Hirdetés

2024. május 18., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Napelem

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 03:32:25

LOGOUT.hu

Általánosságban a napenergiáról (alapinformációk)
Kezdjük Ádámtól, Évától! Napenergiát nagyon sok mindenre lehet hasznosítani, nagyon sokféleképpen, de ezek közül a legelterjedtebb a napelem és a napkollektor.
Napelemmel villamos energiát lehet előállítani, napkollektorral hőenergiát állítunk elő, amivel vizet vagy levegőt lehet melegíteni, amit a használati meleg víz melegítésére, vagy épp fűtésrásegítésre lehet használni. Utóbbi előnye, hogy rendkívül magas hatásfokkal (<95%) tudja a beeső napsugárzást hasznosítani, hátránya, hogy akkor adja a legnagyobb meleget, amikor süt a nap – jellemzően amikor nincs rá szükségünk (nyáron)! Mosodáknak, autómosóknak (ahol sok hőenergiára van szükség nyáron is) ideális befektetés! Háztartásoknak már több problémát hordoz, mint előnyt, mert a nyáron keletkezett energiával valamit kezdeni kell, különben néhány év alatt saját magát fogja károsítani a rendszer!
Könnyű megjegyezni, hogy melyik-melyik, mert anno iskolában majdnem mindenkinek volt napelemes számológépe! Ez a topic a napelemekről szól! ;)

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#58501) asdf_ válasza senki68 (#58499) üzenetére


asdf_
veterán

Komolyan, olvasd már el...

23 a napelem, 19 az opti, kell hozzá vagy 3-4 sín min 8e darabja, 8-10-12 tetőkampó legyen 2e darabja, azaz (92+76+32+20)*1,27=280 a bekerje...

23*4=92
19*4=76
8*4=32
10*2=20
stb. ott van megáfázva a végén az összes, a legvégén haszon is hozzá van adva. Ha valaki nem tud, vagy nem akar fejben számolni, meg követni a számokat, meg nem szúrja ki a szemét az 1,27-tel szorzás azzal nem tudok mit csinálni :U

[ Szerkesztve ]

(#58502) kleinguru


kleinguru
addikt

Van már olyan kivitelező, akinek elfogadták a termékregisztrációját? Akár egyet is?

A kicsire nem adunk... a nagyot meg leszarjuk!

(#58503) senki68 válasza asdf_ (#58501) üzenetére


senki68
senior tag

Olvastam, de nem értem a "kódszavakat".

Talán ha nem rejtjelesen írnál.

Na mindegy . Csak arra hívtam volna fel a figyelmet, hogy amit leírtál árakat azok nettó nagyker árak, tehát annyiért egyáltalán nem volt drága a bővítés.

(#58504) myckie2 válasza kleinguru (#58502) üzenetére


myckie2
őstag

Az enyémet visszadobták egy kamu indokkal, hogy a közgyűlési határozat nem megfelelő...

(#58505) asdf_ válasza senki68 (#58503) üzenetére


asdf_
veterán

Nézd, ha felsorolom valaminek az árát, hogy A, B, hogy 3-4 Db C, majd 8-12 db D, tehát NÉGY darab valamit
majd felbukkan egy zárójel, amiben szintén NÉGY darab valami összegzése van, és a végén meg van szorozva 1,27-tel, tehát egy áfányival, majd a végég még külön hozzáteszek félszázezret árrésre, akkor:
Ha valakinek ebből nincs meg, hogy az a négy darab valami a felsorolásban egyezik a négy darab valamivel a zárójelben, hogy az 1,27 az egyezik az áfával, és ha külön hozzáadok árrést, akkor pedig az összes ez előtt levő szám beszerzési (tehát nagyker) árat jelent, azzal, mint említettem, nem tudok mit kezdeni. Ez nekem kib*szott logikus és követhető és egyértelmű. Ha valakinek nem,akkor ez van.

tehát annyiért egyáltalán nem volt drága a bővítés.

Örülök, pont ez volt az én konklúzióm is.

