Hirdetés

2024. május 22., szerda

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Napelem

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 03:32:25

LOGOUT.hu

Általánosságban a napenergiáról (alapinformációk)
Kezdjük Ádámtól, Évától! Napenergiát nagyon sok mindenre lehet hasznosítani, nagyon sokféleképpen, de ezek közül a legelterjedtebb a napelem és a napkollektor.
Napelemmel villamos energiát lehet előállítani, napkollektorral hőenergiát állítunk elő, amivel vizet vagy levegőt lehet melegíteni, amit a használati meleg víz melegítésére, vagy épp fűtésrásegítésre lehet használni. Utóbbi előnye, hogy rendkívül magas hatásfokkal (<95%) tudja a beeső napsugárzást hasznosítani, hátránya, hogy akkor adja a legnagyobb meleget, amikor süt a nap – jellemzően amikor nincs rá szükségünk (nyáron)! Mosodáknak, autómosóknak (ahol sok hőenergiára van szükség nyáron is) ideális befektetés! Háztartásoknak már több problémát hordoz, mint előnyt, mert a nyáron keletkezett energiával valamit kezdeni kell, különben néhány év alatt saját magát fogja károsítani a rendszer!
Könnyű megjegyezni, hogy melyik-melyik, mert anno iskolában majdnem mindenkinek volt napelemes számológépe! Ez a topic a napelemekről szól! ;)

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#57101) dbius válasza snooze (#57097) üzenetére


dbius
veterán

Okosotthon rendszer - Home assistant alá telepített bővítmény, ami grafikusan ábrázol adatokat.

(#57102) molnartibor válasza dbius (#57101) üzenetére


molnartibor
tag

És hogy huzod be az adatokat a Huaweitől? Northbound API vagy modbus?

(#57103) dbius válasza molnartibor (#57102) üzenetére


dbius
veterán

Huawei solar integráció, modbus tcp kapcsolat. HA alatt ott van minden eltárolva, azzal nincs gond, de a fusionsolar úgy néz ki a tegnapi adatokat is nullázta, pedig nap közben végig logolta és jelezte az aktuális adatokat.

Most is mutatja az épp aktuális termelési adatokat és görbét a fusionsolar, de valami lesz a háttérben, mert január 8 az utolsó nap, amikor minden rendben lévőnek tűnik fusionsolar oldalon. Onnantól a napi termelési adatok nincsenek benne az összesített adatokban (de csak fusionsolarban, home assistant alatt megvannak)

(#57104) Z_A_P válasza senki68 (#57099) üzenetére


Z_A_P
addikt

Ő azt mindig kidobja, csak az első oldal van meg neki, de az évekre visszamenőleg.

En komolyan nem ertem, hogy lehetnek emberek ennyire kib**tt butak, hogy marad eletben egyaltalan az ilyen eletkeptelen rakas szerencsetlenseg? :O

OK

(#57105) f4lcon


f4lcon
őstag

sziasztok, elolvastam az utolsó pár oldalt, és talán szükségtelen is feltennem a kérdést, de hátha valamin átfutottam, vagy eddig nem lett leírva.
a kérdés a napelem programhoz kapcsolódik, a következő ajánlatok közül tudok választani:
- Huawei SUN2000-5KTL-M1 inverter, 12db Hero PV 430S2-Pro2 panel, 10 kWh Huawei LUNA2000-10-S0 akku (LiFePo4) készre telepítve 1.980.000 Ft önrésszel
- Deye SUN-5K-SG04LP3-EU inverter, 14db Hero PV 420S2-Pro2 panel, 2x 5,1 kWh Deye SE-G5.1 Pro akku (LiFePo4) készre telepítve 1.869.000 Ft önrésszel
- Deye SUN-5K-SG04LP3-EU inverter, 12db Hero PV 430S2-Pro2 panel, 2x 5,1 kWh Deye SE-G5.1 Pro akku (LiFePo4) készre telepítve 1.699.000 Ft önrésszel
melyiket, és miért?
köszi

[ Szerkesztve ]

“The trouble with the world is that the stupid are cocksure and the intelligent are full of doubt.” - Bertrand Russell

(#57106) molnartibor válasza dbius (#57103) üzenetére


molnartibor
tag

Mintha iylen issuet ovlastam volna korábban és a northbound API-t javasolták, használatra az nem csinál ilyet.
Modbushoz én is megvettem a cuccokat de nem buzeráltam még.

