Hirdetés

2024. május 22., szerda

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Napelem

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 03:32:25

LOGOUT.hu

Általánosságban a napenergiáról (alapinformációk)
Kezdjük Ádámtól, Évától! Napenergiát nagyon sok mindenre lehet hasznosítani, nagyon sokféleképpen, de ezek közül a legelterjedtebb a napelem és a napkollektor.
Napelemmel villamos energiát lehet előállítani, napkollektorral hőenergiát állítunk elő, amivel vizet vagy levegőt lehet melegíteni, amit a használati meleg víz melegítésére, vagy épp fűtésrásegítésre lehet használni. Utóbbi előnye, hogy rendkívül magas hatásfokkal (<95%) tudja a beeső napsugárzást hasznosítani, hátránya, hogy akkor adja a legnagyobb meleget, amikor süt a nap – jellemzően amikor nincs rá szükségünk (nyáron)! Mosodáknak, autómosóknak (ahol sok hőenergiára van szükség nyáron is) ideális befektetés! Háztartásoknak már több problémát hordoz, mint előnyt, mert a nyáron keletkezett energiával valamit kezdeni kell, különben néhány év alatt saját magát fogja károsítani a rendszer!
Könnyű megjegyezni, hogy melyik-melyik, mert anno iskolában majdnem mindenkinek volt napelemes számológépe! Ez a topic a napelemekről szól! ;)

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#57501) totron válasza asdf_ (#57500) üzenetére


totron
addikt

Na látod ezt nem tudtam. Minden körülmények között így volt/van/lesz ez? Úgy kell érteni, hogy egy ágy mellé tett 900 Watt 9 bordával kiszolgált, illetve felkelt állapotban 1200 Watt fotel melletti energia elegendő. Így is tartod az állításod? Szóval nem többszemélyes 100+ m2 kifűtéséről lett volna szó. Elesés esetén csak tudat maga is sokat számít, hogy mi lett volna, ha.

(Klíma eü. szempontok alapján kiesik, kivéve talán parapet, de a beruházási költségek túlmutatnak a józan észen, eddig mindig ez jött ki.)

[ Szerkesztve ]

(#57502) senki68 válasza totron (#57501) üzenetére


senki68
senior tag

Nem a teljesítmény számít, mert az 5000 wattos is mehet rövid ideig.
Elfogyasztott energia.
Mennyi fogy naponta ? kWh?
Mennyi a havi villanyszámlád fűtési idényben?

(#57503) totron válasza senki68 (#57502) üzenetére


totron
addikt

Az idő nem rövid, home officité vanik. Napi bontást nem számoltam, 70 ezer volt a legutóbbi szezonban. Elviselném a kevesebbet is.

(#57504) senki68 válasza totron (#57503) üzenetére


senki68
senior tag

A 70 ezer az van 1000 kWh havonta.
A 6 kWp meg termel decemberben 250 kWh.

(#57505) H-Mano válasza Gallmix (#57489) üzenetére


H-Mano
tag

"Viszont 3 Amper az meg van" (gondolom fázis akart lenni)
Bocs, nem szeretnélek megbántani.Ez ugye csak elírás?
Mert ha nem, akkor Te több vagy, mint bátor....

(#57506) 313313 válasza Ka999 (#57487) üzenetére


313313
addikt

Jóval kisebb, mint a többi inverter. Az utóbbi 1-2 évben terjedtek el, szerintem annyira nem is jók. Ráadásúl fele annyiba kerül egy Solax inverter, mint egy Fronius/Huawei. Ha innen nézed, az ajánlatod 5kw-os akkuval még annál is túlárazottabb.
Solax inverter egyáltalán tud asszimmetrikus termelést?