(#58506) Mentolka


Mentolka
senior tag

Sziasztok,
Segítenétek választani?

1. 12db Longi LR5-54HTH-430M napelem + Huawei SUN2000-5KTL-M1 inverter + Huawei LUNA2000-10-50 10kWh akkupakk (5,16kWp)
2. 12db JASolar JAM72S20 460 + Solax X3 Hybrid G4 5.0 inverter + 3db Solax T30 3kWh akkupakk (5,52kWp)

Köszönöm!

[ Szerkesztve ]

(#58507) dbius válasza #94522368 (#58444) üzenetére


dbius
veterán

Visszajelzésként:

Nálam már januárban volt olyan nap, hogy nap közben 3 alkalommal is leállt túlfesz miatt a termelés.

Q-U kikapcsolva: 2024.02.03:

Q-U bekapcsolva: 2024.02.05:

Ma nem állt le, az inverter kb. 3000 var meddőig tud elmenni, ott kisimul a var, tartja, de attól feljebb nem megy. Láthatóan visszavesz ilyenkor (pf csökken). Valamit valamiért. Ha nem áll le ezzel annyiszor túlfesz miatt, még be is hozhatja a leállások miatti termeléskieséseket.

A telepítők azért ezt azoknál az ügyfeleknél, ahol rendszeresek a leállások túlfesz miatt - mint nálam is - , ott igazán bekapcsolhatnák.

[ Szerkesztve ]

(#58508) Gallmix


Gallmix
aktív tag

A szabványosítást, előre be kell írni a pályázatba? Vagy hogy megy ez?

(#58509) #94522368 válasza dbius (#58507) üzenetére


#94522368
törölt tag

:)

(#58510) #94522368 válasza #94522368 (#58509) üzenetére


#94522368
törölt tag

Csak halkan jegyzem meg, hogy a Q-U beállítás konfigurálható, finomítható, persze kérdéses azon a gyalázatos Titászos hálózaton, ami nálad van...

Nem biztos, hogy megéri a ráfordított időt...

Nálam rendben van a hálózat, minden alapbeállításon van.
Egyébként sem mernék mást írni, mer megfigyel itt a helyi? Gondolatrendőrség, és a gondolatbűnre vonatkozó büntetési tételeket nem ismerem... :)

(#58511) senki68 válasza kleinguru (#58473) üzenetére


senki68
senior tag

Úgy látszik mennek kifele az elfogadások.

(#58512) dbius válasza #94522368 (#58510) üzenetére


dbius
veterán

Gyalázatos? Nem értem mire gondolsz...
Január 1-e óta csak ekkora ingadozások vannak... :W

A hármas fázison szinte mindennapos esti órákban a 180-190 közötti feszültség...

Nem állítok rajta (Q-U) semmit. Bekapcsolni bekapcsoltam, de mivel a részletbeállításokhoz nincs szakismeretem, így marad az alapbeállításon, amiket hozott a bekapcsolással.

(#58513) #94522368 válasza dbius (#58512) üzenetére


#94522368
törölt tag

Ezt azért nem mindegyik hálózati engedélyes engedhetné meg magának!

De itt a NERtársaknak figyelniük kell a tulajdonos kilétére is...

A MEKH tudna segíteni, ha merne. ;]

Meg lehet próbálni, főleg ha többen is szembesültök ezzel a problémával, panaszt kell tenni!

(#58514) Blamazs


Blamazs
senior tag

Nálam a telepítő ezekre az értékekre állította a Q/U-t. Hátha segítség másoknak is:

(#58515) #94522368 válasza Blamazs (#58514) üzenetére


#94522368
törölt tag

THX! :)

(#58516) VaZso válasza dbius (#58512) üzenetére


VaZso
senior tag

Itt ez van jan. 1. óta Q(U) szabályzás mellett, 5-perces pillanat mintavétellel:

L1 éves min: 212,57V
L1 éves max: 255,33V

L2 éves min: 212,31V
L2 éves max: 253,68V

L3 éves min: 213,36V
L3 éves max: 252,78V

Az éjszakai legmagasabb feszültségértékek hasonló feltételek mellett jan 1. óta (18:00 és 08:00 közötti időszakra):

L1 éves max: 246,56V
L2 éves max: 242,54V
L3 éves max: 248,25V

Az L2 legkisebb feszültsége nem ebben az időszakban volt, az ebben a sávban 215,34V lett.