(#57107) Z_A_P válasza dbius (#57103) üzenetére


Z_A_P
addikt

Onnantól a napi termelési adatok nincsenek benne az összesített adatokban

Hmmm, en nezem, nekem ott van a tegnapi termeles is (7.6 kWh), es hozzaadva a havi ertekhez (36.8 kWh) is. Eves is ugyanennyi.
Vagy mire gondolsz? (mobil app-on nezem)

*Viszont a tegnap attoltott indulaskori hianyzo 17 nap hiaba ment le 100%ra sikeresen, nem jelent meg a fusionsolarban :(((

OK

(#57108) molnartibor válasza f4lcon (#57105) üzenetére


molnartibor
tag

Valamelyik Deye legyen, huawei-ek nem tudnak asszimetrikusan termelni + Deye-ben van full backup opció is.

(#57109) f4lcon válasza molnartibor (#57108) üzenetére


f4lcon
őstag

igen ez az asszimetrikus termelés dolog jött elő korábban is, kérdés, hogy ez nekem mekkora problémát okozhat a gyakorlatban?
nincs villanyautónk (egy ideig még nem is lesz) és a klímát is csak nagyon meleg napokon használjuk (1db van)
a legnagyobb fogyasztónk valószínűleg a villanytűzhely lehet

“The trouble with the world is that the stupid are cocksure and the intelligent are full of doubt.” - Bertrand Russell

(#57110) User_2 válasza molnartibor (#57108) üzenetére


User_2
tag

sokszor olvasom, hogy egyik nem tud asszimetrikusan termelni, másik tud

ilyenkor a termelés szó alatt a napelemből termelést értjük, vagy az akksiból visszatermelést is?

azza az említett deye inverterek tudnak az akksiból asszimterikusan visszatermelni, pont olyan mértékben, azaz a névleges 50%-áig, mint napelemből?
esetleg akksiból más arányban, akár 100%-ig is képes asszimetrikusan visszatermelni?

(#57111) VMatteo válasza VMatteo (#57080) üzenetére


VMatteo
őstag

Esetleg vmi tipp?

Tisztelet a Gépésznek!

(#57112) molnartibor válasza User_2 (#57110) üzenetére


molnartibor
tag

Huawei akksiból is szimmetrikusan termel, ott ha jól tudom az inverter belső DC-sínre csatlakozik az akku.
Deye-t úgy állítod be ahogy akarod, az elég komplex cucc.

#57109 f4lcon: az a baj, hogy lesz olyan eset ahol hiába termelsz látszólag eleget az önellátásra mivel fázisonként egyenlően lesz elosztva akkor is vételezni fogsz. Szóval lesz olyan hgoy termlesz 3kW 1-1-1kW fázisonként és fogyasztasz 2kW egy fázison akkor eladsz 5 forintért és veszel 36ért, nem akkora buli. Deye-meg beállítod, hogy ne termeljen ki (viszwatt) és mehet asszimetriába 5ft amugy se éri meg amortizálni az eszközöket. Ha meg visszacseppen akkor sincs semmit mert a bruttóban termelhetsz be.