HP 250 G5, Creative Surround 5.1 USB, Genius 5.1 Home Theater 5000, Kona Blast Deluxe + Shimano LX, Torpado T2000 + Campagnolo Veloce, Motorola Edge 30 Neo 8/256GB

(#57507) myckie2 válasza Gallmix (#57496) üzenetére


myckie2
őstag

Változó. Akadt 1-2 kisebb és nagyobb cég is akik vállalták, hogy előgesztráció előtt kijönnek és felmérik a terepet, de többség sikeres előregisztrációhoz kötötte a felmérést. Talán az MVM Optimum volt az egyetlen nagyobb cég akiknek a fénykép is elég lett volna, de ők a mai napig nincsenek a listában.

(#57508) kcsa válasza 313313 (#57506) üzenetére


kcsa
veterán

Szerk. : weboldalak gyári adatok alapján:
Fronius Primo Gen24 Plus 5.0: 474*530*175, 15,3kg
Solax X3 Hybrid H4 5.0: 503*503*199, 30kg

Nem kívánom megkérdőjelezni a tudásod (mielőtt félreértés lenne), de nem ajánlod mert nem jó, de az sincs meg infóként, hogy aszimmetrikus termelést tud-e? :R (tud). Ettől még lehet szar, pár év múlva úgyis kiderül, csak az ilyen kicsit megalapozatlan erős állítások szokták szúrni a szemem.

[ Szerkesztve ]

(#57509) kcsa válasza myckie2 (#57507) üzenetére


kcsa
veterán

Ha tényleg alig-alig mentek ki felmérni, az azért elég furcsa. Én a pályázat kijövetele előtt kezdtem már mocorogni, és bőven időben megtörtént a személyes felmérés is. Felmérésben látott valódi adatok alapján kaptam árajánlatot is, remélem ez azt jelenti hogy tényleg jól állok.

Én nem számítok megtérülésre, azért vágtam bele, mert gyakori a sok rövid áramszünet, mostanában több hosszabb is volt random hó vagy eső után, de egy szeles napon is. Néha meg csak simán beáznak a földkábelek az utcában. Meguntam hogy minden nagyobb értékű dolog elé ups-t kell rakni.

(#57510) Andras6800 válasza asdf_ (#57490) üzenetére


Andras6800
senior tag

Nekem pl múlt héten tettek fel + paneleket. Lehet azért télen is csinálni :)

A békéért harcolni olyan, mint a szüzességért dugni!

(#57511) 313313 válasza kcsa (#57508) üzenetére


313313
addikt

Eddig simákkal találkoztam, azok kisebbek voltak. Én nem HMKE-be utazok, hanem mérésben/elszámoltatásban és hálóuatos villanyszerelésben.

[ Szerkesztve ]

HP 250 G5, Creative Surround 5.1 USB, Genius 5.1 Home Theater 5000, Kona Blast Deluxe + Shimano LX, Torpado T2000 + Campagnolo Veloce, Motorola Edge 30 Neo 8/256GB

(#57512) 01easy válasza senki68 (#57289) üzenetére


01easy
friss újonc

Szia,
ezt hol találom Facén? Nem találom. Köszi előre is :)

(#57513) senki68 válasza 01easy (#57512) üzenetére


senki68
senior tag

(#57514) 01easy válasza senki68 (#57513) üzenetére


01easy
friss újonc

Ide navigál:

(#57515) asdf_ válasza totron (#57501) üzenetére


asdf_
veterán

Na látod ezt nem tudtam.

Mondjuk el is számoltam, ha ilyen kisteljesítményű az olajradiátor, akkor napi akár 5-6 órát is fedezne, ami a napból jön, de ez sokat nem segít, mert ez csak az ötöde a 24 órának, és az olyan napokkal még nem is számoltunk, hogy felhő, eső, hó és 3 nap alatt termel 1 órányit.

Egy fűtésre optimalizált klíma azért messze jobb az olajradiátornál, mert ugyanannyi energiából (külső hőmérséklettől függően) 2,5-3-4-szer annyi meleget csinál, így értelemszerűen ugyanolyan meleghez ennyivel kevesebb energiát is fogyaszt. Tokkvonó 400-ért szerintem már simán feldobnak egy 2,5 kW-osat.

