Hirdetés

2024. május 18., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Napelem

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 03:32:25

LOGOUT.hu

Általánosságban a napenergiáról (alapinformációk)
Kezdjük Ádámtól, Évától! Napenergiát nagyon sok mindenre lehet hasznosítani, nagyon sokféleképpen, de ezek közül a legelterjedtebb a napelem és a napkollektor.
Napelemmel villamos energiát lehet előállítani, napkollektorral hőenergiát állítunk elő, amivel vizet vagy levegőt lehet melegíteni, amit a használati meleg víz melegítésére, vagy épp fűtésrásegítésre lehet használni. Utóbbi előnye, hogy rendkívül magas hatásfokkal (<95%) tudja a beeső napsugárzást hasznosítani, hátránya, hogy akkor adja a legnagyobb meleget, amikor süt a nap – jellemzően amikor nincs rá szükségünk (nyáron)! Mosodáknak, autómosóknak (ahol sok hőenergiára van szükség nyáron is) ideális befektetés! Háztartásoknak már több problémát hordoz, mint előnyt, mert a nyáron keletkezett energiával valamit kezdeni kell, különben néhány év alatt saját magát fogja károsítani a rendszer!
Könnyű megjegyezni, hogy melyik-melyik, mert anno iskolában majdnem mindenkinek volt napelemes számológépe! Ez a topic a napelemekről szól! ;)

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#58651) senki68 válasza 313313 (#58649) üzenetére


senki68
senior tag

Nem látok összefüggést a 2 string és a nemindulás között.

(#58652) HunChris válasza gorbep (#58638) üzenetére


HunChris
senior tag

5,96kWp rendszer 2023-as termelési adataiból számoltam megtérülést 11kWh/nap éjszakai fogyasztásra veszteségekkel együtt.
4 MWh csak éjszakai fogyasztással:

(9,2kWh akku 7,36kWh kapacitásig +5% töltés és +5% merítési veszteséggel számol naponta. Először nappali fogyasztásra, majd aksi töltésre, aztán hálózatra megy a termelés.)

Erősen függ a fogyasztástól, beruházási összegtől, de ilyen kis fogyasztásnál elég jól fedi éves szinten. Más kérdés, hogy pl: az aksit mekkora DoD-ra állítja a telepítő, -2%/év degradációt számolok, ami lehet inkább több lesz nekik... onnantól megintcsak végtelen megtérülés.

[ Szerkesztve ]

(#58653) 313313 válasza senki68 (#58651) üzenetére


313313
addikt

Az csak érdekesség, az 1 éves vízkövet látod a panelokon?
Furott kút vasas vízzel hűtik nyáron a háttérben lévő fóliát....

HP 250 G5, Creative Surround 5.1 USB, Genius 5.1 Home Theater 5000, Kona Blast Deluxe + Shimano LX, Torpado T2000 + Campagnolo Veloce, Motorola Edge 30 Neo 8/256GB

(#58654) -ZeeZee- válasza 313313 (#58649) üzenetére


-ZeeZee-
senior tag

A panelek tetején az dér?

Mi volt az "átnemvétel" oka? Az igénytelen szerelés? A panelok előtt lévő "vizesárok"?

(#58655) Andras6800 válasza gorbep (#58638) üzenetére


Andras6800
senior tag

Igen, és ez az amit kb senki sem tud ameddig nincs rendszere meg nem követi valahogy az önfogyasztást.. pl: Shelly, inverter saját márkás smart meter, vagy akár Home Assisstant, stb.. Télen nekem is 60-70% az önfogyasztás néha. Pedig még nem is figyelek ré, csak megy a klíma. Viszont a termelésem a fogyasztás harmadára elég.
Nyáron meg olyan 20-30%-os önfogyasztás van...

És akkor amúgy a jelenlegi bruttós 3 fázisos elszámolás részével nem is tudok számolni, mert az inverter smart meter is energiamérleggel számol. Szóval ha ezen nem változtatnak, akkor a valós önfogyasztás még rutyibb. 3 Fázist úgy sem tudsz szinkronba hozni...