(#57113) Z_A_P válasza molnartibor (#57112) üzenetére


Z_A_P
addikt

Azt nem ertem, hogy most mar jopar ajanlatot latva, mindig a huawei rendszer a dragabb a deye-vel szemben, mikozben az a szarabb. Miert? :F

OK

(#57114) molnartibor válasza Z_A_P (#57113) üzenetére


molnartibor
tag

Az akku jóval drágább a huaweihez, 10kWh az ilyen 2,5M minimum amíg a Deye esetében 1,5 környéke. Meg jobban eladható a neve amit bele is áraz a kivitelező.

(#57115) Andras6800 válasza Z_A_P (#57113) üzenetére


Andras6800
senior tag

Mert ismertebb/ jobban csengő név mint Deye :) Jobba marketing.

A békéért harcolni olyan, mint a szüzességért dugni!

(#57116) f4lcon válasza molnartibor (#57112) üzenetére


f4lcon
őstag

ez akkor is agy működik, ha egyébként az akkuban van eltárolva valami?
tehát az egy dolog, hogy termelek x kW energiát a napelemről, de ha valamennyi el van tárolva az akkuban, akkor is kintről vételezi majd a szimmetrikus termelés esetén a "különbözetet"?

“The trouble with the world is that the stupid are cocksure and the intelligent are full of doubt.” - Bertrand Russell

(#57117) asdf_ válasza f4lcon (#57105) üzenetére


asdf_
veterán

12db Hero PV 430S2-Pro2 panel,

Miért jó 5,16kWp-t telepíteni, amikor 6-ot lehetne?

(#57118) f4lcon válasza asdf_ (#57117) üzenetére


f4lcon
őstag

ezt az információt nem tartalmazza az ajánlat :) fogalmam sincs, de majd rákérdezek

“The trouble with the world is that the stupid are cocksure and the intelligent are full of doubt.” - Bertrand Russell

(#57119) molnartibor válasza f4lcon (#57116) üzenetére


molnartibor
tag

Igen és nem, beállítás kérdése vagy kintről vesz vagy akkuból elad, de mindig szimmetrikusan fog termelni. Vagy megtermeli a legnagyobb fázisnak megfelelőt és a másik két fázison emiatt elad, vagy megtermeli a legkisebbet és ezért a másik kettőnél pedig importál.

(#57120) asdf_ válasza Andras6800 (#57115) üzenetére


asdf_
veterán

Meg a Huawei már bizonyított, a Deye meg most jött kb. a semmiből, isten tudja, hogy kibír-e 5 évet egyáltalán a cuccok, hogy lesz-e még a cég, hogy hogyan kezelik a garit meg ilyenek.

(#57121) molnartibor válasza asdf_ (#57117) üzenetére


molnartibor
tag

Két ajánlat van ott Deye-ra 12db vs 14db panel.
#57120asdf_: azért a Deye ismert márka amerikában SolArk néven fut és Ausztráliában is imsert, csak európában nem.

Deye Vs Sunsynk Vs Sol-Ark Vs Noark
Several companies worldwide have rebranded and modified Deye inverters to suit local markets. However, they are all manufactured by Ningbo Deye Inverter Technology Co 31. SunSynk inverters are very popular in the UK and South Africa and are identical in hardware but use different operating software. In North America, Sol-Ark is the primary distributor and has modified Deye hybrid inverters to suit the US’s split-phase (120/240V) power requirements.
Update: In Australia, the popular electrical components supplier Noark Electric just released a Noark-branded version of this inverter as well.

[ Szerkesztve ]

(#57122) f4lcon válasza molnartibor (#57121) üzenetére


f4lcon
őstag

a két panel nem egyforma, az egyik 420 a másik 430

“The trouble with the world is that the stupid are cocksure and the intelligent are full of doubt.” - Bertrand Russell

(#57123) molnartibor válasza f4lcon (#57122) üzenetére


molnartibor
tag

Igen mert 14*430 az 6,02 ami a 6kWp fölött van sajnos, gondolom ezért.

(#57124) f4lcon válasza molnartibor (#57123) üzenetére


f4lcon
őstag

csak páros számú panelt lehet feltenni?

szerk: bónusz kérdés, van érdemi különbség a Deye és a Pytes akkuk között?