(#57516) asdf_ válasza Andras6800 (#57510) üzenetére


asdf_
veterán

Nekem pl múlt héten tettek fel + paneleket. Lehet azért télen is csinálni :)

Itt én csinálom(nám). Csak a villanyóra és a lakás között a padláson kéne a csövet bedolgozni a saralásba, az viszont a gyapot alatt van, a gyapotot meg ilyenkor nem bolygatnám, meg a merevvé dermedt kábellel sem szórakoznék. A panelek felrakásával meg lehet, hogy visszavonuló lesz és fel kell rakatnom egy csapattal, mert ahogy én terveztem magam csinálni, az az elgondolás csúnyán elbukott :/

(#57517) senki68 válasza 01easy (#57514) üzenetére


senki68
senior tag

Igen ebben a csoportban van.
Nekem ez jön be.

[ Szerkesztve ]

(#57518) f4lcon válasza senki68 (#57517) üzenetére


f4lcon
őstag

nem erről volt szó pár oldallal korábban, hogy egy megkeseredett (ex) Deye telepítő hordott össze egy valag (fél)igazságot úgy alakítva a narratívát, hogy a Deye igazából sz*r?

“The trouble with the world is that the stupid are cocksure and the intelligent are full of doubt.” - Bertrand Russell

(#57519) 01easy válasza senki68 (#57517) üzenetére


01easy
friss újonc

Nem voltam tagja a csoportnak azért nem volt látható számomra. Köszönöm szépen.

(#57520) H-Mano válasza f4lcon (#57518) üzenetére


H-Mano
tag

A "Deye-s" fickó egy napelemes cég embere volt(természetesen NEM forgalmaznak/szerelnek Deye-t)
A Muth meg a Fronius embere...

(#57521) senki68 válasza f4lcon (#57518) üzenetére


senki68
senior tag

Nem. Ez egy szakmai írás, és egy másik csoportban van.
Ahol a Deyes cikk van én abból , kiderült, ki vagyok tiltva. :)

Muth Gergely a Fronius Magyarország első embere, benne van abban a csapatban a napelemszövetség részéről, akik egyeztetnek a minisztériummal.

Úgyhogy amit ő ír az hiteles, és úgymond "első kézből való".

Azért is osztottam meg itt, egy szakmai fórumban.

[ Szerkesztve ]

(#57522) evilskati válasza senki68 (#57521) üzenetére


evilskati
aktív tag

Egyébként remélem sikerül ezt az elszámolási módot átverniük, mert ez a fogyasztót védi. Pont emiatt úgy gondolom, hogy nem lesznek sikeresek vagy csak megváltoztatják majd a jövőben.

(#57523) papaya válasza sharp4 (#57472) üzenetére


papaya
senior tag

igen.

Nálam sem történt bejárás, óráról kellett kép, meg cím alapján street view, és telefonos egyeztetés volt ami alapján kaptam a "tervet".

[ Szerkesztve ]

(#57524) senki68 válasza evilskati (#57522) üzenetére


senki68
senior tag

Nem kell "átverniük" mivel ez az elszámolási mód megjelent a közlönyben, és erre kötelezve vannak a szolgáltatók.
Most csak a technikai megoldáson egyeztetnek.
Azt hiszem most az a tárgyalás alapja, hogy 1 perces mini szaldok legyenek.

(#57525) f4lcon válasza H-Mano (#57520) üzenetére


f4lcon
őstag

köszi, nem vagyok a csoport tagja, és csak emiatt nem akartam belépni
ha valaki megtenné, hogy kiveszi az egész bejegyzést, azt megköszönném :R

“The trouble with the world is that the stupid are cocksure and the intelligent are full of doubt.” - Bertrand Russell

(#57526) senki68 válasza f4lcon (#57525) üzenetére


senki68
senior tag

Nem tudtam kiszűrni kérésed melyikre irányul.

Itt a Deyes
[link]

Itt a másik.