A békéért harcolni olyan, mint a szüzességért dugni!

(#58656) senki68 válasza Eclips21 (#58650) üzenetére


senki68
senior tag

De arra az 1 fázisra rákötheted mindhárom fázist :).

5kW az fázisonként 1,66kW. Ennyit tudna backup boxal.
Fronius szerint ez semmire nem elég, mert ugye jellemzően nem 3 fázisúak az eszközök.
De viszont 1 fázison tud 3kW-ot / rövid ideig 4.2kW/, ami azért már használható.
Mivel jellemzően az eszközök 1 fázisúak, erre az egy fázisra ráköthető mindhárom fázis.

Sajnos itt a nagy szimmetria asszimetria kérdésben, azért fontos dolgok sikkadtak el.
Backup mód nem arra való, hogy teljes terhelésen menjen a ház, az csak egy vészüzem.
Azért van, hogy a létfontosságú dolgok menjenek. Nem ilyenkor kell fűteni a jakuzzit, meg a szaunát, hőtárolós kályhát.
Arra való elvigye az alapdolgokat, , hűtő kávéfőző, számítógép tv stb...

(#58657) edeleny válasza H-Mano (#58633) üzenetére


edeleny
őstag

Elsőre gondolkoztam mit is kell néznem, 😁

Nekem minden a konyhaszekreny mögött van. Akkor férek hozzá, ha kihúzok két nagy fiókot.
Tudom, hogy nem 100% szabályos, de mikor átvették a gázt,még nem volt szekrény!

Az interneten előtt is ugyan ennyi hülye volt mint most, csak a világ nem tudta róluk, hogy azok.

(#58658) senki68 válasza 313313 (#58653) üzenetére


senki68
senior tag

Nem látom. Ha vasas a víz, akkor nem vízköves lesz , hanem rozsdás.

(#58659) 313313 válasza -ZeeZee- (#58654) üzenetére


313313
addikt

Nem indult el a rendszer, ez egyből 3 hiba... leállást kell ellenőrizni ami 200ms lehet max, meg az újraindulást, ami min 1 perc. De ha el se indúl ezeket nem bírod ellenőrizni.
Plusz 16-17 fokban, 12.15 körül a dér az kicsit erős....

HP 250 G5, Creative Surround 5.1 USB, Genius 5.1 Home Theater 5000, Kona Blast Deluxe + Shimano LX, Torpado T2000 + Campagnolo Veloce, Motorola Edge 30 Neo 8/256GB

(#58660) 313313 válasza senki68 (#58658) üzenetére


313313
addikt

Ugye csak szivatsz? Felső sor majd felén a fehéres cucc az kőkemény vízkő és nem dér, nem csillogás, max gyártáshiba, de gondolom úgy a tulaj nem veszi át....

HP 250 G5, Creative Surround 5.1 USB, Genius 5.1 Home Theater 5000, Kona Blast Deluxe + Shimano LX, Torpado T2000 + Campagnolo Veloce, Motorola Edge 30 Neo 8/256GB

(#58661) senki68 válasza 313313 (#58660) üzenetére


senki68
senior tag

Ugye csak szivatsz?

Láttál te más vasas vizet?

Attól sose lesz fehér csak rozsdabarna.
Sajnos tapasztalat .

(#58662) Andras6800 válasza senki68 (#58661) üzenetére


Andras6800
senior tag

De a rozsdabarna az mire kijön nem 1-2 hónap.. szintén tapasztalat (terasz lett vörös ahol éri az öntöző). Vízkő elég hamar megjelenik... ha olyan a víz, akár pár hét.

[ Szerkesztve ]

A békéért harcolni olyan, mint a szüzességért dugni!

(#58663) 313313 válasza senki68 (#58661) üzenetére


313313
addikt

Mind1, valami vastag fehér zsuva volt a panelokon, vagy az edzett üveg sérült mikor 60-70+ fokosan megkapta a 4-6-8 fokos vizet. Nyáron napsütésben folyamatosan locsolták egy éven keresztül.
Most lett készre jelentve, de nem működik a rendszer

HP 250 G5, Creative Surround 5.1 USB, Genius 5.1 Home Theater 5000, Kona Blast Deluxe + Shimano LX, Torpado T2000 + Campagnolo Veloce, Motorola Edge 30 Neo 8/256GB

(#58664) senki68 válasza Andras6800 (#58662) üzenetére


senki68
senior tag

Valóban Nem 1-2 hónap. 2-3 nap alatt megjelenik.