[ Szerkesztve ]

“The trouble with the world is that the stupid are cocksure and the intelligent are full of doubt.” - Bertrand Russell

(#57125) dbius válasza molnartibor (#57106) üzenetére


dbius
veterán

Én nem vettem semmit, wifin keresztül kapcsolódik a HA az inverterhez/donglehoz modbus tcp kapcsolaton keresztül én onnan kapja az adatokat, ezzel nincs is gondom.

A gondom tehát nem az adatok kinyerésével van, azaz a HA tehát szépen logolja a modbus tcp kapcsolaton az adatokat és az inverter is elküldi fusionsolarba is, mert a fusionsolar a pillanatnyi adatokat látja és jelzi is.

Viszont:

#57107 Z_A_P:

A fusionsolar "felhőjében" nincsenek jól eltárolva az adatok, pedig látszólag minden megérkezik a felhőbe és mutatja is ha megnézem, de a napi, heti, havi, éves összesítésből hiányoznak január 8-a óta az adatok.

Pár kép:

Itt vannak a fusionsolar által jelzett havi termelési adatok napi bontásban, mint látható január 8-a az utolsó nap, amikor az összesített napi adatok megjelennek. Illetve mivel most épp van termelés, ezért a mai adatok is is megjelentek az összesítésben.


Január 8-i nap adatai helyesen jelennek meg:

Viszont ha megnézem a hiányzó napok adatait:

Január 9:
Január 10:

Akkor látható, hogy a fusionsolar megkapta az adatokat, ott van a teljes nap termelési görbéje, viszont a napi hozam rész üres, nincs adat.

Itt a mai nap eddigi adata:

Látszik, hogy az inverter most is küldi az adatokat és meg is jelenik az eddig összegzett napi termelési adat is. Azonban ez így volt tegnap és tegnapelőtt is, de ennek ellenére éjfél után a fusionsolar "elfelejti" ezen napok termelési adatait összegezni és nem jelenik meg a napi, heti, havi, éves termelési adatok között.

Ha még részletesebben akarom, akkor a fusionsolar látja a hiányzó napok megtermelt napi kWh adatait is, tehát az adat ott van a felhőben, nincs elveszve:

pl. Január 9:

Illetve a mai nap:

Akkor miért nem összegzi ezen napok adatait? Ez a gondom. Január 8-ig minden rendben volt, azóta nem történt semmilyen változtatás a rendszerben (azaz invertert és dongle-t, valamint fusionsolart érintően nem volt nálam szoftverfrissítés, sem áramszünet), nincs hálózati probléma sem. Hálózati probléma esetén az adatok eleve nem jutnának el a fusionsolarba sem, tehát valahol ott a felhőben kell legyen valami, szerintem legalábbis.

Bocs, hogy hosszú lett :B

[ Szerkesztve ]

(#57126) Frankie50 válasza f4lcon (#57124) üzenetére


Frankie50
tag

Nem. A string induló és max feszültsége a lényeg.
Aksi passz, lifepo4 mind a kettő, sok ciklust bír.

[ Szerkesztve ]

(#57127) Z_A_P válasza dbius (#57125) üzenetére


Z_A_P
addikt

Nekem mutatja a mobil app es a webes is:

OK

(#57128) molnartibor válasza dbius (#57125) üzenetére


molnartibor
tag

Akár privátban segítenél összehozni HA alá? Nekem nem jött össze annyi, hogy nekem kábeles az inverter kapcsolata, gondolom az nem gond!

(#57129) edeleny


edeleny
őstag

1: FusionSolarWeb
Nekem is változott megint, olyan mint ha full telepítő lennék. Mégtöbb beállítás jelent meg.

MPPT több csúcsértékű beolvasás:Kikapcsolás: Kikapcsolva.