A tél miatt nyilván még nagyobb a fogyasztás, de az éjszakai 248V-os feszültség azért elég "gáz" (transzformátortól távol, vagyis a transzformátorfeszültséghez legközelebbi értéket éjszaka, a hálózat legkisebb terhelése mellett "látom", nagyobb terhelésnél a vezetéken eső feszültség miatt ez alacsonyabb, cirka 213V környéke is akár)...

(Nem tudom, a középfeszültségű hálózat mennyiben "rondít" bele ebbe a gondolatmenetbe.)

[ Szerkesztve ]

(#58517) HunChris válasza dbius (#58512) üzenetére


HunChris
senior tag

És ilyen amikor a szolgáltató miatt az óránál null szakadás van...

(#58518) dbius válasza Blamazs (#58514) üzenetére


dbius
veterán

Köszi, megnézem. Nálad 4kW inverter van a kép alapján.

(#58519) Blamazs válasza dbius (#58518) üzenetére


Blamazs
senior tag

igy van 4kW-os az inverter. De a beállítások szerintem ugyanezek nagyobb eszköz esetén is.

(#58520) Brandynew


Brandynew
őstag

Sziasztok!

Az E.ON-t milyennek látjátok napelem telepítő cégként? Érdemes lehet velük szerződni?

(#58521) sharp4 válasza Brandynew (#58520) üzenetére


sharp4
őstag

Maradjanak a közműszolgáltatásnál, innen ne merészkedjenek kijjebb!

Magyarország legnagyobb Xiaomi közössége:https://www.facebook.com/groups/622368221279940/?ref=share Apple Iphone 13 Pro & Ipad Air 5

(#58522) tomi07 válasza Brandynew (#58520) üzenetére


tomi07
tag

Nehéz kivárni, mint mindegyik nagyobb céget akik alvállalkozókkal dolgoztatnak. Viszont nagy előnye, hogy biztosan nem fog megszűnni. Garanciális ügyintézésnél ez egyszerűbbé teszi a dolgodat.

(#58523) Brandynew válasza tomi07 (#58522) üzenetére


Brandynew
őstag

Köszönöm.

Ezek az eszközök jók? A pályázati forrást szeretném kimaxolni.

13 db JA Solar 460 W(m) panel
Solax X3 Hybrid 5.0 inverter
13 db napelem panel optimalizáló
3 db Solax T30 Battery - 3.0 kWh + Smart Meter

(#58524) evilskati


evilskati
aktív tag

Az új közlemény szerint csúszás van a termékregisztrációs kérelmek feldolgozásával.
Elvileg az akkumulátorpakkokat kellett külön regisztrálni, mondjuk, hogy ez miért nem egy központi jóváhagyott listából jön, mint az inverterek, az érdekes.

A csúszás miatt nem lehet befejezni a szerződéses folyamat, míg ez le nem zárul.

(#58525) tomi07 válasza Brandynew (#58523) üzenetére


tomi07
tag

Ezt majd a hozzáértők megválaszolják. Különben sokszor megtévesztő az ár. A keretet meg ahogy láttam az ajánlatokat a cégek rendesen kimaxolják.

(#58526) senki68 válasza tomi07 (#58522) üzenetére


senki68
senior tag

Már ha elérhetőek.

(#58527) asdf_ válasza tomi07 (#58522) üzenetére


asdf_
veterán

Garanciális ügyintézésnél ez egyszerűbbé teszi a dolgodat.

Ez addig jó, amíg nem olvasol olyanokat, hogy milyen magas szinten ***-ják telibe az ügyfelet problémakor, és mondjuk úgy másfél hónap múlva már hajlandóak is reagálni.
Kerülném, mint a veszett fene...

