítani a hőmérőt ( nem volt rá időm), de itt lennének az instrukciók.

(#52452) amargo válasza Audience (#52447) üzenetére


amargo
addikt

Nézem, de ahogy Degeczi is írta, elég nagy ez a kondi. Én ebből indultam ki: [link]

“The workdays are long and the weekend is short? Make a turn! Bike every day, bike to work too!”

(#52453) gorbep válasza Audience (#52432) üzenetére


gorbep
senior tag

Sajnos ez nem egyedi eset, ami vagy konstrukciós hibára utal, vagy nem megfelelő alkatrész beszállítóra... :(((

- Micimackó! Hogyan betűzik azt, hogy szeretet? - Sehogy Malacka, azt érzik .......

(#52454) Audience válasza gorbep (#52453) üzenetére


Audience
aktív tag

Igen, valóban konstrukciós hibának tűnik. Ha csak beszállító gond lett volna nem vezetik ki az egészet mint a Shelly 1L-et is.

(#52455) Degeczi válasza Audience (#52432) üzenetére


Degeczi
nagyúr

Nem "valakinél egy", hanem csak idő kérdése, kinél mikor következik be, mert az ilyen kondik élettartama nagyon erősen összefügg a hőmérséklettel (azt a max hőfokra specifikálják, alatta rohamosan növekszik. Ezért nem gáz a 2000 órás típus, mivel az 105 C-ra vonatkozik, és ökölszabályként kb. 10 fokonként duplázódik) és a Shelly nem vmi jó minőségű kondikat használt, egy nagyon zsúfolt szerelésű, melegedő eszközben, ahol ráadásul kezdetben még az "eco" mód sem létezett a firmware-ben, ami nélkül tizenpár fokkal melegebbeb működtek.

(#52456) LLKobe


LLKobe
veterán

Üdv!

ESP32 témakörben tudna valaki segíteni? Egy bluetooth proxy-t próbálok behúzni HA alá.
Minden megy is jól, de mikor a HA alatt rányomok az hogy adoptálom az eszközt, mindig ez a vége:

INFO Starting log output from 192.168.1.54 using esphome API
WARNING Can't connect to ESPHome API for esp32-bluetooth-proxy-feaabc @ 192.168.1.54: Error connecting to [AddrInfo(family=<AddressFamily.AF_INET: 2>, type=<SocketKind.SOCK_STREAM: 1>, proto=6, sockaddr=IPv4Sockaddr(address='192.168.1.54', port=6053))]: [Errno 113] Connect call failed ('192.168.1.54', 6053) (SocketAPIError)
INFO Trying to connect to esp32-bluetooth-proxy-feaabc @ 192.168.1.54 in the background

Bármi ötlet esetleg? Vagy privátban is megköszönném a segítséget :R

Through the darkness of future past, the magician longs to see one chance out between two worlds... Fire walk with me!

(#52457) st6969


st6969
őstag

Sziasztok!
Kapunyitók okosításához értő topictárstól szeretnék segítséget kérni. Egy ismerősöm szeretné felokosítani (telefonról vezérelni) a Proteco Mover 8n kapunyitóját, ami egy 230V-os tolókapu mozgató szett.
Megnéztem a bekötését, a rajz szerint lehet rá nyomógombot tenni, így szerintem egy Shelly relé ezt meg tudná oldani, jól gondolom?
Ha igen, melyik lenne az a relé? Nekem teljesen más kapunyitóm van (szárnyas, BFT, 24V-os), és ott egy Shelly Unival van megoldva, tökéletes. Esetleg ide is jó lehet a Shelly Uni, vagy azt nem tudom ebből a vezérlőből megtáplálni? Vagy mi lenne jó ide?
Köszönöm :R

[ Szerkesztve ]

(#52458) tboy72 válasza st6969 (#52457) üzenetére


tboy72
aktív tag

Sima NO szárazkontaktos relé mehet a 15-16-ra és bármilyen ESP lappal lehet vezérelni. 12 V van a kapuvezérlőn, azzal meg lehet táplálni. Vagy az Alin van egybeszerelt ESP lapos relé, ha duplarelét raktok rá, akkor a kiskapu funkciót is lehet használni.

[ Szerkesztve ]

(#52459) st6969 válasza tboy72 (#52458) üzenetére


st6969
őstag

Sajnos nem igazán vágom az okosotthonos fogalmakat, nem tudom, mi az az ESP. :(
Ha van rajta 12V, akkor ez a relé gyakorlatilag tökéletesen megteszi, ugye (akciós is)? 2 kimenet van, így a kiskapu is mehet erről (nálam is így van).
Van valakinek ilyen kapunyitója, meg tudja ezt erősíteni?

(#52460) _ATi_1


_ATi_1
senior tag

Sziasztok,
Építkezés előtt állok és kicsit elvesztem a zsalúzia és redőnyvezérlések között. Szeretném minél költséghatékonyabban megúszni azt, hogy később be tudjam illeszteni egy okosotthon rendszerbe. Milyen motorral, és vezérlővel lenne érdemes megrendelni?

(#52461) 4D4M válasza _ATi_1 (#52460) üzenetére


4D4M
aktív tag

Egyszerűbb, mint gondolnád. Rádiós tilos, helyette bármilyen gyártmányú 4 vezetékes szabad:
- fel.fázis
- le.fázis
- nulla
(- föld)

...mit teszel ma, ami holnap is számít ?