[ Szerkesztve ]

(#58665) WiZARD válasza 313313 (#58663) üzenetére


WiZARD
addikt

Na meg az is egy érdekes megoldás, hogy előtte ástak egy kis sávot, ahelyett hogy picit magasabb tartót csináltak volna.

Soha ne vitatkozz idiótákkal! Lesüllyedsz az ő szintjükre és legyőznek a rutinjukkal. **** www.PhenomeNato.com ****

(#58666) 313313 válasza WiZARD (#58665) üzenetére


313313
addikt

Hátuljáról nem csináltam fotót, az is vicces volt. 5-6db 60-80cm-s betonpadkával volt súlyozva az állvány. Valami házi sufnituning, nem gyári műbizonylatos. Kivitelező cég csinálta... Gyanítom tanyasi támogatás lehetett. Háttérben a fólia alatt kacsák voltak....

[ Szerkesztve ]

HP 250 G5, Creative Surround 5.1 USB, Genius 5.1 Home Theater 5000, Kona Blast Deluxe + Shimano LX, Torpado T2000 + Campagnolo Veloce, Motorola Edge 30 Neo 8/256GB

(#58667) 313313


313313
addikt

Legyen ellenpélda is, nem saját kép, kolléga lötte. 1250kW-os akkupack :D



HP 250 G5, Creative Surround 5.1 USB, Genius 5.1 Home Theater 5000, Kona Blast Deluxe + Shimano LX, Torpado T2000 + Campagnolo Veloce, Motorola Edge 30 Neo 8/256GB

(#58668) Tapsi válasza 313313 (#58667) üzenetére


Tapsi
addikt

El nem tudom képzelni, hogy ez miért/hogyan éri meg.

(#58669) H-Mano válasza 313313 (#58649) üzenetére


H-Mano
tag

Ez komoly?
Fűcsomók a panelek között a föld felett?

(#58670) 313313 válasza H-Mano (#58669) üzenetére


313313
addikt

Panelek közvetlen a földre lettek rakva és igen fűcsomó és egyéb igénytelenségek.... És ezt már kifizették.

HP 250 G5, Creative Surround 5.1 USB, Genius 5.1 Home Theater 5000, Kona Blast Deluxe + Shimano LX, Torpado T2000 + Campagnolo Veloce, Motorola Edge 30 Neo 8/256GB

(#58671) 313313 válasza Tapsi (#58668) üzenetére


313313
addikt

Erőmű, napelem park, vagy gázmotor.....

HP 250 G5, Creative Surround 5.1 USB, Genius 5.1 Home Theater 5000, Kona Blast Deluxe + Shimano LX, Torpado T2000 + Campagnolo Veloce, Motorola Edge 30 Neo 8/256GB

(#58672) H-Mano válasza edeleny (#58657) üzenetére


H-Mano
tag

"Elsőre gondolkoztam mit is kell néznem"
"Ott van a 3 fázis elokeszitve a gázcsonk mellett"(erre lett volna "válasz" :) )

[Amit látsz, az a kamra és a konyha közötti válaszfal.Alulról(pince) jön az energia (villany, gáz). A nagy lyuk mögött már a tűzhely (jelenleg ugye elektromos) található.
A gázcsövet gázos szaki viszont 10 cm-en "kiiktatta", mert valami szabály van használatonkívüliségre.De ha nem szólok, ma is egybe lenne...... :((

[ Szerkesztve ]

(#58673) Begi


Begi
senior tag

Sziasztok!