[ Szerkesztve ]

(#58528) tomi07 válasza asdf_ (#58527) üzenetére


tomi07
tag

Még mindig jobb, mint az első pályázatban sok kis cég beszedte az önerőt, majd amikor az állam nem utalt csődbementek. Aki befizetett az meg ott áll, se pénz se napelem.
A mostani pályázatnál én speciel arra figyelnék nagyon, hogy ne frissen alakult céget válasszak.

(#58529) asdf_ válasza tomi07 (#58528) üzenetére


asdf_
veterán

Én azt valamennyire sajáthibás balesetnek gondolom. Nem volt miért önerőt előre kifizetni Lévén, ha nem tudjuk a telepítés tényleges időpontját, akkor nem tudjuk az árát sem, így azt sem, hogy mennyi önerővel kell kipótolni. Én 4 hónap alatt nagykeráron bruttó 100 ropit buktam a 10 saját panelemen. Namost akitől egy éve, a még magasabb áron kérték be az önerőt, azt mire is? Mert mondjuk akinek lerakták a portájára a cuccot, csak fel nem szerelték, az van valahol legalább, de aki csak a pénzt szedi de semmi nem történik oda miért fizetünk bármit is? :U

[ Szerkesztve ]

(#58530) WiZARD


WiZARD
addikt

Létezik/tudtok olyan rögzítőt, amivel szabadon állítható dölésszöggel kiemelhetőek a panelek?
2-3 fok körüli dőlésű korcolt lemezzel fedett tetőre kellene 3 db panelt felrakni 10fokos döléssel (tehát a tartónak 7-8 fok körül kell kiemelnie).

Würth-nél láttam 5 fokonként állíthatót, aminél a minimum 10 fok.
Ha egy stringen lévő 13 db panel (10 fokos tartón vannak) mellé a +3 panel a 12-13 fokos dőléssel kerülne fel, az okoz jelentős gondot/eltérést?

Optimalizáló nincs.

[ Szerkesztve ]

Soha ne vitatkozz idiótákkal! Lesüllyedsz az ő szintjükre és legyőznek a rutinjukkal. **** www.PhenomeNato.com ****

(#58531) tomi07 válasza asdf_ (#58529) üzenetére


tomi07
tag

Nálam a szerződéskötéskor a panel /Hyundai/ 117.000 Ft/db volt. A felszerelés augusztus végén volt 7 hónappal később. Az eredeti áron kellett kifizetnem. Mondjuk a Hyundai panelek ára nem esett akkorát.

(#58532) H-Mano válasza WiZARD (#58530) üzenetére


H-Mano
tag

Szerintem olyan minimális az eltérés(3 panel és 7-8fok?), hogy sem műszaki, sem gazdaságossági okból nem látom értelmét...
(PV-GIS déli tájolásnál kb. +60kWh/év-et ad 1 kWp-re a +8fok dőlés esetén...)

[ Szerkesztve ]

(#58533) kleinguru válasza evilskati (#58524) üzenetére


kleinguru
addikt

Ez jó hír, remélem azt jelenti, hogy még senki nem tudott szerződést kötni.

A kicsire nem adunk... a nagyot meg leszarjuk!

(#58534) Eclips21 válasza kleinguru (#58533) üzenetére


Eclips21
őstag

szerintem nem tolonganak az emberek egy 15-20 éves (soha) megtérülésű befektetésre.

[ Szerkesztve ]

(#58535) kcsa válasza Eclips21 (#58534) üzenetére


kcsa
veterán

Ja, azért érkezett a ~15e pályázati helyre 20e+ regisztráció. Én is regisztráltam, nem számítok megtérülésre, de az önerőt megéri számomra az, hogy megszabaduljak a folyamatos áramszünetektől, vagy azok egy jelentős részétől.