(#52462) tboy72 válasza st6969 (#52459) üzenetére


tboy72
aktív tag

Igen, ez tökéletesen megfelel a leírás szerint. (Nekem nincsenek Shelly eszközök, így csak a leírást néztem.)
Ha jól értettem, akkor (egyelőre) nem lesz okosotthon vezérlésre kötve, akkor a Shelly sajár felhős vezérlése telón keresztül működik. Arra figyeljetek, hogy legyen elég wifi térerő a kapunál!

Nekem is ilyen Proteco vezérlő van és így működtetem, csak nálam egy zigbee-s relé kapcsolja.

Még arra figyeljetek, hogy a Shelly felületén be kell állítani, hogy a relé behúzás után oldjon is, mert a vezérlő olyan jelet vár!

[ Szerkesztve ]

(#52463) _ATi_1 válasza 4D4M (#52461) üzenetére


_ATi_1
senior tag

Ez alkalmas lesz olyan vezérlésre, ahol látom az aktális állapotot? Tudsz esetleg ajánlani eszközt az "okosításra"? Egyúttal ezeket is beépíteném.

(#52464) atesss


atesss
addikt

Üdv !
Shelly okosrelékkel akarnék egy olyat megvalósítani, hogy egy kisebb mobilklima bekapcsoltsága esetén, helyezzen áram alá egy egyszerű motoros zsalut. Azaz legyen szabad a levegőáramlás, amikor nyomja ki a klíma a meleg-oldali levegőt.
Van is pont egy Shelly PLUS 2PM -em (más projekthez lett véve, de az még egyelőre nem valósult meg).
Első körben jó lenne ha nem kellene ehhez központ.
A Shelly webes felületen vajon lehet olyat megadni, hogy ha az egyik ÁK-n az áram elér egy adott szintet (mondjuk a >5W-nak megfelelőt), akkor kapcsolja be a másik ÁK reléjét ?

Másik kérdés, hogy a Shelly mennyire bírja ha a mobilklíma árama megy át rajta ?
(Még akkor is ha kapcsolni nem tervezném azt a relét - gondolom úgy kapcsolni nem is tenne jót a klímának; csak levágni róla az áramot.)
Külső nagyobb relé/kontaktor itt ugye nem játszik (pedig volna is), mert ugye akkor fogyasztásmérést kilövöm.
Vagy esetleg csak forrasszam össze a relé érintkezőinek a lábait a Shelly nyákján ?

(#52465) Audience válasza atesss (#52464) üzenetére


Audience
aktív tag

Mekkora a mobil klíma árama? Amúgy megvalósítható vele amit szeretnél.

(#52466) atesss válasza Audience (#52465) üzenetére


atesss
addikt

Én is most nézem épp, hogy kevesebb mint gondoltam. Adattábla szerint: "Cooling Current Input: 5.9A"
De megtaláltam a konnektorba dugható fogyasztásmérőmet (ez régi fajta, nem okos):
- Csak bedugva: 1W.
- Bekapcsolva: Kezdetben, kb. 3-4p-ig 35W (éreztem is hogy nem hideg, csak venti.) Na a Shelly-nek ezt már érzékelnie kellene.
- 4p után: felugrott 3,5A-re.
- További 6-8p után: most 4.45A-t mérek (bár a hálózat csak 216V a mérő szerint).

[ Szerkesztve ]

(#52467) Degeczi válasza atesss (#52466) üzenetére


Degeczi
nagyúr

Teljesen tipikus az 5-6A körüli maximum, csak az egészen brutális, nem otthonra szánt típusoknál fordul elő 8-9A.

(#52468) Audience válasza atesss (#52466) üzenetére


Audience
aktív tag

Azt kacagva lekezeli bármelyik relés okos cucc.

(#52469) Krilehor


Krilehor
tag

Sziasztok, elkezdtem kiépíteni az új Zigbee hálózatomat egy Zigbee2MQTT-vel, de olyan 25 eszköz (Aqara sensors + IKEA Tretakt) hozzáadása után nem tudok további eszközt hozzáadni, Zigbee2MQTT logban nem látszik semmi, sensorokon nyomom a párosítást, villog is, de semmi nem történik (Settings permit join engedélyezve). Saját Aqara hubjával simán tudom újra párosítani.

Legfrisebb 1.38.0 Zigbee2MQTT van, dockerben fut.
Koordinátor egy Easyiot ZB-GW04 Rev v1.2. Firmware elvileg a legfrisebb 7.4.3 [GA]
3db IKEA Tretakt router van a hálózatban. Az este többszöri router és sensor resetek után azt a mintázatot vélem felfedezni, hogy ez az IKEA Tretakt router max 6db végeszközt tud kezelni, ami nagyon kevésnek tűnik. A csatolt hálózattérképen is az látszik, hogy a nappali és gardrób routerhez 6 eszköz csatlakozik, az alagsorihoz 4, de ott is az egyik már egy olyan eszköz ami fizikailag a nappaliban lévő router mellett van 3 méterre.
Jól gondolom, hogy a IKEA Tretakt router max 6 eszközt kezel vagy valami más gond lehet a hálózatomban?

[ Szerkesztve ]

(#52470) atesss válasza Audience (#52468) üzenetére


atesss
addikt

Igen, így akkor kevesebb mint gondoltam, akkor bírnia kellene igen.
És akkor elvileg tudja ezt önállóan, köszi !