[link]

(#57527) MrZed001 válasza senki68 (#57521) üzenetére


MrZed001
tag

Muth inkább manager, mint szakember.
Alapfogalmakkal nincs tisztában sajnos hibrid és szigetüzemű rendszerekkel kapcsolatban.
És amikor rá van mutatva, sértődött kislányként inkább lelép.
Pedig tanulni sosem késő ... pláne ha már egyszer ez a "szakmája"

(#57528) asdf_


asdf_
veterán

Péntek reggel lesz Fronius webcast aszimmetria témakörben, ha valakit érdekel...

(#57529) evilskati válasza asdf_ (#57528) üzenetére


evilskati
aktív tag

Engem érdekel, tudsz linket küldeni esetleg?

(#57530) asdf_


asdf_
veterán

[link]
De gondolom elmondják, hogy elvileg az órák majd így és így fognak mérni, türelem,folyamatban, és így tökmindegy a szimmetrikus vagyaszimmetrikus és tessék bátran a Fronit választani a pályázatban. Aztán a kiscsillag alatt meg a részletek, amit innen majd nem feltétlen tud meg az ember.

[ Szerkesztve ]

(#57531) 313313 válasza 313313 (#57511) üzenetére


313313
addikt

Kicsi on, ma kapcsoltam be, 8KW-os inverter, elvileg 10kW-os akkupakk. Szép vastagok a szolár kábelok az akku és inverter között, de alig van távolság.


HP 250 G5, Creative Surround 5.1 USB, Genius 5.1 Home Theater 5000, Kona Blast Deluxe + Shimano LX, Torpado T2000 + Campagnolo Veloce, Motorola Edge 30 Neo 8/256GB

(#57532) f4lcon válasza senki68 (#57526) üzenetére


f4lcon
őstag

az "itt a másik"-ra gondoltam, és köszönöm szépn :R

“The trouble with the world is that the stupid are cocksure and the intelligent are full of doubt.” - Bertrand Russell

(#57533) senki68 válasza MrZed001 (#57527) üzenetére


senki68
senior tag

Nem azt írtam, hogy a legjobb szakember, hanem azt "első ember" :)
Vadicska Tamás a másik ember.
Ők ketten vitték az egész Fronius Magyarország céget.
Most már van a supportban még 1 ember.
Egyébként Gergelynek villamos mérnöki diplomája van, tehát azt kijelenteni, hogy "nem szakember" nem lehet.

(#57534) gorbep


gorbep
senior tag

Eon É Dunántúl... 9 és 1/2 hónap alatt ennyit őröltek a malmok... Bővítés miatt a helyszínen semmit se csináltak...

E.ON <sharepoint@eon.com> 15:16 (1 órával ezelőtt)
címzett: én

Tisztelt Ügyfelünk!

Üdvözöljük energiatermelő ügyfeleink körében!
Tájékoztatjuk, hogy a(z) Veszprém XXXXXXXXXXXXXXXX felhasználási helyén a háztartási méretű kiserőmű üzembe helyezéséhez 2023. 04. 04.-án/én elvégzett mérőcserét/mérőprogramozást számlázási rendszerünkben feldolgoztuk.

Elkészítettük és elküldtük Önnek az elszámoló számlát, mellyel a rendszer üzembe helyezését megelőző időszakot zárjuk le.

- Micimackó! Hogyan betűzik azt, hogy szeretet? - Sehogy Malacka, azt érzik .......

(#57535) sharp4 válasza gorbep (#57534) üzenetére


sharp4
őstag

H tarifa igényünk gyorsabb volt, csak 6,5 hónap volt. A munka hősei!

Magyarország legnagyobb Xiaomi közössége:https://www.facebook.com/groups/622368221279940/?ref=share Apple Iphone 13 Pro & Ipad Air 5

(#57536) nimfas


nimfas
addikt

Kis agyalós kérdés.
Kaptam egy ilyen PDF anyagot, hogy értelmezzem már.
Magánszemély vagy akár egyéni vállalkozó hogy állíthat ki számlát az EON részére a napelemes túltermeléssel kapcsolatban?!?!

Hiszen nincs villamos energia kereskedelemre se engedélye, se jogcíme!
Továbbá azért is aggályos a dolog, mert ha átalányadós vállakozás ad ki ilyen számlát abban az esetben az egész évi 80%-os költségarányos elszámolását bukhatja.