Ez nálunk már számomra elég kritikus szinteket ért el, a decemberi hóesésben simán volt 12 órás áramszünetünk, úgy, hogy mi ráadásul földkábeles környék vagyunk, szóval valahol a távolban volt valami, aminek az okát soha senki nem köti az orrunkra. De egy átlagosan szeles napon is folyamatosan csattognak a relék a szünetmentesekben.

(#58536) senki68 válasza kcsa (#58535) üzenetére


senki68
senior tag

És ebből 19 ezer nem is tudta mire pályázik. :)

(#58537) asdf_ válasza Eclips21 (#58534) üzenetére


asdf_
veterán

Pedig de. És tényleg nem tudják mire pályáznak. Volt aki ismerősi körben pályázott, kérdeztem az éves fogyasztását, gőze nincs róla. Elmondta mi van a háztartásban, kizárt, hogy megérje neki. De pályázott.

(#58538) Eclips21 válasza kcsa (#58535) üzenetére


Eclips21
őstag

Regisztrációm nekem is van, ajánlatkérést is fogok indítani megnézem mit ajánlanak (előzetesen is kértem már).

Aki a 3.Világháborúra készül azoknak biztos jó, meg mint neked ahol a szolgáltatás nem a legjobb.

Mindezek fényében az tény marad, hogy a megtérülés ideje vetekszik az akksi élettartamával.

#58537asdf_
INGYÉÉÉ VAN 5 milla!

[ Szerkesztve ]

(#58539) asdf_ válasza tomi07 (#58531) üzenetére


asdf_
veterán

Ha augusztus végén rakták fel, az utána kezdett csak igazán esni. Nagyon durva, lassan ott tartunk, hogy egyessel kezdődik a nagykernettó ár egy panelra :Y

(#58540) 313313 válasza kcsa (#58535) üzenetére


313313
addikt

Akkor ott Közép Feszültségen lesz a baj. Azokat legalább látja a szolgáltató, más dolog az elhárítási idő. És akkor a tetepviszonyokkal még nem is számoltunk...

HP 250 G5, Creative Surround 5.1 USB, Genius 5.1 Home Theater 5000, Kona Blast Deluxe + Shimano LX, Torpado T2000 + Campagnolo Veloce, Motorola Edge 30 Neo 8/256GB

(#58541) gorbep válasza senki68 (#58536) üzenetére


gorbep
senior tag

igen, itthon mostanában mindenre nagy a "nem tudom még, de nehogy kimaradjak" faktor. Ugyan ez volt a betáplálási stop előtt is. Érdekes lenne egy adat, hogy az akkor benyújtott igények hány százaléka került bekapcsolásra... és ott még volt értelmezhető megtérülés... nálam érdeklődtek most ismeretségi körből sokan, akik villamos padlófűtés miatt akartak (volna) beszállni 66%-osba... :Y

Hiába mondtam bármit... lesz pofára esés...

[ Szerkesztve ]

- Micimackó! Hogyan betűzik azt, hogy szeretet? - Sehogy Malacka, azt érzik .......

(#58542) 313313 válasza gorbep (#58541) üzenetére


313313
addikt

Én azt mondanám akik októberbe adták be a nagyrohamba, azoknak 50-60%-a vagy kivár vagy meg se csinálja. Munka mennyiségéből adódóan Démász területre vetítve....

HP 250 G5, Creative Surround 5.1 USB, Genius 5.1 Home Theater 5000, Kona Blast Deluxe + Shimano LX, Torpado T2000 + Campagnolo Veloce, Motorola Edge 30 Neo 8/256GB

(#58543) kcsa


kcsa
veterán

Mondjuk most hogy mondjátok, valószínűleg még igazatok is van. Van egy kolléganőm, régről ismerem, ő is belevágott. Szemtől szembe nem mertem megkérdezni tőle, hogy milyen megtérüléssel számol, mert szerintem nem is számolt előre semmivel.

De a tolongást továbbra sem tagadnám, mert igenis van tolongás, az meg más kérdés hogy 99%-uk nem számolt utána...