A napokban majd nekiállok próbálgatni a Shelly GUI-t ezügyben.
Van Shelly GUI-ról esetleg valami ajánlott részletesebb cikk/leírás ?

Bér először még a motoros zsalu kell. Mire eljutok a légtechnikai boltba, meg lehet rendelésre lesz csak nekik. Utána meg zsalu-csere. Szóval szerintem még lesz időm előtte kiismerni picit a Shelly-t.

(#52471) LouiS22 válasza Krilehor (#52469) üzenetére


LouiS22
veterán

Érdemes lenne egy másmilyen eszközzel is megnézni, hogy mi a helyzet, illetve rákeresnék a Z2M githubon is a témára.

Mielőtt kérdezel, nézd meg az 1. számú hozzászólást, vagy használd a keresőt, azért van!

(#52472) bekesizl válasza axioma (#52401) üzenetére


bekesizl
csendes tag

Nem ezen a fórumon mozgok, inkább két Facebook-os csoportban.
Van még több podcast szereplésük is, az Okosotthon Labor és az Okosotthon Guru Műhelye csatornákon.

Én gondolkoztam azon, hogy a házam saját építésű okosotthon részeit rájuk bízom.
Még teljesen nem is vetettem el a dolgot, de az enyémben annyi speciális dolog van, hogy azt bődület idő (és ezáltal pénz) lenne számukra is megtanulni.
Egy konzultációt csináltam velük, ahol sokat tanultam, de végül inkább magam mélyedtem el a Home Assistantban kicsit jobban. A konzultáción (online) nagyon szimpatikus volt Tamás.

Ha érdekel a dolog, én mindenképpen javaslom a konzultációt velük. Ha más nem is lesz belőle, biztosan sok hasznos tanáccsal tudnak szolgálni ahhoz, hogy mit hogyan kéne előkészíteni az épületben, hogy később is automatizálhatók legyenek a dolgok.

Nekem a podcastokban szereplők közül ők voltak az egyik legszimpatikusabb cég.
Az Okosotthon Labor régebbi adásában volt még 1-2 rendszer, ami egész jól hangzott.

Szerintem az elmúlt években már teszik más hardver alapba is a rendszerüket (nem csak RPi-re), csak a sok munka miatt a különböző oldalak frissítése nem követi az aktualitásokat.

(#52473) axioma válasza bekesizl (#52472) üzenetére


axioma
veterán

Koszonom! Mar jelentkeztek, de most meg a vasarlas folyik, atkertem jovo hetre.

(#52474) belashx válasza bekesizl (#52472) üzenetére


belashx
senior tag

Lehet tudni, mennyibe kerülva konzultáció? Jöhet privátban is.

Őszig ki kéne találnom, hogyan szeretném felkészíteni a jövendőbeli házunkat a későbbi okosításra(a cuccok csak később lesznek megvéve).

Igyekeztem utánajárni, de rutin nyista.
Ha valakinek lenne egy linkje, ahol szépen össze vannak foglalva ezek a dolgok, az is jöhetne. :))

"Az a baj a világgal, hogy a hülyék mindenben holtbiztosak, az okosak meg tele vannak kételyekkel."

(#52475) fap333 válasza belashx (#52474) üzenetére


fap333
aktív tag

Néhány alap dolog, ami a későbbi okosítást megkönnyíti:
- A fali dobozok legyenek mélyek, hogy a villanykapcsolók, dogaljak mögé még lehessen kütyüt tenni.
- Mindenhol legyen nulla szál. A villanykapcsolóknál is!
- Redőny/zsaluzia esetében kerüld a távirányítósat. Legyen régivágású vezetékes, kapcsolós. (de motoros)

Ha ezek így megvannak, akkor könnyen találsz majd eszközöket az okosításra. És ha elkezded, határ a csillagos ég :).

10 fajta ember létezik. Aki ismeri a bináris számrendszert, és aki nem.

(#52476) belashx válasza fap333 (#52475) üzenetére


belashx
senior tag

Ezekkel tisztában voltam, de azért köszönöm! Tudom, ez az alap, de most lenne lehetőségem ennél alaposabban is előkészülni - ez főként a kevés pénzbe kerülő dolgokra értendő, úgy mint kábelezés, akár +dobozok a falba.

Ami felmerült bennem, hogy nem érdemesebb-e a lakáselosztóba tenni a reléket, fogyasztásmérőket, kapcsolókhoz csak vezérlőszál, és onnan vissza az elosztóba. Ilyesmik.
Ami még foglalkoztat, hogyan rendezzek úgy +kábeleket, hogy amíg nincsenek használatban, addig ne lássam őket, de, ha kell, akkor legyen elérhető.
Mivel a födém rétegrendje kb ez lesz: gipszkarton, gk fém tartószerkezete, szigetelés. Felette csak a rácsos tartós tetőszerkezet lesz, ahova gyakrolatilag nem tudok felmenni a későbbiekben.
Gondoltam, hogy a gipszkarton fölé tennék védőcsöveket, amibe később lehet kábelt behúzni, ha úgy adódik, a másik vége meg a lakáselosztó környékén lenne. Ez jól jönne, ha pl. vezetékes mozgásérzékelőt szeretnék, vagy bármihez, amihez táp kellhet, és a plafon környékén lenne.
Vagy inkább kérjek +csöveket a padlóba/falba? Hogy lehet ezt szépen elrejteni addig, míg nem lesz rá szükség? A fal gyakorlatilag beton lesz(Liapor), ha ez támpont.
Hogy legyen a körök kialakítva? Világításnak külön, aljzatoknak külön? Legyen ez helyiségenként szétszedve? Klímák legyenek egy körön, vagy inkább ne, mivel ha egye miatt leold a kismegszakító, akkor mind kikapcsol? Mérés miatt szerencsésebb lenne az 1 kör hozzájuk(akár 3 fázisú), akkor tudom, hogy ennyibe kerül a hűtés/fűtés, és nem kell annyi cuccot vásárolnom.
STB...