Ház vétel közben vagyunk, amelyen van egy 2021 környékén telepített 5kWh-s egyfázisú rendszer. (Jelenleg 1 fázis is jön be, 1x25A )
Részünkről felmerült a kérdés, hogy nem lenne-e jobb 3 fázisra bővíteni (3x32A), tekintettel arra, hogy villanyautót szeretnénk tölteni.
Nem tudom, hogy ilyen esetben mi a járható út. Ha invertert cserél az ember, akkor bukja a éves szaldóst?

Előre is köszönöm a segítséget!
:R

(#58674) Tapsi válasza Begi (#58673) üzenetére


Tapsi
addikt

Bukja.

(#58675) heti válasza senki68 (#58626) üzenetére


heti
csendes újonc

Akkor jó régi Zepter edényeid vannak, de hát idő állóak az biztos.

(#58676) senki68 válasza heti (#58675) üzenetére


senki68
senior tag

Hát nem ebben az évezredben vettük, az biztos.

(#58677) asdf_ válasza Begi (#58673) üzenetére


asdf_
veterán

Ha invertert cserél az ember, akkor bukja a éves szaldóst?

Ha az inverter teljesítménye nem növekszik, akkor marad a szaldó, tehát egy 3 fázisú 5 kW-osat felrakhatsz a meglevő 1F 5 kW-os helyére, azt meg add el valami környező országba, mert itthon semmire sem jó (jó, a Huawei az jó szigetüzemeshez).

[ Szerkesztve ]

(#58678) gorbep válasza H-Mano (#58641) üzenetére


gorbep
senior tag

Bocs, kismegszakító... én lehet azt cserélném, sok hibásat láttam...

- Micimackó! Hogyan betűzik azt, hogy szeretet? - Sehogy Malacka, azt érzik .......

(#58679) gorbep válasza Andras6800 (#58655) üzenetére


gorbep
senior tag

Én Home Assistantban mérem a P1-el az órát, tehát az pont a jelenlegi bruttó fázisonkénti algebrai mérés mérlegét adja, és a 2 invertert monitorozom... azaz amivel kalkulálok az pont az, amit épp fizetnem kellene, ha már bruttóban lennék... és ijesztő az eltérés... még akkuval korrigálva sem éri meg 66% támogatással sem... SZIGORÚAN NEKEM... Mondjuk a klímák fogyasztásán a nyereséget egy esetleges H tarifához viszonyítom... mert ha nem lenne napelemem, akkor H-ról mennének rég...

Csak azért írom, mert ez nem becsült, méréseken alapul.... az EXCEL nem mutatja a fázis aszimmetriára kivetett RHD-t!!!!

- Micimackó! Hogyan betűzik azt, hogy szeretet? - Sehogy Malacka, azt érzik .......

(#58680) gorbep válasza Begi (#58673) üzenetére


gorbep
senior tag

HA most veszed a házat, az új szerződés, amiben szerintem bruttóba kerülsz... de biztos ami biztos, kérdezz rá a szolgáltató ügyfélszolgálatán... megoldás lehet, ha nem íratod át a villanyt, és fizeted Te az eladónak... kérdés van e ekkora bizalom...

HA mégis marad a szaldó adásvétel után, feltétlenül írd be, biztos más is érintett :R

- Micimackó! Hogyan betűzik azt, hogy szeretet? - Sehogy Malacka, azt érzik .......

(#58681) edeleny válasza H-Mano (#58672) üzenetére


edeleny
őstag

A telefon kavart be!
Igy PC-n nézve egyértelmű!

Az interneten előtt is ugyan ennyi hülye volt mint most, csak a világ nem tudta róluk, hogy azok.

(#58682) Eclips21 válasza senki68 (#58656) üzenetére


Eclips21
őstag

Koszi a felvilagositast!

Viszont az nem ertem, ha a nappal megtermelt aramot fel akarom hasznalni este/ejjel/kevesbe napsutes napon akkor azt hogy tudom megtenni? Nalunk 3 fazis van, ebben az esetben akkor hogy fogyasztja el a haz, ha az inverter akksirol csak egy fazist tud ellatni? Vagy en nem ertem az egeszet? :F

[ Szerkesztve ]

(#58683) edeleny válasza 313313 (#58649) üzenetére


edeleny
őstag

Nem tudom!
Szerintem nem vízkő!
Az akkor mindenhol lenne.
Szerintem repedések a panelon.
Ha megnézed, és nem a fotó csal, akkor nem sík, van benne hullám.
Szerintem fszültség van a panelekben (nem elektromos, szerkezeti) És egyszerűen berepedtek.