Tudja valaki ez mit jelent? Két stringem van 10-7 darab panellal.

Termelés:
Mondjuk, úgy hogy elsejével került föl az összes opti. Tegnap tegnap előtt januári termelési csúcs volt. idáig egy nap alatt januárban 13 kWh volt a legtöbb, ez most 16-ra ment fel. Az adatokból az is látszik, hogy 19 lett volna ezzel a tájolással a maximum. Egy déli tájolással 20-21 ami már tisztességes termelés.

Most már nem akarik több optit, viszont lehet hogy 3 panelt átpakolok.

#57125dbius
Nekem néha az app csinál ilyeneket, de ha ujraindítom akkor jó.
Jellemzően akkor rosz, ha visszafelé keresek adatokat, akkor tölti be hiányosan a hónapot.
A Web-el nincs gond.

[ Szerkesztve ]

Az interneten előtt is ugyan ennyi hülye volt mint most, csak a világ nem tudta róluk, hogy azok.

(#57130) Speederer válasza dbius (#57103) üzenetére


Speederer
senior tag

Szerk: bocs, látom azóta egy újabb hsz-ben megírtad, hogy hogy is használod és úgy tűnik nem úgy ahogy én, tehát nem kábelesen a modbus-t.

Huawei solar integráció, modbus tcp kapcsolat.
Ez nálam is így van, viszont a leírás szerint nem ajánlott mellette a wifi adaptert használni, mert ha nem tud a felhőhöz csatlakozni, akkor újraindítgatja magát, ami hatással lesz a HA-s integrációra is.

⚠Warning⚠: connections via a Huawei Dongle are noticeably more unreliable than other options. We therefore recommend AGAINST this option if possible.
⚠Note⚠: when the dongle is unable to connect to the Huawei FusionSolar cloud (for example due to a service or network outage), it will periodically restart in an attempt to restore connectivity. This will also interrupt the connection to this integration.

Nálam csak akkor volt a dongle használva, amikor telepítéskor a szerelők berakták, aztán amiatt inkább kihúztam. Bár nem tudom ez milyen hátránnyal jár azon kívül, hogy a gyári Huawei app-ban nem látom az adatokat.
Nálad minden megy így szépen párhuzamosan? Leszámítva az utóbbi 2 napot.

[ Szerkesztve ]

A rendrakás a kisemberek mániája. A zseni átlátja a káoszt!

(#57131) dbius válasza molnartibor (#57128) üzenetére


dbius
veterán

Ha tudok szívesen segítek, szerintem az okos otthon topikban anno írtam ezzel kapcsolatban, ezzel kapcsolatban szerintem majd ott folytassuk. Estefelé fogok tudni otthonról!

Szerk:
#57130 Speederer Igen, tavaly március óta megy ill. ment hiba nélkül január 8-ig minden. Mint a képek alapján látható most is mennek az adatok szépen, de az összegzés a felhőben nem jó, HA alatt minden adat megvan (influxdb + grafana)

[ Szerkesztve ]

(#57132) HunChris válasza f4lcon (#57116) üzenetére


HunChris
senior tag

Itt volt linkelve videó: [link]

(#57133) doczi89


doczi89
csendes tag

Sziasztok,

Napelemes rendszer telepítésének terve miatt, szeretném a ház belső elektromos hálózatát, mondjuk úgy "normalizálni", megszűntetni a vezetékezési káoszt, ami a padláson található. A ház 2005-ben épül, tehát alu vezetékek szerencsére nincsnek (ezt megnéztem) Tudtok esetleg BP / Érd környékén olyan lelkiismeretes villanyszerelő céget, vállalkozást, aki ilyenben tudna segíteni. A Fox Electric-et hallottam/láttam (youtube) vélemény róluk esetleg?

Amennyiben wrong topic-ba írtam, elnézést.