Itt is elolvastam pár évnyi hozzászólást, meg nyilván máshol is. Hallgatok kapcsolódó podcasteket, nézek videókat, de ez hatalmas téma, sok buktatóval, és mindenhol csak pár alap dolog szerepel, sehol nincs komolyabban összefoglalva. Lehet jegyzetelnem kéne? :B ). Ha mégis van ilyen oldal, akkor szívesen vennék egy oda mutató linket.

HA-t használok, de az albérlet miatt csak pár cuccom van, és nem tudok komolyabb dolgokkal gyakorolni. :))

[ Szerkesztve ]

"Az a baj a világgal, hogy a hülyék mindenben holtbiztosak, az okosak meg tele vannak kételyekkel."

(#52477) fo_di válasza belashx (#52476) üzenetére


fo_di
őstag

a plusz csövezés sosem árt, sőt, sokat tud dobni a komforton. udvarra fészer, szivattyú, stb. helyére, kapuhoz, ledes hangulatvilágításnak, dekorációnak, akár utcára is kérj csövet, mert rágni fogod a kefét, hogy bebetonozták a kerítés alapját fél méter mélyen és neked most kéne csövet kivinni még locsolónak vagy kapucsengőnek, lámpának, akárminek. a csőbe meg egy vezetőszál sokat tud segíteni, de ha nincs benne extrém kanyar, akkor nem gond anélkül sem behúzni (a lakáselosztó helye is legyen kellően nagy, hogy akár még egy nagy szekrény elférjen, főként, ha a reléket mind bele akarod helyezni)
konnektorból többet kérj, mint gondolnál, én is ezerszámra kértem a konnektorokat és legalább 3 olyan hely van így is a házban, ahova kéne még, mert ott pont nincs (pl a közlekedőkben robotporszívó dokkolónak gondolj, stb.)
egyre jobban mennek a mm-es hullámhosszon működő jelenlétérzékelők (mmwave presence sensor) nézz körbe, hogy ezeket most hova jó felhelyezni a konszenzus szerint (általában plafonra vagy magasan falra kiviteltől függően), és kérhetsz akár oda is csövet, amibe 220at be lehet tolni, ha kell
a körökre én azt javasolnám, hogy a világítás legyen egy saját kör, szintenként, az aljzatokat meg helyiségenként válaszd külön (na meg a nagyfogyasztókat sajátra, főzőlap, kazán, stb.), ha tervben van a villanyautó, akkor akár a töltő helyére ki lehet húzni 3x32 amperre képes vezetéket, a drót nem olyan vészes, aztán kötődobozban terminálható, de így szépen befalazható a cső és nem lesz vésés már vele, csak az elosztóban kell majd kábelezni
azt, hogy hagyományos szerelés, kapcsoló mögé (vagy kapcsolóba épített) relével vagy pedig elosztószekrénybe szerelt relé és alacsony feszültségű kapcsoló, ez főként azon múlik, hogy milyen rendszert akarsz kiépíteni (az utóbbi azért az átlagos villanyszerelő komfortzónáján kívül esik, úgyhogy olyan szakit kell akkor ekresni, aki ehhez is ért), ráadásul az elosztóba rakott reléknél mindent meg kell az elején venned, különben nem fog menni, míg a kapcsoló mögé rakott reléket szépen fokozatosan is be lehet szerezni néhány darabjával, ha másként nem megy (csak legyen mindenhol nulla is)
a klímákhoz érdemes elgondolkodni a h tarifa megigénylésén (nem csak hőszivattyúra megy), akkor a téli időszakban (októbertől áprilisig) kedvezményes áron megy (talán 22 ft/kwh), ha adott scop értéket produkálni tud a klímád (azért már kb mind tudja), és nyáron sem megy a rezsicsöki ár (35 ft/kwh) fölé, ami nem rossz a hűtéshez (akkor kapsz egy második villanyórát és abból kell a klímákra kihúzni, más pedig nem köthető rá, ahogy pl a bojleres órára sem, de mondjuk egy fogyasztásmérő még elmegy szerintem). a h-tarifás óra hátránya mondjuk, hogy azt napelemre nem lehet rákötni, tehát az nem nullázható, de cserébe nem drága (érdemes lehet a hőszivattyúnak is utánaszámolni, azok is tudnak fűteni-hűteni is, és nem kell a beltérit sem hallgatni)

okosotthonrendszerben van itthon is már jópár elérhető, ha nem akarsz vele magad molyolni, pl. loxone (azt már elég sokan tudják szerelni), knx (jó drága, de profi rendszer), de látni pl a chameleont is (mondjuk a szóróanyagok alapján szerintem a sima kínai zigbee reléket és szenzorokat cimkézik), meg még biztos van pár egyéb is, kutakodj ne csak rendszert, hanem szerelőt is, hogy ne járj úgy, hogy csak egyetlen szaki csinálja az egész országban és amiatt csúszol 3 hónapot, vagy a vezetékelési kérdések alapvetően befolyásolják a villanyozási munkát

(#52478) sittes79


sittes79
addikt

Tudtok ajanlani videot/videokat hoem assistant kapcsolatban, foleg automatizalas, de ugy minden erdekel beginner szinten.

koszi

(#52479) ViZion válasza sittes79 (#52478) üzenetére


ViZion
félisten

szűkítsünk... telepítés, vagy vmi speckó dolog? Vagy csak dashboard inspiráció kell? Rengeteg csatorna foglalkozik ezzel.