Ránézésre kuka!

Az interneten előtt is ugyan ennyi hülye volt mint most, csak a világ nem tudta róluk, hogy azok.

(#58684) stairmaster


stairmaster
tag

Sziasztok!

Olvasgattam a fórumot, de nem jutottam egyhangú döntésre. Én is a napelemes pályázat után érdeklődők, hogy melyik invertert ajánljátok.

A kivitelező kettőt ajánl:

Az egyik a deye - deye rw-f10.2 akkuval
A másik Solax X3 - Nagyfeszültségű litium 4 db 2.5kw akkuval

Mindegyikhez van optimalizáló és tűzeseti illetve tongwei napelem.

A deye önereje 1.6 milló a solax 2 millió.

Előre is köszönöm! :R

Egyébként sok helyen a deyet ajánlják, illetve a kivitelező is azt mondja azzal járok a legjobban. Viszont, olvasni, pár helyen hogy jobb magasfeszültségű akkukat venni, az pedig a solaxhoz van, úgyhogy teljes a tanácstalanság. :F

(#58685) #94522368 válasza 313313 (#58653) üzenetére


#94522368
törölt tag

Kútbúvár vasas környezetben... :)

Persze itt már a víz mellett ez a trutyi is szeretett volna feljönni.

[ Szerkesztve ]

(#58686) senki68 válasza Eclips21 (#58682) üzenetére


senki68
senior tag

Az a baj, hogy nem tudod mi micsoda.
Van egy hibrid rendszered. Van akksi.
Normál üzemben termel a napelem, tölti az akksit, ellátja a házat és a felesleg megy a hálózatba. Ha nem elég a termelés, akkor nem tölti az akksit, és ha a házra sem elég a termelés, akkor a hiányt a hálózatból vételezi.
Este akkuról ugyanígy működik minden, de mivel kiesik a napelem termelés, az akku látja el az egész házat 3 FÁZISON. Fronius 1-1 fázisra csak a névleges teljesítmény 1/3-át képes adni, ami ezen felül kell teljesítmény, azt a hálózatból vételezi.

Backup mód.
Ez az a mód, mikor nincs hálózat. Áramszünet. Ami például mifelénk elég ritka üzemállapot. 2 év alatt volt 3 tervezett áramszünet, időben előre bejelentve, és volt 1 azaz 1 váratlan valami műszaki hiba miatt , ami tartott kb 10 percig.
Ebben a módban nem tud a Fronius csak a PV pointon kiszolgálni a lakást ami 1 fázis 3kW. Froniunak nem létezik Fronius automata átkapcsoló/backup doboz/ de egy kontaktorral, vagy mágneskapcsolóval egyszerűen megoldható.

Tehát az inverter akkuról nem 1 fázist tud ellátni, hanem mindhármat. Kivéve ha ármaszünet van.

Tehát mielőtt hülyeségeket terjesztesz jó lenne utánanézni a dolgoknak mi micsoda. Nem csak dobálózni a backuppal.

(#58687) senki68 válasza stairmaster (#58684) üzenetére


senki68
senior tag

Nem akarlak benneteket megbántani, de ha mindegyikhez kell optimalizáló, akkor egyértelműen SolarEdge.

(#58688) kleinguru válasza senki68 (#58687) üzenetére


kleinguru
addikt

Le tudnád írni miért? Jelentősen drágább annak a bekerülési költsége.

A kicsire nem adunk... a nagyot meg leszarjuk!

(#58689) senki68 válasza kleinguru (#58688) üzenetére


senki68
senior tag

Azért mert ha teszel optimalizálót, akkor ugyanannyiba kerül mint a SolarEdge, , optimalizálásban meg az a legjobb.

(#58690) stairmaster válasza senki68 (#58687) üzenetére


stairmaster
tag

Azt sajnos nem árulnak csak ezt a kettőt plusz Huawei.