(#58544) senki68 válasza gorbep (#58541) üzenetére


senki68
senior tag

Soha nem értem meg, ha nem fogadja meg a tanácsom minek kérdez meg?

Ismerős elment autót venni, mondta nézzem meg. Elmentem szalonba, /vannak ismerősök/ mondták bizományban van benn, de ezt ne vegyétek meg.
Hazamentünk , este visszament és megvette.
Nem értem a mai napig sem a logikáját.

(#58545) gorbep válasza senki68 (#58544) üzenetére


gorbep
senior tag

egyszerű, csak megerősítést akarnak, milyen jól döntöttek... ha elmondom miért nem jó, nem veszik figyelembe... panaszkodni sem jönnek egy ideig, amíg emlékeznek, hogy én megmondtam... majd egy évvel később jönnek, hogy ez milyen szemét húzás volt a kormánytól, mert hogy ráfizettek... OFP-s erőművel már jöttek, hogy ezzel csakis a kormány járt jól, Ő meg hogy megszívta... :Y Bár én kaptam volna 50% támogatást...

- Micimackó! Hogyan betűzik azt, hogy szeretet? - Sehogy Malacka, azt érzik .......

(#58546) Gallmix válasza asdf_ (#58529) üzenetére


Gallmix
aktív tag

Vagy van nekik raktáron. Igen, végül is ott nincs kockázatuk, ilyen téren. Ha már garantálniuk kell.

szerintem nem tolonganak az emberek egy 15-20 éves (soha) megtérülésű befektetésre.
Igen, ez egy érdekes észrevétel. A gond, az, hogy ez jelenidőben érzelmezzük, és a jövőt nem ismerjük.

Ismerős még a válság előtt telepített, neki pár év alatt behozta.
Ha javul vételi ár, az azért faraghat az időből...

"És ebből 19 ezer nem is tudta mire pályázik. :)"
Ez is érdekes, és sok szempontból talán helyes megállapítás is, ha az arány nem is(?)

De még mindig vannak cégek, akik most kezdik az egész folyamatot, felmérés, kapcsolat felvétel, ennek őszintén van bármi értelme? Amikor mások már november, december óta ezzel foglalkoznak? Én csak nem rég óta, de így is látom, hogy nem eccerű...

[ Szerkesztve ]

(#58547) asdf_ válasza Gallmix (#58546) üzenetére


asdf_
veterán

És ott parkoltatják egy-másfél éve a napelemek köbmétereit? Nem gondolnám, nem olcsó az...

(#58548) Gallmix válasza asdf_ (#58547) üzenetére


Gallmix
aktív tag

Gondolom nem mindenki, de pl egy nagyker vagy nagy cég, akinek van logisztikája erre, az felkészülhet rá. (És talán egészen más áron árazza, mint vette). Legalábbis, ebben is lenne logika.

Egy kis cég ilyent nem nagyon tud, vagy korlátozottan. Ők viszont túl kell löjjék az árat, hogy ne kerüljenek mínuszba, ha akkor rendelik be a cuccokat. Ez lenne a reális nem?

[ Szerkesztve ]

(#58549) jones965 válasza dbius (#58507) üzenetére


jones965
Modder

Én is bekapcsoltam ezt a funkciót 4 napja, és az inverter szépen szabályozza a meddő fogyasztást.
Még azt kell leellenőriznem, hogy a villanyórán a kimenő teljesítményen csökken-e a mért kvar érték.

(#58550) 313313 válasza #94522368 (#58191) üzenetére


313313
addikt

9 nap alatt wattos fogyasztás 128kwh, induktív meddő 2 kvarh, kapacitív meddő 24kvarh. Klíma,inverteres páramentesítő, mosógép, mosogatógép, villanytűzhely, napelem nincs....

HP 250 G5, Creative Surround 5.1 USB, Genius 5.1 Home Theater 5000, Kona Blast Deluxe + Shimano LX, Torpado T2000 + Campagnolo Veloce, Motorola Edge 30 Neo 8/256GB

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Napelem
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.