Hold on, trying to give a fuck... Nope, not Happening • Powered by Fedora Linux • "Az élet olyan sz@r, szerencsére a felén már túl vagyok" Al Bundy

(#52480) belashx válasza fo_di (#52477) üzenetére


belashx
senior tag

Szép hosszú lett, tele jótanáccsal. Köszi!

Igyekszem mindenre gondolni, de rutin nélkül melós lesz. Nagyjából elterveztük, mi hol legyen; erre a Floorplannert használom. Ha eszembe jut valami, módosítok, beteszek új dolgokat. Lámpák pipa, de kapcsolók, aljzatok még nem kerültek bele.

Csövezés gyakorlati oldala érdekelne. Hagyjam fent a gipszkarton felett a végét, és tudjam, hol a helye, aztán majd kivágom, amikor szükség lesz rá, vagy van esztétikus megoldás rá? Pici kupak a gk-ban pl?
Erősáram, gyengeáram külön megy majd. Itt hagyjak köztük távolságot, vagy elég a külön csövezés?

H-tarifa alap. Klímák fognak hűteni-fűteni. Külön hőszivattyú nem fér bele. Talán a bojler lesz még hőszivattyús, de arról is elég kevés a gyakorlati tapasztalat, és lehet olvasni róla hideget, meleget.

Nem szeretnék egy konkrét rendszert, mert szeretek mókolni, így maradok a HA-nál.

Még egyszer köszi!:R

Biztosan lesz még kérdésem, ahogy közeledünk a tervezéshez. :B

"Az a baj a világgal, hogy a hülyék mindenben holtbiztosak, az okosak meg tele vannak kételyekkel."

(#52481) bekesizl válasza belashx (#52476) üzenetére


bekesizl
csendes tag

Egyetértek ezzel a hozzászólással.

Tartalmi kiegészítésként még nem árt a vezetékes adathálózatra (Ethernet) gondolni.
Nyilván a wifi az fontos, de az épület mérete/alakja simán kiadhatja, hogy nem elég egy Access Point és akkor nagy előny, ha van több helyen vezetékes hálózat.
Bár nem az én világom, de a kamerák is jobban működnek, ha van hozzá kábel, akár POE táppal a hálózati kábel.

Világításnál előny, ha egy nagyobb helyiség több részre van osztva, de legalább funkcionálisan szét van bontva. Például fali, mennyezeti, hangulat, stb.
Az sem baj, ha van elég fényerő mindenhol.

Én a vezetékes rendszerek híve vagyok, de ez csak új építésnél vagy durva felújításnál járható, utána jönnek a vezeték nélküli dolgok. Ezekhez jön jól a nulla vezető a relékhez.

A vezeték nélküli cuccoknál is jól jöhet, ha nem a kapcsoló mögött vannak, ha esetleg hozzá kéne nyúlni később (pl. újrapárosítás esetén).

Nekem anno a beterveztek mindent egy pontba összehúzva. Ott már az építész/kivitezelő problémázott, hogy ha ennyi csövet oda kell vezetni, akkor nem marad semmi a tartófalból. Így bontottuk több alelosztóra a rendszert.
Persze anno nem húztam be ezekbe Ethernetet, így most ilyen helyekre csak wifi vagy egyéb vezeték nélküli rendszer jöhet szóba.
És igen, mint az előttem szóló írta: tartalék hely az elosztóba. Nem baj, ha a fele/harmada üres.

Az is elhangzott jó gondolatként pár podcast-ban, hogy érdemes olyan rendszert választani, ami tud vezetékes és vezeték nélküli eszközöket is kezelni.
Így az elején lehet vezetékes, ami már biztosan kell, de később nincs teljesen megkötve a kezed, ha vezeték nélküli eszköz kéne egy nem bekábelezett helyre.

A fogyasztásmérés hasznos dolog. Az sem baj, ha a nagyobb fogyasztókat külön is látod.
FI reléből meg lehet beépíteni többet is, csak a nulla vezetékek összegzésére kell vigyázni. Így ha egy leoldana, a többi áramkör még működőképes marad.

A riasztón sem árt előre gondolkodni.

A napelem most nem annyira divatos, de azért jó szolgálatot tud tenni. Nem árt esetleg kinézni azt sem, hová férhet el majd később akku. Egy házat nem 1-2 évre épít az ember, pár év múlva már más lehet a helyzet, fejlődik minden.

A kerti öntöző vezérlésének helyén sem árt előre gondolkodni. Víz oldalról sem baj, ha a járdák alatt már előre át vannak vezetve a csövek a szelepektől a körökig.

Ha az utcában van vezetékes internet, annak sem árt csövet betenni a villanyóráig/belső központig. Abban bármit be lehet húzni és később változtatni is lehet. Nekem például koax volt az első, de már optika jön be.