Van itt valaki aki már belefutott ebbe a táblázatba?

Előre is köszönöm!

(#57537) senki68 válasza nimfas (#57536) üzenetére


senki68
senior tag

Aki annyit termelt vissza, hogy számlát kell kiállítania annak oldja meg a könyvelője :)

De egyébként ha vállalkozás, az simán kiszámlázhatja, semmit nem számít átalányadó szempontjából, ez is csak egy bevétel. Nem kell hozzá engedély, mivel a szolgáltatónak adja el. Magánszemélynek meg váltania kell adószámot, és úgy tud számlázni.

(#57538) 4D4M


4D4M
aktív tag

Tűkön ülök, hogy vajon mit lép erre a "kormány"? Nem lennék most a helyükben.

...mit teszel ma, ami holnap is számít ?

(#57539) 313313


313313
addikt

Mivel nem találkozik az ember...

HP 250 G5, Creative Surround 5.1 USB, Genius 5.1 Home Theater 5000, Kona Blast Deluxe + Shimano LX, Torpado T2000 + Campagnolo Veloce, Motorola Edge 30 Neo 8/256GB

(#57540) Pikkolo^^ válasza Gallmix (#57495) üzenetére


Pikkolo^^
addikt

Én megkérdeztem azt amelyiknél az ajánlat szimpatikus volt. Az aszimmetrikus kütyük hamarabb beadjék az unalmast, ezt több Deye-s is írta, mert az eszközön nagyobb a terhelés. A támogatás és a gari miatt ezek a szuper kínai termékek hamar kiestek, így nem volt nehéz megkérdezni azt a 2 céget.

(#57541) MrZed001 válasza 313313 (#57539) üzenetére


MrZed001
tag

Így odatoszni a kapu elé szerencsétlennek ...
Mondjuk még mindig jobban járt mint kollégám 20 éve, aki egy nap arra ment haza munkából hogy kapuját feltörték, és a kertjének a kellős közepébe felhúztak egy segédoszlopot.

Amúgy vicces. Korábban ugye készítettünk pár számítást, hogy picivel lenne olcsóbb az auto feszállítós trafó helyett inverter + aksit tenni trafó mellé (megoldani a túlfesz gondot betárazással, majd este kitáraz).
Valamint hogy ezek mennyit tudnának javítani a hálózat stabilitásán egy megfelelően megtervezett, központi, térinformatikával felturbózott rendszerrel.

(#57542) MrZed001 válasza Pikkolo^^ (#57540) üzenetére


MrZed001
tag

Kíváncsi lennék ugyan ki terjeszt ilyen buta rémhíreket ?
Igen van pár inverter (termelősből fejlesztett hibridesített) amelyik nem komálja túlzottan az aszimmetrikus üzemet.
A Deye valós hibrid, szeparált szigetüzemre tervezve ... és annál nincs aszimmetrikusabb.
Köszöni, imádja :)

(#57543) MrZed001 válasza 4D4M (#57538) üzenetére


MrZed001
tag

Hát igen, a hibrid és szigetüzemhez ők sem értenek ... így fel sem merült bennük hogy talán azt is belevegyék.

1, hibrid rendszerek full backup azonnali engedélyezése
Nincs rendesen szabályozva, pár szolgáltató kötegszik is miatta hogy hogy képzeled hogy neked otthon a valós hibrid rendszered még szünetmentes is
Azaz hiába van Deye meg aksid, nem állíthatnád be úgy hogy áramszünetben a BACKUP vonalon folyamatos árammal ellássa a házat.
Ettől persze megteszed, mert (ka-ják már be) ... mert áramszünetben inverter azonnal szeparált szigetüzembe leválik, és onnantól amúgy is pont nulla közük van hozzá (mint minden szeparált szigetüzemhez).