Köszönöm!
:R

(#57134) asdf_ válasza molnartibor (#57121) üzenetére


asdf_
veterán

azért a Deye ismert márka amerikában SolArk néven fut és Ausztráliában is imsert, csak európában nem.

Bocsánat, a végét nálunkra értettem. Tehát ha tré a disztri, tré a garikezelés, neadjisten feladják európát, akkor azért az, akinek gondja lesz, nem lesz felhőtlenül boldog (és nem valószínűsítem, hogy olyan megtartott ígéretekre számíthat, mint amikor az LG lelécelt a panelekről).
Meg oké, egyik fronton a méretgazdaságosságot erősíti, hogy ha van elég pénzem, a saját nevemre is matricázzák azt az invertert, de a másik fronton meg a bérgyártással osztozni kell a hasznon. Szóval én mindig idegenül állok ahhoz, amikor tökugyanazt harminc néven lehet megvenni, ez azért még nem annyira bonyolult, költség- fejlesztés- és infrastruktúraigényes mint mondjuk egy kisteherautó. hogy ugyanazt a dobozost meg tudod venni Citroen, Peugeot, Opel, Renault, Nissan, Toyota (és biztos kihagytam még valamelyiket) plecsnivel.

(#57135) senki68 válasza Z_A_P (#57104) üzenetére


senki68
senior tag

Azt nem mondanám, hogy "rakás szerencsétlenkedés", saját igen jól menő cége van, olyan apró tétel, mint egy 10kW-os SE rendszer smartmeterrel, aprópénz , meg se érzi, hogy kiadta.
Csak vannak olyan dolgok amik nemigazán érdekli.

(#57136) senki68 válasza asdf_ (#57120) üzenetére


senki68
senior tag

Igen, hogy kerülni kell de nagyívben :)

(#57137) wocsok


wocsok
tag

Sziasztok!
Tudna valaki segíteni számla értelmezésben? Nem értem mi az a 495 kWh amit itt elszámolnak?
Pedig mint látszik 6604 kWh a túltermelésünk (tudom-tudom, de új építés és nem tudtuk mennyi lesz a fűtés hőszivattyúval - jól sikerült a szigetelés szerencsére - és lett azóta elektromos autó is, de így is sikerült túllőni...).
Valamint még érdeklődni szeretnék, hogy a túltermelés kifizetését kell külön igényelnem?
Előre is köszönöm a segítséget!

(#57138) User_2 válasza wocsok (#57137) üzenetére


User_2
tag

2022 augusztus és 2023 augusztus között piaci áron számláztak ki neked áramot,
ezt korrigálják vissza, mivel csak a szaldós számlázásra áttérés után után derült ki hogy limit alatti lesz a fogyasztásod a 2023 aug -ig tartó időszakban.

úgy tűnik ezt nem tudja a számlázó rendszer verbálisan eltájékoztatni.

[ Szerkesztve ]

(#57139) 4D4M válasza wocsok (#57137) üzenetére


4D4M
aktív tag

mi az a 495 kWh amit itt elszámolnak?
~
Valószínűleg lett kiszámlázva a kvótán felüli drága áramból 495 kWh, ezt írták jóvá.

még érdeklődni szeretnék, hogy a túltermelés kifizetését kell külön igényelnem?
~
Igen. Ha E.On például: [link]

[ Szerkesztve ]

...mit teszel ma, ami holnap is számít ?

(#57140) wocsok válasza 4D4M (#57139) üzenetére


wocsok
tag

Köszönöm szépen!
User_2 neked is!

(#57141) gorbep válasza gorbep (#56934) üzenetére


gorbep
senior tag

Jött hivatalos válasz Eon-tól... tekintsük a kiküldött bruttóba kerülésről értesítést tárgytalannak... :C

A bővítésünk mégiscsak bővítésnek minősül, és a 10. év végéig Szaldóban maradunk...

:))

[ Szerkesztve ]

- Micimackó! Hogyan betűzik azt, hogy szeretet? - Sehogy Malacka, azt érzik .......