És mivel az elmúlt pár hozzászólás is címszavakban rengeteg tudást sorolt fel, vagy rengeteg utánajárást igényel a részedről, vagy leülsz 1-2 hozzáértő céggel konzultálni és megtervezteted a rendszert. Ők már végigjártak egy csomó útvesztőt/zsákutcát és valószínűleg az eszközöknél is tudnak hasznos tanácsot adni, mi vált be nekik.

Persze az sem baj, ha te képben vagy és tudsz értelmesen kérdezni, de a ház/lakás egy egész családé lesz (feltételezem), nem csak a tiéd.

Ha van mindenről terved és egy része csak később valósul meg, az nem gond.

(#52482) belashx válasza bekesizl (#52481) üzenetére


belashx
senior tag

Nagyjából képben vagyok a dolgokkal, nem igazán írtatok újdonságot, csak rutinom nincs, de ettől függetlenül hálás vagyok a tanácsokért.
Mérnökként érdekelnek a miértek, így minden témának, eszköznek utánajárok, ezért sem szoktam impulzusvásárolni pl.
Az elkövetkezendő pár hónapban a szabadidőm a házzal kapcsolatos információk gyűjtésére fog rámenni, de kicsit aggaszt (és egyben felvillanyoz), hogy nagyon sok témában kell képbe kerülnöm.
Amikor az autóm vettem, akkor várni kellett nagyjából 1 hetet, míg lerendeztek mindent a szalonban. Ezt az időt arra használtam fel, hogy kiolvastam, értelmeztem a kezelési útmutató tartalmát (laza 800 oldal).
Bocs, nem fényezni akarom magam, csak nem szeretném, ha azt gondolnátok,hogy egy lusta kis p@cs vagyok, aki mástól remél megoldást nulla befektetett energiával - sok ilyen egyénbe botlottam bele a topikok olvasgatása közben.

"Az a baj a világgal, hogy a hülyék mindenben holtbiztosak, az okosak meg tele vannak kételyekkel."

(#52483) 4D4M válasza belashx (#52480) üzenetére


4D4M
aktív tag

Te fogod csinálni a villanyszerelést vagy csak szeretnéd már előre kitalalni hogy, hogy kéred majd a villanyszerelőtől?

Karton felett szerintem ha teheted semminek a végét ne hagyd. A legrugalmasabb és jövőállóbb a csillag topologia amibe a legtöbb kábel és cső megy bele. Ennél elosztótól végpontig 1 önálló cső megy. Ezután egy elfogadható kompromisszum ha minden kötés extra mély szerelvénydobozba(kapcsoló mögé) kerül és innen megy tovább.
Padlóban történő elosztás is egy jól járható út. Ezeket lehet keverni is vegyesen.
Ezeknek a kivalasztasa függ a falazattol, födémtől, elosztók számától, alaprajztol stb. Legtöbbször egyéni mérlegelés kérdése.
Külön védőcsőben vezetve nem kell távolságot tartani az erős és gyengeáram között.

Ha már klímazas lesz akkor annak jó előre érdemes utánanézni, hogy melyik köthető be könnyen HA-ba. Ez jelenleg talán a midea és barátaira a legegyszerubb, de sajnos nem ezek képviselik a technológia csucsat. (az nem feltétlen jó út ha egy neves gyártó saját felhős megoldását nézed ki, mert nem kényelmes a legtöbbször, ha nem beszél az okosotthonnal.)

...mit teszel ma, ami holnap is számít ?

(#52484) ViZion válasza 4D4M (#52483) üzenetére


ViZion
félisten

"Ez jelenleg talán a midea és barátaira a legegyszerubb, de sajnos nem ezek képviselik a technológia csucsat."
Az appjuk? Az valóban nem csúcs. Sőt... (annyira botrányos, h töröltem is). Az integráció? Az sem csúcs... A klíma? Az sem csúcs, vannak jobbak nyilván. Mi a legjobb? Nincsen legjobb. Felhasználói igények vannak. Hang, hűtési- és fűtési teljesítmény, garancia/szervizháttér, ár. Kb. ezeket kell meghatározni és ott a legjobb.
A miénk nagyon halk (kültéri is), gyorsan kezd fűteni és jól is hűt, kis túlméretezés van benne persze. Nem volt horror drága, helyben van garanciális szervizpartner is. :R

Hold on, trying to give a fuck... Nope, not Happening • Powered by Fedora Linux • "Az élet olyan sz@r, szerencsére a felén már túl vagyok" Al Bundy

(#52485) 4D4M válasza ViZion (#52484) üzenetére


4D4M
aktív tag

Az ESP dongle megoldásra gondoltam mint legjobb-legegyszerubb. Mert amúgy azt látom, hogy szenvedős az összes többi.
Vegulis azt nem mondtad el, hogy neked milyen van (:

Én a mosókonyhaba(IT, szárítógép, inverter) tervezek egyet betenni és gyakorlatilag minden ellenérzésem dacára a midea felé hajlok mivel szinte csak az számít hogy ne kelljen semmilyen távirányító meg egyéb ballaszt.

...mit teszel ma, ami holnap is számít ?