2, hálózatos szigetüzemű (átmenő rátermelő) rendszerek szigetüzeműként elfogadása
Sok "hozzáértő" a külső visszwatt védelemmel keveri (egy AC port), az inverterek integráns részét képező belső visszwatt védelmes, külön AC_be és AC_ki portú eszközöket.
Ezek aksi nélkül is képesek csökkenteni napsütésben a lakók fogyasztását.

3, Erkélyerőművek engedélyezése
800W amit megtermelhet magának ... naaagyon komoly veszteség szolgáltatónak

4, Aksis erkélyerőművek engedélyezése
5kW-ig saját visszwatt védelemmel

5, visszwatt védelmes rendszereknél visszacseppenést 0Ft-ért vegye át szolgáltató, ne büntessen miatta
Hogy még büntet és pénzt is keres az ingyenárammal ... felháborító ... utalják csak át nekem ha nem kérik.

6, Erkélyerőmű, visszwatt és hálózatos szigetüzem 1 oldalas bejelentő ... ennyi legyen elég szolgáltatónak.
Semmi felesleges engedélyeztetés, inverterek listáztatása (tisztára mint az átkosban), átvétel, és egyéb izélgetése a felhasználóknak

Utolsó 3-4-5-6 az német mintára ... ott ez van

(#57544) asdf_ válasza MrZed001 (#57543) üzenetére


asdf_
veterán

Erkélynapelem: annak sem jut mérő (meg néha(!) nem sikerül értelmes idő alatt cserélni sem készrejelentés után), akinek "rendes" HMKE-je van, majd még rontsanak ezen azzal, hogy az alatt is mérőt kelljen cserélni aki évi nyamvadt 40 ezer forintot akar spórolni (mármint szaldósban ennyit spórolt volna)? Ezt biztos a legvégére rakják, a szolgáltatók szerintem mindent megtesznek, hogy minél később lehessen belőle bármi is, mint púp a hátukon, kb. olyan. De amúgy egész emberi áruk lett ezeknek a cuccoknak, a napokban néztem, németeknél már 300 euróért (0% áfával) van kiszórósban valami noname inverter meg 2*385W JA panel, de láttam már 400 euróért Hoymiles 800W-os inverter és 2*430W-os panel kombót. Az úgy teljesen rendben van, és ha nem a kamu 37 Forintot fizetnénk, akkor nálunk is megérné rakni ezerrel.

[ Szerkesztve ]

(#57545) MrZed001 válasza asdf_ (#57544) üzenetére


MrZed001
tag

Nem kell cserélni ha nem fogyasztásnak méri a mérő.
Amúgy is pl német mintára 0Ft-ért vennék át túltermelést.

(#57546) hevepapa válasza 4D4M (#57538) üzenetére


hevepapa
senior tag

Ezzel a12 pontos "kiálltvánnyal" kapcsolatban az a legnagyobb probléma, hogy keveri a reális elvárásokat az irreális vágyakkal és ezért gyakorlatilag pillanatok alatt az egész komolytalanná tehető. Mert azért azt szerintem még a szövetség sem gondolta komolyan, hogy reálisan elérhető lenne 2, 4, 10 pont.
Az 5. pont is csípőből cáfolható, hiszen a 2023.12.31. előtti rendszerek szaldósak - az más kérdés hogy milyen formában és nem 12.31 hanem 09.07-ig.
Értem én, hogy össze kellett szedni 12 pontot, de ebben az esetben talán a kevesebb több lenne.

(#57547) molnartibor válasza hevepapa (#57546) üzenetére


molnartibor
tag

így legalább van miből engedni! :D

(#57548) hevepapa válasza molnartibor (#57547) üzenetére


hevepapa
senior tag

Ezzel az erővel bekerülhetett volna az örök élet, ingyen sör is a követelések közé :)

(#57549) molnartibor válasza hevepapa (#57548) üzenetére


molnartibor
tag

Hiányoltam is belőle megmondom öszintén :D!

(#57550) hevepapa válasza molnartibor (#57549) üzenetére


hevepapa
senior tag

Mivel már van napelemem, ezért inkább az ingyen sört támogatnám a 0% ÁFA helyett. :D

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Napelem
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.