(#58691) senki68 válasza stairmaster (#58690) üzenetére


senki68
senior tag

Csak abból az 1 kivitelezőből lehet választani?

(#58692) Brandynew válasza stairmaster (#58684) üzenetére


Brandynew
őstag

Ha most tartasz ott, hogy morfondírozol, hogy melyik legyen, akkor már lecsúsztál. Ahogy megjött az árajánlat, le kellett volna rá csapnod és már rég fel kellett volna töltened az aláírt szerződést. A feltöltési sorrend számít.

[ Szerkesztve ]

(#58693) kleinguru válasza kleinguru (#58688) üzenetére


kleinguru
addikt

Oké, elhiszem, hogy az a legjobb, de annyival, amennyivel többe kerül :F

Komolyan kérdezem, mert senki nem tudta elmondani, hogy mivel jobb, az számszerűsítve mit jelent (vagy pl.: nem számszerűsítve terméktámogatás stb).

Ami “fejtágításon” múlt héten részt vettem, az annyival indult, hogy van a régi, nem támogatjuk, beszéljünk az újról…
“Mi energiamenedzsmentet adunk…”

Értem én, de nem szívesen kötném magam egy gyártóhoz okos otthon tekintetében, ha (ez fontos) számomra nincs kifejezetten előnye (Apple esetén megtettem, de a windowsról nem mondtam le).

[ Szerkesztve ]

A kicsire nem adunk... a nagyot meg leszarjuk!

(#58694) axioma válasza kleinguru (#58693) üzenetére


axioma
veterán

Az optimalizalok nelkul az SE inverter olcsobb, mint a stringinverterek, mert abban mar nincs benne az a funkcio, amit az optik csinalnak. Ha kell mindre opti, akkor jobban johet ki anyagilag is. [Sot, rendszermeret-fuggo is, nalunk kettesevel van optizva mert akkora a rendszer hogy lehetett, ugy mar kijott hogy az opti nelkuli stringinverteres megoldasokkal teljesen egy arban volt. Discl: 5.5 eve]

(#58695) kcsa válasza Brandynew (#58692) üzenetére


kcsa
veterán

Tudsz (vagy bárki más) olyan - persze anonimizált - screenshotot adni, ahol a pályázati státusz túl van már a VSZ kötésre vár állapoton? :R

(#58696) Eclips21 válasza kleinguru (#58693) üzenetére


Eclips21
őstag

Solar Edge manapság elég sz@r helyzetben van(háború- Izraeli cég), és ez meglátszik a látszik a részvény árfolyamán. Valamint szinte az összes termelését leállítatta, ami alapból fura + azt hallani hogy a raktáraik fullon vannak mert a háborúk miatt leálltak a napelem támogatások világszerte és eladni se tudja a termékeit.

Én ennyit tudok felhozni jelenleg ellene, de mellette meg tényleg a saját rendszerénak a minősége áll.

[ Szerkesztve ]

(#58697) kleinguru


kleinguru
addikt

axioma és Eclips21, köszi a válaszokat!

Konkrét példán keresztül nézve egy (a pályázat miatt) Deye SUN-5K-SG04LP3-EU inverterrel és tartozékaival összehasonlítva. Ennek SolarEdge oldalon ez a "párja" SolarEdge SE5K :F

A kicsire nem adunk... a nagyot meg leszarjuk!

(#58698) Pikkolo^^ válasza Eclips21 (#58647) üzenetére


Pikkolo^^
addikt

Három fázison tudja kiszolgálni a házt. Amire te gondolsz az amikor nincsen áram a házon. Együtt tudok élni ezzel ;)

(#58699) senki68 válasza axioma (#58694) üzenetére


senki68
senior tag

Az a dupla opti az már megszűnt.
Csak 20kW felett lehet.

(#58700) senki68 válasza Eclips21 (#58696) üzenetére


senki68
senior tag

Még jó, hogy nem ott készülnek a termékek.
Az optik például Magyarországon :)

Gondolom annyira vagy tájékozott SolarEdgéből, mint a backup módból :)

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Napelem
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.