(#52486) ViZion válasza 4D4M (#52485) üzenetére


ViZion
félisten

Midea van, bár az eredeti terv más volt. Nézegettünk, Samsung és Gree is meg még vmi nem tudom mi volt már esélyes...
Első hetekben azért fogtam a fejem... csipog. Mindenre. Kikapcsolom, de bekapcsolja. Ez megmaradt sajnos és el van rejtve, nem tudtam kitépni belőle. A kijelző LED adja a fogyasztás harmadát. Két soron (belül) leragasztottam, így vállalható. Az app meg ehhh... felrakom a manual szerint, hozzáadom, erre kiírja, h támogatás megszűnt, másik appot töltsek le. Itt már macerás volt hozzáadni, a "régi" accról átvenni... raklap sz@r. Kéthetente frissítés, iszonyat lassú, semmi nem változik. De minden frissítésnél újra hozzá kell adni a klímát. Aki felhősen használná, az ne vegyen mideát szerintem, vagy csak ha alacsony amúgy a vérnyomása :D OK, 1 éve nincs app nálam, lehet már fejlődtek.

Hold on, trying to give a fuck... Nope, not Happening • Powered by Fedora Linux • "Az élet olyan sz@r, szerencsére a felén már túl vagyok" Al Bundy

(#52487) belashx válasza 4D4M (#52483) üzenetére


belashx
senior tag

Á, nem értek a villeanyszereléshez.
Generálkivitelező fogja építeni a házat, típusterv alapján. A tervet módosítják a helyi elvárásoknak, és a mi igényeinknek megfelelően.
A falazat - ahogy írtam is - Liapor(keramzit beton falpanel) megoldású lesz. Mivel a falak gyárban készülnek, belekerülnek a védőcsövek, szerelvénydobozok. Utólag véshető, bár ezt jó volna elkerülni.

Csillagtopológiát elvetettem magamban a tetemes költsége miatt. A szerelvények dobozai lesznek mélyítettek jelenlegi álláspontom szerint.

Mi a gond gipszkarton feletti csövezéssel? A padló alatti megoldás járható útnak tűnik. Ott meg lehetne azt is oldani, hogy egy jó széles szegély mögé elvitetem az üres védőcsöveket, ami így takarásban lenne, aztán ha szükség van rá, könnyen elérhető. Jól gondolom, vagy van rá jobb megoldás?

Daikinok lennének a klímák, esetleg Mitsubishi. Néztem, hogy egy ideje csak felhőn keresztül működik a Daikin integráció. Ez ennyira nem zavar, főleg akkor, ha okosítom a tápellátását. Van egy Zigbee-s infrás távirányítóm, amivel felhő nélkül is tudom irányítani, ha úgy adódik, bár z2mqtt-n keresztül elég macerás a parancsok kiadása. Vagyis inkább az, hogy minden egyes gombot külön kell felvenni hozzá. Ha jól tudom, tovább bonyolíthatja a dolgot, hogy az infra jelekben csomó információ/paraméter átmegy, nem csak egy szimpla on/off például. Annyira viszont nem akarom kapcsolgatni, ezért a felhős vezérlés esetleges kiesése sem lenne nagy érvágás. Tudom, nem csak ez a gond a felhővel.
Mostani lakhelyünkön csak a légtisztító megy felhőn(Xiaomi), a többi helyileg van vezérelve. Nem mintha most olyan sok eszközöm lenne. :)

Ó, és szintén köszi a segítséget!

"Az a baj a világgal, hogy a hülyék mindenben holtbiztosak, az okosak meg tele vannak kételyekkel."

(#52488) 4D4M válasza ViZion (#52486) üzenetére


4D4M
aktív tag

Erre gondoltam volt. Ez neked nem volt meg eddig?

[ Szerkesztve ]

...mit teszel ma, ami holnap is számít ?

(#52489) 4D4M válasza belashx (#52487) üzenetére


4D4M
aktív tag

Bocsánat, nem olvastam annyira alaposan (:

Mi a gond gipszkarton feletti csövezéssel?
~
Nekem semmi, en utólag is sok csövet vittem ott el a parazaro alatt. De ezek megszakításmentes gégecsövek, a leírásod alapján viszont én másra következtettem. Mi a födémed retegrendje és melyikben mennének csövek a elgondolás alapján.

Itt jegyem meg, hogy kompetens műszaki ellenőr nélkül ne vágj bele generálos kivitelezésbe.

Ott meg lehetne azt is oldani, hogy egy jó széles szegély mögé elvitetem az üres védőcsöveket, ami így takarásban lenne, aztán ha szükség van rá, könnyen elérhető
~
Hát ezekkel is kapcsolokhoz és dugaljakhoz szokás felallni megszakítás nélkül, de a liaporral nekem speciel zéró tapasztalatom van, így egyáltalán az elvi lehetőségeket kell tisztázni. Az esztrich szintje fölé mindenképp fel kell állni velük.

...mit teszel ma, ami holnap is számít ?

(#52490) Graphics


Graphics
Jómunkásember

Valaki tud egy megfelelő tutorialt, hogy tudom roncsolásmentesen levenni a Sonoff T2 EU 1C hátlapját?

Nem akarnék nagy kárt tenni benne...

-

(#52491) belashx válasza 4D4M (#52489) üzenetére


belashx
senior tag

Ott kezdődnek a bajok, hogy egyelőre nincs pontos rétegrendem.
Födém maga a gipszkarton, annak tartószerkezete és a hőszigetelés lesz. Felette rácsos tartó.
Ennél több információm nincs. Még.