(#57142) Gallmix válasza senki68 (#57079) üzenetére


Gallmix
aktív tag

De télen pont nem, ér sokat a napelemmel nem? Tehát hogy akar abból gáz kiváltani?
Főleg szaldó nélkül.

[ Szerkesztve ]

(#57143) Z_A_P válasza gorbep (#57141) üzenetére


Z_A_P
addikt

:Y :C :C :C
Akkor lehet izzitani az elektromos padlofutest!

OK

(#57144) Blackmate válasza dbius (#57131) üzenetére


Blackmate
senior tag

Ha lehet legyen publikus :). Nekem is Huawei van (vezetékes, nem WiFi) és megy a HA integráció is és már csak a Grafana + InfluxDB részre nem bírtam magam rávenni :)

(#57145) senki68 válasza Gallmix (#57142) üzenetére


senki68
senior tag

Az megvan ugye, hogy ezek régi történetek, csak a példa kedvéért, miért is alakult úgy hogy tervezésnél csak azt kérdezik mennyit fizetsz havonta villanyszámlára?

(#57146) hajospeti


hajospeti
tag

Sziasztok!

A napenergiaplusz pályázat keretei között szeretnék 5kw napelemet telepíttetni.
Érdekelne a véleményetek:
Eddig az volt a tervem, hogy a D-i fekvésű garázsra tennék ~8-10 panelt és a 2 órától meginduló árnyék miatt a maradék 6-4 panelt a lakóház NY-i oldalára.
Az egyik ajánlattevő cég képviselője azt mondta, hogy nem lehet/nem érdemes (SolarEdge)a rendszernél 1 sztringen 14 panel alatt az egy irányba/tájolásba néző panel.
Ti mit tennétek? A mellékelt kép 3 órakor készült.

[ Szerkesztve ]

(#57147) senki68 válasza hajospeti (#57146) üzenetére


senki68
senior tag

Tehát akkor tisztázzunk dolgokat. SE rendszer.
1 string 16 panel.
Van olyan opti amivel lemehetsz 14 panelra /S500B/.
Most teljesen mindegy, hogy másik tájolásra teszed, vagy a fele árnyékba megy.
Igazából az a minimum panelszám az olyan, hogy azzal elindul a rendszer, meg le tudja kezelni ha 2-3 panel árnyékos. De mikor a fele árnyékos, akkor már le fog állni.
Durva példa, de az életből jött tehát valós.
SE rendszer 16 panel, 8 kelet 8 nyugat. Nem működik rendesen.
Azt kell tudomásul venni, hogy nem string inverter, működési elve teljesen más mint a többi inverternek.
Fix stringfeszültség van, itt az a jó ha minél több panel van 1 stringben.
Nekem speciel 35 panel van 1 stringben. 2 tájolás. És nagyon jól tudják egymást kompenzálni.

Amúgy engem érdekelne, mi árnyékol? Másik ház? Nyáron is árnyékol vagy csak alacsony napálláson?

(#57148) Tapsi válasza hajospeti (#57146) üzenetére


Tapsi
addikt

Miért SE rendszerben gondolkodsz?

(#57149) hajospeti válasza senki68 (#57147) üzenetére


hajospeti
tag

Télen a lakóházam árnyékolja. Nyáron is fogja árnyékolni csak akkor nem oldalról indul, hanem alulról felfelé. Gyakorlatilag a képen látható árnyék akkor meg is állítja 3kor a termelést...
Miben gondolkodjak?
A 2 tájolás miatt ajánlották először, meg az árnyék hatás miatt...
Huawei nem szimpi számomra, más rendszereknél meg az ilyen-olyan márka sem hívogató és a garanciális megoldások.

[ Szerkesztve ]

(#57150) senki68 válasza Tapsi (#57148) üzenetére


senki68
senior tag

Miért ne :)

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Napelem
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.