Amiben bízom, hogy a cég, ami a munkálatokat végzi, főleg típustervek szerint épít, így tán kevesebb probléma merülhet fel. Ettől függetlenül a műszaki ellenőr tervben van, csak meg kéne találnom az igazit. :))

A megszakítás nélküliségen nem gondolkoztam. :B
A lényeg az lenne, hogy legyen lehetőség utólag vezetékek behúzására, minimális rombolás mellett.

"Az a baj a világgal, hogy a hülyék mindenben holtbiztosak, az okosak meg tele vannak kételyekkel."

(#52492) ViZion válasza 4D4M (#52488) üzenetére


ViZion
félisten

Gyári wifi dongle járt hozzá, nem is kerestem mást. :U

Szia Graphics! Nekem hasonló Smartwise van, azt valahogy szétszedtem, nem volt bonyolult, ott lepattant a hátsó rész... ez esetleg segíthet [link] de itt mintha egy darabból lenne a "kosár" és a négyzetes rész. Miért szednéd szét?

Hold on, trying to give a fuck... Nope, not Happening • Powered by Fedora Linux • "Az élet olyan sz@r, szerencsére a felén már túl vagyok" Al Bundy

(#52493) Graphics válasza ViZion (#52492) üzenetére


Graphics
Jómunkásember

Elemet kéne beletenni :DDD RF-es

-

(#52494) ViZion válasza Graphics (#52493) üzenetére


ViZion
félisten

ohh, tényleg. [link] lap közepe/alja, robbantott rajz. Alul kell kipattintani sztem, fent a kampók tartják. Manual

Hold on, trying to give a fuck... Nope, not Happening • Powered by Fedora Linux • "Az élet olyan sz@r, szerencsére a felén már túl vagyok" Al Bundy

(#52495) 4D4M válasza belashx (#52491) üzenetére


4D4M
aktív tag

A födém kapcsán akkor már bedobnam az állandó vesszoparipamat (itt már lehet, hogy többen agyf.szt kapnak az offolasaimtol). Legtechnika nem jött szóba az eddigiekben? (:
Ennek ideális megoldása a tuzgatlo karton alatti második karton réteg által kialakitott szerelő tér, ami alkalmas a vedocsovek és a légtechnika csővezetekeinek problémamentes megoldására. Ekkor azonban a padlás felől nem hozzáférhetőek és nem is bővíthetőek.
Ezzel szemben az általános retegrend:
- gipszkarton (szimpla vagy dupla)
- üveggyapot 5 cm lécváz vagy CD profilos tartók között
- parazaro fólia
- racsostarto, közte szálas hőszigetelés (10-15 cm)
- paraátereszto fólia
- hezagos deszka térítés ha járhatóra szánják

Ebben az esetben a vedocsovek a parazaro és a gipszkarton közötti térben közlekednek valahol és fentről a parazaro kivágása által hozzáférhetőek relatíve egyszerűen. Aminek visszajavítását nagy műgonddal kell végrehajtani.

...mit teszel ma, ami holnap is számít ?

(#52496) sittes79 válasza ViZion (#52479) üzenetére


sittes79
addikt

Telepítés meg volt, kicsit elakadtam, mert azt hittem hogy annyi az egész, hogy mozgás érzékelő felkapcsolja a villanyt, de ahogy mélyebbre megyek a témában egyre durvább dolgok vannak. :)

Van pár érzékelőm, meg okos kapcsoló, naezeket hogy kellene össze hangolni stb.

Vegulis igen valami iranymutatas jó lenne...

(#52497) tototos


tototos
őstag

Sziasztok!

Naprolóra kaptunk árajánlatot és a következő motor és szélérzékelő van benne:
Motor: Smart-Home 30Nm NHK
Szélérzékelő: Smart-Home, napelemes DD118B

Erre a motorra lehet kötni shellyt? Jó lenne ha nem csak távirányítóról lehetne vezérelni. Vagy RF bridge-t használjak hozzá?

(#52498) 4D4M válasza tototos (#52497) üzenetére


4D4M
aktív tag

Ha külön nem kéred, akkor sosem ajánlanak ki a cégek nem rádiós motorokat több okból kifolyólag.
Csak sima 4 vezetékes motorokra lehet utólag shelly vagy bármit mást kötni.
Rf bridge működget, de szerintem speciel komolytalan megoldás.

...mit teszel ma, ami holnap is számít ?

(#52499) tototos válasza 4D4M (#52498) üzenetére


tototos
őstag

Van olyan ami rádiós meg kapcsolós is? Kell a távirányító az idősebb korosztály miatt de én meg telefonról szeretném vezérelni.

(#52500) ViZion válasza sittes79 (#52496) üzenetére


ViZion
félisten

kitalálod, h mit szeretnél, pl. ha mozgás van, akkor kapcsoljon lámpát, ha a nap lement már.. ehhez automatizmus kell, rákeresel angolul, lesz találat, de nem lesz tökéletes, max irányt mutat...
ha csak yt beírod, h home assistant, akkor is van több évnyi videó. Illetve a doksija is jó, ott is érdemes olvashatni, ha megvan, h mit szeretnél.

tototos: zigbee-hez vannak távirányítók, okosgombok, stb.

[ Szerkesztve ]

Hold on, trying to give a fuck... Nope, not Happening • Powered by Fedora Linux • "Az élet olyan sz@r, szerencsére a felén már túl vagyok" Al Bundy

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.